موضوعات داغ: - ميليارد تومان - رتبه بندي معلمان - تامين اجتماعي - انتخابات رياست - باشگاه استقلال - بازنشستگان تامين اجتماعي - احمدرضا عابدزاده - وام بازنشستگان - فرهاد مجيدي - كميسيون آموزش و تحقيقات - ايمانشهر - شيخ حضور - رفع بوي بد دهان - افزايش نرخ بليت - شركت اكتوور - كارگردانان سينما - ليگ واليبال - طرح مديريت مصرف سوخت - كام بك - سپيده محمديان - افزايش وام مسكن مهر - محصولات كم آب بر - محروميت روسيه

مطالب مرتبط:
شوک توییت ایلان ماسک به بازار رمزارزها؛ ریزش بیشتر قیمت ها در راه است؟
تشکیل ستاد تنظیم بازار کشاورزی/ اختیارات بازار به وزارت جهاد بازگشت
پیش بینی معاون وزیر راه از وضعیت بازار اجاره
دور نهایی فوتسال بانوان| برد سایپا با هت تریک تراهی/نفت صدرنشین ماند
راه هست-25| راهکارهای چهارگانه برای بهینه سازی مصرف گاز/بحران گاز مهم ترین چالش پیش روی دولت سیزدهم
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 اردیبهشت 1400 ساعت 15:152021-05-14اقتصادي

راه هست-26| یازده راهکار که باید برای جبران تلخی ها و ناکارآمدهای تنظیم بازار بکار برد


یک کارشناس اقتصادی با ارائه 11 راهکار برای جبران ناکارآمدی های تنظیم بازار ، گفت: اجرای برنامه تنظیم بازار مستلزم آن است که دولت ها تنها بر حلقه های توزیع و انتهای زنجیره تامین و ارزش متمرکز نبوده، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،  تامین کالاهای اساسی و مهم از جمله روغن، مرغ، شکر، تخم مرغ و امثال آنها در یکی دو سال گذشته به یکی از چالش های مهم در تنظیم بازار کشور تبدیل شده که اگرچه اغلب دست اندرکاران بازار دلیل نارکارآمدیها در تنظیم بازار را نتیجه برخی تصمیمات غلط مسئولان این حوزه عنوان می کنند اما مسئولان در صورتی که  بپذیرند مشکلاتی در تامین وجود دارد، این مشکلات را ناشی از تحریم و تلاطمات بازار ارز عنوان می کنند.

  لذا در شرایطی که تامین نشدن به موقع کالا و تامین نیاز بازار موجب  افزایش قیمت ها و در نتیجه فشار اقتصادی بر مردم می شود این سوال مطرح می شود که با وجود مشکلاتی از قبیل تحریم ها و تلاطمات ارزی  با چه راهکارهایی می توان بازار اقلام اساسی و مورد نیاز مردم را تنظیم کرد و آن را در شرایط نرمالی حفظ کرد که مردم کمتر از تلاطمات آن دچار آسیب و سختی شوند،  در این باره گفت وگویی تفصیلی با محمد حسن صبوری دیلمی، کارشناس اقتصادی و مدیرکل سابق دفتر وزارتی وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شده که در ادامه می خوانید.

  وی معتقد است اجرای صحیح و موفق یک برنامه تنظیم بازار مستلزم آن است که دولت ها تنها بر حلقه های توزیع و انتهای زنجیره تامین و ارزش متمرکز نبوده، بلکه از مراحل قبل از تولید سیاست هایی را در راستای بهبود بهره وری  کیفیت کاهش بهای تمام شده کالاهای تولیدی اجرایی کنند.

   فارس: تنظیم بازار بخش مهمی از اقتصاد کشور است که متاسفانه وزارتخانه های مربوطه و مسئولان این بخش بخصوص در یکی دو سال اخیر در آن بسیار ناکارآمد بوده اند و به همین دلیل تلاطمات زیادی در بازار انواع و اقسام کالاها مشاهده شده که  گاهی به شکل افزایش سرسام آور قیمت ها و گاهی به شکل کمبود کالا نمایان شده است.

