مطالب مرتبط:
درآمد 2 میلیارد دلاری روسنفت از بهبود قیمت نفت
شهرداری کرج آماده مرمت کامل کاخ تاریخی مروارید است
بهسازی دروازه مازندران از محور هراز در دستور کار شهرداری آمل
ساخت 1000 خانه با متری 5 میلیون تومان برای شهرداری رقمی نیست
درآمد آسان و راحت
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 اردیبهشت 1400 ساعت 18:352021-05-15اقتصادي

شهرداری ها باید خودشان به فکر کسب درآمد باشند


بنیامین شکوه فر در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو، با اشاره به این که کسب منابع درآمدی و اقتصادی همواره یکی از اصلی ترین چالش های مدیران شهری بوده و هست افزود: - رییس اندیشکده حقوق شهری و شهروندی سیاست خودکفایی شهرداری ها چالشی برایش شهر ها دانست و افزود: بر طبق این قانون شهرداری ها دیگر نباید از منابع مالی دولت استفاده نمایند و برعکس، باید خودشان فکری برای کسب درآمدهایشان بکنند و خودکفا باشند.

بنیامین شکوه فر در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو، با اشاره به این که کسب منابع درآمدی و اقتصادی همواره یکی از اصلی ترین چالش های مدیران شهری بوده و هست افزود: در طرح جامع، طرح تفصیلی، برنامه های پنج ساله اول و دوم شهرداری و قانون شورای اسلامی نیز شیوه های گوناگونی برای کسب منابع درآمدی و اقتصادی مطرح شده است.

وی با بیان این که در دهه های اخیر جمعیت شهری در ایران آنچنان رشد چشمگیری را داشته که باعث شده تا هم اینک بیش از 70 درصد جمعیت کشور در شهر ها ساکن باشند تصریح کرد: عدم وجود نگاهی درست و علمی و صحیح به منابع درآمدی مدیریت های شهری کشور در نظام کلان اقتصادی و تمایل به خوداتکایی مالی شهرداری ها، موجب شده تا منابع ناپایدار مالی به سمت درآمد های "ناپایدار" و به ویژه از محل ساخت و ساز های شهری سوق پیدا کند و به چالشی جدی برای مدیریت شهری بدل شود.

رییس اندیشکده حقوق شهری و شهروندی سیاست خودکفایی شهرداری ها چالشی برایش شهر ها دانست و افزود: بر طبق این قانون شهرداری ها دیگر نباید از منابع مالی دولت استفاده نمایند و برعکس، باید خودشان فکری برای کسب درآمدهایشان بکنند و خودکفا باشند.

شکوه فر با تاکید بر پاشنه آشیل بودن این قانون برای شهرداری ها تصریح کرد: این قانون باعث شد تا شهرداری ها برای کسب درآمد به هر ترفندی دست بزنند تا بتوانند از آن طریق منابع مالی مورد نیاز شهر را تامین کنند.

وی اظهار کرد: این خط مشی باعث شد تا عمده ترین منابع درآمدی شهرداری ها و بخصوص شهرداری تهران از طریق محل هایی مانند عوارض مازاد تراکم، عوارض ناشی از اجرای کمیسیون ماده 100 و.

که از آن به عنوان منابعی ناپایدار یاد می شود، سوق پیدا کند و در عوض راهکار هایی مانند کسب درآمد از طریق کسب عوارض حاصله از صدور پروانه های ساختمانی، عوارض بر ارتباطات و حمل ونقل و عوارض نوسازی خدمات رسانی، که جزء منابع پایدار درآمدی قرار دارند عملاً به فراموشی سپرده شوند.

رییس اندیشکده حقوق شهری و شهروندی با بیان این که مدیران شهری دوره های مختلف برای کاستن از سهم درآمد های ناپایدار شهری تلاش کرده اند افزود: اما، در عمل تاکنون کفه ترازو همچنان با اختلاف قابل توجهی به نفع درآمد های شهری؛ سنگین تر است.

وی با اشاره به این که نمونه های این شو های تبلیغاتی در دوره مدیریت شهری و عمر شورای پنجم بود گفت: شورایی که از همان ابتدا مهم ترین شعارش بعد از مبارزه با فساد و رانت خواری، کسب درآمد برای شهر از محل منابع پایدار بود و در این مسیر حتی بار ها اعلام شد که قرار است سهم عوارض خدمات شهری مانند پسماند، پارکینگ و.

یا عوارض دیگر با هدف کاهش درآمد های ناپایدار اجرایی شود.

