مطالب مرتبط:
دولت با توزیع کالای فراوان، جلوی قحطی در کشور را گرفت
هدف از تاسیس و تشکیل دیوان عدالت اداری ایجاد نظم اداری صحیح در کشور
معاون میراث فرهنگی کشور: 300 طرح مرمتی تا پایان دولت دوازدهم آماده بهره برداری می شود
حضور 5 میلیون مجرد در کشور/ علت اصلی «تجردگرایی» چیست؟
طالبان: استقلال و حاکمیت نظام اسلامی دو هدف مهم ما در افغانستان است
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 06:102021-04-21اقتصادي

آشتیانی: دولت رایزنان بازرگانی را مورد بی مهری قرار داد / پارامتر های انتخاب رایزن بازرگانی و کشور هدف چیست؟


گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، معاون توسعه بازار های صادراتی سازمان توسعه تجارت از اعزام پنج رایزن بازرگانی از ایران به مقصد کشور های روسیه، - " معاون اسبق وزارت صمت گفت: به کار انداختن ظرفیت های خالی تجارت ما با کشور های دیگر فقط نیازمند هوشمندی و مدیریت درست این عرصه است که بتوانیم در جهت افزایش مراودات اقتصادی اعم از صادرات و واردات دستاورد های خوبی داشته باشیم.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، معاون توسعه بازار های صادراتی سازمان توسعه تجارت از اعزام پنج رایزن بازرگانی از ایران به مقصد کشور های روسیه، چین، آذربایجان، ارمنستان و عمان خبر داد، ضمن اینکه عنوان کرد سال گذشته بیش از دویست و پنجاه فرد برای فعالیت به عنوان رایزن بازرگانی متقاضی بودند که تا امروز پنج فرد واجد شرایط انتخاب شدند و امیدوار هستیم که تا اواسط اردیبهشت ماه امسال به کشور های تعیین شده ی دیگر هم اعزام شوند.

در حالی قرار است امسال به چند کشور اعلام شده و مقاصد بیشتری برای ماه های آینده رایزن بازرگانی اعزام شود که مسوولین امر به موضوع همکاری آن ها با وزارت خارجه، وزارت صمت و ویژگی های افراد انتخاب شده به عنوان رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران اشاره ای نشده است.

به هر حال خبر اعزام رایزن بازرگانی خبر خوبی است، اما رعایت همه نکات در این موضوع که نتیجه آن به تسهیل تجارت خارجی بیانجامد موضوع مهمی است.

دانشجو در گفتگو با امیر رضا واعظ آشتیانی؛ معاون اسبق وزارت صمت موضوع اعزام رایزن بازرگانی و چند و، چون آن را مورد بحث و بررسی قرار داده است که در ادامه مشاهده می کنید.

امیر رضا واعظ آشتیانی در خصوص اعزام پنج رایزن بازرگانی به چند کشور منطقه ای واکنش نشان داد و گفت: بحث رایزن اقتصادی یا رایزن بازرگانی موضوع جدیدی در دنیا نیست که در سال های اخیر شکل گرفته و انجام شده باشد، بلکه این موضوع در میان کشور های دنیا حتی در دهه های گذشته در کشور های زیادی مثل کشور های اروپایی انجام می گرفته، یعنی اصولا کشور ها سعی می کردند غیر از اعزام سفیر، افرادی را به عنوان رایزنان بازرگانی به کشور های مختلف گسیل کنند.

وی در این باره خاطر نشان کرد: از این جهت می توان گفت کشور های دنیا به اعزام رایزن بازرگانی جهت تسهیل تجارت فی مابین و باز کردن راه های صادراتی و استفاده بهتر از ظرفیت های اقتصادی خود توجه زیادی مبذول داشته و دارند.

