مطالب مرتبط:
سند نحوه پرداخت حقوق دستیاران پزشکی تهیه می شود
سند نحوه پرداخت حقوق دستیاران پزشکی تهیه می شود
سند نحوه پرداخت حقوق دستیاران پزشکی تهیه می شود
سند نحوه پرداخت حقوق دستیاران پزشکی تهیه می شود
قتل دانشجوی حقوق به دست یک فروشنده
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 اردیبهشت 1400 ساعت 08:202021-05-11پزشكي

دستیاران پزشکی در گفت وگو با فارس من: ساعات کاری با حقوق همخوانی ندارد/دست کم کرامت ما حفظ شود


تعدادی از دستیاران و رزیدنت های پزشکی با ثبت سوژه ای در فارس من خواستار بازبینی مفاد تعهد محضری، ساعات کاری کشیک ها و میزان پرداختی ها از سوی وزارت بهداشت شدند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار فارس من، موضوعی که این روزها در محافل پزشکی داغ شده مشکلات و مطالبان دستیاران و رزیدنت های پزشکی است که  این روز ها وزیر بهداشت هم از خواستار بررسی مشکلات دستیاران تخصصی و کارورزان شدند".

فارس من بر آن شد تا طی برگزاری میزگردی مجازی به مطالبات آنها بپردازد.

آنچه در ادامه می خوانید مشروح این میزگرد است: تعهد محضری دستیاران تا بعد از مرگ همراه آنهاست نیما، دستیار سال دوم  روانپزشکی در پاسخ به این سوال که مشکلات اصلی دستیاران تخصصی از نظر شما چیست و آیا راهکار برای حل آن ها وجود دارد اظهار داشت: اولین و مهمترین مسئله تعهد محضری" است که در ابتدای دوره اخذ می شود.

در بند سوم این تعهدنامه تصریح شده است که اگر یک دستیار به هر دلیلی اعم از دلایل آموزشی، سیاسی، فرهنگی و .

نتواند تعهدات خود به وزارت بهداشت را انجام دهد، باید خسارت پرداخت کند و اگر از دنیا برود وزارت بهداشت می تواند از وصی او و بازماندگان خسارت دریافت کند.

این یعنی حتی مرده دستیار نیز آرامش ندارد.

  وی تصریح کرد: البته من فکر می کنم خسارت در صورتی از بازماندگان و وصی دریافت می شود که دستیار در زمان حیات خود نتواند تعهدات را انجام داده و بعد فوت کند.

دقیقا مشکل همین جاست.

همین یک بند که بسیار گنگ و نامفهوم است موجب تفسیرهای فراوانی می شود و به دستیاران استرس وارد می کند.

به نظرم بهتر است وزارت بهداشت یک بار برای همیشه تکلیف این بند را مشخص کند.

اینکه دانشجو هستیم یا پرسنل مشخص نیست  این دستیار پزشکی افزود: مسئله مهم بعدی پرداختی هاست.

در همین بحران کرونا رزیدنت ها و اینترن ها برای استفاده به عنوان نیروی کار،  پرسنل   شناخته شدند و برای به کارگیری ما دستور صادر شد.

اما برای پرداخت دستمزد ، ما  دانشجو شناخته می شویم! اگر ما دانشجو محسوب می شویم یک بحث است و اگر پرسنل محسوب می شویم بحث دیگری است و این هم باید به طور شفاف توسط وزارتخانه مشخص شود.

در حال حاضر بنده به عنوان یک دستیار متاهل ماهانه 3 میلیون و 350 هزار تومان دریافت می کنم و کارانه هم ماهانه چیزی در حدود 550 هزار تومان است.

دستیار مجرد نیز 2 میلیون و 550 هزار تومان دریافت می کند.

در  اینجا که بحث پرداخت مطرح می شود دوستان ما در وزارتخانه نام این پول را  کمک هزینه تحصیلی می گذارند و نه حقوق.

شما بهتر از من می دانید تفاوت این دو چیست و حتما دوستان دیگر توضیحات بیشتری ارائه خواهند کرد.

