موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - فدراسيون فوتبال - بازنشستگان تامين اجتماعي - محسن مسلمان - شوراي نگهبان - حقوق بازنشستگان - انتخابات 1400 - بازنشستگان تأمين اجتماعي - لايحه رتبه بندي فرهنگيان - رتبه بندي معلمان - لوله آبرساني - تردد بين استاني - مجسمه ساز - داروخانه اينترنتي - پردراگ مياتوويچ - روز جهاني حيوانات - دانشگاه احمدي نژاد - محمدهادي قانع - وزارت دفاع ايالات متحده آمريكا - رازميان - فوتبال بانوان - دردهاي شكمي - تامين تجهيزات

مطالب مرتبط:
اجرای طرح پاکسازی تهران از معتادان متجاهر در دستور کار دادستانی
کاهش 98 درصدی بارندگی در تهران
اجرای طرح پاکسازی تهران از معتادان متجاهر در دستور کار دادستانی
اجرای طرح پاکسازی شهر از معتادان متجاهر در دستور کار دادستانی تهران
پاکسازی تهران از معتادان متجاهر در دستور کار دادستانی
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 فروردین 1400 ساعت 18:552021-04-19سياسي

معاون دادستان تهران: کار دادستانی تعطیل بردار نیست/ کاهش 40 درصدی موجودی پرونده دادسرا


در یک سال اخیر توانستیم حداقل 40 درصد موجودی دادسرا را کاهش دهیم و 70 درصد پرونده های مسن و پرونده های مانده و رسوبی در دادسرا تعیین تکلیف شدند.

- گروه حقوقی خبرگزاری فارس- دادستانی از جمله نهادهای تعیین کننده در تحقق عدالت و نظم اجتماعی است.

دادستان یا مدعی العموم نماینده ای است که به شکل همه جانبه از حقوق عموم مردم دفاع می کند.

بنابر قانون پیگیری جرایم و نظارت بر عملکرد ضابطان قضایی از اختیارات این دادستان به حساب می آید و بنابر همین وظیفه خطیر کار دادستانی امکان حتی لحظه ای تعطیلی را نیز ندارد.

ماده 49 قانون آیین دادرسی کیفری تصریح کرده است: به محض آنکه متهم تحت نظر قرار گرفت، حداکثر ظرف یک ساعت، مشخصات سجلی، شغل، نشانی و علت تحت نظر قرار گرفتن وی، به هر طریق ممکن، به دادسرای محل اعلام می شود.

به علاوه براساس ماده 69 قانون آیین دادرسی کیفری دادستان مکلف است شکایت کتبی و شفاهی را همه وقت قبول کند.

شکایت شفاهی در صورتمجلس قید و به امضاء یا اثر انگشت شاکی می رسد.

هرگاه شاکی سواد نداشته باشد، مراتب در صورتمجلس قید و انطباق شکایت با مندرجات صورتمجلس تصدیق می‏ شود.

بنابراین نیاز به فعالیت شبانه روزی دادسراها وجود دارد، تا این وظیفه قانونی توسط ضابطان و قضات دادسراها انجام گیرد.

به همین منظور طی یک سال گذشته شیفت شب دادستانی تهران در دادسرای ناحیه 12 امام خمینی فعالیت خود را آغاز کرده است و هر شب از ساعت 10 شب تا 5 صبح دو قاضی کشیک به همراه دو کارمند در محل دادسرای ناحیه 12 وضعیت متهمان دستگیرشده توسط ضابطین را تعیین تکلیف می کنند.

پنج شنبه 26 فروردین در حاشیه کشیک شب دادسرای ناحیه 12 امام خمینی تهران واقع در خیابان خیام، ضلع شمالی پارک شهر با رحیم گلزاده معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای ناحیه 12 تهران به گفت وگو نشستیم.

گلزاده که از آبان 98 سرپرستی دادسرای ناحیه 12 امام خمینی را به عهده دارد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس به تشریح برخی فعالیت های دادستانی پرداخت که در ادامه مشروح این گفت وگو را می خوانید.

