مطالب مرتبط:
پیام تبریک سلطانی فر به مناسبت قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران در آسیا
اجرای بانکداری دیجیتال بدون اجرای روابط عمومی دیجیتال و بدون ارائه خدمات در شبکه های اجتماعی مفهمومی نخواهد داشت
استخدام پشتیبان نرم افزار با حقوق 4 تا 10 میلیون در شرکت سامان پژواک آسه
پیام تسلیت رییس مرکز خدمات در پی درگذشت سردار حجازی
استخدام کارشناس پشتیبانی نرم افزار در گروه نرم افزاری پیوست در تهران
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 فروردین 1400 ساعت 08:252021-04-20فناوري

شبکه ملی اطلاعات و عدم وابستگی نرم افزاری/ ایجاد پیام رسانی با 50 میلیون کاربر از خدمات پایه شبکه ملی است


در بسیاری از زمینه های مرتبط با فناوری های ارتباطی و فضای مجازی به خارج از کشور وابستگی داریم؛ اما وابستگی در برخی زمینه ها مانند سیستم عامل به ویژه در حوزه های راهبردی و حیاتی قابل قبول نیست.

- گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، با اینکه عنوان شبکه ملی اطلاعات بسیار تکرار شده است؛ اما شمار زیادی از کاربران هنوز به درستی نمی دانند که این شبکه چه می کند و قرار است چگونه مشکلات و کاستی های فعلی عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور را رفع کند.

  پیدا کردن وظایف و کارکردهای شبکه ملی اطلاعات از میان اسناد و قوانین کار آسانی نیست و علاوه بر این، باید به زبان ساده و قابل فهم برای مردم گفته شوند.

یکی از موضوعاتی که هنوز دارای زوایای پنهان زیادی است، لایه خدمات در شبکه ملی اطلاعات است که امکان قرارگیری سکوهای نرم افزاری یا همان خدمات مورد استفاده کاربر نهایی را فراهم می کند و همچنین نحوه بهره مندی کاربران اینترنت به عنوان آخرین حلقه از این شبکه را هم روشن می کند.

در این گزارش به سوالات کلیدی از جمله اجزا و کارکرد آنها در لایه خدمات شبکه ملی اطلاعات، جایگاه و کارکرد سکوهای نرم افزاری داخلی در این شبکه ملی و نحوه تعریف و کارکرد لایه دسترسی کاربر پرداخته خواهد شد.

*نمای کلی شبکه ملی اطلاعات متشکل از سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا تقسیم بندی لایه ها بر اساس سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات مدل معماری مرجع شبکه ملی اطلاعات توسط شورای عالی فضای مجازی" تصویب و ابلاغ شده است.

بر اساس این مصوبات، در حالت کلی شبکه ملی اطلاعات از سه لایه تشکیل شده است: زیرساخت، خدمات و محتوا که هر کدام از این لایه های به دو زیرلایه تقسیم می شوند.

لایه زیرساخت شامل زیرساخت ارتباطی و زیرساخت اطلاعاتی است.

لایه خدمات هم به دو بخش خدمات پایه و ابزارهای ضروری و همچنن خدمات کاربردی عمومی تقسیم می شود.

همچنین لایه آخر که روی این دو لایه قرار دارد لایه محتوا است که شامل دو زیرلایه است که به عنوان قالب محتوا و کاربرد محتوا شناخته می شود.

  لایه های شبکه ملی اطلاعات همچنین در راستای الزامات بالا دستی، شش لایه به صورت" عمودی باید در کلیه لایه های فوق رعایت شود.

این لایه ها عبارت اند از: مدیریت یکپارچه، سالم سازی و امنیت، پدافند غیرعامل، الزامات شکوفایی و تقنینی، الزامات حاکمیت داده و الزامات فرهنگی.

لایه خدمات شبکه ملی اطلاعات متشکل از چه بخشی هایی است؟ همان طور که در قسمت پیش در در توضیح نمای کلان شبکه ملی اطلاعات مطرح شد، لایه خدمات شبکه ملی اطلاعات از دو بخش اصلی تشکیل شده است؛ بخش اول خدمات پایه و ابزارهای ضروری و بخش دوم خدمات کاربردی که در ادامه هر یک شرح داده می شود.

