موضوعات داغ: - شاهين بندرعامري - شاهين بندر عامري - رژيم صهيونيستي - فراز كمالوند - جشنواره جهاني فيلم فجر - تيم فوتبال پرسپوليس - استقلال و ذوب آهن - تركيب احتمالي - كنعاني زادگان - ليگ قهرمانان - مدافع تيم فوتبال پيكان - آتش نشاني مشهد - سلامت جسمي - نرده - آبهاي آرام - قهرمان ليگ برتر - وضعيت مصدومان پرسپوليس - آشپزخانه رويايي - جوان ترين تيم ليگ برتر - بخشدار قلعه نو - هنرمند ژاپني - شوراي گسترش آموزش عالي - فرانك ريبري

مطالب مرتبط:
پاسخ شرکت ملی صنایع پتروشیمی به گزارش خبرگزاری فارس
شرکت صنایع غذایی خرم آباد وارد مدار تولید می شود
شرکت بازرگانی پتروشیمی عاملیت توزیع محصول در بورس کالا شد
اعلام ممانعت شرکت ملی نفت برای بازرسی به قرارگاه کرونا/تعطیلی تهران منوط به تصمیم ستادملی
استخدام مونتاژ کار ساده خانم در شرکت سامانه آزمای قائم در خلج آباد کرج
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 12:552021-04-21اقتصادي

توضیحات شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره احداث پتروشیمی اسلام آباد غرب


شرکت ملی صنایع پتروشیمی در واکنش به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس با عنوان «5 دلیل غیر اقتصادی بودن پتروشیمی اسلام آباد غرب / تخته گاز زنگنه برای پروژه تراشی در اواخر دولت» توضیحاتی را ارائه کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شرکت ملی صنایع پتروشیمی در واکنش به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس با عنوان 5 دلیل غیر اقتصادی بودن پتروشیمی اسلام آباد غرب / تخته گاز زنگنه برای پروژه تراشی در اواخر دولت" توضیحاتی را ارائه کرد.

در این توضیحات آمده است: یکی از مهم ترین زنجیره های ارزش در صنعت پتروشیمی که به خاویار پتروشیمی شهرت دارد زنجیره پروپیلن و مشتقات آن است که دانش فن آوری و کاتالیست و بخش اعظمی از تجهیزات آن در اختیار کشورهای بیگانه بوده و استعمار با وضع تحریم های ظالمانه، از ارائه تکنولوژی تولید این محصول و همچنین کاتالیست آن به عنوان قلب واحد خودداری می نماید و اگر چه در سال های گذشته بیش از 25 طرح تولید انواع محصولات GTO ، GTP در سراسر کشور مجوز گرفته است، لیکن هیچیک وارد مرحله عملیاتی و اجرا نشده است.

در این راستا شرکت ملی صنایع پتروشیمی، طرح قدیمی تولید پروپیلن از متانول را که زنجیره ارزش نبوده و علیرغم اخذ مجوز شورای اقتصاد در سال 1395، به دلیل مکان یابی نامناسب و عدم توجیه اقتصادی برای مدت 4 سال، بدون اقدام و راکد مانده بود را این بار با تکمیل زنجیره ارزش در منطقه محروم اسلام آباد غرب و در محلی که قبلاٌ مجوز ساخت مشابه همین طرح ولی با تکنولوژی آمریکایی به شرکت ماهان شیمی داده شده بود و بهدلیل تحریم ها متوقف بود را با تکیه بر دانش متخصصین جوان ایرانی احیا نمود.

بلافاصله و در کمترین زمان ممکن و علیرغم مخالفت های زیاد جهت اجرای این طرح در استان کرمانشاه، شرکت ملی صنایع پتروشیمی همزمان با تجاری سازی فن آوری تولید زنجیره کامل خاویار پتروشیمی از گاز طبیعی به پلی پروپیلن، مکان یابی و اخذ مجوزهای لازم را از دستگاه های ذیربط پیگیری نمود و در کوتاه ترین زمان ممکن، کلیه مجوزهای لازم جهت اجرای این طرح ارزشمند اعم از مجوز خوراک گاز، مجوز برداشت آب از سد پر آب آزادی، مجوز پدافند غیرعامل، محیط زیست، مجوز شورای اقتصاد، مجوز کمیسیون های تخصصی و اصلی وزارت اقتصاد، وزارت صمت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و در نهایت مجوز هیات دولت را اخذ نمود و بر پایه بیش از 1000 صفحه گزارش کارشناسی مکان یابی، در منطقه ویژه اقتصادی زاگرس در شهرستان اسلام آباد غرب، زمین طرح خریداری گردید و بلافاصله آماده سازی زمین را آغاز نمود.

