مطالب مرتبط:
قرارداد 200 میلیارد تومانی با شرکت بهره برداری مترو امضا شد | تامین ماشین آلات و تجهیزات قطارهای شهری از اروپا
دولت آقای روحانی علاقه مند است تا در روزهای پایانی عمرش، نرخ ارز را ارزان کند/ دلار زیر 20 هزار تومان به صلاح اقتصاد کشور نیست+ فیلم
دولت آقای روحانی علاقه مند است تا در روزهای پایانی عمرش، نرخ ارز را ارزان کندم/ دلار زیر 20 هزار تومان به صلاح اقتصاد کشور نیست+ فیلم
واریز 1034 میلیارد تومان به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه
بیش از 6 میلیارد تومان زکات فطریه در گیلان جمع آوری شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 03:252021-05-16اقتصادي

اقتصاد شرطی| فرصت سوزی دولت برای کسب 200 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی


شرطی شدن اقتصاد به بیرون از مرزها در کنار نبود عزم مسئولان برای انجام اصلاحات مالیاتی کشور را از 200 هزار میلیارد تومان درآمد جدید برای کمک به اقتصاد محروم کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از خصیصه های اقتصاد شرطی در 10 سال اخیر به نحوه مالیات ستانی دولتمردان باز می گردد.

مالیات در کشور علی رغم آنکه طی سال های اخیر به نسبت تورم رشد یافته، اما نتوانسته به اهداف برنامه های توسعه و نسبتی استاندارد با تولید ناخالص داخلی کشور دست پیدا کند و همیشه از عقب ماندگی رنج می برد.

مالیات در بسیاری از کشورهای غیرنفتی دنیا و حتی برخی کشورهایی که نفت خیز هستند، تنها منبع درآمد برای تامین هزینه های جاری دولتها محسوب می شود، به گونه ای که در برخی از کشورهای پیشرو سهم مالیات از درآمد جامعه به 50 درصد هم می رسد.

اگر صادرات نفتی هم وجود دارد، به اشکال گوناگون تبدیل به سرمایه مولد و ثروت آفرین می شود که نقش پشتیبان و حمایت از کسب وکار ها و زیرساخت ها را ایفا می کند.

در کشور ما با کاهش صادرات نفت و کسری درآمدهای بودجه، صندوق توسعه ملی که باید نقش صندوق سرمایه گذاری را  بازی کند، به قلک دولت برای پوشش هزینه های جاری تبدیل شده که البته به آن رنگ و لعاب قانونی داده می شود.

بنابراین به شدت در کارکرد و رسالت صندوق توسعه ملی انحراف مشاهده می شود.

* سیاست هایی که سر از طاقچه خاک گرفته درآورد از بهمن ماه سال 92 با ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی، فضا و چشم انداز جدیدی پیش روی دیدگان تصمیم گیران و مجریان قانون به وجود آمد.

چرا که در بند 17 این سیاست ها اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی گنجانده شد تا نقشه راهی برای آینده باشد.

بگذریم که عده ای روی کاغذ، برنامه های جاری خود را به جای این سیاست ها رنگ کردند و حتی همان را نیز روی طاقچه های اتاق هایشان گذاشتند.

   آنطور که از این بند اقتصاد مقاومتی و قبل و بعد آن بر می آید، بودجه کشور باید اصلاح شود.

مهمترین منابع درآمدی بودجه در سال های اخیر ارزهای نفتی و مالیات بوده که به دلیل کسری شدید، این سال ها ارواق مالی نیز جای خود را به عنوان یک منبع جدید باز کرده است.

با این اوصاف تنها محل درآمد پایدار که کمترین تکانه و شوک ناشی از تحریم ها و خارج از مرزها را دارد مالیات است.

*شاخص های مالیاتی در قاب برنامه ششم توسعه وضعیت عملکرد مالیات در قاب برنامه ششم، شاقولی برای مقایسه و ارزیابی است.