*اجزای کلیدی خدمات پایه و ابزارهای ضروری اجزای کلیدی خدمات پایه و ابزارهای ضروری شامل خدمات ابری پایه، زیست بوم سیستم عامل، زیست بوم جویشگر، خدمات پایه مکانی و نقشه، پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی، کلید عمومی و گواهی‏ های دیجیتال، سکوهای ارایه خدمت دیجیتال، مخازن، کتابخانه ها و APIهای ضروری است.

خدمات ابری پایه این خدمات شامل خدمات زیرساخت ابری یا IaaS مخفف Infrastructure as a Service، خدمات بسترهای ابری یا PaaS مخفف Platform as a Service و خدمات ابری نرم افزاری SaaS مخفف Software as a Service بوده و با هدف بهبود زیرساخت های اطلاعاتی و زیرساخت های توزیع محتوا در مراکز داده ابری شبکه ملی اطلاعات ارایه خواهند شد.

در خصوص خدمات ابری نرم افزاری ارایه این خدمات و به طور کلی XaaS بنا به اقتضای مدل کسب وکار خدمات و استراتژی های خدمت دهندگان ارایه خواهد شد.

ارایه خدمات به صورت SaaS مشکل بسیاری از وابستگی ها را حل خواهد کرد.

ارایه خدمات خدمات ابری نرم افزاری مشکل بسیاری از وابستگی ها را حل خواهد کرد زیست بوم سیستم عامل سیستم عامل در شبکه ملی اطلاعات شامل انواع سیستم های عامل نظیر سیستم عامل سرور، سیستم عامل رومیزی، سیستم عامل تلفن همراه، سیستم عامل کارت های هوشمند، سیستم عامل سامانه های صنعتی و ویژه، سیستم عامل مورداستفاده در تجهیزات اینترنت اشیا و سیستم عامل نهفته شده تجهیزات است.

استقلال و پایداری در حوزه سیستم عامل خصوصا در حوزه های نظامی و امنیتی و مراکز حیاتی دارای اولویت بسیار بالایی است و وابستگی به شرکت های انحصاری خارجی (وضعیت موجود) خصوصا در حوزه های راهبردی و حیاتی قابل قبول نیست.

بنابراین استفاده از سیستم عامل بومی در نسخه رومیزی، سرور و سیستم های کنترل صنعتی برای کلیه مراکز نظامی و امنیتی و همچنین استفاده از سیستم عامل متن باز سفارشی سازی شده در نسخه رومیزی، سرور و سیستم های کنترل صنعتی برای همه زیرساخت های حیاتی اجباری خواهد بود.

 استقلال و پایداری در حوزه سیستم عامل خصوصا در حوزه های نظامی و امنیتی و مراکز حیاتی از اولویت بسیار بالایی برخوردار است و وابستگی به شرکت های انحصاری خارجی (وضعیت موجود) خصوصا در حوزه های راهبردی و حیاتی قابل قبول نیست زیست بوم جویشگر زیست بوم جویشگر بومی شامل مواردی نظیر خدمات موتور جست و جو، رایانامه، مترجم، مرورگر، دانشنامه و نقشه شکل خواهد گرفت.

خدمات پایه مکانی و نقشه خدمات پایه مکانی و نقشه به عنوان یکی از مهمترین خدمات پایه، دارای نمونه های داخلی قدرتمند و متناسب با نیازهای کاربران می باشد بنابراین تمامی دستگاه ها موظف اند از خدمات نقشه داخلی استفاده کنند.

پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی پیام رسان ها/شبکه های اجتماعی به عنوان یکی از مهم ترین نیازهای ارتباطی کاربران امروزه به زیست بومی برای توسعه خدمات و کسب وکارها نیز تبدیل شده اند.

