مطالب مرتبط:
موزه تخصصی گلیم و دست بافته های روستایی و عشایری سیرجان راه اندازی می شود
11 سپتامبر آغازی برای راه اندازی موزه های فراملیتی حوزه خلیج فارس بود/ دلایل نگرانی از ثبت جهانی کعبه چیست؟/ کشورهای عربی سبقت جویانه تاریخ شان را به پیش از ایران و نوآوری شان را به پیش از آلمان می برند
راه اندازی خانه هلال در حوزه علمیه یزد
جمع آوری و ساماندهی زباله گردها/سامانه هوشمند مدیریت و جمع آوری پسماند خشک راه اندازی شد
محمد آهنگر آیین راه اندازی گاز سوز شدن کوره های بخار در شرکت نیشکر
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 09:202021-05-17سياسي

راه اندازی موزه علم در دانشگاه تهران با کمک خیرین


رییس دانشگاه تهران از راه اندازی موزه علم با کمک خیرین در این دانشگاه خبر داد و گفت: با توجه به اینکه نقش این موزه کاملاً تعاملی است و از دایره حفظ و نگهداری اشیا خارج می شود، - رییس دانشگاه تهران از راه اندازی موزه علم با کمک خیرین در این دانشگاه خبر داد و گفت: با توجه به اینکه نقش این موزه کاملاً تعاملی است و از دایره حفظ و نگهداری اشیا خارج می شود، می تواند زنجیره موزه های دانشگاه را در حوزه های مختلف علم، فرهنگ، هنر، مهندسی و کشاورزی تکمیل کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر محمود نیلی احمدآبادی در افتتاحیه اولین همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور که در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: به اشتراک گذاشتن دانش و بهره برداری از دیدگاه ها و نقطه نظرات ارائه شده، فلسفه برگزاری چنین نشست هایی است.

با فضای گفتمانی که در این شرایط ایجاد می شود، باید سعی کرد تا شبکه های سازنده گسترش پیدا کند.

امیدوارم که این کنفرانس با حضور فعال متخصصان ذیربط به نتایج مهم و ملموسی دست یابد، ما هم در دانشگاه تهران جهت تحقق اهداف چنین نشست هایی تمامی تلاش خود را خواهیم کرد.

وی افزود: حضور مسئولان و صاحب نظران قوت قلب و پشتوانه ای برای نتایجی است که در نشست های این همایش گرفته خواهد شد، البته امید دارم دستاوردهای آن به مرحله اجرا درآید.

در دانشگاه تهران معتقدیم که برای مباحث مکتوب شده باید در ابتدا برنامه اجرایی تدوین شود و در نهایت این برنامه ها به مرحله اجرا برسند.

طرح بحث ها و گفت وگو در زمینه های مختلف نخستین گام است و عدم تعهد به آنها همواره می تواند نتایج معکوسی را به همراه آورد.

رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه شاید بتوان گفت از جهاتی موزه های دانشگاهی با دیگر موزه ها تفاوت دارند، خاطرنشان کرد: اگر چه موزه ها مکان و شیوه ای برای نگهداری اقلام، دستاوردها و نشانه های ارزشمند جامعه هستند، اما قاعدتاً موزه در دانشگاه بخشی از آموزش و مدارک پژوهشی محسوب می شود.

موزه ها باید برای دانشجو آموزش را عملی تر، ملموس تر و پژوهش ها را کاربردی تر کنند.

بنابراین وقتی موزه ها در دانشگاه وارد می شوند با پشتوانه علم و دانش و بودن افرادی که جویای علم هستند، باید کاربرد مضاعف تری داشته باشند.

دکتر نیلی با عنوان اینکه در دانشگاه به عمق آنچه که در یک موزه است و می تواند گذشته ما را به امروز متصل کند، باید اهمیت داد، تصریح کرد: موزه ها باید بتوانند بخشی از همان مدیریت دانشی را که امروز خیلی مطرح است، به گونه ای شکل دهند.

