مطالب مرتبط:
فوت 307 بیمار کرونا؛تزریق یک میلیون و 882 هزار و 725 دُز واکسن
فوت 307 بیمارکرونا؛تزریق یک میلیون و882هزار و725 دُز واکسن
تاکنون بیش از 48 هزار دُز واکسن کرونا در کرمانشاه تزریق شده است
پس لرزه ادعای تزریق واکسن 30 میلیون تومانی و آمریکایی کرونا به احمدی نژاد
پس لرزه ادعای تزریق واکسن 30 میلیون تومانی و آمریکایی کرونا به احمدی نژاد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400 ساعت 03:152021-05-11پزشكي

ایمنی زایی واکسن کرونا؛ دو هفته بعد از تزریق دوم/ ورود 10 میلیون دُز واکسن تا آخر خرداد


سخنگوی وزارت بهداشت ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون روند تزریق واکسن کرونا در کشور، تولید واکسن ایرانی کرونا، تخلفات حوزه واکسن و.

در عین حال بر اهمیت افزایش سرعت واکسیناسیون تاکید کرد و گفت: - سخنگوی وزارت بهداشت ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون روند تزریق واکسن کرونا در کشور، تولید واکسن ایرانی کرونا، تخلفات حوزه واکسن و.

در عین حال بر اهمیت افزایش سرعت واکسیناسیون تاکید کرد و گفت: جلوگیری از هر یک مرگ با تزریق واکسن برای ما اهمیت بالایی دارد.

دکتر سیما سادات لاری ضمن حضور در خبرگزاری ایسنا، در بخش دیگری از گفتگوی تفصیلی خود در جمع خبرنگاران درباره واکسنهای کرونا و واکسیناسیون علیه این بیماری، با بیان اینکه در کشورهایی که واکسیناسیون کرونا به بالای 50 درصد رسیده است، آمار بستری و فوتی کاهش یافته است، گفت: این موضوع نقطه امیدی برای افزایش سرعت واکسیناسیون ما است تا بتوانیم از موج های بعدی بیماری جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه واکسن های کرونایی که تاکنون به کشور وارد شده و تزریق می شود دو دُزه است، اظهار کرد: بنابراین اگر می گوییم مثلا 3 میلیون و 200 هزار دُز واکسن وارد کشور شده است بخشی از این تعداد مربوط به دُز اول و بخشی دُز دوم است.

تمام ناظرین طرح شهید سلیمانی موظف هستند بر روند دقت و سرعت واکسیناسیون نظارت دقیق داشته باشند.

از طرفی شخص وزیر بهداشت هفته ای دو بار جلسه ای در این زمینه دارند و درصد پیشرفت واکسیناسیون هر استان به دقت رصد می شود.

سامانه ای طراحی شده است که به زودی رونمایی خواهد شد و به این ترتیب روند واکسیناسیون در هر مرکز بهداشت مشخص می شود.

علت تجمع در برخی مراکز واکسیناسیون سخنگوی وزارت بهداشت در رابطه با انتقاداتی که در مورد کندی واکسیناسیون وجود دارد، با اشاره به اینکه گاهی محموله های واکسن با تاخیر به دستمان می رسد، ادامه داد: زمانی که محموله ها به دست ما می رسد یک یا دو روز روند کد گذاری به طول می انجامد و سپس با ماشین های حمل مخصوص، واکسن به استان ها و مراکز بهداشتی می رسد و به این شکل مثلا ممکن است مرکزی تعداد واکسن هایش موقتا به اتمام رسیده و منتظر رسیدن واکسن برای ادامه روند واکسیناسیون است.

از طرف دیگر ما اطلاعات همه افراد مسن را در سامانه ثبت نداشتیم و این موضوع بیش از هر جایی در تهران و برخی شهرهای بزرگ نمود پیدا کرد و مردم نگران این بودند که از واکسن جا نمانند و این موضوع سبب بروز تجمع در برخی مراکز شد.

این درحالیست که حتی وقتی فراخوان واکسیناسیون 75 سال به بالا را آغاز کنیم همچنان کسانی که از طیف بالای 80 سال واکسن دریافت نکردند، همچنان می توانند واکسن تزریق کنند و سهمیه آنها محفوظ است.