بنابراین شکل گیری حداقل یک پیام رسان اجتماعی با ظرفیت 50 میلیون کاربر فعال و با امکان کسب سهم از کاربران منطقه و بین الملل از اقدامات ضروری در حوزه خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات خواهد بود.

 شکل گیری حداقل یک پیام رسان اجتماعی با ظرفیت 50 میلیون کاربر فعال و با امکان کسب سهم از کاربران منطقه و بین الملل از اقدامات ضروری در حوزه خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات خواهد بود کلید عمومی و گواهی ‏های دیجیتال در خصوص خدمات کلید عمومی به طور عمده با همکاری دستگاه های اجرایی مسئول ازجمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و قوه قضاییه و بخش خصوصی و دفاتر اسناد رسمی زیرساخت لازم فراهم خواهد شد.

سکوهای ارایه خدمت دیجیتال سکوها یا پلتفرم های خدمات نرم افزاری (PaaS) در واقع ابزار اصلی توسعه ی خدمات را برای توسعه دهندگان فراهم می کنند که در طرح کلان خدمات شبکه ملی اطلاعات در لایه ی دوم آورده شده است که توسط مراکز داده و شرکت های بخش خصوصی در حال ارایه در شبکه ی ملی اطلاعات است و با توسعه مراکز داده در قطب مراکز داده و خدمات ابری توزیع شده تقویت خواهد شد.

این سکوها برای مقاصد گوناگون می توانند به صورت پویا استفاده شوند و مقیاس پذیری خدماتی که توسط آن ها ایجاد می شود از ویژگی های بارز آن ها است.

مخازن، کتابخانه ها و APIهای ضروری برای آن دسته از وابستگی ها به خدمات خارجی از جمله کتابخانه ها، مخازن، APIها و SDKها مکانیزم های مقابله با محدودیت‏ های ایجاد شده توسط فراهم‏ کننده‏ های خارجی برای کسب و کارهای ایرانی، پیش بینی خواهد شد.

*لایه خدمات کاربردی در این بخش روی خدمات کاربردی تمرکز شده است که به عنوان نرم افزارها یا خدمات اصلی شبکه توسط کاربر برای تحقق اهداف کاربر از بهره برداری از شبکه ملی اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد.

این خدمات بسیار متنوع هستند اما در این گفت وگو با توجه به اسناد بالادستی همچنین با توجه به میزان کاربرد آن ها در شبکه ملی اطلاعات به خدمات دولت الکترونیکی، خدمات دیجیتال، خدمات صوت وتصویر فراگیر، ناوبری، خدمات اینترنت اشیاء و خدمات تحلیل داده می پردازیم.

اجزای کلیدی خدمات کاربردی شامل خدمات دولت الکترونیکی، خدمات دیجیتال و خدمات اینترنت اشیا است.

خدمات دولت الکترونیکی خدمات دولت به دولت یا G2G بین تمامی دستگاه های موضوع ماده 5 قانون خدمات کشوری، از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران و با رعایت مقررات مربوطه صورت می پذیرد.

ایجاد زیرساخت های توسعه خدمات دولت الکترونیکی و شکل گیری این گونه خدمات با مشارکت بخش خصوصی به گونه ای که اشتراک داده ها و خدمات دستگاه های دولتی و نهادهای حاکمیتی از طریق مرکز تبادل اطلاعات ملی و الزام اتصال تمامی دستگاه ها و نهادهای حاکمیتی به این مرکز و ارایه خدمات به یکدیگر توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران انجام می شود.

تمامی دستگاه ها و نهادهای حاکمیتی ملزم به گشودن داده ها و محتوای ملی بر روی کسب وکارهای دیجیتال کشور بدون تبعیض با در نظر گرفتن ملاحظات امنیت ملی، امنیت عمومی و حفظ حریم خصوصی افراد هستند و سازمان فناوری اطلاعات ایران از طریق شرکت های توسعه ای خود برای تولید APIهای مجاز برای انتشار عمومی در شبکه ملی اطلاعات و مزیت رقابتی برای استارت آپ ها و کسب وکارهای ایرانی اقدام می کنند.