مدیریت دانش می گوید هر آنچه که دارید، مکتوب کنید، در شبکه ها قرار دهید و به اشتراک بگذارید و موزه یکی از بهترین شیوه ها برای دستیابی به همین موضوع است.

حال اگر بخواهیم فقط به موزه های دانشگاه تهران بپردازیم، باید گفت به جز موزه های باغ نگارستان و مقدم سایر موزه های دانشگاه در تله ساختار و بروکراسی افتاده اند.

وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: در حال حاضر شرایط موزه ها به گونه ای است که هم دانشجویان از این امکانات بهره ای نمی گیرند و هم نمی توانیم در اختیار مردم قرار دهیم.

با توجه به شعار مسئولیت اجتماعی و تعامل دانشگاه و جامعه که امروز در دانشگاه بسیار پررنگ است، به دنبال این هستیم که از خود موزه به عنوان یک زبان جدید جهت گفتمان با جامعه استفاده کنیم، حضور جامعه در دانشگاه از مسیر موزه یک فضای جدیدی را برای دانشگاه جهت تعامل با جامعه ایجاد می کند.

رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه پشتوانه علمی که در دانشگاه است، می تواند به ارتقای علمی و فرهنگی بیشتر جامعه کمک کند، گفت: در این خصوص تفکرات بسیاری صورت گرفته است که چگونه می توانیم شرایطی فراهم آوریم تا موزه هایی همچون موزه باستان شناسی دانشگاه که گنجینه بزرگی از نتایج کاوش ها و دستاوردهای استادان همین دانشگاه است را به سطح دسترسی برسانیم تا جامعه بتواند از آن بهره مند شود.

البته طرح هایی داریم که با مشارکت بخش خصوصی قرار است تحولاتی ایجاد شود.

دکتر نیلی با اشاره به راه اندازی موزه علم با کمک خیرین دانشگاه تهران افزود: مسأله ای که فکر می کنم شاید بتواند این زنجیره را کامل تر کند و همه این فرآیندها را بهتر در مدار قرار دهد، موزه علمی است که دانشگاه تهران با کمک خیرین در دست احداث دارد.

این موزه ظرفیت فوق العاده ای را ایجاد خواهد کرد و با توجه به اینکه نقش این موزه کاملاً تعاملی است و از دایره حفظ و نگهداری اشیا خارج می شود، می تواند زنجیره موزه های دانشگاه را در حوزه های مختلف علم، فرهنگ، هنر، مهندسی و کشاورزی تکمیل کند.

امیدوارم این پروژه هر چه زودتر به سرانجام برسد.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: حدود پنج سال است که دانشگاه درگیر مسأله احداث این پروژه است که امیدوارم با همکاری نهادها و مسئولان ذیربط این کار ارزشمند به انجام رسد.

تحقق این طرح می تواند به گونه ای مفهوم موزه دانشگاهی را متحول کند و نقش تعامل با جامعه و ایجاد زنجیره بین حوزه های مختلف را شکل دهد.

من از همه همکاران و کسانی که در برگزاری این همایش مشارکت داشته اند و به ویژه دکتر سرسنگی قدردانی می کنم.

شاید لازم باشد در آینده یک اتحادیه موزه های دانشگاهی شکل بگیرد، اگر این اتحادیه در ایران راه اندازی شود، می تواند به اتحادیه جهانی نیز متصل شود و تا ما بتوانیم از ظرفیت های بین المللی بیشتر استفاده کنیم، البته این موضوع باید بیشتر بررسی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروابط عمومی دانشگاه تهران، در ادامه دکتر مجید سرسنگی، رییس همایش نیز در ابتدای این مراسم گفت: بحث موزه های دانشگاهی به اندازه ای واضح است که شاید ضرورت نداشته باشد در خصوص برگزاری این همایش سخنی بگویم.

دانشگاه تهران بدون شک بیشترین موزه ها را در بین دانشگاه های کشور دارد، البته در کنار یادآوری های رییس دانشگاه تهران احساس ما نیز بر این بود که باید بیشتر موزه ها را قابل دسترس و استفاده برای عموم مردم جامعه کنیم.

