موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - مبتلايان به كرونا - ستاد انتخاباتي - بازنشستگان تامين اجتماعي - پرداخت حقوق - فوق العاده ويژه - آمار مبتلايان به كرونا - باشگاه پرسپوليس - باشگاه استقلال - آمار مبتلايان - معاون سياسي و امنيتي - اشتغال خانگي - سامانه سيمفا - پليس امنيت اقتصادي - چهارمين دوره شوراها - ونسان ون گوگ - دختر ايراني - زاويرچه - تبليغات رياست جمهوري - الله مرادي - ميزبان فينال ليگ اروپا - پوپك بسامي - وضعيت كرونايي

مطالب مرتبط:
صدور مجوز استخدام 10 هزار قبولی کارنامه سبزها در آموزش و پرورش
توضیحات آموزش و پرورش درباره حذف حق نوار مرزی فرهنگیان و طرح تمام وقت
فروردین: علت عدم جذب داوطلبان کارنامه سبز در آموزش و پرورش چیست؟
فروردین: علت عدم جذب داوطلبان کارنامه سبز در آموزش و پرورش چیست؟
خبر برگزاری دو آزمون استخدامی جدید آموزش و پرورش در سال جاری
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 18:352021-05-09اجتماعي

سحرخیز: استخدام های فله ای را در آموزش و پرورش خاتمه دهید


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ابراهیم سحر خیز، معاون اسبق وزیر آموزش و پرورش در سومین سلسله نشست های روشنگری انتخاباتی که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان آذربایجان شرقی با عنوان پازل انتخابات معلم ابزاری برگزار شد، - " معاون اسبق وزیر آموزش و پرورش گفت: معلمی که 30 ساعت در هفته کار می کند، دیگر نمی تواند معلم موفقی باشد.

به خاطر همین است که به رتبه بندی معلمان بیشتر تاکید می کنیم و می گوییم استخدام های فله ای را در آموزش و پرورش محدود کنید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ابراهیم سحر خیز، معاون اسبق وزیر آموزش و پرورش در سومین سلسله نشست های روشنگری انتخاباتی که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان آذربایجان شرقی با عنوان پازل انتخابات معلم ابزاری برگزار شد، گفت: معلمین از جمله اقشاری هستند که مورد وثوق و اعتماد مردم قرار دارند یعنی هرچه در سال های اخیر شاهد کاهش جایگاه و ارزش معنوی و اقتصادی معلمان بودیم، اما هنوز معلمین در رتبه اول توجه قرار دارند و به عنوان یک گروه مرجع برای جامعه شناخته می شوند.

سحر خیز مطرح کرد: در چند بحث اخیری که در وزارتخانه، عنوان شد این بود که آموزش و پرورش نتوانسته است از ضریب نفوذ اجتماعی خودش بهره ببرد؛ بالعکس مجلس استفاده معکوسی از این ضریب کرده است و بیش از حد در موضوع آموزش و پرورش ورود و دخالت داشته باشد که یکی از مصداق های بارز آن دخالت در استخدام ها است که از بین 550 هزار معلم، 350 هزار معلم فقط دستپخت مجلس است و به طرق مختلف جذب آموزش و پرورش شده اند.

استفاده ضریب نفوذ اجتماعی معلمان در انتخابات معاون سابق وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: دولت تدبیر و امید از این ضریب نفوذ اجتماعی بالا در شب انتخابات به نفع خودشان استفاده کردند، ولی در 8 سال اخیر آموزش و پرورش مورد بی مهری های بسیار قرار گرفت.

دلیلش هم این است که ما معلمین را به عنوان گروه مرجع قبول داریم و معتقدیم که آموزش و پرورش به عنوان پیش نیاز توسعه پایدار در کشور است، مستلزم توجه بیشتر از این بوده و هست.

علی رغم کمک معلمان به رییس جمهور در انتخابات هشت سال پیش، ه نوز رتبه بندی معلمین درطی این چند سال به سرانجام نرسیده است! چیزی که ما الان میبینیم، علی رغم اینکه می گویند حقوق معلمان 64درصد افزایش یافته است، هنوز هم معلمان جزو ردیف های آخر حقوق بگیران هستند و هنوز در تنگنای معیشتی قرار دارند.

