مطالب مرتبط:
استخدام مدرس زبان انگلیسی، مدرس آلمانی، مدرس ترکی استانبولی و مدرس فرانسه
انتشار دو کتاب از نادر ابراهیمی به زبان انگلیسی
استخدام منشی آشنا به زبان انگلیسی خانم در مهاجرتی سرزمین بهتر در تهران
استخدام منشی خانم مسلط به زبان انگلیسی در یک شرکت معتبر در تهران
احتمال برگزاری باقی کلاس های عملی در تابستان/ دانشجویان در صورت ابتلای خانواده شان به کرونا می توانند درخواست مرخصی دهند
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 فروردین 1400 ساعت 12:002021-04-20دانش

محتوا؛ عاملی بر جذب دانشجویان به زبان انگلیسی


دانش آموخته دکتری آموزش زبان انگلیسی دانشگاه فردوسی گفت: اگر محتوای زبان انگلیسی عمومی کاربردی و جذاب باشد، قطعا جایگاه خود را میان دانشجویان به دست می آورد.

- دانش آموخته دکتری آموزش زبان انگلیسی دانشگاه فردوسی مطرح کرد محتوا؛ عاملی بر جذب دانشجویان به زبان انگلیسی ایسنا/خراسان رضوی دانش آموخته دکتری آموزش زبان انگلیسی دانشگاه فردوسی گفت: اگر محتوای زبان انگلیسی عمومی کاربردی و جذاب باشد، قطعا جایگاه خود را میان دانشجویان به دست می آورد.

دکتر سحر طباطبایی فارانی درگفت وگو با ایسنا در خصوص ضرورت وجود درس عمومی زبان انگلیسی در برنامه درسی دانشجویان، اظهار کرد: زبان انگلیسی، زبان بین المللی است و حتی اگر امروزه برای کار پژوهشی و مطالعاتی یا درس معمولی در دوران لیسانس، ارشد یا دکتری جست وجویی داشته باشیم، زبان انگلیسی ضروری و موردنیاز است.

حتی اگر فردی به فکر پیشرفت های بیشتر باشد یا در کنفرانس و فعالیت های پژوهشی شرکت کند، پیش نیاز تمامی آن ها دانستن زبان انگلیسی است.

وی افزود: بسیاری از دانشجویان به تشویق والدین از دوران مدرسه جذب کلاس زبان می شوند و زمانی که وارد دانشگاه می شوند این دانش زبانی را دارند.

این افراد در کلاس درس همیشه برتر هستند و در مباحث کلاس شرکت می کنند و مشوق دیگر دانشجویان می شوند.

این امر می تواند تاثیر مثبتی در میان افراد بگذارد.

اما آن دسته از دانشجویانی که تجربه زبان آموزی را نداشتند، ممکن است در کلاس های زبان انگلیسی با محتوای درسی جذاب تشویق شوند و خود را به سایرین برسانند.

این دانش آموخته دکتری آموزش زبان انگلیسی دانشگاه فردوسی عنوان کرد: اهمیت زبان انگلیسی بر کسی پوشیده نیست و زمانی که در کلاسی مطرح می شود همه موافق هستند که باید زبان انگلیسی را خیلی زودتر یاد می گرفتیم.

شاید جمعیت کمتری باشند که علاقه ای ندارند و به شدت با یادگیری زبان انگلیسی مخالف هستند.

وی در خصوص بهبود برنامه درسی زبان انگلیسی در آموزش عالی، تصریح کرد: یکی از بهترین راهکارهایی که تا حد زیادی در دانشگاه فردوسی انجام شد این است که اصلاحاتی بر روی محتوای آموزشی در نظر گرفته شود.

یکی از مشکلات اصلی بعضی از دانشگاه ها انتخاب کتاب و محتوای درسی است زیرا باید محتوای زبان انگلیسی به گونه ای باشد که برای دانشجویان جاذبه ای داشته باشد و باعث شود که دانشجو هر جلسه کلاس های زبان شناسی را شرکت کند.