*بسیاری از ما تصور می کنیم که دادستانی شبیه سایر ادارات تنها در ساعات اداری فعالیت می کند؛ لکن حالا که ساعت تقریبا 12 شب است هنوز شاهد فعالیت دادسرا و مراجعه نیروهای انتظامی و متهمین به دادسرا هستیم.

فلسفه این فعالیت شبانه روزی چیست؟ کار دادستانی وقت مشخصی ندارد، هر وقت در طول شبانه روز ما در دادستانی موظف هستیم که بنا بر قانون حتی شکایات شفاهی مردم را بپذیریم و باید پاسخگوی مراجعات مردمی باشیم؛ به همین علت دادسرای ناحیه 12 به عنوان تنها دادسرای تهران دستگیر می شود، لزوما باید به فوریت و ظرف یک ساعت به موجب مقررات قانونی تعیین تکلیف شود.

پس پرونده و متهم باید به دادسرا آورده شوند و متهم تفهیم اتهام گردد که در اغلب موارد متهم آزاد می شود و اگر بنا بر قانون ضرورتی برای بازداشت وجود داشته باشد یا متهم نتواند تأمینی ارائه دهد، قرار بازداشت موقت صادر می شود و متهم زندان می رود.

لکن در هر حال پرونده تعیین تکلیف می شود و ما در کلانتری ها متهم بلاتکلیف نخواهیم داشت.

*پس از شبانه روزی شدن فعالیت دادسراها و کشیک شب دادسرای ناحیه 12 آیا تغییری هم در فرایند دادرسی ایجاد شده است؟ بله در یک سال گذشته که در نتیجه دوره تحول شیفت شب دادسرای ناحیه 12 راه افتاده اتفاقات بسیار خوبی" افتاده و قوانین بسیار بهتر از قبل اجرا می شوند و دادرسی عادلانه تری را شاهد هستیم.

من همین چند دقیقه پیش کلانتری 116 مولوی بودم که یکی از شلوغ ترین کلانتری های ماست.

با این حال در طول یک سال اخیر که فعالیت دادسرا شبانه روزی شده است در کلانتری ها متهم تعیین تکلیف نشده به ندرت یافت می شود در حالی که پیشتر که فعالیت دادسرا شبانه روزی نبود وقتی به کلانتری ها می رفتیم، می دیدیم که بسیاری از پرونده ها بلاتکلیف مانده اند و متهمان تعیین تکلیف نشده اند و این موضوع به هرحال ایراد قانونی داشت تا اینکه در دوره تحول فعالیت دادسرای تهران شبانه روزی شد.

البته فعالیت شبانه روزی دادسراها فقط مختص تهران نیست و با توجه به اینکه ما به پرونده های نیابت هم رسیدگی می کنیم، معمولا از کل ایران پرونده داریم و نیابت هایی داده می شود که براساس آیین دادرسی رسیدگی می شوند.

*در هر کشیک شب چند قاضی حاضر هستند و فعالیت آن ها به چه صورت است؟ هر شب حداقل دو نفر از قضات تحقیق به همراه دو کارمند در دادسرا حضور دارند و علاوه بر این سه معاون دادستان تهران نیز به صورت شبانه حضور دارند که یکی به عنوان کشیک بامدادی در دادسرای ناحیه 12 تا صبح مستقر می شود و دو نفر از معاونان دادستان نیز گشت شبانه دارند و به کلانتری ها سرکشی می کنند و در خیابان ها به گشت زنی می پردازند و این موضوع هرشب اتفاق می افتد و شعار نیست.

به عنوان مثال الان که از ساعت 12 نیمه شب گذشته است اگر به اتاق کشیک معاون دادستان مراجعه کنیم، حتما معاون دادستان آنجا هست و دو نفر معاونان دادستان در داخل شهر گشت می زنند و هم بر کار ضابطین نظارت می کنند و هم وضعیت امنیتی شهر را رصد می کنند.

