مطالب مرتبط:
خوانش صحیفه امام خمینی(ره) به روایت میرشکاک/ هشدار بنیانگذار انقلاب نسبت به دوری از قرآن کریم +فیلم
سرعت تردد حمل و نقل عمومی در خیابان امام خمینی(ره) افزایش می ‍یابد
روز ارتش از ابتکارات حضرت امام خمینی (ره) است
سرعت تردد حمل و نقل عمومی در خیابان امام خمینی افزایش می ‍یابد
واکنش فرماندار به تخریب ها علیه امام جمعه آبادان؛من عذرخواهم/به او ظلم شد
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 فروردین 1400 ساعت 02:402021-04-18سياسي

کتابی در مورد حقایق نماز از امام خمینی (س)


نگارش و تألیف کتاب «آداب الصلوه» توسط امام خمینی در روز دوشنبه دوم ربیع الثانی 1361 ق مطابق با 30/1/1321 ش به پایان رسیده است.

حضرت امام در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی این کتاب ارزشمند خود را طی دو مکتوب جداگانه به فرزند عزیزش مرحوم حاج سید احمد خمینی .

- نگارش و تألیف کتاب آداب الصلوه توسط امام خمینی در روز دوشنبه دوم ربیع الثانی 1361 ق مطابق با 30/1/1321 ش به پایان رسیده است.

حضرت امام در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی این کتاب ارزشمند خود را طی دو مکتوب جداگانه به فرزند عزیزش مرحوم حاج سید احمد خمینی و نیز عروسش خانم دکتر فاطمه طباطبایی هدیه کرده است.

" " پایگاه خبری جماران: نماز نماد ارتباط با خداوند متعال و مهمترین و مناسبترین وسیله تقرب او به حق تعالی است.

از احکام این عبادت ویژه، در علم فقه سخن گفته میشود، اما بررسی و بیان اسرار و آداب باطنی آن در دانش عرفان انجام میگیرد، از این رو و در طول تاریخ بیش از هزار ساله علوم اسلامی در پهنه گسترده سرزمین های اسلامی، عالمان مسلمان و معلمان ربانی از نماز در هر دو ساحت فقه و عرفان سخن گفته اند.

امام خمینی(رضوان الله علیه) درمیان کتابهای پر تعدادی که تألیف کرده است، دو کتاب سرالصلوه و آداب الصلوه ـ آداب نماز ـ را به این نردبان معراج انسانهای باتقوای طالب قرب حق تعالی اختصاص داده است.

نگارش و تألیف کتاب آداب الصلوه توسط امام خمینی در روز دوشنبه دوم ربیع الثانی 1361 ق مطابق با 30/1/1321 ش به پایان رسیده است.

این کتاب ارزشمند به مانند دیگر کتب عرفانی و اخلاقی حضرت امام در زمان تألیف به دست چاپ و نشر سپرده نشده است، بلکه برای اولین بار و در سالهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی مرحوم آیت الله سیداحمد فهری بخشهایی از آن را در کتاب پرواز در ملکوت به علاقمندان این گونه آثار معنوی تقدیم کرده است.

وی در کتاب خود، مباحث حضرت امام را به همراه مباحثی برگرفته از اسرار الصلوه شهید ثانی، اسرار الصلوه قاضی سعید و اسرار الصلوه میرزا جواد ملکی تبریزی در 593 صفحه تدوین و منتشر کرده است.

البته در چاپهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی یادآوری شده که مباحث آداب الصلوه امام خمینی با توضیحات و تصرفاتی و با عنوان استاد الهی ما در کنار مباحث بزرگانی دیگر تدوین و تقدیم گردیده است.

این اثر در دهه شصت توسط چند ناشر چاپ و منتشر میشد تا اینکه مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی در سال 1370ش آن را با عنوان آداب الصلوه ـ آداب نماز ـ با کیفیتی متفاوت و در قطع وزیری منتشر کرد.

در چاپ مؤسسه یک هزار نسخه به همراه دست خط حضرت امام در 727 صفحه تقدیم گردید تا طالبان چنین آثاری به مطلوب خود برسند.

