مطالب مرتبط:
پایان عملیات نجات در معدن طزره پس از 6 روز؛ پیکر بی جان معدن چیان محبوس پیدا شد
برج عاج آموزش و پرورش، کرونا و خانواده های نگران/ دو راهکار ساده برای غیرحضوری شدن امتحانات نهم و دوازدهم؛ بی آن که آسمان به زمین بیاید!
پیام توییتری وزیر آموزش و پرورش به مناسبت روز قدس
مقاومت تنها راه نجات فلسطین است
روسیه سهم دلار از ذخایر ارزی خود را 3.3 درصد کاهش داد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 اردیبهشت 1400 ساعت 15:352021-05-07دانش

بطحایی: سهم آموزش و پرورش در تربیت کودکان کاهش پیدا خواهد کرد/ مهرمحمدی: راه نجات آموزش و پرورش از بی عدالتی ملی کردن مدارس است


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، اولین نشست از سلسله نشست های آینده روشن با موضوع آینده تعلیم و تربیت در ایران از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان یزد برگزار شد.

- بطحایی: سهم آموزش و پرورش در تربیت کودکان کاهش پیدا خواهد کرد/ مهرمحمدی: راه نجات آموزش و پرورش از بی عدالتی ملی کردن مدارس است " اولین نشست از سلسله نشست های آینده روشن با حضور کارشناسان حوزه تعلیم و تربیت و با موضوع آینده تعلیم و تربیت در ایران از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان یزد برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، اولین نشست از سلسله نشست های آینده روشن با موضوع آینده تعلیم و تربیت در ایران از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان یزد برگزار شد.

در این نشست حبیب رحیم پور پژوهشگر تعلیم و تربیت، محمود مهرمحمدی سرپرست سابق دانشگاه فرهنگیان، سیدمحمد بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش و حجت الاسلام محمد امین نخعی عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی به بررسی مسائل حوزه تعلیم و تربیت پرداختند.

راه نجات آموزش و پرورش از چرخه بی عدالتی و بی کفایتی در رواج گفتمان ملی کردن مدارس است محمود مهرمحمدی سرپرست سابق دانشگاه فرهنگیان در ابتدای این نشست فقر کیفیت و فقر عدالت را به عنوان دو مسئله و مشکل آموزش و پرورش دانست و گفت: ما در طی این سال ها نتوانستیم آموزش و پرورش را از فقر کیفیت و فقر عدالت نجات دهیم.

سرپرست سابق دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: اگر قرار باشد در آینده از این دو عارضه یعنی فقر کیفیت و فقر عدالت عبور کنیم و سلامت را به پیکر آموزش و پرورش برگردانیم چاره ای نداریم جز اینکه نهضت ملی کردن مدارس را در آموزش و پرورش ایران پایه گذاری کنیم و آن را به عنوان گفتمان بدیل تحول در آموزش و پرورش بدانیم.

مهرمحمدی با اشاره به بحث نهضت ملی کردن مدارس بیان کرد: مدرسه دولتی و خصوصی مشکلاتی را دارد و ما باید به نهضت ملی کردن برای آینده بهتر آموزش و پرورش فکر کنیم.

وی ادامه داد: راه نجات آموزش و پرورش از چرخه بی عدالتی و بی کفایتی در رواج گفتمان ملی کردن مدارس است و نه خصوصی.

ما باید در هایی را بر روی مردم در صحنه مدرسه داری باز کنیم و امکان مشارکت اساسی و اظهار وجود مردم در آموزش و پرورش را فراهم کنیم.

سرپرست سابق دانشگاه فرهنگیان تاکید کرد: در شکل اول ما باید عرصه را برای مشارکت مردم باز کنیم و عرصه خدمات و آموزش با تاسیس مدارس ملی، با رعایت سیاست های کلان آموزش و تربیتی باشد.

در واقع عینیت بخشیدن مدرسه به عنوان نهاد ملی، و اینکه زمینه برای مشارکت هرچه گسترده عرضه خدمات آموزش و تربیت فراهم شود.

مهرمحمدی افزود: در شکل دوم، عرصه را برای بهره برداری از خدمات آموزشی و تربیتی توسط مردم و با تدبیر تشخیص خود والدین با استفاده از منابع دولتی فراهم کنیم؛ بنابراین ملی کردن مدرسه به عنوان یک نهاد اجتماعی، به معنای فراهم کردن زمینه مشارکت مردم در نهاد مدرسه است.

وی گفت: با مدارس ملی در عمل با توزیع منابع دولتی بین آحاد مردم و دادن حق انتخاب به گزینه های مختلفی که پیش روی والدین وجود دارد، خرید خدمت آموزشی توسط والدین اتفاق می افتد.