از آنجا که با توجه به رشد شرکت های برای تولید پروپیلن را از لحاظ فنی و اقتصادی توجیه پذیر می کرد، استفاده از ظرفیت متانول مازاد در کشور برای تولید پروپیلن در واحدهای MTP بود، ولی در طرح پروپیلن اسلام آباد غرب از گاز طبیعی برای تولید پروپیلن در واحد GTPP استفاده می شود.

به بیان دیگر در این طرح نه تنها متانول مازادی مصرف نمی شود، بلکه اتفاقا با اجرای این طرح به تولید متانول مازاد کشور به اندازه 235 هزار تن در سال افزوده نیز خواهد شد.

پاسخ : 1- محصول اصلی طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب به عنوان اولین نمونه صنعتی با تکنولوژی بومی  ایرانی، 120 هزار تن پلی پروپیلن در سال می باشد لیکن در طی فرآیند تولید ایرانی، 230 هزار تن متانول هم تولید می شود که در مقایسه با ده میلیون تن متانول تولیدی فعلی در کشور بسیار ناچیز است و در سال 1404 نیز که بنا بر پیش بینی ها، ظرفیت تولید متانول در کشور به بیش از 23 میلیون تن در سال می رسد این میزان متانول خالص شده در پتروشیمی اسلام آباد غرب تنها به میزان یک درصد تولید متانول کشور در سال 1404 می باشد و چالشی نخواهد بود.

2- اگر چه همین مقدار متانول ناچیز نیز قابل حذف در فرآیند تولید مذکور می باشد، لیکن به منظور تقویت اقتصاد طرح و توسعه صنایع پایین دست متانول، از زنجیره ارزش کسر نگردیده و با صدور  مجوزهای تخصیص خوراک متانول توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی به سرمایه گذاران متقاضی در منطقه ویژه اقتصادی زاگرس، توسعه صنایع پایین دست متانول نیز در منطقه محروم اسلام آباد غرب رقم خورده است که نه تنها باعث مصرف متانول تولیدی می گردد، بلکه توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی را بدنبال خواهد داشت و  این منطقه را تبدیل به هاب پتروشیمی نموده و اشتغال زایی پایدار را به دنبال خواهد داشت.

3- همچنین متانول مازاد تولیدی می تواند مورد استفاده واحدهای مصرف کننده متانول در نیمه شمالی کشور، به عنوان خوراک قرار گیرد و علاوه بر کوتاه کردن فاصله حمل خوراک موردنیاز صنایع پایین دست متانول در نیمه شمالی کشور و تقویت اقتصاد این کارخانجات با کم شدن هزینه حمل، به کاهش تردد ترافیکی جاده ای تانکرهای حمل مواد نیز کمک نماید.

موضوع دوم : بحران تامین خوراک پایدار خبرگزاری فارس : خوراک طرح پروپیلن اسلام آباد غرب، گاز طبیعی است و احداث این واحد GTPP در منطقه در حالی در دستور کار قرار گرفته است که کشور در سال های آینده با بحران کمبود گاز مواجه خواهد شد و ضرورت دارد در تعریف پروژه های پتروشیمی به این موضوع توجه شود.

با توجه تعداد پرشمار طرح های متانولی که در سال های آینده به بهره برداری می رسند که خوراک آنها نیز گاز طبیعی است، از وزارت نفت انتظار می رود در طرح های جدید به گونه ای برنامه ریزی کند که مصرف گاز طبیعی در بخش های غیرضرور پتروشیمی افزایش نیابد تا در آینده به مشکل قطعی گاز پتروشیمی ها مواجه نشویم و پدیده ای که در زمستان سال 99 به وقوع پیوست و تکرار آن نیز قطعی است، حداقل تشدید نشود.