اگر هم ضرورتی باشد پشتیبانی قضایی را انجام می دهند و دستورات لازم را صادر می کنند.

همه نواحی تهران، خارج از وقت اداری از ساعت 4 بعد از ظهر تا 10 شب قاضی کشیک دارند و به پرونده های مناطق خودشان رسیدگی می کنند ولی از ساعت 10 تا 5 صبح، پرونده تمام نواحی تهران و شکایت ها به ناحیه 12 می آید؛ چراکه کشیک شب ما در اینجا مستقر است.

پس ما یک واحد کشیک نواحی داریم که در خود نواحی مستقرند و یک واحد کشیک شبانه داریم که در ناحیه 12 مستقر است و برای کل تهران است.

*اغلب چه جرایمی به دادستانی ارجاع می شود؟ جرایم خشنی مانند سرقت و ضرب و جرح و مواردی از این قبیل بسیار اتفاق می افتند و موارد متعددی از این دست اتفاقات به دادسرا فرستاده می شوند.

البته برای ارائه آمار مستند نیاز به بررسی داریم اما جرائم سرقت و ضرب و جرح و جرائم مالی تقریبا جرائم اول جامعه ماست و میزان ارجاع آن ها به دادستانی از بقیه جرایم بسیار بیشتر است.

برای کنترل سرقت در منطقه چندی پیش طرح امنیت محله محور برگزار شد که در راستای آن نیروی انتظامی و دستگاه قضایی با تلاش شبانه روزی در راستای تامین امنیت جامعه تلاش های قابل توجهی انجام دادند و اولویت اصلی ما جبران خسارت و بازگرداندن اموال مسروقه به شهروندان است و با توجه به بازدیدهای میدانی که از منطقه داریم، زمین ها و خانه های رها شده نیز مورد توجه است تا به پاتوق معتادین تبدیل نشود.

  برخورد با مالخران نیز اولویت مهم ما است و هیچ فرصتی برای تخلف به آن ها نخواهیم داد.

دستورات قضایی لازم جهت تفتیش نیز صادر خواهد شد و به جد به دنبال کشف اموال مسروقه هستیم.

در راستای مقابله با جرم هر فعل و ترک فعلی که به جرم ختم شود مورد رصد ما قرار خواهد گرفت.

در راستای مقابله با سرقت دادسرای ناحیه 12 تهران شبانه روزی تلاش خواهد کرد و تمام توان خود را به رسیدگی به سرقت ها معطوف کرده است.

به مردم قول خواهیم داد که با تمامی جرائم به خوبی برخورد کنیم.

با توجه به ابلاغیه ترک فعل مسئولین و مدیران نیز به گونه ای اقدام خواهیم کرد که تا تمامی نهادها به وظایف خود در خصوص حقوق عامه رسیدگی کنند.

در همین راستا اگر دستگاهی در خصوص خانه ها و زمین های رها شده کوتاهی کند برخورد خواهد شد و به مسئولین و مالکین تذکر داده خواهد شد تا سامان دهی شوند و مجرمین از این فضاها سواستفاده نکنند.

*مردم چگونه می توانند از جرائمی که رخ می دهد جلوگیری کنند؟ به عبارتی مردم چه کار کنند که درگیر جرم نشوند؟  آگاهی مردم را یکی از عوامل اثرگذار در پیشگیری از جرم است.

یکی از مسائلی هم که درباره جرم بررسی می شود، تقصیر بزده دیده است.

درست است که نیروی انتظامی و دولت وظایفی دارند و قصور در این وظایف و همچنین شرایط اقتصادی و اجتماعی در تحقق جرم موثر است و این تأثیر باید در سطح کلان بررسی شود و حاکمیت باید تکاب" جرم را از دست خواهیم داد، متهم متواری خواهد شد و شاکی نیز به حقش نخواهد رسید.

