مطالب مرتبط:
نشست مجازی «چالش های فقهی، پزشکی و اخلاقی غربالگری جنین » برگزار می شود
نشست چالش های فقهی، پزشکی و اخلاقی غربالگری جنین برگزار می شود
حصار کشی 50 درصد از استخر های ذخیره اب کشاورزی قم
12 درصد کودکان ایرانی مبتلا به آسم هستند
حجم تجارت چین و روسیه حدود 20 درصد جهش کرد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 18 اردیبهشت 1400 ساعت 22:252021-05-08اقتصادي

آمارهای واقعی سقط جنین 3 برابر آمارهای اعلامی است/ غربالگری با احتمال خطای نیم تا دو درصد سبب مرگ جنین می شود


رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: از سقط جنین آمارهای دقیق موجود نیست و آمارهای واقعی 3 الی 4 برابر آمارهای موجود است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از اصفهان، محمد قطبی عصر امروز در نشست مجازیغربالگری"اظهار داشت:با توجه به ازدیاد سقط جنین در این سال ها، یکی از مقدمات سقط جنین غربالگری است و از باب آثار فرهنگی و اجتماعی در این زمینه اول لازم است توجه کنیم گه آثار فرهنگی آن یک شکل توزیع خاصی دارد.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان افزود: این موضوع در واقع به سبک حلزونی است و از یک نقطه کانونی شروع می شود و آرام آرام پیش می رود، افراد با ارتباط گرفتن با یکدیگر این لایه را باز می کنند و کل جامعه را درگیر می کنند همانند سنگی که داخل آب می اندازند و حلقه هایی را شکل می دهد و وسعت می گیرد.

وی گفت: از سقط جنین آمارهای دقیق موجود نیست و آمارهای واقعی 3 الی 4 برابر آمارهای موجود است و ثبت داده ها بیشتر جنبه پزشکی دارد و پیامدهای اجتماعی آن تحت نظر قرار نمی گیرد و داده کاوی عمیق صورت نمی گیرد و بیشتر شهودی و مطالعات پیمایشی است و فهم مشترک گفت وگویی صورت گرفته است.

قطبی در خصوص آثار سقط جنین تصریح کرد: یکی از آثار سقط جنین آثار روحی و روانی است چه زن و چه مرد دچار تکانه های روحی می شود فارغ از اینکه کار خود را مثبت بداند یا منفی، البته در حالتی که بداند دارد کار منفی انجام می دهد سرعت تلاطم روحی بیشتر است.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان بیان داشت: اثر دوم آثار سلامتی و جسمی است؛ برخی پزشکان معتقدند کسی که سقط جنین به ویژه غیررسمی از نظر سلامتی آسیب بیشتری می بیند زیرا در مکان ها آلوده صورت می گیرد.

وی تصریح کرد: اثر سوم اثر اخلاقی است که اصطلاحاً به آن می گوییم عرف شکنی؛ وقتی می دانم کاری خطا است ولی وقتی یک بار به آن مرتکب شدم تکرار آن بریم ساده تر می شود و تجری اخلاقی صورت می گیرد در واقع این داستان عادی سازی می شود، در بحث ها فقهی راجع به تجری مباحث زیادی است که کسی که جرئت جامعه را بری ارتکاب گناه بالا می برد در تمامی افرادی که پس از او مرتکب گناه می شوند دخیل است.

