مطالب مرتبط:
ساخت کاتالیست تصفیه هیدروژنی کاربردی در صنایع پالایش و پتروشیمی
ساخت کاتالیست تصفیه هیدروژنی کاربردی
واکنش ایران به حوادث اخیر در مرزهای ارمنستان و آذربایجان
تجمع تعدادی ضد انقلاب مقابل محل برگزاری گفت وگوهای ایران و 1+4
آمار قربانیان کرونا در ایران کاهش یافت/ مبتلایان دیابت در فاز دوم واکسیناسیون
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 اردیبهشت 1400 ساعت 12:102021-05-15دانش

کاتالیست تصفیه هیدروژنی کاربردی در صنایع پالایش و پتروشیمی ایران ساخت شد


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فناوری خبرگزاری دانشجو، فرهاد کیوانی مهر دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح اصلاح کاتالیست فرآیند تصفیه هیدروژنی با استفاده از مخلوط اکسید های فلزی گفت: - " محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر کاتالیست فرآیند تصفیه هیدروژنی با استفاده از مخلوط اکسید های فلزی را طراحی کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فناوری خبرگزاری دانشجو، فرهاد کیوانی مهر دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح اصلاح کاتالیست فرآیند تصفیه هیدروژنی با استفاده از مخلوط اکسید های فلزی گفت: نفت خام و مشتقات نفتی مانند مازوت، نفتا و بنزین پیرولیز علاوه بر هیدروکربن ها شامل ناخالصی هایی مانند ترکیبات گوگرددار، نیتروژن دار، اکسیژن دار و فلزات هستند.

وی با بیان اینکه وجود این ترکیبات سبب بروز مشکلات محیط زیستی شدیدی خواهد شد که کشور ما هم این روز ها بسیار با این آلاینده ها خصوصاً در سوخت نیروگاه ها و خودرو ها به دلیل تشکیل ترکیبات SOx و NOx که عامل اصلی آلودگی هوا هستند، مواجه است؛ گفت: این آلاینده ها اگر وارد جو شوند با رطوبت هوا واکنش داده و به صورت باران اسیدی به سطح زمین باز می گردند که سبب فرسایش خاک و از بین رفتن نمای ساختمان ها می شوند.

به گفته کیوانی مهر، این آلاینده ها در مجتمع های پالایشگاهی و پتروشیمیایی موجب مسمومیت کاتالیست های فرآیند های پایین دستی، کاهش کیفیت محصول، مشکلات عملیاتی مانند خوردگی در تجهیزات و لوله های انتقال و رسوب فلزات در توربین ها خواهند شد و حتی مشکلات عدیده ای در عملکرد موتور خودرو ها از دیگر اثرات این ترکیبات آلاینده به شمار می رود.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمیایی برای جداسازی این ناخالصی ها از فرایندی کاتالیستی به نام تصفیه هیدروژنی استفاده می شود.

در استاندارد های روز دنیا نظیر یورو 5 و یورو 6 وجود ترکیبات گوگرددار و نیتروژن دار در سوخت خودرو ها و شناور ها به شدت محدود شده است، بنابراین برای دستیابی به استاندارد های جهانی نیاز است از کاتالیست هایی در این فرایند تصفیه هیدروژنی استفاده کرد که درصد بیشتری از این ترکیبات را کاهش دهد و سوخت پاکی را تولید کند.

وی ادامه داد: کاتالیست های واحد های تصفیه هیدروژنی عموماً وارداتی بوده و کشور های آمریکا و فرانسه تولید کننده عمده این کاتالیست ها هستند و اکثر دانش فنی واحد های تصفیه کشور نیز مربوط به این کشورها است.

وی ادامه داد: در سال های اخیر تا حدی تلاش هایی برای بومی سازی این کاتالیست های استراتژیک در کشور انجام شده است؛ اما یکی از مشکلات فرآیند تصفیه هیدروژنی کاهش کیفیت محصول پس از فرآیند تصفیه است به گونه ای که مقداری از ترکیبات با ارزش نظیر آروماتیک ها به مواد با ارزش پایین تر تبدیل می شود که سبب کاهش قیمت محصولات می شود.

وی ادامه داد: در این پژوهش ما توانستیم کاتالیست هایی برای فرایند تصفیه هیدروژنی تولید کنیم که علاوه بر این که سبب حذف عمیق ترکیبات آلاینده می شود کیفیت و ارزش محصول را افزایش می دهد بنابراین هم می توان استاندارد های محیط زیستی را دریافت کرد و هم بر خلاف کاتالیست های تجاری رایج که سبب کاهش کیفیت محصول می شود ارزش و کیفیت محصول خروجی را ارتقا دهیم.