به چه دلیل مسئولان ما در تنظیم بازار موفق عمل نکرده اند؟   صبوری: برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید مقدمه ای بیان شود و تعریفی از تنظیم بازار و همچنین مسائل اثرگذار بر آن توضیح داده شود.

   تنظیم بازار در یک بیان کلی مجموعه ای از مقررات، سیاست ها و تصمیماتی را در بر می گیرد که با هدف ایجاد آرامش در بازارها از طریق کنترل متغیرهای اصلی(قیمت و مقدار)  به کار گرفته می شوند.

به عبارت دیگر می توان تنظیم بازار را به عنوان مجموعه ای از مقررات، سیاست ها و راهبردهایی تعریف کرد که در راستای حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان به عنوان عاملین اصلی در بازار ها اعمال می شوند و هدف از اجرای این سیاست ها در نهایت حفظ و یا افزایش رفاه جامعه می باشد.

  با این اوصاف خروجی اجرای سیاست های مذکور به صورت ایجاد تعادل در بازارها و یا کنترل میزان عرضه و تقاضای کالاها،  ایجاد آرامش و ثبات نسبی در روند قیمت ها، حفظ یا تثبیت منافع تولیدکنندگان و یا حمایت از مصرف حداقلی کالاهای خاص توسط خانوارها و در نهایت اصلاح یا تغییر جریان تجارت کالاها بروز خواهد کرد.

 در نگاه اول ممکن است اینگونه برداشت شود که سیاست گذاری و دخالت در بازارها حتی با هدف تامین حداکثر منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، سیاست هایی مرتبط با مکاتب اقتصاد سوسیالیستی بوده که به گونه ای دیدگاه های شکست خورده ای بوده و  با واقعیت های دنیای اقتصاد امروز همخوانی ندارند، اما واقعیت این است که تنظیم بازار همواره به عنوان یکی از دغدغه های اصلی دولت مردان حتی در کشورهایی با اقتصاد های کاملاً آزاد و لیبرال است.

* همه دولت ها برای حفظ یا ایجاد شرایط رقابتی در بازارها مداخله می کنند مثال های متعددی در خصوص مداخله دولت ها در راستای حفظ آرامش در بازارهای مختلف در مواجهه با شوک ها وجود دارد اما با یک نگاه محافظه کارانه می توان ادعا نمود که تمامی دولت ها حداقل برای حفظ یا ایجاد شرایط رقابتی در بازارها مداخله می کنند.

   البته یادآوری این موضوع نیز ضرورت دارد که میزان مداخله دولت ها در بازار کشور های مختلف به عواملی مانند نقش و تسلط دولت ها در اقتصاد آن کشور نیز وابسته است و بدیهی است در کشورهای در حال توسعه شاهد مداخله بیشتر دولت ها در بازار خواهیم بود.

بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که علیرغم تغییر سیاست های حمایتی کشورهای مختلف به سمت حفظ و تقویت توان رقابتی و پویایی بازارها در سال های اخیر، هنوز انواع سیاست های حمایتی از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان(به ویژه در خصوص تولید و مصرف محصولات کشاورزی) نیز به کار گرفته می شوند.

ورود دولت ها به بازارها در قالب مداخله بازاری و مداخله نابازاری صورت می گیرد.

در مداخله نابازاری دولت ها مستقیما وارد فرآیند تامین کالاها شده و تمام یا بخشی از تامین کالای مورد نیاز را به عهده می گیرند.

در این شرایط دولت با عرضه کالاهای تولیدشده در بازار، از یک طرف بر عرضه کافی کالاها در بازار کنترل داشته و از طرف دیگر تغییرات قیمت ها را کنترل می  کند.

اما در مداخله بازاری دولت ها به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در فرایندهای تولید، عرضه و قیمت گذاری کالاهای تولیدشده توسط بنگاه های اقتصادی وارد می شوند.

