موضوعات داغ: - شوراي نگهبان - رياست جمهوري - انتخابات رياست جمهوري - ثبت نام داوطلبان - رتبه بندي معلمان - ريحانه پارسا - ارديبهشت 1400 - فرهاد مجيدي - ميدان و ديپلماسي - انتخابات رياست - اعتراضات تونس - سفر پرسپوليس - مركز اسناد - كانون هواداران پرسپوليس - يك كودك آزار - زنان آواره سوري - پرواز داخلي - عضو كميسيون تلفيق - قرارگاه - استانداري سمنان - فيلم اجاره نشين ها - تغيير نام و نام خانوادگي - يونس محمود

مطالب مرتبط:
جزییات موج سیاه کرونا در ایران
آخرین آمار مبتلایان کرونا تا روز دوشنبه 30 فروردین/ فوتی های کرونا همچنان 3 رقمی است +جزییات
جزییات توزیع 33 هزار واکسن کرونا در خراسان رضوی
کرونا و شیوه نامه هایی که رعایت نمی شود
با مدیرانی که حضور کارمندان در شرایط کرونا اجبار می کنند برخورد می شود
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 فروردین 1400 ساعت 02:152021-04-19پزشكي

گسترش غربالگری ناقلان بی علامت کرونا / جزییات اخذ تست سریع در مطب ها


مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات و طرح های وزارت بهداشت برای گسترش شناسایی ناقلان بی علامت کرونا، در عین حال توصیحاتی درباره جزییات بیشتر اخذ تست کرونا در مطب پزشکان ارائه داد.

- مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات و طرح های وزارت بهداشت برای گسترش شناسایی ناقلان بی علامت کرونا، در عین حال توصیحاتی درباره جزییات بیشتر اخذ تست کرونا در مطب پزشکان ارائه داد.

دکتر سیامک سمیعی با تبریک روز آزمایشگاهیان و قدردانی از تلاش های بی وقفه و جانانه آنها در پشتیبانی از مردم و نظام سلامت، در گفت وگوی تفصیلی با ایسنا، با اشاره به تاریخچه خدمات آزمایشگاهی کشور از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، گفت: از 6 بهمن 1398، روزی که فقط یکی از آزمایشگاه های کشور در انستیتو پاستور ایران با ظرفیت بسیار محدودش تنها آزمایشگاه تشخیص مولکولی کووید19 ایران بود، تا هم اکنون که بیش از 400 آزمایشگاه کشور، که سهم بزرگی از آنها در بخش خصوصی است، و علی رغم تحریم های ظالمانه و فلج کننده، در کنار ظرفیت های تشخیص سریع شبکه بهداشت، کشور را به قابلیت انجام بیش از 100 هزار آزمایش تشخیص کووید19 رسانده است، کمی بیش از یک سال می گذرد.

پاسخدهی آزمایشات کرونا تا 48 ساعت وی افزایش ظرفیت و سرعت در پاسخگویی به آزمایشات را اولویت مهم در خدمات تشخیصی مرتبط با کووید19 مطرح کرد و ادامه داد: استاندارد این است که پاسخ ها ظرف مدت معین و حداکثر تا 48 ساعت در دسترس قرار گیرد و در عین حال حتما در سامانه های ثبت داده های آزمایشگاهی وزارت بهداشت ثبت شود.

این اطلاعات ثبت شده از تعداد آزمایشاتی که توسط هر دانشگاه علوم پزشکی (آزمایشگاه تحت پوشش دانشگاه) انجام می شود در نیازسنجی و نحوه توزیع کیت ما را راهنمایی می کند؛ این در حالی است که معیارهای دیگری مثل شرایط هر دانشگاه و رنگبندی شهرها و اولویت شهرهای قرمز نیز وجود دارد.

سامانه ای هم برای ثبت داده های آزمایشگاهی بخش خصوصی طراحی شده است که ما را از تعداد و نتیجه آزمایشات اخذ شده در این بخش مطلع می کند.

وی درباره درخواست برای آزمایش تشخیصی کووید-19 در بخش خصوصی تصریح کرد: در حال حاضر تعداد زیادی از آزمایشاتی که در سامانه بخش خصوصی ثبت می شود به شکل درخواست شخصی افراد برای انجام آزمایش تشخیص مولکولی است.