به گفته فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با توجه به بحران آلودگی در شهر های بزرگ و تأمین سوخت پاک برای خودروها، نیروگاه های کشور و شناور های دریایی کسب دانش فنی ساخت کاتالیست های تصفیه هیدروژنی را امری مهم دیدیم و به منظور تجاری سازی نمونه های ساخته شده از همان ابتدای کار با رویکرد تجاری سازی محصول پیش رفتیم و نمونه ها را به صورتی که قابل بارگذاری در راکتور های صنعتی باشند تولید کرده ایم که یکی دیگر از مزایای این طرح است.

وی افزود: این طرح از همان ابتدا جزء طرح ها و پایان نامه های صنعتی بوده که با همکاری شرکت پتروشیمی بوعلی سینا واقع در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر انجام شده است؛ ایده ابتدایی کار که در نهایت منتهی به ثبت اختراع گردید در آزمایشگاه "مهندسی واکنش های سطحی و نانو مواد انرژی پیشرفته" دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحت سرپرستی سجاد حبیب زاده شکل گرفت و در ادامه با همکاری واحد پژوهش و توسعه شرکت پتروشیمی بوعلی سینا و پرویزی ریاست وقت واحد، نمونه ی اولیه ساخته و تست های عملکرد روی آن انجام شد در طول کار اصلاحات زیادی با توجه به نتایج عملکرد کاتالیست انجام گرفت تا در نهایت به محصول مورد نظر که هدف های پژوهش ما را پوشش دهد دست یافتیم.

وی با اشاره به نتایج حاصل شده از پژوهش گفت: نتیجه این پژوهش در رفع چالش گوگردزدایی مازوت نیروگاه ها و شناور ها و همچنین صنعت پالایش و پتروشیمی از نفت خام و مشتقات نفتی کاربرد دارد.

کاتالیست ساخته شده برای خوراک های مختلف مانند مازوت، نفتا و بنزین پیرولیز آزمایش شده و برای همه برش ها نتایج مطلوبی حتی بهتر از نمونه های خارجی حاصل شده است، بنابراین کاتالیست این پژوهش برای طیف وسیعی از خوراک ها از بنزین تا مازوت قابل استفاده است.

بومی سازی دانش فنی ساخت کاتالیست های تصفیه هیدروژنی و ساخت نمونه های تجاری که امکان بارگذاری در رآکتور های صنعتی را دارد اولین گام این پروژه بوده است.

این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در ادامه درصدد هستیم دانش فنی ساخت کاتالیست را در اختیار شرکت های داخلی کاتالیست سازی قرار دهیم تا با تولید انبوه آن، زمینه ورود نسل جدیدی از کاتالیست های بومی تصفیه هیدروژنی را در داخل میسر کنند.

وی افزود: این کاتالیست یک کاتالیست تجاری برای تصفیه عمیق مشتقات نفتی بوده که دانش فنی آن را بدست آورده ایم و کاربرد وسیعی در برش های نفتی (از برش های سبک تا برش های سنگین) دارد.

هزینه ساخت پایین تر تا یک سوم نسبت به نمونه های آمریکایی و فرانسوی از مزیت های بارز این پروژه است.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: فرایند تصفیه هیدروژنی از دهه 50 تاکنون به طور گسترده در صنایع پالایشی و پتروشیمی مورد استفاده قرار گرفته است.

کاتالیست های مورد استفاده در این فرآیند نیز به مرور زمان تغییر کرده و بهینه شده است، اما همچنان سبب کاهش کیفیت محصول پس از تصفیه می شوند.

وی بیان کرد: کاتالیست این پژوهش علاوه بر تصفیه عمیق مشتقات نفتی، سبب افزایش کیفیت محصول نیز می شوند که به نوبه خود کار منحصر به فردی است و نمونه آن در کاتالیست های خارجی و داخلی وجود ندارد.

کیوانی مهر به اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: بومی سازی دانش فنی ساخت کاتالیست استراتژیک تصفیه هیدروژنی، افزایش کیفیت و ارزش محصول پس از فرآیند تصفیه، هزینه پایین ساخت تا یک سوم نسبت به نمونه های خارجی از مزیت های رقابتی پروژه محسوب می شوند.