طباطبایی فارانی خاطرنشان کرد: اساتید به دلیل محتواهای خیلی جذابی که در کتاب های آموزشی زبان انگلیسی وجود ندارد، براساس سطح زبانی کلاس فعالیت های اضافه ای را تعریف می کردند یا از افرادی که توانایی خوبی داشتند درخواست می شد که در آن فعالیت ها شرکت کنند.

معمولا ارائه سخنرانی به زبان انگلیسی یا بازی با کلمات و جملات انگلیسی و فعالیت های این چنینی انجام می دادیم و سعی می کردیم ذره ای کتاب و کلاس از خشکی خارج شود.

وی بیان کرد: اتفاق بسیار خوبی که با همت دکتر پیشقدم معاون آموزشی دانشگاه فردوسی رخ داد این بود که اخیرا کتابی با عنوان انگلیسی کاربردی طراحی شد و نزدیک به دو سال است که از روش های خوب این کتاب برای تدریس استفاده می شود.

مزیت کتاب این است که از مهارت های مختلف با به کارگیری محتوای کاربردی در آن گنجانده شده است، به گونه ای که می توان برای دانشجویان رشته های مختلف دانشگاهی تدریس کرد.

زیرا محتواهای مورد نیاز زندگی روزمره و اطلاعاتی که هر فرد دانشجو باید بداند وجود دارد.

مانند رزومه نوشتن که هر دانشجویی لازم دارد.

این دانش آموخته دکتری آموزش زبان انگلیسی دانشگاه فردوسی اضافه کرد: یادگیری مهارت خاص، بسیار مهم است، به عنوان مثال آشنا شدن با روش های مختلف حفظی هیجانی که افراد در موقعیت های مختلف شغلی درگیر می شوند یا اینکه اگر مدیریت می خوانیم به عنوان یک مدیر یک واحد چه موارد خاصی را باید دانست و چنین اطلاعات جالبی که می تواند برای طیف وسیعی از افراد موثر باشد و این امر باعث شده که جذابیت کتاب افزایش پیدا کند.

وی اظهار کرد: در این چند ترمی که این کتاب را تدریس می کنم به این نتیجه رسیدم که اگر محتوای درسی بتواند اینقدر جاذبه داشته باشد دانشجویان به درس زبان عمومی بسیار علاقه مندتر می شوند.

بنابراین اگر محتوای زبان عمومی کاربردی و جذاب باشد قطعا جایگاه خود را میان دانشجویان به دست می آورد.

اکنون با توجه به تدریس این کتاب بازخورد دانشجویان نسبت به این درس رضایت بخش است و امیدوارم که محتواهای آموزشی این چنینی فراگیرتر شوند و زبان عمومی از این حالت مهجوری که قرار گرفته خارج شود.

طباطبایی فارانی در خصوص تاریخچه آموزش زبان انگلیسی، تصریح کرد: رویکردهایی که منجر به متدها و روش های مختلف آموزشی زبان خارجی شدند، به سال های بسیار قبل بازمی گردد و یکی از روش هایی که برای آموزش دادن زبان خارجی به خصوص زبان انگلیسی به کار رفت، متدی به نام ترجمه و گرامر بود.

در حقیقت این متد از زمانی که کلیساهای روم و یونان وجود داشتند آغاز شد و برای این بود که کتب و متون مذهبی را به زبان هایی که برای همگان در آن روزگاران قابل فهم باشد، ترجمه کنند.

زیرا آن زبان ها به صورت لاتین بود و آن ها می خواستند برای همه قابل فهم باشد و برای این منظور روشی را ابداع کردند که ترجمه های کلمه به کلمه و ترجمه های ساختارهای گرامری به صورت قطعه قطعه های ریز به وجود آید و این روش تا سالیان طولانی مورد استفاده قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: اگر به سال های گذشته برگردیم دقیقا از این نوع روش ها در کلاس های مدارس ما استفاده می شد و چند سال اخیر است که کتاب های به روزتری به مجموعه زبان انگلیسی آموزش و پرورش اضافه شده است.

معمولا این گونه بود که درس با یک متنی آغاز می شد و معلم این متن را جمله به جمله ترجمه می کرد.