  نرگس، دستیار سال اول تخصص قلب با انتقاد از جایگاه کمرنگ پزشک عمومی در خانواده مهم ترین چالش فعلی دستیاران را شرایط سخت دانست و گفت: به نظر من در وهله اول باید دید چرا این قدر تقاضا برای دستیاری زیاد است و چرا افراد با وجود چالش های متعدد تن به شرایط سخت دستیاری می دهند؟ به نظر من علت آن ضعیف شدن جایگاه پزشک عمومی در جامعه است.

    جایگاه پزشک عمومی تقویت شود  این دانشجوی دوره تخصص روانپزشکی اضافه کرد: بنده 2 سال طرح بودم و پس از آن نیز 3 سال به عنوان پزشک عمومی در درمانگاه کار کردم، دید مردم جامعه و حتی اطرافیان نسبت به پزشک عمومی واقعاً زجر آور است در صورتی که در کشورهای پیشرفته قدم اول ارائه خدمات سلامت ، پزشک عمومی است.

الان در کشور ما چند سال است طرح پزشک خانواده معطل مانده است؟ اگر جایگاه پزشک عمومی تقویت شود و شرایط آن بهبود یابد آن گاه تقاضا نیز برای دستیاری کاهش یافته و در نتیجه به طور بدیهی شرایط آن نیز بهبود می یابد.

  وی در پاسخ به این سوال که رابطه این دو مقوله با یکدیگر از نظر شما چیست، بیان داشت: در این جا هم عرضه و تقاضا تعیین کننده ارزش کار است.

زمانی که تقاضا زیاد است دستیار هم بالتبع به فراوانی یافت می شود و آن چیزی که ارزش خود را از دست می دهد، کار دستیار و زحمات او خواهد بود.

 تعهدنامه محضری چه تعهدنامه عجیبی است!  علی، دانش آموخته رشته رادیولوژی است و به عنوان دستیار مشغول فعالیت است هم با برشمردن معضلات دستیاری اظهار داشت: دوستان اشاره کردند که تعهدنامه محضری ما چه تعهدنامه عجیبی است! از طرفی به پرداختی ها نیز اشاره کردند که چقدر اندک است.

راه حل این دستمزد اندک در همین تعهدنامه نهفته است.

وزارت بهداشت می داند که رزیدنت ها قطعا در هفته روزهایی را به اصطلاح آف هستند و در بیمارستان حضور ندارند.

چرا یک دستیار مجاز نیست با مُهری که در دوران پزشکی عمومی خود کسب کرده، در یک درمانگاه دیگر طبابت کرده امرار معاش کند؟   وی با انتقاد از وزارت بهداشت تصریح کرد: این قابل قبول نیست که هم کار زیاد درخواست کنید، هم پول کمی بدهید، هم کار جانبی را ممنوع کنید!از بحث مالی که بگذریم اگر دستیار ما، بتواند در حین فراگیری مطالب تخصصی، با کیس های عمومی نیز مجدداً مواجهه یافته و آن ها را دوره کند قطعاً در توان بالینی و سواد او تاثیر گذار خواهد بود.

ساعات کاری دستیاران زیاد است  قاسمی، دستیار قلب دانشگاه ایران نیز در تکمیل صحبت سایر رزیدنت های پزشکی با گلایه از ساعات طولانی کار دستیاران اظهار داشت:  یک مسئله خیلی مهم  ساعات کاری دستیاران و راه حل های مدیریت آن است.

در حال حاضر ساعات کاری، بخصوص برای دستیاران سال اول، بسیار بالاست.

شاید افرادی معتقد باشند اگر تعداد دستیار زیاد باشد ساعات کاری تقسیم می شود اما این راه حل بسیار غلط است    وی اضافه کرد: رزیدنت بخشی از وظایفش خدمت رسانی به بیماران است و کسی در این شکی ندارد.

اما رزیدنتی که آموزش نبیند آیا کارایی لازم را خواهد داشت؟ مثلا فلان دانشگاه که رزیدنت رادیولوژی می گیرد بخش MRI دارد؟ اول زیرساخت های لازم باید فراهم باشد، تعداد اعضای هیات علمی مناسب باشند، امکانات آموزشی مناسب فراهم باشد، سپس تعداد دستیاران هم افزایش یابد.

