مطالب مرتبط:
مبنای عمل وزارت کشور تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان است
جبهه اصلاحات ایران: رییس جمهور به شورای نگهبان اخطار نقض قانون اساسی بدهد/ وزارت کشور مصوبه خلاف قانون اساسی شورای نگهبان را اجرا نکند
رحمانی فضلی: مبنای عمل وزارت کشور تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان است
موضع وزارت کشور درباره ابلاغیه انتخاباتی شورای نگهبان
توضیحات رحمانی فضلی در خصوص مصوبه جدید شورای نگهبان در خصوص انتخابات ریاست جمهوری؛ وزارت کشور بدنبال اجرای قانون است
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 03:502021-05-09سياسي

وزارت کشور می تواند ابلاغیه شورای نگهبان برای انتخابات را اجرا نکند؟


وزارت کشور از حالا خود را آماده کرده که داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری بدون درنظر گرفتن شروط شورای نگهبان برای حضور در انتخابات نام نویسی کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ روزنامه اعتماد نوشت: 5 روز پیش بود که هادی طحان نظیف در قامت حقوقدان شورای نگهبان در ادامه سلسله یادداشت های اینستاگرامی خود از مصوبه ای جدید در شورای نگهبان پرده برداشت.

مصوبه ای که بر مبنای آن شروطی جدید چون سابقه وزارت و شهرداری، مدرک کارشناسی ارشد و البته حضور داوطلبان در حد فاصل 40 تا 75 سال به مصوبه شورای نگهبان در سال 96 افزوده شد.

همان سال 96 هم البته انتقادات بسیاری به حد و حدود اختیارات شورای نگهبان و ورود این نهاد به روند قانون گذاری وارد شد اما سیاست های کلی انتخابات ابلاغی از سوی عالی ترین مقام جمهوری اسلامی و درخواست او برای روشن سازی معیارهای در نظر گرفته شده در قانون اساسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری به نوعی حکم حکومتی تلقی می شد و ضامن اقدامات شورای نگهبان.

این شورا بر مبنای همان اجازه شنبه هفته جاری 11 اردیبهشت ماه شروط جدید خود را ابلاغ کرد؛ شروطی که همان هایی بود که مجلس یازدهم در اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری گنجانده بود و پس از انتقادات بسیار فعالان سیاسی با ایراد هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام که اتفاقا مبنای فعالیتش باز هم اختیارات رهبری است، مواجه شده و از دستور کار خارج شد.

حالا وزارت کشور مانده و ابلاغیه ای جدید که در هر صورت اجرا خواهد شد اما مشخص نیست محل اجرایش وزارت کشور باشد یا شورای نگهبان.

موضع رسمی روزه سکوت وزارت کشور از روز شنبه تاکنون و انفعال آنان سبب شده بود تا انتقادها به دولت و وزیر کشور و البته حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری بیش از پیش شود.

سرانجام عبدالرضا رحمانی فضلی که از آبان 98 به بعد و با توجه به نوع برخوردهای تلخ صورت گرفته با معترضان با انتقاداتی دوچندان مواجه است در اظهاراتی به مصوبه شورای نگهبان واکنش نشان داد.

واکنش وزیر کشور همراه با محافظه کاری بود.

او هیچ نوع اظهارنظری درباره این مصوبه و اثراتش بر انتخابات ریاست جمهوری نکرد ولی در عوض گفت که ما روز بعد از آنکه ابلاغیه شورای نگهبان به دست مان رسید، موارد را به استحضار رییس جمهوری رساندیم و خواستیم تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست جمهوری را به ما بدهند.

این اعلام موضع به علاوه تاکید وزیر کشور بر ماده 55 قانون انتخابات ریاست جمهوری عملا بدان معناست که حداقل او و نهاد زیرمجموعه اش معیارهای اعلام شده از سوی شورای نگهبان را حاکم بر حیطه اختیارات این شورا در راستای نظارت استصوابی می داند نه نام نویسی کاندیداها.