الان در شرایط بحرانی قرار داریم و یکی از تاکیدات ما از دست ندادن زمان است.

ورود 10 میلیون دُز واکسن کرونا تا آخر خرداد وی درباره آخرین اخبار از واردات واکسن کرونا، تصریح کرد: تا آخر هفته قرار است 2 محموله واکسن یکی از چین و یکی از سبد کووکس (واکسن آسترازنیکا) به دستمان برسد.

در مجموع پیش بینی شده است تا آخر خرداد 10 میلیون دُز واکسن به دستمان برسد و امیدواریم تا زمانی که واکسن ایرانی در دسترس قرار میگیرد، با همین واکسن های وارداتی، سالمندان 65 سال به بالا و افراد 16 تا 64 سال دارای بیماری خاص و زمینه ای را واکسینه کنیم.

البته فعلا نمی توان زمان دقیق اعلام کرد اما برنامه ریزی ما اتمام واکسیناسیون گروه مذکور در فاز دوم تا تیر ماه است.

واکسن کرونا اختیاری است لاری با تاکید بر اینکه تزریق واکسن اختیاری است، ادامه داد: اقدام دیگر ما این است که تا پیش از به اتمام رسیدن واکسیناسیون 80 سال به بالا و مثلا زمانی که 20 درصد از گروه هدف باقی مانده است به سراغ سنین 75 سال به بالا می رویم زیرا ممکن است افرادی از رنج سنی بالای 80 سال وجود داشته باشند که تمایلی برای دریافت واکسن نداشته باشند.

واکسیناسیون سنین 75 سال به بالا؛ هفته آینده وی افزود: روند واکسیناسیون 75 سال به بالا از هفته آینده آغاز خواهد شد.

البته برخی مناطق و مراکز ممکن است واکسیناسیون این افراد را آغاز کرده باشند چون بستگی دارد چه مقدار واکسن برایشان باقی مانده باشد و با اعلام دکتر رییسی (معاون بهداشت وزارت بهداشت) مشخص شد که اگر جایی واکسیناسیون 75 ساله ها را هم از این هفته آغاز کرده باشد مشکلی نیست اما عملا از هفته آینده واکسیناسیون این افراد آغاز خواهد شد.

پیگیری جدی تخلفات حوزه واکسیناسیون سخنگوی وزارت بهداشت درباره تخلفاتی که در زمینه واکسیناسیون اتفاق افتاده و نحوه برخورد وزارت بهداشت با متخلفان نیز بیان کرد: در هر پروسه ای و در هر مجموعه ای امکان بروز تخلف وجود دارد.

تمام هدف ما به حداقل رساندن تخلفات است.

با آغاز هر کاری هم ممکن است برخی موارد شفاف نباشد و افراد خودشان هم اندکی بلاتکلیف باشند و اشرافی بر دستورالعمل ها نداشته باشند و خودشان تصمیم بگیرند و.

و.

که همگی امکان دارد، رخ دهد.

وی درباره تخلفات احتمالی در مجموعه های بهداشتی و بیمارستانی نیز گفت: برخورد وزیر بهداشت با این موضوع کاملا قاطع است و یکی از اقدامات ایشان انتصاب بازرس ویژه برای این امر است و تیم بازرسی با حضور حراست، تیم بهداشت محیط، نماینده سازمان غذا و دارو.

تشکیل شد.

تمام کدهای 20 رقمی واکسن ها باید به ثبت برسد و پوکه ها مشخص باشد.

تخلفات بررسی و رسیدگی می شود و حتی در این حین معاون درمانی در یک دانشگاه علوم پزشکی با این که 14 ماه در کرونا فعال بود، به دلیل تخلف عزل شد یا مثلا رییس شبکه ای داشتیم که عزل شد.

از عزل تا معرفی به دادگاه تخلفات برخورد صورت گرفته است.

لاری ادامه داد: آن دسته تخلفات که در حوزه وزارت بهداشت رخ نمی دهد و مثلا مربوط به استانداری، شهرداری و.