میزان پاسخ منفی کاذب در تستهای تشخیص سریع سمیعی درباره نحوه استفاده از آزمایش تشخیص سریع آنتی ژن در تشخیص کووید19، افزود: هرگاه فردی علامت دار باشد تست تشخیصی سریع برایش انجام می شود و در صورت مثبت بودن پاسخ باید ایزوله شود؛ ولی اگر پاسخ تست منفی شد احتمال دارد این پاسخ منفی کاذب باشد و چون در بهترین شرایط از هر 100 تشخیص مولکولی مثبت که به طور همزمان تست تشخیص سریع هم انجام می دهیم، کمی بیش از 80 مورد آن مثبت می شود، در چنین شرایطی بر مبنای الگوریتم تشخیصی باید تست تاییدی PCR یا آزمایش تکراری آنتی ژن بعد ازیک یا دو روز گرفته شود تا نتیجه را قطعی کنیم و ریسک منفی کاذب را کاهش دهیم.

عکس آرشیوی از دکتر سیامک سمیعی - مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت ردیابی حداقل 10 تن از افرادِ در تماس با بیمار قطعی کرونا وی در این باره افزود: مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت توصیه می کند در شرایطی که فرد علامت دارد حتی با کسب نتیجه منفی دوم بهترین حالت این است که فرد متقاعد به رفتن در قرنطینه شود.

توضیح این موضوع به بیمار بسیار مهم است و نحوه درست بیان آن هم ارتباط مستقیمی با مهارت فردی دارد که پاسخ را به بیمار مراجعه کننده می دهد تا او را متقاعد کند که به مدت کافی در قرنطینه بماند.

اما اگر پاسخ تست فرد مثبت باشد در مرحله دوم بررسی افرادی که در تماس نزدیک با او قرار داشته اند، در قالب ردیابی تماس، در دستور کار قرار می گیرد.

استاندارد وزارت بهداشت برای این اقدام بررسی حداقل 10 نفر از افرادی است که با بیمار تماس نزدیک داشته اند و نحوه انجام و تفسیر نتایج آزمایش آنها مثل مرحله ای است که پیش تر ذکر شد.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، تاکید کرد: با این حساب از نقطه نظر استفاده از آزمایش برای افراد که دارای علامت های بیماری هستند و یا در تماس نزدیک با بیمار بوده اند، پیش بینی و برنامه ریزی کافی وجود دارد؛ اما بخش دیگر جامعه که در مورد آنها هنوز به طور وسیع از آزمایش استفاده نشده است کسانی هستند که بدون هیچ علامتی در سطح جامعه در حال کار و فعالیت هستند و استمرار حضور آنها را می شود با انجام آزمایش مطمئن تر و کم خطر کرد.

وی افزود: وزارت بهداشت برای افراد علامت دار و کسانی که در تماس نزدیک با بیماران قطعی هستند دستورالعمل هایی دارد که در آنها به خوبی از آزمایش و آزمایشگاه در بخش دولتی استفاده می شود.

برای مواردی که خارج از دستورالعملها هستند نیز با استفاده از ظرفیت بخش خصوص خدمات آزمایشگاهی ارائه می شود.

در بین کسانی که فاقد علامت بیماری هستند و با حضور در جامعه به فعالیت معمول و روزمره خود در جامعه مشغول اند، کسانی ممکن است بدون اینکه اطلاع داشته باشند ناقل ویرس باشند.

این افراد گاهی با درخواست شخصی و یا در چهارچوب طب کار (درخواست کارفرما جهت اطمینان از نتیجه آزمایش منفی برای ادامه روند حضور در محل کار) و یا الزاماتی مثل موارد مسافرین پروازهای بین المللی، مورد آزمایش قرار می گیرند.

بخش مهمی از بار مراجعه به آزمایشگاه های بخش خصوصی را این گروه تشکیل می دهند.

گسترش غربالگری ناقلان بدون علامتِ کرونا وی ادامه داد: برای گسترش هر چه بیشتر آزمایش برای افراد بدون علامت و در راستای شناسایی زودهنگام ناقلان، برنامه هایی پیشنهاد شده و اجرای آنها در دستور کار است.

به عنوان مثال آزمایش صاحبان حِرَف و کسب و کارهای خاص که به دلیل شرایطشان ممکن است ریسک بالاتر و نقش بیشتری در انتقال بیماری داشته باشند و یا کسانی که بیشتر در مواجهه با مردم هستند مثل رانندگان وسایل نقلیه عمومی، از این دسته هستند.