همچنین لیست لغت و نکات گرامری وجود داشت که به زبان فارسی توضیح داده می شدند و این امر یکی از ویژگی های گرامر و ترجمه بود و خیلی تاکیدی بر توانایی و قابلیت گفت وگو داشتن نبود و در این متدها جایی برای گفتار وجود نداشت.

این دانش آموخته دکتری آموزش زبان انگلیسی دانشگاه فردوسی عنوان کرد: تقریبا در جنگ جهانی دوم روزگاری بوده که روش های مختلف زبان شناسی به حوزه علم با رویکردهایی مانند رفتارگرایی و ساختار گرایی معرفی می شوند و به ترتیب در زبان شناسی و روان شناسی دست به دست هم دادند و گفتند که ما باید از این دو مقوله الهام بگیریم و روش هایی را برای آموزش زبان به عنوان یک وسیله ارتباطی ابداع کنیم و ارتش آمریکا برای اولین بار روشی را بر پایه مکالمه طراحی کرد و تمرکز خود را بر گفتار گذاشت.

وی اضافه کرد: بر این اساس الهام گرفتند و به حوزه زبان آموزی وارد شدند و روشی را به نام شنیداری و گفتاری ابداع کردند و تمرکز خود را به این عنوان گذاشتند.

در نتیجه سعی بر این بود که افراد را به گونه ای تربیت کند که بتوانند به زبان خارجی به خصوص زبان انگلیسی صحبت کنند.

در همان ایام این متد خیلی پررنگ شد و مورد استقبال قرار گرفت و به دلیل متفاوت بودن بازخوردهای مثبتی گرفته می شد و اولین موسساتی که در کشورمان شروع به کار کردند از این روش بهره بردند.

طباطبایی فارانی عنوان کرد: متدها زمانی زیر سوال رفتند و کمرنگ شدند که آن نظریه های علمی روان شناختی و زبان شناختی پشت سرشان زیر سوال رفت، به عنوان مثال رفتارگرایی در زمینه روان شناسی زیر سوال رفت و به تدریج کمرنگ شد.

بنابراین تصمیم گرفتند روش های نزدیک به واقعیت را طراحی کنند و به تدریج جلو آمد و امروز به رویکردی رسیدیم که خود را وابسته و محدود به یک نوع متد زبانی نکنیم و از هر روش و متدی که احساس می کنیم متناسب با کلاس و نیاز زبان آموز است به کار گیریم تا بتوانیم در زمینه زبان آموزی موفق باشیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: زبان انگلیسی - انگلیسی - آموزش زبان انگلیسی - دانشجویان - دانش - زبان - دانشگاه فردوسی - دانش آموخته - آموزش زبان - دانشگاه - دکتری - دکتر - فردوسی - عمومی - آموزش - کاربردی - برنامه درسی - عاملی - ایسنا - بین المللی - طباطبایی - میان - پیشرفت - برنامه - پژوهشی - ضروری - دوران - ضرورت - ارشد - رضوی

آخرین اخبار سرویس:
تجلیل از روابط عمومی های برتر

اعلام نتیجه انتخاب رشته کنکور دکتری 1400+ مدارک، شرایط مصاحبه و جزییات

نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد

25 درصد دانشگاه های کشور زیرساخت آموزش الکترونیک داشتند

اولین دانشجوی خارجی پردیس بین المللی ارس در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شد

استخدام پژوهشگر در گروه پژوهشی سیستم های هوشمند واژه در کرمان

ساده زیستی زیبای «آقای بازیگر»/ عکس

جریان سازی در حوزه نشر با نشان «شانزده»

استخدام طراح پارچه در یک شرکت معتبر در تهران

نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد

معرفی 38 هزار داوطلب آزمون دکتری به دانشگاه ها

دانشجویان البرزی «نقش رسانه ها در انتخابات 1400» را بررسی می کنند

معاون آموزشی وزارت علوم: امیدواریم جامعه دانشگاهی در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار گیرند

اعلام نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری

دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان ثبت نام اولیه سال تحصیلی جدید را انجام دهند