سرپرست سابق دانشگاه فرهنگیان افزود: این اقدام موجب توزیع منابع دولتی بین خانواده های دارای فرزند می شود به گونه ای که به عدالت نزدیک تر باشد.

سهم نظام آموزش و پرورش در تربیت کودکان کاهش پیدا خواهد کرد سیدمحمد بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش در این نشست گفت: وقتی صحبت از نظام آموزش و پرورش می کنیم بسیار خطای بزرگ انجام دادیم اگر نظام آموزش و پرورش را مترادف تعلیم و تربیت قرار دهیم.

با این حال وقتی آموزش و پرورش را مورد نقد قرار می دهیم نظام آموزش و پرورش را مترادف نظام تعلیم و تربیت و هم وزن نظام تعلیم و تربیت تصور می کنیم.

وزیر سابق آموزش و پرورش تاکید کرد: ضرورت هایی که وجود دارد باعث شده بعد از پیروزی انقلاب ما دائما به فکر تحول در آموزش و پرورش بیفتیم و تلاش هایی در این مسیر انجام بدهیم.

بعد از پیروزی انقلاب حداقل در چهار نوبت سعی کردیم که در آموزش و پرورش تغییر بنیادی ایجاد کنیم.

بطحایی گفت: آخرین مرحله برای تعییر در نظام تعلیم و تربیت تدوین سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است که چندین سال است روی میز مانده و فقط به آن نگاه می کنیم.

آن سه مرتبه قبلی هم متاسفانه به دلیل غفلت و توجه نکردن به فلسفه تعلیم و تربیت با شکست مواجه شد.

وی تاکید کرد: ما تحول در آموزش و پرورش را صرفاً از نظام آموزش و پرورش توقع داریم و ضرورت تبیین و توجه به فلسفه تعلیم و تربیت مبتنی بر آموزه های ملی و دینی را مورد کم توجهی قرار دادیم.

وزیر سابق آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنانش گفت: اگر روندی که در گذشته در حوزه تعلیم و تربیت داشتیم و روندی که الان داریم را بررسی کنیم و همچنین آینده را پیش بینی کنیم حتما متوجه می شویم که سهم نظام آموزش و پرورش در تربیت کودکان کاهش پیدا خواهد کرد.

وی بیان داشت: آموزش و پروش با تجاربی که در گذشته به دست آورده، الان سندی با عنوان سند تحول بنیادین دارد، سندی که نقشه راهی برای رفتن به آینده است، البته ممکن است این سند خطایی هم داشته باشد، اما امروز محور اصلی برای حرکت به آینده است و همه گفتنی ها در سند وجود دارد.

بطحایی تصریح کرد: ما همواره تلاش کردیم نظام آموزش و پرورش را متحول کنیم، اما شکست خوردیم، اکنون مسائل نظام آموزش و پرورش همان مسائل 40 سال پیش است، الان سند تحول در مقابل ما قرار دارد و نباید دیگر به سمت طراحی سند برویم.

وزیر سابق آموزش و پرورش گفت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش یک سند تقریبا کامل است، باید اجازه بدهیم قطار اجرای سند حرکت کند بعد اصلاحات مورد نیاز را هم انجام دهیم.

وی ادامه داد: ما باید همه انرژی خود را برای اجرای سند تحول بگذاریم.

پیشنهاد من این است که اجرای سند تحول باید به عنوان یک کلان پروژه دیده شود.

در سند تحول مسائل مختلف دیده شده است، ممکن است کاستی هایی هم داشته باشد، ولی اگر این قطار حرکت کند می شود کاستی ها را برطرف کرد.

بطحایی تاکید کرد: اصلا صلاح نیست به سمت طراحی های جدید برویم، ما اجرای سند تحول را فقط از نظام تعلیم و تربیت توقع داریم، این کار نباید فقط بر دوش نظام تعلیم و تربیت باشد، اجرای این سند باید به شکل یک پروژه ملی دیده شود.

وزیر سابق آموزش پرورش اظهار داشت: ما باید به سمت اجرای یک برنامه عملیاتی برای اجرای سند تحول برویم، اگر ما مجددا شروع کنیم به سمت طراحی و مطالعات، سال ها خواهد گذشت و نسل های بعد باز هم باید مثل ما درباره عدم تحول در آموزش و پرورش به گفتگو بنشینند.