پاسخ : 1- خوراک این طرح دانش بنیان، 1.

2 میلیون متر مکعب گاز طبیعی در روز است و مجوز خوراک برای این طرح اخذ شده  ضمن اینکه از دو منبع  پالایشگاه ایلام و خط سراسری گاز تامین می شود که به نسبت طرح مشابه تعریف شده در همین منطقه، مصرف خوراک گاز کمتری دارد.

2- همچنانکه اشاره شد فن آوری این طرح دانش بنیان بر پایه گاز طبیعی می باشد و برای اولین بار در کشور اجرا می شود و نه تنها خوراک به این طرح دانش بنیان تخصیص می یابد بلکه به واسطه تکمیل زنجیره ارزش، مشمول تخفیف قیمت خوراک نیز می گردد که بر اقتصاد طرح تاثیر مثبت دارد.

موضوع سوم : مکان یابی نادرست طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب خبرگزاری فارس: یکی دیگر از ایرادات طرح پروپیلن اسلام آباد غرب و دو طرح دیگر مربوط به مکان یابی آنها است.

معمولا پتروشیمی ها در نزدیکی منابع هیدروکربوی و مبادی صادراتی تعریف می شود، ولی در طرح پروپیلن غرب این موضوع رعایت نشده است.

در این راستا مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و رییس کمیته اقتصاد انرژی مجلس گفت: انجام هر فعالیت تولیدی و صنعتی وابسته به تامین خوراک است و دسترسی به خوراک مزیت اصلی در تولید به شمار می رود.

در ساخت مجتمع های پتروشیمی، دسترسی به خوراک ارزان و فراوان عامل اساسی در مکان یابی است .

وی افزود: اجرای پرهزینه خط اتیلن غرب و تجربه های شکست خورده خطوط اتیلن دنا و اتیلن مرکزی نشان داد که پروژه ها فقط زمانی اقتصادی هستند که در مجاورت خوراک قرار داشته باشند و در نتیجه نباید این اشتباهات مجدد تکرار شود.

این در حالی است که در طرح پروپیلن غرب، فاصله منبع تامین خوراک تا اسلام آباد غرب حدود 1000 کیلومتر است.

انتقال صدها و گاه هزاران کیلومتری خوراک از مناطق دارای ذخایر نفتی و گازی به سایر مناطق کشور نه تنها منطبق بر آمایش سرزمین نیست، بلکه در شرایط کمبود ارز، اتلاف منابع و سرمایه های ملی محسوب می شود .

پاسخ: 1- احداث کارخانجات پتروشیمی در نزدیکی منابع هیدروکربونی و مبادی صادراتی زمانی تعریف می شود که خوراک در دسترس نباشد .

وقتیکه خوراک این طرح ، گاز طبیعی است و خطوط لوله سراسری گاز در سراسر کشور اجرا شده است و از طرف دیگر، برنامه ای برای صادرات محصولات تولیدی این طرح از مبادی صادراتی جنوب کشور نمی باشد، احداث کارخانه مذکور در مبادی صادراتی مزیت خاصی نخواهد داشت، لیکن اجرای این طرح در استان کرمانشاه و شهرستان اسلام آباد غرب با توجه به  بالاترین آمار بیکاری، قطعا تحول قابل توجهی را در منطقه مذکور ایجاد خواهد نمود .

2- هدف از اجرای طرح دانش بنیان اسلام آباد غرب علاوه بر بومی سازی فن آوری ایرانی و تقویت ساخت داخل و بی اثرسازی تحریم ها، کاهش واردات محصول ارزشمند پلی پروپیلن و توسعه صنایع پایین دستی می باشد و لذا آمایش سرزمینی برای محل احداث طرح صورت پذیرفته است.

