مطالب مرتبط:
نمایشگاه ارتش در پایگاه نیرو زمینی تیپ 72 خرمشهر به روایت تصویر
واکنش تهران به ادعای مذاکره با عربستان
یک بانک آمریکایی حامی مالی سوپرلیگ اروپا
واکنش سخنگوی سازمان غذاودارو به واکس آمریکایی وارداتی به ایران
آل کثیر تا گل نزند، نمی خندد+ تصویر
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 فروردین 1400 ساعت 19:502021-04-19فرهنگي

تصویر هالیوود از مذاکره مدل آمریکایی


شاید به سختی بتوان موضوعی را یافت که سینمای آمریکا تا به حال به آن نپرداخته باشد و حتی برای هر موضوعی که سینمای آمریکا به آن پرداخته، نه تنها یک یا چند فیلم، - شاید به سختی بتوان موضوعی را یافت که سینمای آمریکا تا به حال به آن نپرداخته باشد و حتی برای هر موضوعی که سینمای آمریکا به آن پرداخته، نه تنها یک یا چند فیلم، بلکه یک تاریخچه سینمایی با انواع نمونه ها وجود دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه فرهیختگان در ادامه نوشت: مثلا نسبت دستگاه دیپلماسی آمریکا و سینمایی این کشور، در ژانرهای مختلف؛ از کمدی گرفته تا اکشن و درنهایت کارهای نخبه پسندتر را شامل می شود و تاریخچه ای قدیمی دارد.

با این حال دیپلماسی درمقایسه با اهمیتی که به نظر می رسد باید داشته باشد، در سینمای آمریکا به همان اندازه پررنگ نبوده است و این را از مقایسه آن با ژانرهای دیگر مثل جنگی و جاسوسی می توان به خوبی فهمید.

واقعیت این است که سینماگران آمریکا خود را رقیب اصلی دستگاه دیپلماسی این کشور می دانند، حتی طبق گزارش کنگره آمریکا، سینماگران آمریکایی به عنوان سفیران حسن نیت این کشور که نیازی به حمایت مالیات دهندگان آمریکایی هم ندارند، با فیلم های هالیوود جهان را از سبک زندگی آمریکایی و ارزش های آن از نظر سیاسی، فرهنگی و تجاری مطلع می کنند و (میزان این تاثیرگذاری) قابل اندازه گیری نیست.

به هرحال سینمای آمریکا خودش را پرچمدار اصلی دیپلماسی عمومی برای این کشور می داند.

در اکثر دانشنامه های سینمایی که به قلم پژوهشگران آمریکایی در رابطه با بازتاب سینمایی روابط آمریکا و سایر دنیا تدوین شده، بخش اعظم نمونه ها مربوط به سینمای جنگ و حضور نظامی آمریکا در سایر نقاط جهان می شود.

به عبارتی اگر سینمای آمریکا را ملاک و معیار قرار بدهیم، جنگ به شکلی محرز، نقش پررنگ تری نسبت به دیپلماسی در روابط آمریکا با سایر نقاط جهان دارد و اولین نکته درباره نسبت دیپلماسی آمریکایی و سینمای این کشور همین است.

خود این قضیه را می شود بیشتر باز کرد و به نتایج قابل توجهی رسید.

سینمای آمریکا هیچ وقت ادعا نکرده که دیپلماسی از قدرت نظامی کارآیی بیشتری دارد و این حرف منطقی هم به نظر می رسد.

دیپلماسی در متون مهم تاریخی چیزی نیست جز تلاش برای به حداقل رساندن خسارت و از طرفی کسی که درموضع قدرت قرار دارد، نیاز کمتری نسبت به آن احساس می کند.

شاید به همین دلیل است که نقش دیپلماسی در فیلم های آمریکایی بیشتر مربوط به چانه زنی برای مبادله اسرا یا بازپس گیری گروگان هاست، نه اصلی ترین و کلان ترین مسائل استراتژیک.

با این حال فیلم های متعددی را می توان در سینمای آمریکا سراغ گرفت که به نوعی با موضوع دیپلماسی مرتبط بوده اند.

تاریخچه این نوع فیلم ها به قبل از جنگ جهانی دوم و همان ابتدای ناطق شدن سینما در دهه 30 میلادی برمی گردد.

سپس به دوران جنگ سرد می رسیم که البته در آنجا هم فیلم ها بیشتر جنبه جاسوسی دارند تا دیپلماتیک.

پس از آن به دوران تک قطبی می رسیم و تلاش آمریکا برای نشستن در جایگاه رهبری جهان.

در این دوره هنوز یک سری فیلم ها راجع به دوران جنگ سرد ساخته می شوند- همان طور که فیلم هایی با موضوع جنگ های جهانی هم ساخته می شوند- اما مساله جدید، حضور سربازان آمریکایی در سایر نقاط دنیا به خصوص خاورمیانه است.

جدا از دلسوزی های نادری که برای مردم جنگ ز