بطور مثال وضع برخی قوانین و مقررات جهت ممنوع نمودن واردات و صادرات برخی کالاها و یا سهمیه بندی واردات و صادرات کالاها نمونه ای از سیاست های مداخله بازاری مستقیم است.

در مقابل سیاست های مداخله بازاری غیرمستقیم در قالب مواردی مانند قیمت گذاری و تنظیم موجودی کالا از طریق خرید کالا در مواقع خاص و عرضه موجودی کالای خریداری شده در ایام کمبود کالا در بازار صورت می گیرد.

سیاست های تنظیم بازار -که در جهت نیروهای موجود در بازار انجام می شود- از نوع مداخله بازاری است و سیاست گذار از طریق اجرای سیاست های تنظیم بازار به دنبال آن است که علاوه بر حمایت از منافع تولیدکنندگان، امکان دسترسی به کالاها با مناسب ترین قیمت و در کمترین زمان برای مصرف کنندگان مهیا شود.

به بیان دیگر دولت ها در طراحی و اجرای سیاست های تنظیم بازاری ضمن توجه به حمایت از تولیدکنندگان، مسائلی مانند در دسترس بودن و مصرف حداقل های مورد نیاز از کالاهای ضروری(امنیت غذایی و بهداشتی جامعه) را مدنظر قرار می دهند.

در این میان اگرچه وجود مقررات و قوانین سازمان های بین المللی تا حدود زیادی جهت گیری سیاست های داخلی کشورها را تحت تاثیر قرار داده، اما بررسی تجربیات سیاست گذاری تنظیم بازار در سایر کشورها حاکی از آن است که در حال حاضر نیز در بسیاری از کشورها سیاست های متعددی جهت تنظیم بازار کالاها اجرا می شود.

البته در راستای گسترش بازارهای رقابتی، نوع سیاست ها و ابزارهای مورد استفاده با تغییراتی مواجه شده است.

به عنوان مثال سیاست های تنظیم بازار در بخش هایی مانند بخش کشاورزی از حمایت های مستقیم نظیر دخالت در تعیین قیمت ها به سمت پرداخت های جبرانی، بیمه، تشویق شکل گیری بازار رقابتی و کاهش تصدی گری بخش دولتی تغییر شکل داده است.

  سیاست های تنظیم بازار دارای دامنه متنوعی است.

ولی به طورکلی می توان آن ها را در دو گروه سیاست های داخلی و سیاست های مرزی دسته بندی کرد.

منظور از سیاست های داخلی مواردی همچون سیاست های کنترل عرضه کالاها (ذخیره سازی، کنترل تولید و سطح زیر کشت، جابجایی تولید از مناطقی که با مازاد تولید مواجهند به مناطقی که با کمبود تولید مواجهند و .

)، سیاست های قیمتی (قیمت تضمینی، قیمت کف، قیمت سقف، یارانه مصرفی، صندوق تثبیت قیمت و درآمد، فروش داخلی با تخفیف)، سیاست جبرانی (پرداخت یارانه به تولیدکنندگان) و سیاست های ضد انحصار بوده و سیاست های مرزی نیز شامل سیاست های مرتبط با کنترل واردات(محدودیت های تعرفه ای و غیرتعرفه ای جهت واردات کالاها، ممنوعیت فصلی یا کلی واردات برخی کالاها و سهمیه بندی واردات)، سیاست های مرتبط با صادرات( اخذ مجوز جهت صادرات، یارانه صادرات و ممنوعیت فصلی یا کلی صادرات برخی کالاها) و سیاست ضد دامپینگ می باشد.

  مجموعه مواردی که عرض کردم بیانگر این واقعیت است که تنظیم بازار فرآیندی پیچیده بوده و دستگاه ها و نهادهای مختلفی در موفقیت و کسب نتایج مثبت از این فرآیند شریکند.