3- علاوه بر موارد فوق، طرح پروپیلن اسلام آباد غرب، دارای مطالعات جامع مکان یابی است و موقعیت جغرافیایی، مطالعات هواشناسی، مطالعات زمین شناسی و لرزه خیزی، مطالعات منابع آب، مطالعات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، بررسی زیرساخت ها و مطالعات محیط زیست به طور کامل انجام شده و گزینه های انتخاب محل اجرای سایت، ارزیابی شده و در نهایت محل اجرای طرح در اسلام آباد غرب مشخص گردیده است.

4- طرح در منطقه ویژه اقتصادی اجرا می شود و از مزایای معافیت های گمرکی و مالیاتی بهره مند است.

5-  فاصله محل احداث طرح تا خط لوله سراسری گاز طبیعی به عنوان خوراک، تنها یک کیلومتر است و همچنانکه اشاره شد این خط ،از دو منبع تغذیه می گردد.

موضوع چهارم: فقدان بازار مصرف و هزینه برای انتقال محصولات به مبادی صادراتی جنوب کشور خبرگزاری فارس: در انتخاب این مکان نه تنها ملاحظات مربوط به نزدیکی به خوراک و مبادی صادراتی رعایت نشده است، بلکه نزدیکی به بازار مصرف داخلی نیز مدنظر قرار نگرفته است، زیرا صنایع تکمیلی که از مشتقات پروپیلن به عنوان خوراک خود استفاده می کنند عمدتا در کلان شهرها قرار دارند نه اسلام آباد غرب.

ممکن است در پاسخ به این سوال گفته شود که هدف از احداث پتروشیمی در این منطقه، توسعه واحدهای پایین دستی و صنایع تکمیلی ذیل این پتروشیمی است تا معضل اشتغالزایی در این منطقه را حل کند.

اما با توجه به اینکه توسعه صنایع تکمیلی بر عهده وزارت صمت است آیا وزارت نفت هماهنگی لازم با این وزارتخانه را برای تکمیل زنجیره انجام داده است؟ در این راستا هادی بیگی نژاد دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی" گفت: در حالتی احداث واحدهای میان دستی پتروشیمی در شهرهای مختلف و غیر از مبادی صادراتی توجیه پیدا می کند که هدف ما ایجاد صنایع پایین دستی آن محصول باشد.

وظیفه سیاست گذاری برای احداث واحدهای پایین دستی پتروشیمی (صنایع تکمیلی) نیز بر عهده وزارت صمت است.

اما آیا وزارت نفت برای اجرای این طرح هماهنگی با وزارت صمت انجام داده است؟ آیا وزارت صمت برنامه در این باره دارد؟ متاسفانه پاسخ این پرسش ها منفی است .

همچنین محمد زیار رییس اسبق دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به مکان یابی نادرست وزارت نفت در طرح اسلام آباد غرب می گوید: بازار مصرف 120 هزار تن در سال پلی پروپیلن در منطقه اسلام آباد غرب و مناطق همجوار، محل تردید است و بیم اضافه شدن هزینه انتقال پلی پروپیلن (PP)  با حدود تنی 40 تا 50 دلار به مبادی صادراتی، به هزینه های دوره بهره برداری وجود دارد.

در نتیجه احداث طرح GTPP در منطقه اسلام آباد غرب به مصلحت اقتصاد کشور نیست و توجیه آمایشی و اقتصادی ندارد .

در نتیجه اگر قرار است با احداث این پتروشیمی، تولیدات آن با هزینه گزاف دوباره به مبادی صادراتی منتقل شوند، آیا بهتر نیست این طرح در ماهشهر یا عسلویه و در نزدیکی سواحل آب های آزاد تعریف شوند؟ کاری که همه کشورهای دنیا برای توسعه پتروشیمی های خود انجام می دهند.

واقعا کدامیک از کشورهای دنیا پتروشیمی های خود را در کل کشور توزیع می کنند که در ایران این اتفاق می افتد؟ پاسخ: 1- هدف از اجرای طرح پتروشیمی اسلام آباد، تامین نیاز داخل کشور و بی نیازی از واردات می باشد و بازار هدف، داخل کشور می باشد، ضمن اینکه در صورت صادرات،  محصولات از مبادی غرب کشور صادر خواهند گردید و علاوه بر اینکه در انتخاب مکان طرح، فاصله تا محل خوراک، بسیار نزدیک و در حد یک کیلومتر مد نظر قرار گرفته است.