تمامی دستگاه ها و نهادهای حاکمیتی ملزم به گشودن داده ها و محتوای ملی بر روی کسب وکارهای دیجیتال کشور بدون تبعیض با در نظر گرفتن ملاحظات امنیت ملی، امنیت عمومی و حفظ حریم خصوصی افراد هستند  خدمات دیجیتال خدمات دیجیتال شامل خدماتی نظیر تجارت الکترونیکی، سلامت الکترونیکی و حمل و نقل، گردشگری، سرگرمی و .

است که بخش هایی از آن ها به صورت دیجیتالی عرضه یا مدیریت می شود و موجب تسهیل زندگی روزمره کاربران با استفاده از شبکه ملی اطلاعات است، این خدمات با استفاده از بخش خصوصی و شرکت های نوآفرین متناسب با برنامه کسب وکار خود در این حوزه فعالیت می کنند.

خدمات اینترنت اشیا در راستای تحقق اهداف مربوط به اینترنت اشیاء در شبکه ملی اطلاعات، حمایت از سرمایه گذاری برای تولید تجهیزات سخت افزار و سنسورهای IOT و پلتفرم های اینترنت اشیا با استفاده از توان داخلی و ظرفیت های سازمان توسعه ای ضروری است.

تشویق به کارگیری جایگزین های مناسب آزاد/متن باز و غیر انحصاری به جای تجهیزات و نرم افزارهای انحصاری الزام آور است.

ایجاد و مدیریت سکوهای کاربردهای عمومی اینترنت اشیاء (کشاورزی، مدیریت منابع آب و حمل ونقل) اجتناب ناپذیر است و در نهایت استفاده از خدمات در کاربردهای اینترنت اشیاء نظیر ذخیره سازی ابری، نرم افزارهای ابری، خدمات امنیتی ابری و غیره موردنیاز کسب وکارهای مرتبط با اینترنت اشیاء توسط فراهم کنندگان داخلی انجام خواهد شد.

سکوهای نرم افزاری داخلی در چه بخشی از شبکه ملی اطلاعات قرار می گیرند؟ همان طور که در بخش خدمات شبکه ملی اطلاعات توضیح داده شد سکوها یا پلتفرم های خدمات نرم افزاری یا همان PaaS در واقع ابزار اصلی توسعه خدمات را برای توسعه دهندگان فراهم می کنند که در طرح کلان خدمات شبکه ملی اطلاعات در لایه دوم آورده شده است و توسط مراکز داده و شرکت های بخش خصوصی در حال ارایه در شبکه ملی اطلاعات است و با توسعه مراکز داده در قطب مراکز داده و خدمات ابری توزیع شده تقویت خواهد شد.

این سکوها برای مقاصد گوناگون می توانند به صورت پویا استفاده شوند و مقیاس پذیری خدماتی که توسط آن ها ایجاد می شود از ویژگی های بارز آن ها است.

لایه دسترسی در شبکه ملی اطلاعات برای کاربران نهایی چگونه است؟ لایه دسترسی کاربر شبکه ملی اطلاعات در واقع یکی از اجزاء لایه­ زیرساخت ارتباطی است همانطور که توضیح داده شد لایه زیرساخت ارتباطی سه شبکه اصلی شامل؛ شبکه هسته، شبکه تجمیع و شبکه دسترسی دارد که در واقع کاربران شبکه ملی اطلاعات از طریق شبکه دسترسی از خدمات شبکه ملی اطلاعات بهره برداری می کنند.

کاربران شبکه ملی اطلاعات از طریق شبکه دسترسی از خدمات شبکه ملی اطلاعات بهره برداری می کنند.

این شبکه‏ ها با توجه به شرایط جغرافیایی و اقتصادی نقاط مختلف کشور و با استفاده از فناوری ‏های مختلف توسط اپراتورهای دارای پروانه ارایه خدمت می کنند این شبکه‏ ها با توجه به شرایط جغرافیایی و اقتصادی نقاط مختلف کشور و با استفاده از فناوری ‏های مختلف توسط اپراتورهای دارای پروانه از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات و در چارچوب الزامات پروانه و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خدمات شبکه ملی اطلاعات را با رعایت الزامات مندرج در سند تبیین ارایه کنند.

