موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - بازنشستگان تأمين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - تأمين اجتماعي - فرهاد مجيدي - محسن مسلمان - حقوق بازنشستگان - دانشگاه آزاد اسلامي - كارشناسي ارشد - گواي هند - رييس دانشگاه پيام نور استان - حجت الاسلام صديقي - دانشگاه آزاد شاهرود - سياستمدار - قرارگاه منطقه اي ثامن الائمه - باشگاه هاي ورزشي قم - يانگ - تيم زير 23 سال آرسنال - آمايش سرزمين - مدرسان قرائت قرآن - ددلاين - غرب ستيزي

مطالب مرتبط:
در ماه رمضان چه کتاب هایی از شهید مطهری بخوانیم؟
نمایشگاه کتاب لندن هم مجازی شد
نمایشگاه کتاب لندن مجازی شد
انتشار کتاب «تاریخ روابط ایران و فرانسه از سده های میانی تاکنون»
کتاب «پیامبران پنهان» داستانی از غیبت پیامبران منتشر شد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 فروردین 1400 ساعت 02:202021-04-17اجتماعي

فروغ صبح دانایی کتاب است


 به آسمان که نگاه می کند زیبایی می بیند، سربه زیر باشد تصویری رنگین کمانی از زندگی ترسیم می کند، حرف که می زند درافشانی می کند، آرام و متین است و حرف نمی زند مگر آنکه اندیشه ای پشت سخنان باشد.

- آری این است ویژگی افراد کتاب خوان.

طلوع و غروب خورشید هر روز بر شمار روزهای عمر اضافه می کند و انسان است که می تواند با کتاب انس گرفته و بر زیبایی زندگی اش بیفزاید یا از کتاب دور شود و هر روز بیشتر از روز قبل از زیبایی های زندگی خود را دور کند، می تواند یک اندیشمند باشد یا یک امی و بی سواد، یک ژرف اندیش باشد یا یک سطحی نگر، یک روشنفکر باید یا یک تاریک اندیش.

معجزات کتاب و کتاب خوانی البته فراوان تر از آن است که بتوان برای آن شماره انداخت و یکی پس از دیگری آن را با کلمات پیش سر هم به صف کرد.

اما مسئله ای که مطرح می شود آن است که چرا هر روز رنگ کتاب و کتاب خوانی در زندگی امروزی کم رنگ تر شده و فرهنگ مطالعه رنگ می بازد؟ برای احیای فرهنگ مطالعه چه باید کرد و چگونه جامعه را با کتاب آشتی داد؟ آشتی دادن مردم با مطالعه و کتاب خوانی مستلزم آسیب شناسی در این حوزه است و یافتن پاسخ به این سؤال که توده مردم کی و چگونه از کتاب خوانی دور شدند؟ یک جامعه شناس و مدرس دانشگاه های اردبیل بر این باور است که تقریباً از دهه 60 ایرانیان با کتاب بیگانه شدند و ریشه این مسئله در سانسور، کتاب های ممنوعه و هزینه های سنگین خرید کتاب قابل مشاهده است.

حسین بشیری گیوی در گفت وگو با ایسنا اذعان می کند که در دهه 70 کتاب هایی با نگاه های اصلاح ساختار جامعه به بازار آمد که این کتاب ها هم علاوه بر سانسور فقط یک دیدگاه را نمایندگی می کرد و نظر همه مردم را جلب نمی کرد اما در دهه 80 عمدتاً کتاب های زرد یا بهتر است بگوییم کتاب های ساندویچی یک بارمصرف به با نویسندگان جوان به بازار آمد که این مسئله هم شکاف بین شهروندان و فرهنگ کتاب و کتاب خوانی را بیشتر کرد.

به عقیده این پژوهشگر، سال ها است که کتاب از سبد خانوار ایرانیان خارج شده و در عصر حاضر بیشتر شهروندان اطلاعات خود را از فضای مجازی به دست می آورند بنابراین آشتی دادن شهروندان با کتاب و کتاب خوانی کاری بس سخت و در شرایط کنونی تقریباً غیرممکن است.

