مطالب مرتبط:
بیش از پنج میلیارد ریال وام کرونا به هنرمندان خراسان شمالی پرداخت شد
2 فوتی طی 24 ساعت گذشته در خراسان شمالی
هزار بیمار خراسان شمالی از تجهیزات پزشکی رایگان استفاده کردند
رونمایی از کارت آیکان بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران؛ حسن روشن
هزار و 200 بسته گوشت در خراسان شمالی توزیع شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 اردیبهشت 1400 ساعت 08:452021-05-14سياسي

شکوه تاریخ چند هزارساله خراسان شمالی/ارگ بلقیس، دومین بنای خشتی گِلی ایران در مهجوریت


بلقیس شهر قدیمی و رازآلودی که در سه کیلومتری جنوب غربی اسفراین قرار دارد و 200 هکتاری را از آن خودکرده که البته حالا به 180 هکتار تقلیل یافته و اگر مراقبت های لازم صورت نگیرد بعید نیست که در آینده از این ظرفیت عظیم توریستی و البته جهانی چیزی باقی نماند.

-   مقام معظم رهبری در سفر سال 1392 خود به این خطه فرمودند: اینجا در این مسیر هرساله میلیون ها گردشگر دارید، آمارها مختلف است برخی می گویند 20 میلیون و برخی دیگر 10 میلیون گفته اند که زائرین مشهد نیز ازاینجا عبور می کنند اگر وسایلی فراهم شود که اینجا یک روز، نه همه بلکه بخشی از این ها در استان متوقف شوند ببینید چه تأثیری در استان خواهد گذاشت.

ایشان در سفر خود به شهر اسفراین در این خصوص فرمودند:  آنچه در مورد این شهر تاریخی و کهن، خوب است که در ذهن ما، بخصوص در ذهن جوان های عزیز این شهر باشد، این است که این شهر در طول تاریخ، خاستگاه بزرگان علمی و فرهنگی و سیاسیِ متعددی بوده است.

در طول تاریخ، ادبا و شعرا و فقها و صاحبان تفکر و اندیشه از این شهر برخاسته اند و نام اسفراینی در میان بزرگان تاریخ ما، نام مکرری است.

امروز هم شهر اسفراین بااستعداد طبیعی و انسانیِ خود می تواند خاستگاه بزرگان و اندیشمندان باشد.

بلقیس ایران، در دل خراسان شمالی است اسفراین شهری در استان خراسان شمالی که وجه تسمیه آن بی ربط به هم جواری با جاده ابریشم نداشته و ازآن جهت مردمانش به سپرآیین شهرت یافته اند که همیشه به خاطر حمله اقوام مختلف و خطرات ناشی از در مسیر راه قرار گرفتن، سپر به دست و آماده دفاع بوده اند؛ اما بعد از دوره قاجار زمزمه های نام دیگری برای این شهر به گوش رسید که حالا موردتوجه باستان شناسان مختلف قرارگرفته است.

بلقیس شهر قدیمی و رازآلودی که در سه کیلومتری جنوب غربی اسفراین قرار دارد و 200 هکتاری را از آن خودکرده که البته حالا به 180 هکتار تقلیل یافته و اگر مراقبت های لازم صورت نگیرد بعید نیست که در آینده از این ظرفیت عظیم توریستی و البته جهانی چیزی باقی نماند.

مسوولان از خواب زمستانی بیدار شدند حوالی سال 1352 وفور اخبار حفاری های غیرمجاز در شهر باستانی بلقیس برخی را از خواب ناز بیدار کرد  و باعث شد که باستان شناسان به فکر چاره ای برای این میراث ملی باشند  و در حداقل ترین حالت حریم شهر را علامت گذاری کنند تا از بین نرود؛ این در حالی است که سال ها پیش از آن، شهر بلقیس در معرض چپاول افسران انگلیسی قرارگرفته و بسیاری از عتیقه های آن از جمله ها سکه های ضرب شده در دوره ایلخانان به ترکیه برده شده و در حال حاضر نیز در موزه ترکیه نگه داری می شوند! جای تعجب دارد که چرا  سال های مدیدی از این شهر تاریخی غفلت شده و بعد از گذشت چند دهه اولین کاوش مبنی بر حریم شهر در سال 52  آغازشده درحالی که شروع حفر و غارت از 1200 به بعد انجام شده است؛ البته در دوره پهلوی چنین تغافلی از سرمایه های ملی و حیف ومیل شدن آن توسط بیگانگانی که در سرزمین ما تفرج و تروح می کردند اصلاً دور از انتظار نیست.

