مطالب مرتبط:
لاریجانی مدعی عدالت و وحدت؛ یکی از عاملان اصلی وضع موجود است/ اسنادش را افشا خواهیم کرد
رشد 5518 واحدی شاخص بورس تهران
پیش بینی وضعیت بورس/ بازار تا آخر هفته صعودی می ماند؟
بررسی عرضه خودرو در بورس فردا در مجلس
حضور من نافی حضور هیچکس نیست/ بانیان وضع موجود نمی توانند تغییردهنده وضعیت فعلی باشند
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 اردیبهشت 1400 ساعت 19:352021-05-15اقتصادي

ارائه 7 راهکار برای برون رفت بورس از وضع موجود


کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار طی نامه ای به رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی راهکارهایی درمورد برون رفت از شرایط فعلی بازار سرمایه ارائه کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی کانون کارگزاران"، در این نامه با تاکید بر اصلاح ریزساختارهای بازار سرمایه در جهت کمک به بهبود شرایط بازار و همچنین جلب اعتماد سرمایه گذاران فعلی، پیشنهادات دیگری را نیز در مورد عدم قیمت گذاری دستوری و تشویق به رقابت و تقویت نقش بازار سرمایه در تأمین مالی و همچنین تشویق به سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس و افزایش شفافیت در بازار و توسعه ابزارهای مالی و همینطور ثبات مقررات و حذف مقررات زائد تأکید نمود.

  متن کامل نامه به شرح زیر است:  جناب آقای دکتر پور ابراهیمی ریاست محترم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  با سلام و احترام؛ همانگونه که مستحضرید، سال 1399 برای بازار سرمایه ایران از چندین منظر سال شکستن رکوردها بود.

در شرایطی شاخص کل بورس تهران رشد 500 درصدی را در 5 ماهه ابتدای سال تجربه نمود که همه گیری کرونا اقتصادهای توسعه یافته را نیز زمین گیر کرده بود و قریب به اتفاق شاخص های اقتصادی در سطح بین الملل وضعیت تیره و تاری از آینده ترسیم می نمودند.

با وجود فاصله گذاری هوشمند در سطح کشور و به رکود رفتن بخش زیادی از فعالیت های اقتصادی و دست و پنجه نرم کردن با شدید ترین تحریم های اقتصادی، نیمه ابتدای سال 1399 شاهد بیشترین ورود جریان پول حقیقی به بورس بودیم به نحوی که خالص معاملات حقیقی در سه ماهه ابتدای سال بسیار بیشتر از کل خالص معاملات حقیقی در سال 1398 بود.

سقوط بی سابقه قیمت های جهانی نفت هم نتوانست از ورود پول به بازار سرمایه و روند افزایش شاخص ها بکاهد و با ورود سهم سهامداران عدالت و صندوق های قابل معامله بورسی ETF دولتی، بخش اعظمی از جمعیت کشور برای اولین بار سهامداری در بورس را تجربه کردند، اما دیری نپایید که شرایط کاملاً معکوس شد و یکی از بزرگترین ریزش های شاخص بورس را در مدت زمان کوتاهی تجربه کردیم.

شاخص کل بورس در نیمه دوم سال قریب به 800,000 واحد سقوط کرد و بسیاری از سرمایه گذاران، مخصوصاً سرمایه گذاران تازه وارد بخش اعظمی از سرمایه های خود را از دست دادند.

کم نبودند سهامدارانی که در شش ماهه دوم سال بیش از 50% از ارزش پرتفوی خود را از دست رفته یافتند و دردناک تر آنکه بعضاً قادر به فروش و نقد کردن دارایی های خود به علت قفل شدن بخش زیادی از نمادهای بازار در صفوف فروش نبودند.

اقدام شورا عالی بورس و سازمان بورس در نامتقارن کردن دامنه نوسان نیز نه تنها قادر به جلوگیری از خروج جریان پول نشد که نقدشوندگی بازار را هم تحت تاثیر قرار داد.

به نظر می رسد شرایط ناگوار شش ماهه دوم سال 1399 به سال 1400 تسری پیدا کرده و همچنان با صفوف فروش در نمادهای شرکت های کوچک و افت قیمت سهام شرکت های بزرگ با حداقل حجم معاملات مواجه هستیم.