فقدان رویای آموزشی موجب شده تا آینده ای برای تعلیم و تربیت نداشته باشیم حبیب رحیم پور پژوهشگر تعلیم و تربیت هم در ادامه این نشست گفت: در آموزش و پرورش ایران ما به نحوی با زمان مفقودی روبرو هستیم، گویا عنصر زمان دیده نمی شود و موجودیت ندارد.

وی افزود: ما به تعلیم و تربیت به منزله یک امر اجتماعی در سایه یک امر تاریخی نگاه می کنیم.

ما تصمیمی برای بحث تعلیم و تربیت برای آینده ایران نداریم.

رحیم پور با بیان اینکه ما باید یک رویای ملی در حوزه تعلیم و تربیت داشته باشیم، گفت: ما رویای ملی در حوزه آموزش و پرورش را نتوانستیم ترسیم کنیم.

این پژوهشگر حوزه تعلیم و تربیت تصریح کرد: ایرانیان در سال 1400 رویای ملی درباره آموزش ندارند، این فقدان رویای آموزشی موجب شده تا آینده ای برای تعلیم و تربیت نداشته باشیم و، چون آینده ای در این حوزه نداریم، حال هم نداریم.

وی ادامه داد: نهضت سواد آموزی مصداق طراحی یک رویای ملی آموزشی بود، اما ما در سال 1400 یک رویای ملی در حوزه آموزش نداریم.

امروز آموزش ایران نیاز به یک رویای ملی آموزش دارد.

رحیم پور در بخش دیگری از سخنانش ضمن مخالفت با بخشی از سخنان بطحایی و مهرمحمدی برای اجرای سند تحول گفت: من موافقم که باید نحوه اجرای سند را مدیریت کنیم، ما باید آموزش و پرورش را همزمان از انحصار دولتی و خصوصی در بیاوریم و این راهی ندارد جز ملی کردن و اجتماعی کردن آموزش و پرورش.

این پژوهشگر حوزه تعلیم و تربیت ادامه داد: گویا آموزش و پرورش ایران دارد به یک بازار تبدیل می شود.

باید ببینیم چطور می شود سازو کاری را در نظر بگیریم که آموزش و پرورش از انحصار دولت به انحصار خصوصی در نیاید.

وی بیان کرد: ما با طرح های روی زمین مانده ای در حوزه آموزش و پرورش روبرو هستیم، اما آموزش و پرورش رسمی دیگر بدون فضای مجازی امکان ندارد.

البته ما به ضرب کرونا فضای مجازی را برای آموزش و پرورش پذیرفیتم و قبول کردیم که آموزش و پرورش را به فضای مجازی ببریم.

وضعیت حال ما در حوزه آموزش و پرورش وضعیت خوبی نیست حجت الاسلام محمد امین نخعی عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی هم در این نشست گفت: وضعیت حال ما در حوزه آموزش و پرورش وضعیت خوبی نیست، آموزش و پرورش را چه تنها نهاد تعلیم و تربیت به حساب بیاوریم و چه یکی از نهاد های تعلیم و تربیت ساز در کشور، به هر حال ماشین تعلیم و تربیت فرسوده است.

عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی افزود: ماشین تعلیم و تربیت، ماشینی فرسوده است و باید فکری برای این حوزه کنیم و تلاش کنیم اراده مردم را به نوعی وارد حوزه حل مشکلات تعلیم و تربیتی کنیم.

وی با اشاره به راهکاریی که برای حل مشکل عدالت آموزشی و کیفیت بخشی به نظام تعلیم و تربیت وجود دارد، گفت: مشکلاتی در نظانم تعلیم و تربیت وجود دارد که باید آن را حل کنیم، اما نه به گونه ای که 5 سال بعد یک انحصار بزرگ ایجاد شود، اگر درست عمل نکنیم ما با یک بی عدالتی در آینده مواجه خواهیم بود.

نخعی بیان کرد: هر تحوالی باید وابسته به الگوی توسعه باشد.

هر تغییری باید بگوید چه الگوی توسعه ای را در نظر گرفته است.

ما نباید بگوییم نظام تعلیم و تربیت معادل آموزش و پرورش است، آموزش و پرورش یکی از نهاد های انسان ساز است.

وی گفت: نهاد های انسان ساز دیگری مثل نهاد هیئت، اربعین، نهاد های مذهبی و.

هم وجود دارند که بازتولید یک انسان جدید می کنند، این نهاد ها هر کدام یک انسان متفاوت را تربیت می کنند.

پس دو نوع انسان دارند در جامعه تولید می شوند که در آینده با هم روبرو خواهند شد، این ما را دچار یک از هم گسیختگی در جامعه خواهد کرد.

ما باید برای این ها تدبیر داشته باشیم.


