موضوعات داغ: - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - بانك پارسيان - حوزه و دانشگاه - رتبه بندي معلمان - واكسن كرونا - باشگاه پرسپوليس - اخبار اسپانيا - نيك سرشت - امام رضا عليه السلام - حزب همبستگي ايران اسلامي - بهزيستي شهرستان شيراز - علي توسلي - پرواز عبوري - حمايت از ولايتي - شوراي مسلمانان انگليس - حفاظت از منابع - اميلي بلانت - ابوبكر بغدادي زخمي - مسابقات كاراته وان

مطالب مرتبط:
محمدجواد ظریف ناجی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 است
میزان حقوق و شغل فرزندان 2 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400
چشمک لاریجانی به انتخابات ریاست جمهوری
میزان حقوق و شغل فرزندان 2 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری
طرح اصلاح ماده 100 قانون شهرداری در کمیسیون عمران مجلس بررسی می شود
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 اردیبهشت 1400 ساعت 00:102021-04-22سياسي

اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری؛ از مجلس پافشاری از شورای نگهبان پایداری


محمدمهدی احمدی: در زمان تشکیل مجلس یازدهم زمزمه هایی از برخی نمایندگان تازه ورود به بهارستان به گوش می رسید که قصد دارند قوانین انتخابات را اصلاح کنند که قانون انتخابات ریاست جمهوری هم از این اصلاحات مستثنی نبود.

- اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری؛ از مجلس پافشاری از شورای نگهبان پایداری " اولین اقدام مجلس در سال جدید رفع ایرادات قانون انتخابات ریاست جمهوری بود تا در این زمان کوتاه تا انتخابات خردادماه این قانون را بتواند به انتخابات 1400 برساند از این جهت دوباره بعد از تصویب اصلاحیه ها این قانون روانه شورای نگهبان شد، اما باز این اصلاحیه ها مورد مخالفت شورای نگهبان قرار گرفته شد گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو- محمدمهدی احمدی: در زمان تشکیل مجلس یازدهم زمزمه هایی از برخی نمایندگان تازه ورود به بهارستان به گوش می رسید که قصد دارند قوانین انتخابات را اصلاح کنند که قانون انتخابات ریاست جمهوری هم از این اصلاحات مستثنی نبود.

از این رو بعد از تشکیل شدن کمیسیون شورا های مجلس به ریاست محمد صالح جوکار اولین دستورکار این کمیسیون اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری بود تا این قانون را به انتخابات ریاست حمهوری 1400 برسانند.

در همین راستا کمیسیون شورا های مجلس یازدهم جلسات متعددی را برگزار کرد تا اصلاحات اساسی را بر روی این قانون اعمال کند.

در همین موضوع محمدصالح جوکار رییس کمیسیون شورا ها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در شهریور سال گذشته در تشریح جزییات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: 6 ماده از 94 قانون انتخابات ریاست جمهوری در این طرح، اصلاح شده است.

وی افزود: موضوعات مربوط به شرایط عمومی داوطلبان انتخابات، استعفای مسئولان اجرایی به هنگام نامزد شدن، مدارک و اسنادی که افراد باید به مراکز ثبت نام و شورای نگهبان ارائه کنند و همچنین زمان رسیدگی به صلاحیت داوطلبان در شورای نگهبان، از جمله مواد اصلاحی در این طرح است.

همچنین رییس کمیسیون شورا های مجلس گفت: بر اساس این طرح؛ تعیین مصادیق رجل سیاسی، زمان رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان از 10 به 15 روز تغییر کرده است و سن داوطلبان بین 40 تا 70 سال و حداقل مدرک لازم نیز کارشناسی ارشد در این طرح لحاظ شده است که البته پیشنهاد شده است که حداقل سن 45 سال تعیین شود.

جوکار تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب در سال 95 سیاست های کلی انتخابات را ابلاغ و تکلیف بسیاری از مسائل را روشن کردند.