وزیر کشور در همین راستا گفته است: قبلا شورای نگهبان طبق نظارت استصوابی، عمل نظارتی را انجام می داد اما این بار همان اقدام قبلی را براساس شاخص ها و شرایطی توضیح و آن را تبیین کرده که وزارت کشور مسوول است سن، مدرک تحصیلی و سوءسابقه داوطلبان را حین نام نویسی بررسی کند.

ما منتظر بررسی و تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست جمهوری هستیم و هر نوع برداشت حقوقی که انجام شود، آن را انجام می دهیم.

رحمانی فضلی همچنین یادآور شد: ما مجری قانون هستیم.

قانون موجود حال حاضر ماده 55 قانون انتخابات است و به آن عمل می کنیم ولی امیدواریم نتایج این اقدامات به شفافیت بیشتر و احقاق حقوق داوطلبان منجر شود.

مقاومت حقوقی همه این اظهارات به زبان ساده یعنی وزارت کشور معتقد است که ابلاغیه اخیر شورای نگهبان تعیین معیارهای نظارت استصوابی و در راستای احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری است و نمی تواند مانع اجرای ماده 55 قانون انتخابات ریاست جمهوری شود.

ماده 55 آورده است: داوطلبان ریاست جمهوری یا نمایندگان تام الاختیار آنها که کتبا معرفی شده باشند باید ظرف 5 روز از تاریخ انتشار دستور شروع انتخابات به وزارت کشور مراجعه کرده و پرسشنامه اعلام داوطلبی را پس از دریافت و تکمیل همراه با 4 برگ تصویر کلیه صفحات شناسنامه و 12 قطعه عکس 4 در 6 از آخرین عکس خود را که همان سال گرفته باشند به وزارت کشور تسلیم و رسید دریافت دارند.

این یعنی وزارت کشور از حالا خود را آماده کرده که داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری بدون درنظر گرفتن شروط شورای نگهبان برای حضور در انتخابات نام نویسی کنند.

البته این به معنای عدم اجرای مصوبه شورای نگهبان نیست؛ چنانکه وزیر کشور گفته است: مدارک را برای شورای نگهبان جمع آوری و ارسال می کنیم و این یعنی وزارت کشور می داند که ابلاغیه شورای نگهبان در انتخابات پیش رو اجرا خواهد شد ولی محل اجرا شورای نگهبان است نه وزارت کشور به عنوان یکی از سیاسی ترین وزارتخانه های دولت جمهوری اسلامی است.

مجری ناچار! همه اینها مشروط بر آن است که تفسیر معاونت حقوقی ریاست جمهوری با اظهارات وزیر کشور همسو باشد که بعید است غیر از این باشد.

مصوبه اخیر شورای نگهبان و شرط و شروط جدیدش، ماده 55 قانون انتخابات ریاست جمهوری را نسخ نکرده و وزارت کشور نمی تواند با استناد به یک مصوبه از اجرای قانون سر باز زند؛ هر چند هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری که منصوب شورای نگهبان است از قرار معلوم خواستار تلفیق ماده 55 قانون انتخابات و مصوبه شورای نگهبان شده و در سطور ابتدایی بیانیه پنجم خود آورده است: براساس ماده 55 قانون انتخابات ریاست جمهوری و مصوبه شورای نگهبان(مصوب 08/02/1400) داوطلبان ریاست جمهوری لازم است مدارک خواسته شده را هنگام نام نویسی در وزارت کشور ارایه کنند حال آنکه امکان این مهم به لحاظ قانونی وجود ندارد.

وزارت کشور یا باید مصوبه شورای نگهبان را اجرا کند یا ماده 55 قانون انتخابات را.

از این رو تفسیر معاونت حقوقی ریاست جمهوری به عنوان تفسیر اجرایی فصل الخطاب وزارت کشور خواهد بود.