باستان شناس آلمانی در بلقیس/اولین بازدیدکنندگان خارجی شهر بلقیس کمتر علاقه مندی به حوزه میراث فرهنگی است که نام اشمیت باستان شناس آلمانی را نشنیده باشد.

این فرد در مسافرتش به ایران در سال 1316 هـ.

ش از شهر بلقیس دیدن  و نام اولین بازدیدکننده از این مجموعه تاریخی را از آن خود کرد که صحبت وی در مورد بلقیس موجب توجه دیگران به این منطقه شد.

اولین عکس هوایی ای که از این شهر ثبت شده توسط همین باستان شناس بوده و حالا با بررسی آن تصویر می توان فهمید که از آن موقع تا به الآن از بخش های زیادی از بنای این شهر ازجمله مدرسه ی چهار ایوانی تخریب شده و به زمین کشاورزی تغییر کاربری داده است! دیگر شخص خارجی که از بنای تاریخی بلقیس و ارگ آن نقشه برداری کرده، پی.

ام.

سایکس یک افسر انگلیسی بوده که در سال 1272 به آنجا سفرکرده است.

جای تعجب و تلنگر دارد که میراث داخلی کشور ایران در نظر حاکمان وقت آن زمان بی اهمیت شمارده شده اما افراد خارجی نسبت به آن ها حساس و مطالعه دقیقی داشته اند.

نظر اسلام در مورد حفظ آثار باستانی گمان نمی رود که هیچ جمله ای بهتر ازجمله ی قید العلم بالکتابه بتواند اهمیت حفظ آثار گذشتگان را بیان کند؛ چراکه تقیید و دربند کردن علم چه در کتاب ها و چه آثار بجای مانده از فرهنگ و سبک زندگی آن ها همیشه مورداحترام و اهمیت اسلام قرار داشته و گذشته از آن درآیات متعدد قرآن آمده است که از بقایای نسل های گذشته روی زمین عبرت بگیرید و از تجارب قدما بهره ببرید.

فارغ از آن، آیت الله سبحانی جمله ی درخور توجهی در این مورد دارد که می گوید: نباید مانند یک کودک دبستانی که در پایان سال کتاب مدرسه اش را پاره می کند، آثار گذشتگان را از بین ببریم.

ضمن اینکه اسلام به سیروسفر بر روی زمین تأکید داشته و دائماً افراد را دعوت به سیر و ا فی الارض می کند.

به جز اسلام، مقام معظم رهبری نیز اهمیت زیادی برای آثار باستانی کشور قائل بوده که در ادامه سخنان وی، نیز خواهد آمد.

ارگ بلقیس دست کمی از ارگ بم ندارد ارگ بلقیس بعد از ارگ بم دومین قلعه خشتی و گلی ایران است، اما اینکه چرا ارگ بم در یونسکو ثبت جهانی شده و برای مرمت آن سازمان جهانی نیز حاضر به ارائه بودجه بوده است، اما ارگ بلقیس در میان اهالی همان منطقه نیز غریب واقع شده سؤالی است که باید مسؤولان برای آن پاسخی دست و پا کنند و در مقام توضیح برآیند.

ارگ بلقیس بعد حفاری های متعدد در سال 1388 به ثبت ملی رسیده است؛ این درحالی که است که ارگ بم در سال 1379 ثبت شده و شاید همین تأخیر در ثبت موجب پیشرفت لاک پشتی آن در کاوش و مرمت بوده و البته اعتبارات لازم نیز به آن تعلق نگرفته است.

