موضوعات داغ: - انتخابات رياست جمهوري - رياست جمهوري - انتخابات رياست - شوراي نگهبان - قانون اساسي - تامين اجتماعي - نامزدهاي انتخابات - نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري - داوطلبان انتخابات - بازنشستگان تامين اجتماعي - حاجي مراد - حادثه ساز - رييس پليس تهران بزرگ - دامپينگ - وزير علوم - سردار محمد - همايش بانكداري - فرماندار پارس آباد - دكتر قلابي - كوي مدرس - ركورد نقل و انتقالاتي - فضاهاي عمومي - انوشا شاهقلي

مطالب مرتبط:
میزان حقوق و شغل فرزندان 2 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400
میزان حقوق و شغل فرزندان 2 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400
درخواست کاندیداتوری دومین زن در انتخابات ریاست جمهوری سوریه/ شمار نامزدها به 11 نفر رسید
محمدجواد ظریف ناجی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 است
میزان حقوق و شغل فرزندان 2 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 اردیبهشت 1400 ساعت 04:002021-04-22سياسي

عطش کاندیداتوری پیش از تابستان 1400/ به نام ریاست جمهوری، به کام وزارتخانه!


در شرایطی که تنها طی همین هفته اخیر، 4، 5 چهره دیگر نیز رسما اعلام کاندیداتوری کرده اند، روی کاغذ چیزی در حدود یکصد نفر خود را در قد و قواره کاندیداتوری ریاست جمهوری و البته حضور در کابینه رییس جمهوری منتخب می بینند! - به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ روزنامه اعتماد نوشت: بحث از انتخابات، بحث از رقابت جناح ها و چهره های سیاسی است.

بحث از اینکه راهبرد و رویکرد هر کاندیدای انتخاباتی نسبت به این و آن موضوع و مساله فرهنگ، جامعه، اقتصاد و سیاست چیست و در تقابل با راهبرد و رویکرد رقبا، در هر موضوع چه وضع و حالی دارد.

اما حاشیه این مباحث اصلی و به اصطلاح درجه یک انتخاباتی، همواره مباحث دیگری نیز مطرح می شوند که اگرچه در بررسی های کوتاه مدت و باتوجه به اهمیت کمیت زمان در هر رقابت سیاسی-انتخاباتی، معمولا چندان مورد توجه قرار نمی گیرند اما اتفاقا به جهاتی حتی می توانند از آن مباحثی که در شرایط خاص انتخابات در اولویت قرار گرفته اند نیز راهبردی تر و اثرگذارتر باشند.

مسائل و موضوعاتی چون تحزب و لزوم برگزاری انتخابات حزبی، گرفت وگیرهای قانون انتخابات و آسیب های ریز و درشت در مرحله نام نویسی کاندیداها، بحث پردامنه نظارت مبتنی بر استصواب در بررسی صلاحیت کاندیداها و البته چند و چون نظارت بر انتخابات غیرالکترونیک و سرکشی مقابل حرکت به سوی الکترونیکی شدن روند رای گیری و به تعاقب، شمارش آرای رای دهندگان، معضل هزینه های انتخابات و احتمال ورود پول های کثیف به کمپین ها و ستادهای این و آن کاندیدا و موضوعاتی چون اینکه بی شک هر کدام به تنهایی اگر به اندازه هر کدام از جنگ و جدل های کاندیداها و جناح های سیاسی در یک رقابت انتخاباتی حایز اهمیت نباشند، باید اعتراف کنیم که کم اهمیت تر نیستند؛ حال آنکه صحبت از انتخابات، به طور معمول و در اغلب مواقع، مترادف است با صحبت از صرف رقابت چند چهره سیاسی که در فقدان نظام انتخاباتی حزبی و در این ساختارِ سیاسی ماقبلِ تحزب، با اندکی اغماض و گشاده دستی می توان آن را تنها بحث جدی انتخاباتی نامید و مواردی که پیش تر، محض نمونه در حد طرح بحث و اشاره به سرفصل ها مطرح شد، محورها و موضوعاتی که معمولا در حاشیه قرار داشته و مورد بی اعتنایی واقع می شوند.