است را به همان نهاد مربوطه اطلاع می دهیم، ولی پیگیری جدی صورت می دهیم تا برخورد قضایی شکل گیرد.

چک لیست هایی نیز طراحی شده است که در مراکز واکسیناسیون بر اساس آن باید روند انجام شود تا تخلفی صورت نگیرد؛ کد باید ثبت شود و دستورالعمل شفافی برای گروه هدف وجود داشته باشد، زنجیره سرد رعایت شود و .

تخلف فقط این نیست که واکسن رابه فرد بدون اولویت تزریق کنیم؛ بلکه عدم رعایت زنجیره سرد و.

هم جزء تخلفات است.

با برخودهای قاطعی که صورت می گیرد قطعا روند تخلفات هم کاهشی خواهد بود.

هیچ واکسنی از مجموعه وازرت بهداشت نشت نمی کند هنوز واکسنی از سوی بخش خصوصی وارد نشده است وی افزود: واکسن های وارداتی همگی کد گذاری شده و در سامانه تیتک ثبت می شود.

در مورد بخش خصوصی نیز علی رغم اینکه با واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی موافقت شده اما هنوز هیچ بخش خصوصی موفق به واردات واکسن نشده است که بگوییم این واکسن ها وارد بازار سیاه شده است.

واکسن هایی که تاکنون وارد کشور شده است به شکل رایگان به افراد تزریق شده است و باید به اسم هر فرد ثبت شود و ادعای نشت واکسن از مجموعه وزارت بهداشت به بازار سیاه ادعایی واهی است؛ چراکه واکسن های ما قابل رهگیری هستند.

مردم فریب افراد سودجو را نخورند.

تزریق واکسن از سوی نیروهای بهداشتی آموزش دیده لاری درباره کسانی که کار تلقیح واکسن را انجام می دهند، بیان کرد: همه کسانی که کار واکسیناسیون را انجام می دهند آموزش دیدند و بر اساس چک لیست های نظارتی کار می کنند.

تمام محموله های واکسن ابتدا به سازمان غذا و دارو می رود و در سامانه تیتک ثبت می شود سپس واکسن به مراکز می رسد.

کسی که واکسیناسیون را انجام می دهد مشاوره پزشکی با فردی که برای دریافت واکسن آمده است انجام می دهد بیماری های زمینه ای یا اوتو ایمیون بررسی شود.

پس از تزریق واکسن، کد 20 رقمی پوکه باید ثبت شود.

افرادی که واکسیناسیون را انجام می دهند نیروهای بهداشتی کارکشته هستند که شیوه کار را آموخته اند و دستورالعمل های هر واکسن را رعایت می کنند.

تمهیدات دیگر ما استفاده و به کارگیری از نیروهای داوطلب هلال احمر و بسیج برای روند واکسیناسیون است که هم مراقبت های بهداشتی دیگر مغفول نماند و هم کار واکسیناسیون به درستی پیش رود.

جلوگیری از هر یک مرگ با تزریق واکسن برای ما اهمیت بالایی دارد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره افرادی که روند تزریق واکسیناسیون را بر عهده دارند، افزود: فعلا تاکنون تنها از نیروهای بهداشتی استفاده می شود.

اگر قرار باشد از نیروهای بسیج و هلال احمر استفاده شود در گام پنجم طرح شهید سلیمانی این موضوع و استفاده از این افراد هم پیش بینی شده است.

در مورد پرداخت به این عزیزان نیز، پرداخت حق الزحمه هایی مانند گذشته که پرداختی هایی در رهگیری و نظارت بیماران به این عزیزان داشتیم، صورت می گیرد.

بر این اساس نیروهای اضافه تری به جز نیروی بسیج و هلال احمر نیاز نداریم.

البته باید بررسی کنیم که این عزیزان واکسیناسیون را انجام دهند یا همچنان کار رهگیری بیماران را ادامه دهند.

پیش از این هم سیستم بهداشتی تجربه واکسیناسیون در مقیاس های وسیع را داشته است و نگرانی نداریم.