با این وجود، افزایش بی سابقه ضریب نفوذ بازار سرمایه در بین مردم و آشنایی آنها با سرمایه گذاری در بورس، فرصت استثنایی را برای اقتصاد ایران فراهم نموده است که از نقطه نظر این کانون با انجام اصلاحاتی که به شرح ذیل آمده می توان بسترهای رشد و توسعه اقتصادی کشور را از طریق تامین مالی بورس محور هموار نمود.

پیشنهادهای مطرح شده به ترتیب اهمیت برای تقویت جایگاه بازار سرمایه به عنوان یکی از روش های اصلی تامین مالی بنگاه های اقتصادی و سرمایه گذاری فعالین اقتصادی و برون رفت از شرایط فعلی بازار تدوین شده است.

الف) اصلاح ریزساختار های بازار: همان گونه که عنایت دارید، یکی از کارکردهای اصلی بازار سرمایه در تمامی کشورها، ایجاد سازوکاری شفاف و موثر در کشف قیمت دارایی ها و ابزارهای مالی است.

هرگونه مقرراتی که  مانع اثرگذاری جریان اطلاعات جدید به سرعت و به طور کامل بر قیمت ها شود، بخش مهمی از کارایی اطلاعاتی، عملیاتی و تخصیصی بازار را به خطر می اندازد.

نیک می دانیم که تعریف ابزارهای کنترلی برای کاهش هیجان بازار امری ضروری و مرسوم در سطح بین المللی است، ولی استفاده از آنها در شرایط اضطرار و برای مدت زمان بسیار کوتاهی توصیه می شود.

حال آنکه محدودیت هایی همچون دامنه نوسان و حجم مبنا، سال های متمادی گریبان گیر بازار سرمایه بوده و کشف سریع قیمت ها را ناممکن کرده و بسیاری از بیش واکنشی ها ناشی از همین محدویت است.

چه بسا عدم وجود چنین محدودیت هایی باعث پدید آمدن حباب قیمتی در بخشی از بازار (از نقطه نظر کارشناسان مستقل) در شش ماهه ابتدای سال 1399 و معامله زیر ارزش ذاتی بعضی از سهام در حال حاضر نمی شد.

وجود دامنه نوسان و پدیده صف نشینی، ارزش تحلیل اطلاعات در بازار سرمایه را از بین برده است و خود سینگال غلطی به فعالین بازار سرمایه از باب تعیین استراتژی صف نشینی به عنوان ساده ترین و موثرترین استراتژی کسب منفعت در بورس ارسال کرده است.

از همه مهمتر، وجود دامنه نوسان فعالیت بازارگردانی صندوق ها و نهادهای مالی که به این امر مبادرت دارند را به شدت مختل کرده است، به نحوی که در حال حاضر اکثر صندوق های بازارگردانی امکان خرید و فروش در نمادهای تحت مدیریت خود را ندارند، چراکه تمام منابع آنها تبدیل به اوراق بهادار شده است.

با وجود دامنه نوسان و تشکیل صف های خرید و فروش، احتمال حضور نهادهای مالی برای مبادرت به امر بازارگردانی با سرمایه و منابع خود به قصد انتفاع، بسیار ناچیز است و امکان ارتقاء نقدشوندگی و کارایی بازار سرمایه محدود می ماند.

لذا، پیشنهاد می شود در اولین فرصت دامنه نوسان به نحوی تغییر کند که شاهد تشکیل صفوف خرید و فروش نباشیم تا نقدشوندگی بازار به سطح قابل قبولی ارتقاء یابد.

در حال حاضر بیش از 50 درصد از نمادهای بازار سرمایه برای مدت نزدیک به 2 ماه در صفوف طولانی فروش قفل شده اند و بازار بسیار نامتعادل شده است، چراکه برخی از سهام پرمعامله و با شناوری بالا شرایط جدید را در قیمت های خود منعکس نموده اند و برخی دیگر همچنان امکان انعکاس آخرین اطلاعات و اخبار را بر قیمت های خود نداشته اند.

ب) عدم قیمت گذاری دستوری و تشویق رقابت: یکی از اصول اولیه اقتصاد بازار، احترام به سازوکار عرضه و تقاضا و عدم دخالت مستقیم در بازار به منظور تعیین قیمت بهینه است.