براساس این سیاست ها، تعیین دقیق معیار ها و شاخص های شرایط عمومی داوطلبان بر عهده قانونگذار است.

این در حالی بود که عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفتگو با روزنامه اطلاعات نسبت به طرح اصلاحیه مجلس واکنش نشان داده بود و اظهار داشت: اگر اختیارات شورای نگهبان را برخلاف قانون اساسی توسعه دهند، قطعاً شورا با آن مخالف است، زیرا تشخیص رجل سیاسی و مذهبی بودن یک فرد برعهده شورای نگهبان است.

این موضوع زمانی مطرح شد که مجلس اقدام به ترسیم معیار برای نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرده بود، اما باتوجه به مخالفت شورای نگهبان نمایندگان مجلس مصر بودند تا این معیار ها را ترسیم کنند که حتی این اقدام مجلس صدای مجمع تشخیص مصلحت نظام را هم در آورد، زیرا مجمع معتقد بود که این اصلاحیه مجلس صراحتا در تضاد با قانون اساسی کشور است، اما مجلس بدون توجه به مخالفت ها در 11 ابان 99 با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری موافقت کرد و در 23 دی سال گذشته بعد از تصویب جزییاتش این قانون را راهی شورای نگهبان کرد.

چرا قانون انتخابات توسط شورای نگهبان رد شد؟ قانون انتخابات بعد از بررسی در شورای نگهبان مغایر با قانون اساسی شناخته شد و دوباره به مجلس ارجاع داده شد.

در همین رابطه هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در تشریح مغایرت ها گفت: یکی از ایرادات شورای نگهبان، در مورد سابقه تصدی سمت های مذکور در این مصوبه بود که منحصر نمودن به آن ها مغایر اصل 115 قانون اساسی شناخته شد به این معنا که در احصاء صورت گرفته، برخی مناصب در نظر گرفته نشده بودند به عنوان نمونه، برخی از مناصب اجرایی یا قضایی همتراز شامل مصوبه نمی شود که این امر تضییع حقوق برخی از افراد را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: ایراد دیگر شورای نگهبان در مورد امکان ثبت نام اساتید دانشگاه با رتبه استاد تمامی یا دانشیار با ده سال سابقه تدریس و مدرسین حوزه علمیه با ده سال سابقه تدریس در سطوح عالی بود.

در این خصوص مساله این بود که با در نظر گرفتن شرایطی که در اصل 115 قانون اساسی آمده است، داوطلبان ریاست جمهوری باید از میان رجال مذهبی و سیاسی و مدیر و مدبر در حد اداره کشور باشند این بدان معناست که داوطلبان باید از برخی سوابق اجرایی و مدیریتی کلان برای اداره کشور برخوردار باشند و صِرف اینکه داوطلبان از میان اساتید حوزه و دانشگاه باشند، کافی به نظر نمی رسد.

همچنین طحان نظیف گفت: در مورد افرادی که مستقیما با حکم رهبر معظم انقلاب منصوب شده اند نیز وضعیت به همین ترتیب است چرا که ممکن است اساسا برخی منصوبان رهبر معظم انقلاب، برای امور غیراجرایی منصوب شده باشد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان کرد: یکی دیگر از ایرادات در خصوص اخذ یا داشتن تابعیت یا اقامت دائم از کشور های بیگانه توسط داوطلب، والدین، همسر و فرزندان او بود که مصوبه آن را از مصادیق عدم التزام و تعهد به انقلاب اسلامی داوطلب دانسته بود.

هرچند ممکن است چنین اقدامی از سوی داوطلب از مصادیق عدم التزام باشد، ولی انتساب اخذ یا داشتن تابعیت یا اقامت دائم از کشور های بیگانه از سوی والدین، همسر و فرزندان داوطلب به شخص وی لزوماً صحیح نیست و نمی توان از مصادیق عدم التزام و تعهد به انقلاب اسلامی داوطلب تلقی شود چرا که ممکن است داوطلب اساسا با این اقدام اعضای خانواده خود مخالف باشد و این امر به نوعی احجاف در حق برخی افراد تلقی شود.