از نگاه قانون گذار، اهداف کمی در برنامه ششم توسعه ترسیم شد تا بتوان علاوه بر تامین منابع مالی کشور رشد و بالندگی را به اقتصاد باز گرداند.

*مالیات از هدف گذاری برنامه عقب ماند درآمدهای مالیاتی بایستی در طول سال های اجرای برنامه به طور متوسط 25 درصد رشد کند و در سال 1400 به 322 هزار میلیارد تومان برسد.

برای تحقق این هدف الزامات و نیازمندی هایی دارد که در طول این سال ها رعایت نشد و جز تلاش های ناکام راهی به مقصود نبرد.

در حال حاضر کل درآمدهای مالیات در بودجه 1400 حدود 250 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که عقب ماندگی 70 هزار میلیارد تومانی دارد.

* نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی طبق مفاد برنامه، نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی با شیبی آرام و تدریجی در پایان برنامه به 10 درصد برسد که با فرض رقم تولید ناخالص داخلی به قیمت بازار در سال 98 که از سوی مرکز آمار ایران" اعلام شده این نسبت حدود 4 درصد است.

جدول ذیل مربوط به سازمان مالیاتی است که نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی را از سال 94 تا 97 ارائه کرده است.

طبق این آمار نسبت یاد شده در سال 94 تا 96 رشد داشته و به مرز 10 درصد نزدیک می شود، اما در سال 97 با توجه به تلاطمات ارزی و اقتصادی ایجاد شده، این نسبت به حدود 8 درصد کاهش یافت.

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در مورد درآمدهای مالیاتی سال 99 نیز گفته بود که درآمدهای مالیاتی نسبت به رقم مصوب قانون بودجه 107 درصد تحقق داشته و 188 هزار میلیارد تومان وصول شد.

حال اگر این رقم (مالیات) را با محصول تولید ناخالص داخلی به قیمت بازار بگیرم که مرکز آمار آن را بیش از 3396 هزار میلیارد تومان برآورد کرده در نظر بگیرم نسبت مالیات عملکرد به تولید ناخالص داخلی 5.

5 درصد است، قاعدتا رقم تولید ناخالص داخلی برای 12 ماهه بیش از این رقم بوده که منجر به کاهش این سهم خواهد شد.

*نسبت مالیات به درآمدها شاخص دیگری که به آن پرداخته شده، نسبت درآمدهای مالیاتی به کل منابع بودجه است که با هدف کاهش ارزهای پرتکانه و شوک آور نفتی مفروض شده و در پایان برنامه به حدود 50 درصد برسد.

با فرض رقم 1277 میلیارد تومان منابع عمومی بودجه 1400 و رقم 250 هزار میلیارد تومانی مالیاتی این سهم حدود 20 درصد است که از عملکرد سال های 94 و 95 نیز پایین تر آمده است.

مسلم است که علی رغم افزایش درآمدهای مالیاتی کشور، این منبع نتوانسته سهم و نسبت خود را با شاخص ها و متغیرهای اقتصادی و بودجه حفظ کند و روند کاهشی دارد و هشدار می دهد.

مضاف بر اینکه با این رویکرد قطعا جایگاه ترسیم شده برنامه ششم توسعه محقق نخواهد شد، مگر آنکه تحول و اهتمام برای تغییر در روند ناکارآمد کنونی در کنار اصلاحات اساسی قوانین و مقررات در دستور کار قرار گیرد.

*چالش های نظام مالیاتی به این گزاره ها دقت کنید که نمونه ای از بی عدالتی نظام مالیاتی در کشور است و می توان با وضع قوانین مناسب از تکرار آن جلوگیری کرد: 1- بیش از 70 درصد حجم سپرده نظام بانکی مربوط به دهک اول جامعه است، اما هیچ مالیاتی پرداخت نمی کنند! 2- دلالان حتی اگر میلیارد میلیارد هم پول جابجا کنند شامل هیچگونه مالیاتی نخواهند بود! 3- بالغ بر 42 درصد از کل تولیدات ناخالص کشور یا مشمول معافیت نیست یا معاف از مالیات است! ​4- حدود 33 درصد از همان 68 درصد تولیدات ناخالص کشور هم فرار مالیاتی دارند.