از گذشته تا کنون، بی شمار است مواردی که نهادهای حاکمیتی به نیت حمایت از مصرف کنندگان با نادیده گرفتن نیروی عرضه و تقاضا، مستقیماً مبادرت به قیمت گذاری نمودند و زیان اصلی را به مصرف کننده نهایی و مردم تحمیل کردند.

تجربه های متعدد گذشته به ما آموخته است که، هر گونه قیمت گذاری دستوری در نهایت منجر به گرفتن رفاه مصرف کنندگان و ایجاد رانت اقتصادی از جیب تولید کننده و توزیع بین عده معدودی بدون کمترین اثرگذاری بر کنترل قیمت ها در میان مدت است.

به عنوان نمونه ای از این سیاست حمایتیِ شکست خورده می توان به قیمت گذاری دستوریِ خودرو و فولاد اشاره نمود که نه تنها کوچکترین اثری بر کنترل پایدار قیمت ها نداشته اند، بلکه باعث فرار سرمایه از بخش تولید و انتقال به بخش دلالی شدند و بدتر آنکه، موجب اختلال در عرضه محصول و احتکار در بخش تقاضا در بین فعالین اقتصادی شدند، چراکه آنها به خوبی دریافته اند که با گذشت زمان کوتاهی، قیمت ها به سطوح تعادلی خود بازخواهند گشت.

بنابراین، پیشنهاد می شود مجلس شورای اسلامی قوانین و مقرراتی را وضع نماید که قیمت گذاری دستوری را محدود می کند و با تشویق فضای رقابت در عرصه تولید و عرضه درنهایت موجبات رضایت مصرف کنندگان نهایی را فراهم آورد.

ج) تقویت نقش بازار سرمایه در تامین مالی: مزایای بازارمحور بودن تامین مالی بنگاه های اقتصادی بر کسی پوشیده نیست و روندهای اخیر مخصوصاً در اتحادیه اروپا موید این امر است.

با وجود آنکه کشورهایی مانند آلمان و فرانسه برخلاف کشورهایی مثل انگلستان و هلند، دارای اقتصاد بانک محور هستند، طی دو دهه گذشته به سمت افزایش اتکای تامین مالی بنگاه های اقتصادی به بازار سرمایه (مخصوصا SME ها) روی آوردند.

این در حالی است که بنابر اظهارات رییس کل بانک مرکزی ج ا ا، بالغ بر 90 درصد تامین مالی بنگاه ها از طریق شبکه بانکی صورت می پذیرد و در کشور، عملاً نقش بازار سرمایه در این میان بسیار ناچیز است.

متاسفانه، در زمان هایی که اقبال عمومی به بازار سرمایه افزایش می یابد، سهم شرکت ها از ورود جریان نقدینگی به بازار حداقلی است و جریان پول صرفاً منجر به افزایش قیمت سهام می شود و عملاً ناشرین از این افزایش قیمت ها بی بهره می مانند و فرآیند تشکیل سرمایه در شرکت ها اتفاق نمی افتد.

به علاوه، روش های متداول افزایش سرمایه در ایران یا بر مبنای روش هایی است که منجر به ورود پول تازه به شرکت ها نمی شود (افزایش سرمایه از محل سود انباشته، تجدید ارزیابی دارایی ها) یا اگر افزایش سرمایه از محل آورده نقدی باشد، مستقل از عملکرد سهام ناشر در بازار سرمایه است.

برای مثال، در تاریخ تهیه این نامه که سهام شرکت فولاد مبارکه حدود 1200 تومان است، در صورت افزایش سرمایه نقدی، تنها 100 تومان به ازای هر سهم نصیب شرکت برای تامین مالی پروژه ها می شود و عمده منافع آن به صورت حق تقدم به سهامداران قبلی تعلق می گیرد.

بنابراین، افزایش صد در صدی قیمت سهام فولاد مبارکه، هیچ تاثیری در مبلغ افزایش سرمایه شرکت و نرخ تامین مالی آن ندارد.

