مطالب مرتبط:
چالش های انتخاباتی ظریف
سخنگوی جبهه اصلاحات: اگر کاندیدای ما ردصلاحیت شود، تکلیف مان روشن است
پشت پرده تحرکات انتخاباتی احمدی نژاد چیست؟
زیست شبانه در کلاب هاوس / موافقان و مخالفان چه گفتند؟
بررسی پیشنهادات اصلاحی برای رسیدن به کاندیدای واحد در جبهه اصلاحات
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 فروردین 1400 ساعت 03:452021-04-18سياسي

چالش های انتخاباتی پیش روی ظریف چه هستند؟/ استدلال موافقان و مخالفان او در جبهه اصلاحات چیست؟


نخستین چالش انتخاباتی ظریف برخلاف آنچه به ظاهر می بینیم، حمایت کردن یا حمایت نکردن اصلاح طلبان از ظریف است.

دومین چالش نیز بحران مخالفان است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ روزنامه شرق نوشت: نام محمدجواد ظریف بیش از هر شخصیت دیگری در جبهه اصلاحات به گوش می رسد؛ فردی که هشت سال ریاست دستگاه دیپلماسی ایران را بر عهده داشت و اکنون به نماد برجام تبدیل شده است.

ظریف البته دشواری کم نداشته است؛ مشخصا همین برجام که هرچقدر موافق دارد، مخالفان سرسخت هم دارد؛ مخالفانی که از روز نخست مذاکرات هسته ای در دولت یازدهم بر دولت تاختند که اصل مذاکره غلط است و پاسخ ندادند که آیا مذاکرات هسته ای در دولت احمدی نژاد و با محوریت سعید جلیلی درست بود یا نه؟ مذاکراتی که از قضا هیچ نتیجه ای هم نداشت و فقط ذیل مذاکرات بر حجم تحریم های شورای امنیت سازمان ملل افزوده می شد تا جایی که ایران ذیل بند هفت منشور ملل متحد رفت و سایه جنگ بر مردم ایران سنگینی می کرد.

البته حتما محبوبیت ظریف در سال های اخیر نسبت به دورانی که برجام منعقد شده بود و اثرات مثبتش در کشور دیده می شد، کاهش یافته است؛ زیرا شرایط بغرنج اقتصادی، خروج ترامپ از برجام، عملکرد ضعیف دولت در موضوعات مختلف، برخورد قهری با اعتراضات و ده ها عوامل دیگر زمینه نارضایتی از وضع موجود، مردم را به عملکرد دولت بدبین کرد و طبیعتا نمی توان انتظار داشت در چنین وضعیتی وزیر امور خارجه در حاشیه ای امن باشد و همان محبوبیتی را داشته باشد که برای مثال در سال 95 داشت.

به ظاهر، ورود نامزدی ظریف برای اصلاح طلبان بازی برد-برد است البته ظریف با همه این چالش ها، به باور برخی هنوز قائم به شخص سرمایه اجتماعی دارد و اگر جبهه اصلاحات از او حمایت کند، نه تنها سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان قهر نمی کند، بلکه سبد رأی شخصی ظریف نیز بر آن افزوده می شود.

به ظاهر، ورود نامزدی ظریف برای اصلاح طلبان بازی برد-برد است، اما به نظر می رسد وضعیت به همین سادگی هم نیست؛ زیرا اولا بر اساس نشانه های موجود، ظریف نمی خواهند نامزد شود؛ چنانکه او بارها در مصاحبه های مختلف بیان کرده به هیچ وجه قصد نامزدی در انتخابات را ندارد و اگر بنا باشد مسئولیتی بگیرد، همین مسئولیتی است که اکنون بر عهده دارد؛ بنابراین اینکه برخی اصلاح طلبان اخیرا مدام می گویند ظریف نامزد اصلاح طلبان خواهد بود، محل تردید است، زیرا اگر ظریف در انتخابات نامزد نشود، همه این بحث ها کن لم یکن است.

از سوی دیگر، تفاوت دیدگاهی درباره جایگاه جناحی ظریف وجود دارد؛ برخی می گویند او یک اصلاح طلب تمام عیار است و برخی باور دارند محمدجواد ظریف اصلاح طلب نیست.

تفاوت دیدگاه درباره این موضوع، به جایگاه جناحی ظریف بازمی گردد؛ او تمام عمر حرفه ای خود را در وزارت خارجه گذرانده است و می دانیم که کارگزاران وزارت خارجه از حضور در احزاب و جناح های سیاسی منع دارند.

به همین دلیل، ظریف هیچ گاه عضو هیچ جناحی نبوده است و اکنون هم از نظر تشکیلاتی نه اصلاح طلب است، نه اصولگرا و نه حتی اعتدالی.