مرحوم آیت الله سیداحمد فهری در سال 1406ق کتاب آداب الصلوه را با عنوان الآداب المعنویه للصلاه به زبان عربی ترجمه و منتشر کرده است.

چنانکه ترجمه این کتاب به زبان اردو و فرانسه نیز توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی انجام گرفت و آقای سالار منافی نیز موفق به ترجمه آن به زبان انگلیسی شده است.

حضرت امام در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی این کتاب ارزشمند خود را طی دو مکتوب جداگانه به فرزند عزیزش مرحوم حاج سید احمد خمینی و نیز عروسش خانم دکتر فاطمه طباطبایی هدیه کرده است.

ایشان خطاب به فرزندش نوشته: کتاب آداب الصلوه را .

هدیه کردم به فرزند عزیزم احمد که از قدرت جوانی کامیاب است.

شاید او ـ إنشاالله تعالی ـ از محتویات آن، که از کتاب کریم و سنت شریف و افادات بزرگان فراهم شده است، بهره مند شود و به معراج حقیقی از رهنمایی اهل معرفت راه یابد و به مقصد اصلی انسانیت، که انبیاء عظام و اولیاء کرام ـ علیهم صلوات الله و سلامه ـ و اهل الله بر آن راه یافتند ودیگران را دعوت فرمودند، توفیق یابد.

ایشان در هدیه نامه به عروس خود مرقوم داشتند: کتاب آداب الصلوه را، که به دختر عزیزم فاطی ‎‎ ، که خدایش از ‎ ‎ مصلّین قرار دهد، اعطا می نمایم، از تاریخ اتمام آن بیش از چهل سال ‎ ‎ می گذرد.

و قبل از آن ـ به چند سال ـ کتاب سرّ الصلوه را اتمام نمودم.

و تو ای دخترم، امید است که توفیق به کار بستن آداب این معراج بزرگ ‎ ‎ الهی را داشته باشی و به راهنمایی این براق الهی از بیت مظلم نفسْ هجرت ‎ ‎ کنی الی اللّه .

اگر ‎ ‎ ان شاءاللّه خود را مهیّا کنی که از مطالبی که از کتاب و سنّت و اخبار اهل بیت ‎ ‎ عصمت و افادات اهل معرفت اخذ شده است به جان استفاده کنی و استعداد و ‎ ‎ لطافت قریحه ای را که خداوند عطا فرموده به کار اندازی، بسم اللّه ، این گوی و ‎ ‎ این میدان.

امید است در این معراج انسانی و معجون رحمانی دل از غیر ‎ ‎ خالی کنی و با آب حیات قلب را شستشو دهی و چهار تکبیر زده خود را از خودی ‎ ‎ برهانی تا به دوست برسی.

حضرت امام کتاب ارزشمند و معنوی ـ عرفانی آداب الصلوه را در قالب مقدمه، سه مقاله و خاتمه تنظیم کرده است.

ایشان در مقدمه، این نکته مهم و کلیدی را بیان میکند که: برای نماز، غیر از این صورتْ معنایی است و غیر از این ظاهر ‎ ‎ باطنی است؛ و چنانچه ظاهر را آدابی است که مراعات ننمودن آنها یا موجب ‎ ‎ بطلان نماز صوری یا نقصان آن گردد، همینطور از برای باطن آدابی است ‎ ‎ قلبیّه باطنیه که با مراعات ننمودن آنها نماز معنوی را بطلان یا نقصان دست ‎ ‎ دهد؛ چنانچه با مراعات آنها نماز دارای روح ملکوتی شود.

و ممکن است ‎ ‎ پس از مراقبت و اهتمام به آداب باطنیّه قلبیّه، شخص مصلّی را نصیبی از سرّ ‎ ‎ الهی نماز اهل معرفت و اصحاب قلوب حاصل شود که آن قرّه العین اهل ‎ ‎ ‎ سلوک و حقیقت معراج قرب محبوب است .