دستمزد با کشیک اضافه همخوانی ندارد این دستیار قلب دانش آموخته دانشگاه ایران با ارائه راه حل های برای حل این مشکلات گفت: نباید تمرکز روی دو قسمت باشد: اول این که وقتی شما متناسب با حجم کاری که انجام می دهید دستمزد دریافت کنید خود به خود اعتراضی هم نخواهید داشت اما وقتی دستمزد شما از دستمزد سایر اقشار پایین تر است و حتی شامل قانون کار و اداره کار هم نمی شود و بیمه هم ندارید واقعا سرخوردگی به دنبال دارد.

دوم، ممنوع کردن کشیک اضافه ؛ واقعا این بحث کشیک اضافه که در هیچ جایی مکتوب نیست باعث اذیت رزیدنت ها به خصوص در سال های پایین می شود، من با دوست عزیزی که کار کردن جانبی در درمانگاه را مطرح کردند مخالفم چرا که دوره رزیدنتی به نسبت دوره ای که قرار است من به عنوان متخصص فعالیت کنم واقعا ناچیز است و بهتر است یک دستیار در زمان آزاد ، مطالعه کند تا طبابت در درمانگاه.

اساتیدی که از جان مایه می گذارند کم نیستند مریم که در دوران دستیاری تخصصی رشته چشم پزشکی را می گذراند مهم ترین چالش های دوران رزیدنتی را زیاد زیاد دانشت و توضیح داد: چالش که الی ماشاء الله در رزیدنتی زیاد است، مثلا رشته ما به عنوان یکی از رشته های به اصطلاح دارای جراحی مطرح است و آموزش دستیار در گرو مشاهده پروسیجرهاست اما برخی از اتندینگ بیماران خود را راهی مطب ها و بیمارستان های خصوصی می کنند البته واقعاً اساتید دلسوزی که از جان مایه می گذارند نیز کم نیستند.

شرح وظایف رزیدنت ها در سال اول مشخص شود وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان فراگیری از دستیاران سال بالا نیست، افزود: دقیقاً مشکل بعدی همین جاست.

این به اصطلاح  لِوِلینگ که در رزیدنتی و بخصوص رزیدنتی های دارای جراحی مشاهده می شود مانع کار است.

به طور مثال رزیدنت سال بالاتر به خود اجازه می دهد هر توهینی به سال پایینی ها کرده و از آن ها استفاده کند و به نظر بنده اگر شرح وظایف رزیدنت ها در هر سال شفاف و مشخص باشد این درگیری ها به حداقل می رسد.

این دستیار چشم پزشکی افزود:به طور مثال داخل درمانگاه، یک دستیار سال سه داریم یک دستیار سال دو و دو دستیار سال یک.

دستیار سال سه که به طور کلی بیمار نمی بیند و ویزیت را توهین به خود می داند لذا به لِوِل های پایین تر فشار می آورد که زود کار درمانگاه به اتمام برسد.

چرا او نباید بیمار ببیند؟ بله نمی گوییم به اندازه سال یکی بیمار ببیند اما حداقل مشاوره ها را انجام دهد.

یا به طور مثال خود بنده در اتاق عمل ، سال اول رزیدنتی، به جای این که عمل جراحی اساتید را مشاهده کنم، مجبور شدم پرونده نویسی بیماران دستیار سال بالاتر را انجام دهم! کرامت انسانی دستیاران حفظ شود وی در پاسخ به این سوال که آیا راه حلی برای این مشکل وجود دارد، اظهار داشت: بله! ما در دوران دانشجویی پزشکی عمومی آیین نامه انضباطی سفت و سختی داشتیم.

باید مشابه این آیین نامه برای دوران رزیدنتی و به طور اختصاصی برای این لِوِلینگ طراحی و ابلاغ شود تا کرامت انسانی همه ما در سیستم درمانی حفظ گردد.

10 درصد حق جراحی به دستیاران پرداخت نمی شود سامان، دستیار سال دوم جراحی هم در جواب این سوال که از نظر شما مشکلات دوران رزیدنتی چیست و چه راهکارهایی برای آن وجود دارد تصریح کرد: من حقیقتاً امیدی به اصلاح مشکلات رزیدنتی ندارم اما به نظرم اگر برخی قوانین رزیدنتی به طور کامل و دقیق اجرایی شود، مشکلات کمتر خواهد شد.