با این همه اما نگاهی به آنچه دست کم در این چند انتخابات ریاست جمهوری گذشته در حدود 2، 3 دهه گذشته از سر گذراندیم، می توان گفت که به نظر می رسد اینکه این گروه از مباحث در حاشیه بحث های خاص انتخاباتی و مباحث مشخصا مرتبط با رقابتِ کاندیداها و زد و خوردهای جناحی-سیاسی قرار گرفته و فراتر از این، از اساس در درجه چندم اهمیت قرار می گیرند، نه به دلیل اهمیت نازل و ناچیز آنها، بلکه احتمالا بخشی ناشی از این است که رسیدگی و پرداختن به آن، نیازمند کارِ کارشناسی و قاعدتا زمانبر است و به صرفِ طرح موضوع در کوران رقابت های انتخاباتی راه به جایی نمی برند.

حال آنکه طی 2، 3 دهه عمدتا در همین حد و حدود سطحی به این دست مقولات ورود شده و تلخ تر آنکه بحث از این مقولات و موضوعات، صرفا در آستانه هر انتخابات، آن هم به طور جزیی و باز در حاشیه مباحث مربوط به رقابت انتخاباتی صورت گرفته و به جای آنکه پس از برگزاری انتخابات با نگاهی کارشناسی بر آن تمرکز شود، به فراموشی سپرده می شود تا انتخاباتی دیگر و فرصت مختصری دیگر که طبیعتا جز طرح موضوع، امکان دیگری برای بررسی فراهم نخواهد بود.

عطش کاندیداتوری پیش از تابستان 1400 فارغ از مواردی که پیش تر به عنوان برخی مصادیق این دست مباحث انتخاباتی مورد اشاره قرار گرفت اما حالا در آستانه برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در حالی که عملا هیچ یک از موارد مورد اشاره به طور دقیق و عمیق به بحث و فحص گذاشته نشده، معضل دیگری نیز سربرآورده و اگرچه در ادوار گذشته نیز تا حدودی به چشم آمده بود، اما این دوره، به طرزی فراتر از انتظار بروز و ظهور کرده است.

معضلی که شاید بتوان با تعبیر عطش کاندیداتوری یاد کرد؛ عطشی که طی ماه های گذشته چنان بالا گرفته که دیگر نه تنها چهره های درجه یک و دو، بلکه حتی بسیاری از چهره های درجه سه و چهار نیز خود را به طور مستقیم یا غیرمستقیم به عنوان کاندیدای احتمالی مطرح می کنند.

چنانکه به عنوان مثال، همین حالا در میان نمایندگان مجلس یازدهم که هنوز یک سال هم از آغاز به کارش نگذشته و از قضا حدود دوسوم اعضایش، نخستین تجربه نمایندگی شان را پشت سر می گذارند، چندین و چند نفر خود را در قد و قواره کاندیدای انتخابات مطرح کرده و اگرچه مثل روز روشن است که اغلب راه به جایی نخواهند برد و حتی بعید نیست با فرا رسیدن بزنگاه نام نویسی، در ستاد انتخابات نیز حاضر نشوند اما فضای رسانه ای پیش از انتخابات را مغتنم یافته و برای خود به قول یک کنشگر رسانه ای اصولگرا، پرستیژ سیاسی دست و پا می کنند.

شأن سیاسی؟ کاندیدای ریاست جمهوری! این را محمدصادق کوشکی چندی قبل در یک اظهارنظر مطبوعاتی مطرح کرده و ضمن ابراز تاسف از این شرایط، به پایگاه خبری-تحلیلی نامه نیوز گفته که کاندیداتوری ریاست جمهوری در کشور ما به اشتباه به یک پرستیژ تبدیل شده چراکه به گفته او، افراد با این نگاه وارد می شوند که اگر تایید صلاحیت شوند، تریبونی به دست می آورند و می توانند موقعیت و جایگاه خود را در عرصه سیاست ارتقا بدهند.