در دولت تدبیر و امید، به لحاظ سهم آموزش و پرورش از تولید ناخالص داخلی، و سهم آن از بودجه هزینه ای کشور، رو به افول بوده و روند کاهشی داشته است.

وی گفت: ما در حوزه انتخاباتی باید سه مورد را برای مطالبه از دولت جدید در نظر بگیری؛ اول اینکه رویکردشان را در حوزه اقتصاد آموزش و پرورش شفاف کنیم.

الان مدارس غیرانتفاعی که در پشت پرده آن ها مدیران و وزیران وجود دارند، کاری کرده اند کسانی که دستشان به دهنشان می رسد، دیگر راضی به تحصیل فرزندشان در مدارس دولتی نیستند و به سمت مدارس غیر دولتی سوق پیدا می کنند که این اتفاق عملا باعث دو قطبی شدن مدارس می شود.

سحر خیز بیان کرد: دوم اینکه تکلیف خودمان را با کمبود 300 هزار معلم روشن کنیم؛ دولتی که 8 سال دست روی دست گذاشت و هر سال 70 هزار معلم بازنشسته شدند و امروز ما به یک اَبَر چالشی رسیدیم که آن را به یک سونامی تشبیه می کنیم که تاچند سال دیگر کلاس های ما را خالی از معلم می شود.

این حداقل ارثی است که دولت تدبیر و امید از خودش به یادگار می گذارد! نتیجه اش هم این می شود که کسانی که در بخش بودجه هستند، وقتی می بینند که در طول این 8 سال دولت فقط داد می زند که ما معلمان اضافی داریم، دیگر دست و دلش به دادن بودجه برای خدمات فرهنگی معلمان و معیشت آن ها و دانشگاه فرهنگیان و .

نمی رود! اگر این مدیران طی 35 سال گذشته یک آینده نگری و یک برنامه ریزی طولانی مدتی را درخصوص آموزش و پرورش و معلمان انجام می دادند، الان مجلس آموزش و پرورش را وادار به جذب نیرو های نهضتی و خرید خدمات ها نمی کرد که بخواهیم با مازاد نیروی انسانی زن مواجه شویم؛ چون اکثرا نیرو های زن در نهضت ها جذب می شوند و آن ها را هم نمی توان سر کلاس پسرانه در مدارس فرستاد.

معاون سابق وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: وقتی وزیر دولت می گوید که مدارس نمونه و تیزهوشان را از رده خارج کنید و فقط مدارس غیر انتفاعی بولد باشند، یعنی در مدارس دولتی، با معلمان خرید خدمات آموزشی، بلایی سر مدرسه های دولتی می آوریم که از حیز انتفاع خارج است.

دولت آینده اجازه چرخش نخبگانی به ما بدهد وی ادامه داد: بحث سوم هم این است که ما مطالبه داشته باشیم که دولت آینده اجازه چرخش نخبگانی به ما بدهد که دیگر شاهد قیافه های تکراری به عنوان مدیران ارشد نباشیم و کسانی آموزش و پرورش را راهبری کنند که خودشان ذی نفع در مدرسه داری نباشند و اصل تعارض منافع را جدی بگیرند.

امیدوارم که معلمان ما به حدی از آگاهی رسیده باشند که من بعد ابزار و وسیله ای برای گروه های سیاسی آزمون داده قرار نگیرند.

سحر خیز بیان کرد: معلمان ما، چون در تنگنای معیشتی هستند معلمی که 30 ساعت در هفته کار می کند، دیگر نمی تواند معلم موفقی باشد.

به خاطر همین است که ما به رتبه بندی معلمان بیشتر تاکید می کنیم.

ما با این کار فقط به دنبال احقاق افزایش حقوق معلمان نیستیم بلکه دنبال احیای توانمندی های معلمان هستیم.

وقتی ما می گوییم استخدام های فله ای را در آموزش و پرورش محدود کنید، به خاطر افزایش جایگاه و منزلت خود معلمان است.

همانطور که گفته می شود، حرمت امامزاده به متولی آن است.

ما معلمان هستیم که خودمان باید برای جایگاهمان حرمت قائل باشیم.

ما باید سنجش و ارزشیابی را ملاک کار خود قرار دهیم که صلاحیت ها به غربت گرفته نشوند! اگر قرار باشد که همه به صورت یکسان افزایش حقوق داشته باشند و رتبه بندی همه مثل هم باشد، دیگر ارزشیابی چه نتیجه ای دارد؟ این کار ها که ارزشی ندارد، این کار ها برای تعیین صلاحیت معلمان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در فرایند استخدام معلمان باید این سه عامل را انجام دهیم؛ گزینش، جذب، نگهداری.