به طور مثال قانوناً 10 درصد حق عمل جراحی حق رزیدنت ارشد است اما جایی در دانشگاه های کشور این حق پرداخت نشده است یا حداقل من ندیده ام.

مثال دیگر این که رزیدنت ها ماهی دو و نیم روز مرخصی رسمی دارند که در عمل خیلی اوقات نمی توانند از این مرخصی استفاده کنند.

ساعات حضور در بیمارستان بدون آموزش سودی ندارد وی افزود: نکته بعدی، اولویت نداشتن آموزش رزیدنت هاست، کار بیمارستان باید جمع شود بعد آموزش! این فاجعه بار است.

فرسودگی شغلی دارد و هیچ آورده ای هم برای رزیدنت به دنبال نخواهد داشت.

رزیدنت های ما در رشته های جراحی عمومی، ارتوپدی، جراحی اعصاب ماهانه 450 ساعت در بیمارستان حاضر اند یعنی میانگین روزی 15 ساعت، در حالی که این عدد در کشورهایی مثل ایالات متحده 250 ساعت است.

خود بنده در سال یک به علت این که تعداد پایین بود ماهانه 500 ساعت در بیمارستان حاضر بودم و واقعا زجر کشیدم.

این ساعات حضور بدون آموزش سودی ندارد.

در برخی دانشگاه ها حتی نصف رفرنس ها نیز تدریس نم شود و نکته جالب تر این ساعات حضور ارتباطی با دریافتی ماهانه ندارد یعنی یک دستیار در رشته های ماژور یا مینور جراحی دار، همان قدری دریافتی دارد که یک دستیار در رشته های به اصطلاح رِست ( سبک ) دریافت می کند و این بی عدالتی است.

کمک هزینه تحصیلی یا حقوق؟ حسین که دستیار دوره تخصصی داخلی است هم با اشاره به هزینه های بالای پزشکی اظهار داشت: من بیشتر از آن که بخواهم مشکلی را بگویم ترجیح می دهم چند مورد از صحبت های دوستان را شفاف کنم.

همکار عزیزم اشاره کردند که وزارت بهداشت باید شفاف کند که ما  کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنیم  یا  حقوق  این دو متفاوت است.

اگر کمک هزینه تحصیلی می گیریم و دانشجو هستیم نباید خیلی مسئولیت ها به عهده ما باشد و اگر پرسنل هستیم و حقوق می گیریم باید قوانین پرداختی ما مطابق قوانین کشوری باشد و قوانین وزارت کار حاکم باشد.

سال های کارورزی و دستیاری سابقه کار محسوب شود وی با این سوال که چرا دستیار بیمه تامین اجتماعی ندارد، افزود: چرا دستیار سال یک ارتوپدی یا جراحی عمومی با پاهای تاول زده و این وضعیت سخت اقتصادی باید در صورت تجرد 2 میلیون و 500 هزار تومان و در صورت تاهل 3 میلیون و 550 هزار تومان دریافتی داشته باشد؟ مشکل این جاست که ما شکایت به جایی می بریم که خود تصمیم گیر درباره وضعیت ما و ذی نفع است.

این عین بی انصافی است که دستیار و کارورز ما سال های جوانی خود را در راه خدمت صرف می کند اما سال های کارورزی و دستیاری سابقه کار به حساب نمی آید! باید وزارت بهداشت تکلیف را مشخص کند و شفاف بگوید ما دانشجو هستیم یا خیر و اگر هستیم یا نیستیم باید شرایط جدیدی حکم فرما شود.

وی افزود: نکته بعدی ایراد خود ما رزیدنت هاست.

ما تشکل صنفی نداریم ما کار صنفی انجام نمی دهیم یا حداقل کم انجام می دهیم همین کمپین اخیر هم به دست همین  توسط همکاری که هنوز هم وارد دستیاری نشده اند و بنده مشاهده کردم در فضای مجازی برای صحبت ما در خبرگزاری فارس چقدر تلاش کردند، ثبت شد.

خب این ایراد خود ماست و باید فکری برای آن بکنیم تا مطالباتمان همواره مورد توجه باشد.