ارگ بلقیس با  مساحتی بالغ بر 51 هزار مترمربع  تقریباً یک چهارم ارگ بم وسعت داشته و شامل 40 برج در اطراف آن است و با توجه به اینکه ارگ بم قدمتی 9 هزارساله دارد برخی قدمت ارگ بلقیس را نیز 4 هزار سال دانسته اند اما سند قطعی دال بر آخرین استقرار مردم در این شهر به سکه ضرب شده در اسفراین برمی گردد که مربوط به دوران حمله مغول به این منطقه است و ثابت می کند که قدمت شهر بلقیس تا هفت صد سال گذشته قطعی است.

از شهر تاریخی بلقیس چه می دانیم؟ طی 9 کاوش انجام شده در این خطه بخش های مختلف شهر موردبررسی قرارگرفته که دانستن  نتیجه آن ، اهمیت حفظ این مجموعه تاریخی را هویدا و آشکار می کند.

شهر بلقیس بخش هایی همچون شارستان، ارگ،  تپه منار، کوره سفالگری، آب انبار و مقبره شیخ آذری دارد که اگر در این مقال بخواهیم به جزییات آن بپردازیم افسار قلم بر جریده ی خیال نشسته و کنترل و بازگرداندن آن به مسأله اصلی، دشوار می نماید اما از جهت مقرون به اذهان شدن این مرقوم توضیحی به اختصار ذکر می شود.

شارستان: محله های اصلی شهر که توسط یک دیوار گلی احاطه شده و قسمت اصلی آن مسجد جامع بوده که به تپه منار معروف است.

تپه منار: مسجد جامع شهر که فعلاً در آخرین کاوش، بخشی از آن از زیرخاک بیرون کشیده شده و در قدیم دو مناره داشته است.

کوره سفالگری: اولین کوره سفالگری کشف شده در خراسان شمالی است که در آن ظروف سفالی لعاب دار درست می شده است.

آب انبار:  اتاقکی که در آن دایره ای به عمق 5 متر در  زیرزمین درست شده و آب و برف در آن قابل ذخیره بوده است.

مقبره شیخ آذری: شیخ فخرالدین طوسی اسفراینی یکی از بزرگان و شعرای این خطه که گمنام مانده و چندان معرفی نشده است و تاریخ حیات این عالم گران قدر، به سال هشتم هجری برمی گردد و از آن روی نام خود را آذری خوانده که در آذرماه متولدشده است.

مقبره شیخ، 2 فضای معماری متفاوت دارد که بخش جنوبی آن به عنوان نمازخانه و بخش شمالی مدفن وی است؛ این مقبره در سال 99 کاملاً بازسازی شده است.

ارگ بلقیس: دارای چهل برج با ارتفاع 11 متر که جزو بزرگ ترین قلعه های ایران بوده و اطراف آن را خندق فراگرفته است که نفوذ به شهر را دشوار می نماید.

هنر و معماری داخلی: ازجمله هنرهای به کاررفته در معماری این قلعه، گچ کاری های فاخر منار تپه و کاشی کاری موزاییک کاری است اما در خصوص اشتغال نیز سفالگری و فلزگری شهرت داشته است.

کاووش های لاک پشتی شهر باستانی بلقیس با توجه به اینکه 9 کاوش در فواصل زمانی سال های 52، 88، 89، 90، 91، 93، 94، 96 و97 در این منطقه انجام شده و بخشی از مرمت و کاوش موجب شناخت بیشتر است اما روند کار این پایگاه، لاک پشتی بوده و عجیب تر آن است که چرا پس از اولین کاوش رخ داده در سال 52 وقفه ای 26 ساله نثار این مجموعه شده است! مسأله ارگ بلقیس مسأله ای استانی و حتی کشوری نیست و همت مسؤولان بین المللی را می طلبد اما گویا مسؤولان به اهمیت و شناخت کافی در مورد این میراث ملی نرسیده اند که این چنین ناجوانمردانه از کنارش عبور کرده و البته باید در مقابل حقی که از مردم این استان در حال تضییع است در نزد مردم که نه در پیشگاه حضرت حق پاسخگو باشند.

حالا با همه گیری بیماری کرونا نیز بهانه ای خوب برای فراموش کردن وعده های داده شده است و برخی نیز وعده ی حمایت و اعتبار دهی خود را فراموش کرده اند! مجال بررسی روند 9 کاوش صورت گرفته در این مکتوب وجود ندارد اما شاید خالی از لطف نباشد که نگاهی گذرا به مشکلات عدیده موجود داشته باشیم؛ چراکه برخی از این مشکلات به همین عدم توجه کافی برمی گردد.