اهمیت انجام دوره ای آزمایش برای شاغلین بعضی از کسب و کارها سمیعی ادامه داد: انجام دوره ای آزمایش برای شاغلین بعضی کسب و کارها، مثلا هفته ای یکبار، حتما میتواند در قطع زنجیره انتقال بیماری مفید باشد.

با طرح این مثال لازم است ضمن افزایش ظرفیت آزمایشگاهی برای پاسخگویی وسیع و سریع، شرایطی فراهم شود تا از تجمع افراد متقاضی در محل نمونه برداری جلوگیری شود.

در کنار راهکارهای پیشگیرانه برای کاهش ریسک انتقال ویروس در سطح یک جامعه فعال، مثل دورکاری، لازم است از هر امکان دیگری که احتمال انتقال و تکثیر ویروس را کاهش می دهد، استفاده کنیم تا از طرفی تعداد مبتلایان و ناقلین کاهش یابد و از طرف دیگر بروز جهش و تغییرات ژنتیکی در ویروس که متعاقب انتقال صورت می گیرد، کاهش یابد؛ طبیعتا برای محقق شدن این هدف یا باید واکسیناسیون به سرعت اتفاق افتد یا مردم تماس نزدیک با هم و ریسک مواجهه با ویروس را کاهش دهند.

این موضوع امکان پذیر نیست مگر با رعایت پروتکل های پیشگیرانه بهداشتی که اهمیت آنها تا پیش از پیشرفت روند واکسیناسیون و تکمیل روند آن ضروری است.

پیشنهاد ایجاد مراکز نمونه برداری متعدد در پارک ها و فضاهای مشابه وی با بیان اینکه مهمترین مرحله در فرآیند آزمایش که ریسک انتقال ویروس را افزایش میدهد نمونه برداری است، تصریح کرد: در راستای کاهش احتمال انتقال ویروس و بیماری از طریق افراد بدون علامت و برای آنکه فضای کافی برای انجام نمونه برداری وجود داشته باشد، طرح های مبتنی بر اخذ نمونه در مراکز نمونه برداری وسیع مثلا در پارک ها و فضاهای مشابه و انتقال نمونه به آزمایشگاه ها پیشنهاد شده است.

در صورت ایجاد مراکز نمونه برداری متعدد، از طریق توسعه کمی خدمات آزمایشگاهی، بدون افزایش ریسک ناشی از مراجعه به مراکز آزمایشگاهی با فضای محدود و کاهش ریسک انتقال ویروس در اثر تجمع، به مدیریت بیماری کمک می کنیم.

در این زمینه هم نیروی انسانی آزمایشگاهی و هم ظرفیت آزمایشگاهی کافی برای انجام این کار را در دسترس داریم.

در واقع در اجرای چنین برنامه ای متقاضی آزمایش که ممکن است مشمول آزمایش دوره ای باشد، می تواند از طریق ثبت نام در سامانه یا وب سایت مشخصی، تمایل خود به انجام آزمایش را ثبت کرده و علاوه بر نوبت گیری، محل مراجعه را برحسب نشانی محل اقامت یا کار تعیین کند.

سمیعی با اشاره به اینکه متقاضی پس از مراجعه مورد نمونه برداری قرار گرفته و نمونه او به آزمایشگاه منتقل می شود تا مورد آزمایش قرار گیرد، تاکید کرد: از آنجا که امکان اختصاص کد رهگیری یکتا به هر درخواست و نمونه وجود دارد، نتیجه آزمایش فرد به راحتی از طریق همان سامانه به او گزارش می شود.

این نتیجه می تواند به QR کد محل کسب و کار او نیز متصل شود.

در بعضی کشورها افراد برای مراجعه به فروشگاه های زنجیره ای بزرگ، آرایشگاه ها و سایر مراکز که امکان انتقال ویروس در آنها زیاد است، لازم است قبلا آزمایش داده باشند و از نتیجه منفی آنها اطمینان حاصل شده باشد.

از این طریق می توان ریسک حضور ناقلان بی علامت را در اماکن عمومی کاهش داد.

