موضوعات داغ: - همسان سازي حقوق بازنشستگان - حقوق بازنشستگان - پرسپوليسي ها - همسان سازي حقوق - جامعه مدرسين حوزه علميه قم - وزير ارتباطات - واكسن كرونا - مرحله يك چهارم نهايي جام حذفي - يك چهارم نهايي - كتايون رياحي - رايان چركي - تيم فوتبال گل گهر سيرجان - كرسي هاي نظريه پردازي - آمريكا و كوبا - اسماعيل سار - رابطه پنهاني - اجلاس مجلس خبرگان - حادثه هواپيماي اوكرايني - خانه اجاره اي - تخت سلطان - بلوك انتقال مداري - جوايز امي - مهدي ترابي در قطر

مطالب مرتبط:
جنجال بر سر سلام نظامی مقام های ارتش ازبکستان حین پخش سرود ملی
واکسن هم از ناصرخسرو سردرآورد
واکسن هم از ناصرخسرو سردرآورد
واکسن هم از ناصرخسرو سردرآورد
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 اردیبهشت 1400 ساعت 12:352021-05-11اقتصادي

سرود غم انگیز ناصرخسرو


داستان واکسن، طولانی و پرسوزوگداز است.

یک روز سوءاستفاده و بروز تخلف در این حوزه ما را متأثر می سازد و روز دیگر عدم ثبت شناسه های واکسن در سامانه تیتک و عرضه آن با مبالغ گزاف در بازار.

- "، روزنامه رسالت نوشت: داستان واکسن، طولانی و پرسوزوگداز است.

یک روز سوءاستفاده و بروز تخلف در این حوزه ما را متأثر می سازد و روز دیگر عدم ثبت شناسه های واکسن در سامانه تیتک و عرضه آن با مبالغ گزاف در بازار سیاه جانمان را به لب می رساند و از گوشه و کنار دسته گل هایی که بخش خصوصی هم به آب داده، نصف عمرمان می کند.

ای کاش این داستان طولانی به صفحه پایانی برسد و مدام حکایت سودجویی و عدم نظارت، کابوس روزها و شب هایمان نباشد.

در مورد هرکدام از این موارد حرف های بسیاری برای گفتن داریم که هریک می تواند به صورت مجزا، موضوع گزارشی مفصل باشد اما ما همه این مسائل را درکنارهم مورد واکاوی قرار داده ایم تا با ارائه نقدی دلسوزانه، کاستی ها مرتفع شود.

عدم ثبت در سامانه تیتک و نشت به بازار غیررسمی ابتدا با سخنان معصومه پاشایی بهرام، نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی آغاز می کنیم که در گفت وگو با فارس روایت کرده است، تعدادی واکسن از زنجیره رسمی توزیع و فروش خارج و با مبالغ هنگفت در بازار سیاه عرضه شده و از واکسن آسترازنکایی گفته که در این بازار تا 25 میلیون تومان به فروش می رسد، درحالی که قیمت این واکسن نهایتاً 300 هزار تومان است.

ما از زبان پاشایی آنچه را بارها موردنقد بود، بازهم شنیدیم.

مثلاً همین عدم استفاده از ظرفیت های سامانه ای برای رصد سیستمی واکسیناسیون و سامانه تیتکی که قرار بود در این فرآیند نقش داشته باشد اما این سامانه به صورت صحیح مورد بهره برداری قرار نگرفته است و ثمره این بی مبالاتی به گفته پاشایی ، بیش از 50 درصد از شناسه های واکسن است که در سامانه تیتک ثبت نشده است و این موضوع احتمال تزریق واکسن های تقلبی را افزایش می دهد؛ چراکه تنها راه اصالت سنجی واکسن ها ثبت شناسه آن ها در سامانه نظارتی تیتک است.

صاحب نظران عرصه سلامت هم به ما می گویند، جای تعجب دارد که هیچ نظارتی در کار نیست و بیش از نیمی از واکسن های وارداتی در سامانه تیتک ثبت نشده، اگر یک سیستم نظارتی درست وجود داشته باشد، نباید چنین وقایعی رخ بدهد.