وی افزود: اعزام رایزن بازرگانی در ایران نیز در مقاطع مختلفی مورد توجه قرار گرفته و در برخی دولت ها با بی مهری هایی مواجه شده است، ضمن اینکه وزارت خارجه و وزارت بازرگانی پیشین یا وزارت صمت کنونی، مسوول گزینش و اعزام رایزنان بازرگانی به کشور های خارجی هستند، از سوی دیگر اصولا محل کار رایزن بازرگانی اعزامی از جمهوری اسلامی ایران در سفارت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

معاون اسبق وزارت صمت در پاسخ به این سوال که مهمترین وظایف رایزن بازرگانی چیست گفت: مهمترین وظیفه رایزن بازرگانی، شناسایی امکانات و منابع طبیعی کشور خود و نیاز های کشور هدفی است که به آنجا اعزام می شود، درعین حال رایزن بازرگانی موظف به شناسایی و کسب شناخت همه جانبه از ظرفیت های اقتصادی و طبیعی کشور خود است تا به واسطه این موارد بتواند در امر واردات مورد نیاز کشور و صادرات به کشور هدف مقدمات لازم را ایجاد و زمینه های کار را برای صادر کنندگان و وارد کنندگان تسهیل کند تا تجارت و تعامل اقتصادی که صورت می گیرد، کار کاملاً حرفه ای و بازرگانی در حوزه مربوطه باشد.

وی دراین باره تصریح کرد: نکته ی مهم، تلاش رایزن بازرگانی برای انعقاد قرارداد ها و تفاهم نامه های بازرگانی است، یعنی رایزن بازرگانی موظف به بستر سازی برای رقم زدن پروتکل های اقتصادی بین کشور خود و کشور های دیگر است، تا رایزن بازرگانی دراین مسیر زمینه همکاری بین دو کشور را در بخش تولید و بازرگانی ایجاد کند و از طریق سفارتخانه مربوطه، پروتکل های بین کشور خود و کشور مقصد را به منصه ظهور برساند تا در نهایت با سفر مسوولین بلند پایه و تجار به کشور های طرف تجارت زمینه برای انعقاد قرارداد های تجاری میان مدت و بلند مدت فراهم شود.

واعظ آشتیانی در این باره توضیح داد: وقتی پروتکل ها به تصویب می رسد از آن زمان به بعد کار برای صنعتگر، تولیدکننده، بازرگان و حتی سرمایه گذار تسهیل می شود، چرا که در پروتکل ها این موارد لحاظ شده که مثلا کشور میزبان چه امتیازاتی برای بازرگانان و سرمایه گذاران ما در کشور خود در نظر گرفته است در نتیجه اعزام رایزن بازرگانی به کشور های مختلف موضوع حائز اهمیتی است.

معاون اسبق وزارت صنعت معدن و تجارت درخصوص عملکرد دولت های آقای روحانی در موضوع استفاده از ظرفیت رایزن بازرگانی خاطر نشان کرد: با اینکه اعزام رایزن بازرگانیِ کار بلد موضوع مهمی برای رشد و توسعه اقتصاد هر کشوری محسوب می شود، اما در عمل در دولت های یازدهم و دوازدهم شاهد بی اهمیتی دولتمردان نسبت به اعزام رایزن بازرگانی بودیم، ضمن اینکه وزرات خارجه در سال گذشته به دلیل محدودیت های ارزی رایزنان بازرگانی را به کشور فراخواند و کشور را از داشتن رایزن بازرگانی در خارج محروم کرد.

قطعا اگر مسوولان وزارت خارجه نبود رایزن بازرگانی را موضوع مهمی نمی دانند باید معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه را هم تعطیل می کردند.

امیر رضا واعظ آشتیانی دراین باره خاطر نشان کرد: نکته مهمتر در وزارت خارجه این است که برای وجود افراد متفرقه ای که برای این کشور چه در زمینه سیاسی یا اقتصادی در وزارت خارجه کاری نمی کنند، پول و اعتبار وجود دارد، اما دولت قادر به پرداختن هزینه رایزنان بازرگانی خود نیست و از کمبود هزینه های مالی شکایت می کند! این موضوع واقعاً معمای بزرگی است که مسوولین مربوطه حتما باید پاسخگوی افکار عمومی باشند.