اصرار مجلس برای چیست؟ اولین اقدام مجلس در سال جدید رفع ایرادات قانون انتخابات ریاست جمهوری بود تا در این زمان کوتاه تا انتخابات خردادماه این قانون را بتواند به انتخابات 1400 برساند از این جهت دوباره بعد از تصویب اصلاحیه ها این قانون روانه شورای نگهبان شد، اما باز این اصلاحیه ها مورد مخالفت شورای نگهبان قرار گرفته شد که در این رابطه سخنگوی شورای نگهبان در فضای مجازی نوشت: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری به دلیل باقی ماندن برخی ایرادات مطرح شده از سوی هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، مغایر بند 2 اصل 110 شناخته شده و مراتب به مجلس اعلام خواهد شد.

این گفته سخنگوی شورای نگهبان تا این لحظه آخرین اخبار از قانون انتخابات ریاست جمهوری است و به نوعی هنوز توپ در زمین مجلس قرار دارد.

در نهایت سوالی که پیش می آید این است که چرا مجلس اصرار دارد بدون کار کارشناسی شده و بررسی دقیق، قانون انتخابات را به سرانجام برساند؟ حتی این اصرار مجلس سبب شده است قانون انتخابات که برای یک حکومت دموکراسی طور جزء واجبات است و باید اصولی نهادینه شود همانند یک بچه بین این قوه و شورای نگهبان دائما درحال پاسکاری باشد.


کلید واژه ها: قانون انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات - انتخابات ریاست - قانون انتخابات - شورای نگهبان - ریاست جمهوری - اصلاح قانون انتخابات - اصلاح - قانون - نگهبان - جمهوری - مجلس یازدهم - اصلاح قانون - مجلس - ریاست - شورای - نمایندگان - بهارستان - محمدمهدی - پایداری - اصلاحیه - یازدهم - قوانین - زمان - انتخابات 1400 - تشکیل - خبرگزاری - هایی - ورود

آخرین اخبار سرویس:
80 درصد ردصلاحیت شدگان شورای شهر توسط دولت انجام شد/ سهم خواهی پدرخوانده های اصلاح طلب از مدیریت شهری

صوت دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان + دانلود، ترجمه

433 نفر در مدیریت شهری و روستایی در 3 سال گذشته بازداشت شدند

ورود رییسی و ظریف به انتخابات قطعی شده است؟

26 استان کشور از قله پیک کرونا عبور کردند

همایش ضدبرجامی «وین نان نمی شود» در تهران

مصادیق ترک فعل مدیران دولتی زیاد شده است؛ دادستان ها به ترک فعل مدیران ورود کنند

تردید های ابراهیم/ دوقطبی ائتلاف نظامیان و رییسی در انتخابات 1400 چقدر جدی است؟

اوقات شرعی امروز یکشنبه به افق شهرکرد

تلویزیون اینترنتی «رواق میقات» راه اندازی شد

433 نفر در مدیریت شهری و روستایی در 3 سال گذشته باز داشت شدند

80 درصد رد صلاحیت شدگان شورای شهر توسط دولت انجام شد/ سهم خواهی پدرخوانده های اصلاح طلب از مدیریت شهری!

جزییات مصوبه جنجالی شورای نگهبان

چراغ راه دلها

ترتیل جزء 26 قرآن کریم+صوت و متن آیات

مخالفت علی مطهری با رییس جمهور اقتصاددان

تقریبا همه تحریم های اصلی برطرف شده است

حاج ناصر جدلی درگذشت

چین و پرفروش ترین خودروهای مبتنی بر انرژی های نوین در سال 2020 (+عکس)

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 18 اردیبهشت

14 شهرستان استان گیلان در وضعیت نارنجی کرونایی

بررسی فایل صوتی ظریف در جلسه غیرعلنی مجلس

خاطرات شهید احمد امی با «یاماها» کتاب شد

شرایط دورکاری کارمندان دولت از فردا

مشارکت اقوام و مذاهب در انتخابات فرصتی برای پیشبرد اهداف نظام در عرصه بین الملل است