پارلمان علیه پارلمان! درست در میان این کش و قوس های حقوقی میان شورای نگهبان و وزارت کشور و هیات مرکزی نظارت بر انتخابات و البته معاونت حقوقی ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس که مصوبه پراشکال شان توسط شورای نگهبان دوم متوقف شد و مصوبه شان حالا با ابلاغیه شورای نگهبان قرار است به عنوان نظارت استصوابی اجرا شود به جای آنکه از بدعت اخیر در مسیر قانون گذاری گلایه مند باشند و خواستار رفع این نقیصه شوند، ذوق اجرای برخی از مصوبات شان توسط شورای نگهبان را دارند و در بیانیه ای با 203 امضا آورده اند: شورای محترم نگهبان بر اساس قانون اساسی و سیاست های کلی انتخابات به تکلیف قانونی خود عمل کرده و راسا اقدام به اصلاح و ساماندهی ثبت نام و شفاف سازی معیارهای داوطلبی انتخابات ریاست جمهوری کرد که این اقدام قانونی و صریح شورای نگهبان مورد استقبال نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

عجیب آنکه مجلس حمله به منتقدان سبک و سیاق اقدامات شورای نگهبان را فراموش نکرده و در بیانیه خود آورده است: در این میان هیاهوهای رسانه ای دشمنان خارجی و برخی از منتقدان همیشگی شورای نگهبان در داخل نیز فرصت را برای تخریب نهاد ضامن سلامت انتخابات فراهم کرد تا به زعم خود خدشه ای در برگزاری پرشور انتخابات وارد کند.

از قرار معلوم پارلمان اصولگرایان پیروزی در انتخابات را ارجح بر حفظ شأن تنها نهاد دارای حق قانون گذاری در جمهوری اسلامی می داند.

کمااینکه محمدصالح جوکار، رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس که همزمان یکی از اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها یعنی مهم ترین انتخاباتی که قرار است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری 1400 برگزار شود به ایسنا گفته که فضای انتخابات به نفع جریان انقلابی خواهد بود!
کلید واژه ها: شورای نگهبان - نگهبان - انتخابات - شورای - انتخابات ریاست جمهوری - حقوقدان شورای نگهبان - وزارت کشور - داوطلبان انتخابات - داوطلبان - مصوبه - وزارت - انتخابات ریاست - روزنامه اعتماد - هادی طحان نظیف - کارشناسی ارشد - جمهوری اسلامی - جمهوری - ریاست جمهوری - قانون گذاری - قانون اساسی - قانون - طحان نظیف - نام نویسی - کشور - حضور - انتقادات - کارشناسی - جدید - اختیارات - شروط

آخرین اخبار سرویس:
کارآموز و کارمند آژانس هواپیمایی

وردست ارایشگر مردانه

منشی کارمند فروش اداری

صحنه انتخابات تغییر می کند؟

جلیلی: دغدغه مردم این است که چرا مشکلات حل نمی شود

حمایت از سرمایه گذاران، لازمه ی توسعه کشور است

25 هزار بسته معیشتی تا پایان دهه کرامت در استان البرز توزیع می شود

شور تبلیغات در آستانه انتخابات در خراسان شمالی

نباید اجازه داد اصلاً فسادی شکل بگیرد که لازم باشد با آن مبارزه کنیم

زاکانی: ام المسائل کشور، گرانی و تورم است این فاجعه را دولت آقای روحانی ایجاد کرده

گاف سخنگوی دولت در کپی از خبر غلط یک سایت علیه رییسی/ آقای ربیعی! دولت را هم اینطور اداره می کنید؟

همه با هم زیر میز بزنیم

افتتاح تیپ شهید الله دادی سیرجان

الحاق ناوشکن دنا جهش فوق العاده در توان رزمی ایجاد می کند/ حضور نیروی دریایی ارتش در نیم کره غربی نقطه عطفی در این نیرو است

تحلیل سردبیر سابق کیهان از سخنان مصلحی

پس لرزه های افشاگری مصلحی درباره ردصلاحیت آیت الله هاشمی/وقتی به بهانه مصلحت، رییس مجمع تشخیص مصلحت ردصلاحیت می شود

آغاز به کار ستاد انتخاباتی همتی در یزد

2 درصد از جمعیت کشور، 90 درصد مالیات را پرداخت می کنند

سالانه 100 تا 150 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد

صحنه انتخابات تغییر می کند؟

حضور هر ایرانی در انتخابات نقش آفرینی موثر در جهاد سیاسی است

معنای عبارت «وَبَرَزُوا لِلَّهِ» در سوره ابراهیم

حیدر مصلحی ؛ وزیر اطلاعاتی که هاشمی را رد صلاحیت کرد!