این اتفاق به سهولت قابل وقوع نیست، چون ساختاربندی به گونه ای است که از زمان ثبت پروفرما در وزارت بهداشت، سامانه تیتک تعداد و موارد دیگر را کنترل می کند و این اتفاقی عجیب وغریب است که باید حتماً پیگیری شود.

پیش تر رییس سازمان غذا و دارو تأکید کرده بود، همه محموله های واکسن که وارد کشور می شوند با برچسب گذاری کد خاصی روی آن الصاق می شود و در هنگام تزریق با کد ملی فرد، در سامانه تیتک تطبیق داده می شود که مثلاً چه کسی، کدام ویال واکسن از کدام کشور را دریافت کرده است.

این اقدام علی الظاهر روی کاغذ مانده و اگر ثبت در سامانه تیتک جدی گرفته می شد، بسیاری از احتمالات در مورد قاچاق و تقلب به صفر می رسید و اطلاعات فردی و مشخصات واکسن قابلیت رصد داشت، اما چنین نشده و با آمدن بخش خصوصی این معضلات پررنگ تر شده است.

واکسن گیت حتماً به یاد دارید که وقتی مقرر شد پای این بخش به معرکه خرید واکسن را تا 12 برابر قیمت خرید فاکتور کرده اند.

پورسانت های نجومی بعد از تزریق بی نوبت واکسن به برخی مسئولان حالا قیمت کاذب آن است که تشویش تازه ای را رقم زده و قبل از آنکه جهانپور لب از لب باز کند و بگوید، واکسن 10 دلاری به قیمت های 25 تا 70 دلار یا واکسن 4 یا 5 دلاری تا 50 دلار در بهترین حالت مصداق واکسن گیت و مسئله دار است، بسیاری ازجمله رییس فرهنگستان علوم پزشکی در نامه ای به وزیر بهداشت، بر پرهیز از درگیر کردن بخش خصوصی، تأکید کرده بودند.

علیرضا مرندی در این نامه خطر رانت خواری و سوءاستفاده های کلان را چه در امر خرید واکسن و چه در امر توزیع و حتی تزریق آن و فساد در حمل و نگهداری و نیز کیفیت واکسن خریداری شده گوشزد کرده بود.

جهانپور، شامگاه 13 اردیبهشت ماه در کلاب هاوس، سخنگوی سازمان غذا و دارو ایران با تأکید بر وجود پورسانت های نجومی برای واردات واکسن به ایران، از چند نکته پرده برداشته است، نخست آنکه اگر بخش خصوصی بتواند مازاد بر تعامل دولتی و دیپلماسی واکسن وارد کند، باید دست او را بوسید و پولش را نقد داد و از بخش خصوصی خرید؛ ولی اگر قرار باشد نظام شبکه بهداشت را به هم بریزد، با این نوع فعالیت بخش خصوصی مخالفم.

موضوع دیگر هم پورسانت است که جهانپور به جای کلمه فساد از این عبارت شیک استفاده کرده است: ما رستوران می رویم و به ما می گویند دوستی داریم که می خواهد 40 میلیون واکسن اسپوتنیک وی بیاورد و وزارت بهداشت نمی گذارد.

این تفاوت قیمت شاید در شیک ترین حالت اسمش پورسانت باشد.

منطق حکم می کند، واکسنی که ارزش آن امروز حدود 4 یا 5 دلار است، اگر تا 50 دلار فاکتور شده، مسئله دار است.

پس ازآنکه دومین فراخوان عمومی واردات واکسن عنوان کردند اما اصرار سیدحیدر محمدی ، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو این بود که بخش خصوصی محدودیت های بخش دولتی را ندارد و چابک تر است و بعضاً تبادلات مالی سریع تری هم دارد، کیانوش جهانپور این موضوع را رد کرد و گفت: قسمت اعظم واکسن های دنیا، توسط مذاکرات دولت ها خریدوفروش می شود؛ بنابراین خیلی از ادعاها مبنی بر توانایی شرکت های خصوصی برای خرید واکسن درست نیست.