شرایط مغایر با عرف از دلایل سقط جنین در اجتماع قطبی بابیان اینکه باید دید چه عللی جامعه را به این سمت می کشد، گفت: ضمن اینکه داده های ثبت شده در این زمینه نیز وجود ندارد، یکی از علل رایج ناپایداریخانواده"است، مثلاً در اوایل زندگی که هنوز شرایط مهیا نیست این اتفاق بیفتد و اختلافات و تنازعات باعث طلاق باشد، از دیگر عوامل شرایط مغایر با عرف است، مثلاً می گویند من اگر این بچه را به دنیا می آوردم با مخالفت هایی روبرو می شدم که یک بخش از آن نامشروع بودن است و یکی دیگر از فرهنگ های درهم تنیده تعداد زیاد بچه است.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان بیان داشت: گاهی اوقات انگاره ها غلط است که بسیارند مثلاً بارداری ناخواسته، مشکلات اقتصادی، نداشتن آمادگی های روحی از انگاره های غلط در جامعه ما است زیرا منطق علمی ندارد و در رسانه ها رسمی هم جایی ندارد ولی در بین مردم به آن ها دامن زده می شود، یکی دیگر از دلایل نیز توصیه های پزشکی است در خصوص غربالگری و دقت های زیاد است که بسیاری از اوقات دلیل حاکمانه ندارد، طیف بندی می شود گفته می شود برخی نقص ها قابل جبران است و طیف دیگر قابل جبران نیست، همچنین در این زمینه ایجاد خوف هم صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه سقط جنین در جامعه کنونی بیشتر به عنوان راهکار سنجیده می شود گفت: سقط جنین در جامعه کنونی راهکاری است برای رفع مشکل اینکه فرد می گوید احتمال می دهم مشکلی پیش بیاید و پیشگیری می کنم و نگاه دیگر این است که می دانم بد است ولی انجام می دهم، حالت سوم این است که سقط را گناه می دانم و حالت چهارم ارتکاب جرم است، باید مردم را از حالت های اولیه به سمت حالت 3 و 4 برسانیم، به جز برخی موارد که راهکار به حساب می آیند و این طیف بندی باید روشن شود و همه موارد نباید با یک راهکار سنجیده شود.

قطبی خاطرنشان کرد: شکل گیری روح در جنین محل اختلاف دارد که آیا بعد از 4ماهگی است یا از ابتدای نطفه روح در آن است اکنون شکل گیری روح بعد از 4 ماهگی رایج تر و قانونی است ولی دلایلی هم برای وجود روح از ابتدای شکل گیری نطفه هست.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان در خصوص گناه انگاشتن سقط جنین تصریح کرد: از یک طرف می توانیم بگوییم گناه بزرگ است و در جامعه هم بسیار انجام می شود و این ریختن قبح گناه است و آمار نیز کاهش یابد ولی از طرفی می توان گفت به عنوان به عنوان راهکار است و ریختن قبح گناه کم شود و از طرفی آمار سقط نیز بالا برود؛ باید گفت کار جدی و سازمان یافته در رسانه ها و مجامع فرهنگی دیده نمی شود ولی رسانه ها باید در بعد آگاه سازی جامعه ورود کنند و کار علمی و رسانه ای و هنری وسیع تری انجام دهند، اگر نخبگان مطالبه گری کنند وجه بیشتری پیدا می کند.

آزمایش آمنیو سنتز با احتمال خطای نیم تا دو درصد سبب مرگ جنین می شود امیر صالحی نیز در این نشست اظهار داشت: در 7 محور چالش های فقهی بررسی می شود، نکته اول این است که با توجه به اینکه در روند غربالگری در مراحل انتهایی آزمایش تهاجمی صورت می گیرد که به آن آمنیوسنتز می گویند که این آزمایش ممکن است خطراتی را برای مادر و جنین داشته باشد.

کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بیان داشت: در این آزمایش نمونه گیری از مایع دور جنین می شود که این آزمایش احتمال نیم تا دو درصد کیسه آب جنین پاره شود و جنین سقط شود همچنین احتمال سلامت بیمار هم بالاتر از بیماری او است، رهبر انقلاب در این زمینه فتوا دارند اگر مادر یا دیگران خوف عقلایی سقط داشته باشند این عمل حرام است، حفظ این جنین حتی قبل از ولوج روح وظیفه مدر و پزشک و افراد مرتبط با مادر است، فعلاً در جهت فرهنگ سازی مسأله حفظ جنین و سلامت او باید توجه کرد که هرگونه احتمالی که به عنوان انسان باعث خطر جانی او می شود برای هیچ کس جایز نیست.