ایشان باطن و صورت غیبیه ملکوتیه داشتن نماز را موافق ضربی از برهان و مطابق مشاهدات اصحاب سلوک و ریاضت میداند که آیات و اخیار کثیره، عموماً و خصوصاً نیز دلالت بر آن دارد، حضرت امام نماز را معجون الهی که با کشف نام محمدی صلی الله علیه و آله برای درمان تمام دردها و نقص های نفوس فراهم آمده میداند که برکات و کمالات باطنیه آن موجب سعادت ابدیه، بلکه باعث جوار ربّ العزه و مرقاه عروج به مقام وصول به وصال محبوب مطلق، که غایت آمال اولیاء و منتهای آرزوی اصحاب معرفت و ارباب قلوب، بلکه قره العین سید رسل صلی الله علیه و آله است.

در مقاله اول آداب الصلوه به آداب عمومی عبادت مانند: خشوع، طمأنیه، حفظ عبادت از تصرفات شیطانی پرداخته شده و از آنجایی که این مطالب در همه عبادات سریان و جریان دارد، این مبحث یکی از مهمترین و پرفایده ترین آثار عرفانی ـ اخلاقی حضرت امام میباشد.

ایشان عنوان مقاله را چنین قرار داده است: مقاله اولی؛ در آدابی که در تمام حالات نماز بلکه در تمام عبادات و مناسک ضرور است.

ایشان در فصل اول این بخش به مطلب مهم، عزّ ربوبیت و ذلّ عبودیت توجه میدهد و میگوید: یکی از آداب قلبیه در عبادات و وظایف باطنیه سالک طریق آخرت، توجه به عزّ ربوبیت و ذلّ عبودیت است، و آن یکی از منازل مهمه سالک است، که قوت سلوک هر کس به مقدار قوت این نظر است، بلکه کمال و نقص انسانیت تابع کمال و نقص این امر است.

و در فصل دوم این حقیقت مغفول مانده را بیان میکند که: در علوم عالیه و حکمت متعالیه به وضوح پیوسته که جمیع دار تحقق و تمام دایره وجود، صرف ربط و تعلق و محض فقر و فاقه است .

و حقیقت عرفان و شهود و نتیجه ریاضت و سلوک رفع حجاب از وجه حقیقت و رؤیت ذلّ عبودیت و اصل فقر و تدلّی است در خود و در همه موجودات.

مشاهده ذلّ عبودیت که مستلزم شهود عزّ ربوبیت است.

حضرت امام حقیقت ادب خشوع را در جمیع عبادات، خصوصاً نماز که سرآمد همه عبادات است و مقام جامعیت دارد.

عبادت از خضوع تام ممزوج با حب یا خوف میداند که از ادراک عظمت و سطوت و هیبت جمال و جلال حاصل میشود.

ایشان حقیقت ادب طمأنیه را که در ساحت معنویت و عرفان مطرح است، غیر از طمأنینه مورد نظر فقها میداند و آن عبارت است از آن که شخص سالک عبادت را از روی سکونت قلب و اطمینان خاطر به جا می آورد، زیرا که اگر عبادت را با حال اضطراب قلب و تزلزل به جا آورد، قلب از آن عبادت منفعل نشود و آثاری از عبادت در ملکوت قلب حاصل نشود.

از نگاه حضرت امام یکی از مهمات آداب قبلیه نماز و سایر عبادات که از امّهات آداب قبلیه است وقیام به آن از عظائم امور و مشکلات دقایق است، محافظت آن است از تصرفات شیطانی چنانکه ایشان نشاط و بهجت را نیز از آداب قبلیه نماز و سایر عبادات میداند که موجب نتایج نیکویی میشود، یعنی سالک جدیت کند که عبادت را از روی نشاط و بهجت قلب و فرح و انبساط خاطر به جا آورد.

چرا که اطبّا را عقیده آن است که اگر غذا را از روی سرور و بهجت میل کنند، زودتر هضم شود، همین طور طبّ روحانی اقتضا میکند که اگر انسان غذاهای روحانی را از روی بهجت و اشتیاق تناول کند و از کسالت و تکلّف احتراز کند، آثار آن در قلب زودتر واقع شود و باطن قلب با آن زودتر تصفیه میشود.