این مبلغ در سال 98 به میزان 60 هزار میلیارد تومان بوده است! برای توضیح این گزاره ها بهتر است به اصل مسئله پرداخته شود که به عنوان پاشنه آشیل و الزامات پویایی نظام مالیاتی خودنمایی می کند.

*داده های اقتصادی همچنان پاشنه آشیل یکی از مواد قانونی که سازمان مالیاتی را به یک دستگاه حاکمیتی تبدیل کرده و باید بتواند مانع از فرار مالیاتی در اقتصاد شود به ماده 196 مکرر قانون مالیات های مستقیم باز می گردد.

طبق این ماده همه دستگاه های دارنده اطلاعات باید نسخه ای از آن را در اختیار این سازمان قرار دهند که از مهمترین آنها بخش نظام بانکی، املاک و مستغلات، خودرو و انواع دارایی ها است.

سازمان امور مالیاتی در گزارشی با عنوان اهم اقدامات و سیاست های مالیاتی برای حمایت از بخش تولید که تابستان سال 99 تهیه شد همچنان ضعف نظام اطلاعاتی را پاشنه آشیل این سازمان عنوان می داند و می آورد: فرار مالیاتی و تعویق پرداخت مالیات اگر چه طی سال های گذشته جهت رفع ناکارآمدی مذکور و حرکت به سمت استقرار سیستم اطلاعات مالیاتی پیشرفته تلاش های زیادی شده است، لیکن به نظر می رسد ضعف نظام اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی که بخش عمده آن ناشی از عدم همکاری دستگاهها و نهادهایی است که دارای اطلاعات می باشند، همچنان یکی از عمده ترین دلایل تداوم میزان بالای فرار مالیاتی در اقتصاد ایران است.

* حربه مودیان برای وقفه در وصول مالیات معاونت پژوهشی سازمان مالیاتی اذعان می کند، یکی از حربه های دیگر برای به چالش کشیدن نظام مالیاتی وقفه در وصول مالیات است و توضیح می دهد: همچنین وقفه های مالیاتی وصول مالیات در نتیجه سوء استفاده مودیان از قوانین و مقررات مالیاتی و مراجعه به نظام دادرسی مالیاتی با هدف تعویق پرداخت مالیات، از دیگر مشکلاتی است که قابل ذکر می باشد.

البته برخی اقدامات سالهای اخیر از جمله راه اندازی مرکز عالی دادخواهی مالیاتی هیأت موضوع ماده 251 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم در ادارات کل امور اقتصادی و دارایی استانها نیز که موجب تشویق مودیان به انجام اعتراض شده است، نیز موجب بروز مشکلات بیشتر در این زمینه شده است.

* نبود اهتمام در توسعه پایه های مالیاتی یکی از چالش های مهم نظام مالیاتی کشور محدودیت پایه های مالیاتی است.

عده ای بر این باورند، زمانی که از افزایش درامدهای مالیاتی سخن به میان می آید مراد فشار بر تولید و مودیانی است که در تور مالیاتی قرار دارند.

باید گفت نه تنها نباید به بخش تولید فشار وارد شود بلکه با شناخت خلاهای جدید و برداشتن موانع به دنبال تامین حداکثری هزینه ها بود.

در این راستا پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در سازمان امور مالیاتی تهیه و پس از جمع بندی نهایی در وزارت امور اقتصادی و دارایی و سال 99 به دولت ارسال شد.

که اهم رئوس آن مبتنی بر گسترش پایه های مالیاتی به شرح ذیل است: - معرفی مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی PIT - معرفی مالیات بر عایدی املاک - معرفی مالیات بر خانه ها و خوروهای لوکس - بازنگری و هدفمند سازی معافیت و مشوق های مالیاتی ناگفته نماند که در رفت و برگشت های متعدد لایحه اصلاح مالیاتی، اخذ مالیات بر سود سپرده بانکی و سهام و نظایر آن حذف شد.

