موضوعات داغ: - نقل و انتقالات - انتخابات 1400 - انتخابات رياست - تامين اجتماعي - نقل و انتقالات تابستاني - انتخابات رياست جمهوري - امتيازآورترين بازيكن - بازار سرمايه - رياست جمهوري - واكسيناسيون - قنات - شقاقي جزلا - پيشخوان - گويجه قملاق - زرد رنگ - نمايش خياباني - استاد دانشگاه استنفورد آمريكا - پاداش بازيكنان استقلال - موسيقي كرمانجي شمال خراسان - هرتابرلين - حاجي احمدي - اروپا بيكاري - وحش منطقه حفاظت

مطالب مرتبط:
تشریح آخرین وضعیت تزریق واکسن کرونا برای ایثارگران
هلال احمر در سالیان گذشته کارنامه درخشانی داشته است / خیرخواهی، همبستگی و مشارکت بالای مردم سرمایه ای در خدمت حکومت
آخرین وضعیت و آمار کرونا در ایران امروز دوشنبه 20 اردیبهشت 1400/ فوت 351 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته
سرمایه های خرد در حال فرار از بازار ارز
تغییر وضعیت استخدامی 121 پرسنل بیمه آسیا کلید خورد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 اردیبهشت 1400 ساعت 02:252021-05-10سياسي

میرسلیم: وضعیت «سرمایه های میهنی» جبران ناپذیر است


نماینده تهران در مجلس با ابراز تاسف از وضعیت نامناسب «سرمایه های میهنی» اعم از نفت و گاز، آب، خاک، جنگل و هوا این وضع را جبران ناپذیر توصیف کرد و گفت که عواقب این وضع را غیر از خود ما، - نماینده تهران در مجلس با ابراز تاسف از وضعیت نامناسب سرمایه های میهنی اعم از نفت و گاز، آب، خاک، جنگل و هوا این وضع را جبران ناپذیر توصیف کرد و گفت که عواقب این وضع را غیر از خود ما، نسل های آینده باید تحمل کنند.

سید مصطفی میرسلیم در گفت وگو با ایسنا درباره سرمایه ملی گفت: سرمایه مجموعه امکاناتی است که می تواند برای تولید و کسب درآمد از آن استفاده شود؛ پس، درآمد، سرمایه نیست و تولید هم سرمایه نیست، ولی برای کسب درآمد و دست یافتن به تولید نیاز به سرمایه هست.

تا موقعی که سرمایه ای نباشد توقع تولید و کسب درآمد نباید داشت.

از این رو، اگر برای تولید و پیشرفت و خروج از فقر و فلاکت اهمیت قائلیم، باید در اندیشه سرمایه گذاری و حفظ سرمایه باشیم و مراقبت کنیم تا آنچه سرمایه محسوب می شود از دست نرود؛ یعنی مصرف نشود و در سفره قرارنگیرد و فقط از درآمد و محصول به کاراندازی سرمایه بهره برداری مصرفی بشود و به علاوه در صورت امکان اگر پس از رفع نیازهای مصرفی، بخشی از درآمد نیز برای تقویت سرمایه اندوخته شود.

وی افزود: سرمایه اقسام مختلفی دارد؛ یکی سرمایه های خودی شامل منابع طبیعی و معادن و سرمایه انسانی و نیز اندوخته های علمی و فنی و فرهنگی و مالی، در یک سرزمین و متعلق به نسلهای پی در پی جوامع مستقر در آن سرزمین؛ دیگری سرمایه های غیر خودی یا خارجی که از سرزمینهای دیگر وارد می شود و تقریبا همان مصادیق را دربرمی گیرد و صاحب آن اهالی سرزمین نیستند، ولی از محصول آن بنابه توافق، هم اهالی سرزمین و هم سرمایه گذاران خارجی استفاده می کنند.

گاهی سرمایه گذاری خارجی برای به بهره برداری رساندن بخشی از سرمایه های میهنی انجام می گیرد (به صورت همکاری مشترک که عواید آن به طرفین می رسد) و گاهی به صورت استثمار و اصطلاحاً استعمار است که خیر عمده آن نصیب طرف خارجی می شود.

این عضو کمیسیون اصل نود مجلس درباره احتمال ناتوانی اهالی سرزمینی در بهره برداری شایسته از سرمایه موجود نیز گفت: دلیل آن ممکن است جهل و رخوت و عقب ماندگی و ضعف کمّی و یا کیفی نیروی انسانی بومی باشد.

در این حالت استضعاف، گاهی سرمایه به سر سفره ها برده می شود و به مصرف مردم سرزمین می رسد و گاهی بیگانگان از جهل و استیصال مردم بومی سوءاستفاده و با فرصت طلبی به نفع خود سرمایه گذاری می کنند.

میرسلیم درباره شعار برخی از سیاستمداران مبنی بر بردن نفت بر سر سفره های مردم یادآور شد: اگر منظورشان این باشد که عوائد حاصل از فروش نفت خام را مستقیما نقد می کنند و به دست مردم می رسانند یا نوعی یارانه مصرفی از آن تأمین می کنند، در حکم به تاراج دادن سرمایه میهنی است، سرمایه ای که متعلق به همه نسلها است؛ ولی اگر منظور این باشد که یا از عوائد حاصل از فروش نفت برای سرمایه گذاری در صندوق توسعه ملی و ایجاد زیربناهای ماندگار و یا برای فراهم آوردن امکانات اشتغال مولد و تولید کالاهای بادوام استفاده می شود و خیر آن به عموم مردم می رسد، موجه و معقول و منطقی است.

در هر حال نباید طوری شعار داده شود که مفهوم اول متبادر به ذهن شود.

وی اضافه کرد: این تصور که سرمایه های میهنی، همان درآمد است و مستقیماً باید به مصرف برسد را متأسفانه برخی از سیاستمداران عوامزده رایج کرده اند و منحصر به میهن ما نمی شود.

حُسن آن این است که زود نقد می شود ولی عیب فاحش آن این است که کشور را بعد از چند نسل به سرزمین سوخته تبدیل می کند.

مخازن نفتی ما از دوران قاجار و پهلوی به ثمن بخس یعنی با دادن حق ملوکانه ناچیز به پادشاهان وقت و دولت و ایادی آنها، به تاراج رفته است و در جمهوری اسلامی نیز که از اولین شعارهای انقلابی آن، خروج از وابستگی به نفت (به مفهوم ترک روش خام فروشی و مصرف مستقیم عواید آن برای واردات) بوده، کلاً از زمان دارسی یعنی 1280 تا کنون بالغ بر 2000 میلیارد دلار از فروش نفت نصیب کشور شده که متأسفانه بیشتر به ویژه در 30 سال نخست، به سود انگلستان بوده و کمتر به سرمایه تبدیل و در صندوق توسعه ملی برای امور زیربنایی صرف شده و امروز آن صندوق تقریباً خالی است.

برای مقایسه یادآوری می کنم همین صندوق در کشور نروژ 5 میلیون نفری که بسیار دیرتر از ما به کشف نفت و استخراج آن رسیده است امروز بالغ بر هزار میلیارد دلار سرمایه دارد.

نکته مهم تر این که استخراج از مخازن نفتی نیز به صورت صیانتی انجام نگرفته است.

این نماینده مجلس در توضیح استخراج صیانتی گفت: به طور خلاصه باید توجه داشته باشید که نفت و گاز لابلای خلل و فرج در مخازن تحت فشار ذخیره شده است و سرعت و روش استخراج نفت باید به گونه تنظیم شود که مقادیری که پس از استخراج در مخزن باقی می ماند کمینه شود؛ در حال حاضر به دلیل روش فنی ضعیف و افت فشار مخازن ، بهترین استخراج به 40٪‏ موجودی مخزن می رسد و استخراج باقی مانده صرفه اقتصادی پیدا نمی کند که ناگزیر از روشهایی نظیر تزریق گاز برای افزایش و حفظ فشار استفاده می کنند تا به استخراج ثانویه و حتی ثالثیه دست یابند و باقی مانده موجود در مخازن به کمینه برسد؛ به این فرآیند "صیانت" گفته می شود که گاهی سرعت استخراج غیر فنی و غیر کارشناسانه، برای نشان دادن رشد تولید و فروش نفت، موجب خسارت به صیانت از مخازن شده است.

میرسلیم یادآور شد: همچنین بدتر از آن، استفاده سوختی از نفت است: نزدیک 90٪‏ از نفت و گاز استخراجی تبدیل به فرآورده هایی می شود که از آنها بهره برداری سوختی می شود مانند بنزین و گازوییل و گاز طبیعی و گاز مایع که ارزش افزوده آن در حدود 30٪‏ است در حالی که نفت و گاز، مواد اولیه بسیار ارزشمندی است که از آن در پالایشگاهها و تأسیسات پتروشیمی، محصولات میانی و نهایی با ارزش افزوده ای به طور متوسط 400٪‏ قیمت نفت خام به دست می آید، این جا است که عمق فاجعه یعنی به تاراج رفتن یکی از مهمترین مزیتهای نسبی کشور ما، روشن می شود.

اصلاح این روش نیازمند راهبرد و برنامه ریزی ویژه است.

به یاد داشته باشیم که با وجود تأکیدهای متعدد فقط در حدود 10٪‏ از نفت و گاز در صنعت پتروشیمی تبدیل به محصولات میانی و بخش معتنابهی از آن صادر می شود.

این عضو کمیسیون اصل نود مجلس با بیان اینکه وضعیت سایر سرمایه های میهنی ما بهتر نیست ، گفت: منابع زیرزمینی آب برای کشور نیمه خشکی مانند ایران، سرمایه مهمی به حساب می آید که اصل آن باید حفظ شود و به اندازه نزولات آسمانی که موجب تغذیه سفره های آب زیر زمینی می شود از آن استخراج شود و در شرایط ویژه مانند خشکسالی بیشتر از 40٪‏ ظرفیت آن مخازن استحصال نشود تا سازند زمین شناختی تخریب نشود.

این بهره برداری به صورت سنتی و به شیوه ای ابتکاری و معقول که از افتخارات ایرانیان است با سازوکار قنات انجام می گرفته است تا این که با بکارگیری ناشایست فناوری چاه عمیق مجاز و غیرمجاز (در حدود 800هزار حلقه چاه) در مواردی تا 90٪‏ از آب سفره زیرزمینی استحصال شده و با تخریب سازند، منجر به فرونشستهای بی سابقه و وحشتناک شده است.

به دلیل همین بی تدبیری حتی اگر در آینده ترسالی هم داشته باشیم آبخوان داری میسر نخواهد شد و سفره های تخریب شده امکان تغذیه شدن را نخواهند داشت.

بعلاوه در همین روش ناشایست و افت سطح آب زیر زمینی، تقریبا تمام شبکه های قنات کشور از حیّز انتفاع خارج شده است.

این وضع جبران ناپذیر است و عواقب آن را غیر از خود ما، نسل های آینده باید تحمل کنند.

وی تصریح کرد: خاک یکی دیگر از سرمایه های میهنی است که بر اثر چرای بی رویه و ضایع شدن مراتع و آبخوان داری نامناسب همه ساله بین 7 تا 10 تن در هکتار از مرغوبترین خاک کشور به صورت گل و لای از دست می رود.

همچنین جنگلهای کشور از سرمایه های بی بدیل است که نزدیک 80٪‏ آن از بین رفته و در نتیجه به نابودی گونه های گیاهی و جانوری انجامیده است.

در نتیجه بیابانزایی خطر ریزگردها و غبار تقریبا تمام کشور را جز نوار باریکی از سواحل بحرخزر، تهدید می کند.

به علاوه کیفیت هوای شهرها و مناطق صنعتی به دلیل استفاده ناشایست احتراقی از سوختهای نفت و گاز مواجه با آلودگی های مواد سمّی و همچنین در اثر پدیده تأثیر گازهای گلخانه ای، مواجه با بی نظمی فصل ها و گرمایش عمومی شده است.

موارد فوتی ثبت شده ناشی از آلودگی هوا به ده هزار نفر در سال بالغ می شود.

میرسلیم در پایان افزود: سرمایه انسانی ما نیز در زمینه های فرهنگی و اجتماعی گرفتار آسیب های جدی شده است که بررسی و تشریح آن فرصت مستقل دیگری می طلبد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سرمایه - کسب درآمد - تولید - نماینده تهران - درآمد - سید مصطفی میرسلیم - وضعیت - نامناسب - میرسلیم - نماینده - مصطفی میرسلیم - تهران - سرمایه ملی - جنگل - مجلس - استفاده - گفت وگو - پیشرفت - اهمیت - آینده - مصطفی - ایسنا - نیاز - تحمل - خروج

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیروی خانم مسلط به کامپیوتر

جذب نیروی جوان با انگیزه

دست آقازاده ها را قطع می کنم/ اختیارات رییس جمهور فوق العاده است

اقتصاد دریا را در بوشهر فعال می کنیم

راه اندازی قرارگاه انتخاباتی امام علی (ع) در استان قزوین + فیلم

علم الهدی: ایده های امام(ره) در حوزه تعلیم و تربیت اجرایی نشد

لرستان آماده حضور در انتخابات

همگامی ریش سفیدان و معتمدان برای خلق انتخاباتی پرشور 

حمایت نمایندگان اقتصادی ادوار مجلس از آیت الله رییسی

قائم مقام دبیر شورای نگهبان: توضیحات آقای مصلحی تاثیری در مبانی تصمیم گیری شورا نداشت

برای دفع خطر به صحنه آمده ام

اجرای پویش «دختران ماه» در الیگودرز

نامزدهای انقلابی باید هم افزا شوند

ریشه کنی بی سوادی به تلاش، جدیت و صبوری نیاز دارد

رضایی: دست آقازاده ها و بازیگران سیاسی را قطع می کنم/ باید از صدر تا پایین را پاکسازی و سالم سازی امنیتی کنیم

رییسی: صندوق ذخیره فرهنگیان گاوصندوق نیست و باید شیشه ای شود/ معلم نباید گرفتار معیشت باشد

انتقاد کاندیدای ریاست جمهوری از تشکیلات عریض و طویل دولت/ جابه جایی محل سخنرانی قاضی زاده هاشمی!

هزینه بیش از 67 درصد درآمدهای شهرداری در مناطق غیر برخوردار تهران

تکذیب انتصاب رییس جدید قوه قضاییه

همه دستگاه ها در راستای تحقق برنامه های سواد آموزی همکاری کنند

تشکیل شورای معتمدین محلات برای جذب سرمایه محلی

فیلم | دورهمی خبرگزاری فارس با رای اولی ها

آقای رییسی مجموعه ای از همه ویژگی های لازم برای ریاست جمهوری را دارد

تعیین 46 شعبه اخذ رأی در شهرستان خوانسار

لباس زیر ستون

فیلم/ رونمایی خبرساز محسن رضایی از چک یارانه 450 هزار تومانی

بیانیه جدید علی لاریجانی / ظفر نزدیک است

اجرای طرح نظام آراستگی محیط کار؛ نیازمند فرهنگ سازی

پیام رییس سازمان انرژی اتمی ایران برای موفقیت کشور در دستیابی به واکسن کرونا

رضایی: از تمام ظرفیت های بانوان در دولتم استفاده خواهم کرد

انتقاد زاکانی از حضور کودکان زیر 15 سال در فضای مجازی

زمان کنکور 1400 مشخص شد

رییسی می تواند در جهت تحقق اهداف مردم، تنش ها را کاهش دهد

قاضی زاده هاشمی: نظام مالیاتی ما استضعافگر است

رضایی: دوباره استان ها و اقوام ایرانی را به میدان می آوریم

جلیلی: جوانان کُرد باید صادرکننده باشند نه کولبر

​ایران عضو هیات مدیره سازمان بین المللی کار شد

انتخاب1400؛ رای دادن الکترونیک را یاد بگیریم ...

در مناظره انتخاباتی جهاددانشگاهی چه گذشت؟

تازه ترین خبر های انتخاباتی در نبض 1400

اخبار 20:30 شبکه دو سیما؛ 25 خرداد

به دو نفر نیروی فنی متعهد نیازمندیم

استخدام پشتیبان و بازاریاب دستگاه کارتخوان

استخدام خانم 2نفر فروشندگی و ادمین سایت و پیج

کارمند خانم در واحد فروش

استخدام مشاور املاک واقع در قائم مقام خردمند شمالی

ارز حاصل از صادرات به افغانستان، باید به خراسان جنوبی برگردد

نبض 1400- 25 خرداد

استخدام فروشنده حضوری B2C (مویرگی) و فروشنده تلفنی B2C (مویرگی) در تهران

گزارشی از دیدار مدیران برخی رسانه ها با رییسی

مرزنشینی مردم ایلام فرصتی بزرگ برای توسعه این استان است

دعوت نمایندگان مجلس از مردم برای شرکت در انتخابات

توضیحات قائم مقام دبیر شورای نگهبان درباره اظهارات اخیر مصلحی و ردصلاحیت آیت الله هاشمی

ارز حاصل از صادرات به افغانستان، باید به خراسان جنوبی برگردد

برگزاری انتخابات با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در استان یزد + فیلم

مناظره نامزدهای ریاست جمهوری دستاوردی برای مردم نداشت

انتخابی درست وآگاهانه، ریل گذاری برای تحقق اهداف گام دوم انقلاب +فیلم

دعوت علمای اهل تشیع و تسنن از مردم برای حضور در انتخابات

تکذیب انتصاب مرتضوی مقدم به عنوان رییس قوه قضاییه

 من از احدی رای، گدایی  نمی کنم!

ورود 2 میلیون دز واکسن توسط هلال احمرتا چند روز آینده

قدردانی از زحمات رسانه ملی

همتی معاون اقتصادی خود را مشخص کرد

محسنی اژه ای: ریاست من در قوه قضاییه شایعه است

تغییر چهره عجیب «خانم بازیگر»/ عکس

حمایت نمایندگان اقتصادی ادوار مجلس از آیت الله رییسی/ توسعه ایران با مشارکت بالا امکان پذیر است

دیدار آیت الله جنتی با خانواده شهید مدافع حرم حسن عبدالله زاده

قاضی زاده هاشمی: نظام مالیاتی ما استضعافگر است/ خوزستان و سواحل مکران نقاط پیشران کشور هستند

مولانا عبدالحمید از کاندیدایی غیر از آیت الله رییسی حمایت نکرده است

دست آقازاده ها را قطع می کنم/ اختیارات رییس جمهور فوق العاده است

اهل سنت حمایت قاطع خود را از آیت الله رییسی اعلام کردند

مشارکت حداکثری در انتخابات موجب قطع دست طمع کاران می شود

شمارش معکوس تا روز برگزاری انتخابات؛ اعلام و دعوت برای حضور

بیش از 10 هزار نفر سوادآموز در سال 99 تحت پوشش قرار گرفته اند

تکذیب انتصاب مرتضوی مقدم به عنوان رییس قوه قضاییه

تامین امنیت انتخابات در شهر صدرا

زیرساخت ارتباطی برای انتخابات در خراسان جنوبی فراهم است

پیام رییس سازمان انرژی اتمی ایران خطاب به ملّت قهرمان و سرافراز ایران

انتصاب مرتضوی مقدم به عنوان رییس بعدی دستگاه قضا تکذیب شد

ضرورت توجه به کهگیلویه و بویراحمد

آزمونی دیگر برای انتخابی آگاهانه

واکنش شورای نگهبان به اظهارات حیدر مصلحی

حضور فعالانه و حداکثری در انتخابات جزو لاینفک جمهوری اسلامی است

پاسخ سخنگوی وزارت خارجه به ناتو

اهدای یک جلد قرآن کریم به خانواده شهید مدافع حرم توسط آیت الله جنتی

سه روز مانده تا قرار همدلی ملت ایران

رییسی: برای نامزدی انتخابات احساس بدهکاری به هیچ جریانی ندارم

عضو لیست جمهور: جمهوریت در خطر است

مناظره کاندیداهای شورای شهر تهران - 3

روحانی: همه دستگاه ها و نهادها باید به جریان شفافیت بپیوندند

جمهوریت به معنی کامل تحقق پیدا کند

ماجرای خرید دستگاه مهرسازی برای مجموعه حسن رعیت چه بود؟

یک حقوقدان: اگر حق با کسی نیست وکیل وظیفه دفاع از او را ندارد

بهادری جهرمی: نهاد وکالت نیازمند بازنگری است

اژه ای: استقلال وکیل به معنای نداشتن نظم و نظارت نیست

فیلم | حضور مردم؛ تقویت جربان الهی انقلاب اسلامی

مجلس قطعاً از شرکت های خلاق مانند دانش بنیان ها حمایت خواهد کرد

کنایه روحانی به کاندیداهای انتخابات درباره فضای مجازی

پیاده سازی طرح نظام آراستگی محیط کار؛ نیازمند فرهنگ سازی

اژه ای:در قوه قضاییه باقی می مانم و تصمیم ندارم از قوه بروم .

میرسلیم: وضعیت «سرمایه های میهنی» جبران ناپذیر است

میرسلیم: وضعیت «سرمایه های میهنی» جبران ناپذیر است