تفاوتی میان واکسیناسیون پزشکان و پرستاران نیست لاری درباره واکسیناسیون کرونا برای پرستاران نیز گفت: پرستاران از سیستم درمانی جدا نیستند و همه باهم واکسینه می شوند و چه پزشک چه پرستار واکسن دریافت کردند و به این صورت نبوده که گروه پزشکان نسبت به پرستاران در اولویت باشند.

روند واکسیناسیون کادر بهداشتی درمانی تا 90 درصد پیشرفت داشته است مگر آنکه کسی خودش تمایلی به دریافت واکسن نداشته است.

از طرفی پرستاران شاغل در بخش هوم کر(مراقبت در منزل) و همچنین پرستاران بخش خصوصی هم در لیست ما قرار داشتند.

بهترین واکسن، اولین واکسنی است که به دستمان میرسد وی افزود: در مورد حواشی که پیرامون انتخاب نوع واکسن به وجود آمده است، اظهار کرد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی بهترین واکسن، اولین واکسنی است که به دستمان می رسد.

در مورد برخی واکسن ها احتیاط می دیدیم که مثلا ممکن است در یک مورد در هر 200 هزار مورد تزریق به افراد زیر 40 یا 50 سال ایجاد لخته خون کند که برای این موضوع حق انتخاب گذاشتیم که اگر محموله واکسن دیگری داشتیم بین دو واکسن انتخاب کنند که کدام را تزریق کنند.

یا حتی به برخی دانشگاه ها اعلام کردند که کدام گروه سنی چه واکسنی تزریق کنند که بازهم برای این انتخاب تفاوتی میان پزشک و پرستار قائل نشدیم.

شرایطی هم وجود دارد که ممکن است فردی از کادر درمان بگوید می خواهد تا زمان رسیدن واکسن ایرانی صبر کند که بازهم حق انتخابش محفوظ است و می تواند بعدا واکسن را تزریق کند.

از واکسن های ایرانی کرونا چه خبر؟ سخنگوی وزارت بهداشت درباره تولید واکسن ایرانی و زیرساخت های تولید انبوه این واکسن ها، بیان کرد: واکسن های ایرانی در چند پلتفرم در حال ساخت هستند و دو مورد از واکسن هایی که خیلی جلو هستند و احتمالا اوایل تیر ماه در دسترس قرار می گیرند که یکی واکسن تولید مشترک انستیتو پاستور و کشور کوبا به شیوه پروتیین نوترکیب است و در حال انجام فاز سوم کارآزمایی بالینی است و دیگری واکسن بنیاد برکت است.

برنامه ریزی ها برای این واکسن ها و تولیدشان دقیق است و ما سبدی از واکسن ها را در کشور خواهیم داشت.

ضمن اینکه تکیه اصلی ما بر واکسن داخلی است.

البته اگر مشکلات تحریم گریبانگیر ما نبود احتمالا زودتر از اینها واکسن را تولید می کردیم.

وی درباره اینکه آیا واکسن های ایرانی با توجه به جهش های ویروس کرونا قابلیت تغییر در ساختار را خواهند داشت یا خیر؟، گفت: واکسن های نوترکیب، آدنوویروس ها، MRNA ها و.

را بیشتر می توان تغییر داد و مهندسی کرد تا بر ویروس های جدید اثرگذار باشد.

واکسن کوو برکت در مقابل ویروس جهش یافته انگلیسی بررسی شد و مشخص شد پاسخ دهی مناسبی دارد.

ایمنی زایی واکسن؛ دو هفته بعد از تزریق دُز دوم لاری در بخش دیگری از صحبت هایش، درباره زمان ایمنی بخشی واکسن نیز گفت: بلافاصله بعد از تزریق دوز اول واکسن کرونا، ایمنی حاصل نمی شود؛ بلکه دو هفته بعد از تزریق دُز دوم فرد ایمن می شود.

باز هم در این افراد هم کسانی بودند که مبتلا شدند و در عین حال در این صورت می توانند ناقل هم باشند.

زیرا ویروس در مخاط تنفسی باقی مانده و به دیگران سرایت می کند.

بنابراین افرادی هم که واکسن می زنند، همچنان باید پروتکل را رعایت کنند.