حال آنکه، یکی از کارکردهای اصلی بازار سرمایه، تخصیص بهینه منابع است، یعنی در صورتی یک بخش از اقتصاد مورد اقبال  سرمایه گذاران قرار بگیرد، باید تامین مالی آن بخش از بازار سرمایه راحت تر و ارزان تر از سایر بخش ها باشد و این امر در صورتی محقق می شود که بسترهای افزایش سرمایه از صرف سهام یا سلب حق تقدم آماده شود.

به منظور ارتقاء جایگاه بازار سرمایه در تامین مالی شرکت ها پیشنهاد می شود: علاوه بر ارائه مشوق های قانونی و مالیاتی برای تشویق ناشران و سرمایه گذاران در به کار بردن روش افزایش سرمایه از صرف سهام، ضرورت دارد که جایگاه و نقش متعهدین پذیره نویسی که عمدتاً شرکت های تامین سرمایه هستند تقویت شود.

روش افزایش سرمایه فوق نیازمند شرکت های تامین سرمایه ای با کفایت سرمایه بسیار بالا و توان تحلیلی کافی در ارزش گذاری سهام و مشاوره به ناشرین است.

شاید تجربه آمریکا در مجاز شمردن بانکداری جامع (ایفای نقش تامین سرمایه investment banking توسط بانک های تجاری) پس از دهه ها ممنوعیت، در همین راستا بوده است و زمان آن فرارسیده است که بانک های تجاری ایران نیز از طریق شرکت های تامین سرمایه وابسته به خود، علاوه بر نقش تامین مالی از منبع بدهی به تامین مالی از منبع حقوق صاحبان سهام، مشارکت بیشتری داشته باشند تا همزمان با هجوم نقدینگی به سمت بازار سرمایه به جای بعضاً تشکیل حباب در سهام شرکت ها، به تشکیل سرمایه در بنگاه های اقتصادی و پایداری منابع در بازار سرمایه کمک کرده باشند.

تسهیل کردن و مشوق گذاشتن برای صندوق های پروژه و جسورانه به عنوان بی بدیل ترین ابزار در تامین مالی پروژه های بخش های مختلف اقتصادی و ایده ها.

تسهیل پذیرش شرکت ها به بورس به عنوان یکی از راه های تامین مالی و استراتژی خروج صندوق های پروژه و جسورانه.

د) تشویق سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس: همان گونه که مستحضرید، سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیاز به دانش، تخصص و تجربه زیادی دارد و با توجه به نوسانات زیادی که جزء ذات اصلی بازار سرمایه است، سرمایه گذاری مستقیم در این بخش توسط عموم مردم – که عمدتاً از زمان و توان کافی برای فراگیری ملزومات سرمایه گذاری در این بازار برخوردار نیستند- خطرات بسیاری را هم برای سرمایه آنها و هم تشدید نوسانات بازار در پی خواهد داشت.

لذا پیشنهاد می شود: با اصلاح روش عرضه اولیه فعلی که در آن با دعوت از عموم مردم در مشارکت برای خرید و القاء کردن این امر که خرید عرضه اولیه سرمایه گذاری پر بازده و بدون ریسکی است، جلوی ورود مستقیم پول افراد غیرحرفه ای و به زحمت افتادن برای جبران ضرر و زیان این قشر از مردم در آینده را بگیریم.

هم افزایی شوم روش فعلی عرضه اولیه فعلی و وجود دامنه نوسان و پدیده صف نشینی، بی ارزش کردن تحلیل اطلاعات و توهم بدون ریسک بودن سرمایه گذاری در این بخش را به شدت افزایش داده است.

با توسعه ابزارهای جدید سرمایه گذاری غیرمستقیم و تنوع بخشی به ابزارهای موجود از جمله صندوق های سرمایه گذاری، علاوه بر عمق بخشیدن به دانش تحلیلی فعالان بازار، پاسخ گوی نیاز سرمایه گذارانی باشیم که خواهان سرمایه گذاری وجوه خود در بازار سرمایه هستند، بازاری که به ذات خود از قدرت خرید پول افراد در مقابل تورم به بهترین نحو محافظت می نماید.

ه) افزایش شفافیت: همان گونه که قبلاً اشاره شد، انعکاس تمامی اطلاعات موجود در قیمت ها و کشف صحیح قیمت ها از کارکردهای اصلی بازار سرمایه برشمرده می شود که خود منجر به تخصیص بهینه منابع به کاراترین بخش های اقتصاد می شود.