همچنین ایشان در ادامه، ادب تفهیم را بیان کرده، آنگاه نوبت به مسئله بسیار مهم و ادب معنوی محوری، یعنی حضور قلب رسید و حضرت امام آن را یکی از مهمات آداب قلبیه که شاید کثیری از آداب مقدمه آن باشد معرفی کرده و تصریح میکند که عبادت را بدون آن روح و روانی نیست و خود، مفتاح قفل کمالات و باب الابواب سعادت است.

ایشان میگوید: یکی از اسرار عبادات و فوائد مهمه که همه مقدمه آن است، آن است که جمیع مملکت باطن و ظاهر مسخّر در تحت اراده الله و متحرک به تحریک الله شود و قوای ملکوتیه و ملکیه نفس از جنود الله شوند و همگی نسبت به حق تعالی سمت ملائکه الله را پیدا کنند و این خود، یکی از مراتب نازله فنای قوا و ارادت است در اراده حق.

حضرت امام ضعف حضور قلب را ناشی از ضعف ایمان به حیات آخرت میداند: ما چون حس احتیاج به دنیا نمودیم و آن را سرمایه حیات و سرچشمه لذّات دریافتیم، در توجه به آن حاضر و در تحصیل آن میکوشیم.

اگر ایمان به حیات آخرت پیدا کنیم و حس احتیاج به زندگانی آنجا نماییم و عبادات و خصوصاً نماز را سرمایه تعیش آن عالم و سرچشمه سعادت آن نشئه بدانیم، البته در تحصیل آن کوشش مینماییم.

بلکه با کمال اشتیاق و شوق دنبال تحصیل آن میرویم و شرایط حصول و قیول آن را با جان و دل تحصیل میکنیم.

از نظر امام خمینی حب دنیا منشأ تشتت خیال و مانع از حضور قلب است که باید علاجش کرد و تازه پس از خلع تعلین حب دنیا و مأنوس شدن با جذوه آتش عشق فطرت الهی نوبت به عزم میرسد که از نگاه حضرت امام اول شرط سلوک است که بدون آن راهی نتوان پیمود و به کمالی نتوان رسید.

همان که استادشان آیت الله شاه آبادی آن را مغز انسانیت تعبیر میکردند.

مقاله دوم کتاب در مقدمات نماز است و ذکر بعض آداب قبلیه آن که در ضمن چند مقصد بیان شده است و مطالب مقاصد در ضمن فصلهایی آورده شده است.

مقصد اول در طهارت است چرا که: حقیقت نماز، عروج به مقام قرب و وصول به مقام حضور حق ـ جلّ و علاـ است، برای وصول به این مقصد بزرگ و غایت قصوی طهارتی لازم است که ماورای این طهارات است.

و بر سالک إلی الله لازم است که در اول امر، رفع موانع و قذارات کند، تا اتّصاف به طهارت و حصول طهور که از عالم نور است برای او میسور شود.

یکی از موانع بزرگ این سلوک، قذارات معاصی است که با آب پاک و پاکیزه توبه نصوح باید آن را تطهیر کرد.

حضرت امام در مبحث طهارت بحثها و مطالب ارزشمندی بیان کردند و از جمله گفته اند: بر سالک الی الله لازم است که در وقت تطهیر از ارجاس صوریّه، از امهات رذائل و ارجاس باطنیه شیطانیه خود را تطهیر کند.

و تا تطهیر از ارجاس خبیثه حاصل نیابد، تطهیر از احداث ممکن نشود، زیرا که تطهیر ظاهر مقدمه تطهیر باطن است، تا تقوای تامّ ملکی دنیایی بر وفق دستور شریعت مطهره حاصل نشود، تقوای قلبی رخ ندهد.

حضرت امام در همین مبحث مطلب بسیار مهمی را متذکر میشود و آن، سلوک در جاده شریعت و پرهیز از افراط و تفریط در این وادی است: شخص سالک و طالب حق باید خود را از افراط و تفریط بعضی از جهله اهل تصوّف و بعضی از غفله اهل ظاهر مبرّا کند تا سیر إلی الله برای او ممکن شود.