به بیانی روشن می توان گفت که سیاست های تنظیم بازار از سیاست های کلان اقتصادی شامل سیاست های پولی، مالی، ارزی و تجاری متاثر شده و در مقابل بر این سیاست ها تاثیر گذارند.

* در صورت بی انضباطی پولی و مالی نمی توان از افزایش قیمت ها جلوگیری کرد به عنوان مثال افزایش نرخ ارز و یا افزایش دستمزدها بطور مستقیم بر قیمت ها در بازار تاثیر گذاشته و به تبع سیاست های تنظیم بازار را تحت تاثیر قرار خواهند داد و درمقابل اتخاذ سیاست های نادرست در حوزه تنظیم بازار با ایجاد کمبود و افزایش قیمت ها در بازار کالا و یا افزایش فشار تقاضا در بازار ارز می تواند در قالب افزایش هزینه های دولت، افزایش نرخ ارز و ایجاد عدم تعادل در تراز تجاری بروز کند.

بنابراین زمانی که بی انضباطی های پولی و مالی سطح قیمت ها را به سمت افزایش سوق داده و شرایط در بازار ارز را به حالت انفجاری نزدیک نموده، نمی توان انتظار داشت که با بهره گیری از سیاست های تنظیم بازار معجزه ای به وقوع پیوسته و قیمت ها در بازار افزایش نیابد.

به عبارتی اثرات مخرب ناشی از اتخاذ سیاست های نادرست اقتصادی می تواند ثمرات سیاست های صحیح تنظیم بازاری را محو نموده و البته عکس این موضوع نیز صادق است.

با این اوصاف تحلیل موفقیت و عدم موفقیت هر یک از سیاست های تنظیم بازار نیازمند نگرشی جامع به کل عملکرد سیستم اقتصادی دولت ها بوده و برای دستیابی به تحلیل های بهتر توصیه می شود که از برداشت ها و تحلیل های بخشی به طور جد پرهیز شود.

  فارس: شما بصورت علمی عوامل موثر در تنظیم بازار را تشریح کردید و اشاره داشتید به اینکه افزایش قیمت ارز و افزایش دستمزدها و در مجموع سیاست های کلان اقتصادی در تنظیم بازار موثر است.

با وجود این مسائل برای اینکه در تامین کالاهای اساسی و مورد نیاز مورد مشکلی ایجاد نشود و قیمت ها در بازار قابل کنترل باشد چه باید کرد؟ صبوری:  در سال های اخیر بالاخص از سال 1396 تاکنون بازارها به شدت تحت تاثیر جهش نرخ ارز قرار گرفتند.

طی سال 97 تا نیمه سال 98 برخی عدم هماهنگی ها میان دستگاه ها و نهادهای مختلف متولی تنظیم بازار موجب ایجاد رانت های فراوان، سردرگمی تامین کنندگان،  مصرف کنندگان و احتکار قابل توجه کالاها شد.

از طرفی تخصیص ارز تثبیتی جهت واردات تمام کالاها بصورت آتشی بر خرمن ذخایر ارزشمند ارزی عمل نموده؛ درمدت کوتاهی دست سیاست گذار جهت تامین مایحتاج ضروری وارداتی بسته و قیمت ها در بازار بدون توجه به دستورات سیاست گذاران موج افزایشی را تجربه نمود.

در طی این دوران سیاست گذار با قیمت گذاری شدید و پایین نگاه داشتن دستوری قیمت ها به دنبال حفظ رفاه مصرف کننده بود، فارغ از اینکه بر اساس تجربیات تلخ گذشته های نه چندان دور قیمت ها فرمان ناپذیر بوده اند و هستند.

فارس: اثر تحریم ها بر تنظیم بازار چگونه است؟ اینکه بسیاری از دست اندرکاران تنظیم بازار کشور مشکلات تنظیم بازار را متاثر از تحریم ها می دانند، درست است؟  صبوری: اگر چه بسیاری از دست اندرکاران دولتی از تحریم ها به عنوان دلیل اصلی بروز این شرایط نام می برند، اما در حقیقت تحریم ها تنها به عنوان عاملی همراه و هم جهت با اشتباهات سیاست گذاران عمل کرد.