حق معنوی پزشکان پایمال نشود این دستیار دوره تخصصی در پایان گفت: اما حسن ختام عرایضم این است که همه شرایطی که همکاران گفتند شاید قابل تحمل باشد اما یک چیز قابل تحمل نیست و آن پایمال شدن حق معنوی جامعه پزشکی است، به صرف تمکن مالی پزشکانی انگشت شمار یا برخی بی اخلاقی های مالیاتی ، مردم همه ما را تحقیر می کنند.

شخصی با چند کلاس و دوره تایید نشده انواع و اقسام القاب پر طمطراق را یدک می کشد و وزارت بهداشت جز بیانیه دادن کاری انجام نمی دهد.

وی ادامه داد: بی احترامی به جایگاه پزشکان به اوج خود رسیده است .

رفتار یکی از سلبریتی ها با پزشکان اورژانس، در شروع امسال واقعا خجالت آور بود اما برخوردی صورت نگرفت.

در نهایت این را بگویم که موج مهاجرت همکاران من آغاز شده است.

از هر دانشجو و رزیدنتی که می بینم چندین نفر در حال مهاجرت اند.

اگر این روند ادامه یابد در دهه های آینده به جد دچار مشکل خواهیم شد و این زنگ خطر را همگان باید بشنوند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دستیاران - دستیاران تخصصی - فارس من - پزشکی - مشکلات - فارس - خواستار - بهداشت - رزیدنت - تعهد - میزگرد - وزارت بهداشت - خبرنگار فارس - وزیر بهداشت - تخصصی - روانپزشکی - برگزاری - خبرنگار - مطالبات - بازبینی - پرداختی - همخوانی - گفت وگو - راهکار - گزارش - کرامت - همراه - ادامه - بررسی - میزان

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند اداری با بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در تهران

مصرف زیاد گوشت قرمز این 10بلا را سرتان می آورد

استخدام کارشناس فنی در یک شرکت بازرگانی تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی در تهران

ویژگی منحصر به فرد کلسیم برای سلامتی

راههای درمان خانگی زخم معده

خواص بی شمار ماست یونانی

مضرات شیر موز که باورش سخت است

ویژگی های تغذیه سالم در تابستان

سفرهای جاده ای مردم همچنان رو به افزایش

چرا کوکو سبزی وا می رود؟

استخدامی کمک پرستاری و تزریقات و پانسمان

آنچه در مورد فواید و خواص ماش باید بدانید

استخدام خانم فروش آرایشی بهداشتی

عاملی دور از انتظار که منجر به ریزش مو می شود

کارگر ساده و یا کمک آشپز

طرز تهیه بستنی ایتالیایی

لیوان های معطری که مغز انسان را فریب میدهند

نیازمند به 5 نفر شاگرد مکانیک

کارشناس بازاریابی

پنج فوتی کرونایی در استان بوشهر/ 321 نفر بستری هستند

کاهش وزن با گرسنگی میسر نیست !!