البته برخی معتقدند که مالیات بر مجموع درآمد اشخاص می تواند شامل سپرده های بانکی و سهام نیز باشد.

با همه این اوصاف این لایحه سرنوشت نامشخصی دارد.

به گفته وزیر اقتصادن لایحه در کمیسیون اقتصادی با زحمت جمع بندی و نهایتا به هیات وزیران رفت و پس از سه جلسه، از دستور کار هیات وزیران خارج شد و تصویب آن به عمر دولت دوازدهم قد نمی دهد.

این سرنوشت غم انگیر اصلاح نیازهای مالیاتی در جهت توسعه و هوشمند سازی معافیت های مالیاتی است که با وجود مشکلات اقتصادی اما گام عملی برای به ثمر نشستن اصلاحات اقتصادی برداشته نشد.

*ساماندهی و هوشمندسازی معافیت های بلاقید گستردگی معافیت های مالیاتی از دیگر چالش های ساختاری نظام مالیاتی ایران بوده که بخش عمده ای از این معافیت ها به صورت غیرهدفمند اعطا شده است که علاوه بر کاهش درآمدهای مالیاتی دولت و عدم دسترسی به اطلاعات اقتصادی و مالی مؤدیان معاف، موجبات رفتار تبعیض آمیز که ناقض عدالت مالیاتی است را در میان مؤدیان فراهم ساخته و پیامدهای منفی مانند ایجاد انحصار، فساد مالی و افزایش انگیزه فرار مالیاتی را به دنبال داشته است.

*معافیت های و مشوق ها کدامند؟  فهرست برخی معافیتها و مشوقهای مالیاتی به شرح زیر است 1- معافیت درآمد حاصل از کلیه فعالیت های کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغانداری، احیای مراتع و جنگلها، باغات اشجار از پرداخت مالیات 2- معافیت سود تفاوت نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات از هر گونه مالیات اعمال نرخ صفر مالیات بابت 100٪ 3- درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی و 20٪ درآمد حاصل از صادرات مواد خام، معافیت تمامی درآمدهای صندوق سرمایه گذاری و درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری در اوراق بهادار و درآمدهای حاصل از نقل و انتقال این اوراق با درآمدهای حاصل از صدور و ابطال آنها از پرداخت مالیات 4- اعمال معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی، معدنی و خدماتی در مناطق غیر برخوردار از اشتغال به میزان معافیتهای منظور شده در مناطق آزاد تجاری- صنعتی 5- معافیت مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی که در مناطق آزاد به انواع فعالیتهای اقتصادی اشتغال دارند از پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی به مدت 20 سال طبق قانون بیش از 40 درصد اقتصاد کشور از مالیات معاف است و مسئولان و متخصصان اقتصاد بر آن صحه می گذارند.

معافیت هایی که غیرهوشمند و غیرهدفمند بوده و جز برای عده ای خاص منفعت عمومی برای جامعه ندارد.

علاوه بر آنکه معافیت ها به پنهان کاری، عدم رعایت عدالت افقی و عمومی، عدم شفافیت دامن می زند.

40 درصد رقم تولید ناخالص داخلی سال 98 مرکز آمار ایران" (3425 هزار میلیارد تومان) بالغ بر 1370 میلیارد تومان می شود که اگر تنها 10 درصد آن به عنوان مالیات محاسبه شود، نزدیک به 150 هزار میلیارد تومان منابع به این بخش افزوده می شود و در صورتی که از محل فرار مالیاتی نیز که بالغ بر 50 تا 100 هزار میلیارد تومان برآورد می شود که اگر نصف آن را در نظر بگیرم 200 هزار میلیارد تومان درآمد، چهارپنجم مالیات سال 1400 بدست خواهد آمد که تاکنون به دلیل نوع نگاه مسئولان این درآمد نادیده گرفته شد.