این مهم محقق نمی شود مگر با: ارتقاء نظام حاکمیت شرکتی به منظور حمایت از منافع سهامدارن اقلیت و به حداقل رساندن تضاد منافع بین مدیران و سهامدارن و محدود کردن امکان فساد در شرکت ها.

افزایش شفافیت ناشرین در منعکس کردن سریع اخبار با اهمیت و ارتقاء کیفیت و انتشار به موقع گزارشات مالی به بازار به منظور جلوگیری از معاملات بر مبنای اطلاعات نهانی و ضربه زدن به اعتماد و رقابت منصفانه در بازار سرمایه.

نظارت دقیق و سیستمی (بر مبنای نرم افزار و با حداقل قضاوت شخصی) بر معاملات و برخورد قاطع با دستکاری بازار و کسانی که به هر نحوی قصد گمراه کردن و سوء استفاده از بازار را دارند.

افزایش شفایت در نهادهای ناظر و گزارشگری منظم سازمان و بورس ها در خصوص چگونگی ایفای نقش خود در حفاظت از مکانیزم بازار و ارتقاء جریان آزاد و غیرتبعیض آمیز اطلاعات برای تمامی فعالان.

و) توسعه ابزارهای مالی: بازار سرمایه جایگاهی است که فعالین آن علاوه بر سرمایه گذاری وجوه خود به پوشش و انتقال ریسک، آربیتراژ و سفته بازی (تمامی این افعال به کارایی بازار سرمایه کمک می کند) مبادرت می ورزند و در صورتی که ابزارهای لازم موجود نباشد، به ناچار به بازارهای دیگر مراجعه و بخشی از سرمایه های سرگردان به بازارهای غیرمولد و بعضاً مخرب کوچ می کنند.

بنابراین، هرچه ابزارهای موجود متنوع تر باشد، بازیگران بیشتری برای رفع نیازهای خود به بورس مراجعه می نمایند.

به عنوان مثال، در صورتی که ابزار مناسب برای پوشش نوسانات ریسک نرخ سود یا ریسک نکول تسهیلات موجود باشد، بانک های بزرگ تجاری برای پوشش و انتقال این دسته از ریسک ها در بازار سرمایه فعالیت می کنند و موجبات رونق و نشاط بازار فراهم می شود.

در این راستا پیشنهاد می شود: ابزارهای لازم برای دوطرفه کردن بازار (به عنوان مثال فروش استقراضی) طراحی یا اصلاح شوند تا علاوه بر اینکه حجم معاملات و گردش پول در بازار در زمان های نزول وارد رکود نشود (به علت اریب زیان گریزی سرمایه گذاران که در زمان کاهش قیمت ها کمتر تمایل به مبادله و اصلاح سبد دارایی های خود دارند)، ابزار مناسبی برای جلوگیری از تشکیل حباب قیمتی و نوسانات شدید در بازار بوجود آید.

ابزارهای مربوط به پوشش و انتقال ریسک شامل قراردادهای اختیار معامله (option) و آتی (future) بر روی تمامی دارایی های پایه موجود در بورس، قرارداد های آتی نرخ سود (forward rate agreement)، قراردادهای تاخت ریسک نکول (credit default swap) و … به منظور استفاده تمامی فعالین اقتصاد و عمق بخشیدن به بازار، توسعه و معرفی شوند.

در حال حاضر، ابزارهای مالی همچون اوراق تبعی و قراردادهای آتی بر روی بعضی از نمادها و کالاها معرفی شده اند، اما به دلایل متنوعی شامل ایرادات نرم افزاری، مقرراتی و رویه های اجرایی ناقص با اقبال فعالان بازار مخصوصاً در بازارهای بورس و فرابورس مواجه نشده اند و نتوانسته اند نقش اصلی خود یعنی افزایش کارایی و عمق بخشیدن به بازار نقدی و ابزاری برای پوشش و انتقال ریسک را به خوبی ایفا نمایند.

تغییر و اصلاحات لازم برای موثر کردن ابزارهای موجود در اولویت قرار گیرد.