این مدرس دانشگاه اضافه می کند که تورم دهه های اخیر همچون پتک بر سر فرهنگ و خرید و انتشار کتاب فرود آمده و با این تورم سرسام آور خرید کتاب از سبد خانوار ایرانیان خارج شده و در واقع تمامی مسائلی که از دهه 60 گریبان فرهنگ مطالعه را گرفته بود، تورم اخیر هم بر این موضوع مزید بر علت شد و این شکاف را بیش ازپیش افزایش داد.

مطرح کردن هزینه زا بودن کتاب برای خانوارها و نقش آن در کاهش فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی محل مناقشه است، عده ای بر این باورند که کتاب به دلیل افزایش قیمت آن از سبد خانوارها حذف شده و همین مسئله مطالعه را در جامعه کم رنگ کرده اما عده دیگری چنین عقیده ای ندارند و بر این باور هستند که فرهنگ مطالعه و مسئله مالی ارتباط مستقیمی ندارند و اگر فردی اهل مطالعه باید می تواند با کمترین هزینه به عضویت کتابخانه های عمومی درآمده و از هزاران کتاب موجود در این کتابخانه ها استفاده کند.

محمد زینالی نویسنده و پژوهشگر اردبیلی جز گروه دوم محسوب می شود.

به عقیده این مؤلف و نویسنده، مشکل کتاب خوانی و فرهنگ مطالعه بعد اقتصادی نیست و تقلیل به بعد اقتصادی دروغی بیش نیست زیرا بخش های درآمدزایی در جامعه هستند که علاقه ای به مطالعه از خود نشان نمی دهند و دقیقاً به خاطر این است که کتاب خوانی در منطقه شهودی نیست و قالبی و انتزاعی است چراکه اگر با مطالعه احساس سرزندگی می کردند، به کتاب خوانی علاقه نشان می دادند.

به گفته زینالی، بعد شهودی ما به صورت شفاهی پرورش یافته و چه بسا با پرسش های اهل مطالعه به خوبی برخورد نکرده و مطالعه را خسارت بار کرده ایم.

شهروندان اردبیلی البته در زمان آسیب شناسی علل کم رنگ شدن فرهنگ مطالعه، هزینه خرید کتاب را کمتر مطرح می کنند و می گویند که فردی که تمرکز لازم را برای مطالعه داشته باشد می تواند با کمترین هزینه عضویت به هزاران کتاب موجود در کتابخانه ها دسترسی داشته باشند اما مسئله این است که تأمین هزینه های زندگی روزمره انگیزه مطالعه را از آنها ربوده است.

این مسئله تنها از دید شهروندان مطرح نمی شود بلکه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل هم تأثیر منفی افزایش بهای کتاب در کاهش فرهنگ مطالعه را به ضرس قاطع رد می کند.

رضا قلیزاده می گوید این مسئله، در سال های اخیر بارها مورد اشاره و استناد برخی ها قرار گرفته که مسائل اقتصادی مانع از تحقق اهداف ترویج و ارتقای مطالعه است اما من به رغم آنکه از وضعیت اقتصادی و افزایش بهای کتاب اطلاع دارم، به ضرس قاطع آن را رد می کنم.

زیرا فلسفه وجودی کتابخانه های عمومی همین است و این نهاد در طول سال بارها عضوگیری رایگان می کند و در کتابخانه های عمومی استان هم بیش از یک میلیون نسخه کتاب در اختیار مراجعان و مخاطبان است بنابراین لزومی ندارد تا شرایط اقتصادی مانعی بر سر راه مطالعه قلمداد شود.