اساساٌ موضوع صادرات محصولات طرح در مبادی صادراتی جنوب کشور نیز مطرح نبوده است و حتی اگر روزی بنا بر صادرات محصولات میباشد قطعا این صادرات از مبادی صادراتی غرب کشور که صد کیلومتر با محل اجرای طرح فاصله دارند انجام خواهد شد.

2-  در خصوص موارد مطرح شده توسط نماینده محترم ملایر مبنی بر عدم هماهنگی با وزارت صمت در حال حاضر سرمایه گذاران متعددی جهت سرمایهگذاری در پایین دست این طرح در منطقه مذکور مراجه نموده اند و مجوز تخصیص خوراک برای تعدادی از آنها صادر شده است که جهت صدور پروانه کار به وزارت صمت اقدام شده است.

موضوع پنجم : چالش تامین آب مصرفی مورد نیاز طرح خبرگزاری فارس: طبق برآوردها آب مصرفی موردنیاز برای طرح اسلام آباد غرب بین 7 تا 10 میلیون متر مکعب در سال است که در منطقه چنین حجم آبی وجود ندارد.

ظاهراً مقرر است آب موردنیاز این طرح با احداث خط از آبِ سدِ آزادی تامین شود که فاصله این سد تا طرح اسلام آباد غرب حدود 100 کیلومتر است.

با توجه به وضعیت مالی نامناسب وزارت نیرو، امکان هزینه کرد برای احداث خط انتقال آب و تامین آب این طرح در هاله ای از ابهام قرار دارد و خود وزارت نیرو نیز با این کار مخالف است.

اگر هزینه های احداث خط انتقال آب نیز به عهده طرح قرار گیرد، توجیه اقتصادی طرح را از محدوده استاندارد خارج خواهد کرد.

پاسخ: 1- آب دوران بهره برداری طرح ، 5 میلیون متر مکعب در سال از سد پر آب آزادی میباشد و مدعیان چالش کمبود آب ، میتوانند با بازدید از سد مذکور ، از حجم آب ذخیره شده در این مخزن آبی مطلع شوند و ادعای نیاز به 10 میلیون متر مکعب آب برای این طرح کذب است.

2- مجوز تخصیص آب برای این طرح از معاونت آب و آبفای وزارت نیرو با تمامی ملاحظات اخذ گردیده و ادعای مخالفت وزارت نیرو کذب است.

3- فاصله سد آزادی تا محل اجرای طرح 100 کیلومتر نمی باشد ضمن اینکه هزینه انتقال آب تا محل سایت، با پتروشیمی اسلام آباد غرب نیست و در چارچوب مشارکت در اجرای خط مذکور، هزینه های آن با هزینه آب بهای طرح، تهاتر شده و بر اقتصاد طرح، بی تاثیر است.

در مجموع طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب ، مجوز شورای اقتصاد را به لحاظ اقتصادی بودن اخذ نموده و اقتصادی بودن طرح، ماه ها در کمیسیون های تخصصی، فرعی و اصلی دولت، به دقت بررسی شده و در نهایت، جلسه هیات دولت تشکیل و طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب، مصوب و صورت جلسه تنظیم گردیده است.

متعاقباٌ مراسم آغاز عملیات اجرایی در تاریخ 18 بهمن 1399 با حضور معاون محترم رییس جمهور، وزیر محترم نفت، معاون محترم وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، استاندار محترم کرمانشاه، نماینده محترم مردم شریف اسلام آباد غرب و مقامات استانی، برگزار و در تاریخ 19 بهمن، صورتجلسه مذکور، شماره و تاریخ شده است که امری کاملاٌ طبیعی می باشد.

لازم به ذکر است که  هدف اصلی اجرای طرح، ضمن توجه به موضوعات اقتصادی، اجرای طرح دانش بنیان ایرانی تولید پلی پروپیلن از گاز طبیعی است که برای اولین در کشور انجام خواهد گردید و رونق اقتصادی غرب کشور را به دنبال خواهد داشت و علاوه بر تقویت ساخت داخل، آمار بیکاری و بالطبع معضلات اجتماعی در این منطقه را نیز کاهش خواهد داد.