ز) ثبات مقررات و حذف مقررات زائد: عنایت دارید که تغییر مکرر مقررات ناظر بر بازار سرمایه باعث سردرگمی فعالان بازار و افزایش ریسک های عملیاتی برای آنها می شود که با افزایش صرف ریسک و کاهش قیمت و نقدشوندگی سهام، نمایانگر خواهد شد.

از طرفی، پس از گذشت چندین سال از تصویب قانون بازار و تصویب حجم فراوانی مقررات در بازار سرمایه، نیاز به روزآمدکردن قانون و حذف مقررات دست و پا گیر در راستای تسهیل فعالیت نهادهای فعال در بازار سرمایه متناسب با شرایط جدید احساس می شود، لذا پیشنهاد می شود، علاوه بر اصلاح و به روز کردن  قوانین و مقررات موجود و حذف مقررات زائد، ترتیباتی اندیشیده شود که تغییرات ناگهانی مقررات توسط نهادهای ناظر محدود شود.

در پایان، امید است مجلس شورای اسلامی با اقدامات موثر خود نقش و جایگاه بازار سرمایه به عنوان کارآمد ترین شیوه تامین مالی بنگاه های اقتصادی و ارائه دهنده ابزارهای کارا برای جذب سرمایه های مازاد سرمایه گذاران را تقویت و تثبیت نماید.

در این راه، کانون کارگزاران بورس به مانند گذشته آمادگی دارد تا با به کارگیری تمام ظرفیت های موجود خویش و شرکت در جلسات تخصصی به تصمیم گیرندگان در این حوزه کمک نماید.

سید روح ­اله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران بورس انتهای پیام/ب
کلید واژه ها: بازار سرمایه - کمیسیون اقتصادی مجلس - سرمایه - مجلس شورای اسلامی - بازار - کمیسیون اقتصادی - شورای اسلامی - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - رییس کمیسیون اقتصادی - کارگزاران - قیمت گذاری دستوری - کمیسیون - اقتصادی - سرمایه گذاران - ابزارهای مالی - خبرگزاری فارس - بورس - راهکار - اسلامی - مقررات - نامه - سلام - سرمایه گذاری - اوراق بهادار - رییس کمیسیون - روابط عمومی - شرایط - تشویق - ارائه - شورای

آخرین اخبار سرویس:
آخرین آمار واکسیناسیون کرونا جهان 24 خرداد

مشخصات کامل سهام کروی + تحلیل بنیادی

آمار کرونا جهان 24 خرداد؛ 6519 فوتی و 297 هزار ابتلای جدید

احتمال تعلیق تولید گوشی ارزان جدید سامسونگ

نیازمند شاطر حرفه ای بربری

استخدام اپراتور فروش خانم

اجاره صندلی درآرایشگاه ودعوت به همکاری

در اینجا حرفه ای شوید و حقوق بگیرید همکاری در انتشارات

استخدام فرد مسلط به زیان انگلیسی

نیروی خدماتی خانم با حقوق قانون کار

نیازمند یک خانم اشپز

شیرخام را بجوشانید

استایل این رزهای رعنا آزادی ور /عکس

توانمندی زنان سرپرست خانوار فقط با اختصاص فرصت های واقعی

بازاریاب خانم جهت فروش محصولات لبنی

کارگر ساده نیمه وقت

اینفوگرافیک / کرونا چه تاثیری بر گردشگری جهان گذاشته است؟

مرگ بیش از 3 میلیون و 800 هزار بیمار کرونایی در جهان

مونسان: ضرورت بازگشت فرش به وزارت میراث فرهنگی

سخنگوی صنعت برق سه راهکار ساده جلوگیری از قطعی برق را اعلام کرد

انجام کاراهای املاک و تحقیقان زمین و ادرس

استخدام  اعطای نمایندگی فروش آتیه سازان بیمه سامان

استخدام بازاریاب خانوم و اقا

شاگرد کناف

کارگر با انگیزه جهت کار درفروشگاه پخش روغن موتور

کارگر روزانه خانم و اقا روزمزد

کارگر جهت امور ابیاری

آموزش تخصصی سیستم برق و انژکتور

مامور پخش همراه با خودرو وانت

لزوم شناسنامه دار کردن فضای سبز شهر تهران

پیش بینی بورس 24 خرداد 1400 / روند منفی بازار سرمایه ادامه دارد؟

بهترین گیاهان آپارتمانی با رشد سریع

استخدام و نیازمند به چند نظافتکار خانوم

استخدام منشی خانم جهت فروش در بازار اهن

استخدام فروشنده خانوم

استخدام چرخکار خانم و راننده اقا

کافه کتاب هنگام همکار می پذیرد

25 دستگاه دخیل در ترانزیت! / گمرک حرف آخر را می زند یا راهداری؟

ببینید | پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای همتی در مناظرات انتخاباتی

بورس دوشنبه 24 خرداد 1400 از این اخبار متاثر خواهد بود!