وی ادامه می دهد: شاید عدم اطلاع برخی از شهروندان از خدمات کتابخانه های عمومی باعث شود که ناخواسته از این سرچشمه و سرمایه ای که برای آنها تدارک دیده شده محروم شوند اما دوباره تأکید می کنم در 80 کتابخانه عمومی فعال استان اردبیل، بهترین و مناسب ترین کتاب ها به صورت رایگان در اختیار شهروندان است و علاقه مندان فقط کافی است که به نزدیک ترین کتابخانه عمومی محل سکونتشان مراجعه کنند.

زینالی اما بر این باور است که خدمات نوین در جامعه بدون روح وجودی انسان ها و بدون اتکا بر روایت زیسته مردم شکل گرفته اند و یقیناً موفق نخواهند بود چراکه به کلیشه های قالبی بسنده کرده اند و کتابخانه ها باید در افق حضور اجتماعی و در مسیر زبان و تکلم مردم هر منطقه ای شکل بگیرند و اگر مردمی حضور و وجود و دیالوگ خود را در این ساختمان ها حس نکنند، چون بعد شهودی آنان گرفته شده با این فضاهای پرهزینه ملی احساس بیگانگی می کنند.

به عقیده این نویسنده و پژوهشگر، در جامعه فرهنگ را مانند میخ آهنین بر سنگ می زنند ولی اگر اجازه دهند که از خود سنگ چشمه جاری شود، یقیناً به ترویج فرهنگ نیاز نخواهد بود.

بشیری گیوی هم با بیان اینکه فرهنگ مطالعه یک بینش و روش معرفت شناختی است و تا زمانی که شهروندان نیاز به مطالعه پیدا نکنند به سمت مطالعه نخواهند رفت، ادامه می دهد: ایجاد انگیزه در بین شهروندان کار بسیار دشواری است بنابراین باید در گام اول مسئله سانسور حل وفصل شود و در گام دوم کتاب هایی با نویسندگان قابل اعتماد و شناخته شده به بازار عرضه شود زیرا در شرایط کنونی شهروندان، اطلاعات لازم ولو سطحی را بدون سانسور از فضای مجازی به دست می آورند لیکن در این شرایط دادن انگیزه مطالعه کاری سخت و شاید غیرممکن باشد.

فراموشی کتاب در لابه لای فشارهای زندگی شهروندان اما از زاویه دیگری به بحث مطالعه می پردازند که شاید کمتر کسی به رابطه آن با فرهنگ مطالعه بپردازند، زاویه ای که مغفول مانده است.

فشار روانی و مالی زندگی سبب شده است که انسان خود را هم گم کند چه رسد به اینکه کتاب خوانی را به بوته فراموشی بسپارد، چطور فردی که از ساعت 7 صبح تا ساعت 7 عصر در دو شیفت کاری، مشغول کار است تا حداقل های معیشتی را تأمین کند، می تواند تمرکز، انرژی و انگیزه لازم را برای مطالعه داشته باشد این را یکی از مادران اردبیلی که دارای دو فرزند دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است، در گفت وگو با ایسنا بیان کرد.

مریم اسماعیل پور اذعان می کند که همین مسائل باعث شده است تا فرزندانم را برای درآمدزایی تشویق کنم و مطالعه را در زیر چرخ دنده های زندگی و فشارهایش کاری عبث و بیهوده معرفی می کنم زیرا فرزندی که پوشاک و خوراک نداشته و از تأمین حداقل های زندگی عاجز است باید تمرکز خود را روی افزایش درآمد و ارتقای مطلوبیت زندگی بگذارد.

کتابخانه های عمومی یکی از نهادهایی است که می تواند مردم را به مطالعه تشویق کند و فرهنگ مطالعه را در جامعه بسط دهد زیرا هم از ابزارهای لازم برخوردار است و هم به نوعی در این راستا مأموریت دارد و گسترش فرهنگ کتاب خوانی در ایران اسلامی از اهداف نهاد کتابخانه های عمومی کشور است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل در گفت وگو با ایسنا می گوید که کتابخانه های عمومی استان با برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی اعم از نشست های کتاب خوان و جمع خوانی کتاب، تمهید و تدارک مسابقات و جشنواره های کتاب خوانی، ارتقای سرانه فضای مطالعاتی با افتتاح پروژه های نیمه تمام و آغاز پروژه های جدید به ویژه در روستاها و مناطق کم برخوردار، مشارکت با دستگاه های اجرایی به ویژه رسانه ها و صداوسیما، عضوگیری رایگان و ایجاد مشوق های لازم برای کودکان و نوجوانان با همکاری آموزش وپرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در صدد رفع کاستی ها و ارتقای شاخص ها است.