در پایان شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر اساس منویات مقام معظم رهبری مد ظله العالی مبنی بر دانش بنیان کردن صنعت نفت و همچنین تحقق شعار تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها، قطعا در اجرای طرح دانش بنیان پتروشیمی اسلام آباد غرب، نه تنها شتاب نموده بلکه در جهت رفع موانع و پشتیبانی از طرح مذکور، حداکثر اهتمام خود را به کار خواهد گرفت .

انتهای پیام/
کلید واژه ها: شرکت ملی صنایع پتروشیمی - پتروشیمی - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - صنایع پتروشیمی - اسلام آباد غرب - خبرگزاری فارس - اسلام آباد - توضیحات - خبرگزاری - شرکت ملی - اقتصادی - کاتالیست - گزارش - اسلام - صنایع - خاویار پتروشیمی - صنعت پتروشیمی - شرکت - زنجیره - فارس - آباد - پروژه - واکنش - زنگنه - تکنولوژی - تخته - مهم ترین - پروپیلن - خبرنگار - استعمار

آخرین اخبار سرویس:
راه هست-30| راهکارهای دولت آینده برای جلوگیری از ایجاد مفاسد اقتصادی چیست؟+ویدئو

برنامه صندوق نوآوری برای انتشار فهرست محرمانه تسهیلات دانش بنیان

10 ترفند هوشمندانه رستوران داران که جیب شما را خالی می کند

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش در خانه سازی پارس مان سازه در تهران

استخدام نقشه کش صنعتی آقا در شرکت معتبر تولیدی در شهرک صنعتی نصیرآباد

استخدام حسابدار در شرکت معتبر تولیدی کاغذ اندیشه ماندگار در البرز

استخدام مدیر فروش (مواد غذایی) و حسابدار در پایا تجارت والا در تهران

حال خوش این روزهای مجری جنجالی /عکس

پبک موتوری برای فروشگاه ایساکو(پورسانت+حقوق ثابت)

پیک موتوری با موتور نیم شیفت و تمام شیفت

دوخت راسته دوزی خیاط و چرخکار

جذب نیروی خانوم نیمه وقت برای آشپزخانه + ناهار

بازاریاب در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ

استخدام نیرو کار آقا برای فروشگاه ضدسرقت

نظارت بر زراعت چوب کافی نیست/ درختان زراعی نباید در فصل بهار قطع شوند

استخدام مدیر منابع انسانی

انباردار

استخدام آشپز و راننده

استخدام نیروی کار آکادمی همراه کار ایران

استخدام بازاریاب حضوری و تلفنی در مجموعه شهر خرید در خوزستان

استخدام کارشناس فنی در سیستان و بلوچستان

استخدام حسابدار در یک کارخانه طلاسازی در تهران

استخدام مسئول دفتر خانم با حقوق و بیمه در کاوان صنعت نوین فرم از البرز

نظارت بر زراعت چوب کافی نیست/ درختان زراعی نباید در فصل بهار قطع شوند

این خوراکیها را هرگز در یخچال نگه ندارید

مقدار مجاز مصرف روزانه نان چقدر است؟

استخدام فروشنده با بیمه و جای خواب هلدینگ سناتور

کارگر ساده جهت کار کرکره برقی

سالن زیبایی هیلدا بابیش از ده سال سابقه فعالیت

فروشنده موبایل و لوازم جانبی

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت

منشی وبازاریاب جهت دفتر شریعتی استخدام مینماییم

استخدام کارگر ساختمانی

استخدام کارمند تولید محتوا ویدئویی در بازرگانی تامین خودرو خسروانی در تهران

استخدام کارشناس دفتر فنی (رشته عمران) در شرکت مهندسی میراش در مرکزی

تولید تاکسی هوایی با بال ثابت و برد طولانی

کار در منزل / استخدام

کار در فروشگاه قطعات خودرو ماشینهای سبک

ویزیتور مرد

کارشناس فروش قطعات یدکی خودرو و کارمند حسابداری

کارمند خانم یا اقا ( تحصیلدار )