اگر از مسؤولان در این زمینه سؤال شود قطعاً پاسخ خواهند داد که بودجه کافی نیست و این پاسخ نشانه این است که مدیران ارشد این حیطه، بدون تفکر و حساب وکتاب وعده می دهند و قبل سخن گفتن به اعتبارات موجود نظر نمی کنند.

موانع موجود بر سر راه جهانی شدن شهر تاریخی بلقیس داستان حواله کردن ها به آنجا می رسد که علیرضا نجفی مدیر اسبق پایگاه میراث فرهنگی خراسان شمالی در سال 92 اظهار کرد: سال 91 که مقام معظم رهبری به خراسان شمالی آمدند چهار میلیارد تومان اعتبار برای مرمت شهر بلقیس به تصویب رسید و همچنین مقرر شد که برای ثبت جهانی این ارگ تاریخی اقدام صورت گیرد اما متأسفانه تاکنون این اتفاق رخ نداده و ما را از سال گذشته به امسال حواله کردند و حالا دوباره ما را به سال آینده امیدوار کرده اند.

حسین رحمانی، مدیر پایگاه تاریخی بلقیس اسفراین، نیز در گفت وگو با خبرنگار فارس در اسفراین  اظهار کرد: تا سال 97 ، 9 فصل کاوش انجام شده است و در سال 99 نیز پیشنهاد کاوش دادیم اما بودجه کافی نداشتیم؛ اکنون اولویت اول ما حفاظت و نگهداری از آثاری است که کشف شده اما با دریافت اعتبار در اولین فرصت کاوش و مرمت را انجام خواهیم داد.

وی گفت: هرچند که این ارگ تاریخی به عنوان دومین بنای خشت و گلی کشور هنوز غریب و تنهاست و سایه کرونا بر سر این شهر سنگین تر از سایر آثار تاریخی کشور شده است اما باید امیدوار بود با برچیده شدن ویروس کرونا دوباره همان آب باریک رونق گردشگری را در این شهر تاریخی مشاهده کرد.

میراث ملی بلقیس مالک خصوصی دارد! علیرضا نجفی مدیر اسبق پایگاه میراث فرهنگی خراسان شمالی در سال 94 طی مصاحبه ای گفته است:  قلعه بلقیس، مالک خصوصی دارد و مالکان آن قلعه و سندهایی دارند که نشان می دهد زمین های اطراف قلعه در اصلاحات ارضی واگذارشده و عقب نشینی آن به راحتی امکان پذیر نیست.

یکی از مالکان اراضی اطراف قلعه نیز گفت: خود ارگ هم مالک شخصی دارد که از خان های قدیم منطقه بوده است و سند آن مربوط به قبل از انقلاب است.

یکی از دلایل اصلی تخریب ارگ این است که خاک آن را برای کشاورزی استفاده می کرده اند.

زیرا خاک بناهای تاریخی برای کشاورزان مثل کود می ماند.

فاجعه اراضی کشاورزی اطراف ارگ بلقیس به گفته نجفی، کشاورزی و کشت سطحی در عرصه بلامانع است و از این موضوع نیز که بگذریم حفاری اینجا به حدی بوده که وقتی در زمین های کشاورزی قدم می زدیم، باید حتماً جلوی پایمان را به خوبی نگاه می کردیم تا داخل گودال ها نیفتیم.

وی گفت: سال گذشته که مشغول کار در ارگ بودیم، پیرمردی داخل قلعه شد و گفت، من در گوشه ی قلعه قهوه خانه ای داشتم و برای مردمی که به حفاری مشغول بودند چای و غذا آمده می کردم البته از زمانی که برای این محوطه پایگاه زده شد، حفاری های غیرقانونی هم کاهش پیدا کرد و شاید سالی یک یا دو بار با چنین مواردی مواجه شویم.