شبکه دسترسی دارای پوشش کشوری خدمات پهن باند با لحاظ آمایش سرزمینی و مطالعات بازار و با هدف ارایه خدمات پهن باند بومی و ارایه ی محتوا و خدمات حاکمیتی توسعه خواهد یافت.

به منظور رعایت الزامات عدالت اجتماعی به ویژه در تخصیص منابع خدمات عمومی اجباری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به توسعه خدمات دسترسی در مناطق محروم و کم برخوردار اقدام خواهد کرد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: شبکه ملی اطلاعات - ارتباطات و فناوری اطلاعات - اطلاعات - شبکه ملی - فناوری اطلاعات - شبکه - وابستگی - فناوری - ارتباطات - خدمات - فضای مجازی - سیستم عامل - کارکردهای - قرار - کشور - خبرگزاری - قابل - کاربران - راهبردی - میلیون - قوانین - مشکلات - یکی از - کاستی - اسناد - مرتبط - رسانی - حیاتی - سیستم - وظایف

آخرین اخبار سرویس:
قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز 25 اردیبهشت 1400 + جدول

حراج تابلو نقاشی مکه

کاربرد اینترنت اشیا در کشاورزی هوشمند

متلک سنگین الماس هرکی به وزیر ارتباطات: دو سایز بزرگتر بپوش!

شبکه عصبی مصنوعی

تصویری جالب از زنبور عسل با انگشتانش!

چگونه حساب کاربری خود در اینستاگرام را از بلاک و ریپورت خارج کنیم؟

نجوم چیست؟+ تعریف فواید و ابزار

شادترین حیوان کره زمین!

غول های دیجیتالی و انرژی آمریکا و ایتالیا شاخ به شاخ شدند/ جریمه 100 میلیون یورویی گوگل

اعمال قوانین جدید واتساپ از شنبه 25 اریبهشت 1400

بهترین مرکز تعمیرات موبایل و تبلت در ایران

توییتر امکان جستجو در دایرکت مسیج را ساده تر می کند + عکس

صفحهٔ درخواستی شما یافت نشد.

ویدئو| حضور لیلا حاتمی در تیزر تبلیغاتی یک برند لوازم خانگی

جدیدترین مدل مانتو تابستانی

کنار تلفن همراه خود نخوابیم

تصویر جنجالی از مرد ترکیه ای که پربازدید شد+عکس

موتورولا گوشی های بعدی خود را از طریق هوا شارژ می کند

آکواریوم همراه برای دوستداران ماهی در ژاپن

بیش از هفت هزار خانواده همدانی به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند

با اعمال مقررات جدید واتس اپ، چه اتفاقی برای کاربران می افتد؟

عکس یادگاری توریستها با رختخواب «مائو»!

سلفی ماشینی خاص مرجان مومنی + عکس

کلاهبرداران سایبری چه شگرد جدیدی دارند؟

تصویری از عشق درونی محمد علیزاده+عکس

اجرای طرح «فصل میهمانی» شرکت مخابرات ایران

«موتورولا» گوشی های بعدی خود را از طریق هوا شارژ می کند

موتورولا گوشی های بعدی خود را از طریق هوا شارژ می کند

تیزر تبلیغاتی با حضور لیلا حاتمی سوژه شد +فیلم

تیزر تبلیغاتی با حضور لیلا حاتمی سوژه شد

آمار کرونا در ایران و جهان (1400/02/24)

عجیب ترین کوه دنیا در ایران+عکس

تصویری از یک کودک کار با مو های رنگ کرده

ترسناک ترین بازار دنیا+عکس

چاپ بنر مش

درختان خون اژدها در یمن!+عکس

آموزش دوخت مانتو تابستانی بدون الگو

گوسفند چرانی در تهران قدیم!+عکس

مقایسه بازی فری فایر و پابجی موبایل تنها با یک کلیک

روش های غیر حضوری پرداخت زکات فطریه

پیوستن ایران به کلوپ دارندگان ابررایانه با رونمایی از ابررایانه سیمرغ در روز یکشنبه