وی افزود: در اجرای چنین برنامه هایی شهرداری ها و مراکزی که به فضای استاندارد یا مناسب برای نمونه برداری که در آنها تجمع مراجعین با اجرای پروتکل های پیشگیرانه قابل مدیریت است، نقش موثری دارند.

از این طریق میتوان از آزمایشگاه های خصوصی که به دلیل محدودیت فضا نمی توانند شرایط نمونه برداری استاندارد را تامین کنند، استفاده کرد.

مشارکت آزمایشگاه ها برای انجام آزمایش و پشتیبانی تولید کنندگان برای کاهش بار مالی ناشی از آزمایش گسترده، بسیار حائز اهمیت است.

شروط انجام تست کرونا در مطب پزشکان وی درخصوص برنامه های انجام آزمایش تشخیص سریع در مطب پزشکان و دندان پزشکان، بیان کرد: بالاترین ریسک در جریان کلی آزمایش، مربوط به مرحله نمونه برداری از بیمار است و شرط ضروری برای نمونه برداری در مطب در اختیار داشتن فضایی است که در آن تهویه طبیعی وجود داشته باشد.

نکته مهم دیگر این است که ناقل ویروس کووید19 یا مبتلا به آن در مراجعه به مطب شانس کمی برای انتقال ویروس به سایرین را داشته باشد.

این موضوع در مراکز 16 و 24 ساعته منتخب کووید19 در حوزه بهداشت مورد توجه قرار می گیرد؛ بطوریکه مراکز منتخب کووید 19 از مراکزی که سایر خدمات بهداشت در آنها ارائه می شود، جدا شده اند و جریان های کاری مختلف بر حسب ریسک در آنها مستقل و مجزا شده است.

سمیعی در این باره گفت: مطب و جریان کاری آن هم باید به شکلی باشد که ریسک آلودگی افراد کم شود.

عامل مهم دیگر رعایت استانداردها و شیوه درست نمونه گیری، انجام آزمایش و ثبت نتایج در سامانه های وزارت بهداشت است.

ثبت نتایج به وزارت بهداشت کمک می کند که اقدامات بعدی به خصوص ردیابی تماس را به طور موثری انجام دهد.

در شرایطی که فرد مبتلا به مطب مراجعه کند و سپس از مطب، با وسایل حمل و نقل عمومی به آزمایشگاه یا هر نقطه دیگر مراجعه می کند و در جامعه به گردش در می آید، ریسک انتقال بیماری به سایرین افزایش می یابد از این رو می خواهیم اگر پزشک از روی علائم بیماری تشخیص داد که فردی مشکوک یا مبتلا به کووید19 است، بتواند در همان مطب تکلیف بیمار را روشن کند.

وی، سازمان نظام پزشکی را از ارکان این برنامه معرفی و تصریح کرد: در واقع درخواست پزشکان متقاضی از آنجا شروع می شود.

معاونت های درمان و بهداشت و واحدهای وابسته به آنها بقیه مراحل را که شامل آموزش می شود، انجام می دهند.

اداره کل تجهیزات پزشکی نیز فهرست کیت های تشخیص سریع آنتی ژن و زنجیره تامین آن را مشخص کرده است.

پزشک یا دستیار صاحب صلاحیت او می تواند در یکی از مراکز شبکه بهداشت آموزش لازم را دیده و از عملکرد صحیح در نمونه برداری و انجام آزمایش نیز اطینان حاصل شود.

هزینه تست سریع کرونا در مطب پزشکان مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، گفت: برنامه ریزی های این کار پیش از سال نو انجام شد و بسته آموزشی مطب ها را هم تهیه شده است.

در سال قبل قیمت هر کیت از سوی اداره کل تجهیزات پزشکی حدودا 65 هزارتومان و هزینه دستمزد انجام تست توسط پزشک حدودا 20 هزارتومان اعلام شد.

برای این طرح متخصصان داخلی، عفونی، عمومی، ریه و دندانپزشکان می توانند اعلام آمادگی کنند تا در مطب های خود آزمایش تشخیص سریع آنتی ژن کووید-19 را انجام دهند.

توفیق ایران در شرایط تحریم نظام سلامت در میانه جنگی واقعی و ظالمانه وی در ادامه صحبت هایش با تاکید بر دستاوردهای ارزشمند ایران در زمینه توسعه تشخیص آزمایشگاهی طی پاندمی، اظهار کرد: پیشرفت های ما علی رغم تمام تحریم های ضالمانه و فلج کننده و محدودیت هایی که حتی ما را از دسترسی به برخی اقلام ضروری محروم می کرد، برای همه تعجب آور است.