به بیانی دیگر سیاست های نادرست اتخاذ شده در سال های قبل بازارها را به انبار باروتی تبدیل کرد و بازگشت تحریم ها بصورت جرقه ای بر این انبار باروت منجر به آتش مهیب افزایش قیمت ها شد.

البته باید اشاره داشت که عدم اجرای برجام و بازگشت تحریم ها مشکلات عدیده ای در راستای تامین ارز مورد نیاز ایجاد کرد.

   همانطور که عرض کردم تخصیص ارز ارزان قیمت یا تثبیتی جهت واردات تمامی کالاها در انتهای سال 1396 و سال 1397، به سرعت توان سیاستگذار جهت بهره گیری از منابع ارزی برای واردات کالاهای اساسی و همچنین مواد اولیه و واسطه ای مورد نیاز بخش تولید را کاهش داد.

بگونه ای که از اوایل سال 1398 برخی از کالاهای اساسی نیز بطور رسمی و غیر رسمی از فهرست دریافت ارز تثبیتی خارج شدند که این موضوع نیز به نوبه خود منجر به افزایش قیمت کالاهای مرتبط با این اقلام در بازارها شد.

همزمانی این موضوع با افزایش قیمت بنزین موجب شکل گیری موج جدیدی از انتظارات تورمی و هجوم مصرف کنندگان به بازارها شد که خوشبختانه اعمال برخی سیاست های مناسب در آن دوره موجب شد که بازارها با کمبود کالا مواجه نشده و همچنین تغییرات قیمت غیرمنطقی و فراتر از پیش بینی ها در نتیجه این شوک ها مشاهده نشود.

نکته مثبت این دوره هرچند کوتاه مدت، مدنظر قرار گرفتن همزمان سه بال تامین، توزیع و نظارت و تکیه بر توان اصناف و بخش خصوصی در سیاست های تنظیم بازاری است.

اما متاسفانه پس از گذار از شرایط سخت سال 1398 تا اواسط سال 1399 مجددا برخی عدم هماهنگی ها به همراه عدم برنامه ریزی مناسب جهت تامین اقلام مورد نیاز بنگاه های تولیدی و اصرار بر ادامه اجرای برخی سیاست های نادرست از قبیل قیمت گذاری و کنترل های شدید قیمتی، تجربه تلخ افزایش قیمت ها و کمبود کالاها در سه ماهه آخر سال 1399 را به دنبال داشت.

نمونه ای از این نتایج در بازارهای کالا در اقلامی مانند گوشت مرغ، روغن خوراکی، برنج و خرما و در بازار اقلام صنعتی در اقلامی مانند فولاد و مقاطع فولادی بروز و ظهور نمود.

  فارس: راهکار تنظیم بازار چیست؟  صبوری: تجربیات تلخ سال های گذشته در خصوص افزایش قیمت ها بیانگر ضرورت ایجاد هماهنگی بیشتر میان دستگاه ها و سیاست گذاران مختلف اقتصادی است.

در درجه اول و در نگاهی کلان باید بگونه ای موضوع بی انضباطی پولی دولت ها و لزوم تعدیل مناسب نرخ ارز براساس قواعد اقتصادی به طور جدی مورد توجه و کنترل قرار گیرد.

تجربیات گذشته نشان از آن دارد که هرگونه بی انضباطی پولی در بلندمدت به افزایش سطح عمومی قیمت ها منجر شده و قیمت های کالاهای مشمول تنظیم بازار نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دیر یا زود و همگام با افزایش سطح عمومی قیمت ها، افزایش خواهند یافت.

براین اساس وضع مقررات سخت گیرانه و اجرای سفت و سخت و بدون نگاه جناحی این مقررات بسیار حیاتی و الزام آور است.