*آیا محدودیت های کرونا وقفه ای در کار دادسرا ایجاد کرده است؟ خیر.

در سال گذشته علیرغم شیوع کرونا و سختی فعالیت در شرایط کرونایی انصافا نه تنها وقفه ای در کار دادستانی رخ نداد، بلکه ما در طول یکسال اخیر توانستیم حداقل 40 درصد موجودی دادسرا را کاهش دهیم و من واقعا لازم می دانم که از تلاش همکارانم در بازپرسی، دادیاری، اجرای احکام و کارمندان تشکر کنم.

در سال گذشته 70 درصد پرونده های مسن و پرونده های مانده و رسوبی در دادسرا تعیین تکلیف شدند و علیرغم اینهمه مسائل اجتماعی و اقتصادی ما توانستیم پرونده های دادسرا را مدیریت کنیم.

*آیا کسی از کارکنان و قضات دادسرا در سال گذشته درگیر ویروس کرونا هم شد؟ متأسفانه یک نفر از کارمندان ما در سال گذشته بر اثر کرونا فوت شدند و در حال حاضر نیز یک نفر از قضات ما در بخش مراقبت های ویژه بستری است که امیدواریم به زودی حالشان بهتر شود.

از بقیه دوستان نیز نزدیک 10 تا 15 نفر از قضات و کارمندان ما در سال گذشته به این بیماری مبتلا شدند که بحمدالله بهبود یافتند.

بعضا زحمات همکاران ما دیده نمی شود، اما همین آرامش و امنیتی که در جامعه هست و شما می توانید خیلی راحت در شهر تردد کنید و احساس امنیت کنید، همه مدیون تلاش عزیزان ما در قوه قضاییه و نیروی انتظامی است.

                       این واقعیتی است که همکاران ما به صورت گمنام شبانه روزی تلاش می کنند و قضات ما اغلب در خانه شان نیز مشغول کارند و نمی شود فقط در دادسرا نشست و کار کرد و قضات حتما باید در خارج از وقت اداری برای انجام کارهایشان زمان بگذارند و عملا از وقت خانواده" های خود برای این کار اختصاص دهند وگرنه کارها پیش نمی رود.

برای همین کار دادسرا نیز بنابر مقررات دادستانی هم شبانه روزی است و شبی نیست که دادسرا تعطیل باشد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دادستان - دادستانی - دادسرا - قانون آیین دادرسی کیفری - آیین دادرسی - پرونده - آیین دادرسی کیفری - قانون - موجودی - دادرسی - درصد - تعیین تکلیف - بنابر - تعطیل - قرار - کاهش - عموم - آیین - ماده - خبرگزاری - اختیارات - حقوق - اجتماعی - عملکرد - تعطیلی - حداکثر - مشخصات - 70 درصد - قضایی - عدالت

آخرین اخبار سرویس:
نیازمند به چند نفر نقاش ساختمان

صف طویل سالمندان در مقابل خانه های بهداشت برای تزریق واکسن!

روز جهانی قدس تبلور وحدت و همبستگی امت اسلام است

فروشنده خانم برای مغازه لوازم آرایشی

نیروی آشپزخانه در تمامی قسمت ها

جعفری: مسلمانان باید از روز قدس برای وحدت بهره برداری کنند

روز قدس لبیک به ندای مظلومیت هزاران فلسطینی در بند است

پنج شنبه انتخاباتی در بریتانیا؛از انتخابات پارلمانی در اسکاتلند و ولز تا شهرداری و شوراهای شهر