به گفته پروانه رضاقلیزاده دو اصل اساسی در دسترس بودن کتاب و تشویق و ترغیب اقشار مختلف اجتماعی به مطالعه از اهداف نهاد کتابخانه های عمومی کشور است که سیاست گزاری های آن در استان نیز به جد پیگیری می شود.

پرورش نسل کتاب خوان با سرمایه گذاری روی کودکان وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ترویج فرهنگ مطالعه در بین اقشار جامعه چگونه ممکن و محقق شدنی است، ادامه می دهد مطالعات تخصصی صورت گرفته نشان می دهد که برای ترویج فرهنگ مطالعه و زمینه سازی برای انس مداوم افراد با کتاب، این امر باید در سنین پایین موردتوجه و برنامه ریزی جدی قرار گیرد و براین اساس کتابخانه های عمومی بیشترین میزان توجه و هزینه را برای گروه سنی کودک و نوجوان مصروف می کند.

رضاقلیزاده البته به نکته ریزی اشاره می کند که می تواند در تربیت نسل کتاب خوان در آینده مؤثر واقع شود و آن کلیدواژه کودک است زیرا کودکانی که با کتاب و مطالعه انس بگیرند در آینده هم افراد کتاب خوانی خواهند بود.

به گفته مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، ایجاد بخش های کودک با چیدمان و معماری داخلی جذاب و شاداب سازی آن به منظور ترغیب کودکان و نوجوانان برای مراجعه و حضور در آن از اهداف عمده ای است که در سال های اخیر مدنظر قرار گرفته و می توان گفت تا حدود زیادی مؤثر بوده است.

او با بیان اینکه الان در سطح استان اردبیل کتابخانه ای وجود ندارد که فاقد بخش کودک باشد، اضافه می دهد که بهترین قسمت های کتابخانه های عمومی با بیشترین امکانات شامل بازی های فکری، اسباب بازی و.

به بخش کودک اختصاص داده شده است.

به ادعای رضاقلیزاده، متبحرترین کتابداران با طی دوره های آموزش ضمن خدمت بخش کودکان به خدمت رسانی مشغول هستند و بیشترین برنامه های فرهنگی با محوریت این گروه سنی برگزار می شو که.

نتیجه این اقدامات در سال های آتی مشخص خواهد شد و امید که این روند به ساختن ایرانی مقتدر با شهروندانی آگاه و کتاب خوان بینجامد.

قرائت خانه ها و نقش آنها در ترویج فرهنگ مطالعه قرائت خانه ها یا سالن های مطالعه از امکاناتی است که می توان با افزایش آنها در سطح جامعه مردم را به مطالعه ترغیب کرد هرچند در شرایط فعلی هم قرائت خانه ها پاتوقی برای افراد پشت کنکور شده است.

به اعتقاد بشیری گیوی، گسترش قرائت خانه ها روشی عملی و خوب برای ترویج فرهنگ مطالعه است و اگر در سطح شهر مراکز متعدد قرائت خانه یا جلسات نقد و بررسی کتاب افزایش یابد با این وسیله می توان بخشی از مخاطبان را به سمت مطالعه رهنمون کرد و البته مطالعه گروهی و دعوت از نویسندگان در اتاق های گفتگو هم از روش های دیگر است که می توان برای ترویج فرهنگی مطالعه و کتاب خوانی از آنها بهره جست.