حال آنکه علت بروز این پدیده به باور این چهره فرهنگی منتسب به جناح راست از این قرار است: از آنجا که در ادوار قبلی انتخابات شاهد تایید صلاحیت افرادی بوده ایم که به هیچ وجه شایستگی لازم برای حضور به عنوان نامزد ریاست جمهوری را نداشتند و بعضا در مناظرات و تبلیغات انتخاباتی موجب نوعی مضحکه شدند، بسیاری امروز خودشان را با آنان مقایسه کرده و چون به این نتیجه می رسند که نسبت به آنان برتری دارند، به این فکر می افتند که با اعلام کاندیداتوری و حضور در این موقعیت، رتبه و جایگاه خود را در حوزه سیاست ارتقا دهند.

او البته به نام هیچ یک از کاندیداهای تایید صلاحیت شده چند دوره اخیر اشاره نکرده اما احتمالا مخاطب این گفتار، بی نیاز به اشاره صریح و مستقیم به نامِ این یا آن چهره سیاسی، درخواهد یافت که مقصود کدام کاندیدا یا کاندیداهای انتخابات اخیر یا یکی، دو دوره گذشته است و جالب آنکه برخی از این چهره ها، حالا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر از عزم جزم خود برای ورود مجدد به صحنه انتخابات گفته و در شرایطی که گزینه های احتمالی درجه یک، تقریبا هیچ کدام تاکنون به طور صریح در این باره صحبتی نکرده اند، این دست چهره های سیاسی اغلب به طور صریح و مکرر اعلام کاندیداتوری کرده اند؛ نکته ای که به نحوی نشان دهنده این است که کوشکی نیز به آن اشاره کرده و علت و دلیل این دست اعلام کاندیداتوری را به تعبیری، استفاده از فضای رسانه ای پر شر و شوری خوانده بود که معمولا در آستانه انتخابات ایجاد می شود و چهره های سیاسی می توانند از این فضا برای ارتقای رتبه خود و اعتلای جایگاه سیاسی شان نزد افکار عمومی و البته جریان های سیاسی بهره برداری کنند.

به نام ریاست جمهوری، به کام وزارتخانه اما ارتقا و اعتلای جایگاه سیاسی، تنها انگیزه ای نیست که برخی چهره های سیاسی را این طور به اعلام کاندیداتوری واداشته و بعضا این روش با انگیزه هایی در ظاهر مشابه اما در واقع متفاوت دنبال می شود.

به بیان دیگر هستند چهره هایی که اگرچه خود می دانند که تجربه و کارنامه سیاسی-مدیریتی شان در قد و قواره کسانی نیست که می خواهند رییس قوه مجریه شده یا به تعبیری نفر دوم در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی باشند اما صرفا به این دلیل که چند صباحی در فضای رسانه ای روی بورس حاضر باشند یا در قامت کاندیدای احتمالی مطرح شده و از فردای انتخابات، برگی دیگر به کارنامه سیاسی خود پیوست کنند، نام شان را شخصا یا با واسطه در گمانه زنی های رسانه ای مطرح می کنند؛ بلکه ممکن است اتفاقا اهدافی کوتاه مدت در سر داشته باشند.

درواقع هستند کسانی که هدف شان از اعلام کاندیداتوری در یک انتخابات، به نحوی کسب سهمیه در کابینه دولتی است که پس از همان انتخابات و توسط رییس جمهوری منتخب تشکیل خواهد شد.

نکته ای که از قضا این یکی نیز اخیرا از جانب یک چهره رسانه ای اصولگرا مورد اشاره قرار گرفته است.

عبدالله گنجی، مدیرمسوول روزنامه جوان اخیرا در حساب کاربری خود در توییتر از این مهم گفت و با لحنی توام با کنایه نوشت: یکی از راه های وزیر شدن در ایران کاندیدای ریاست جمهوری شدن است.