با آنکه آخرین اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مربوط به سال 94 است اما به دلیل عدم اهتمام و شاید نبود بلوغ فکری و شرطی کردن تحولات اقتصادی به بیرون از مرزها باعث عقیم ماندن اصلاحات مالیاتی شد که  نابرابری و ناهنجاری اجتماعی و اقتصادی ناشی از آن پابرجاست.

انتهای پیام/ب
کلید واژه ها: مالیات - اقتصاد - میلیارد تومان - کشور - اقتصاد شرطی - درآمد - تولید ناخالص داخلی - مالیاتی - میلیارد - درآمد مالیاتی - دولت - تامین هزینه - صادرات نفتی - تومان - عقب ماندگی - سهم مالیات - دولتمردان - استاندارد - فرصت سوزی - هزار - نفتی - خبرگزاری - غیرنفتی - خبرنگار - اصلاحات - مسئولان - اقتصادی - برنامه - صادرات - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مهندس فنی در کارخانه گاز کربنیک اردستان در شهر اردستان

استخدام کارگر ساده با بیمه در یک شرکت فنی مهندسی معتبر در تهران

استخدام 3 عنوان شغلی در فروشگاه های زنجیره ای یاس نوین پارسه در تهران

استخدام سالن کار جهت کار در سالن رستوران هتل بین المللی قم

استخدام نیروی خدماتی (آبدارچی) در کارخانجات نساجی بروجرد در تهران

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه در گروه سولیکو (کاله) در آمل

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 28 خرداد

استخدام بازاریاب شرکت رکسوس

منشی خانم باروابط عمومی بالا

چرخکارماهر

آرایشگر بانوان

استخدام حسابدار خانم

استخدام فروشنده با سابقه شوینده بهداشتی

نیرو جهت کار در مشاور املاک

آسان کسب و در آمد سرمایه گذاری

بازاریاب حضوری و تلفنی

رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی

رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی

بسته بندی در منزل

پیشکار ماهر نانوایی سنگک سنتی

خودرو سواری دراختیار جهت نظارت پروژه

فروشنده خانم جهت کار در آتلیه عکاسی هتل در کیش

جذب نیروی خانم و آقا جهت کار در فست فود

استخدام مهندس فنی و فروش در شرکت رسام بخار گستر در تهران

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام آبدارچی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارگر خط تولید در شرکت پولاد یراق تارادیس در قم

استخدام فروشنده با پورسانت بالا و بیمه در شرکت کروکو در سیتی سنتر اصفهان

ابلاغ مهلت ثبت نام و سقف وام ودیعه مسکن در 1400

استخدام کارشناس امور مشتریان در شرکت ماداکتو در مشهد

آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی با قیمت قطعی از اول تیر (+جدول فروش، مشخصات ،عکس و فیلم خودرو)

کار آموز برق

نیرو کار جوان با قدرت بیان بالا در قهوه فروشی

استخدام پروژه راه سازی راننده و مشاغل دیگر

نیروی خانم جهت فعالیت در مجموعه معتبر پاسارگاد

نیازمند شاگرد برای سنگ کاری

نیازمند نیروی جوان و کاری جهت کار در پارکینگ

استخدام مدیر مالی در شرکت زرین گوهر آوین در کمالشهر کرج

استخدام بازاریاب و ویزیتور در تولیدی آرد جنوب در خوزستان

آغاز رسمی فروش خودروی شاسی بلند فیدلیتی با قیمت قطعی از اول تیر (+جدول فروش، مشخصات ،عکس و فیلم خودرو)

این افراد مشمول بیمه بیکاری می شوند

کار اینترنتی

تولید محصولات دکوری

استخدام سرآشپز/کمک سرآشپز/منشی/کارگر ساده

استخدام رنگ و لایت و کراتین کار

فروشنده بوتیک مردانه

به چند خانم مشاور جهت کار در اموزشگاه کنکور

استخدام

نیازبه سرمایه گزاروشراکت

نیازمند سرمایه گذار

رشد قیمت مسکن در ترکیه رکورد زد!