ما باید در مرحله گزینش و جذب تماما دقت کنیم که دانش و سواد معلمانمان بروز باشد.

آموزش ضمن خدمت یک ضرورت برای معلمان است سحرخیز ادامه داد: مثلا در همین مسئله ضمن خدمت، وقتی آموزش و پرورش بحث ضمن خدمت معلمان را خصوصی سازی می کند، معلمان می توانند با یک مدرک جعلی در فضای مجازی یا چندصد تومان پول، این مدرک را تهیه کنند در حالی که شاید واقعا چیزی بلد نباشند؛ پس ما چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم که توانمندی معلمان ما بروز شود؟ آموزش ضمن خدمت یک ضرورت برای معلمان است و نباید آن را به سخره گرفت.

معاون سابق وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: قبلا قرار بر این بوده که به ازای هر سه نفر بازنشسته، یک نفر نیروی جوان و تازه نفس جذب بشود؛ که آن هم الحمدالله به سرانجام نرسید، ولی ما باید یک نکته برای دولت آینده و سازمان برنامع و بودجه جا بیندازیم و آن هم این است که از سال جدید، به ازای هر یک نفر بازنشسته، یک نفر نیروی تازه نفس و جوان داشته باشیم.

اما این امکان وجود ندارد که بتوانیم همه نیرو ها را از طریق دانشگاه فرهنگیان تامین کنیم، ولی می توانیم با یک آزمون استخدامی و چند شرط ویژه اعم از تحصیلات و سن و تعهد به خدمت و گذراندن دوره ضمن خدمت با نمره بالا و .

نیرویی غیر از دانشگاه فرهنگیان نیز استخدام کنیم.

وی یادآور شد: متاسفانه تغییرات در ساختار تشکیلاتی در طول زمان فقط به صورت اسمی بوده است؛ مثلا اسم معاونت فنی و حرفه ای، قبلا معاونت نظری و مهارتی بوده و فقط اسم آن تغییر کرده است.

ما باید آموزش و پرورش را برون سپاری کنیم و کاهش تصدی گری دولت را شاهد باشیم.

شما وقتی برنامه دوم توسعه را در زمان اصلاحات بررسی کنید تنها جایی که به آن گیر می دهند، آموزش و پرورش است و به آن ها می گویند شما باید کاری کنید که هرسال، بخشی از مدارس دولتی تان به مدارس غیردولتی تبدیل شود.

سحرخیز ادامه داد: این یک شاخص برای سنجش میزان توفیق وزیر و مدیران آموزش و پرورش است! مشارکت مردم در برنامه درسی و اداره مدرسه و .

می تواند مفید باشد و حتما لازم نیست که مشارکت در قالب برون سپاری به ظهور و بروز برسد.

این سختار از نظر رهبری نیز خط قرمز آموزش و پرورش است و آموزش و پرورش یک امر حاکمیتی است.

متاسفانه نظام جامع هدایت تحصیلی در کشور ما ایجاد نشده است؛ الان در روستا های ما پذیرش دانشگاه ها در رشته کشاورزی کمترین استقبال را دارند و هیچ گونه کمکی به رشته های فنی و حرفه ای از سوی دولت نمی رسد.

بحث آموزش پیشتاز نبوده ایم از همه ارگان ها و همه دستگاه ها و رسانه ها و وزارتخانه های دیگر، معلم را در راس امور قرار بدهند به علت اینکه معلم جایگاه منی و والایی دارد.

بحث تعلیم و تربیت بحث خطیری است ما داریم سرمایه برای تمام دستگاه های دیگر تربیت می کنیم.

متاسفانه ما الان در بعضی نقاط ایران دسترسی به آموزش نداریم و در بحث آموزش پیشتاز نبوده ایم.

کرونا نشان داد که ما چقدر در این زمینه آسیب پذیر هستیم و اتفاقا اگر در این زمینه کار می کردیم، می توانستیم خیلی از خلأ ها را پر کنیم.

لازمه این ها این است که یک وزیر مقتدر از خود آموزش و پرورش و از جامعه فرهنگیان و کسی که کلاس رفته باشد، باشد.