گزارش بانک جهانی درباره وضعیت اقتصاد ایران

طرح آزادسازی واردات خودرو

راهکار هایی برای استفاده بهینه از کولر خودرو

جذب مشاور املاک

نیاز به نیروی جهت نصب و تعمییرات

استخدام انباردار

سرایدار جهت نظافت در مجتمع تجاری یاقوت

اجاره اتاق سالن زنانه مهرشهر و درصدی

قیمت طلای جهانی، امروز 1400/03/24

خانوم جهت انجام امور منزل

آموزش برای ، کار اداری و مهندسی

استخدام بازاریاب شاغل مواد غذایی

کار در منزل با سرمایه 15 الی 35 میلیون بانوان

چرخکار ماهر و نیمه ماهر و سرپرست کارگاه

گرانی باوجود کاهش نرخ ارز

منشی خانم شیفت صبح

اعطای کد نمایندگی بیمه

نیروی لوله کش ماهر یا نیمه ماهر کار در یزد

نیروی پیک موتوری

استخدام مشاور خانم و آقا در اقدسیه

آغاز مانور بزرگ مروجان فرهنگ مصرف بهینه آب در اصفهان/ کمبود 3200 لیتر بر ثانیه آب شرب در استان

جدیدترین قیمت خودرو های وارداتی در بازار 24 خرداد

چرا زیاد نشستن برای سلامتی مضر است

قیمت بیت کوین، امروز 1400/03/24

جذب نیروی کار کارگاهی

استخدام فروشنده خانم

یک خانم برای وارد کردن فاکتور خرید و فروش

استخدام تکنسین فنی و تولید

استخدام مسئول فروش شرکتی

واکسن غیر فعال چینی مجوز استفاده اضطراری گرفت

نقش دولت روحانی در میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری

کارشناس فروش فروشگاه زنجیره ای

جوان ترین ثروتمندان جهان را بشناسید

استخدام مشاور در املاک باروس

پرستاری شبانه روزی

کمک آشپز فستفود یا کارگرساده

موتور سوار جهت پیک

دلار دوباره از 24 هزارتومان گذشت/ افزایش نرخ ارز قیمت سکه و طلا را بالا برد + فیلم

نقش دولت روحانی در میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری

استایل جدید پردیس پورعابدینی /عکس

استخدام آقاخانم کاردرمنزل،کسب وکارآنلاین،دورکاری برنامه نویس

جذب نیرو برای تکمیل کادر پشتیبان وآموزش بیمه

به یک نفر همکار خانم نیازمندیم/فروشندگی بدیلیجات و عینک

نیرو کار فست فود

مشکلات لاستیکی کامیون داران همچنان پابرجا/ گرانی باوجود کاهش نرخ ارز

دولت تنظیم بازار را رها کرده است

ادعای مدیر عامل ای تورو در مورد بیت کوین

نقشه کش صنعتی

پرورش حلزون

کنسول های بازی ps4 / ps5 نیروی نصب بازی آقا

استخدام خانم شرکت تولیدی

منشی پاره وقت

چرا تلاشتان برای بارداری دوم نتیجه نمی دهد؟

جزییات گروگان گیری 21 روزه 2 تاجر سرشناس ایرانی در افغانستان

عینک گربه ای آزاده صمدی /عکس

واقعیت های باور نکردنی و وحشتناک در مورد عنکبوت ها

نگهبانی

استخدام انبار دار با حقوق ثابت بیمه در شیفت صبح

استخدام کارگر آقا آشنا به تولید پولک و نبات

کار در بوفه باشگاه

ارائه 7 راهکار برای برون رفت بورس از وضع موجود

ارائه 7 راهکار برای برون رفت بورس از وضع موجود