با این حال زینالی بر این باور است که قرائت خانه ها و کتابخانه ها باید مانیفست داشته باشند، محله محور و اجتماع بنیاد و با مشارکت انسانی راه اندازه شوند، نه اینکه به صورت توده وار چند کتابخانه در نقاط مختلف شهر ایجاد شود.

این نویسنده و پژوهشگر معتقد است که باید ریش سفیدان، ساکنان محلات و به مدد پیش کسوتان فرهنگی حاضر در همان محله در تأسیس کتابخانه و قرائت خانه پیشقدم شوند و مانند نانوایی و آسفالت آن را مطالبه کنند لیکن لازم است برای جوشش چنین مطالباتی زمان گذاشته و با پیشروهای محلات گفت وگو شود، هرچند یک شهروند اردبیلی که با مدرک کارشناسی ارشد مشغول فروشندگی در یک مغازه پارچه فروشی است در گفت وگو با ایسنا، با این گفته زینالی ابراز مخالفت کرده و می گوید که برای ایجاد قرائت خانه و کتابخانه در محلات باید بودجه موردنظر تأمین شود که این کار از عهده مردم محلات برنمی آید.

به گفته حمید اولادی مردم محلات از تأسیس قرائت خانه استقبال می کنند و قطعاً خانواده ها دوست دارند فرزندانشان در چنین محیطی رفت وآمد داشته باشد اما امکانات و زیرساخت های سخت افزاری باید تأمین شود تا مردم به خواسته خود برسند.

اما مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل با بیان اینکه وجود و توسعه کمّی قرائت خانه هایی که کارکردشان صرفاً برای مطالعه درسی باشد، کمکی به ترویج فرهنگ مطالعه نخواهد کرد.

گفته های بشیری گیوی و زینالی را نقض می کند.

رضاقلیزاده با بیان اینکه طبق بررسی های کارشناسان کتابخانه های عمومی قرائت خانه درذات خود می تواند بستری برای جلب و جذب مراجعان به امر مطالعه باشد بنابراین در کنار قرائت خانه باید کتاب مناسب و کتابدار کاربلد موجود باشد تا دانش آموزان و دانشجویان را جذب کرده و به استمرار حضورشان کمک کند.

به گفته این مسئول، از حدود 2 سال پیش اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل بر اساس قواعد و ضوابط، مجوز فعالیت قرائت خانه های خصوصی را به افراد واجد شرایط می دهد اما یکی از بندهای صدور مجوز فعالیت وجود حداقل هزار و 500 جلد کتاب در دسترس و معرض دید مراجعان باید و دلیلش آن است که دانش آموز و دانشجوی مراجعه کننده صرفاً برای مطالعه درسی از قرائت خانه استفاده نکند و مطالعه غیردرسی را نیز موردتوجه قرار دهد.

به باور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، درصورتی که کتابداران در کتابخانه های عمومی و مسئولان قرائت خانه های خصوصی وظایف خود را در قالب برنامه ریزی شده به ثمر رسانند، به مرور شاهد افراد پس از مدت زمانی که به امر مطالعه شخصی و درسی خود می پردازند، به مطالعه غیردرسی هم روی می آورند.

آسیب شناسی ترویج فرهنگ مطالعه نشان می دهد که فرهنگ کتاب خوانی و ترویج آن مسئله تک بعدی نیست بلکه مسئله چندبعدی است که هر کدام از ابعاد نقش کلیدی دارند و تا زمانی که موانع ابعاد مختلف مرتفع نشود ترویج فرهنگ مطالعه به کندی پیش رفته و برنامه ریزی های انجام شده با خطر شکست مواجه خواهند شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کتاب - زندگی - کتاب خوانی - زیبایی - فرهنگ مطالعه - غروب خورشید - ویژگی افراد - اندیشمند - روشنفکر - امروزی - اندیشه - مطالعه - دانایی - تصویری - خورشید - شماره - فرهنگ - ترسیم - دیگری - سخنان - ویژگی - انسان - افراد - آسمان - غروب - طلوع - متین - آرام - چگاه - کماچی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارگر انبار، مامور توزیع، راننده لیفتراک و راننده پخش در تهران