راه اندازی و بروزرسانی سایت نماز آموزش و پرورش خبر داد

چهره زیبا و بی نقص الهام پاوه نژاد+ عکس

پیام تسلیت دانشگاه تهران در پی درگذشت دکتر شهریار بایگان

تجربه لحظات شیرین سحرگاهی با برنامه های سیما

فراخوان عهد همدلی در حمایت از مردم فلسطین

سرویس دهی متروی تهران و حومه در روز جهانی قدس همانند روزهای تعطیل

پیام تسلیت دانشگاه تهران در پی درگذشت دکتر شهریار بایگان

احیای شب 23 ماه مبارک رمضان در مسجد جمکران

پزشکیان: بالا رفتن از دیوار سفارتخانه، خلاف قانون بود

شهردار تهران: هنوز در تهران بحرانی رخ نداده است اما باید آماده باشیم

مسئله فلسطین یک واجب اصل است

روحانی: اساس حرکت دولت اتصال دانشگاه ها و مراکز علمی به بخش تولید و مراکز صنعتی بوده است

توزیع غذای گرم بین نیازمندان تکاب در ماه مبارک رمضان

روحانی: روز قدس را پاس می داریم اما راهپیمایی نخواهیم داشت

سهمیه واکسن افراد 80 سال به بالا محفوظ است/ شنبه آینده ساعت 14 سامانه ثبت نام باز می شود

برگزاری مراسم نمازجمعه فردا، فقط در 7 شهر استان اردبیل

مشارکت مردم در انتخابات یکی از راه های قوی شدن کشور است

اولین جشنواره ملی فناوری اطلاعات در هفته قوه قضاییه برگزار می شود

تصویری دیده نشده از سردار سلیمانی با پوششی متفاوت

از تلاش گروههای سیاسی تا پویش حمایت از نامزدهای انتخابات

عرف: زیرساخت ها برای برگزاری انتخابات تمام الکترونیک برقرار است

 شهربانو امانی: مردم مسیر درست را از نادرست تشخیص می دهند

برگزاری آیین معنوی سومین شب قدر در کردستان+گزارش

استخدام منشی خانوم بصورت نیمه وقت

فروشنده خانم با حقوق مکفا

در خانه کار کنید

آگهی استخدام مدرس کامپیوتر

آفت سیاسی کاری در آموزش و پرورش/انتصابات طایفه ای سلیقه ‎ای قابل قبول نیست

برگزاری آیین معنوی سومین شب قدر در کردستان

گچساران منطقه ویژه اقتصادی شد

ادامه کمک های مومنانه در ماه مبارک رمضان بین خانواده های نیازمند

منطقه 19 در مسیر توسعه قرار گرفته است

60 اثر به فراخوان طراحی پوستر محیطی راه یافت

راه اندازی موتور فوریت های شهری 137 در منطقه 13

قول مساعد وزیر علوم برای تجدیدنظر در الحاق دانشگاه های بیرجند

پیام مشترک نماینده ولی فقیه در استان و استاندار اردبیل به مناسبت روز جهانی قدس

روز جهانی قدس؛ روز مقابله مستضعفان با مستکبران

حمایت از آرمان فلسطین به یک گفتمان جهانی تبدیل شده است

لیست پرتعداد اصلاح طلبان و اصولگرایانی که اجازه ثبت نام ندارند/ «ممنوعیت ثبت نام» سد راه تاج زاده، مولاوردی، آذری جهرمی و سعید محمد

برگزاری انتخابات پارلمانی در اسکاتلند

روحانی: راهپیمایی روز قدس برگزار نمی شود/برای آزادسازی قدس دعا می کنیم

بیانیه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بمناسبت روز قدس

میدان مبارزه با صهیونیسم جهانی تا پیروزی نهایی مملو از مجاهدان فی سبیل الله است

بیانیه جمعیت خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت در حمایت از رییسی