دستور طبخ کرسی ریاست! گنجی البته احتمالا به اقتضای چارچوب و قاعده اظهارنظر توییتری که بیش از هر چیز ایجاز کلام می طلبد و همزمان شاید به دلیل برخی ملاحظات سیاسی-جناحی از شرح و بسط بیشتر این ترفند دستیابی به کرسی وزارت در جمهوری اسلامی پرهیز کرده اما واقعیت آن است که درک مقصود پشت این توییت کنایه آمیز دانش سیاسی چندانی نمی خواهد.

قاعده نانوشته مدنظر مدیرمسوول روزنامه جوان ، همان طور که پیش از این نیز به دفعات در سطور و بین سطور گفته های چهره های سیاسی چپ و راست خوانده ایم، از این قرار است که ابتدا به اتکای چند سال کار سیاسی به هر بهانه درباره هر موضوع اظهارنظر و طوری رفتار می کنید که از سکنات تان انتقاد به وضع موجود برداشت شود و البته اینکه کلید و راهکار ساختن فرداهای روشن را نیز در جیب دارید.

آنگاه کمی تحمل می کنید و به نظاره می نشینید که تحولات سیاسی-رسانه ای مربوط به انتخابات چگونه رقم می خورد و آیا اساسا کسی به گفتار و رفتارتان توجه کرده یا نه.

اگر چنین شد و احیانا رسانه ای به نقل از تحلیلگری سیاسی یا حتی بنا بر تحلیل نویسندگان خود، از این نوشت که شما هم در زمره کاندیداهای احتمالی قرار دارید که هیچ، نیمی از راه را رفته اید.

اما اگر چنین نشد، کار اندکی دشوار خواهد بود، چراکه ناگزیرید آستین ها را بالا زده، نشستی خبری برگزار کنید و شخصا از کاندیداتوری خود رونمایی کنید و بعد منتظر تحولات اصلی انتخابات بمانید.

ادامه مسیر در هر دو حال اما مشابه است.

ابتدا درگوشی و پشت پرده به چند کاندیدای اصلی و ستادهای شان پیغام و پسغام می دهید که حاضرید آرا و سرمایه اجتماعی-سیاسی تان را بگذارید پشت سر آنان و در ادامه هر کدام چراغ سبز نشان داد، کارتان رسما آغاز شده؛ حالا باید چمدان سفر به این شهر و آن روستا را بسته و در حالی که ظاهرا سفرهای انتخاباتی و کمپین تبلیغاتی خود را دنبال می کنید، در هر نطق و هر دیدار و نشست، چند کلامی هم از لزوم اتحاد و انسجام گفتمانی بگویید و نیز اینکه اگر احیانا شرایط به نحوی بود که فلان کاندیدا به صحنه آمد، حاضرید برای وطن و هموطن از خود بگذرید و فداکارانه، مسیرتان را به سوی وزارتخانه مطلوب و البته فهرستِ همکاران آینده تان را در آن وزارتخانه ترسیم و تدوین کنید.

بهشتِ نقد به جای پاستورِ نسیه آنچه همه، از یکایک شهروندان تا بلندترین مقامات سیاسی مملکت، از احزاب اصلاح طلب و اصولگرای بزرگ و کوچک تا شورای نگهبان و ستاد انتخابات وزارت کشور و نیز از رسانه های برخط و مکتوب تا انبوه کاربران شبکه های اجتماعی متن محور و عکس محور و صوت محور می دانیم، آن است که مملکت در نهایت بیش از یک رییس جمهوری نمی خواهد.

اما همان یک رییس جمهوری خواه ناخواه باید دست پایین 50 نفر را در قامت وزرا، معاونان، روسای سازمان ها و مدیریت های کلان همراه با خود به پاستور ببرد.