و این مطلب یعنی خط بطلان کشیدن بر این پندار که علم و عمل ظاهری قالبی، حشو است و برای جهّال و عوام است و اما کسانی که اهل سرّ و حقیقتند و اصحاب قلوبند و ارباب سابقه حسنا هستند احتیاج به این اعمال ندارند.

چنانکه طرد و ردّ کسانی است که انکار کلیه مقامات معنویه و اسرار الهیه را نمودند و جز محض ظاهر وصورت و قشر، دیگر امور را به کلی منکر شدند.

ایشان هر دو گروه را متجاوز از حد و منحرف از اعتدال و صراط مستقیم میداند و میگوید: باید دانست که مناسک صوریه و عبادات قالبیه نه فقط برای حصول ملکات کامله روحانیّه و حقایق قلبیه است، بلکه آن یکی از ثمرات آن است.

از نظر ایشان عارف بالله و عالم به مقامات باید همه حقوق باطنیه و ظاهریه را مراعات کند و هر صاحب حقی را به حق و حظ خود برساند.

همانگونه که یکی از معانی و مقامات جامعیت نبوت ختمیه، بلکه دلائل بر خاتمیت، آن است که در جمیع مقامات نفسیه تمام حقوق و حظوظ آن را از جمیع شؤون شریعت استیفا فرموده.

مقصد دوم این مقاله در شمّه ای از آداب لباس است.

و در این قسمت از جمله میخوانیم: همانطور که لباسهای خیلی فاخر را در نفوس تأثیر است، لباسهای خیلی پست را چه در ماده و جنس و چه در هیئت و شکل، در نفوس تأثیر است؛ و چه بسا باشد که فساد این، به مراتب بالاتر از آن لباسهای فاخر باشد.

مقصد سوم مقاله دوم در آداب قلبیه مکان مصلی است و حضرت امام تنبّه میدهند که سالک باید بداند از دار کرامت الله آمده و در دار عبادت الله واقع است و به دار جزاء خواهد رفت.

عارف گوید: مِن الله و فی الله و إلی الله.

پس سالک باید به خود بفهماند و به ذائقه روح بچشاند که دار طبیعت مسجد عبادت حق است و او برای همین مقصد در این نشئه آمده چنانچه حق تعالی ـ جلّت عظمته ـ فرماید: (و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون) .

مقصد چهارم نیز آداب قلبیه وقت است.

و اوقات صلوات میقات مناجات و میعاد ملاقات با حق معرفی شده است و حضرت امام در مقام موعظه مینویسد: ای عزیز! نماز که معجون روحانی ساخته شده با دست جمال و جلال حق است و از جمیع عبادات جامع تر و کامل تر است.

پس، از اوقات آن حتی الامکان محافظت کن و اوقات فضیلت آن را انتخاب کن که در آن نورانیتی است که در دیگر اوقات نیست.

مقصد پنجم در بعض آداب استقبال است.

و حضرت امام متذکر میشوند که ظاهر استقبال متقوم از دو امر است: یکی مقدمی .

و دیگر نفسی .

و این صورت را باطنی و باطن را سرّی بلکه اسراری است.

مقاله سوم کتاب آداب الصلوه در مقارنات نماز است و مطالب و مباحث آن در چند باب آمده است.

باب اول در بعض آداب اذان و اقامه است و سرّ اجمالی اذان، اعلان قوای ملکوتیه و ملکیه و جیوش الهیه برای حضور است.

باب دوم در قیام است که مطالب آن در فصولی نوشته شده است و فصل دوم در آداب قیام است و حضرت امام در مقام بیان موعظه ای حسنه، از جمله این مهم را بیان کردند که: عمده مقصد و مقصود انبیاء عظام و تشریع شرایع و تأسیس احکام و نزول کتاب های آسمانی، خصوصاً قرآن شریف جامع که صاحب و مکاشف آن نور مطهر رسول ختمی صلی الله علیه و آله است، نشر توحید و معارف الهیه و قطع ریشه کفر و شرک و دو بینی و دو پرستی بوده.