فعالیت 1200 گروه جهادی در استان مرکزی

ایران رتبه 15 علمی جهان است / هدف دولت متصل کردن دانشگاه ها به مراکز صنعتی است

تنها راه پیروزی فلسطین مقاومت در میدان نبرد است

وزیر صمت به دیار پانزده خرداد سفر می کند

ارتباط بین دانشگاه ها و بخش صنعت تقویت شده است/راهپیمایی روز قدس نداریم

استخدام مسئول دفتر خانم با بیمه و مزایا در یک شرکت معتبر در یزد

تلاش برای ورود آرای خاکستری به عرصه انتخابات 1400

راهپیمایی روز قدس در اردبیل برگزار نمی شود

استخدام تصویربردار در آژانس تبلیغاتی عاج در محدوده فرمانیه

بیانیه جمعیت خدمتگزاران آبادانی در حمایت از رییسی

بهره برداری از 16 هزار فضای آموزشی در دولت تدبیر و امید

مجاهدات فلسطینی ها و پایداری جمهوری اسلامی؛ شکست آمریکا را رقم می زند

قدس؛ خط قرمز ایران اسلامی و جبهه مقاومت است/ضرورت فعالیت فعالان فضای مجازی در روز جهانی قدس

علی مطهری: ممکن است لاریجانی به نفع من کنار برود

تداوم شب قدر

سرویس دهی متروی تهران و حومه در روز جهانی قدس همانند روزهای تعطیل

ارتباط بین دانشگاه ها و بخش صنعت تقویت شده است/راهپیمایی روز قدس نداریم

استخدام مدیر مالی در آژانس تبلیغاتی عاج در تهران

مهمانپرست: بنزین را 20هزار تومان از مردم بخریم

خون بهای یک گورخر پنیک چند است؟

اسراییل شر مطلق و خطر بزرگ برای انسانیت

تشریح دستاوردهای شورای پنجم در حوزه کارگری

روحانی: برای آزادی قدس دعا می کنیم؛ فردا راهپیمایی نخواهیم داشت

برافراشتن پرچم قدس در رشت/ نقش مهم رسانه ها در انتقال ندای آزاداندیشی مردم به گوش غاصبان

توهین های زننده نفیسه روشن در اینستاگرام و سکوت همگانی!

افزایش سرعت واکسیناسیون در کشور از تیرماه

تراشکار ماهر

استخدام ویزیتور و یک راننده آقا

استخدام مشاور ملک خانم و آقا

کارگران در خط مقدم جنگ اقتصادی

هدف دولت متصل کردن دانشگاه ها به مراکز صنعتی است

مجلس، پشت پرده صوت ظریف را فاش می کند

کارگر ، شاگرد برقکاری ساختمان شهرک دانشگاه

گمانه زنی درباره نامزدهای نهایی

1500 پرس غذا در محلات آسیب پذیر و فقیر بندرعباس توزیع شد

راه علاج تنش های فلسطین از زبان رایزن فرهنگی ایران در افغانستان

یک قرن خدمات مقایسه نشدنیِ داوطلبانه توسط هلال احمر ارائه شده است

کنکور کارشناسی ارشد به تعویق می افتد

راه علاج تنش های فلسطین از زبان رایزن فرهنگی ایران در افغانستان

برخی داوطلبان با وعده های دروغین، مطالبات کاذب را بالا می برند

از «یک دلیل نفرت از اسراییل» تا «با کاروان انصار»

توزیع 20 هزار بسته حمایتی طرح سه شنبه های مهدوی رمضان در بین مددجویان آذربایجان شرقی

تصویب منطقه آزاد سیستان +فیلم

نحوه واکسیناسیون ایرانیان فاقد کارت ملی و سنین زیر 18 سال

«رفراندوم» طرح پیشنهادی رهبرانقلاب پیرامون مسئله فلسطین است/ رژیم صهیونیستی یک تهدید دائمی در جهان اسلام است

معاون آموزش حوزه علمیه خواهران استان خوزستان: تاکنون 500 نفر برای تحصیل در حوزه ثبت نام کردند

110 گروه جهادی بسیج سازندگی در ساوه ساماندهی شد

تغییر شگفت انگیز متین ستوده + عکس

معاون دادستان تهران: کار دادستانی تعطیل بردار نیست/ کاهش 40 درصدی موجودی پرونده دادسرا

معاون دادستان تهران: کار دادستانی تعطیل بردار نیست/ کاهش 40 درصدی موجودی پرونده دادسرا