اظهارات دیگر سیدحیدر محمدی هم مبنی بر استفاده از تجارب شرکت های خصوصی محل تردید بوده و هست.

او که گفته بود، هر شرکت خصوصی مجاز وارداتی و مورد تأیید به شرط این که نامه تأیید نمایندگی مثل اسپوتنیک، بهارات هند و آسترازنکا را بیاورد و سفارت هم آن را تأیید کند اجازه پیدا می کند این واردات را به کشور انجام دهد، به این موضوع اشاره ای نداشت که ورود بخش خصوصی به عرصه واکسن، سبب خروج توزیع این کالای استراتژیک از روال عادی خواهد شد.

او که تأکید کرده بود، هیچ وقت واردات واکسن ما انحصاری نبوده است و بخشی از واکسن های مورداستفاده توسط دو مؤسسه رازی و پاستور ساخته می شود و بخشی از واردات واکسن هم توسط برخی شرکت های خصوصی انجام می گیرد و توسط وزارت بهداشت خریداری می شود ، به این مسئله اشاره نکرد که احتمال کلاهبرداری و دریافت کالای نامرغوب با این اقدام بیشتر می شود.

ضمن آنکه هیچ کجای دنیا بخش خصوصی را در این موضوع دخالت نداده اند و وزارت بهداشت با امکانات و زیرساختی که دارد، توان و ظرفیت واردات را داراست، دیگر چه نیازی به ورود بخش خصوصی است؟ این بخش باتوجه به سخنان جهانپور مسئله تزریق واکسن را در کشور وارد مخمصه تازه ای کرده است.

بخش خصوصی مذاکره کننده موازی سخنگوی سازمان غذا و دارو با انتقاد از این موضوع تشریح کرده است که اغلب موارد دوستان در دقیقه 90 می گویند به ما نامه بدهید.

ما در روسیه و چین و هند مذاکره کننده رسمی داریم و پیشانی مذاکرات سفیر ایران است و خرید درخواست شده را سفیر تأیید نمی کند؛ چرا باید به بخش خصوصی یا غیردولتی به موازات سفیر خودمان نامه یا مجوز واردات واکسن بدهیم.

این در حالی است که به طور رسمی سفیر از طرف دولت یا وزارت بهداشت می خواهد مذاکره کند، استفاده از بخش خصوصی وقتی است که بخش دولتی نتواند آن ظرفیت را فعال کند.

نامه ای می خواهند که بعدازآن می شوند مذاکره کننده موازی با سفیر ایران در روسیه و هند و چین.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در ادامه، مراکش را مثال زده است و در مورد چگونگی واردات 8 میلیون دوز واکسن توسط این کشور اذعان کرده که در مراکش از ظرفیت بخش خصوصی به جای بخش دولتی استفاده نشده.

او الگوی غلبه بخش خصوصی بر بخش دولتی را ایالات متحده آمریکا دانسته و بیان کرده است: در این کشور که حداقل 3 واکسن تولید می شود.

کدام شرکت آمریکایی آماده است بگوید که واکسن فایزر یا مدرنا را می خریم تا افراد ته صف نایستند.

اولین اصل در مراقبت بهداشتی عدالت در دسترسی است و اگر واکسن در دسترس است، باید بر اساس اولویت بندی و الگوریتم منطقی توزیع و تزریق شود.

در آمریکا وقتی 250 میلیون دوز تزریق کرده اند، حداقل 300 میلیون دوز دیگر در نوبت قرار دارند.

هر طور که حساب کنید، ورود بخش خصوصی به این عرصه خطیر، صورت خوشی ندارد.

همین مدتی قبل مجیدرضا حریری، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین، اختیار دادن به بخش خصوصی در حوزه ای چنین پیچیده را با واقعیت های اقتصاد ایران ناسازگار دانسته بود، حریری در رابطه با اقتصادی صحبت کرده که در آن دولت در مورد مرغ و تخم مرغ و زولبیا و بامیه در بازار ورود کرده و با قیمت گذاری دستوری، اجازه فعالیت آزاد به اقتصاد را نمی دهد، آنگاه در حوزه ای مانند واکسن ، حاکمیتی است، به این دلیل که تمامی شئونات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور را تهدید می کند و بخش خصوصی در این عرصه نباید ورود کند و هیچ کجای دنیا هم این بخش را دخالت نداده اند.