وی در خصوص کاربرد های پروژه گفت: تولید سوخت پاک برای خودروها، نیروگاه ها و شناور ها مطابق با استاندارد های یورو 5 و یورو 6، تصفیه ناخالصی های برش های مختلف نفت خام جهت استفاده در فرآیند های پتروشیمیایی افزایش کیفیت و ارزش محصول در فرآیند های تبدیلی، هیدروژناسیون ترکیبات الفینی جهت جلوگیری از مسمومیت کاتالیست ها در فرآیند های پایین دستی، بومی سازی دانش فنی و امکان ساخت کاتالیست استراتژیک تصفیه هیدروژنی از ویژگی های این طرح به شمار می روند.

گفتنی است: استاد راهنمای این پروژه سجاد حبیب زاده عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده است.


کلید واژه ها: دانشگاه صنعتی امیرکبیر - دانشگاه صنعتی - کاتالیست - دانش - محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر - امیرکبیر - دانشگاه - دانش آموخته - استفاده - تصفیه - فرآیند - طرح اصلاح - خبرگزاری - مخلوط - صنعتی - فناوری - فلزی - گزارش - اصلاح - فرهاد - محیط زیستی - ایران ساخت - پتروشیمی - گروه - مجری - نیتروژن - کاربردی - نفت خام - مشکلات - اکسیژن

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مدیر پروژه و سرپرست کارگاه در شرکت سایتال ساخت در تهران

فراخوان حمایت از طرح های نوآوری های آموزش مجازی علوم و فناوری های شناختی منتشر شد

حضور 18 نفر از اساتید دانشگاه شریف در جمع سرآمدان علمی کشور

15تیر؛ آغاز ثبت نام بخش معارفی جشنواره قرآن دانشجویان البرز

فراخوان جذب سرباز امریه در سازمان امور اراضی استان البرز منتشر شد

دانشگاه محل تضارب اندیشه ها و اجتماع عقول است

استخدام ادمین اینستا

تشکیل کنسرسیوم دانشگاه های برتر ایران در کیش

استخدام حسابدار با حقوق و مزایای عالی در یک آزمایشگاه در تهران

مسائل اقتصادی و معیشتی نتیجه اقدام ضعیف برخی مدیران است

درخشش دانشگاه های اصفهان در رتبه بندی موضوعی شانگهای 2021

درخشش دانشگاه های اصفهان در رتبه بندی موضوعی شانگهای 2021

مرکز مشاوره دانشگاه تربیت مدرس به عنوان یکی از مراکز مشاوره فعال معرفی شد

وبینار «معرفی و کاربردهای علم داده» برگزار می شود

گلچین معانی و دانشکده ادبیات مشهد

وبینار «معرفی و کاربردهای علم داده» برگزار می شود

آتش سوزی در برجی در امارات +فیلم

سازمان همکاری اسلامی 500 دانشجوی فلسطینی را بورسیه می کند

هابل به طور کامل خاموش شد

تریبون آزاد دانشجویی در دانشگاه آزاد سقز برگزار شد

جزییات برگزاری رویداد کمند با موضوع «کار، مهارت و نوآوری دختران دانشجو»

تجهیزات پایانه فرودگاه جدید کیش در پارک علم و فناوری البرز طراحی و تولید شد

بازدید مجازی دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی از منطقه عملیاتی بانروشان

انتقاد وزیر علوم از مناظره های انتخاباتی

سیل در نپال

نشست شورای هماهنگی کانون های دانشجویی دانشگاه تهران برگزار می شود

مخالفت با فروش زمین در مناطق آزاد جدید کشور

بازدید مجازی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از منطقه عملیاتی بانروشان

تلسکوپ فضایی هابل از کار افتاده است

تلسکوپ فضایی هابل از کار افتاده است

تلسکوپ فضایی هابل از کار افتاده است

دولت فعلی رکورد دار فساد های مالی و حقوق های نجومی است

دانشگاه امیرکبیر پنجمین همایش ملی «فناوری نانو» را شهریورماه برگزار می کند

تغییر زمان واکسیناسیون دانشجویان تا پایان آبان ماه / کاهش آمار بورسیه دانشجویان

شرایط واگذاری خوابگاه در تابستان جاری اعلام شد

اعطای بورسیه معاونت علمی به 100 نفر اول کنکور افغانستان

پلاستیک جدید گیاهی با الهام از تار عنکبوت

همراه سالمند

از بالون های استراتوسفر تا ماموریت های ماه

از بالون های استراتوسفر تا ماموریت های ماه

مرکز مشاوره دانشگاه صنعتی اصفهان برتر در کشور

کارمند اداری خانم

بورسیه دانشجو های افغانستانی در دانشگاه های ایران

اسکوچیچ برود یا بماند/ ایران در سید یک انتخابی جام جهانی 2022

شاخص های قرارگیری ایران در مرجعیت علمی

راه حل مشکلات حضور گسترده است/ اصل مشارکت، بعد نوع انتخاب است

خانم حسابدار مجرد پاره وقت (حتی دانشجو)