وی گفت: نکته مهم این است که با واکسیناسیون میزان مرگ و میر کاهش می یابد.

البته گزارش مرگ بعد از واکسیناسیون به صورت اندک بوده است و تاکید می شود که میزان آن را بسیار اندک می کند.

در مجموع اینطور نیست که فرد بلافاصله بعد از تزریق واکسن ایمن شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: واکسن - واکسیناسیون - سخنگوی وزارت بهداشت - کرونا - تزریق واکسن کرونا - تزریق واکسن - واکسن کرونا - واکسن ایرانی - سخنگوی وزارت - وزارت بهداشت - تولید واکسن - تزریق - افزایش - واکسیناسیون کرونا - اهمیت - سیما سادات لاری - تخلفات - سخنگوی - بهداشت - ایرانی - تولید - ارائه - وزارت - سادات لاری - خبرنگاران - روند - حوزه - خبرگزاری - سرعت - میلیون

آخرین اخبار سرویس:
طرز تهیه بستنی ایتالیایی

لیوان های معطری که مغز انسان را فریب میدهند

نیازمند به 5 نفر شاگرد مکانیک

کارشناس بازاریابی

پنج فوتی کرونایی در استان بوشهر/ 321 نفر بستری هستند

کاهش وزن با گرسنگی میسر نیست !!

استخدام کارشناس تغذیه خانم در یک مرکز تغذیه و رژیم درمانی در تهران

معجزه رازیانه برای سلامت زنان

پیاده روی، دشمن پوکی استخوان

سیستم ایمنی بدن در مقابل فست فود چه واکنشی نشان می دهد؟

به سمت چپ بخوابیم یا راست؟

ثبت بیش از پنج هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در ترکیه

بازاریاب جهت فروش ماسک سه لایه پزشکی

اوزون تراپی، راهی جدید برای جلوگیری از قطع پای دیابتی

خواص مویز و اثرات شگفت انگیز آن در بدن

تاثیر پتاسیم، منیزیم و کلسیم در کاهش فشارخون بالا

استخدام کارشناس پرستاری

عوارض کلسترول بالا در جوانی

کنترل وزن بهترین راهکار پیشگیری از چربی خون

مراقب آلرژی غذایی و عدم تحمل باشید

روند واکسیناسیون شتاب می گیرد

آنچه درباره سردرد و کرونا باید بدانید

زیبایی اندام در 40 سالگی با این روش

دمنوش های مناسب برای پاکسازی کلیه ها

پنج فوتی کرونایی در استان بوشهر/ 321 نفر بستری هستند

آفتاب سوختگی؛ خطرناک تر از آن چه فکر می کنید

خطرناکترین جهش های کرونا

محموله واکسن سالمندان خوزستان دوشنبه می رسد

متخصص طب ایرانی: تغذیه نادرست سبب ایجاد بلوغ زودرس می شود

بگذارید کودکان خاک بازی کنند

ایمپلنت های نسل جدید غیرتهاجمی خواهند بود

آموزش درست کردن کوکوی هفت لشگر

رژیم های غذایی پرنمک خطر ابتلا به برخی از سرطان های خاص را افزایش می دهند

با این نوشیدنی علاوه بر سلامت کبد، طی 72 ساعت تا 4 کیلو وزن کم کنید

تاثیر حنا در بهبود بیماری های قارچی پوست

رویه کوب ماهر واستادکار

استخدام منشی کلینیک زیبایی

30 درصد ایرانیان کبد چرب دارند

شما غلظت خون دارید؟

چای سبز و لیمو هر دو سرشار از آنتی اکسیدان هستند

چگونه تفاوت کرونا و آسم را تشخیص دهیم؟

انجام این ورزشی خطر ابتلا به بیماری انحطاط عصبی را افزایش می دهد

تخم مرغ به کنترل وزن کمک می کند

پلاسما درمانی پتانسیل بالایی در درمان کرونا

اپراتور کامپیوترنوجوان یا جوان بین 17 تا 21 سال

علایم اولیه ام اس

محموله واکسن سالمندان خوزستان دوشنبه می رسد

دانستنی هایی درباره ویتامین های گروه ب

کشف عاملی ناشناخته اما موثر بر افزایش شدت سکته مغزی

زرده تخم مرغ را به این دلایل حتما مصرف کنید

بررسی واکسیناسیون افراد 12 تا 18 سال

تزریق واکسن کرونا، تهدیدی برای قدرت باروری مردان نیست

مصرف این ماده غذایی همراه با سیب زمینی ممنوع!

