مطالب مرتبط:
حوزه قضایی بهارستان با کمبود نیروی انسانی مواجه است
چرا تشنه می شویم؟
چرا فلسطینیان خواستار برگزاری انتخابات در قدس هستند؟
چرا «مجمع تشخیص» گره کور FATF را باز نمی کند؟
چرا حقوق فروردین بازنشستگان تامین اجتماعی کم واریز شد؟
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 اردیبهشت 1400 ساعت 14:452021-04-22فناوري

روبات های مونث ظاهر انسانی تری دارند. چرا؟


با تکثیر روزافزون روبات های مونثی چون سوفیا و دستیارهای مجازی مونث پرطرفداری همچون سیری (اپل)، آلکسا (آمازون) و کورتانا (مایکروسافت)، - خبرگزاری فارس ـ گروه غرب از نگاه غرب: با تکثیر روزافزون روبات های مونثی چون سوفیا و دستیارهای مجازی مونث پرطرفداری همچون سیری (اپل)، آلکسا (آمازون) و کورتانا (مایکروسافت)، به نظر می رسد که هوش مصنوعی با یک مسئله جنسیتی رو به رو باشد.

این عدم توازن جنسیتی در هوش مصنوعی گرایش فراگیری است که انتقادهای شدیدی را در رسانه ها برانگیخته است (حتی یونسکو نسبت به خطرات چنین رویه ای هشدار داده است)، چرا که کلیشه های موجود درباره شئ پنداری زنان را تقویت می کند.

اما چرا به اشیای هوش مصنوعی هویتی زنانه داده می شود؟ اگر قصد داشته باشیم استفاده گسترده از دادن جنسیت زنانه به اشیای هوش مصنوعی را مهار کنیم، باید ریشه های عمیق این پدیده را بهتر درک کنیم.

انسانی تر کردن چیزی غیرانسانی ما در مقاله ای که در نشریه روانشناسی و بازاریابی منتشر شده نوشته ایم که تحقیق در این مورد که چیزی از شخص انسان می سازد، می تواند دورنمای جدیدی را در این باره به دست دهد که چرا در حوزه هوش مصنوعی، به شکلی سیستماتیک از زنانه کردن اشیا استفاده می شود.

به اعتقاد ما اگر روال معمول این است که در هوش مصنوعی زنان بیشتر از مردان شی انگاری می شوند، به این دلیل نیست که مردان به عنوان دستیاری بی نقص تصور می شوند، بلکه به این دلیل است که مردم  پیش از هر چیز دیگری، انسانی بودن را بیشتر به زنان نسبت می دهند.

چرا؟ چون تصور بر این است که زنان به نسبت مردان گرم تر هستند و احتمال اینکه عواطف را تجربه کنند بیشتر است، به همین دلیل جنسیت زنانه دادن به اشیای هوش مصنوعی در انسانی تر کردن آنها نقش دارد.

گرم بودن و تجربه داشتن (اما نه توانمندی) در واقع به چشم کیفیات بنیادینی دیده می شوند که برای یک انسان کامل بودن لازم است و ماشین ها فاقد آن هستند.

ما با تهیه فرضیه های مختلف از غیرانسانی کردن تا شئ انگاری کردن زنان، پنج مطالعه را با نمونه کاملی مرکب از بیشتر از سه هزار شرکت کننده انجام داده ایم که نشان داده اند: 1) زنان به طور کلی و در مقایسه با موجودیت های غیرانسانی، انسان تر از مردان تصور می شوند 2) در مقایسه با روبات های مذکر، روبات های مونث واجد کیفیات انسانی مثبت تری هستند و در مقایسه با هم حیوانات و هم ماشین ها، انسان تر از روبات های مذکر تصور می شوند 3) انسانیت"ی که از روبات های مونث استنباط می شود، منحصر به فرد بودن رفتاری را که از آنها در زمینه درمان سر می زند افزایش می دهد و در ارتباط با راه حل های هوش مصنوعی به نگرش های مطلوب تری منجر می شود.