بدون شک اجرای صحیح این الزام منجر به آن خواهد شد که ریشه اصلی مشکلات مرتبط با افزایش قیمت ها خشک شده و مقابله با شوک های دیگر با سهولت بیشتری امکان پذیر شود.

 استفاده مناسب تر از سیستم های قابل کنترل و شفاف نظیر بازارهای بورس کالا، ایجاد زیرساخت های مناسب ذخیره سازی و حمل و نقل کالا، فراهم نمودن شرایط جهت رهگیری و رصد کالاها در طول زنجیره های تامین و توزیع با استفاده از شبکه های منسجم و قوی اطلاعات، تمرکز بر برنامه های مرتبط با کاهش بهای تمام شده کالاها به جای تمرکز بر کنترل و سرکوب قیمت، کوتاه کردن مسیرهای توزیع کالا از طریق کاهش دخالت های واسطه ها و افزایش مراکز توزیع مجهز به ظرفیت های ذخیره سازی متناسب با جمعیت مناطق مختلف و آزادسازی قیمت ها بصورت تدریجی برخی از راهبردهایی است که باید بطور دقیق مورد توجه سیاست گذاران تنظیم بازار در دوره های آتی قرار گیرد.

   استفاده از ظرفیت های فراوان اصناف و بخش خصوصی در دوره ها و بحران های مختلف بویژه در دوره افزایش قیمت بنزین در سال 1398 و شیوع بیماری کرونا، نتایج بسیار مثبتی را به همراه داشته است.

بر این اساس هر چه وظایف تامین و توزیع کالا ها بیشتر به بخش خصوصی منتقل شود و دولت ها نیز با تقویت زیرساخت های نظارتی، بطور مناسب تری بر فرآیند های تامین و توزیع کالاها نظارت کنند، کارایی فرآیندهای مرتبط با تنظیم بازار افزایش خواهد یافت.

  نکته دیگر اینکه اجرای صحیح و موفق یک برنامه تنظیم بازار مستلزم آن است که دولت ها تنها بر حلقه های توزیع و انتهای زنجیره تامین و ارزش متمرکز نبوده، بلکه از مراحل قبل از تولید سیاست هایی را در راستای بهبود بهره وری و  کیفیت و کاهش بهای تمام شده کالاهای تولیدی اجرایی کنند.

 در نهایت تمرکز سیاست های تنظیم بازار به سمت افزایش رقابت در بازارها، ایجاد ثبات نسبی در قیمت ها از طریق برنامه ریزی مناسب جهت تامین و اجرای سیاست های کنترل عرضه، حفظ توازن در طول زنجیره های تامین و ارزش در بازار کالاها، مقررات زدایی و ایجاد چشم اندازهای شفاف برای ذینفعان در بازارها به عنوان راهبردهای اساسی در جهت طراحی و اجرایی سازی سیاست های تنظیم بازار در دوره های آتی پیشنهاد می  شوند.

انتهای پیام/ 
کلید واژه ها: تنظیم بازار - بازار - تامین - تنظیم - اقتصادی - تامین کالاهای اساسی - کارشناس اقتصادی - مسئولان - افزایش قیمت ها - کالاهای اساسی - مشکلات - راهکار - فشار اقتصادی - افزایش قیمت - مسئولان این - ناکارآمدی - بازار ارز - کالا - خبرگزاری - کارشناس - تصمیمات - خبرنگار - بپذیرند - تخم مرغ - دولت ها - قیمت ها - برنامه - زنجیره - افزایش - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
فردا؛ آخرین مهلت برای درخواست تسهیل تسویه بدهی بانکی