تحول فقط با خود آموزش و پرورش اتفاق نمی افتد.

همه باید وارد عمل شوند.

معاون اسبق آموزش و پرورش در مورد سند تحول بیان کرد: راهبردی ترین و استراتژیک ترین دانشگاهی است که می تواند از عهده تامین منابع انسانی آموزش و پرورش در حد تراز جمهوری اسلامی ایران بربیایید به شرط ها و شروطها.

وی در مورد انتخابات 1400 بیان کرد: معلمان باید رییس جمهوری را انتخاب بکنند که آموزش و پرورش را نجات بدهد.


کلید واژه ها: آموزش و پرورش - وزیر آموزش و پرورش - انتخابات - دانشگاه فرهنگیان - وزیر آموزش - دانشگاه - آذربایجان شرقی - آموزش - بسیج دانشجویی - پرورش - برگزار - معلم - آذربایجان - فرهنگیان - دانشجویی - خبرگزاری - رتبه بندی معلمان - معاون - روشنگری - خبرنگار - ابراهیم - استخدام - وزیر - اعتماد مردم - سلسله - گزارش - معلمی - رتبه بندی - بسیج - نشست

آخرین اخبار سرویس:
نخستین خانه محیط زیست شرق تهران افتتاح شد

بازپیرایی فضای سبز 20 مدرسه در محدوده منطقه 15

راهنمای استفاده از سامانه ضمن خدمت فرهنگیان

سنجش سلامت بیش از 70 هزار تبعه خارجی در خراسان رضوی

تصاویر| ارتفاعات ماسال

چرخکار و راسته دوز خانم

استخدام اپراتور جایگاه cng

نیروی خانم آشپز،نظافتچی وآبدارچی

نکات مهم در عزیمت به حج با خرید فیش حج تمتع

هفته ای گرم پیش روی اصفهان

روز دختر مبارک

پدر بابک خرمدین زنش را فریب داده بود؟!+عکس

هفته ای گرم پیش روی اصفهان

کارگر ساده یا کار آموز

تلاش برای بهره برداری از مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری محور آزادی- دماوند

اهدای 800 هزار بسته متبرک رضوی به زائران و مجاوران در دهه کرامت

یک نفر آقا فوق دیپلم کامپیوتر برای پارکینگ

کلیات برنامه درسی «رشته امور تربیتی» و «مشاوره» تصویب شد

بازار ناکوک دوخت و دوز / اجرا نشدن عدالت مالیات در اصناف

ستاد کرونا: تمام دانشجویان تا پایان پاییز واکسینه می شوند

نیازمند نیروی فنی تاسیساتی

نیروی فنی

آمادگی 61 پایگاه سنجش سلامت دانش آموزان در خوزستان

واکنش دادستان لنگرود به قطع درختان دیوشل/عاملان تخریب محیط زیست باید پاسخگو باشند

گروه های حساس ساعات بعد ازظهر در فضای باز قرار نگیرند

افزایش غلظت آلاینده «ازن» در هوای تهران/گروه های حساس بعدازظهرها در فضای باز تردد نکنند

مشکل جدی روستاهای بجنورد در با مکان دفع زباله

استخدام تکنسین فنی (ترجیحا خانم) الکترونیک

هوای هشت شهر خوزستان آلوده است

دمای تهران به 40 درجه می رسد

دمای تهران به 40 درجه می رسد

ستاد کرونا: تمام دانشجویان تا پایان پاییز واکسینه می شوند

استخدام نصاب کابینت و کمد دیواری

استخدام منشی با مزایا

استخدام نیروی خدماتی با ضامن

افزایش غلظت آلاینده «ازن» در هوای تهران/گروه های حساس بعدازظهرها در فضای باز تردد نکنند

وعده مهرعلیزاده برای فعال شدن استعداد های فراموش شده

مداحی که مزد خواندن «صلوات خاصه» امام رضا را 8 سال پیش گرفت+عکس و فیلم

دومین کارگاه آموزشی «مسئله شناسی معنویت پژوهی» برگزار می شود

افزایش غلظت آلاینده «ازن» در هوای تهران/گروه های حساس بعدازظهرها در فضای باز تردد نکنند