تصاویر / نشست معاونان آموزش مدارس سطح یک حوزه علمیه قم

روحانی: تقریبا همه تحریم های اصلی و اصولی برطرف شده/ مذاکرات برای برخی جزییات ادامه دارد

روحانی: تقریبا همه تحریم های اصلی برطرف شده

استاندار: گیلان عید فطر پذیرای گردشگران نیست

پیروزی احزاب طرفدار استقلال در انتخابات پارلمانی اسکاتلند

پیروزی احزاب طرفدار استقلال اسکاتلند

خاطرات آیت الله هاشمی از وقایع جنجالی سال 1377؛ پانزدهم آذر: از انتشار روزنامه خرداد توسط عبدالله نوری تا انتقاد شدید رهبری از وضعیت مطبوعات و گفت و گوی تلفنی با فائزه هاشمی در مورد پرونده وی

بسیج سازندگی در امر محرومیت زدایی نقش برجسته ای دارد/ بسیج سازندگی امروز به نماد محرومیت زدایی تبدیل شد

فیلم|18 اردیبهشت، روز جهانی پرندگان مهاجر

فیلم| روز جهانی پرندگان مهاجر

اواخر اردیبهشت، زمان بهره برداری از اولین واکسن کرونای ایرانی

ذوالنور: انتشار مصاحبه ظریف سرقت نبود، قهرمان سازی بود / غربگرایان می خواهند روسیه در این شرایط مهم از ایران حمایت نکند

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا: مدارس و دانشگاه ها از اول مهر بازگشایی می شوند

خدمات داوطلبانه هلال احمر حد و مرز نمی شناسد

فعالیت گروههای شغلی 1 و 2 در ایلام با رعایت پروتکل های کرونایی مجاز است

هزینه مذاکرات تا کنون چند میلیارد دلار شده است؟

پژمانفر: روحانی و ظریف درباره تحریم ها دروغ گفتند

مطهری: باید با آمریکا رابطه اقتصادی برقرار کنیم /با کاندیداتوری من و ظریف فضای انتخابات گرم می شود

اجرای برخی تصمیمات در روند مقابله با کرونا به شجاعتی فوق العاده نیاز داشت/ واکسن کوپاستور اواخر اردیبهشت و واکسن برکت در خرداد ماه آماده بهره برداری خواهد بود

شریعتی: چاه وین برای مردم آب ندارد ولی برای عده ای نان سیاسی دارد / دولت در ضعیف ترین حالت ادوار تاریخ دولت های جمهوری اسلامی است

ظریف و جهانگیری در جلسات انتخاباتی جبهه اصلاحات ایران حاضر نشدند

مصوبه شورای نگهبان برای حضور افراد شایسته در انتخابات است

12 شرط برای نامزدهای ریاست جمهوری اعلام شد

روایت مهدی حجت از تخریب قبر دو شاه

روحانی: تقریبا تمام تحریم های اصلی و اصولی برطرف شده است

خبر مهم روحانی از رفع همه تحریم های اصلی آمریکا

کارمند سیما؛ از عاشورا تا مجری گری ایران اینترنشنال

مرعشی: هیچ امکانی برای همکاری اصلاح طلبان با لاریجانی وجود ندارد

واکسن «کوپاستور» اواخر اردیبهشت و واکسن «برکت» در خردادماه آماده بهره برداری خواهد بود

تشکر جنبش یاران جوانان انقلاب از بیانات عزتمندانه رهبر معظم انقلاب

اطلاعیه شماره 4 هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات اولین میاندوره ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

عکس | رونمایی از تندیس آیت الله هاشمی رفسنجانی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

عبور 26 استان از پیک کرونا

دو واکسن ایرانی تا خردادماه آماده می شوند / تا به امروز در واکسیناسیون عمومی موفق بودیم

خبر مهم روحانی از رفع تحریم های اصلی آمریکا

روحانی: تقریبا همه تحریم های اصلی و اصولی برطرف شده/ مذاکرات برای برخی جزییات ادامه دارد