ممکن است برخی بگویند که او متصل به حزب اعتدال و توسعه است (حزب نزدیکان حسن روحانی)، اما این طور هم نیست؛ زیرا اگر معیار عضویت تشکیلاتی است، ظریف عضو رسمی حزب اعتدال و توسعه هم نیست و اساسا این حزب را به معنای دقیق نمی توان یک حزب اصلاح طلب دانست.

نیروهایی که قائل به این نظر هستند نیز به دو بخش تقسیم می شوند؛ آنان که اساسا حمایت از ظریف را ورود به انتخابات با نامزد ائتلافی و ادامه سیاست سال های 92 و 96 فرض می کنند و آنان که با نرمش بیشتری با موضوع مواجه می شوند و می گویند اگر قرار باشد از ظریف حمایت شود، او باید تعهد دهد از اصول اصلاح طلبی تخطی نکند.

برای مثال، چندی پیش علی صوفی گفت: آقای ظریف هیچ گاه از نظر تشکیلاتی اصلاح طلب نبوده و نیست.

اساسا کسانی که در وزارت خارجه کار می کنند از نظر قانونی از حضور در احزاب منع دارند و طبیعی است که آقای ظریف هم که سال ها در وزارت خارجه کار کرده، در جبهه سیاسی خاصی کار نکرده است.

بله رویکرد آقای ظریف در حوزه سیاست خارجی همسو با نظر اصلاح طلبان است، اما او اصلاح طلب نیست و اگر قرار باشد آقای ظریف در انتخابات نامزد شود، باید رسما اعلام کند که وابسته به جبهه اصلاحات است و اگر خود را اصلاح طلب نداند و مثلا بگوید من جزء هیچ جناحی نیستیم، حتما اصلاح طلبان از او حمایت نمی کنند؛ زیرا اساسا حمایت از نامزد غیراصلاح طلب مغایر با بند یک نهاد اجماع ساز است .

صوفی از نظر تشکیلاتی راست می گوید؛ زیرا بر اساس بند اول مصوبه تشکیل نهاد اجماع ساز، اصلاح طلبان در انتخابات 1400 با نامزد اصلاح طلب وارد می شوند.

البته برخی هم این بند را قبول دارند، اما می گویند اصلاح طلبی نشان و مدالی بر دوش افراد نیست و هر کسی ولو در حزب خاصی عضو نباشد و به صرف آنکه تفکراتی اصلاح طلبانه داشته باشد، می تواند مورد حمایت اصلاح طلبان قرار بگیرد.

برای مثال حسین مرعشی چندی پیش با بیان اینکه ظریف گزینه اول اصلاح طلبان است، در گفت وگویی گفته بود: به نظر من انتخاب اول جبهه اصلاح طلبان آقای ظریف خواهد بود.

اصلاح طلبان آقای ظریف را به عنوان اصلاح طلب قبول دارند و نظر جبهه اصلاحات درباره آقای ظریف، قاطع است.

به هر حال، برداشت اصلاح طلبان این است که آقای ظریف یک دیپلمات اصلاح طلب است .

یا محمدعطریانفر که به تازگی گفته است: محسن هاشمی و سپس محمد جواد ظریف و اسحاق جهانگیری شانس بیشتری برای تبدیل شدن به گزینه نهایی اصلاح طلبان دارند .

نخستین چالش انتخاباتی ظریف با ذکر این تفاوت دیدگاه ها، نخستین چالش انتخاباتی ظریف برخلاف آنچه به ظاهر می بینیم، حمایت کردن یا حمایت نکردن اصلاح طلبان از ظریف است.

دومین چالش نیز بحران مخالفان است.

اگر ظریف در انتخابات نامزد شود، حتما با موجی از مخالفت های گسترده، به ویژه از سوی اصولگرایان تند رو روبه رو می شود.

برخی نیروها برخلاف برخی که ظریف را تا سرحد امیرکبیر یا مصدق شدن بالا می بردند، تا مرز خیانت پایین می آورند و تمام مذاکراتی را که او در چارچوب های سیاست های تعیینی شورای عالی امنیت ملی پیش برد، نوعی خیانت قلمداد می کنند که اگر ظریف نامزد شود، احتمالا به جای تبلیغات باید پاسخ گوی ایشان باشد و هیچ بعید هم نیست آنها در موقعیت مقتضی با ایجاد حملات گسترده، افکار بخشی از جامعه را تحت تأثیر خود قرار دهند.

سومین چالش ظریف، اقبال عمومی است.

گرچه ظریف طرفداران خاص خود را دارد و همان طور که بیان شد جزء معدود افرادی است که هنوز به صفت شخصی اش رأی دارد، اما همه اینها شاید نتواند میزانی از رأی باشد که باعث پیروزی انتخاباتی او شود.