افزایش 72 درصدی تولید ذوب و نورد در سال 99

جزییات بهره مندی از بیمه دانشجویی

افزایش بیش از 5 هزار مگاواتی مصرف برق

صدور چک در دستگاه های دولتی تهران حذف شد

کشف بیش از 49 تن موادمخدر در کشور/7 استان صدرنشین کشفیات این دوره

کلاه 50هزار دلاری که مدعی ذهن خوانی است

وضعیت سمساران در هیایوی تکنولوژی و کرونا

مقاوم سازی 5083 واحد مسکونی روستایی

خانه های ارزان قیمت

استخدام 6 عنوان شغلی در مجموعه رستوران های زنجیره ای دِ لِ پِ در تهران

خبر مهم برای بازنشستگان تامین اجتماعی/ سقف وام ضروری بالا رفت

مشاهده اولین واکنش ها از بازار خودرو به انتخابات ریاست جمهوری

ضعف در واکسیناسیون به دلیل وضعیت زیرساخت انسانی است

کشت قراردادی گندم ارزوییه و استقبال کارخانه های تولید ماکارونی

آبیاری تحت فشار یک هزار و 580 هکتار از دشت مرکزی میناب انجام شد

مناطق مستعد ریزش مسکن

تهران وارد وضعیت نارنجی مصرف آب شد

استخدام 5 عنوان شغلی در مجموعه رستوران های زنجیره ای دِ لِ پِ در تهران

احتمال افزایش خاموشی ها در کشور

پیش بینی افت قیمت مسکن با آغاز به کار دولت سیزدهم

استاندار همدان: 300 پروژه بزرگ در استان همدان در دست اجرا است

افزایش ارزش سهام عدالت یکشنبه 30 خرداد

تاکید روحانی برای ارائه گزارش از وضعیت اقتصادی به رییس جمهور منتخب

وضعیت سمساران در هیاهوی تکنولوژی و کرونا

خبر مهم برای بازنشستگان تامین اجتماعی/ سقف وام ضروری بالا رفت

بهترین ایربادز های 2021

واردات تایرهای چینی و هندی / لاستیک خودرو سنگین به مقدار نیاز در انبار موجود است

بازار مرغ طی دو ماه آینده تک نرخی می شود/ تولید جوجه یک روزه و واردات تخم مرغ نطفه دار برای رفع کمبود مرغ

کرایه ماشین آلات مورد استفاده در طرح های عمرانی چقدر بود؟

تاخیر در خروج کالاهای سریع الفساد/ ارائه گزارش به دادستان

فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری خوزستان در انتظار تأمین اعتبار/ فاز یک 3.5 میلیون تن تولیدات کشاورزی را افزایش داد

عبور از شرایط بحرانی تولید شیر خشک نوزاد | کمبودها به زودی جبران می شود

بیشترین قبض آب در تهران چقدر است؟

خرج ارزی، وزارت امور خارجه را به صدر برد/ اعتبار دستگاه های ریاست جمهوری

طلا و سکه در بازار امروز چند؟

بررسی دو عامل اصلی بازدارنده توقف رشد قیمت خودرو

میراث دولت روحانی برای رییسی چیست؟

ادامه سقوط شدید قیمت بیت کوین+ قیمت جدید

فیلم/ چرا بعضی ها بچه دار نمی شوند؟

دستور روحانی برای ارائه گزارش اقتصادی به رییسی

وضعیت سمساران در هیایوی تکنولوژی و کرونا

استخدام کارمند فروش در یک شرکت یراق آلات در تهران

رشد جمعیت در ایران تا 20 سال آینده به صفر می رسد! / فیلم

خودرو کالای مناسبی برای بورسی شدن نیست

هانیه توسلی در میان درختان انار /عکس

تمدید مهلت ارائه اظهارانه مالیاتی

استخدام نگهبان در شرکت صنایع تهویه پارس سعید در البرز

احتمال افزایش خاموشی ها/ درخواست از مردم برای صرفه جویی در مصرف برق

افزایش مصرف آب شرب در کردستان

واکسیناسیون تا 2 روز آینده شروع می شود/ در آستانه موج پنجم کرونا قرار داریم

ورود 7 میلیون دوز واکسن کرونا تا پایان تیرماه

وزیر صمت: با عرضه خودرو در بورس مخالفم

کمک مونالیزای تقلبی به شاهکار داوینچی

بورس صعودی ماند | افزایش یک هزار و 691 واحدی شاخص کل

لزوم صرفه جویی در مصرف برق با تداوم گرما

سد گاوخفت فریدونشهر نور امید کشاورزان و عشایر

دوچرخه های قاچاق در سمیرم به بازار نرسید

انجام تشریفات گمرکی 488 هزار تن کالای اساسی درهرمزگان/ تسهیلات ویژه برای جلوگیری از رسوب کالا در گمرکات