ما از چندین اندازه گیری مختلف برای انسان فرض شدن روبات ها هم در مقایسه با حیوانات و هم ماشین ها استفاده کردیم.

برای مثال برای اندازه گیری انسان بودن بارز روبات های مذکر و مونث در مقایسه با حیوانات، از افزایش دادن مقیاس انسانی کردن  بر اساس تصویر کلاسیک سیر تکامل استفاده کردیم.

ما به تلویح از پاسخگویان آنلاین خواستیم تا بر اساس نمودار تکامل از میمون های باستانی تا انسان های مدرن، مشخص کنند که روبات های مونث یا مذکر را چقدر تکامل یافته می دانند.

برای اندازه گیری انسان بودن بارز روبات های مونث و مذکر در مقایسه با ماشین ها، مقیاسی را درست کردیم که انسانی شدن (نشدن) مکانیکی بارز را با نموداری از تکامل انسان از روبات ها به انسان (به جای میمون به انسان) اندازه گیری می کرد.

البته ما نسخه ای مونث و مذکر هر دو این مقیاس ها را طراحی کرده بودیم.

سایر اندازه گیری ها، با پرسیدن سطح عواطفی که پاسخگویان به روبات های مذکر و مونث نسبت می دادند، برداشت هایی محسوس و تلویحی از انسان بودن را به دست می داد.

گفته می شود برخی عواطف وجه تمایز بین انسان با ماشین است (مثلا رفتار دوستانه داشتن و میل به سرگرمی و تفریح ) و برخی عواطف دیگر بین وجه تمایز بین انسان و حیوان است (مثل سازماندهی ، مودب بودن ) سرانجام ما از یک تست نسبت دادن تلویحی نیز برای بررسی این استفاده کردیم که آیا بیشتر احتمال دارد مفهوم انسان به جای ماشین به روبات های مونث نسبت داده شود یا روبات های مذکر.

  شبحی در ماشین هرچند ما دریافتیم که در اکثر اندازه گیری های محسوس و تمام اندازه گیری های بارز و تلویحی زنان و روبات های مونث انسان تر  تصور می شوند، این را نیز دریافتیم که روبات های مذکر و مونث از نظر ابعاد منفی اندازه گیری های محسوس انسان بودن، انسان تر تصور می شوند.

با در نظر گرفتن این نکات، نتایج حاصله نشان می دهند که به نسبت روبات های مذکر، روبات های مونث نه تنها کیفیات انسانی مثبت تری را انتقال می دهند (جنسیت گرایی خیرخواهانه) بلکه انسان تر نیز تصور می شوند و از آنها انتظار می رود برای توجه به نیازهای منحصر به فرد ما در یک بستر خدماتی، مستعدتر باشند.

این یافته ها ممکن است به توضیح احتمالی جدیدی اشاره داشته باشد که چرا روبات های مونث  به همتایان مذکر خود ترجیح داده می شوند و به این دلیل که این ماشین ها با قدرت بیشتری حامل مفهوم انسانیت هستند، مردم ماشین های هوشمند مونث را ترجیح می دهند.

اگر زنانگی برای انسانی کردن موجودیت های غیرانسانی مورد استفاده قرار می گیرد، این تحقیق نشان می دهد که شئ پنداری زنان در حوزه هوش مصنوعی، شاید دقیقا به چنین معنایی نباشد.

فرض پرطرفدار این است که ضرورت دارد اعضای این زیرگروه پیش از شئ انگاری آنها، به عنوان حیوانات یا ابزارها دیده شوند.

به عبارت دیگر غیرانسانی کردن در وهله اول یک پیش شرط برای شئ انگاری است، چون چیزی که هدف شئ انگاری قرار می گیرد نوعا انسانیت آن از آن سلب می شود.

برعکس این دیدگاه غالب، تبدیل کردن زنان به اشیا در هوش مصنوعی به این دلیل رخ نمی دهد که زنان در جایگاهی پست تر از انسان فرض می شوند، بلکه به این دلیل انجام می شود که از همان ابتدا  فرا انسان تصور می شوند.