بلکه شیخ عارف کامل، شاه آبادی ـ روحی فداه ـ میفرمودند: عبادات اجراء توحید است در ملک بدن از باطن قلب .

باب سوم در سرّ نیت و آداب آن است.

و در آن از حقیقت نیت در عبادات، اخلاص، بیان بعضی از مراتب اخلاص و ترغیب به اخلاص سخن به میان آمده است.

باب چهارم در ذکر شمّه ای از آداب قرائت و پاره ای از اسرار آن میباشد و این باب بیست و دو صفحه از کتاب را به خود اختصاص داده و در آن تفسیر سوره مبارکه حمد و شمه ای از تفسیر سوره مبارک توحید و سوره مبارکه قدر بیان شده است.

حضرت امام خود این باب از کتاب آداب الصلوه را اعزّ ابواب آن نامیده است.

مطالب این باب در ضمن دو مصباح و هر مصباحی در چندین فصل ذکر شده است.

مصباح اول در آداب مطلقه قرائت قرآن شریف است و مؤلف عارف مطالب بس عالی و ارزشمند درباره قرآن کریم و مقاصد و مطالب آن بیان کرده که در کمتر اثری از دیگر آثارشان این مباحث آمده است.

ایشان پس از آن که درباره عظمت و مقاصد آن و طریق استفاده از آن و نیز بحث از رفع موانع استفاده از قرآن سخن گفته و آداب قرائت درخصوص نماز را بیان کرده و از سوره های حمد و توحید و قدر و نکات و اسرار آنها سخت گفته؛ از باب پنجم تا باب هشتم، از آداب و اسرار رکوع، سجود، تشهد و سلام، سخن گفته است.

خاتمه کتاب آداب الصلوه در آداب بعضی از امور داخله و خارجه نماز است و در آن از تسبیحات اربعه و اسرار و آداب قلبیه آن، آداب قلبیه قنوت و تعقیبات نماز بحث شده است.

علاوه بر مباحث گسترده قرآنی و تفسیری که در این کتاب آمده است، حضرت امام در جای جای این کتاب زبان به موعظه گشوده و با تعبیر ای عزیز مخاطب سالک را با مواعظ نافذ و سازنده خود در مسیر عبودیت و اقامه نماز هدایت کرده است.

این نکته هم ناگفته نماند که حضرت امام خود به قلم رسایشان فهرست تفصیلی کتاب را استخراج و نوشته اند.

امید که در این ایام و اوقات عبادت و سلوک، عابدان راستین و با اخلاص و سالکان حقیقی، از مطالب قرآنی این کتاب بهره ها برگیرند و آداب عمومی عبادات را که در مقاله اول مشروحاً آمده است، در نماز و روزه و همه عبادات خود تحقق بخشند تا از گنج های بی شمار و بس ارزشمند آن بهره مند گردند و از این رهگذر گوهر عبودیت را فراچنگ آورند که همانا کُنه آن ربوبیت است.


کلید واژه ها: پیروزی انقلاب اسلامی - امام خمینی - سید احمد خمینی - خمینی - انقلاب اسلامی - پس از پیروزی - کتاب - امام - احمد خمینی - حضرت امام - سید احمد - ارزشمند - دوشنبه - پیروزی - اسلامی - انقلاب - پایگاه خبری - مکتوب - فرزند - نگارش - پایان - خانم دکتر - توسط - طباطبایی - نماز - احمد - خداوند - ارتباط - پایگاه - احکام

آخرین اخبار سرویس:
خانم مریم میرزاخانی تولدت مبارک!

ناگفته های گلشیفته فراهانی از تعرض به ریحانه پارسا و زهرا امیرابراهیمی

ضرغامی: مگر اینکه بمیرم تا در انتخابات ثبت نام نکنم!

ترتیل صفحه 90 قرآن کریم/ منشأ مشکلات زندگی+فیلم، متن و مفاهیم

خبر فوری از اعلام کاندیداتوری رییسی از کنار مزار شهید سردار سلیمانی

رهبرانقلاب: از شنیدن انتقادها هیچ ابایی ندارم

ادعا: حجت الاسلام رییسی ساعتی دیگر اعلام کاندیداتوری می کند

اوقات شرعی به افق یاسوج

عمار حکیم عید فطر را به رهبر انقلاب تبریک گفت

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 23 اردیبهشت

اولین رزمایش همدلی استانی خانه مطبوعات لرستان انجام شد

ضرغامی: مگر اینکه بمیرم تا در انتخابات ثبت نام نکنم!