مشکل دکل های برق اطراف مجموعه رییس اسبق پایگاه میراث فرهنگی اسفراین، همچنین درباره انتقال دکل های برق که در عرصه قلعه نصب شده، تأکید کرد: موضوع جابجایی دکل ها را بارها پیگیری کرده ایم.

از طریق نماینده استان در مجلس شورای اسلامی هم پیگیر بود ه ایم، زمانی که قائم مقام وزیر نیرو سال گذشته به استان آمد هم این موضوع پیگیری و گزارشی هم توسط مشاوران وی تهیه شد، حدود یک میلیارد و نیم تومان برای جابجایی 50 یا صد متری دکل ها هزینه برآورد شده که تاکنون بی نتیجه مانده است.

مشکلات ناتمام بر سر راه منطقه گردشگری بلقیس بهمن ماه سال گذشته طرح آسفالت کردن جاده ی دسترسی به این شهر در کارگروه گردشگری استان مطرح شد و مبلغ 500 میلیون تومان برای آن مصوب شد که این مسیر تا یک کیلومتر و نیم خارج از عرصه آسفالت شود که خبری مبنی بر انجام آن دیده نشده است.

گذشته از آن، محل یخدان‎های بلقیس نیز در مسیر سیلاب بوده و بخش پله های آن دچار آسیب شده  است.

از طرفی در دهه های گذشته به دلیل سرمای زیاد در زمستان ها  اهالی ساکن در روستاهای اطراف چوب های به کاربرده شده در ارگ را برای سوخت استفاده کردند.

خرده مشکل های این چنینی نیست ذره ذره وانگهی به نابودی ارگ بلقیس کمک خواهد کرد که دلیل اهمال مسؤولان از آن نامشخص است.

وعده کمپ گردشگری برای ارگ بلقیس نجفی بابیان اینکه برای کمپ گردشگری مجموعه شهر تاریخی بلقیس2 بلوک طراحی شده عنوان کرد:  بلوک یک شامل ساخت 2 واحد اقامتی، نمازخانه و سرویس بهداشتی است که بخشی از عملیات ساخت آن اکنون آغازشده است.

بلوک 2 نیز شامل ساختمان پژوهشگاه، ساختمان موزه شهر بلقیس و پارکینگ این مجموعه تاریخی است که طراحی های آن انجام شده و به شرط تأمین اعتبار در آینده نزدیک ساخته می شود.

حبیب یزدان پناه، مدیرکل سابق میراث فرهنگی خراسان شمالی، در آذرماه سال 99 وعده ی احداث کمپ گردشگری بلقیس تا پایان سال را مطرح کرد، اما تا به الآن که سال تمام شده و 2 ماه از سال جدید نیز گذشته و البته مدیریت وی نیز با استعفای حاشیه دار، به پایان رسید، خبری از کمپ گردشگری نیست و یا آن قدر گمنام افتتاح شده است که کسی از آن مطلع نشده است! یکی از مهم ترین عوامل جذب گردشگر، زیباسازی محیط و مکان مناسب برای تفریح و استراحت  است که ظاهراً مسؤولان قصد ندارند بودجه مناسب برای آن را تخصیص دهند.

وعده ی ناکام مدیر کل پایگاه های میراث فرهنگی مبنی بر ثبت جهانی شدن بلقیس فرهاد عزیزی پس از بازدید از ارگ تاریخی بلقیس اسفراین در سال 97 که با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان انجام شد، اظهار کرد: در صورت تداوم کاوش ها و شرایط حفاظتی و مدیریتی ایده آل، می توان برای ثبت جهانی این ارگ تاریخی برنامه ریزی کرد.

وی گفت: ما آمادگی خود را چه ازلحاظ فنی و چه ازلحاظ اعتباری و اجرایی اعلام می کنیم تا این روند سریع تر ادامه یابد و این اثر ارزشمند به جایگاه علمی، پژوهشی و گردشگری که درخور شأنش است برسد.

اما ظاهراً این حرکت لاک پشتی و این آمادگی جناب مدیرکل چنان با طمأنینه همراه است که باید شاهد نابودی این اثر تاریخی باشیم و مردم خراسان شمالی  نیز از حق طبیعی خود یعنی داشتن استانی پیشرفته و صاحب امتیازات گسترده گذر کنند و به وعده های دورودراز مسؤولان دل خوش نباشند.