شکوه فر با تاکید بر عدم تحقق وعده های شورای شهر پنجم تصریح کرد: در عمل، نه تن ها چنین وعده هایی به دلیل سوء مدیریت اجرایی نشد که حتی شهردار کنونی تهران نیز رسماً اعلام کرد که همچنان شهر از طریق درآمد های ناشی از ساخت و ساز اداره می شود!رییس اندیشکده حقوق شهری و شهروندی ادامه داد: این وضعیت در حالی بر فضای مدیریت شهری ما حاکم شده که نتایج یک تحقیق نشان می دهد که شهرداری ها می توانند از محل های 17 گانه خدماتی که ارایه می دهند یا در قانون برایشان پیش بینی شده، تا حد زیادی جبران درآمد های ناپایدار شهری را بکنند.

وی بیان کرد: برهمین اساس منابع درآمدی ناشی از عوارض گاز، تلفن، برق و آب بهای مشترکین، مالیات بر ارزش افزوده، عوارض بر تولید یا فروش محصولات تولیدی، سهم شهرداری از عوارض وصولی متمرکز؛ عوارض گذرنامه، عوارض جرائم رانندگی، عوارض ثبت نام آزمایش رانندگی، عوارض بر قرارداد ها نسبت به منابع، از جمله درآمدی هایی اعلام شده که شهرداری می توانند با تکیه بر آن ها از سهم شهرفروشی خود کم کند.

شکوه فر با اشاره به این که در این دوره از درآمد های وصولی توسط سایر مؤسسات، عوارض بر پروانه های کسب و فروش و خدماتی و عوارض بر ارتباطات و حمل و نقل به ترتیب جزء پایدارترین درآمد های شهری عنوان شده افزود: در عوض، فروش اموال شهرداری، وام های دریافتی، کمک های اعطایی دولت و سازمان های دولتی و اموال و دارایی که به طور اتفاقی یا به موجب قانون به شهرداری تعلق می گیرد به ترتیب جزو ناپایدارترین درآمد های شهری بوده و هستند.

رییس اندیشکده حقوق شهری و شهروندی گفت: با این وجود امروز به خاطر همان سوء مدیریت و ناتوانی از اجرای طرح هایی که به درآمد های پایدار منتج می شود درکنار سهل الوصول بودن درآمد تراکم فروشی و شهرفروشی، همچنان بیش از 80 درصد درآمد های شهرداری از محل منابع ناپایدار تامین می شود و در نهایت پایتخت را با چالش های فراوانی روبرو کرده است.

وی با تاکید بر معضلاتی از جمله رشد سرسام آور قیمت زمین، افزایش ترافیک، نزول کیفیت هوا، کاهش کیفیت بصری، زشتی سیمای شهر، نابودی بافت های تاریخی، کاهش فضای فراغتی کودکان و کاهش زیست پذیری و کیفیت زندگی برای شهر و شهروندان ساکن تهران افزود: این ها مهمترین پیامد ها و سوغات های این نوع از کسب درآمد های شهری هستند.

وی در پاسخ به این سوال که در چنین شرایطی مدیران شهری چگونه می توانند منابع درآمدی شهر را با سمت منابع پایدار سوق دهند، تصریح کرد: معقولانه ترین روش برای رسیدن به این مقصود که علاوه بر وجود تجربیات جهانی موفق، بستر های قانونی آن نیز در برنامه پنجم توسعه پیش بینی شده بود، اما از آن استفاده نشد، کسب درآمد از طریق دریافت مالیات بر دارایی باشد.

شکوه فر با اشاره به این که برای کسب درآمد های پایدار شهری راه کار های متنوع دیگری نیز قابل اجراست به اصلاح نظام تخصیص، وصول و شفاف سازی درآمد ها، اصلاح نظام درآمد ها و بودجه ریزی مالی بر اساس اطلاعات دقیق و یافته های پژوهشی موثر، استفاده از ظرفیت های مردمی در تعریف پروژه های درآمد زا، توسعه گردشگری شهری از مسیر بِرندسازی شهری، استفاده حداکثری از مشارکت مردمی در اداره شهرها، اخذ هزینه خدمات ارائه شده، بهبود سیستم مدیریت کیفیت و به روزرسانی سازوکار های آن اشاره کرد.

رییس اندیشکده حقوق شهری و شهروندی گفت: همچنین در کنار این موارد می توان به منبع درآمدی با عنوان "سایر منابع" یاد کرد که شامل مواردی چون: وام های دریافتی، فروش اموال شهرداری، فروش اوراق مشارکت و پروژ های سرمایه گذاری مشارکتی، درآمد های وصولی در حریم استحفاظی شهر ها است.

شکوه فردر پایان خاطرنشان کرد: در نهایت قدر مسلم این است که مدیریت شهری و بخصوص شورای شهر ششم، در سال های آینده باید نگاهی عمیق تر و تخصصی تر و البته انقلابی، به روش های پایدارسازی درآمد های شهری داشته و تلاش هایی عملیاتی و به دور از هرگونه شعارزدگی در راستای تحقق این مهم را با جدیت تمام آغاز کند.