پایش حدود 250 هزار مسافر در مبادی مرزی کشور

از اصالت محله «نوغان» فقط کوچه های باریک آن باقی مانده است

جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهرخراسان رضوی تا پایان شهریور امسال

معلمی در سال کرونایی

اقدام گروه های جهادی در خدمت رسانی به مردم سیل زده دامغان «به موقع» بود

صدور الکترونیکی مجوزهای مراکز گردشگری در آذربایجان شرقی

شادگان از فهرست تالاب های بین المللی خارج نمی شود

تالاب کانی برازان در مهاباد آتش گرفت

استخدام مسئول کنترل کیفی در شرکت هستی بوبین کار در آذربایجان شرقی

استخدام کمک انباردار خانم در شرکت ایران پژوهش در شهرک صنعتی گلگون

درباره خانواده محمودیان با 3 نسل سابقه معلمی | عشق موروثی

ثبت بزرگترین وقف کشور به ارزش 15 هزار میلیارد تومان

استخدام جوشکار برق و CO2 در پارسیان ماشین سازان تبریز در آذربایجان شرقی

نگرانی شدید اولیای دانش آموزان کیش از برگزاری امتحانات حضوری

آموزش فتوشاپ و عکاسی

افتتاح مجتمع آموزشی سردار شهید سلیمانی

استخدام کارشناس تولید و اجرای محتوای ویدئویی در شبکه های اجتماعی در تهران

رگبار باران و رعد و برق در 14 استان

استخدام کارمند اداری در فروشگاه اخایر در البرز

ترافیک سنگین در آزادراه کرج- تهران و کرج- قزوین

ادامه فعالیت سامانه بارشی در شمال شرق کشور

استقرار جوی پایدار در خوزستان

آغاز کار مراکز تعویض پلاک در شهرهای زرد و نارنجی کرمانشاه

ترافیک سنگین در برخی مقاطع آزادراه کرج- تهران و کرج- قزوین

بهره برداری از 1295 کلاس درس با اعتباری بالغ بر 1000 میلیارد تومان

میزان خسارات سیل یزد هنوز برآورد نشده است/بیشترین خسارت در حوزه راه ها

معاون دادگستری همدان: فضاهای شهری مشخصی برای تبلیغ نامزدها ایجاد شود

نیازمند نیروی نیمه ماهر روی کوب

هشدار هواشناسی درباره جاری شدن سیلاب در 12 استان

فروشنده و فتوشاپ

بارش شدید در 10 استان/ از جاده های آب گرفته عبور نکنید

ورود 30 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل ونقل عمومی قم

رگبار باران و رعد و برق در 14 استان کشور

استخدام سرایدار جهت مجتمع ویلایی در شمال

مجتمع آموزشی سردار سلیمانی در بیرجند به بهره برداری رسید

بارش باران در رشت

آغاز عملیات سبک سازی پل تاریخی کرج

اهدای 60 دستگاه تبلت به دانش آموزان در پاکدشت

تصاویری کمیاب از ایران قدیم که حتما باید ببینید

5 هزار خودرو ناقض قانون در زنجان جریمه شدند

هشدار هواشناسی درباره جاری شدن سیلاب در 12 استان

استخدام ادمین پیج فروشگاهی اینستاگرام در اصفهان

تیپ خاص و زیبای هلیا امامی زیر باران /عکس

علت مرگ گورخرهای باغ وحش صفادشت خونریزی در ریه ها اعلام شد

ادامه روند افزایشی دمای هوای تهران تا دوشنبه هفته آینده

تداوم بارش های متناوب تا روز شنبه در آسمان مازندران

یک درصد دانش آموزان کردستانی به تحصیل دسترسی ندارند

استخدام مدیر اینستاگرام خانم با حقوق بالا، بیمه و پاداش در مجتمع پل گیلان

سیلاب به 620 کیلومتر از راه های خراسان جنوبی خسارت زد

فرمانده سپاه کربلای مازندران: سه میلیون بازدید مجازی از اردوهای راهیان نور صورت گرفت