ایران تنها کشوری در جهان است که در شرایط تحریم، به همت آزمایشگاهیان کشور و شرکایشان در سایر حوزه ها از جمله تحقیق و توسعه و تولید، با برنامه ریزی وزارت بهداشت، نه تنها خدمات خود را به تدریج افزایش میدهد بلکه موفق به توسعه زیر ساخت های خود شده است.

البته هنوز هم در شرایط خوبی قرار نداریم و به معنای واقعی نظام سلامت را در میانه یک جنگ واقعی و ظالمانه حس می کنیم.

اهمیت رصد موتاسیون های ویروس کرونا وی با اشاره به اینکه پس از ورود گونه جهش یافته انگلیسی ویروس کووید19 به کشور برای شناخت اینکه فرد به نوع رایج یا نوع جهش یافته مبتلا شده است به انجام آزمایش ژنتیکی نیاز بود، تصریح کرد: اهمیت مطلع بودن از موتاسیون های ویروس از آنجا نشات می گیرد که اصولا جهش یک وسیله تنازع بقا برای ویروس ها است و از موتاسیون همیشه برای تطبیق خود با شرایط استفاده می کند.

بروز جهش در ویروس در هر نقطه جغرافیایی که در آن در حال گردش است و هر بیمار، امری طبیعی بوده و حتماً در ایران هم جهشی همانگونه که در برزیل، آفریقای جنوبی، هند و غیره اتفاق افتاده شاهد هستیم.

اهمیت مطلع بودن از اینکه افراد به چه نوع از ویروس مبتلا شدند به این علت است که بتوانیم، از هر راه ممکن جلوی گسترش نوع جهش یافته ویروس در جامعه، خصوصا وقتی عواقب بدی دارد را بگیریم.

وقتی انتشار آن به حدی باشد که کل کشور درگیر شود دیگر لزومی به آزمایش ژنتیکی وسیع نیست، اما باید تغییرات و تاثیر تغییرات رصد شود.

بیش از 100هزار تست روزانه کرونا در موج چهارم وی درباره میزان ظرفیت روزانه انجام تست کرونا در کشور، تاکید کرد: در گزارش های معاونت بهداشت از تعداد آزمایش های انجام شده در ارتباط با موج چهارم به بیش از 100 هزار تست روزانه هم رسیده ایم که سهم بیشتر مربوط به استفاده از رپید تست در مراکز منتخب و تیم های سیار است.

از سال گذشته در راستای تقویت پاسخ آزمایشگاهی به همه گیری کووید19 پروژه ای با مشارکت و پشتیبانی سازمان جهانی بهداشت اجرا شد که در آن زیرساخت لازم برای تقویت معاونت های بهداشت دانشگاه های مرکز استان و برخی دانشکده های منتخب برای انجام روزانه 1500 تا 2000 آزمایش تشخیص مولکولی تجهیز شده اند.

به این طریق خواهیم توانست ظرفیت انجام آزمایش روزانه را افزایش دهیم.

در طراحی و اجرای این پروژه تجربه هر ساله ما و دستگاه های ذی ربط در اجرای مراسم اربعین حسینی مورد توجه قرار گرفته است.

در ایام اربعین حسینی از تمام نقاط کشور و حتی کشورهای همجوار زائرین به سمت کشور عراق می روند و پس از پایان ایام به مبداء خود بازمیگردند.

بنابراین مهم است که در شرق و غرب کشور امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی برای پاسخ آزمایشگاهی به موقع در اختیار داشته باشیم.

تست PCR در بخش خصوصی 350هزار تومان تست سریع کرونا رایگان و فقط در بخش دولتی مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت درباره هزینه انجام تست کرونا، گفت: آزمایش تشخیص مولکولی در بخش دولتی و خصوصی هر دو انجام می شود.

آزمایش تشخیص مولکولی هم در مراکز دولتی رایگان و در مراکز خصوصی حدود 350 هزار تومان است.

بر اساس اعلام سخنگوی محترم وزارت بهداشت تاکنون بیش از 14 میلیون آزمایش تشخیص مولکولی در کشور انجام شده است.