وی با اظهار اینکه موزه های ارزشمندی در دانشگاه تهران است، افزود: اما باغ موزه نگارستان و مقدم طبیعتاً بعد فرهنگی و هنری بیشتری دارند.

موزه های تخصصی بسیار خوبی در دانشکده ها و پردیس های مختلف دانشگاه وجود دارد.

تفکر ما بر این بود که بر روی این مسأله بیشتر باید کار شود تا اقشار مختلف بتوانند از این حوزه بهره مند شوند.

کارهای خوبی در این زمینه انجام شده، به ویژه تشکیل شورای عالی سیاستگذاری در حوزه موزه ها که به ریاست رییس دانشگاه تهران و بخش عمده ای از کسانی که مرتبط با موزه های دانشگاهی هستند، تشکیل شده است.

برنامه های مختلفی هم طراحی شده که یکی از این برنامه ها برگزاری این همایش بوده است.

دکتر سرسنگی تصریح کرد: دانشگاه بر اساس مسئولیت اجتماعی که دارد، این برنامه را به صورت ملی برگزار کرده است تا بر این اساس این فرصت را فراهم کنیم تا همه دانشگاه های کشور که در حوزه موزه داری دانشگاهی فعالیت می کنند، بتوانند در این برنامه شرکت کنند.

این همایش به همت همکاران طراحی و برگزار شده است و امیدوارم که آثار خیر آن بتواند در بحث موزه داری در کشور تأثیرگذار باشد.

رییس همایش با بیان اینکه اولین همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور در دو بخش طراحی شده است، گفت: در نظر داشتیم در فضای باز باغ نگارستان غرفه ایجاد کنیم تا از دانشگاه های مختلف که موزه دارند نیز جهت حضور دعوت به عمل آوریم، اما مسائل کرونا مانع از این اقدام شد.

جشنواره شامل دو بخش مسابقه در حوزه های عکاسی، نقاشی، فیلم کوتاه و ادبیات و همچنین بخش علمی است که تعداد قابل توجهی مقاله به دبیرخانه رسیده است که از این بین تعدادی مقاله ارائه خواهد شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه تهران - دانش - رییس دانشگاه تهران - موزه - راه اندازی - کمک خیرین - رییس دانشگاه - تهران - محمود نیلی احمدآبادی - موزه های دانشگاهی - خیرین - نگهداری - نیلی احمدآبادی - برگزار - بهره برداری - محمود نیلی - اشیا - افتتاحیه - رییس - نگارستان - باغ موزه - گفتمانی - برگزاری - جشنواره - کشاورزی - مهندسی - دیدگاه - زنجیره - اشتراک