کلید واژه ها: تعلیم و تربیت - آموزش و پرورش - دانشگاه فرهنگیان - بسیج دانشجویی - دانشگاه - تربیت - برگزار - آینده - نشست - تعلیم - فرهنگیان - دانشجویی - تربیت کودکان - در ایران - آموزش - پرورش - بی عدالتی - خبرگزاری - سلسله - موضوع - ایران - اولین - خبرنگار - بسیج - عدالتی - روشن - کودکان - گزارش - مدارس - کارشناسان

آخرین اخبار سرویس:
وزیر علوم: به هیچ عنوان بهchr(034)تعویق کنکورchr(034) فکر نمی کنیم

افرایش سهم سوابق تحصیلی در کنکور به 60 درصد

تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه به 60 درصد ارتقا یافت

استخدام کارشناس منابع انسانی در یک کارخانه معتبر در شهرستان ساری

کنکور 2 مرحله ای می شود؟!

حاجی میرزایی: تاثیرسوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه به 60 درصد ارتقا یافت

استخدام کارشناس منابع انسانی در یک کارخانه معتبر در شهرستان ساری

نظریه ای که وجود حیات در سیاره های دیگر را اثبات می کند

اصلاحات جدید دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دانشگاه ها اعلام شد

حمید مجتهدی درگذشت

به هیچ عنوان به»تعویق کنکور» فکر نمی کنیم/30درصد آموزش دانشگاه ها مجازی می ماند

به هیچ عنوان به تعویق کنکور فکر نمی کنیم/30درصد آموزش دانشگاه ها مجازی می ماند

تصویر خیره کننده هابل از یک نیروگاه کهکشانی

جامعه دانشگاهی خواستار بازگشت حضوری به دانشگاه است

افرایش سهم سوابق تحصیلی در کنکور به 60درصد

مجیدی: این بار تا آخر پای کار هستم/ والیبال و هفت باخت متوالی

کرامت مردم شرط کابینه من است/ حال برق گرفته است

تصویب ضوابط جدید کنکور / برگزاری کنکور در سال دو بار

وزیر آموزش و پرورش: تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه به 60 درصد ارتقا یافت

افرایش سهم سوابق تحصیلی در کنکور به 60 درصد

افرایش سهم سوابق تحصیلی در کنکور به 60 درصد

واکنش وزیر آموزش و پرورش به تغییر شیوه برگزاری کنکور سراسری

جدیدترین تغییرات در کنکور سراسری امسال

برگزاری 2 کنکور از سال 1402 کلید می خورد

برگزاری 2 کنکور از سال 1402 کلید می خورد

واکنش وزیر آموزش و پرورش به تغییر شیوه برگزاری کنکور سراسری

بالگرد «نبوغ» هشتمین پروازش را در مریخ انجام داد

دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از بهترین بخش های آموزشی در کشور/ امکانات بیمارستان فرهیختگان جدید و بروز است