فرصت داوطلبان تایید صلاحیت نشده انتخابات مجلس برای ارائه شکایت

محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری در جلسات جبهه اصلاحات ایران در مورد انتخابات ریاست جمهوری حاضر نشده اند

واکسن کوپاستور اواخر اردیبهشت و واکسن برکت در خردادماه آماده بهره برداری خواهد بود

شعار و برنامه عباس آخوندی برای انتخابات 1400

افشاگری های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

مطهری: ردصلاحیت من، خطای شورای نگهبان بود

مطهری در کلاب هاوس : حضور من، ظریف و تاجزاده فضای سرد انتخابات 1400 را تغییر می دهد/ رییس جمهور نباید اقتصاددان باشد

خاطره جالب دنیا مدنی از رویا تیموریان در همرفیق

چند درصد مردم ایران واکسن کرونا دریافت کرده اند؟

همه تحریم های اصلی و اصولی برطرف شده است/ ادامه مذاکرات بر سر جزییات است

اطلاعیه دفتر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه

سه روز تا تصمیم

جزییات جدید از عملیات ترور سردار سلیمانی

سید حسن نصرالله مذاکرات وین را موجب عصبانیت صهیونیست ها می داند، شما چطور؟

سیاست های انتخاباتی اصلاح طلبان اصفهان

خبر مهم روحانی از رفع همه تحریم های اصلی آمریکا

از افتتاح جاده کنار گذر تا افتتاح طرح بازآفرینی بافت تاریخی مهریز

110 گوسفند، قربانی انتخابات می شوند

مطهری در کلاب هاوس : حضور من، ظریف و تاجزاده فضای سرد انتخابات 1400 را تغییر می دهد/ رییس جمهور نباید اقتصاددان باشد

تعزیه دو رکعت تا رستگاری در زاهدان روی صحنه می رود

بازگشایی تالارهای تخصصی کتابخانه ملی

مطهری: ردصلاحیت من، خطای سهوی شورای نگهبان بود /ناامید نیستم

تقریبا همه تحریم های اصلی و اصولی برطرف شده؛ مذاکرات برای برخی جزییات ادامه دارد

پاسخ نهاد کتابخانه ها به اظهارات پژمانفر

کتاب «درس های مکاسب» آیت الله مرتضوی رونمایی می شود

خبر مهم روحانی از رفع همه تحریم های اصلی و اصولی

دعوت به اخلاق بدون پایبندی به آن از آفات بزرگ است

صوت تحدیر ( تندخوانی ) جزء بیستم و هفتم قرآن کریم | تلاوت جزء 27 قرآن مجید

از تمبرهای دهه شصت تا سکه های 2000ساله در خاطرات واقف موزه حرم رضوی

استقبال جهان عرب از موضع رضایی درباره فلسطین

افتتاح پویش احسان رمضان به همت ستاد اجرایی حضرت امام(ره) در همدان

قدرتمندتر شدن جریان مقاومت سقوط رژیم صهیونیستی را شتاب داده است

مسئولان فرصت مسئولیت را به تهدید تبدیل نکنند

روحانی: واکسن کوپاستور اواخر اردیبهشت و واکسن برکت در خرداد ماه آماده بهره برداری خواهد بود

پیروزی احزاب طرفدار استقلال اسکاتلند در انتخابات پارلمانی

برگزاری وبینار «قدس: محور وحدت و حیات اسلام»

آمار تعداد رد صلاحیت شده ها با هدف مخشوش کردن شرایط ارائه شد

مخالفت علی مطهری با رییس جمهور اقتصاددان /در مقابل فشارهای خارجی مقاومت می کنم

ارائه آمار تعداد رد صلاحیت شده ها با هدف مخشوش کردن شرایط ارائه شد

اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری؛ از مجلس پافشاری از شورای نگهبان پایداری

اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری؛ از مجلس پافشاری از شورای نگهبان پایداری