وی در این باره تصریح کرد: بنده از نمایندگان مجلس شورای اسلامی متعجب هستم که چرا نسبت به این موضوع، موضع صحیحی اتخاذ نکردند و در برابر دولت نایستادند که با بازگرداندن رایزنان بازرگانی به توسعه تجارت کشور لطمه وارد نکند؟ به هر حال موضوع اعزام و تربیت رایزنان بازرگانی نخبه، فعال و کاربلد از سوی وزارت صمت و وزارت خارجه مغفول واقع شده است، اما اینکه بعد از مدتی مسوولین سازمان توسعه تجارت از اعزام پنج رایزن بازرگانی به کشور های روسیه، چین، عمان، آذربایجان و ارمنستان خبر داده اند خوب است و جای خوشحالی دارد، اما باید به این سوال پاسخ دهند که کشور های انتخاب شده با چه فاکتور ها و پارامتر های انتخاب شده اند؟ اگر دولت معتقد به شفاف سازی است در این زمینه باید برای تنویر افکار عمومی، تجار و سرمایه گذاران به صورت شفاف اعلام کند که در این کشور ها چه ویژگی هایی دیده و تشخیص داده شده که قرار است نیمه های اردیبهشت ماه سال جاری، پنج رایزن بازرگانی به این کشور ها اعزام شوند؟معاون اسبق وزارت صمت درخصوص اینکه با ظرفیت های گسترده خود می توانیم با بسیاری از کشور ها در تعامل اقتصادی و تجاری باشیم گفت: خوشبختانه ایران از ظرفیت های بسیاری برای ارتباط و تعامل با کشور های مختلف دنیا برخوردار است، بنابراین به غیر از اروپا باید به ظرفیت های خالی که در کشور های آسیایی، آفریقایی و بسیاری از کشور های دور دست داریم توجه و برای فعال سازی آن ها با استفاده از اعزام رایزنان بازرگانی کاربلد، بسیاری از پتانسیل های اقتصادی خود به نحو مطلوب استفاده کنیم.

به کار انداختن ظرفیت های خالی تجارت ما با کشور های دیگر فقط نیازمند هوشمندی و مدیریت درست این عرصه است که بتوانیم در جهت افزایش مراودات اقتصادی اعم از صادرات و واردات که عمدتاً امیدواریم بیشتر جنبه صادراتی داشته باشد تا وارداتی، شاهد دستاورد های خوبی باشیم.


کلید واژه ها: بازرگانی - سازمان توسعه تجارت - توسعه بازار - اقتصادی - توسعه - صادرات - کشور - خبرگزاری - رایزنان بازرگانی - معاون - تجارت - مراودات اقتصادی - صادرات و واردات - انتخاب - سازمان - بازار - ایران - اعزام - وزارت صمت - گروه - مقصد - ارمنستان - قرار داد - نیازمند - دستاورد - واردات - فعالیت - افزایش - متقاضی - مدیریت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس حسابداری فروش خانم با حقوق ثابت و بیمه در تهران

شرط و شروطی برای بازگشت خارجی ها به بازار لوازم خانگی

وزیر راه به اصفهان نمی آید

شاخص بالاخره سبز شد/ بورس به کدام سمت می رود؟

رونمایی از اولین محصولات فاز یک خط تولید واکسن کووایران برکت

مکه 230 سال پیش چه شکلی بود + تصاویر

کرمانی ها 17 هزار میلیارد تومان سهام عدالت دارند

مصرف بی رویه آب در تهران نوبت بندی را به دنبال دارد

وِیچای U70؛ کراس اوور چینی از یک کمپانی قدیمی/ خودرویی 10 هزار دلاری با 8 هزار دلار آپشن اختیاری (+عکس)