کارگر ساده نیاز مندیم

خیاط کاملا حرفه ای

به چند همکار خانم نیازمندیم کار در سبزی خردکنی

استخدام خودرو استیجاری با حقوق

مسئول برنامه ریزی

ادمین و فروشنده مجازی

سلفی آسانسوری مریم معصومی /عکس

آغاز اجرای طرح ملی نذر آب 4 در 4 استان کم آب کشور

صندوقدار خانم

آموزش تخصصی تعمیرات کولر. یخچال و کمپرسور

همکار فست فود

نیازمند متخصص در حوزه کولر گازی و اسپلیت

فروشنده خانم و اقا مسلط به کار موبایل

کار در منزل

کمک باریستا آقا جهت کافه بیکری

حجامت رو حرفه ای بیاموز

جذب نامحدود کامیونت خاور و کامیون تک

استخدام آقا برای کار فنی تعمیرات ماشینهای اداری

استخدام در کارخانه تولید قطعات ایران خودرو

استخدام کارگر ساده طبق قانون کار

جذب نیروی خانم بوتیک رزلند

استخدام کمک حسابدار با مزایا در شهرک صنعتی توس

اعطای نمایندگی انحصاری دوغ

استخدام رسمی در آتیه سازان بیمه سامان

راننده بدون ماشین

کار در منزل با گوشی و تبلت

استخدام مهندس عمران در یک شرکت معتبر تولیدی در شهرستان ساوه

انتشار شاهکاری از ادبیات داستانی آفریقا با ترجمه «عباس امام»

استخدام طراح حرفه ای طلا جواهر (مسلط به متریکس) در تهران

استخدام منشی خانم آشنا به حسابداری در شرکت اطلس بنیاد جنوب در تهران

چشمان از تعجب گرد شده ی امیرمحمد زند /عکس

ویدئو / دغدغه جمعیت در ایران؛ از نرخ باروری تا آمار سالخوردگی

جذب 25 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای جاده ابریشم

حکیمیان: شاخص فلاکت در دولت روحانی رکورد زد/ معادل ریالی ارز های بلوکه شده خرج شد!

استخدام بازاریاب ،کارگر انبار،کمک حسابدارخانم

مشاور مبتدی و حرفه ای با درامد

استخدام مدرس زبان انگلیسی

استخدام نیروی هتل

استخدام راننده خودرو مدیریت در شرکت سازه پویش از البرز و تهران

استخدام گرافیست در شرکت لبن صنعت مهر اندیش در تهران

استخدام حسابدار و ویزیتور در شرکت بارمان پولاد پیشداد در مازندران

استخدام کارشناس تولید محتوا در تجارت الکترونیک شبکه آوش در تهران

استخدام کارگر انبار در شرکت ایده نو تجارت آویژه در تهران

سرمایه آزاد ** طلا پارسی **

استخدام مشاور فروش و اجاره املاک

استخدام نیروی جوان تولید و انبار

کار در منزل با گوشی

استخدام کارشناس فروش بیمه در شرکت بیمه کارآفرین در البرز

نیروی کار خانم جهت بسته بندی قطعات یدکی خودرو

ایرانِ «میانسال» /صفر شدن رشد «جمعیت» تا 20 سال دیگر

به دو کارگر ساده سالن کار برای جگرکی نیازمندیم

در امد کنترات با اموزش در کارخانه تولید عصا چوبی

نیروی سالن زیبایی

استخدام تایپیست به صورت روزانه

استخدام کارمند فروش تلفنی خانم در شرکت صدر صنعت نهاد در تهران

استخدام کارشناس ارشد تحقیقات بازار در گروه صنعتی ترام چاپ در اصفهان

استخدام فروشنده یراق آلات تابلو برق در شرکت الکترو سبحان در تهران

استخدام راننده پایه دو با حقوق و بیمه در بستنی دوستی تبریز در اصفهان

فریبا نادری در صحن و سرای حرم امام هشتم (ع) /عکس

توضیحات شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره احداث پتروشیمی اسلام آباد غرب

توضیحات شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره احداث پتروشیمی اسلام آباد غرب