آخرین وضعیت کاندیداتوری ابراهیم رییسی

انتقاد مینو محرز از کاندیداهای بدون ماسک

پزشکیان شنبه به وزارت کشور می رود

حضور حامی حسن روحانی در انتخابات قطعی شد

کشف محموله سلاح های ویژه تروریستی در غرب کشور 

اوقات شرعی بیست و چهارم اردیبهشت در سمنان

پاسخ شنیدنی رهبرانقلاب به انتقادات صریح یک دانشجو درباره بدعت شورای نگهبان، هواپیمای اوکراینی و تبلیغاتی بودن دیدارهای رهبری

جذب بازاریاب حضوری و تلفنی

جذب ویزیتور حضوری

استخدام نیروی کار فعال در شرکت مجازی باتلفن همراه

پیامی برای درگذشت علی شیخ الاسلامی

سالندار(گارسون)آقا

25 سال آینده نهایت عمر رژیم اشغالگر قدس است

تمام مسیحیان باید با مسلمانان صلح و دوستی داشته باشند

پزشکیان شنبه به وزارت کشور می رود/ وزیر بهداشت دولت اصلاحات از سخت ترین گزینه های انتخاباتی در مقابل اصول گرایان است

ویدئو| هشدار قرائتی به نامزدهای ریاست جمهوری| کاندیداتوری برای قتلگاه

پیامی برای درگذشت علی شیخ الاسلامی

جان کری: حرف های ظریف درباره من نادرست است

نتایج بررسی مجدد صلاحیت داوطلبان شورای شهر /نحوه شکایت رد صلاحیت شده ها

ضرغامی: مگر اینکه بمیرم تا در انتخابات ثبت نام نکنم!

رسیدن به توحید و ارتباط با خدا خواسته معنوی انسان است

چهره هایی که روز سوم ثبت نام ریاست جمهوری به ستاد انتخابات کشور مراجعه کردند

60 ثانیه انتخابات 1400 زیر ذره بین /چهره های سرشناس در یک قدمی ثبت نام

پزشکیان صبح شنبه در انتخابات ثبت نام می کند

خاطرات آیت الله هاشمی از وقایع جنجالی سال 1377؛ بیستم آذر: ابراهیم رییسی گفت کسی جز شما نمی تواند کشور را نجات دهد/ امضای طومار در نماز جمعه برای استیضاح وزیر خارجه و سردادن شعار علیه روزنامه های سلام، ایران و همشهری

تایید یا رد صلاحیت داوطلبان شوراهای البرز مطابق قانون بوده است

ویدئو| سانسور حمید بقایی در پخش زنده/ خانم گزارشگر گاف داد و آنتن را گرفتند!

کنایه عباس عبدی به صحبت های احمدی نژاد: می توانند بدترین حرف ها را بزنند و راست راست بچرخند

قسمت 24 احضار؛ دایی مائده ضد روح شد!

کارخیاطی در منزل

کارگر ساده افغان-سوپرمارکت (دیپلمه)

استخدام نیروی آقا و خانم برای رستوران

مباشر املاک

مدیر و طراح وب سایت مسلط به فتوشاپ

بازاریاب تلفنی حضوری در شرکت

25 سال آینده نهایت عمر رژیم اشغالگر قدس است

ضرورت ضابطه مند کردن مبادلات رمز ارز ها

رسیدن به توحید و ارتباط با خدا خواسته معنوی انسان است

کارتون قابل تامل از اوضاع فعلی احمدی نژاد

دعوت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب جنوب شرق تهران از آیت الله رییسی برای نامزدی در انتخابات