رشد اهدای خون در شب های قدر سال 1400

قیمت خانه های 40 تا 60 متری در تهران چند؟

صدور حواله اعتبار 50 میلیون یورویی برای فاضلاب اهواز

مناطق آزاد شریک تجاری سرمایه گذاران و تولیدکنندگان هستند

سوت قطار تا دو ماه دیگر در کردستان به صدا در می آید

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری CRM آشنا به آفیس در تهران

استخدام مهندس برق و الکترونیک آقا در شرکت هیدرو پردازش صنعت در تهران

ببینید | احتمال افزایش قربانیان کرونا در تهران!

چه سهامی برای خرید مناسب است؟

تولید محصول کاندنسیت (+C5) در مجتمع اتان گیری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام در عسلویه

وزیر راه به اصفهان نمی آید

تحویل بخش عمده مسکن محرومان تا مرداد 1400

کاهش میزان مصرف آب شرب

ضرورت راه اندازی ایستگاه هواشناسی در 6 شهرستان تازه تأسیس سیستان و بلوچستان

نانوایان فانتزی اجازه افزایش نرخ ندارند

خودروهای صفر در محدوده قیمتی 400 تا 650 میلیون تومان

زمین های سوخته با ارزش

رونمایی از یک پدیده عجیب

شورای رقابت، سیاسی عمل کرد/ با تعرفه 86 درصدی خودرو موافق نیستیم

بازار طلا به کدام سو می رود؟ +قیمت ها

ریزش گسترده قیمت ها در بازار موبایل

تصویب 6 طرح گردشگریِ کشاورزی در سمیرم

بازار خودرو در فاز انتظار/ کدام خودرو ها امروز ارزان شدند؟

تایید «سینوفارم» توسط « WHO»گامی در مسیر تقویت اعتبار علمی چین در جهان

هشدار سونی درباره کمبود عرضه پلی استیشن 5

توزیع 1100 بسته معیشتی و غذای گرم در امامزاده صالح(ع) تهران

افزایش 15 تا 37 میلیون تومانی قیمت محصولات زامیاد

ارزش پالایشی یکم 20 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 20 اردیبهشت 1400

شورای رقابت، سیاسی عمل کرد/ با تعرفه 86 درصدی خودرو موافق نیستیم/ 80 درصد رانت نصیب دلالان می شود

پیش بینی بورس فردا 21 اردیبهشت 1400

استخدام کارمند اداری در تعاونی فنی مهندسی پارس لیان اروند در تهران

استخدام کارشناس کنترل کیفیت یارد و کارشناس تولید از کل کشور جهت مازندران

معاون عمرانی استانداری: مردم خوزستان بدانند شرایط سختی در تامین برق تابستان داریم

برداشت دانه های روغنی کلزا از مزارع گچساران

تالاب انزلی ظرفیتی برای ورزش قایقرانی/ 100 میلیارد تومان جدب ورزش گیلان شد

فوری/ احکام دانشجو معلمان صادر شد

قیمت امروز پراید در تهران +جدول

رییس ستاد اجرایی فرمان امام(ره): ماهیانه 450 میلیارد تومان بسته معیشتی بین نیازمندان توزیع می شود