تصویر واقعی از میتی کومان! +عکس

استایل خاص و جدید بهاره کیان افشار + عکس

نامه دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات به دستگاههای دولتی

سمپاشی مزارع کشاورزی استان زنجان برای اولین بار با استفاده از پهپاد

امکان پرداخت آنلاین وجوه زکات فطریه از طریق درگاه های بانک رفاه کارگران فراهم شد

اجرای پلی استر کاری ورنگ کاری چوبی

استخدام ناخن کار مجرب و طراح ناخن محدوده مهرویلا

فروشنده خانم جهت پوشاک زنانه

کار در نمایندگی

استخدام صندوقدار جهت همکاری در فست فود در قم

مدیر کنترل کیفیت

تعدادی فروشنده آقا جهت تکمیل کادر فروش پوشاک مردانه

استخدام برنامه نویس asp.net (تحت #c) در مهندسین نیکا رایان پویا در تهران

استخدام طراح قالب تزریق پلاستیک

ابررایانه سیمرغ یکشنبه رونمایی می شود

تولیدی کیف زنانه سرپرست کارگاه

کارگر ماهر یا نیمه ماهر کابینت سازی

ابررایانه سیمرغ یکشنبه رونمایی می شود

حامد کمیلی با گریم ناصرالدین شاه + عکس

موانع استارتاپ ها (کسب وکار های نوین) در حکمرانی دیجیتال

موتورولا گوشی های بعدی خود را از طریق هوا شارژ می کند

اجرای طرح «فصل میهمانی» شرکت مخابرات ایران

استخدام تایپیست

پرستار بچه

کافه رستوران ملودی جهت راه اندازی نیرو می پذیرد

نصاب کابینت

استخدام جهت بسته بندی در منزل

کارگرماهرو واردبه کارمیوه درمغازه

استخدام نوندرار سنگک ریگی

ادمین خانم برای اینیستاگرام و تلگرام حضوری

استخدام برنامه نویس php در شرکت ارتباطات فراگستر شرق در مشهد

همکار خانم حسابدار

فروشنده خانم برای عمده فروشی

استخدامی عروسک گردانی

همکاری با یک خانم جهت خامه کشی کیک

استخدام کارمند کال سنتر خانم با بیمه و مزایا در تهران

آشپز حرفه ای و کارگر ساده و سالن کار خانم

کارگر ساده و ماهر کارتن سازی

شاگرد جوشکار

سردوز کار و راسته دوز نیازمندیم

نیازمند منشی مطب دندانپزشکی

استخدام مربی خانم و آقا

پیوستن 9 روستای دیگر فارس به شبکه ملی اطلاعات

به تعدادی فروشنده خانوم با تجربه نیازمندیم

املاک سورنا تعداد محدود مشاور تمام وقت

به تعدادی چرخکار ماهر مانتو دوز با حقوق

شرکت وابسته به سازمان دولتی

کمک اشپز و اشپز جهت کار در رستوران ا

راننده جهت پخش مواد غذایی

مسئول سیستم فروشگاه آنلاین و ارتباط با مشتری

استخدام مونتاژکار فنی

جذب بازاریاب خانم در زمینه خدماتی وپرستاری

جذب مدیربازاریابی و فروش انواع بیمه نامه ها

نیروی ساده و ماهر فست فود

استخدام چرخکار

فروشنده تلفنی خانم

سنگین ترین وزنه ای که بشر بلند کرده!+عکس

اعلام آمار تعداد مشترک تلفن همراه در کشور

شبکه ملی اطلاعات و عدم وابستگی نرم افزاری/ ایجاد پیام رسانی با 50 میلیون کاربر از خدمات پایه شبکه ملی است

شبکه ملی اطلاعات و عدم وابستگی نرم افزاری/ ایجاد پیام رسانی با 50 میلیون کاربر از خدمات پایه شبکه ملی است