وی تصریح کرد: دومین بحث در غربالگری این است که این غربالگری برای تشخیص سندروم داون است، فرض کنیم یک تشخیص قطعی برای جنین دارای سندروم داون قبل از ولوج روح است آیا این حرج به حساب می آید مراجع پاسخ داده اند شرعاً این قضیه جایز نیست و مجوزی برای سقط این کودکان وجود ندارد.

صالحی گفت: اگر نگاهمان اومانیسمی بود محل بحث بود ولی جایی که خدا برای انسان تصمیم گیری می کند محل بحث نیست، مقام معظم رهبری فرمودند بچه ای که ناقص الخلقه است هم جایی برای سقط او وجود ندارد؛چالش سوم این است که بیماری خاصی قطعاً در جنین وجود دارد مثلاً تالاسمی آیا این آزمایش ها می تواند شدت و ضعف بیماری را نشان دهد، خیر هیچ کدام از آزمایش ها قدرت تشخیص شدت و ضعف آن را ندارد و در صورت ضعیف بودن باعث حرج نمی شود.

حرج در معنای واقعی یعنی حتی غیر قابل تحمل و متضرر شدن کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در خصوص حرج و چالش های پیرامون آن بیان داشت: بحث چهارم، حرج است آنجایی که قبل از ولوج روح خطر جانی با استمرار حیات برای مادر وجود داشته باشد سقط جایز است اما بعد از ولوج روح مجوز نیست، در بحث ناقص الخلقه بودن و جایی که بیماری نتیجه اش این باشد که مادر و اطرافیان به حرج بیافتد اختلاف وجود دارد.

وی تصریح کرد: اولاً تشخیص باید قطعی باشد، دوما صرف ناقص الخلقه بودن مجوز سقط نیست؛ تعبیر برخی مراجع این است که در صورت حرج و ترس بزرگ از به دنیا آمدن و سختی و مشقت های زیاد این مجوز وجود دارد، گاهی اوقات دولت ها می توانند با کمک به این خانواده حرج را بردارد و اینجا مجوز سقط نیست.


کلید واژه ها: سقط جنین - دفتر تبلیغات اسلامی - تبلیغات اسلامی - جنین - غربالگری - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - اصفهان - رییس دفتر - تبلیغات - خبرگزاری فارس - فرهنگی - اسلامی - برابر - واقعی - رییس - دفتر - خبرگزاری - آرام - آثار - اجتماعی - دو درصد - احتمال - 4 برابر - ارتباط - یکی از - جامعه - گزارش - توزیع - درگیر - موضوع

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مهندس عمران در تولیدی و صنعتی قطعه آرا در شهر قدس

استخدام حسابدار در شرکت پارسیان تکنولوژی از البرز

استخدام مدیر مالی، حسابدار صنعتی و حسابدار مالیاتی در شهرک صنعتی شیراز

استخدام منشی در واحد فروش در فرآیند چیدمان فطرس در تهران

حفر چاه کشاورزی برای حل مشکل آب شالیزار ها در املش

نتایج قرعه کشی فروش فوق العاده محصولات زامیاد 1400

تارا نسخه دنده دستی با چه قیمتی به دست مشتریان می رسد؟

ارز دیجیتال به حل مشکلات واردات کمک می کند؟

آغاز پیش فروش محصولات ایران خودرو از امروز3 تیر 1400 به مدت 3 روز/ سورن پلاس، دنا پلاس با موعد تحویل فروردین الی تیر 1401