رستگار: باید از پتانسیل دانشجویان رشته های مهندسی برق در صنعت بیشتر استفاده شود

تصویب 200 رشته در طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان

انگیزه اساتید برای تولید محصولات دانش بنیان افزایش یافت

38 هزار و 222 نفر به مرحله دوم کنکور دکتری معرفی شدند

تکثیر مصنوعی یک گونه ماهی در خطر انقراض

جزییات مصاحبه پذیرفته شدگان دکتری اعلام شد/ امکان اعتراض داوطلبان به نتایج

خیّران و 32 بازنشسته دانشگاه آزاد اسلامی بجنورد تجلیل شدند

تکثیر مصنوعی یک گونه ماهی در خطر انقراض

استخدام دانشجوی روانشناسی و علوم تربیتی خانم

خاکی صدیق: پیگیر واکسیناسیون جامعه دانشگاهی برای برگزاری کلاس های حضوری هستیم

جزییات مصاحبه پذیرفته شدگان دکتری اعلام شد/امکان اعتراض داوطلبان به نتایج

مصوبات نشست هیئت امنای صندوق توسعه ملی

دانشگاه آزاد اسلامی دهاقان به دنبال اخذ مجوز آزمایشگاه همکار جوش و ژئوتکنینک

جزییات مصاحبه پذیرفته شدگان دکتری اعلام شد/امکان اعتراض داوطلبان به نتایج

نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد/ بیش از 38 هزار داوطلب به دانشگاه ها معرفی شدند

اسامی معرفی شدگان آزمون دکتری 1400 اعلام شد

فناوری هایی مانند 5G موجب تشدید شیوع کرونا می شوند/ کنترل مردم با تکرار اپیدمی ها

تغسیل و تکفین بیش از 30 هزار کرونایی در بهشت زهرا(س)

تجلیل از استادان نمونه دانشگاه جامع علمی کاربردی در سمنان

نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد/ بیش از 38 هزار داوطلب به دانشگاه ها معرفی شدند

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در جمع سرآمدان آموزش عالی کشور قرار گرفت

38 هزار نفر به مرحله دوم کنکور دکتری 1400 معرفی شدند/ کارنامه انتخاب رشته منتشر شد

مهلت ثبت نام در آزمون زبان پیام نور تمدید شد

پیگیر واکسیناسیون جامعه دانشگاهی برای برگزاری کلاس های حضوری هستیم

پیگیر واکسیناسیون جامعه دانشگاهی هستیم

کافه گردی سیاوش خیرابی /عکس

فوت روزانه 170 تهرانی بر اثر کرونا |سعید خال :40 درصد تلفات کرونای کشور در تهران است

کافه گردی سیاوش خیرابی /عکس

کسب رتبه درجه یک توسط بیمارستان امام سجاد(ع) دانشگاه آزاد اسلامی

اطلاعیه اعلام فهرست اسامی معرفی شدگان چندبرابر ظرفیت و مدارک مورد نیاز برای شرکت در مرحله بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه علمی و سنجش عملی آزمون ورودی مقطع دکتری «Ph.D» نیمه متمرکز سال 1400

دانشگاه آزاد اسلامی امکان افزایش شهریه را هم تراز با تورم ندارد

تغسیل و تکفین بیش از 30 هزار بیمار کرونایی در بهشت زهرا(س)

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تلاش های مدیرعامل سازمان بهشت زهرا در مدیریت بحران کرونا تقدیر کرد

اولین دانشجوی خارجی پردیس بین المللی ارس فارغ التحصیل شد

رییس دانشگاه امیرکبیر: دانشگاه ها باید از دل قرارداد های صنعتی مقاله تولید کنند

دانشجویان با رصد برنامه های دانشگاه خلاقیت های خود را مطرح کنند

فارغ التحصیلی بیش از 2000 دانشجو از پردیس بین المللی ارس

دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر در ناحیه سبز قرار گرفت

سرای نوآوری اقتصاد دیجیتال و تجارت الکترونیک مجوز فعالیت گرفت

معاون آموزش وزارت علوم: بحران کرونا آزمون سرنوشت ساز آموزش عالی بود

مانع زدایی از تولیدات دانش بنیان؛ دستیابی به خودکفایی و تولید

مهدی سلطانی: دانشجویان کارشناسی حق ورود به خوابگاه ها را ندارند/ لزوم ارائه گواهی سلامت برای حضور در خوابگاه