شئ انگاری زنان در جهان واقعی؟ این تحقیق بر اساس چیزی بنا شده که در مقایسه با ماشین ها، انسان ها را وامی دارد ریشه های عمیق  دادن جنسیت مونث به هوش مصنوعی را بهتر درک کنند.

از آنجا که احساسات برای انسان بودن ما اهمیت اولیه ای دارد و به این دلیل که زنان بیشتر احتمال دارد احساسات را تجربه کنند، به اعتقاد ما به اشیا هوش مصنوعی کسوتی زنانه پوشانده می شود تا آنها را انسان تر کنند و در نظر گرفتن نیازهای منحصر به فرد ما از سوی آنها محتمل تر به نظر آید.

با این حال این روند تبدیل کردن زنان به اشیا، با دلالت این ایده که زنان شی و ابزارهای ساده ای هستند که برای ارضای نیازهای مالک آنها طراحی شده اند، می تواند به شئ انگاری زنان بینجامد.

این امر به طور بالقوه می تواند به شئ انگاری و غیر انسان پنداری زنان در دنیای غیردیجیتال دامن بزند.

در نتیجه این تحقیق سردرگمی اخلاقی را که طراحان هوش مصنوعی و سیاستگذاران با آن مواجه هستند روشن می کند: گفته می شود که در هوش مصنوعی زنان به شئ تبدیل می شوند، اما تزریق انسانیت زنان به اشیای هوش مصنوعی کاری می کند تا این اشیا انسان تر و قابل قبول تر به نظر آیند.

این نتایج برای آینده برابری جنسیتی در هوش مصنوعی و همچنین برای خاتمه دادن به شئ انگاری زنان در هوش مصنوعی به طور خاصی دلگرم کننده نیست.

تکامل صداهای از نظر جنسیتی خنثی می تواند راهی برای دور شدن از دادن جنسیت زنانه به هوش مصنوعی و دست برداشتن از این جنسیت گرایی خیرخواهانه باشد.

یک راه حل دیگر می تواند شبیه تجربه اخیر گوگل در ساختن یک صدای جنسیتی پیش فرض باشد که به طور تصادفی  و با احتمال برابر، یک روبات هوشمند مذکر یا مونث را برای کاربران  فعال کند.


کلید واژه ها: هوش مصنوعی - مصنوعی - مونث - روبات - جنسیت - خبرگزاری فارس - زنان - زنانه - مجازی - عدم توازن - داده - سیری - خبرگزاری - رسانه ها - استفاده - گسترده - یونسکو - تقویت - هشدار - خطرات - توازن - گرایش - رسانه - گروه - ظاهر - عمیق - مهار - فارس - چگاه