افرایش سهم سوابق تحصیلی در کنکور به 60 درصد

افرایش سهم سوابق تحصیلی در کنکور به 60 درصد

افرایش سهم سوابق تحصیلی در کنکور به 60 درصد

واکنش ها به سقوط آزاد ارزهای دیجیتالی

همایش ستاد نخبگان و جشن پیروزی ابراهیم رییسی

کنکور 2 بار در سال برگزار می شود

8پرواز موفق در مریخ

ضوابط جدید کنکور تصویب شد

کنکور 2 بار در سال برگزار می ‎شود

ضوابط جدید کنکور تصویب شد/ کنکور 2 بار در سال برگزار می شود

هشت پرواز موفق در مریخ

8 پرواز موفق در مریخ

فراخوان دومین عکسواره محرم کیش

هشت پرواز موفق در مریخ

امتحان کنکور برای دروس تخصصی دو بار در سال برگزار می شود

کنکور برای دروس تخصصی 2 بار در سال برگزار می شود

کنکور 2 بار در سال برگزار می ‎شود

استخدام نیروی خانم

کنکور 2 بار در سال برگزار می‎ شود

کنکور 2 بار در سال برگزار می‎شود + جزییات

رونمایی از ابررایانه جدید تسلا برای آموزش هوش مصنوعی

میزگرد موانع و زوایای تحصیل مهاجرین افغانستانی در ایران

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 1 تیر

تغییرات جدید در کنکور سراسری تصویب شد

تغییرات جدید در کنکور سراسری تصویب شد

تغییرات جدید در کنکور سراسری تصویب شد

بهره برداری از معدن دره زرشک به توسعه پایدار نمی انجامد

کنکور دو بار در سال برگزار می شود

روح مأموریت گرایی دانشگاه ها بر آیین نامه ارتقا اساتید حاکم نیست

ارتقای 5 پله ای دانشگاه آزاد در تولید علم

قبولی در آزمون جامع شرط ورود نیروهای آزاد به معلمی

تجربه موفق وزارت علوم در توانمندسازی دانشجویان دختر

تشکیل جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

حضوری شدن امتحانات در ترم آینده | تجربه خوبی از امتحانات مجازی نداشتیم

کانتر بازی کردن محمدرضا گلزار با محمدامین کریم پور + فیلم

تغییر چهره عجیب «بازیگر معروف»/ عکس

توضیحاتی درباره حضوری شدن امتحانات در ترم آینده

افتتاح درمانگاه دندانپزشکی و جراحی فک و صورت در بیمارستان فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی

6 رشته تحصیلی جدید در دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان

تشکیل کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر کشور در کیش

دانشگاه آزاد؛ برترین دانشگاه کشور در تولید علم

راهیابی کارمند دانشگاه آزاد اسلامی دهاقان به مرحله کشوری شعر امید

استخدام حسابدار در شرکت کاوش الکترونیک نوتریکا منطقه آزاد انزلی در تهران

برگزاری بزرگترین ماراتن علمی زیر سایه کرونا/ رقابت 15 هزار نفر در خراسان جنوبی

استخدام پروموتر با مزایای عالی در شرکت ماتریس در تهران

استخدام کارشناس سخت افزار در شرکت کاوش انرژی پاسارگاد در اصفهان

نتایج نهایی هشتمین آزمون استخدامی کشوری اعلام شد

اولویتی برای تزریق واکسن به دانشجویان دانشگاه های دولتی و غیر دولتی نیست

اولویتی برای تزریق واکسن به دانشجویان دانشگاه های دولتی نیست

کنکور 1400 در کدام شهرها برگزار می شود

استخدام کارگر ساخت قطعات بتنی در شرکت ویما در تهران

آغاز عملیات اجرایی آبرسانی از سد آزاد به تصفیه خانه سنندج

مواد آزمون دو کدشغلی آزمون استخدامی وزارت علوم اصلاح شد

جزییات طرح ارتقای خوابگاه های دانشجویی

مخبر: تا سه ماه آینده مردم هر نوع واکسنی بخواهند در اختیارشان است

اولویت تزریق واکسن با دانشجویان تحصیلات تکمیلی است

بازنگری در فرآیند جذب استادان درس آشنایی با دفاع مقدس

صنعت لوازم خانگی در مسیر دانش بنیانی شدن

آغاز جشنواره علمی فرهنگی اصفهان و سنت پترزبورگ در دانشگاه اصفهان

مخبر: ظرف سه ماه آینده مردم هر نوع واکسنی بخواهند در اختیارشان قرار می گیرد

اصلاحات جدید دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دانشگاه ها اعلام شد

ظرف سه ماه آینده مردم هر نوع واکسنی بخواهند در اختیارشان قرار می گیرد

ارتقای 5 پله ای رتبه جهانی دانشگاه آزاد در میزان تولیدات علمی

آزمون آزمایشی الکترونیک برای داوطلبان کنکور دکتری گروه پزشکی برگزار می شود

نشست «جریان حدیثی کلامی امامیه و تطور آن تا مدرسه اصفهان» برگزار می شود

ایده حکمرانی در جمهوری اسلامی

مشاهده و اصلاح سوابق تحصیلی کنکوری های امسال از 19 تیرماه

استخدام حسابدار در شرکت معدنی مکانیک سنگ سرانزا در تهران

آخرین فرصت خوداظهاری کرونا برای داوطلبان کنکور 1400

همراهی دانشگاه و صنعت با ساختار مناسب و قانونمند/ بخش صنعت منتظر افراد مدرک دار نیست

«جوش و خروش زمین» به نمایش درآمد / مهدی زاده: آینده ایران را توسعه فناوری زمین شناسی می سازد

تشکیل کارگروه بازنگری آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی/اعلام شاخص های تدوین آیین نامه جدید

بطحایی: سهم آموزش و پرورش در تربیت کودکان کاهش پیدا خواهد کرد/ مهرمحمدی: راه نجات آموزش و پرورش از بی عدالتی ملی کردن مدارس است

بطحایی: سهم آموزش و پرورش در تربیت کودکان کاهش پیدا خواهد کرد/ مهرمحمدی: راه نجات آموزش و پرورش از بی عدالتی ملی کردن مدارس است