استخدام کارشناس فروش با پورسانت، مزایا و پاداش در تهران

استخدام کارشناس کنترل کیفیت صنایع شوینده بهداشتی و کارشناس شیمی در البرز

استخدام کارمند حسابداری در یک شرکت در اهواز

استخدام خدمات(نظافتچی،آبدارچی) در یک شرکت معتبر در تهران

امروز سورن پلاس چقدر قیمت خورد؟

میزان افزایش قانونی اجاره بها در تهران و شهر های کشور اعلام شد

واکنش بازار مسکن به انتخابات ریاست جمهوری

رویکرد پروژه های شرکت پالایش نفت اصفهان زیست محیطی است

فروش مجدد ارزانترین شاسی بلند 7 نفره بازار ایران

چگونه خودرو ثبت نام کنیم؟ +آموزش

ایجاد مرکز اسناد توسعه شهری مشهد در حال پیگیری است

استخراج طلا از کامپیوترهای قدیمی/ از هر کامپیوتر چقدر طلا می توان استخراج کرد؟

استخدام منشی در شرکت بازرگانی حبوبات مهر در البرز

استخدام مدیر بازاریابی و فروش در شرکت آریا سازه تالی در تهران

میلیاردر های چین چقدر ثروت دارند؟

رسیدگی به 15 هزار پرونده تعزیراتی در لرستان

استخدام کارگر ساده در شرکت تولیدی پوشاک تیری جین در باقر شهر تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی تلفنی مجرب در پارس ورزش نگین در اصفهان

استخدام کارشناس مکانیک و کارشناس برق از تهران جهت کار در کرج

وقتی به هایپر استار می روید مراقب باشید سرتان کلاه نرود!

اتفاق عجیب در رهن خانه در این شهر!

پادرا پلاس سایپا + بررسی، مشخصات، داخل کابین و قیمت پادرا پلاس زامیاد

استخدام کارمند فروش در شرکت مهندسی ساخت و نصب سپند سازه سورن در تهران

استخدام کارشناس فنی فروش با بیمه در شرکت آدرین صنعت ابزار دقیق پارس/تهران

اعمال فوق العاه ویژه فرهنگیان از اول تیر ماه

رشد 69 درصدی صادرات غیرنفتی در بهار 1400

افتتاح طرح ملی یاس در صومعه سرا

عملیات اجرایی 4 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در گمیشان آغاز شد

فرشکلام الهی در چله ابریشم

افزایش قیمت انس جهانی و ارز در هفته ای که گذشت/ کاهش تقاضا در بازار

اقساط وام اجاره چقدر است؟

عکس نوشت | بانک، قابل اسلامی شدن نیست

سفر به افغانستان برای تزریق واکسن کرونا

استخدام حسابدار در شرکت رایان محاسب پارس در شهر اراک

استخدام کارشناس فروش در فرآوری و ساخت قطعات خودروی ایران در تهران

رسیدگی به 15 هزار پرونده تعزیراتی در لرستان

طرح دولت رییسی برای دلار های دپو شده خانگی

6 موردی داوطلبان دریافت کارت رفاهی باید بدانند/ دارندگان سهام عدالت بخوانند

کلام قرآن در تارو پود هنر فرش ایران

عملیات اجرایی 4 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در گمیشان آغاز شد

اقساط وام اجاره چقدر است؟

معامله خانه های هزار میلیاردی با بیت کوین

پیش فروش ایران خودرو + نحوه ثبت نام، شرایط، قیمت محصولات و لینک ثبت نام ایران خودرو 1400

استخدام مدیر برنامه ریزی، مدیر تولید، مدیر انبار و رییس تولید در قزوین

افتتاح ساختمان جدید نظام مهندسی اردبیل/شهرک مهندسان به زودی احداث می شود

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی در شرکت صنایع غذایی بابل آب در بابل

استخدام کارمند واحد بازرگانی در شرکت تدبیر صنعت آیندگان قرن در قم

واکسیناسیون عمومی به کجا رسید؟

استخدام کارمند فروش لوازم آزمایشگاهی خانم با مزایا در تهران

نوبخت: مسیر ریل گذاری کشور به سمت توسعه یافتگی مطلوب در حال حرکت است

سقوط رمز ارزها در بازار چین

 اخبار کوتاه استان قزوین در سوم تیرماه + فیلم

استخدام مدیر IT و کارشناس IT در یک شرکت معتبر صنایع غذایی در اصفهان

واکنش عطاءالله مهاجرانی و عباس عبدی به توییت توهین آمیز کیانوش جهانپور

در کشورهای مختلف چقدر از درآمد مردم صرف مسکن می شود؟

استخدام اپراتور تولید، نجار و نقاش چوب در یک شرکت معتبر در یزد

سازمان ملل: کرونا موجب افزایش مصرف مواد مخدر شده

خودروهای برقی و هیبریدی هم گازسوز می شوند!