فواید بی نظیر پیاز

اسیدهای چرب امگا 3 گزینه مناسبی برای اختلالات مغزی هستند

طرز تهیه سوفله فرانسوی لذیذ

عمیق ترین خواب با خوردن این میوه ها

تغذیه نادرست سبب ایجاد بلوغ زودرس می شود

نیازمند نیروی سالندارو اشپزخانه فست فود

با سرماخوردگی از شر کرونا در امان باشید!

آنچه باید درباره دفع صحیح «ماسک » بدانیم

علائم جدید کرونای هندی چیست؟

چند نکته تغذیه ای درباره مقاومت به انسولین

ژنومی نادر که می تواند نشت ویروس کرونا از آزمایشگاهی در چین را ثابت کند

زیست شناسی عجیب یک ماهی با عمر یک قرن!

40 مازندرانی در لیست جدید بیماران کرونایی در مازندران

طرز تهیه پارمزان بادمجان، غذای سبک و خوشمزه

کنترل وزن بهترین راهکار پیشگیری از چربی خون

عوارض کلسترول بالا در جوانی

کودکان زیر دوسال تلویزیون نبینند!

راهکارهایی برای مراقبت از چشم

بلاهایی که بیماری خطرناک گریوز بر سر چشمان شما می آورد

کمبود ویتامین، یکی از علل ابتلا به افسردگی بعد از زایمان

افرادی که نباید واکسن اسپوتنیک وی تزریق کنند

آخرین آمار کرونا در قزوین/ 1 فوتی و 149 بیمار جدید کرونایی

گیاه خواری روشی مناسب برای درمان کبد چرب

چرا نباید شیر موز خورد؟+ دلیل

آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونایی در آذربایجان شرقی 

159 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

کمبود ویتامین، یکی از علل ابتلا به افسردگی بعد از زایمان

کدام گروه دانشجویان در اولویت واکسیناسیون هستند؟

واکسن فایزر/بیونتک پاسخ آنتی بادی قوی تری نسبت به واکسن چینی سینوواک ایجاد می کند

آمار کرونا یزد 29 خرداد؛ بدون فوتی و 111 ابتلای جدید

159 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

قلب اهدایی جوان 19 ساله مشهدی از طریق انتقال هوایی به تهران منتقل شد

آمار کرونا همدان 29 خرداد؛ 2 فوتی و 24 ابتلای جدید

هپاتیت E و دانستنی هایی درباره آن

کنترل وزن بهترین راهکار پیشگیری از چربی خون

شنبلیله؛ گیاهی موثر در درمان دیابت

مضرات خوردن برنج مانده در یخچال

مهمترین عامل ایجاد تیرگی پوست

آمار کرونا هرمزگان 29 خرداد؛ 5 فوتی و 657 بستری

فوت 9 کرونایی دیگر در البرز

آغاز تزریق نوبت دوم واکسن «سینوفارم» از فردا در شیراز

بستری 108 بیمار جدید و 5 فوتی در 29 خرداد در هرمزگان

کنترل وزن بهترین راهکار پیشگیری از چربی خون

آمار کرونا قزوین 29 خرداد؛ 1 فوتی و 35 ابتلای جدید

10 نشانه مهم که خبر از زخم معده می دهد

خوراکی های مناسب برای افراد دیابتی چیست؟

راهکارهایی برای مراقبت از چشم

ایمنی زایی واکسن کرونا؛ دو هفته بعد از تزریق دوم/ ورود 10 میلیون دُز واکسن تا آخر خرداد

ایمنی زایی واکسن کرونا؛ دو هفته بعد از تزریق دوم/ ورود 10 میلیون دُز واکسن تا آخر خرداد