آن هم در حالی که همین انتخابات ریاست جمهوری همزمان است با انتخابات شوراهای شهر و این یعنی در ادامه دست کم باید برای یک کرسی شهرداری پایتخت نیز گزینه ای را انتخاب کرد؛ سازمانی مهم که به باور بسیاری از ناظران عملا در حد و حدود یک یا حتی چند وزارتخانه است و همین حالا هستند کاندیداهایی که اگرچه می گویند جز به ریاست جمهوری نمی اندیشند اما بعید نیست در ادامه بهشتِ نقد را به پاستورِ نسیه ترجیح داده و به مسیر دیگری بروند و واقعیت آنکه دست کم تا قانون انتخابات، قانون انتخاباتی کنونی است و شیوه نظارت بر صلاحیت کاندیداهای احتمالی، همین شیوه استصوابی مطلوبِ شورای نگهبان، چاره ای برای رفع این معضل نیست.

آنچه اما اکنون قابل بحث و گفت وگوست، این است که کمتر از 2 ماه دیگر انتخاباتی احتمالا با حضور تعداد معدود کاندیدا برگزار می شود و در حالی که میانه سال 99 در گزارشی از فهرستی حدودا 50 نفره از کاندیداهای احتمالی گزارش دادیم، در شرایطی که تنها طی همین هفته اخیر، 4، 5 چهره دیگر نیز رسما اعلام کاندیداتوری کرده اند، روی کاغذ چیزی در حدود یکصد نفر خود را در قد و قواره کاندیداتوری ریاست جمهوری و البته حضور در کابینه رییس جمهوری منتخب می بینند!
کلید واژه ها: کاندیداتوری - ریاست جمهوری - جمهوری - روزنامه اعتماد - چهره های سیاسی - راهبرد - رییس جمهوری - سیاسی - موضوع - ریاست - رقابت - چهره - دیگر - تابستان - روزنامه - اعتماد - کابینه - اقتصاد - گزارش - حاشیه - دیگری - اهمیت - تقابل - اعلام - منتخب - سیاست - بررسی - کوتاه - مورد - قرار

آخرین اخبار سرویس:
95 درصد از ابلاغیه ها در دادسرای ناحیه 37 به صورت الکترونیکی صادر شده است

درخواست بخشش حمید صفت روی آنتن زنده

چشم انتظاری برای ثبت نام داوطلبان انتخابات

روایتی از ازدواج دختر و پسر دهه هشتادی در برنامه دعوت + فیلم

شکار عکس جالبِ شهردار تهران در نشست خبری

شهید سیدجعفر خراسانی مقدم شهید شاخص استان اردبیل

لزوم توقف انتخابات غیرقانونی مجامع سهام عدالت استانی

قائم مقام آیت الله جنتی: ممکن است کسی که شرایط مصوبه را ندارد «استثنائا» تایید صلاحیت شود

آیا شوهر حق ممانعت از خروج همسر از منزل را دارد؟| نظر آیت الله سیستانی

اخبار شبانگاهی (22) شبکه سه سیما؛ 20 اردیبهشت

توقف صدور مجوز تردد بین شهری از سوی فرمانداری کرمانشاه در تعطیلات عید فطر

اسناد و مدارک مثبت صلاحیت داوطلبان در هنگام ثبت نام دریافت و در اختیار شورای نگهبان قرار می گیرد

شکار عکس جالبِ شهردار تهران در نشست خبری

نظارت سه هزار و 300 بازرس انتخاباتی در هرمزگان

مصوبه شورای نگهبان در خصوص شرایط نامزدهای انتخاباتی تحدید قانون اساسی است/ هر گونه تغییر در شرایط نامزدی انتخابات ریاست جمهوری نیازمند تغییر قانون انتخابات است/ وزارت کشور باید به قانون عمل کند

امام جمعه یزد: صنتعگران برای خودکفایی قطعات ماشین آلات تلاش کنند

توقف صدور مجوز تردد بین شهری از سوی فرمانداری کرمانشاه در تعطیلات عید فطر

تهران همچنان قرمز است/نگرانی از تغییر ترددها در شهر

گامی در جهت تحقق عدالت رسانه ای در انتخابات

ببینید | لطائف رمضانی از زبان استاد حاج شیخ عبدالحسین معزی

دعوت بیش از 2500 نفر از فرزندان شاهد و ایثارگران از حسین دهقان برای کاندیداتوری در انتخابات