ادامه روند افزایشی دمای هوای تهران تا اوایل هفته آینده

استخدام مهندس الکترونیک در مجتمع پل گیلان در استان گیلان

معلمان کارگزاران اصلی نظام تعلیم و تربیت هستند

تداوم افزایش ابر و بارش های رگباری در برخی مناطق قزوین

محور روستایی ویار به سپارده در الموت بازگشایی شد

ترافیک سنگین در برخی مقاطع آزادراه کرج- تهران و کرج- قزوین

وضعیت نامناسب آسفالت کوچه ها و خیابان های زاهدان صدای مردم را درآورد

بهره برداری از 476 طرح بزرگ وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش در ارتباط تصویری با رییس جمهور

استخدام نیروی آقا درفروشگاه افق کوروش

جزییات جذب نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش اعلام شد

رگبار باران و رعد و برق در 14 استان کشور

6 میلیمتر باران در زاوه خراسان رضوی بارید

ادامه روند افزایشی دمای هوای تهران تا اوایل هفته آینده

محور روستایی ویار به سپارده در بخش الموت استان قزوین بازگشایی شد

اجتماع دانش آموزان برای لغو امتحانات حضوری در شرایط کرونایی

باغ ایرانی، یادگار 200 ساله ده ونک

خدمات رسانی مترو در روز قدس مانند روز های تعطیل

منشی

استخدام نیروی کار

استخدام صندوقدار

آغاز به کار 11 مرکز تعویض پلاک

پیچیدن عطر نوعدوستی در کوچه پس کوچه های اهواز+عکس

ناپایداری های جوی در کرمان تا اواسط هفته آینده دارد/ هشدار در خصوص احتمال وقوع سیلاب

ثبت بزرگترین وقف کشور در شهرری/ 15 هزار میلیارد تومان برای امور خیریه صرف می شود

استخدام کارمند دفتری خانم در شرکت مشاوران لوتوس سازه آرتیمان در تهران

استخدام 7 عنوان شغلی در شرکت بالین تک در تهران

(تصاویر) دعا برای توقف فوران آتشفشان

ضعف زیرساخت های ارتباطی در مارگون؛ 95 درصد کلاس های درس حضوری برگزار شد

وضعیت جوی و دریایی بوشهر در روزهای آینده آرام است

گزارش نظارت و ارزیابی باغ وحش ها هر ماه ارسال می شود

تربیت 11 هزار بانوی طلبه در حوزه علمیه خواهران خوزستان/ فعالیت 33 مدرسه علمیه در 23 شهر

وزیر آموزش و پرورش: تمامی مدارس با سازه خشت و گِل جمع شد

استخدام تعدادی نیروی اقا ماهر و ساده

بازاریاب و فروش تلفنی

نیازمند مراقب ویلا

بیخس کار

استخدام کارگر ساده آقا با بیمه در گروه سولیکو (کاله) در مازندران

استخدام بازاریاب موتوری با حقوق ثابت و پورسانت در مجموعه پارسه در اصفهان

حاجی میرزایی: تمامی مدارس با سازه خشت و گِل جمع شد

اجرای پنج پروژه مناسب سازی در قزوین

افتتاح مجتمع آموزشی سردار شهید سلیمانی در بیرجند

استخدام عکاس در شرکت دنا ماربل در اصفهان

خیاط ماهر مزون دوز

نیازمند به یک همکار ساده در قهوه

وضعیت سرویس دهی مترو در روز جهانی قدس

نقش عوامل غیراقلیمی در خشکسالی هیدرولوژیک

استخدام آشپز ( خانم ) در فست فود

سامانه بارشی جدید در راه خراسان رضوی

شقایق دهقان و قاسمخانی ها در باغ وحش صفادشت  

فروغ صبح دانایی کتاب است

فروغ صبح دانایی کتاب است