در کشورهای بزرگ هم این بخش دولتی است که در حال مذاکره است.

اما در ایران گویا نمی خواهیم در حوزه بهداشت و درمان، شفاف سازی صورت بگیرد.

آیا می خواهیم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، رانتی برای قشر خاصی ایجاد کنیم؟ نمی دانم چه توجیه ای پشت این قضیه است که بخش خصوصی را دخالت داده اند.

اگر دولت ناتوان در واردات واکسن بود، پس این واکسن هایی که تاکنون واردشده اند، چگونه به دستمان رسیده؟ اگر قرار بود صرفاً بخش خصوصی دخالت کند، این وظیفه را به دوش هلال احمر می گذاشتند که یک نهاد عمومی غیردولتی است.

نباید واکسن را بدون کنترل توزیع کرد افاضلی تأکید می کند: بحث آزادسازی واردات واکسن توسط بخش خصوصی، اشتباه است و هیچ گونه خردی پشت این کار نیست و رییس دولت نباید به هیچ عنوان اجازه می داد که چنین بابی باز شود.

بی تردید تأمین واکسن همواره از وظایف دولت ها بوده و اگر پیش ازاین بخش خصوصی در واردات واکسن های دیگر نقش آفرینی کرده، خریدارش صرفاً دولت بوده است.

نه این که شرکت های خصوصی بخواهند به صورت خودسر این واکسن را عرضه کنند و به فروش برسانند.

به واسطه همین مسئله، واکسن هایی که در برنامه واکسیناسیون عمومی کشور داشته ایم، هیچ گاه خارج از خانه بهداشت و مراکز تزریق نبوده و تمام کسانی که باید واکسینه می شدند به خانه های بهداشت مراجعه می کردند و بخش خصوصی فقط برای واکسیناسیونی که کشوری نبود، می توانست ورود کند، مثل واکسن آنفلوآنزا که می شد در داروخانه ها نیز پیدا کرد.

اما در مورد مستعدتر هستند، چون تماس اجتماعی بیشتری دارند باید در صف بایستند و این ازنظر عدالت اجتماعی هم برخلاف آن چیزی است که ما باید در بحث درمان و رعایت عدالت داشته باشیم و تمام این ها به خاطر تصمیمات غلط است.

یعنی ما باید بهای بیشتری بدهیم و ارز بیشتری از کشور خارج کنیم و به همان نسبت کنترلمان روی واکسن کمتر می شود و عوارض جانبی واکسن غیرقابل رهگیری خواهد شد و عدالت اجتماعی در حوزه بهداشت و درمان به شدت آسیب می بیند.

عجیب است که سازمان عریض و طویل وزارت بهداشت از یک شرکتی که کلاً 20 تا 30 نفر پرسنل دارد، برای تأمین واکسن موردنیاز کشور ناتوان تر است.

یک زمانی بحث تحریم ها مطرح بود و درحال حاضر از منابع مالی خارج کشور می توان استفاده کرد تا تحریم ها بر تأمین واکسن سایه نیندازد و فرآیند را برای سیستم دولتی سخت نکند و به هیچ طریق نمی توان توجیه کرد که با چه انگیزه ای و چرا این رانت خاص ایجادشده و اصلاً و ابداً شفافیتی در کار نیست.

همین مسائل باعث می شود که فساد در حوزه دارو شکل بگیرد و وزیر بهداشت از همان ابتدا که تصدی این سمت را برعهده گرفتند، مخالف مافیای دارو بودند اما این حرکت خودش ایجاد فساد و رانت می کند و از این آسیب نمی توان به سهولت رهایی پیدا کرد و سررشته امور وقتی از دست وزارت بهداشت خارج شود، دیگر قابل جبران نیست.

سوءاستفاده از سهمیه واکسن این روزها، سوء استفاده از سهمیه واکسن گروه های خاص نیز خبرساز شده و نشان می دهد سررشته امور از دست وزارت بهداشت خارج شده و این موضوع انتقادهای زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.