آخرین اخبار سرویس:
اطلاعیه دبیرخانه جشن انتخابات

فراهم شدن تمهیدات لازم برای برگزاری انتخاباتی شکوهمند در کرمانشاه

فارسی ها فردا حماسه ای دیگر خلق می کنند

امیر حاتمی: شرکت در انتخابات باعث افزایش قدرت ایران در مجامع جهانی است

218 شعبه اخذ رای آماده جمع آوری آرام مردم در کهگیلویه

اخبار 21 شبکه یک سیما؛ 27 خرداد

حمله تازه حسن عباسی به همتی و روحانی

ویژه نامه «مناهج؛ تأملاتی در شیوه های پاسخ گویی به شبهات معارفی» در نشریه معارف

آمادگی ثبت احوال مازندران برای اعلام شماره ملی به رأی دهندگان

دولت آینده و نظام سلامت

فروشنده خانم و آقا پاره وقت

نصب سیار دودی اتومبیل، الکور ، برچسب

استخدام خانم برای بازاریابی تلفنی با حقوق ثابت

استخدام نماینده علمی و فروش در دایان طب اکسیر در تهران

الزامی بودن همراه داشتن شناسنامه و کد ملی برای حضور در انتخابات

تسلیت مسئولان استانی در پی درگذشت رییس خانه مطبوعات ایلام

انتخاب1400، حضور حماسی مردم در پای صندوق های رای در روز انتخاب

مصرف برق فردا به 55 هزار مگاوات خواهد رسید

استخدام مشاور املاک مبتدی و حرفه ای در املاک روشن در تهران

جشن خیابانی دهه کرامت در قم به روایت تصویر

قاضی دادگاه صدام: 95 درصد سیاستمداران عراقی در فساد دست دارند

توصیه انتخاباتی سخنگوی شورای نگهبان به مردم

دعوت مجمع فعالین نوشت افزار ایرانی از تمام تولیدکنندگان و صنعتگران برای شرکت در انتخابات

مراجع عظام تقلید از لزوم مشارکت در انتخابات می گویند/ اهمیت حضور در انتخابات از منظر عقلی و شرعی

دیدار ظریف با عبدالله عبدالله/ تأکید بر ضرورت برگزاری گفت وگوهای بین الافغانی

دعوت نمایندگان ادوار استان از مردم برای حضور در انتخابات

ساعت شروع اخذ رای در سراسر کشور هفت صبح خواهد بود

دعوت رییس ستاد انتخابات استان تهران از مردم برای حضور در انتخابات

اعتصاب سراسری در لبنان در پی کمبود بنزین

نامزدهای انتخابات شورای شهراسلامشهر ممنوعیت تبلیغات را رعایت کنند

دیدار ظریف با رییس شورای عالی صلح افغانستان در حاشیه اجلاس آنتالیا

داغ های انتخاباتی در بسته 38/39

الزامی بودن همراه داشتن شناسنامه و کد ملی برای حضور در انتخابات

فعالیت سامانه مردم ناظر در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

رهبر انقلاب ساعت 7 رای خود را به صندوق خواهند انداخت

توصیه کدخدایی به مردم؛ تخلفی دیدید، گزارش کنید

ابوطالب جوادی: انتخابات نشانه شعور سیاسی است/ حق برگزیدن یک نعمت است

احراز هویت در تمام شعب انتخاباتی اردبیل الکترونیکی انجام می شود

امام جمعه موقت تهران: حفظ مردم، ناموس، امنیت و آرامش کشور در منطقه مثال زدنی است+فیلم

رای به لیست؛ راهی برای عبور از سردرگمی در انتخابات شورای شهر

فیلم| رای می دهم برای تغییر وضع موجود

دعوت رییس کل دادگستری لرستان برای شرکت مردم در انتخابات 1400

توصیه انتخاباتی کدخدایی به مردم

تسلیت مسئولان استانی در پی درگذشت رییس خانه مطبوعات ایلام

واکنش ایران به اتهامات تکراری و بی اساس شورای همکاری خلیج فارس

دعوت خانه سینما از مردم و هنرمندان برای شرکت در انتخابات

برخورد پلیس با مخلان امنیت و سلامت انتخابات

استخدام مسئول دفتر اجرایی و اداری در مجموعه نورآوران در خراسان رضوی

مردم اطرافیان خود را «نفر به نفر» به مشارکت در انتخابات دعوت کنند

انتخابات؛ دریچه امید واقعی مردم ایران

الناز شاکردوست: حامی ترنس ها هستم

کتاب «آقای رییس جمهور» رونمایی شد

مردم میدان/به عشق حاج قاسم رای می دهیم

دعوت شریعتمداری از مردم برای مشارکت آگاهانه و امید بخش در انتخابات

امیر حاتمی: شرکت در انتخابات قدرت ایران را در مجامع جهانی افزایش می دهد

به عشق سردار می آییم

توصیه کدخدایی به مردم؛ تخلفی دیدید، گزارش کنید

توییت عارف درباره مشارکت در انتخابات

رای مثبت مجلس نمایندگان آمریکا به لغو مجوز جنگ علیه عراق

انتخابات باشکوه سبب بهبود حکمرانی می شود/ برنامه محوری کاندیداها در این دوره محصول مطالبه گری جامعه بود