مقام معظم رهبری دغدغه بازدیدگنندگان کم ارگ بلقیس را دارند با توجه به اینکه در استان خراسان شمالی و حتی کشور، کماکان اهمیت رسیدگی به این مجموعه ظاهراً  فهمیده نشده، بد نیست فرمایشات رهبری  در این مورد را مرور کنیم که البته حضور مقام معظم رهبری در خراسان شمالی  و صحبت در مورد اسفراین موجب افزایش گردشگر شده است اما توجه مسؤولان به مراتب می تواند سرنوشت گردشگری این استان را تغییر دهد.

ایشان در سال 91 طی حضور  و سخنرانی در شهرستان اسفراین فرمودند: قلعه ای که نزدیک اسفراین است، می گویند شبیه قلعه بم است که از خارج می آمدند برای بازدید آن! مقام معظم رهبری خاطرنشان کردند: برای بازدید ازاینجا چرا کسی نمی آید؟ چرا معرفی نشده؟ درحالی که اینجا در دسترس تر است.

درحالی که از این مسیر در هرسال میلیون ها گردشگر داریم آمارها مختلف است؛ برخی می گویند 20 میلیون و برخی میگویند 15 میلیون ازاینجا عبور کننده هست که زائرین مشهد ازاینجا عبور می کنند.

ایشان در ادامه افزودند: اگر وسایلی فراهم شود که اینجا یک روزنه همه بخشی از این ها یک روز در این استان توقف کنند ببینید چه تأثیری بر این استان خواهد گذاشت.

جای تأسف و توجه دارد که مقام معظم رهبری برای جذب گردشگر در یک شهرستان نیز به مسؤولان گوشزد نموده و تا این حد با جزییات از دغدغه های مدیریتی کشور صحبت کنند؛ درصورتی که روح این دغدغه که البته باید باروحیه جهادی پیگیر آن بود ظاهراً در برخی مسؤولان  دیده نمی شود.

فرهنگِ اهمیت به میراث فرهنگی باید در جامعه ایجاد شود با تمام گفته های فوق، جا دارد که  به آثار  ملی در حال نابودی  توجه شود و با مدیریت مناسب بودجه های موجود، در مسیر درست آن استفاده شود، اما مهم تر از اعتبار دهی، فرهنگ سازی در این حوزه است که موجب می شود خود مردم نیز به حفظ این آثار اهمیت داده و به حفر و تخریب آن ها نپردازند.

همان طور که در اسلام به عبرت گیری از بقایای آثار گذشتگان و مطالعه در آن جهت توجه شده است، فعالان اجتماعی نیز باید در تبلیغ، مطالبه، فرهنگ سازی و ترویج حفظ آثار ملی با نگاه اسلامی، ایرانی اهتمام ورزیده و آن را چیزی جدای از فرهنگ ناب دینی و ملی ندانند.

ضمن اینکه فرمایش مقام معظم رهبری در مورد آثار باستانی که در سفر خود به فارس نسبت به اثر تخت جمشید فرموده اند نیز بسیار دقیق و راهگشا است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به دو نگاه متفاوت به آثار تاریخی قبل از اسلام ازجمله تخت جمشید فرمودند: از یک منظر، این آثار متعلق به جباران تاریخ ایران است و نفرت از استبداد و جباریت، این گونه آثار را در چشم و دل انسان ها ازجمله متدینین، بی جاذبه می کند، اما از جنبه ی مثبت، نباید فراموش کرد که این آثار، به هرحال محصول سرپنجه ی هنرمند، ذهن خلاق، روحیه ی بلند نظر و ذوق و ابتکار ایرانی است و این واقعیات، تخت جمشید و دیگر آثار تاریخی را در سراسر کشور، مایه ی افتخار ملت ایران و جزو مفاخر تاریخی این کشور قرار می دهد.