می توان در این مورد به خصوص از نمونه های فراوانی سخن گفت اما آن هایی که بیشتر در رسانه ها انعکاس یافته به تخلف رییس بیمارستان مدرس تهران مربوط می شود که به این علت برکنار شد و گزارش هایی نیز مبنی بر تخلف رییس بیمارستان 15 خرداد نیز ارائه شد که طبق آخرین خبر ما، تخلف او محرز نشده است.

طی روزهای گذشته گزارش هایی درباره تخلف در تزریق واکسن در استان خراسان رضوی منتشر شده و در همین حال حمیدرضا سلیمی، رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان درگز، اعلام کرد که در جریان تزریق 58 دوز واکسن در کشور تزریق شده و در شرایط فعلی دیگر نمی توان سامانه جامعی راه اندازی کرد و اطلاعات افراد را در آن درج نمود.


کلید واژه ها: سامانه تیتک - واکسن - سوءاستفاده - طولانی - داستان - روزنامه رسالت - سامانه - بازار - بازار سیاه - بخش خصوصی - ناصرخسرو - مورد - تخلف - کنار - تیتک - دیگر - داده - عرضه - حوزه - روزنامه - دسته گل - کاستی - حکایت - خصوصی - موضوع - ارائه - مسائل - رسالت - کابوس - انگیز

آخرین اخبار سرویس:
کار در منزل با درآمد بالا

استخدام در مشاور املاک

پیتزاپز ماهر

شاگرد کاشیکار

اجاره میز ناخن

رضایی: بازپرداخت وام مسکن را 40 تا 50 ساله می کنیم

جزییات و شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن مستاجران + سود و اقساط