البته این موضوع صرفا درباره ظریف صدق نمی کند، بلکه درباره تمام نامزدهای غیراصولگرا صادق است؛ زیرا به نظر می رسد تا اینجای کار، بدنه اصلی جامعه که معمولا به اصلاح طلبان رأی می دهند، میل چندانی به شرکت در انتخابات ندارند و این در حالی است که اصولگرایان سبد رأی مشخصی دارند و فقط اگر بتوانند بر نیرویی واحد اجماع کنند، آن سرمایه محدود و البته ثابت رأی، به نفع نامزد مورد اجماع به کار می افتد و اگر هم اجماع نشود، همان سبد رأی بین چند نامزد تقسیم می شود.

با همه اینها، تا اینجای کار ظریف همچنان می گوید که نمی آید و بخش مهمی از اصلاح طلبان نیز اصرار دارند که بیاید و باید کمتر از یک ماه صبر کرد و دید که چه کسانی در انتخابات نامزد می شوند.


کلید واژه ها: مذاکرات هسته ای - مخالفان - مذاکرات - مذاکرات هسته - جبهه اصلاحات - شورای امنیت سازمان ملل - ظریف - اصلاح - دستگاه دیپلماسی - اصلاحات - دولت احمدی نژاد - هسته ای - محمدجواد ظریف - دولت - چالش - شورای امنیت - اصلاح طلبان - روزنامه شرق - دولت یازدهم - حمایت - برجام - سعید جلیلی - سازمان ملل - احمدی نژاد - هسته - دیپلماسی - نخست - جبهه - روزنامه - موافقان

آخرین اخبار سرویس:
استخدام بازاریاب و ویزیتور در نمایندگی بیمه ما در کرمان

استخدام حسابدار خانم در شرکت تولیدی شانا در تهران

تلاوت جزء بیست و سوم قرآن با صدای دلپاک

تلاوت جزء بیست و سوم قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار

دلایل حبس دعا در کلام امیرمؤمنان(ع) + فیلم

عضو شورای وحدت: حضور رییسی، حتمی است

گزارش تصویری: مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان درمسجد جمکران(2)

دعای بیست و سومین روز از ماه مبارک رمضان / اوقات شرعی

فاطمه اسکندری احیای سومین شب قدر در جوار مزار «حاج قاسم»

شرح و تفسیر دعای روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان / تقوای قلب و پاکسازی از عیوب

احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در حرم شاهچراغ (ع)

لیالی قدر، شب بیست و سوم - کرمان و بابل

کاوه رسولی عکس| احیای شب قدر در گلزار شهدای رشت

محمد آهنگر مراسم احیای شب بیست و سوم رمضان در حرم حضرت علی بن مهزیار اهوازی

شنبه آغاز ثبت نام افراد 80 سال به بالا که واکسن کرونا تزریق نکرده اند

اختصاص وقت حداقلی به فرزندان

در شب قدر برای وسعت ظرف وجودیمان دعا کنیم

استخدام نماینده علمی در تهران، فارس، قم، کرمانشاه، گیلان و مازندران

مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان - حسینیه همدانی ها

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان - حسینیه همدانی ها

نان، بدون مصوبه گران شد/میدان کابوس اسراییل/پیشخوان

سالی یک میلیون و 200 هزار واحد مسکن می سازم/ اگر 30 درصد اولیای دانش آموزان از وزیر آموزش و پرورش ناراضی باشند، عزل می شود/ بنده سرنوشت خودم را به شورای ائتلاف گره نمی زنم

مراسم احیای شب بیست و سوم در حسینیه ریحانه الحسین

احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در آستان امامزاده عبدالله و آمنه خاتون

دعای بیست و سومین روز از ماه مبارک رمضان / اوقات شرعی

گزارش تصویری: مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه رمضان درمسجد جمکران(1)

فیلم | عدالت؛ مهم ترین کلیدواژه امیرالمومنین(ع) در حرف و عمل

لیالی قدر، شب بیست و سوم - کهف الشهدا

مراسم شب قدر در دانشگاه افسری امام علی (ع)

احیای شب بیست وسوم ماه رمضان در مسجد جمکران

دشمن درصدد ضربه زدن به اسلامیت و رهبریت نظام است

بختیار صمدی احیای شب بیست وسوم در سنندج

سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین عالمی به مناسبت لیالی قدر / مجمع جهانی اسلام لندن

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در همدان

تصاویر / مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در حرم حضرت معصومه (س)

مواجهه با بیکاری ناگهانی همسر!