پیش بینی بورس 21 اردیبهشت 1400

پیش بینی بورس 21 اردیبهشت 1400

تالاب انزلی ظرفیتی برای ورزش قایقرانی/ 100 میلیارد تومان جدب ورزش گیلان شد

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت در شرکت کانتابلا در قزوین

قیمت خودروهای 300 تا 500 میلیون تومانی + جدول

فوری/احکام دانشجو معلمان صادر شد

هشدار کمپانی سونی درباره کمبود عرضه پلی استیشن 5

آمریکایی ها از مالیات های بالا شاکی هستند

ریزش ادامه دارِ قیمت ها در بازار موبایل

پیش بینی نرخ تورم بالای 40 درصد برای نیمه اول امسال

افزایش قیمت طلا در بازار های داخلی و خارجی

پیش بینی بورس فردا سه شنبه 21 اردیبهشت 1400

امضا تفاهمنامه برای تسهیل فروش محصولات زنان کارآفرین و تولید کننده

فصلی نو در خودروسازی ایران با کمک مشاوران آلمانی

پیش بینی بورس 21 اردیبهشت 1400 / دلار چند باشد بازار ارزندگی دارد؟

بازار خودرو در فاز انتظار/ کدام خودروها امروز ارزان شدند؟

تصاویر| برداشت توت فرنگی در زنجان

تولید بیش از 9 هزار تن ماهی قزل آلا در شهرستان ماهنشان

موافقت بانک مرکزی با تزریق 21 هزار میلیارد ریال نقدینگی به بانک ها

محصولات خودروسازی «زامیاد» 15 تا 37 میلیون تومان گران شد

رقم پول های بلوکه شده ایران در دیگر کشورها اعلام شد

قیمت مسکن در تهران امروز دوشنبه 20 اردیبهشت

قیمت روز خودرو دوشنبه 20 اردیبهشت

کرونا درآمد نصف مردم جهان را کم کرد

پیش بینی بورس 21 اردیبهشت 1400

رقم پول های بلوکه شده ایران در دیگر کشورها اعلام شد

پادکست اخبار دوشنبه 20 اردیبهشت استان سمنان

زمان پرداخت «حقوق» اردیبهشت ماه بازنشستگان اعلام شد/ صدور احکام حقوقی جدید

ارزش سهام عدالت امروز 20 اردیبهشت 1400

شوک عجیب پیش بینی بازار خودرو تا قبل از انتخابات

ساز و کار دستورالعمل برگزاری مجامع الکترونیک

15 میلیارد دلار ارز کشور بلوکه شده است

زالی عنوان کرد؛ تهران همچنان قرمز است/ نگرانی از تغییر ترددها در شهر

طرز تهیه پیتزا آرژانتینی فوگازا خوشمزه و متفاوت

اوج گیری تورم در ارمنستان و آذربایجان

احتمال گرانی بنزین در پی تعطیلی بزرگترین شبکه خط لوله آمریکا

استخدام کارشناس سیستم ها و روش ها در پردیس صنعت زنده رود در اصفهان

معاون وزیر صمت: هیچ فولادی گم نشده است

بازگشت سالانه 8 واحد راکد به مدار تولید در جزیره کیش

مسکن ملی فرزندخوانده دولت بعد می شود

کنایه نوبخت به ادعای تحویل زمین سوخته به دولت بعد: چه زمین های سوخته با ارزشی!

بهره برداری از 9 خانه هلال در روستاهای اشتهارد

کنایه نوبخت به ادعای تحویل زمین سوخته

تردیدها در بازار ارزهای دیجیتالی بیشتر شد

مردم خوزستان بدانند شرایط سختی در تامین برق تابستان داریم

کنایه نوبخت به ادعای تحویل زمین سوخته به دولت بعد

ادارات اصفهان مصرف آب، برق و گاز را 40 درصد کاهش دهند

تصویب جذب فاینانس برای 7 طرح مهم در آذربایجان شرقی

رقم پول های بلوکه شده ایران در دیگر کشورها اعلام شد

بهره برداری از 9 خانه هلال در روستاهای اشتهارد

بهره برداری از پروژه های عمرانی تبریز با اعتبار 700 میلیارد ریال

توانیر چه دستورالعملی برای کاهش مصرف برق در ادارات دارد؟

آشتیانی: دولت رایزنان بازرگانی را مورد بی مهری قرار داد / پارامتر های انتخاب رایزن بازرگانی و کشور هدف چیست؟

آشتیانی: دولت رایزنان بازرگانی را مورد بی مهری قرار داد / پارامتر های انتخاب رایزن بازرگانی و کشور هدف چیست؟