کانون تربیت اسلامی: قطعاً مسیر تحول و اقتدار از صندوق رأی می گذرد

خطیب زاده خطاب به شورای همکاری: هیچگونه مداخله ای را در برنامه هسته ای و موشکی خود بر نمی تابیم

روسیه: مذاکرات وین در زمینه توالی احیای برجام پیشرفت کرده است

توصیه انتخاباتی کدخدایی به مردم؛ تخلفی دیدید گزارش کنید

ظریف با رییس شورای عالی صلح افغانستان دیدار کرد

فیلم/ توصیه های بهداشتی برای شرکت در انتخابات

عزت و سربلندی در سایه سار اهل بیت(ع) ایجاد می شود/ پرچمداری شاهچراغ؛ افتخاری برای شیرازی ها

تشریح جزییات پروتکل های بهداشتی 28 خرداد

انصراف جلیلی بیانگر غلبه تقوا و تکلیف مداری است

راه اندازی سامانه مردم ناظر در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

انتخابات 28خرداد؛ آغاز فرآیند رای گیری از 7صبح

دعوت امام جمعه و فرماندار مهاباد از مردم برای حضور پرشور در انتخابات

دعوت علما و فضلای خوزستان از مردم برای حضور حداکثری در انتخابات

آغاز رای گیری روز 28 خرداد از ساعت 7 صبح در استان قزوین + فیلم

راه اندازی سامانه مردم ناظر در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

اخبار 20:30 شبکه دو سیما؛ 27 خرداد

حضور پرشور در انتخابات ضامن آینده روشن برای کشور است

عضو مجلس خبرگان رهبری: حضور پای صندوق های رای مایه سربلندی ملت و کشورمان می شود

استخدام کارشناس اجرایی پرونده مهاجرت و ویزای کانادا در تهران

خراسان جنوبی مهیای خلق انتخاباتی ماندگار در کمال امنیت و سلامت/فردا با اقتدار می آییم

مداحان نقش مهمی در بصیرت بخشی به آحاد مختلف مردم دارند

امنیت٬ ثبات سیاسی و قدرت دیپلماسی کشور در عرصه بین الملل با پشتوانه مردم محقق می شود

آمادگی کامل استان یزد برای برگزاری باشکوه انتخابات + فیلم

شرکت در انتخابات یک تکلیف الهی است/ مردم برای انتخاب رییس جمهور، نقاط ضعف و قوت دولت های قبل را مد نظر داشته باشند

دعوت از مردم انقلابی برای خلق حماسه ای دیگر

سامانه مردم ناظر در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری راه اندازی شد

تقسیم اقلام سرمایشی به مناطق زلزله زده خراسان شمالی

11 کتابخانه عمومی استان، میزبان برگزاری انتخابات هستند

روز بدون فوتی کرونایی دیگری در کرمانشاه رقم خورد

بازاریان اصفهانی از حضورِ تماشایی فردا می گویند

آیت الله باقری کنی: انصراف جلیلی بیانگر غلبه تقوا و تکلیف مداری است

توصیه انتخاباتی کدخدایی به مردم؛ تخلفی دیدید گزارش کنید

سربازرس ویژه انتخابات شوراهای اسلامی شهرستان رودان منصوب شد

فائزه هاشمی: شورای نگهبان پاسخگوی علت ردصلاحیت پدرم باشد

هر رأی مردم به منزله تیری به سوی دشمنان نظام و انقلاب است

وزیر دفاع: شرکت در انتخابات، قدرت چانه زنی ایران در صحنه بین المللی افزایش می دهد

ظریف با رییس شورای عالی صلح افغانستان دیدار کرد

میهمان انتخاباتی المیادین؛ پیام مشارکت مردم، حل مشکلات داخل بدون دخالت بیگانگان است

مشارکت در انتخابات؛ پشتوانه محکمی برای نظام در سطح داخلی و بین المللی

نماز جمعه این هفته کرمانشاه برگزار می شود

راه اندازی موزه علم در دانشگاه تهران با کمک خیرین

راه اندازی موزه علم در دانشگاه تهران با کمک خیرین