پاکسازی سراب کرتول بروجرد به مناسبت هفته محیط زیست

گروه های حساس ساعات بعد ازظهر در معرض فضای باز قرار نگیرند

سازمان سنجش: کنکور در موعد مقرر برگزار می شود

افزایش غلظت آلاینده «ازن» در هوای تهران/گروه های حساس بعدازظهرها در فضای باز تردد نکنند

زمان پیش ثبت نام پایه هفتم مدارس شاهد تغییر کرد

قرعه کشی انتخاب شماره صندلی نامزدها در سومین مناظره

مهلت خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان تمدید می شود

نیروی خط تولید

زیباترین مدل های کابینت 2021 (آشپزخانه، های گلاس)

خواننده «صلوات خاصه» 8 سال قبل، همسایه امام رضا شد+عکس و فیلم

هوای تهران آلوده شد

نخستین خانه محیط زیست شرق تهران در منطقه 14 افتتاح شد

پتروشیمی کارون از ضایعات درآمدزایی می کند

بارش ها 53 درصد کمتر از سال گذشته

با احتیاط برای کودکان خود حد و مرز تعیین کنید!

برگزاری کارگاه آموزشی Arc GIS مقدماتی

تحول بنیادین آموزش و پرورش، قربانی سرمایه داری پلتفرمی!

قرارگیری وضعیت هوای سه شهر در شرایط ناسالم

راه اندازی «سامانه جامع آموزش مجازی در آموزش و پرورش استثنایی» و پایگاه جامع آموزش مجازی در استان ها

برگزاری مهرواره هنرهای نمایشی کی می تونه؟» در گیلان

استخدام کارمند انبار اقا

نیروی خانم و آقا برای کار در تالار پذیرایی

از جشن فدای دخترم تا برگزاری اولین دوره روایت دختران ایران زمین

نیروی نظافتی

تأخیر در پیش ثبت نام پایه هفتم مدارس شاهد / متقاضیان فعلاً ثبت نام نکنند

روزهای برگزاری کنکور سراسری 1400 تعیین شد

پشتیبان کارتخوان در آمل

فست و فود من (بلوار امیرکبیر)

به تعدادی خیاط برای (ست های اشپزخانه )

کنکور در موعد مقرر برگزار می شود

تاریخ برگزاری کنکور 1400 اعلام شد

جشن میلاد حضرت معصومه (س ) و روز دختر

شناسایی 60 جاذبه گردشگری کشاورزی در البرز

کشت گیاهان دارویی در 275 هکتار از اراضی آذربایجان غربی

هوای تهران آلوده شد

استخدام منشی و معمار

آسمان برخی استان ها غبار آلود می شود

ناپایداری هوای گلستان از یکشنبه شب

صندوق ذخیره فرهنگیان در راستای اولویت های آموزش و پرورش

تفریحاتی که غیر از زیارت باید در سفر به مشهد تجربه کنیم

افتتاح 2 ایستگاه مترو در تهران طی هفته جاری

جزییات نحوه ثبت نام در پیش دبستانی/ آموزش کودکان بازمانده در تابستان 1400

مناره ای به یاد حضور مسلمانان در مجارستان + عکس

راهنمای یک اسباب کشی موفق

اهدای پوش به مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)

کاهش 30 درصدی تلفات جانی در تصادفات شمال تهران

انجام بیش از 24 هزار تست pcr در مبادی مرزی کشور

در تابستان به کجا سفر کنیم؟

تمام جزییات وام بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 1400

راه اندازی نخستین مرکز گلماند منطقه 9

اجرای 36 طرح نگهداشت شهر در 9ماه گذشته

تاریخ دقیق برگزاری کنکور 1400+جزییات

روزگاری برای کودکی یا کار!؟

سازمان سنجش: کنکور در موعد مقرر برگزار می شود

کنکور در موعد مقرر برگزار می شود/ آغاز توزیع کارت آزمون از 6 تیر

سازمان سنجش: کنکور در موعد مقرر برگزار می شود

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره ایجاد مرکز جدید در شهر یزد برای برگزاری آزمون الکترونیکی زبان انگلیسی پیشرفته تولیمو (TOLIMO) در دوره های 161 و 162

تعدادی خیاط و چرخکار خانم

استخدام نیسان جهت پخش

استخدام نجار وکلاف ساز جهت مبل

سحرخیز: استخدام های فله ای را در آموزش و پرورش خاتمه دهید

سحرخیز: استخدام های فله ای را در آموزش و پرورش خاتمه دهید