هواپیمایی لوفت هانزا پروازهای خود به ایران را افزایش می دهد

اعلام برنامه نامزد های انتخابات ریاست جمهوری

کامرانی: انتخابات تراز نظام ما را ارتقا می دهد+ فیلم

هیچ نماینده ای نگاهی به حضور در دولت ندارد/ رشد اقتصادی در 8 سال گذشته صفر بوده

اصلاح طلبان باید به جد در امر انتخابات وارد شوند/ اصلاح طلبان باید ظرفیت جاذبه خود را افزایش دهند

مردم برای ایجاد تحول در انتخابات شرکت کنند

مدیر کل دفتر مدیریت اقتصاد و فناوری محیط زیست منصوب شد

آیا اندیشه پیشینی بر نظریه پردازی علمی اثرگذار است؟

حوزویان و روحانیون پاسداران دین در مقابل هجمه های دشمنان اسلام هستند

پزشکان مایل به فعالیت در نقاط دور دست نیستند

زمان اتمام تبلیغات کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400

کاهش خطاهای پزشکی با توانمندسازی پزشکان از اولویت هاست

انتخابات ریاست جمهوری برای کشور سرنوشت ساز است

امروز مبارزه با فساد گفتمان غالب کشور شده است

1200 دستگاه موتورسیکلت برای محیط بانان خریداری شد

در درمان و پیشگیری از اعتیاد به دنبال «تک دوزی» هستیم

اصلاح طلبان باید به جد در امر انتخابات وارد شوند/ اصلاح طلبان باید ظرفیت جاذبه خود را افزایش دهند

نگران تکرار تجربه انتخابات 92 هستیم/ رییسی خواهی را به مطالبه اول تبدیل می کنیم

 10 تیرماه؛ آخرین مهلت ارائه خلاصه دوره اصول و فنون پایان نامه نویسی حوزه خراسان

دانشگاه های نیرو های مسلح در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب پیشتاز هستند/ هیچ گونه تعطیلی و توقف در برنامه های نیرو های مسلح نداشتیم

مراکز آموزشی نیروی پدافند هوایی به سمت تخصص محوری پیش می رود

نحوه برگزاری انتخابات ایران در اوکراین

حمایت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از ابراهیم رییسی

زاکانی: استفاده از ظرفیت های داخلی علاج مشکلات کشور

نامزدها باید در مقابل قول های خود به مردم پاسخگو باشند

مشاور در دفتر املاک هخامنش

وردست آرایشگر خانم

استخدام نیروی اداری ساعت پاسخگوی از ساعت 11صبح

دیدار روسای هیئت های مذاکره کننده در وین بدون حضور ایران

مجریان انتخابات در ایلام اصل شفافیت و بی طرفی را رعایت کنند

نیازمند همکار در کافی شاپ (خیام-سنگفرش)

منشی مشاور املاک

رقابت برای 6 صندلی خالی مجلس خبرگان / چه کسانی بر صندلی های قرمز می نشینند؟ +جدول

راه های اعلام نظرات و شکایات از پزشکی قانونی تهران

ونیر کامپوزیت

برگزاری پنجمین جلسه دادگاه حسن رعیت/ رعیت: از سهامداری در شرکت اماراتی بی خبر بودم

تدوین «سند سیاست جنایی » کلید خورد

نامزدها باید در مقابل قول های خود به مردم پاسخگو باشند

وضعیت احسان علیخانی پس از ابتلاء به کرونا

واکنش شرکت مخابرات ایران به اظهارات آذری جهرمی

انتشار فهرست جمعیت جوانان انقلاب اسلامی با عنوان《شورای مردم 》در انتخابات شورای شهر تهران