استخدام کارشناس تغذیه خانم در یک مرکز تغذیه و رژیم درمانی در تهران

معجزه رازیانه برای سلامت زنان

پیاده روی، دشمن پوکی استخوان

سیستم ایمنی بدن در مقابل فست فود چه واکنشی نشان می دهد؟

به سمت چپ بخوابیم یا راست؟

ثبت بیش از پنج هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در ترکیه

بازاریاب جهت فروش ماسک سه لایه پزشکی

اوزون تراپی، راهی جدید برای جلوگیری از قطع پای دیابتی

خواص مویز و اثرات شگفت انگیز آن در بدن

تاثیر پتاسیم، منیزیم و کلسیم در کاهش فشارخون بالا

استخدام کارشناس پرستاری

عوارض کلسترول بالا در جوانی

کنترل وزن بهترین راهکار پیشگیری از چربی خون

مراقب آلرژی غذایی و عدم تحمل باشید

روند واکسیناسیون شتاب می گیرد

آنچه درباره سردرد و کرونا باید بدانید

زیبایی اندام در 40 سالگی با این روش

دمنوش های مناسب برای پاکسازی کلیه ها

پنج فوتی کرونایی در استان بوشهر/ 321 نفر بستری هستند

آفتاب سوختگی؛ خطرناک تر از آن چه فکر می کنید

خطرناکترین جهش های کرونا

محموله واکسن سالمندان خوزستان دوشنبه می رسد

متخصص طب ایرانی: تغذیه نادرست سبب ایجاد بلوغ زودرس می شود

بگذارید کودکان خاک بازی کنند

ایمپلنت های نسل جدید غیرتهاجمی خواهند بود

آموزش درست کردن کوکوی هفت لشگر

رژیم های غذایی پرنمک خطر ابتلا به برخی از سرطان های خاص را افزایش می دهند

با این نوشیدنی علاوه بر سلامت کبد، طی 72 ساعت تا 4 کیلو وزن کم کنید

تاثیر حنا در بهبود بیماری های قارچی پوست

رویه کوب ماهر واستادکار

استخدام منشی کلینیک زیبایی

30 درصد ایرانیان کبد چرب دارند

شما غلظت خون دارید؟

چای سبز و لیمو هر دو سرشار از آنتی اکسیدان هستند

چگونه تفاوت کرونا و آسم را تشخیص دهیم؟

انجام این ورزشی خطر ابتلا به بیماری انحطاط عصبی را افزایش می دهد

تخم مرغ به کنترل وزن کمک می کند

پلاسما درمانی پتانسیل بالایی در درمان کرونا

اپراتور کامپیوترنوجوان یا جوان بین 17 تا 21 سال

علایم اولیه ام اس

محموله واکسن سالمندان خوزستان دوشنبه می رسد

دانستنی هایی درباره ویتامین های گروه ب

کشف عاملی ناشناخته اما موثر بر افزایش شدت سکته مغزی

زرده تخم مرغ را به این دلایل حتما مصرف کنید

بررسی واکسیناسیون افراد 12 تا 18 سال

تزریق واکسن کرونا، تهدیدی برای قدرت باروری مردان نیست

مصرف این ماده غذایی همراه با سیب زمینی ممنوع!

فواید بی نظیر پیاز

اسیدهای چرب امگا 3 گزینه مناسبی برای اختلالات مغزی هستند

طرز تهیه سوفله فرانسوی لذیذ

عمیق ترین خواب با خوردن این میوه ها

تغذیه نادرست سبب ایجاد بلوغ زودرس می شود

نیازمند نیروی سالندارو اشپزخانه فست فود

با سرماخوردگی از شر کرونا در امان باشید!

آنچه باید درباره دفع صحیح «ماسک » بدانیم

علائم جدید کرونای هندی چیست؟

چند نکته تغذیه ای درباره مقاومت به انسولین

ژنومی نادر که می تواند نشت ویروس کرونا از آزمایشگاهی در چین را ثابت کند

زیست شناسی عجیب یک ماهی با عمر یک قرن!

40 مازندرانی در لیست جدید بیماران کرونایی در مازندران

طرز تهیه پارمزان بادمجان، غذای سبک و خوشمزه

کنترل وزن بهترین راهکار پیشگیری از چربی خون

عوارض کلسترول بالا در جوانی

کودکان زیر دوسال تلویزیون نبینند!

راهکارهایی برای مراقبت از چشم

بلاهایی که بیماری خطرناک گریوز بر سر چشمان شما می آورد

کمبود ویتامین، یکی از علل ابتلا به افسردگی بعد از زایمان

افرادی که نباید واکسن اسپوتنیک وی تزریق کنند

آخرین آمار کرونا در قزوین/ 1 فوتی و 149 بیمار جدید کرونایی

گیاه خواری روشی مناسب برای درمان کبد چرب

چرا نباید شیر موز خورد؟+ دلیل

آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونایی در آذربایجان شرقی 

159 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

کمبود ویتامین، یکی از علل ابتلا به افسردگی بعد از زایمان

کدام گروه دانشجویان در اولویت واکسیناسیون هستند؟

واکسن فایزر/بیونتک پاسخ آنتی بادی قوی تری نسبت به واکسن چینی سینوواک ایجاد می کند

آمار کرونا یزد 29 خرداد؛ بدون فوتی و 111 ابتلای جدید

159 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

قلب اهدایی جوان 19 ساله مشهدی از طریق انتقال هوایی به تهران منتقل شد

دستیاران پزشکی در گفت وگو با فارس من: ساعات کاری با حقوق همخوانی ندارد/دست کم کرامت ما حفظ شود

دستیاران پزشکی در گفت وگو با فارس من: ساعات کاری با حقوق همخوانی ندارد/دست کم کرامت ما حفظ شود