با توجه به فرمایشات ایشان امید است که در این راستا نیز تحولی  در استان خراسان شمالی دیده شود که می تواند سرنوشت این استان را تغییر داده و با ثبت جهانی شدن که چندی پیش مسؤولان کشوری نیز وعده ی آن را داده است پای گردشگران خارجی را به این منطقه باز کند و موجب رشد فرهنگی و ایجاد اشتغال شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: میلیون - اسفراین - مقام معظم رهبری - شهر اسفراین - استان - تاریخ - هکتار - شهر تاریخی - میلیون ها - مقام معظم - توریستی - خراسان - زائرین - تاریخی - مراقبت - گردشگر - جهانی - مختلف - ظرفیت - متوقف - آینده - ایران - قدیمی - ایشان - رهبری - مورد - قرار - شوند - مسیر - غربی

آخرین اخبار سرویس:
دو نفر یک تفکر و پنج تا یک تفکر دیگر را دنبال می کنند/آیا هر پنج نفر باید تا پایان انتخابات بمانند؟/پنج نامزد جریان انقلاب به سمت همگرایی روند

کشور به خاطر تحریم های ظالمانه آسیب جدی دیده است/مشکب توزیع را حل کنیم، گرانفروشی حل خواهد شد

دعوت از ارامنه ایران برای شرکت در انتخابات

پایان نامه بررسی شرایط حجیت سیاق شایسته تقدیر شناخته شد

سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب در روز 26 خرداد

ژست خاص امیرحسین آرمان پشت فرمون /عکس

شیوه رفتاری و مشی سیاسی رهبر انقلاب درباره افراد فعال در عرصه انتخابات

پایش تخلفات و جرایم انتخابات

افشاگری میرسلیم درباره تایید و ردصلاحیت ها

گفتگوی زاکانی با مردم آذربایجان شرقی

افشای رابطه پنهانی آناشید حسینی با پویان مختاری!

انتخاب آگاهانه شورا ها عامل آبادانی روستا ها

اصولگرایان نگران شدند

چرخکار و صنعتی زن خانم و آقا

جذب نیرو(با درآمد مستمر در همه استانها)شرکت بیمه کارآفرین

جذب کارورز شبکه کامپیوتری و دوربین مداربسته

دلایل هراس سناتورهای آمریکایی از فناوری چین

فهرست «ائتلاف بزرگ برای مردم» در انتخابات شورای شهر و میاندوره ای خبرگان اعلام شد

برای حل مشکل مسکن برنامه داریم

نامزدهای انتخابات مجلس و خبرگان رهبری نسبت به ثبت مشخصات نمایندگان خود اقدام کنند

دولت باید بانک ها را به پرداخت پول به ساخت مسکن مکلف کند

آمریکا در مذاکرات وین تردید دارد؟!

به تعدادی نیروی جوان اقا نیازمندیم

دورکاری پروژه اپلیکیشنی درامد با ثبت

جذب بازاریاب خانم به صورت مجازی وآنلاین

استخدام mdf کار ماهر

کارشناس فیزیک کاربردی-مکانیک-برق

گزارش// انحصارطلبی و مافیای کنکور سد راه افزایش ظرفیت پزشکی/ سرانه پزشک در ایران کمتر از سوریه و فلسطین!

تبلیغات شهری انتخابات 1400

استخدام نیرو آقا در فست فود

استخدام همکار خانوم کارگاه تولید فلافل

جذب نیروی کار بیمه سامان

نیروی نظافت نیازمندیم

عراقچی: باید یک «توافقنامه خوب» داشته باشیم

دعوت به حضور

نمایندگی نرم افزار حسابداری(خانم رشته کامپیوتر)

استخدام یک نفر خانم فروشنده پوشاک

جهت تکمیل کادر پرسنل در رستوران اکبرجوجه کلاراباد

مراسم غبار روبی ضریح مطهر امام رضا (ع)

مدارس کانادایی برای ساکنان بومی

عراقچی: باید یک «توافقنامه خوب» داشته باشیم

ایجاد سالانه 1 میلیون شغل وعده مشترک اکثر کاندیداهای انتخابات

تصمیم گیری درباره فوق العاده ویژه فرهنگیان در جلسه امروز

حدیث روز | جایگاه قابل توجه فقرا و نیازمندان در قیامت

رهبر انقلاب شامگاه چهارشنبه با مردم سخن می گویند

ایران بر لغو موثر تحریم ها و راستی آزمایی تاکید دارد

نگران فضای مجازی هستم/نظام اداری موجود در کشور و ساختار حاکم بر اداره کشور ساختار 100 ساله است