امام جمعه اسبق شاهین دژ درگذشت

پزشکیان صبح شنبه در انتخابات ثبت نام می کند

کمک آشپز، سالنکار ماهر ، صندوقدار

استخدام کارمند خانم جهت همکاری در دفتر نمایندگی بیمه

نقص فنی در پرواز 711 تهران - لندن/پرواز جدید جایگزین شد

ظریف با وزیر امور خارجه اسپانیا دیدار کرد

پیام سید حسن خمینی به اسماعیل هنیه: صبح آزادی را انتظار می کشیم

لباس نظامی سردار سلیمانی بر تن نوه کاندیدای 1400! +عکس

کنایه عباس عبدی به احمدی نژاد: می توانند بدترین حرفها را بزنند و راست راست بچرخند

وزیر علوم درگذشت علی شیخ الاسلامی را تسلیت گفت!

انجام امور منزل خدمتکار

آمار ثبت نام کاندیداها به 211 نفر رسید

کنایه سنگین انتخاباتی در سریال یاور

ظریف با وزیر امور خارجه اسپانیا دیدار کرد

چه بلایی سر ظریف آوردند که بی انگیزه شد؟ /تازه یادشان افتاده که ظریف را صدا بزنند /ظریف می تواند در شطرنج انتخابات نقش ایفا کند

با توصیه خاتمی، کروبی و خویینی ها: جهانگیری ثبت نام می کند

واگذاری 2 واحد مسکن محرومان در شهرستان رودسر

علی مطهری: اگر شورای نگهبان کاسه داغ تر از آش نشود، رد صلاحیت اتفاق نمی افتد / نزدیکان از قطعی شدن کاندیداتوری لاریجانی و جهانگیری خبر می دهند

تصاویر/آیین رونمایی از پنجره زیارت رواق دارالحجه حرم رضوی

سعید جلیلی: می گویند 90 هزار میلیارد تومان معوقه بانکی در دست 11 نفر است

فعالان فضای مجازی نسبت به جنایت اخیر در کابل بی تفاوت نباشند

جذب کارآموز فروش با امکان استخدام

استخدام نماینده علمی در رازان فارمد ایرانیان در شرق تهران

به تعدادی کارگر برای وجین نیازمندیم

استخدام مشاور املاک منطقه سعادت آباد و شهرک غرب

دعوت به همکاری پرورش پرنده مشارکت

استخدام نقشه کش صنعتی در یک شرکت معتبر واقع در شهر قدس

آخرین وضعیت آتش سوزی سیاه کوه دهلران

پیام تسلیت وزیر علوم برای درگذشت علی شیخ الاسلامی

اسقف اعظم صربستان، عید سعید فطر را به مسلمانان تبریک گفت

با فراهم شدن شرایط جلیلی ثبت نام خواهد کرد

درس خواندن دانش آموز فلسطینی+ عکس

برنامه رای اولی های سیستانی و بلوچستانی ، برای انتخاب 1400

علی اکبر صالحی: درحال بررسی موضوع کاندیداتوری ام هستم

پیام سید حسن خمینی به اسماعیل هنیه: صبح آزادی را انتظار می کشیم

ظریف با وزیر خارجه اسپانیا دیدار کرد

انتقاد مینو محرز از کاندیداهای بدون ماسک

کاندیدای ریاست جمهوری؛ خدا مرا فرستاده است! +عکس

ما پشت رهبرمان را خالی نمی کنیم و از رهبرمان هم انتظار داریم پشت احمدی نژاد را خالی نکند

پویش انتخاباتی پیامکی همراه اول ؛ از مردم برای عده ای خاص؟!

سایه روشن های انتخاباتی در موج برتر

منشی خانم برای دفتر بیمه

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت پارسا پلاست به بست در تهران

استخدام کارشناس اداری خانم در شرکت ژاک آندرل پارس در تهران

رحمانی فضلی: هیچ ابهامی در هماهنگی شورای نگهبان و وزارت کشور نیست

پیام تسلیت وزیر علوم برای درگذشت علی شیخ الاسلامی

علی اکبر صالحی کاندید می شود؟!

دولت سفید هم از راه رسید! +عکس

کتابی در مورد حقایق نماز از امام خمینی (س)

کتابی در مورد حقایق نماز از امام خمینی (س)