به تشخیص وزارت بهداشت آزمایش تشخیص سریع آنتی ژن ویروس کووید19 فعلا تنها در بخش دولتی و در حوزه بهداشت انجام می شود و رایگان است.

در صورتیکه انجام این آزمایش در آزمایشگاه های خصوصی مجاز شود، برآورد می کنیم که هزینه آن بیش از هزینه ای که برای انجام آن در مطب تعیین و اعلام می شود، نباشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آزمایشگاه - وزارت بهداشت - آزمایشگاه مرجع سلامت - کرونا - آزمایشگاه مرجع - بهداشت - آزمایشگاهی - وزارت - انستیتو پاستور ایران - مطب پزشکان - تست کرونا - خدمات آزمایشگاهی - سلامت - اشاره - اقدامات - شناسایی - انستیتو پاستور - پزشکان - مدیرکل - شیوع کرونا - کشور - غربالگری - تست سریع - قدردانی - تفصیلی - مطب ها - یکی از - تبریک - ظرفیت - ایران

آخرین اخبار سرویس:
بستری شدن 81 بیمار کرونایی در خراسان شمالی

شیوع «کپک سیاه» در بیماران کرونایی هند

واکسن کرونا، دربی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

کرونا در هوا بیش از فاصله 1.8 متری هم پخش می شود

این غذا ها قاتل افراد دارای فشار خون هستند

کرونا 16 البرزی دیگر را به کام مرگ کشید

دستان یاریگر خیران در حمایت از نیازمندان آستارایی

درد سمت چپ بدن؛ دلیلش چیست؟

درد سمت چپ بدن؛ دلیلش چیست؟

مرکز سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در کرمانشاه راه اندازی می شود

بیانیه سازمان جهانی بهداشت درباره کرونای هندی

31 بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شدند

کرونای هندی جزء گونه نگران کننده کرونا اعلام شد

استخدام آشپز در یک شرکت معتبر دارویی در تهران

با روزه داری پوست خود را جوان کنید

31 بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شدند

با روزه داری پوست خود را جوان کنید

فوتی های کرونا در استان همدان به 2047 نفر رسید

ترکیب چاقی و کووید 19 در مردان مرگبارتر است

آیا کرونا از طریق عرق منتقل می شود؟

اهدا خون اهدا زندگی

5 فوتی کرونا در 20 اردیبهشت/ کرونای هندی به میناب رسید

بی توجهی اصناف به دستور العمل های بهداشتی در گیلان؛ گروه یک کمترین میزان رعایت را دارند

آمار کرونا همدان 20 اردیبهشت؛ 12 فوتی و 64 ابتلای جدید

مشوق های تأمین اجتماعی در اجرای نسخه الکترونیک

فوتی های کرونا در استان همدان به 2047 نفر رسید

سریع و منظم وزن کم کنیم

آمار کرونا مازندران 20 اردیبهشت؛ 124 بهبودیافته و 99 بستری جدید

آمار کرونا آذربایجان غربی 20 اردیبهشت؛ 19 فوتی و 654 ابتلای جدید

عوامل بیماری زا که از طریق مواد غذایی منتقل می شوند

خواص ترکیب قهوه و لیمو ترش برای سلامتی

آخرین آمار کرونا در قزوین/9 فوتی و 280 بیمار جدید کرونایی

افزایش خطر زوال عقل با نارسایی کلیوی

ساخت واکسن ترکیبی علیه کرونا و آنفلوآنزا

هشدار دامپزشکی مبنی بر احتمال گسترش بیماری تب کریمه کنگو در خراسان جنوبی

اهداء تجهیزات پزشکی به بیمارستان های کهگیلویه و بویراحمد

خواص بی نظیر سبزی که سرشار از آهن است

هشدار دامپزشکی مبنی بر گسترش بیماری تب کریمه کنگو در خراسان جنوبی

گوشت تازه نخورید؛ این بیماری بدون علامت است

کسانی که این ژن را دارند بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستند

عوارض خوردن سیر برای برخی افراد

اختراع دستگاه هوشمند درمان زخم با همت محققان کرمانشاهی

اردوی جهادگران سلامت در قیروکارزین

رعایت دستورالعمل های بهداشتی برای عبور از کرونا

قبل از رابطه زناشویی هرگز این مواد غذایی را نخورید!!