پای حرف و درد دل مردم

فتنه ای که شیعیان امام رضا (ع) را به چالش اعتقادی کشید | آگاهی امام از شبهه قلبی صحابه

بیانیه کمیساریای عالی انتخابات عراق درباره نامزدهای رد صلاحیت شده

حمایت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از آیت الله رییسی

دغدغه «مطاف عشق» بر توانمندی بانوان زندانی است

زالی: فرایند کاهش آمارهای کرونا در تهران کند است

حضور سفیر و کارکنان سفارت کشورمان در شهر آزاد شده آغدام جمهوری آذربایجان – تصاویر

آخرین وضعیت کرونا در پایتخت اعلام شد/ پایتخت همچنان نارنجی

آیت الله رییسی، مرد میدان کار و مدیریت صالح+فیلم

پخش قسمت سوم مستند «غیر رسمی» از شبکه های سیما

برخی از مشکلات بزرگ با تصیمات کوچکی حل می شوند/ لازمه بهبود شرایط تغییر مدیران بی تدبیر است

رقابت برای 6 صندلی خالی مجلس خبرگان / چه کسانی بر صندلی های قرمز می نشینند؟ +جدول

کاهش 17.5 درصدی جانباختگان بر اثر کرونا در تهران

استاندار خراسان جنوبی: حماسه ای ماندگار با حضور آگاهانه واجدان شرایط و رای اولی ها در انتخابات ثبت می شود

فهرست 11 نفره همتی در زندان هستند/دولت روحانی جلوی 1.5 میلیون ازدواج را گرفت

نشست روشنگری و بصیرتی سران و معتمدین عشایر ارسباران

تفاوت مجازات در قتل فرزند توسط مادر و پدر چیست؟

28خرداد ماه یک رویداد مهم سیاسی و سرنوشت ساز درکشور است

انتقاد بازنشستگان به سازمان برنامه و بودجه؛ چرا لایحه دائمی شدن همسان سازی به مجلس نرفت؟

تحقق بیانیه گام دوم انقلاب با حضور در انتخابات ریاست جمهوری

ششمین روز پخش تبلیغات نامزدها در شبکه های استانی

توجه به واژه های فارسی در تبلیغات محیطی

حضور ناوگروه نیروی دریایی ارتش در اقیانوس اطلس، نشانه افزایش عمق راهبردی دریایی ایران است

وجود 1200 واحد خانه تاریخی در تبریز؛ کاندیداهای شورای شهر به هویت تاریخی و فرهنگی تبریز بپردازند!

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش: مراکز آموزشی نیروی پدافند هوایی به سمت تخصص محوری پیش می رود

گزارش قصور و ترک فعل گمرک به دادستانی تهران ارسال شده است

انتشار کتاب «باور پایه در ترازوی اندیشه علامه طباطبایی، آیت الله جوادی آملی و دکتر پلانتیجا»

لزوم تجاری سازی حوزه پژوهش در سلامت

شرکت در انتخابات و انتخاب اصلح سیلی محکمی به دشمن است

بیانیه 273 هنرمند شاخص بسیجی درباره حضور حداکثری پای صندوق های رای

رییسی: آنهایی که فساد انجام دادند جایگاهی در دولت ندارند

اثر انگشت از انتخابات امسال حذف شد

همه با هم زیر میز بزنیم و فکری به حال آینده کنیم

برنامه های کاندیدا های انتخابات ریاست جمهوری در مورد آموزش و پرورش / از عدم اجرای سند تحول تا حذف کنکور

راه اندازی خانه خلاق و نوآوری تخصصی علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

نرجس سلیمانی از مالزی تا فهرست اصولگرایان/ فرزند پرحاشیه سردار سلیمانی کیست؟

وزارت کشور می تواند ابلاغیه شورای نگهبان برای انتخابات را اجرا نکند؟

وزارت کشور می تواند ابلاغیه شورای نگهبان برای انتخابات را اجرا نکند؟