استقلال و امنیت پایدار و آزادی ره آورد شهدا و ایثارگران است

دولت امر به معروف را مزاحم می داند/ وزرا با ستاد همکاری نمی کنند

اطلاعیه شورای نگهبان در مخالفت با دستور حسن روحانی

کنایه نوبخت به ادعای تحویل زمین سوخته به دولت بعد

روز های پایانی ماه خدا

قالیباف: خیانت عادی سازی و خون شهید سلیمانی، انگیزه مقاومت را صدچندان کرد

بیانیه شورای نگهبان درباره واکنش ها به مصوبه اخیر این شورا

نباید اجازه دهیم میان ارزش های شهدا با ارزش های اجتماع دوگانگی و تقابل ایجاد شود

رییسی: پیشگیری از جرم همکاری دولت را می طلبد

قالیباف: خیانت عادی سازی و خون شهید سلیمانی، انگیزه مقاومت را صدچندان کرد

مصوبه شورای نگهبان در خصوص شرایط نامزدهای انتخاباتی تحدید قانون اساسی است/ هر گونه تغییر در شرایط نامزدی انتخابات ریاست جمهوری نیازمند تغییر قانون انتخابات است/ وزارت کشور باید به قانون عمل کند

تعیین شرایط ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری از سال 92 در شورای نگهبان مطرح بوده است

استان فارس، میزبان پنجمین جشنواره رویش دانشگاه های پیام نور کشور

مسئولیت «ساترا» برای نظارت بر فعالیت های انتخاباتی در فضای مجازی

قالیباف: خون شهید سلیمانی، انگیزه مقاومت را صدچندان کرده است

داوری حتی از واکسن زدن احمدی نژاد هم خبر دارد/ بادامچیان: دو قطبی سازی های انحرافی به جایی نخواهد رسید / کاندیداتوری رییسی به روز عید فطر موکول شد!

بیانیه شورای نگهبان درباره مصوبه جنجالی

کسی حق ندارد روحیه رزمنده خط مقدم دیپلماسی را تضعیف کند

عکس جالبِ شهردار تهران در نشست خبری

فرماندار: ورود مسافر به جوانرود در ایام تعطیلات عید فطر ممنوع است

مخالفت دولت با مصوبه شورای نگهبان /موافقان و مخالفان چه می گویند؟

واکنش جدی شورای نگهبان به ادعای انتخاباتی روحانی

آغاز به کار اتاق جنگ روانی «حلقه لواسان»/ورود پولهای کثیف مفسدان اقتصادی به رقابتهای انتخاباتی

گرفتاری های امت اسلام نتیجه فراموشی آموزه های قرآنی است

اجرای بهسازی خیابان شهید عاصی تهرانی

ستاد انتخابات کشور: شرایط ثبت‎ نام کاندیداها مانند دوره‎ های قبل است

صحبت های محمد سلوکی درباره آزاده نامداری + فیلم

قالیباف: خیانت عادی سازی و خون شهید سلیمانی، انگیزه مقاومت را صدچندان کرده است

مدارک مثبت صلاحیت داوطلبان در اختیار شورای نگهبان قرار می گیرد

آغاز مرحله دوم پویش غرق نشویم در خوزستان

بیانیه شورای نگهبان درباره اظهارنظرهای صورت گرفته درخصوص مصوبه اخیر این شورا

بیانیه شورای نگهبان درباره واکنش ها به مصوبه اخیر این شورا

واگذاری سازمان مرکزی تعاون روستایی غیرقانونی است

«ساترا» مسئول نظارت بر فعالیت های انتخاباتی در فضای مجازی شد

پاسخگویی به نامه های ارباب رجوع در خوزستان درمدت24 ساعت انجام شود

اطلاعیه شورای نگهبان در مخالفت با دستور روحانی

پخش سریال شهید شهریاری پس از پایان سریال بچه مهندس

رییسی: پیشگیری از جرم همکاری دولت را می طلبد

دولت آینده دیپلماسی انرژی را ارتقا دهد

 خبر مهم درباره استخدام چندین هزار معلم در آموزش و پرورش

حقوق معلمان اردیبهشت 1400 چقدر زیاد می شود؟

«ساترا» مسئول نظارت بر فعالیت های انتخاباتی در فضای مجازی شد!