همتی: باید سالی 600 هزار واحد مسکونی بسازیم

کشف چند صد میلیارد متر مکعب آب از اعماق زمین تکذیب شد

اثرات قانون جدید چک در اقتصاد ایران چیست؟

اجرای طرح جایگزینی 20 کیلومتر شبکه فشار ضعیف برق شهری در آمل

نامه بدهکار بانکی به همتی: همه بدهی را تسویه کردم

فرد ماهر و دست به چاقو مرغ فروشی

به یک نفر همکار اقا نیازمندیم

نیاز ب همکار جهت تجارت سیب زمینی و سفال لالجین

خانم یا آقای جوان جهت بارگذاری محصولات در سایت

محیط کاملا بانوان/استخدامی متفاوت

خیاط نیمه ماهر مبتدی

کمبود 4 میلیون مسکن در کشور؛ دولت به یک محتکر زمین تبدیل شده است

رضایی در برنامه «آگاهانه»: بازپرداخت وام مسکن را 40 تا50 ساله می کنیم

مشکلات این روزهای بخش کشاورزی/انتقال آب از کردستان به استان های همجوار منتفی شد

ایران به باشگاه سازندگان واکسن کرونا پیوست

فروشنده خانوم فوری

استخدام کارمند دفتری خانم

استخدام منشی خانم مجرد در شرکت مهندسی

آموزش اصولی و استخدام مشاور املاک در ولنجک

استخدام حسابدار فست فود

سرایداری باغ ویلا

ویتر و سالن کار خانم و اقا

نوسازی مخازن فرسوده آب شرب در استان قزوین + فیلم

بازپرداخت وام مسکن را 40 تا50 ساله می کنیم/ زمین مجانی خواهیم داد

منتظر ریزش قیمت در بازار مسکن باشیم

کشف چند صد میلیارد متر مکعب آب از اعماق زمین تگذیب شد

رضایی: بازپرداخت وام مسکن را 40 تا 50 ساله می کنیم

زالی: فرآیند کاهش آمارهای کرونا در تهران کند است

چند درصد مردم مناظره سوم را تماشا کرده اند؟

سرمایه گذاری را باید یاد گرفت؛ دوره نخبگان برای آموزش ارز دیجیتال

جذب نیروی خانوم و اقا رزرو هتل و خدمات گردشگری فروش تور

استخدام پرستار کودک همراه با مادر بدون کار منزل

سرمایه گزاری در زمینه تولید فرش و تابلو فرش دستباف

نیازمند مشاور (خانم. اقا) جهت املاک

کار در منزل با گوشی و تایپ و ترجمه غیرحضوری

کارگر ساده آقا زیر40سال کارخانه بزرگ باغذاوبیمه

ثبت نام راننده اسنپ وباکس

قیمت انواع موتور سیکلت صفرکیلومتر در بازار

آغاز خرید تضمینی خوشه های طلایی گندم در گیلان

املاک تبریز ، اجاره و خرید آپارتمان در تبریز

صدور کارت تندرستی در پیشخوان های دولت

سرمایه گذاری در کسب و کار

استخدام متخصص تلگرام

استخدام سرایدار،زوج

رزروشن پیک موتوری

ساخت واکسن جدید کرونا با اثربخشی 93درصدی

نامه یکی از بدهکاران بانکی به همتی

کنسرو ماهی گران می شود

افزایش قیمت کنسرو ماهی از تیرماه

راه اندازی 7 واحد صنعتی جدید در ایلام

خرید بیش از 75 هزار تن گندم از کشاورزان کرمانشاهی

اخبار کوتاه استان قزوین در 24 خرداد + فیلم

معامله گری در بورس چیست؟

بازاریاب جهت پخش مواد غذایی

بسته بندی در منزل

پزشک عمومی

به یک نفر فروشنده ی اقا نیازمندیم

استخدام نیرو اداری و فنی

به چند نفر کارگر ساده نیازمندیم

نیازمند نیرو برای اجرای کناف

راننده. جهت کار با نیسان

کسب درامد با عرقیات شهد شیراز همکاری با تولیدی

کار در خانه

مهرعلیزاده: باید کار مردم را به خودشان واگذار کنیم

بهره برداری از 782 هکتار سیستم نوین آبیاری در سیستان وبلوچستان، بزودی

طلا 13 دلار ارزان شد

خلق هنر ثروت آفرین با دستان هنرمند قزوینی + فیلم

«قرارداد اجاره خانه» در چه صورت تمدید نمیشود؟ + جزییات

خبرهای خوب استاندار برای طرح های عمرانی کرمانشاه

مهرعلیزاده: باید کار مردم را به خودشان واگذار کنیم

استخدام مشاور مبتدی تا حرفه ای با پورسانت عالی

منشی خانم اشنا به حسابداری پارسیان

کارگر ساده آقا

فروشنده اینیستاگرام و حضوری

استخدام نیروی کار فقط آقابرای چند استان

استخدام در پمپ بنزین بلوار آزادگان (جاده فرودگاه)

مردم مصرف برق خود را از ساعت 11 تا 18 کاهش دهند

هنر ثروت آفرین با دستان هنرمند قزوینی + فیلم

آغاز عملیات اجرایی سه پروژه خیری روستایی در استان کرمانشاه

پیش بینی بورس فردا 25 خرداد

واکسن های بخش خصوصی کی می رسد؟

فعالیت شرکت های فناور در صنعت نفت تسهیل می شود

فروشنده و حسابدار خانم در مجتمع زیتون

چرخکار حرفه ای با سابقه کاری بالا

بازپرداخت وام مسکن را 40 تا 50 ساله می کنیم

ظرفیت صنایع تبدیلی به دو میلیون تن افزایش یافته است

رضایی: در سال نخست 5 درصد از نرخ تورم کشور را کاهش می دهم

آغاز به کار دوباره آبنمای موزیکال

افزایش 11 میلیون تومانی قیمت برخی مدل های خودرو/ دو دلیل احتمالی گرانی خودرو در بازار

مردم منتظر ریزش قیمت ها در بخش مسکن باشند

پیش بینی بورس فردا سه شنبه 25 خرداد

همتی در برنامه «دستخط»: اجازه افزایش نرخ ارز را ندادم!

رییس سازمان هدفمندی یارانه ها: خودسرانه نمی توان یارانه ها را بالا برد

سرود غم انگیز ناصرخسرو

سرود غم انگیز ناصرخسرو