در این راستا نیز لازم است تا با تقویت وجهه نظارتی خود شهرداری را به سمت و سویی سوق دهد تا کلانشهر تهران را نه فقط برای 4 سال آینده بلکه برای ده ها و صد ها سال آینده نیز تبدیل به شهری با درآمد های پایدار کند
کلید واژه ها: منابع درآمدی - شهرداری ها - شهرداری - درآمد - اقتصادی - مدیران شهری - منابع - کسب درآمد - شهری - خبرگزاری - قانون شهرداری ها - خبرنگار - اجتماعی - بنیامین - مدیران - چالش - شورای اسلامی - یکی از - اشاره - گفتگو - قانون - منابع مالی - اندیشکده - خودکفایی - در ایران - شهروندی - استفاده - برنامه - اسلامی - سیاست

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس ارشد فروش (پوشاک) در تولیدی پوشاک تیری جین در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام کارشناس فروش در شرکت همیار دشت آبرون در تهران

استخدام متخصص حسابداری در شرکت گسترش مبلمان آسیا در البرز

استخدام بازاریاب خوراک آبزیان در تعاونی تولیدی بیست و یک بیضاء در فارس

تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه

یک واگذاری و زیان صدها میلیارد تومانی سازمان اقتصادی کوثر به خانواده شهدا

قیمت دلار در بازار امروز چهارشنبه 2 تیرماه 1400/ نرخ رسمی انواع ارز اعلام شد

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در مبنا فولاد مهراد در تهران

استخدام کارمند امور دفتری با بیمه و امکان دریافت وام در اصفهان

استخدام مهندس مکانیک تاسیسات و آسانسور در طاها بازار در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت پخش آدرینا در اصفهان

جزییات ترخیص نسیه کالاها از گمرک اعلام شد

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس: صندوق بیمه نفت کارکنان حفظ خواهد شد

قیمت سکه طرح جدید امروز پنجشنبه سوم تیرماه 1400

واگذاری 70 مجموعه تاریخی کشور به بخش خصوصی

استخدام مهندس صنایع در شرکت ستاره طلایی دلیجان جهت کار در دلیجان

استخدام کارشناس فروش و مدیر قرارداد در یک شرکت ثبتی در تهران

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در شرکت تاکسی ماکسیم در تهران

استخدام 5 عنوان شغلی در گروه صنایع کابلسازی افق البرز در قزوین

استخدام کارگر ساده در شرکت صادق تجارت وحید در شهرک صنعتی شمس آباد

جدول جدید قطعی برق در مشهد (از 5 الی 11 تیر)