واکسن کرونا، دربی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

جدال اسدالله یکتا با کرونا در بیمارستان

فاز نخست بیمارستان 531 تختخوابی بندرعباس تیرماه آماده می شود

بایدها و نبایدهای تغذیه کودکان و نوجوانان در کرونا

قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به 630 نفر رسید

آمار کرونا هرمزگان 20 اردیبهشت؛ 5 فوتی و 405 بستری

آمار کرونا یزد 20 اردیبهشت؛ 2 فوتی و 172 ابتلای جدید

مشوق های تامین اجتماعی برای مشوق های نسخه الکترونیک

آمار کرونا سمنان 20 اردیبهشت؛ 19 بستری جدید

آمار کرونا قزوین 20 اردیبهشت؛ 9 فوتی و 86 ابتلای جدید

واکسیناسیون سالمندان در محله هرندی و تست رایگان ویژه کارکنان

فوت 351 بیمار مبتلا به کرونا طی 24 ساعت گذشته

چرا بعضی نوزادان مو دارند و بعضی نه؟

بعد از رمضان چه کنیم؟

کرونا، اسدالله یکتا را به بیمارستان کشاند

کرونا، اسدالله یکتا را به بیمارستان کشاند

واکسن کرونا، دربی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

واکسن کرونا، دربی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

هلال احمر؛ از امداد و نجات تا کمک های مومنانه

میز ناهار خوری چستر یا کلاسیک؛ کدام مناسب تراست؟

آخرین اخبار از واکسن کووایران/ امتحانات حضوری دانش آموزان چگونه برگزار می شود؟

وزیربهداشت به وزرای بهداشت کشورهای اسلامی به مناسبت عیدفطر تبریک گفت

آمار کرونا کرمان 20 اردیبهشت؛ 6 فوتی و 49 ابتلای جدید

خوراک قالبی بادمجان و پاستا

5 دردی که نباید نادیده گرفته شود

واکسیناسیون افراد 65 سال به بالا تا آخر خرداد

عوارض حمله ویروس کرونا به سیستم عصبی/علت سردردهای کادر درمان

واکسن کرونا، دربی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

یک سوم بیماران کرونایی در آینده دچار مشکلات ریوی هستند

اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی البرز برای واکسیناسیون بیماران خاص

اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی البرز برای واکسیناسیون بیماران خاص

ساخت واکسن ترکیبی علیه کرونا و آنفلوآنزا

پیامد های واکسن کرونا از زبان استاد دانشگاه ایالتی نیویورک

اصناف و مردم رعایت دستوالعمل ها بهداشتی را جدی بگیرند

پیامد های واکسن کرونا از زبان استاد دانشگاه ایالتی نیویورک

دلیل پیری زودرس و ناگهانی پوست صورت چیست؟

کاهش آمار کرونا در پاکستان

اسفراین تاکنون فوت مادر باردار کرونایی نداشته است

رنج مرجان

سند نحوه پرداخت حقوق دستیاران پزشکی تهیه می شود

ترشحات زیاد واژن ناشی از چه بیماری هایی است؟

خواص باورنکردنی زنجبیل

نارسایی کلیه چگونه بروز می کند؟

آمار کرونا زنجان 20 اردیبهشت؛ 4 فوتی و 226 ابتلای جدید

واکسیناسیون افراد 65 سال به بالا تا آخر خردادماه

این عادت موجب کم پشت شدن موها می شود

رعایت شیوه نامه های بهداشتی و نوسان شاهین ترازوی بیماری و سلامت

4 بیمار کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد جان باختند

طرز تهیه برگر بادمجان و پنیر کبابی با سس پستو

پیامدهای واکسن کرونا از زبان استاد دانشگاه ایالتی نیویورک

آمار کرونا البرز 20 اردیبهشت؛ 16 فوتی و 119 بستری جدید

7 خوراکی خوشمزه ای که چربی هایتان را می سوزانند

تعیین زمان زایمان با یک آزمایش خون ساده

کووید-19 خفیف آسیب قلبی بلندمدت به دنبال ندارد

ثبت نام در سامانه واکسیناسیون کرونا الزامی است

گسترش غربالگری ناقلان بی علامت کرونا / جزییات اخذ تست سریع در مطب ها

گسترش غربالگری ناقلان بی علامت کرونا / جزییات اخذ تست سریع در مطب ها