کاراکاس: آمریکا در کمین نفت ونزوئلاست

رشد 4 درصدی اوج بار برق در سال پایانی دولت/ چرا ایده های اردکانیان برای مدیریت مصرف ناکام ماند؟

حمایت جدی بانک ملی ایران از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

فعالان حوزه ساخت مسکن، تا 15 تیرماه امسال اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه دهند

احتمال افزایش خاموشی ها وجود دارد

جدیدترین قیمت محصولات سایپا در بازار 30 خرداد 1400

دستور روحانی برای ارائه گزارش از وضعیت اقتصادی کشور به رییس جمهور منتخب

ساخت و بهره برداری 6 سازه دریایی در بنادر جنوب

عرضه شاسی بلند های ایران خودرو با گیربکس های دوکلاچه جدید

توزیع بسته حمایتی و اهداء جهیزیه در سپیدان

قیمت گوشی های سامسونگ، شیائومی، هوآوی و آیفون 30 خرداد 1400

بیشترین قبض آب در تهران چقدر است؟

فرمول اخذ بهای خدمات مدیریت پسماند عادی در تهران اصلاح شد

تاکید روحانی برای ارائه گزارش از وضعیت اقتصادی به رییس جمهور منتخب

بحران کمبود تراشه به خودروسازی ایران هم رسید

چرا شیرخشک در داروخانه ها کمیاب شد؟

دستور روحانی برای ارائه گزارش از وضعیت اقتصادی کشور به رییس جمهور منتخب

استخدام بازاریاب و ویزیتور با بیمه و پورسانت در تهران

آمستردام درصدد پایدارسازی گردشگری پساکرونا

اولویت دولت، تامین ارز کالاهای اساسی و دارو است

خانه های 2 میلیاردی را از این مناطق تهران بخرید

تهران وارد وضعیت نارنجی مصرف آب شد

تاکید روحانی برای ارائه گزارش از وضعیت اقتصادی به رییس جمهور منتخب

سقوط 400 هزار تومانی قیمت طلا/بعد از شوک انتخابات؛ در بازار ارز چه خبر است؟

افزایش 1689 واحدی شاخص بورس

بازتاب انتخابات در بازار ارز، سکه و طلا+جدول قیمت ها

مشخصات موبایل میان رده سامسونگ فاش شد

لزوم رفع مشکلات هنرمندان صنایع دستی استان سمنان

ارزش روز سهام عدالت ، امروز 30 خرداد

اعلام خاموشی های با برنامه در 4 شهرستان گیلان

چشم انداز بازار ارز پس از انتخابات ایران

افزایش مشکلات اسکلتی-عضلانی و حرکتی در دوران کرونا

نمای پایانی بورس امروز 30 خردا 1400

بیشترین قبض آب در تهران چقدر است؟

ریزش در بازار طلا/ انتخاب رییسی بازار طلا را منفی کرد

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت آسان خرید کادوکده در تهران

تجمع دوباره راهبران متروی تهران در اعتراض به عملی نشدن وعده ها

قیمت سکه و طلا امروز یکشنبه 1400/3/30

حمایت بعدی «خودرو» کجاست؟

پیش بینی سقوط سنگین قیمت بیت کوین

نخستین فصل مسابقه تلویزیونی «کارویا» تولید می شود

راه هست-26| یازده راهکار که باید برای جبران تلخی ها و ناکارآمدهای تنظیم بازار بکار برد

راه هست-26| یازده راهکار که باید برای جبران تلخی ها و ناکارآمدهای تنظیم بازار بکار برد