آخرین اخبار سرویس:
به یک ساندویچ کار نیمه ماهر نیازمندیم

فروشنده ماهر خانم

نیازمند مکانیک کار ماهر

پرستار کودک 3/5با ضامن

به یک کارگر ساده در فست فود پاره وقت نیازمندیم

مربی ژیمناستیک خانم

نیروی کار تراشکار

به یک کمک آشپزآقاویک منشی خانم جهت کاردر رستوران

همکاری در آشپزخانه برای شستشو و نظافت

استخدام راننده ایسوزو داخل شهری در شرکت معتبر در بومهن

استخدام قالبساز و تراشکار با تجربه در تهران

هر آنچه که بایستی در رابطه با اتریوم 2.0 بدانید

فروشندگی در فروشگاه لوازم خانگی فروشنده خانوم

منشی خانووم

استخدام حسابدار ماهر در شرکت جنرال فورس در تهران

به یک فروشنده تمام وقت جهت ایستگاه سلامت نیازمندیم

استخدام تایپیست و مترجم

استخدام کارگر فنی در یک شرکت معتبر در اصفهان

چرخ کار خانم

یک نفر کارگر ساده در بستنی فروشی نیازمندم

چرخکار خانم و اقا

راننده جهت پخش مواد غذایی و بهداشتی

اژانس

به یک نفر فروشنده با تجربه نیاز مندیم

کارگر ساده

اتو و بسته بندی

به تعدادی جوشکار حفاظ زن حرفه ای نیازمندیم

استخدام کارشناس صنایع جهت یک واحد تولیدی در همدان

دعوت به همکاری فروشنده

استخدام نظافتچی

همکار برای مشاور املاک

کمک آشپز حرفه ای

بسته بندی ومونتاژ، نیازمند نیروی کار خانم و آقا نوجوان

استخدام کارشناس پایش شبکه رادیویی (RAN_FO_Engineer) در منطقه شادآباد

شابلون زن ماهر ونیروی ساده

بنا جهت کار دیوار چینی و پلاستر

تولیدی رهام

نیاز شدید و به کارگر

دکور و کابینت نیازمند نیرو کار

استخدام گرافیست ماهر و با سابقه کار اقدسیه

آبدارچی جهت دفتر املاک

نیازمند به نیروی کار ساده

نیروی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ

استخدام خانم کار در کارگاه طلاسازی

کارگر ساده و فروشنده جهت فروش و آشپز ی با نظافت

استخدام مدیر اداری خانم در یک شرکت معتبر در محدوده میرداماد - تهران

بازاریاب خانم در فروش بتن با حقوق و پورسانت متری

استخدام بنا اجر نما کار

فروشنده خانم فروش لباس زیر زنانه (حجاب مناسب)

بهترین گوشی های ارزان امسال کدامند؟

استخدام برنامه نویس Asp.net Core و برنامه نویس (Front-End (Vue.Js در تهران

کار غیر حضوری

اپراتور cnc در شهرک شکوهیه

خانم وردست خیاط جهت دکمه مادگی

نیازمند به کمک آشپز

کاراموزی در موسسه حسابداری

پرستار کودک شیر سنگی

استخدام منشی آقا هلدینگ سفیر

استخدام منشی

نیروی mdf کار برشکار و کلاف کار

نیازمند روانشناس با سابقه کار در محدوده شهید رستمی

کارشناس مالی .خانم

پیک موتوری

خانم مسلط به اتوکد

نرم افزار آکروبات را آپدیت کنید

رایانه های «Dell» در معرض خطر حمله سایبری

استخدام کارگرساده

استخدام حراست شهرستانی

کارگر دوغاب ریزی نما

نیرو خانم متخصص به اتوکد با قدرت بیان بالا

منشی خانم جهت دفتر وکالت

نگهبان بازنشسته

فروشنده زیر 30 سال جهت اسباب بازی فروشی

خدمه خانم

چرخ کار و وسط کار

استخدام عکاس حرفه ای در مجموعه معماری و دکوراسیون داخلی آرمند در همدان

استخدام مشاور ارشد مالی و مسئول بایگانی در تهران

منشی جهت هماهنگی فایل

نمایشگاه الکامپ 1400، تیرماه برگزار می شود

نگهبان بازنشسته جهت پارکینگ داری

شاگرد آهنگری وارد یا نیمه وارد یا کیلویی

استخدام نیروی فنی و انبار

مشاور جهت کار در دفتر املاک

یک نفر که کار تبلیغاتی انجام دهد

زیگزال دوز راسته دوز میاندوز کار نیازمندیم

کار در جگرکی

نیاز به چند نفر آقا جهت کار در مغازه

به تعدادی خانوم و اقا مسلط به (کامپیوتر نرم افزار

ظرف شور کمک آشپز

یک نفر خانم جهت صندوقداری و اپراتوری

هوش مصنوعی

خدماتی آبدارچی

نیرو جهت تبلیغات

باریستا و بارتندر

برقکاری ساختمان

اشپز نیمه وقت

استخدام دندانپزشک خانم مسلط به کامپوزیت ونیر در تهران

نظافت چی خانم

کارگر اقا جهت کار در نمایشگاه ماشین

چرخکار مجلسی دوز

روبات های مونث ظاهر انسانی تری دارند. چرا؟

روبات های مونث ظاهر انسانی تری دارند. چرا؟