نیروی ماهر(رستوران ایتالیای)

دعوت به همکاری عکاسی و خدماتی

پیک موتوری شمشاد

1- مسئول شبکه های مجازی 2- منشی

کارگرساده ماهرخانم واقابرای کار دفترسازی

از نظر رهبر انقلاب شرکت در انتخابات «واجب عینی است» + عکس

مهران رسام: مناظره و گفت وگو یک مسئله فرهنگی است که ما ظرفیت آن را نداریم

قاضی زاده هاشمی: به شایعات توجه نکنید / تا پایان انتخابات می مانم

سلیمی: حضور تک تک افراد جامعه در پای صندوق رأی ضروری است

کاره پاره وقت_تمام وقت

بازاریاب حضوری خانم و آقا

قدیمی ترین بیمارستان ایران و چند درخواست اساسی از شورای شهر ششم

تاکید مونسان بر بازگشت فرش به وزارت میراث فرهنگی

پدیده ای به نام فرزندان مستقل

سفر نیم روزه مدیر و جانشین حوزه علمیه خوزستان به شادگان

ثبت نام آزمون پذیرش دستیار دندان پزشکی آغاز شد

نیروی خانوم جهت کار در تولیدی ظرف پلاستیکی

استخدام یک نفر برای کار میوه فروشی با وانت

اعطای نمایندگی پست بار کرمان

نیازمند باطری ساز

شرکت آراد برندینگ

ارکستر ایرانی در جشن روز استقلال فیلیپین نواخت

عراقچی: باید یک «توافقنامه خوب» داشته باشیم

قدیمی ترین بیمارستان ایران و چند درخواست اساسی از شورای شهر ششم

نیروی کاری خانم-دفتری

همکار خانم مسلط به کامپیوتر و دارای فن بیان

استخدام همکار خانم در دفتر پیشخوان کوی نیرو

رایزنی برای بازگشت شرکت های هواپیمایی خارجی به ایران

نامزد ها در آخرین روز های تبلیغات در صداوسیما

کار روکش زدن در منزل بانوان

استخدام فروشنده خانم قنادی

دعوت به همکاری در کلینیک پوست مو زیبایی

استخدام ویزیتور جهت پخش

نیروی کار گرافیست و طراح

استخدام منشی و مشاور املاک(خانم و آقا)

الهام پاوه نژاد: بازیگرا کلا بمیرن خیلی خوبه! + عکس

تحقق حمایت از تولید با ساخت قطار ملی در کشور

توضیح فرمانداری همدان درباره یک شبهه انتخاباتی

برهم صالح: کشور با همبستگی از تروریسم پاک شد

توجه دولت سیزدهم به کاهش کودک همسری /لزوم شناخت ماهیت طوایفی که کودک همسری در آنها رواج دارد

استخدام کادر اداری

استخدام پرسنل سالن زیبایی

استخدام مشاور املاک پونک

کنایه آشنا به توییت مدیرمسئول روزنامه جوان + عکس

مستند محسن رضایی، آن روی سکه

نماد فاجعه دموکراسی

حیدر مصلحی: به شورای نگهبان گفتم به مصلحت است که هاشمی رد صلاحیت شود

ارزیابی موفقیت مناظره های انتخاباتی با مروری بر پربیننده ترین مناظرات انتخاباتی دنیا

مذاکرات جدی در دولت بعد؟! /28 خرداد فرصت مردم سالاری/درباره بانیان وضع موجود

تقویت همبستگی داخلی لازمه سیاست خارجی قوی در دولت آینده است

استخدام نیروی کار

استخدام خانم جهت دفتر بیمه

مجلس از معاون اقتصادی روحانی شکایت کرد

شکوه تاریخ چند هزارساله خراسان شمالی/ارگ بلقیس، دومین بنای خشتی گِلی ایران در مهجوریت

شکوه تاریخ چند هزارساله خراسان شمالی/ارگ بلقیس، دومین بنای خشتی گِلی ایران در مهجوریت