نانوکاتالیستی برای تبدیل پروپان به پروپیلن در دمای پایین

وزارت علوم: امتحانات پایان ترم دروس عملی دانشگاه ها حضوری نیست

کنفرانس مهندسی برق ایران فرصتی برای تعامل اساتید، دانشجویان و صنعت

راه اندازی «سامانه پایش غربالگری سلامت» اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی

سی و یکمین یونیورسیاد دانشجویان جهان تیرماه سال آینده برگزار می شود

یادگیری مکالمه انگلیسی از صفر تا صد | استاد مکالمه شوید!

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی رییس هیئت کبدی سپیدان شد

عزت الله ضرغامی کیست؟

نخستین شماره نشریه «اندیش نامه معماری» منتشر شد

نشست خبری بزرگداشت روز جهانی میراث فرهنگی و باب عالی کاخ گلستان

امضای 9 قرارداد در سرای نوآوری واحد تهران غرب/ ترویج کسب وکارهای آموزشی ثروت آفرین است

برگزاری وبینار با موضوع «مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح» در کرمانشاه

رشد چهار برابری قرارداد های ارتباط با صنعت دانشگاه امیرکبیر در سال 99

استخدام پژوهشگر در گروه پژوهشی سیستم های هوشمند واژه در تهران

کایلا بارون فضانورد ماموریت کرو-3 شد

ارایه 880 هزار خدمت اعتباری به فناوری های راهبردی

تجلیل از مدرسان برتر کشوری و استانی دانشگاه علمی کاربردی البرز

سومین دوره پیش دفاع دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد از 21 تیرماه برگزار می شود

واکسیناسیون بیماران دیالیزی در تهران

تجمع دانشجویان دانشگاه های تهران در حمایت از مردم مظلوم فلسطین

58 تن گندم از مزرعه پژوهشی دانشگاه آزاد بهبهان برداشت شد

تصویر هابل از یک ساختار مارپیچی در کهکشان

کایلا بارون فضانورد ماموریت کرو-3 شد

استخدام مهندس کامپیوتر و کارمند اداری در دبیرستان دخترانه در تهران

ساخت و بهره برداری از سیستم صنعتی حذف آرسنیک از آب در کشور

تاکید استاندار خوزستان بر استفاده از ظرفیت جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش

تصویر هابل از یک ساختار مارپیچی در کهکشان

تجمع دانشجویان دانشگاه های تهران در حمایت از مردم فلسطین

نشست خبری صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور

اخذ مجوز صلاحیت پژوهشی برای 17 رشته گروه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک

مدیرعامل بهشت زهرا: 40 درصد فوتی های کرونا در تهران هستند

تقدیر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از مدیریت بهشت زهرا (س) در بحران کرونا

غفلت از آموزش رسم الخط ها به دانشجویان رشته های قرآنی

نبرد سیف القدس اشغالگری های اسراییل را محدود می کند

چطور اثربخشی کلاس های مجازی را افزایش دهیم؟

استخدام مدیر در شرکت مهندسی و تحقیقات صنایع لاستیک در تهران

طرح رعد پلیس پیشگیری پایتخت و طرح اقتدار پلیس امنیت عمومی

نیاز به همکاری آقا یا خانم برای آزمایشگاه دبیرستان

طراحی و ساخت دستگاه پالس اکسیمتر رومیزی در مشهد

سیستم حذف آرسنیک به روش اکسیداسیون-فیلتراسیون طراحی و ساخته شد

انگیزش حاصل پیشرفت و مهارت فردی است

شاخص های رتبه بندی فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد

نقش معنویت در بحران های فردی و اجتماعی در نشست علمی دانشجویان دانشگاه باقرالعلوم (ع) و دانشگاه های یونان بررسی شد

محتوا؛ عاملی بر جذب دانشجویان به زبان انگلیسی

محتوا؛ عاملی بر جذب دانشجویان به زبان انگلیسی