ورود شبیه سازها به پروتکل های آموزشی حوزه پزشکی

تراز تجاری مثبت مناطق آزاد کشور در سه سال اخیر

دعوت وزیر علوم از دانشگاهیان برای حضور پرشور در انتخابات ریاست جمهوری

نیروی کار مبتدی طلاسازی

رونمایی «سپیده خداوردی» از عشقش/ عکس

درخواست اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها از رییس جمهور آینده

شروع بکار حدود 77 هزار دانشجو معلم از مهر ماه 1400

رویکرد علوم انسانی باید پژوهش محور و بر اساس نظریات بومی باشد

«دختران آسمان»؛ مسابقه ای ویژه دختران دانشگاه قم

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 26 خرداد

دوره آموزش دستیار دندانپزشک (برای استخدام)

ستاری: متاسفانه کشور برای پذیرش افراد نخبه برنامه ریزی نشده است /اختصاص بودجه 20 میلیاردی برای برنامه سرآمدان علمی

حمایت از اعضای هیات علمی برگزیده و برجسته در دانشگاه شریف

خروج فضانورد فرانسوی از ایستگاه فضایی برای نصب پنل خورشیدی

شاخص های قرارگیری ایران در مرجعیت علمی/ شناسایی 66 نشریه معتبر

حسابرسی خبره

عاطفه خادمی: در حوزه زنان خسارت زیادی دیده ایم/جریان انقلاب پایانی بر سیاست زدگی در حوزه زنان

اعطای بورسیه معاونت علمی به 100 نفر اول کنکور افغانستان

در ناسا چه خبر است؟

ستاری خبر داد؛ بورسیه دانشجوهای افغانستانی در دانشگاه های ایران

برترین دانشگاه های جهان در هر رشته مشخص شد

بورسیه دانشجوهای افغانستانی در دانشگاههای ایران

موسسات و سرآمدان علمی ایران معرفی شدند

پذیرش دانشجو در دانشگاه فنی و حرفه ای استان اردبیل

مدیر جدید کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی دهاقان معرفی شد

اخبار دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان

شروع بکار حدود 77 هزار دانشجو معلم از مهر ماه 1400

احمدی: زمینه تبادلات علمی سرآمدان با دانشمندان برتر جهان بیش از پیش فراهم شود

موسسات و سرآمدان علمی برتر معرفی شدند

فتوحی: برنامه ای برای حمایت از سرآمدان علمی در دانشگاه شریف

سرآمدان علمی و موسسات برتر ایران معرفی شدند/ دانشگاه صنعتی شریف در صدر موسسات برتز ایرانی

لاریجانی: با پیگیری معاونت علمی رصدخانه ملی به زودی وارد فاز نهایی می شود

رصدخانه ملی در پایان خرداد به پله آخر می رسد

رصدخانه ملی تا پایان خرداد به فاز نهایی می رسد

بی میلی دانش آموزان به تحصیل در رشته های علوم پایه نگران کننده است

2 انتصاب در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی(ره) شهرری

آموزش طراحی سایت با وردپرس

کسب عنوان برتر دانشجویان دانشگاه آزاد یزد در جشنواره ملی قرآن و عترت

3 تیر، دومین میزگرد تصویری (وبینار) ملی فناوری های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی

رصدخانه ملی در پایان خرداد به پله آخر می رسد

شرایط واگذاری خوابگاه در تابستان جاری اعلام شد/آغاز ثبت نام از امروز

لزوم آسیب شناسی و نیازسنجی دانشگاه ها در راه اندازی رشته های جدید

درخشش گروه مدیریت ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود

تریبون آزاد | #رای_می_دهیم_اما_درست

جذب پژوهشگر

ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‏ آموختگان خارج از کشور به صورت الکترونیکی

برترین دانشگاه های جهان در هر رشته مشخص شد

برگزاری تریبون آزاد دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز

3 تیر، دومین میزگرد تصویری (وبینار) ملی فناوری های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی

ارزشیابی تصویر مدارک تحصیلی دانش آموختگان

تاکنون بیش از 12 هزار نفر در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ثبت نام کرده اند

کاهش متقاضیان آزمون زبان msrt طی 2 سال گذشته

ارتباط صنایع دستی و لباس بررسی می شود

کاتالیست تصفیه هیدروژنی کاربردی در صنایع پالایش و پتروشیمی ایران ساخت شد

کاتالیست تصفیه هیدروژنی کاربردی در صنایع پالایش و پتروشیمی ایران ساخت شد