معرفی 36 واحد تولیدی برای دریافت تسهیلات

درخواست 4 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای کشاورزان خسارت دیده از خشکسالی

رشد قیمت مسکن در ترکیه رکورد زد!

آغاز کمبود ارزاق بعد از اشغال توسط روس ها و انگلیس

کشور اسلوونی پایان کرونا را اعلام کرد/ یک واکسن جدید به بازار می آید/ نارضایتی کرملین از روند واکسیناسیون

استخدام 13 عنوان شغلی با بیمه در شرکت مبنا تلکام در تهران

آخرین قیمت خودرو امروز 28 خرداد 1400 + جدول

استخدام مدیر منطقه در یک کارخانه معتبر صنعتی در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت کیمیا تجارت ایزدیار در تهران

قیمت گوشی امروز 28 خرداد 1400

عکس گرفتن از رای تخلف است

نرخ ارز آزاد امروز 28 خرداد ماه 1400 + جدول

شایعه واریز ناقص مبلغ مستمری مددجویان بهزیستی صحت ندارد

استخدام کارشناس اعتبار سنجی و وصول مطالبات در مهر مینا الکترونیک در تهران

قیمت طلا امروز 28 خرداد ماه 1400 + جدول

عکس گرفتن از برگه انتخاباتی ممنوع شد

استخدام کارشناس فروش در شرکت میلان کالا پلاست در محدوده تهرانپارس

قیمت سکه امروز 28 خرداد ماه 1400 + جدول

کدام کامودیتی ها برای سرمایه گذاری مناسب اند؟

چالش صنعت «آی تی» با مصرف برق/ لزوم استفاده از انرژی های تجدیدپذیر برای دستیابی به اینترنت پایدار

عکس گرفتن از رای تخلف است

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری کی مشخص می شود؟ / پیش بینی تمهیدات لازم برای انتخابات 1400

فروش فوق العاده محصولات زامیاد از شنبه شروع می شود

افتتاح بزرگترین کارگاه تولیدی صنایع دستی در یاسوج

استخدام کارشناس اقتصاد در یک شرکت مهندسان مشاور در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور با مزایا در کاسپین استیل ویستا در خراسان رضوی

استخدام عکاس در کیان تجارت آژیراک در تهران

استخدام مدیر انبار در شرکت تولیدی آرد جنوب در خوزستان

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در گروه صنعتی انتخاب در کل کشور

استخدام مدیر فروش در مجموعه روشا کمپلکس در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت داده پردازان سورن ایرانیان در رشت

تولید لوازم خانگی بر مدار صعود

عکس گرفتن از رای تخلف است

اعلام نتیجه ریاست جمهوری تا پیش از ظهر شنبه

قیمت عجیب کنسول های بازی در بازار

استخدام کارشناس مهندسی در یوژه پارت آریا در شهرک صنعتی شمس آباد

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت آروند همراه سورین غرب موکریان در تهران

استخدام مشاور و نماینده فروش بیمه عمر و تامین آتیه در گیلان

استخدام کارمند فروش در یک شرکت معتبر تولیدی در شرق تهران

وام کرونایی برای چهار رسته شغلی جدید

استخدام مدیر مالی، مهندس مکانیک و کارشناس تضمین کیفیت در نیاک پسند در تهران

نماهنگ | مردم میدان

آیا اوراق بدهی دولتی جذابیت سرمایه گذاری دارند؟

استخدام منشی برای املاک

کسب درامد از ارز دیجیتال

سرمایه گذاری در استارتاپ ارزهای دیجیتال

آگهی کار در منزل با گوشی هوشمند

استخدام مسئول دفتر و کارشناس فروش

اقتصاد شرطی| فرصت سوزی دولت برای کسب 200 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی

اقتصاد شرطی| فرصت سوزی دولت برای کسب 200 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی