مطالب مرتبط:
بازار خودرو از مشتری خالی شد/ شمارش معکوس برای کاهش بیشتر قیمت
بازار خودرو از مشتری خالی شد/ شمارش معکوس برای ای کاهش بیشتر قیمت
قیمت محصولات ایران خودرو در 19 اردیبهشت 1400/ کاهش نرخ پژو پارس اتوماتیک
رییس کل بانک مرکزی: روند بازار ارز رو به کاهش است
رییس بانک مرکزی: نرخ ارز باز هم کاهش می یابد| تزریق پول به بورس تا 2 روز دیگر
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 04:302021-05-10اقتصادي

بالسینی: کسری بودجه سنگین اجازه تعدیل قیمت به بازار ها نمی دهد/ عوامل موثر و کلیدی کاهش نرخ ارز چیست؟


گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، اینکه روند کاهشی نرخ ارز ماندگار خواهد بود یا موقتی است موضوع مهمی است که قطعا بر چشم انداز های فعالیت های اقتصادی تاثیر گذار است و فعالان اقتصادی و بسیاری از سرمایه گذاران منتظر این موضوع هستند که آیا تصمیم قطعی در مذاکرات .

- " استاد اقتصاد گفت: اگر آزاد سازی منابع ارزی ایران تا انتخابات اتفاق بیفتد، شاید بتوان انتظار داشت تا حدودی تعدیل در نرخ ارز صورت بگیرد و کمی از نرخ کنونی پایین تر بیاید، ولی به دلیل کسری بودجه بسیار سنگین، کاهش نرخ ارز و قیمت کالاها در بازار منتفی است.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، اینکه روند کاهشی نرخ ارز ماندگار خواهد بود یا موقتی است موضوع مهمی است که قطعا بر چشم انداز های فعالیت های اقتصادی تاثیر گذار است و فعالان اقتصادی و بسیاری از سرمایه گذاران منتظر این موضوع هستند که آیا تصمیم قطعی در مذاکرات وین اتخاذ شده که خوش بینی ناشی از آن، آینده اقتصاد و لغو برجامی تحریم ها را روشن کرده که دلار ها برای فروش روانه بازار شده اند یا ارزانی دلار ناشی از اهداف تبلیغاتی انتخاباتی دولت با توسل به موضوع نشست وین است؟ اصغر بالسینی؛ اقتصاددان و استاد دانشگاه در این باره توضیحاتی را ارائه کرده که در ادامه آمده است.

با کاهش محسوس قیمت دلار در بازار آزاد و رسیدن قیمت دلار در حدود 21 تا 22 هزار تومان، ابهاماتی درباره این موضوع ایجاد شده، از نظر شما مهمترین عاملی که منجر به کاهش نرخ ارز شده چیست؟ سه عامل کلیدی بر کاهش نرخ دلار موثر است.

اولین عامل را می توان به شرایط سیاسی و بین المللی یعنی نشست های برجامی ایران نسبت داد، چرا که این موضوع موجب کاهش انتظارات تورمی در نرخ ارز و در اقتصاد ایران شده است.

کاهش انتظارات تورمی اثر خود را بر کاهش نرخ ارز در بازار آزاد به جا گذاشته است.

عامل دوم این است که اساساً اگر سیکل و رفتار نرخ ارز را در بحران های مختلفی که در چند دهه اخیر در اقتصاد ایران شکل گرفته مورد بررسی قرار دهیم، متوجه می شویم تقریبا در تمامی بحران های ارزی، به مانند آنچه که در سال 1397 در اقتصاد ایران شکل گرفت و تا کنون نیز تداوم داشته، اینگونه بوده است که به دلیل تصمیم گیری غلط سیاست گذاران یا به دلیل منافع ناشی از سیاست گذاریِ این چنینی، نرخ ارز با یک جهش بسیار قابل توجهی مواجه شده است، لذا جهش نرخ ارز آثار و تبعات خود را بر نرخ تورم و گرانی کالا های مختلف بر جای گذاشته است.

سوخت افزایش نرخ ارز یعنی موتوری که سوخت آن با افزایش نرخ ارز روشن شده، مدت زمان طولانی همچنان افزایش قیمت کالا ها و خدمات در اقتصاد را به دنبال دارد.

بعد از گذشت مدتی که به نسبت رکود و سکون در بازار اتفاق می افتد شاهد رفتار معکوسی در بازار ارز خواهیم بود، به این معنا که در حال حاضر به دلیل رسیدن به نقطه اوج افزایش نرخ ارز، عملا سوخت موتور افزایش نرخ ارز در این مرحله تا حدودی کاهش یافته، به همین دلیل نرخ ارز در سطح کنونی متوقف شده است، اما از این به بعد همانند بحران های گذشته که شاهد آن بودیم، تورمی که در اقتصاد به وجود می آید، بعد از مدتی مجدد اثر خود را بر نرخ ارز بر جای خواهد گذاشت.

به هر حال تصمیم گیری های غلط منجر به افزایش نرخ ارز می شود، افزایش نرخ ارز قیمت کالا ها و خدمات را افزایش می دهد، اما سوخت موتوری که نرخ ارز را افزایش داده متوقف می شود، اما بعد از یک مدت، به دلایل دیگری که با تورم در اقتصاد به وجود می آید، نرخ تورم مجددا آثار خود را روی نرخ ارز سرشکن می کند.

عامل سوم را اینگونه می توان توضیح داد؛ اساسا در اقتصاد ایران سه سال متوالی است که رشد اقتصادی منفی است، اقتصاد ایران در سه سال اخیر نزدیک به 15 درصد کوچک شده و به دلیل کرونا و مضیقه اقتصادی عملا سطح تجارت خارجی شامل واردات به نحو محسوسی کاهش پیدا کرده و سفر های خارجی وجود ندارد، به همین دلیل نیاز به ارز در بازار آزاد سرکوب شده و به حداقل ممکن رسیده است، در چنین شرایطی وقتی تقاضا بنحو مصنوعی کاهش پیدا کرده و کنترل شده و عملا به دلیل شرایط رکود اقتصادی نیاز زیادی به ارز برای واردات وجود ندارد، لاجرم نرخ ارز به صورت موقت پایین نگه داشته می شود، بنابراین این سه عامل، عوامل اصلی است که باعث شده نرخ ارز در چند هفته اخیر روند نزولی خود را طی کند.

اثر این مساله بر تولید و تجارت کالا ها چیست؟ به دلیل اینکه اقتصاد ایران به نحو محسوسی وابسته به واردات کالا های مختلف، اعم از کالا های سرمایه ای، واسطه ای و نهایی مصرفی است لذا نیاز ارزی همیشه وجود دارد، بخش قابل توجهی از نیاز های بخش های مختلف از طریق واردات تامین می شود.

بر اساس آمار های رسمی حدود 87 درصد واردات کالا ها در اقتصاد ایران، مربوط به کالا های سرمایه ای و واسطه ای است، یعنی کالا هایی که در نهایت در فرآیند تولید کالا های داخلی مصرف می شود.

در چنین شرایطی اگر نرخ ارز افزایش بیابد طبیعی است تولیدکننده داخلی که در ظاهر کالای ایرانی تولید می کند، اما در باطن امر به دلیل اینکه کالای سرمایه ای و واسطه ای مورد نیاز خود را از خارج وارد می کند؛ افزایش نرخ ارز، اثر خود را بر قیمت کالا ها بر جای خواهد گذاشت، همیشه اینگونه بوده که به دلیل بحران های ارزی تولید و تجارت در داخل کشور دچار چالش جدی شده، چرا که وابستگی مستقیم و غیرمستقیمی به ارز وجود دارد.

کالا های مصرفی نهایی به صورت مستقیم از ارز تاثیر پذیری دارند و کالا های واسطه ای و سرمایه ای از طریق غیر مستقیم از نرخ ارز تاثیر پذیری دارند.

در چنین شرایطی افزایش نرخ ارز می تواند به شدت هزینه های تولید را بالا ببرد.

ممکن است این سوال مطرح شود که اگر از آن سمت نرخ ارز کاهش بیابد آیا می توان انتظار داشت به همان نسبت، قیمت ها کاهش پیدا می کند؟ یعنی مساله چسبندگی قیمت ها یک عامل مهم است؟ اینجاست که بحث چسبندگی قیمت ها در اقتصاد مطرح می شود.

بر اساس ادبیات اقتصادی خصوصاً در اقتصاد هایی مانند اقتصاد های در حال توسعه ای مثل ایران که عوامل غیر اقتصادی هم بر متغیر های اقتصادی اثرگذار هستند، هیچ گاه نمی توان انتظار داشت که با کاهش نرخ ارز به همان نسبت هزینه تمام شده تولید و قیمت ها کاهش بیابد، بلکه یک چسبندگی و مقاومت جدی در مقابل کاهش قیمت ها وجود دارد.

به این معناست که در حال حاضر اقتصاد ایران بخش تولید خود را با نرخ ارز 24 و 25 هزار تومان تطبیق داده لذا مقاومت جدی در مقابل کاهش نرخ ارز وجود خواهد داشت.

به نظر شما نرخ ارز در دوران قبل از انتخابات و بعد از انتخابات چه وضعیتی خواهد داشت؟ واقعیت این است که اگر آزاد سازی منابع ارزی ایران در بازه زمانی تا انتخابات اتفاق بیفتد شاید بتوان انتظار داشت تا حدودی تعدیل در نرخ ارز اتفاق بیفتد و کمی از نرخ کنونی پایین تر بیاید، ولی باید به این نکته توجه داشته باشیم که به دلیل کسری بودجه بسیار سنگینی که در اقتصاد ایران وجود دارد و بر اساس برخی برآورد ها حداقل 350 هزار و حداکثر 550 هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت در سال جاری است، عملاً کسری بودجه موتور بسیار پیش برنده ای برای افزایش نرخ تورم در اقتصاد است، لذا براساس مکانیزمی که قبلا شرح داده شد انتظار می رود کسری بودجه و تورم اثر خود را در یک بازه زمانی 6 ماه تا یکسال آینده بر نرخ ارز به جا بگذارد.

به طور خلاصه اینکه اگرچه به صورت کوتاه مدت شاید بتوان نرخ ارز را کنترل کرد، ولی در بلند مدت به دلیل کسری بودجه ساختاری بسیار جدی که دولت با ان مواجه است، انتظار افزایش تورم و به تبع آن افزایش نرخ ارز خواهیم داشت.

کنترل درست نرخ ارز مستلزم انضباط مالی دولت است که متاسفانه هیچ نشانه ای از آن به چشم نمی خورد و مجلس هم در مقام عمل به این ناترازی ها دامن می زند و در کنار دولت مقصر شرایط کنونی کسری بودجه است.


کلید واژه ها: اقتصادی - اقتصاد - فعالیت های اقتصادی - نرخ ارز - فعالان اقتصادی - سرمایه گذاران - کاهش نرخ ارز - کسری بودجه - قیمت کالاها در بازار - کاهش - خبرگزاری - موضوع - منابع ارزی ایران - ماندگار - سرمایه - فعالیت - فعالان - استاد اقتصاد - تا انتخابات - قیمت کالاها - سنگین - بازار - تعدیل - بودجه - منتظر - انداز - عوامل موثر - تعدیل قیمت - منابع ارزی - آزاد سازی

آخرین اخبار سرویس:
مهلت ارائه اظهارنامه صاحبان مشاغل تا 15 تیرماه تمدید شد

خیران 600 میلیون ریال لوازم حفاظتی به بیمارستان مهاباد اهدا کردند

تورم انگلیس در قله دو ساله

16 هزار بازرسی از واحدهای صنفی سمنان انجام شده است

حدود 4 میلیون قطعه جوجه ریزی در واحد های مرغداری خراسان جنوبی

بزرگ ترین محموله واکسن کرونا به ایران رسید

امروز چند دُز واکسن کرونا وارد کشور شد؟

کدام آپارتمان ها در پایتخت پرتقاضا هستند؟

مشتری خشکبار ایران کدام کشور است؟

تجارت کربن 10 برابر بزرگتر از بازار جهانی نفت می شود

چراغ قرمز بورس قبل از انتخابات سبز نشد!

کلنگ زنی طرح 142واحدی اقدام ملی مسکن در شهر جلین

انیمیشن های فرانسوی رکورد 10 ساله را شکستند/ رونق در دوران کرونا

کلنگ زنی طرح 142 واحدی اقدام ملی مسکن در شهر جلین

حاشیه های ورود 184 شتری قطری به ایران

روز بد بورس های جهان

کارفرمایان برای تکلیف بدهی و اخذ تسهیلات در سامانه ثبت نام کنند

پرداخت 85 درصد از مطالبات چایکاران استان های گیلان و مازندران

برق منطقه ای گیلان آماده خدمات رسانی در روز انتخابات است

اجرای مالیات در کشور ناعادلانه است

4 واریزی مهم تیر ماه: از سود سهام عدالت تا حقوق بازنشستگان

بزرگترین محموله واکسن کرونا وارد کشور می شود

4 واریزی مهم تیر ماه: از یارانه نقدی تا حقوق بازنشستگان

فدرال رزرو بیانیه داد/سقوط طلا

تاثیر انتخابات بر قیمت نمای ساختمان!

27خرداد 17ژوئن روز جهانی مقابله با بیابان زایی و خشکسالی نامگذاری شده است

قول مساعد وزیر نیرو برای افزایش برق البرز

پیشرفت 93 درصدی پروژه بریکت سازی فولاد سفیددشت

روز بد بورس های جهان

خرید نهال گردو با بهترین قیمت در سال 1400 در نهالستان غرب نهال

نرخ رشد جمعیت اسدآبادی ها 1.6 درصد است

دستور وزارت کشور برای توقف فعالیت انجمن بلاکچین به دلیل تخلفات

آغاز فروش نقدی پیکاپ آمیکو آسنا | قیمت جدید

قیمت خودرو های ایران خودرو و سایپا امروز 1400/03/27

ورود 2 میلیون دُز واکسن کرونا به کشور توسط هلال احمر

افزایش مستمری بازنشستگان «صندوق بیمه اجتماعی» چه زمانی پرداخت می شود؟

قطعی برق در واحدهای صنعتی البرز، تولید را با مشکل مواجه کرد

2 میلیون دُز واکسن کرونا وارد کشور شد

تولید روغن بیش از نیاز مصرف

روند انتقال سردار به سری آ آغاز شد/ آزمون در تیم مورینیو

بزرگترین محموله واکسن در راه تهران

قیمت ارزهای دیجیتال پنج شنبه 27 خرداد/ ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

ساخته شدن قدرتمندترین آهنربای جهان

قیمت خودرو های ایران خودرو و سایپا 1400/03/27

کمک 25 میلیون دلاری بانک توسعه آسیا به تاجیکستان برای خرید واکسن

چهار رسته شغلی جدید که وام کرونایی می گیرند

خروج آرام اقتصاد از رکود عمیق

سدان چینی ایرانی فردا اس ایکس 5 + بررسی، مشخصات و فنی فردا SX5

طرح مفهومی برای ماه عسل فضایی برای زوج ها

روابط عمومی آب و فاضلاب استان کرمان: 40 درصد آب مورد نیاز استان تامین نمی شود

چگونه ایده های ماندگار بسازیم | برادران هیث از راز ایده های موفق می گویند

150 مگاوات برق به سهمیه البرز افزوده شد

ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

اعتبار 450 میلیارد ریالی رفع تنش آبی تبریز تخصیص یافت

روند انتقال سردار به سری آ آغاز شد/ آزمون در تیم مورینیو

لزوم استفاده از همه ظرفیت ها برای خرید گندم و کلزای کشاورزان مازنی

اختصاص کمک 25 میلیون دلاری بانک توسعه آسیا به تاجیکستان جهت خرید واکسن

آمار کرونا جهان 27 خرداد 1400؛ 9462 فوتی و 397 هزار ابتلای جدید

سایپا سال های موفقیت آمیزی را تجربه می کند

اُفت قیمت 18 ارز در بازار بین بانکی

افت سهام آمریکا در واکنش به بیانیه پایانی اجلاس فدرال رزرو

افزایش 4.6 درصدی مصرف آب در استان مرکزی/ شهرهای خنک آب بیشتری مصرف می کنند

مبلغ مستمری خرداد مددجویان بهزیستی ناقص پرداخت شد؟

(تصاویر) سیل ویرانگر در نپال

حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از پاویون شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه ماکس 2021 روسیه

همکاری بانک رسالت و کمیته امداد در حمایت از مشاغل خرد

آشنایی با کاربرد و مزایای اجاره اسپیس فریم

بزرگ ترین محموله واکسن کرونا به کشور رسید

جزییات مهم از 4 واریزی برای مردم در تیرماه

ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

کردستان هفتمین استان پرفروش در طرح ملی بهارانه کتاب

تکاپوی هنرمندان برای احداث بازارچه خاتم

بازگرداندن 142 غریق دریای خزر به زندگی

خرید پوشاک عمده و آنلاین

کشف 5 انبار نگهداری کالا های قاچاق

بیش از سه میلیون و 600 هزار واجد شرایط رای در خوزستان

گروه بهمن با محصولات متنوع به نمایشگاه اربیل رفت

سبد جامع خدمات ارزی بانک دی، یک مزیت رقابتی استراتژیک است

ارائه پیشنهاد افزایش 70 درصدی یارانه مراکز توانبخشی و حق پرستاری معلولان به هیات دولت

دو میلیون دُز واکسن کرونا امروز وارد کشور شد

به طور همزمان در تهران، کرمان و اصفهان یکصد و پنجاه و پنجمین جلسه تولید میدکو برگزارشد

شدت بیابان زایی خیلی شدید در نیمی از گستره سومین استان بیابانی کشور

تمدید مهلت اظهارنامه صاحبان مشاغل تا 15 تیر

قیمت لوکس ترین کولرهای بازار/ جدول

بزرگترین محموله واکسن کرونا به تهران رسید

مرحله دوم سود سهام عدالت واریز می شود | چهار واریزی تیرماه 1400 کدام است؟

10 نکته که پیش از ورود به بازار رمزارزها باید بدانید

بزرگ ترین محموله واکسن کرونا به کشور رسید

کار با گوشی در حوزه تبلیغات در شبکه اجتماعی بدون محدودیت سنی

بازاریاب ویزیتور اقا با سابقه پخش لوازم آشپزخانه

کار در منزل با درآمد بالا

شرکت لوستر ارغوان جهت فروش محصولات خود در شیروان

شدت بیابان زایی خیلی شدید در نیمی از پهنه بزرگ استان سمنان

استخدام منشی و بازاریاب

جدول خاموشی برق استان زنجان در 27 خردادماه

اغلب سهام آسیا اقیانوسیه افت کردند

کارگر خط تولید

بنز e240 بهترین یا هیچ!

افت سهام آمریکا در واکنش به بیانیه پایانی اجلاس فدرال رزرو

شتران قطری مسافران پرحاشیه گمرک +عکس

بالسینی: کسری بودجه سنگین اجازه تعدیل قیمت به بازار ها نمی دهد/ عوامل موثر و کلیدی کاهش نرخ ارز چیست؟

بالسینی: کسری بودجه سنگین اجازه تعدیل قیمت به بازار ها نمی دهد/ عوامل موثر و کلیدی کاهش نرخ ارز چیست؟