میزان زکات فطریه در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری؛ حالا چه خواهد شد؟

پیام تسلیت ارتش بمناسبت شهادت دانش آموزان افغانستانی

وزارت کشور صرفاً یک نهاد واسطه است و اعلام کاندیداهای انتخابات با شورای نگهبان است

لایحه تشکیل دادگاه دریایی با تصویب دولت به مجلس شورای اسلامی رفت/ نگاهی به مواد مختلف لایحه/صلاحیت دادگاه/ شرایط قضات

دولت آینده دیپلماسی انرژی را ارتقا دهد

روحانی: یگانگی میدان و دیپلماسی ما را از کوره راه ها دور کرد

اختتامیه اولین جشنواره ملی اعتکاف دانشگاهیان برگزار شد

شرایط جدید داوطلبان ریاست جمهوری بر اساس سیاست های کلی انتخابات و لازم الاجرا است

بیانیه شورای نگهبان درباره واکنش ها به مصوبه اخیر این شورا

مسئول جدید روابط عمومی حزب جمهوریت معرفی شد

پاسخ شورای نگهبان به دستور انتخاباتی روحانی

لزوم پیگیری بین المللی حمله تروریستی به مدرسه کابل

موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، ملی شد

تهیه و توزیع 50 هزار پرس افطاری و سحری در مازندران

کاندیدای ریاست جمهوری: وزارت خانواده تشکیل می دهم

جمع آوری بیش از 4 میلیون پرونده در سازمان اسناد ملی ایران

مردم برای سفر به تفرجگاه های یزد برنامه ریزی نکنند

روحانی: کسی حق ندارد روحیه رزمنده خط مقدم دیپلماسی را تضعیف کند

اعلام شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

خبر 20 دوشنبه 20 اردیبهشت

سند ملی ازدواج و خانواده بزودی رونمایی می شود

ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری که مدارکشان مطابق با دستورالعمل جدید نباشد فاقد اعتبار است

ادامه اختلافات مجری و ناظر انتخابات | واکنش شورای نگهبان به اطلاعیه وزارت کشور و دستور روحانی

فارس24| از کاندیداهای اصلاح طلبان تا جبهه پایداری و ائتلاف نیروهای انقلاب

بیانیه شورای نگهبان در مورد مصوبه انتخاباتی اش

خیرین مسکن ساز برای کمک به افراد کم توان وارد صحنه شوند

آخرین خبر درباره برگزاری نماز عید فطر در مصلی تهران

میزان فطریه از سوی دفتر مقام معظم رهبری اعلام شد

دانش آموزان یزدی با صدور بیانیه ای کشتار دختران افغانستانی را محکوم کردند

روحانی: کسی حق ندارد روحیه رزمنده دیپلماسی را تضعیف کند

باید دید: برگزیده ی اخبار امروز شفقنا

دیکتاتورهایی که خواستند برای مردمشان خوب باشند

روایات مبین ملاک بلوغ برای دختران، منافاتی باهم ندارند / چگونگی جمع بین روایات

اطلاعیه شماره 6 هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

رعایت مفاد سیاست های کلی انتخابات از سوی مسئولان ضروری است

برگزاری دادگاه آنگ سان سوچی برای اولین بار با حضور خودش در دادگاه

عطش کاندیداتوری پیش از تابستان 1400/ به نام ریاست جمهوری، به کام وزارتخانه!

عطش کاندیداتوری پیش از تابستان 1400/ به نام ریاست جمهوری، به کام وزارتخانه!