واردات 2 میلیون دز واکسن کرونا خریداری شده از سوی هلال احمر کامل شد

از کشورهای جهان عقب نیستیم

گزارش بانکر از بانک های خاورمیانه و آفریقا/ دارندگان حساب بانکی کدام بانک های ایرانی معتبرتر است؟

با تخصیص بیش از یک هزار میلیارد تومان تسهیلات نرخ بیکاری کرمانشاه هفت درصد کاهش یافت

استخدام بازاریاب و ویزیتور در شرکت زاگرس زرین پارس در خوزستان

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت 3 میلیون، پورسانت و پاداش در ونک

استخدام فروشنده پوشاک با پورسانت در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست برنامه ریزی (رشته صنایع) در یک شرکت معتبر در تهران

تسلیت جمعی از مسئولان نفتی و اقتصادی در پی درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا

افزایش 158 درصدی صادرات کالای ایرانی

وجود رانت در تخصیص ارز باعث آزار تولیدکنندگان شده است/ احیای کارخانه ای که لانه کبوترها شده بود

بهترین موبایل بازار ایران (تیر 1400)/ با 10 میلیون تومان و 7 میلیون چه موبایلی می توان خرید؟

وجود رانت در تخصیص ارز باعث آزار تولیدکنندگان شده است

قرارداد کار کارگران در چه شرایطی دائمی تلقی می شود؟

از کجا بفهمیم روغن خودرو را باید عوض کرد؟

خیز خاموش کرونا در سایه برخی غفلت ها

تهیه و توزیع 80 بسته معیشتی و غذای گرم بین نیازمندان عالیشهر 

استخدام اپراتور خط تولید در شرکت کاسپین لوله طبرستان در مازندران

احداث پالایشگاهی جدید در مجاورت پالایشگاه آبادان

استخدام مدیر مالی، رییس حسابداری و کارشناس بازرگانی در تهران

ثروت 10 میلیاردر چینی دوبرابر شد/ میلیاردرهای چین چقدر ثروت دارند؟

استخدام کارمند حسابداری در شرکت یگانه اندیش نفت در تهران

زمان واریز سود سهام عدالت مرحله دوم تیر 1400

6 هزار شرکت دانش بنیان در دولت تدبیر و امید ایجاد شد

قیمت سبد نفتی اوپک به 74 دلار رشد کرد

تغییر ساعت کاری ادارات آذربایجان غربی در تیرماه

استخدام کارشناس بازرگانی در قطعه سازان خودرو دلتا امین در آذربایجان شرقی

استخدام مهندس صنایع در شرکت ستاره طلایی دلیجان از قم جهت کار در دلیجان

استخدام حسابدار در پارسیان تکنولوژی از تهران و البرز

چرایی تاخیر در واریز بخش دوم سود سهام عدالت؟

ماهی خام نخورید

بهترین زمان خرید بلیط ارزان هواپیما مشهد

امضای بزرگترین قرارداد تولید انرژی پاک در عراق با یک شرکت اماراتی

آمارهای واقعی سقط جنین 3 برابر آمارهای اعلامی است/ غربالگری با احتمال خطای نیم تا دو درصد سبب مرگ جنین می شود

آمارهای واقعی سقط جنین 3 برابر آمارهای اعلامی است/ غربالگری با احتمال خطای نیم تا دو درصد سبب مرگ جنین می شود