چرا برخی افراد به روانشناس مراجعه نمی کنند؟

شناسایی 137 انبار احتکار کالا در لرستان/ 50 واحد متخلف پلمب شد

اولین فیلم از فراری هیبریدی 250 هزار دلاری

رشد 69 درصدی صادرات غیرنفتی در بهار 1400

ثروت 10 میلیاردر چینی دوبرابر شد/ میلیاردرهای چین چقدر ثروت دارند؟

استخدام بازاریاب و ویزیتور در یک شرکت در زمینه مواد غذایی در تهران

مرغ ها، رهگیری می شوند

شناسایی 137 انبار احتکار کالا در لرستان/ 50 واحد متخلف پلمب شد

بیانیه دانشجویان داروسازی ایران در پی توقف آیین نامه جدید داروخانه ها

قیمت سبد نفتی اوپک 74 دلاری شد

استخدام حسابدار در شرکت پارسیان تکنولوژی از تهران

استخدام بازاریاب در مجموعه پارسیان تامین در گیلان

رشد 69 درصدی صادرات غیرنفتی ایران در بهار 1400

زوال درخشش جهانی دلار آمریکا

استخدام کارشناس فروش حضوری با پورسانت و بیمه در شرکت داتیس در ارومیه

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 4 تیر

دیپلماسی اقتصادی؛ اولویت سیاست خارجی دولت سیزدهم

قیمت نفت اوپک چقدر بالا رفت؟

استخدام سرپرست تولید محتوا در شرکت تامین گستر مهام در تهران

چرا در دولت رییسی رفع تحریم باید اولویت بیشتری از کرونا داشته باشد؟

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در یزد

آخرین قیمت خودرو امروز 4 تیر 1400 + جدول

استخدام مدیر مالی در شرکت دانش بنیان صنعتی ماداکتو در تهران

استخدام کارشناس تامین و کارشناس فروش در تهران

قیمت گوشی امروز 4 تیر 1400

استخدام فروشنده در مغازه لباس بچه پرای ماما در البرز

نرخ ارز آزاد امروز 4 تیرماه 1400 + جدول

قیمت سکه امروز 4 تیر ماه 1400 + جدول

رشد 69 درصدی صادرات غیرنفتی در بهار 1400

قیمت طلا امروز 4 تیرماه 1400 + جدول

آیا موفقیت شاسی بلند جدید چینی در بازار ایران تضمین شده است؟

گران قیمت ترین مهاجم های یورو 2020

جهانگیری: واکسیناسیون رایگان عمومی انتظاری به حق است

امضا قرارداد تولید 2 هزار مگاوات برق خورشیدی بین عراق و امارات

قیمت نفت اوپک چقدر بالا رفت؟

زمان اعمال فوق العاه ویژه فرهنگیان مشخص شد+ جزییات

نحوه ثبت نام پیش فروش خودرو / چگونه خودرو ثبت نام کنیم؟

ورود محصولات زیستی ایران به بازار شرق آفریقا

استخدام کارشناس فروش در مدرن سامانه غذارسان اطلس (اسنپ فود) در اصفهان

استخدام کارمند فروش لوازم خانگی در شرکت تکران مُبَرِد (ایستکول) در تهران

صرافان امروز دلار را چند خریدند؟ 

با خیال راحت بورسی شوید

استخدام مهندس عمران در تولیدی و صنعتی قطعه آرا در شهر قدس

استخدام حسابدار در شرکت پارسیان تکنولوژی از البرز

استخدام مدیر مالی، حسابدار صنعتی و حسابدار مالیاتی در شهرک صنعتی شیراز

استخدام منشی در واحد فروش در فرآیند چیدمان فطرس در تهران

حفر چاه کشاورزی برای حل مشکل آب شالیزار ها در املش

نتایج قرعه کشی فروش فوق العاده محصولات زامیاد 1400

تارا نسخه دنده دستی با چه قیمتی به دست مشتریان می رسد؟

ارز دیجیتال به حل مشکلات واردات کمک می کند؟

آغاز پیش فروش محصولات ایران خودرو از امروز3 تیر 1400 به مدت 3 روز/ سورن پلاس، دنا پلاس با موعد تحویل فروردین الی تیر 1401

استخدام کارشناس فروش با پورسانت، مزایا و پاداش در تهران

استخدام کارشناس کنترل کیفیت صنایع شوینده بهداشتی و کارشناس شیمی در البرز

استخدام کارمند حسابداری در یک شرکت در اهواز

استخدام خدمات(نظافتچی،آبدارچی) در یک شرکت معتبر در تهران

امروز سورن پلاس چقدر قیمت خورد؟

میزان افزایش قانونی اجاره بها در تهران و شهر های کشور اعلام شد

واکنش بازار مسکن به انتخابات ریاست جمهوری

رویکرد پروژه های شرکت پالایش نفت اصفهان زیست محیطی است

فروش مجدد ارزانترین شاسی بلند 7 نفره بازار ایران

چگونه خودرو ثبت نام کنیم؟ +آموزش

ایجاد مرکز اسناد توسعه شهری مشهد در حال پیگیری است

استخراج طلا از کامپیوترهای قدیمی/ از هر کامپیوتر چقدر طلا می توان استخراج کرد؟

استخدام منشی در شرکت بازرگانی حبوبات مهر در البرز

استخدام مدیر بازاریابی و فروش در شرکت آریا سازه تالی در تهران

میلیاردر های چین چقدر ثروت دارند؟

رسیدگی به 15 هزار پرونده تعزیراتی در لرستان

استخدام کارگر ساده در شرکت تولیدی پوشاک تیری جین در باقر شهر تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی تلفنی مجرب در پارس ورزش نگین در اصفهان

استخدام کارشناس مکانیک و کارشناس برق از تهران جهت کار در کرج

وقتی به هایپر استار می روید مراقب باشید سرتان کلاه نرود!

اتفاق عجیب در رهن خانه در این شهر!

پادرا پلاس سایپا + بررسی، مشخصات، داخل کابین و قیمت پادرا پلاس زامیاد

استخدام کارمند فروش در شرکت مهندسی ساخت و نصب سپند سازه سورن در تهران

استخدام کارشناس فنی فروش با بیمه در شرکت آدرین صنعت ابزار دقیق پارس/تهران

اعمال فوق العاه ویژه فرهنگیان از اول تیر ماه

رشد 69 درصدی صادرات غیرنفتی در بهار 1400

افتتاح طرح ملی یاس در صومعه سرا

شهرداری ها باید خودشان به فکر کسب درآمد باشند

شهرداری ها باید خودشان به فکر کسب درآمد باشند