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت مهندسین مشاور آماتیس رابین در تهران

استخدام مدیر امور اداری و خدمات در شرکت حقوقی فکر برتر رایکا در تهران

سیاست بدون قدرت، امکان توفیق ندارد/ اقناع روسیه توسط حاج قاسم جلوی هدررفتن زحمات در سوریه را گرفت

استخدام نماینده علمی پزشکان در گروه سولیکو (کاله) در خراسان رضوی

احیای شب بیست وسوم در سنندج

مراسم احیای شبهای قدر در ارومیه

معرفی درست شیراز به جهان ادای دین به شهر راز است

21 رمضان؛ آغاز و پایانی بر زندگی سید علی

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در سنندج

در شورای عالی انقلاب جای روحانی، انگار با بشقاب حرف می زنیم!/مدیریت ریموتی روحانی هیچ نقطه قوتی ندارد

صوت | ترتیل جزء بیست و سوم قرآن کریم توسط حامد شاکرنژاد

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در شیراز

محتوای نامه امام به سید محمد خاتمی چه بود؟

مراسم احیای شب بیست و سوم رمضان در ارومیه

احیای شب بیست و سوم در مصلی الغدیر خرم آباد

حالات مرحوم قاضی در 10 روز آخر ماه رمضان / عرفان به عمل است نه به گفتن!

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان - تهران

مراسم احیای شب بیست وسوم ماه رمضان در کرمانشاه

عکس | احیا شب بیست و سوم ماه رمضان در اهواز

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در رشت

شرح دعای روز بیست و سوم | عوامل بخشش گناهان

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در اهواز

دعای روز بیست وسوم ماه رمضان/ از گناهان شست وشویم ده

دشمن درصدد ضربه زدن به اسلامیت و رهبریت نظام است

احیاء شب بیست وسوم در گلزار شهدای کرمان/تصاویر

رضا خان بابایی نجوای «الغوث الغوث» مردم اردبیل در سومین شب از لیالی پرفیض قدر

نظرات حقوقدانان در بازنگری قوانین اعمال شود

گریه آیت الله حق شناس

غربی ها درصدد فرسایشی کردن گفتگوهای برجامی در وین هستند

نظرات حقوقدانان در بازنگری قوانین اعمال شود

نخستین پرده نقالی شهدای مدافع حرم در مازندران رونمایی شد

محمد سلطانی مجاوری شب احیا در ساری

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در مجموعه فرهنگی سرچشمه

مراسم شب قدر در دفتر نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در خرم آباد

احیاء شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در دانشکده افسری امام علی (ع)

آینده درخشان ایران در گرو بصیرت ملت در انتخابات 1400

اصالت واقعی از نگاه رضا صادقی /عکس

محمد امین انصاری احیای شب بیست وسوم در آبادان

آیین معنوی سومین شب قدر در هرمزگان

روز قدس مسئله فلسطین را جهانی کرد / رژیم صهیونیستی از درون و بیرون در معرض فروپاشی است

مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه رمضان در تهران

دلنوشته علی ربیعی به مناسبت شب قدر/ می خواهم برای عزیزانم به دعا بنشینم

تصاویر / مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در گلزار شهدای علی بن جعفر (ع)

روز قدس مسئله فلسطین را جهانی کرد / اسرییل از درون و بیرون در معرض فروپاشی است

تصویر/ برگزاری مراسم لیالی قدر در فضای باز شهر بوشهر

لیالی قدر، شب بیست و سوم - دانشگاه تهران

احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در آستان مقدس امام زاده اسماعیل(ع)

تصویر/ ترتیل خوانی قرآن در حسینیه ثارالله بوشهر

دعا و ترتیل قرآن ویژه روز بیست و سوم ماه رمضان + دانلود

کامین ملکی احیای شب بیست و سوم در مصلی الغدیر خرم آباد

کامین ملکی احیای شب بیست و یکم در مصلی الغدیر خرم آباد

دعای روز بیست وسوم ماه رمضان 

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در دانشگاه تهران

مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه رمضان در استان ها

«مجمع قرآنیان اسلامشهر» میزبان محفل انس با قرآن می شود

14 نکته فنگ شویی ازدواج

ندیمی: در انتخابات ریاست جمهوری آینده با استراتژی جدیدی رو به رو نیستیم

زنده یاد آهنین جان تا آخرین لحظه مورد احترام و مراقبت قرار گرفت

یاور چلویی در میان فرزندانش /عکس

مراسم شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در مصلی کیش

گزارش تصویری| مراسم احیای شب بیست و سوم رمضان در کوه پارک مشهد

سیدحمیدرضا حسینی گزارش تصویری| مراسم احیای شب بیست و سوم رمضان در کوه پارک مشهد

واکنش جواد لاریجانی به فایل صوتی ظریف

چالش های انتخاباتی پیش روی ظریف چه هستند؟/ استدلال موافقان و مخالفان او در جبهه اصلاحات چیست؟

چالش های انتخاباتی پیش روی ظریف چه هستند؟/ استدلال موافقان و مخالفان او در جبهه اصلاحات چیست؟