مطالب مرتبط:
چین خطاب به آمریکا: مسئولیت خود را بپذیرید
آخرین خبر از نشست کمیسیون مشترک برجام در وین از زبان عراقچی (فیلم)
پشت پرده امضای سند همکاری ایران و چین چه بود؟
نماینده چین: مذاکرات وین با رایزنی بیشتر درباره لغو تحریم ها سرعت می گیرد
طعنه چین به ژاپن: لطفا اول خودتان یک جرعه از آب نیروگاه فوکوشیما بنوشید!
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 فروردین 1400 ساعت 01:202021-04-17سياسي

از زبان فارسی در چین تا قرارداد 25ساله


حسن ذوالفقاری به تاریخچه روابط ایران و چین و علاقه مردم این کشور برای روابط فرهنگی با ایران اشاره می کند.

همچنین از اقدامات انجام شده در خصوص آموزش زبان و ادبیات فارسی، - بازگشت دوباره فارسی آموزان چینی به ایران، بازنگری و سرمایه گذاری چین بر جاده ابریشم و واکنش ها به قرارداد 25ساله می گوید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، هرچند روابط میان ایران و چین سابقه درازی دارد اما در روزهای اخیر و در پی امضای قرارداد 25ساله میان این دو کشور، علاوه بر واکنش های زیاد به این موضوع، روایت های مختلفی از روابط میان دو کشور، حضور چینی ها در ایران، مسائل فرهنگی آن ها و حتی سبک زندگی شان در فضای مجازی دیده می شود و به نوعی هر کسی هر روایتی را از چینی ها در ذهن دارد به اشتراک می گذارد.

در این میان گفت وگوی ایسنا را با حسن ذوالفقاری، استاد زبان و ادبیات فارسی اعزامی ایران به چین که سال هاست در این کشور مشغول تدریس است، می خوانید.

13 کرسی زبان فارسی در چین و اعزام دوباره چینی ها به ایران این روزها زبان و ادبیات فارسی در چین از چه جایگاهی برخوردار است و آیا این جایگاه نسبت به گذشته تغییری داشته است؟ اکنون 13 کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های شهرهای مختلف چین از جمله: پکن، شانگهای و 10 شهر دیگر وجود دارد.

اغلب این کرسی ها در دانشگاه های مطالعات ترجمه و یا مطالعات فرهنگی هستند و مجموع دانش آموختگان آن ها بالغ بر 70 یا 80 نفر است که لیسانس زبان و ادبیات فارسی می گیرند.

البته در دانشگاه پکن و شانگهای دوره های تحصیلات تکمیلی ارشد و دکتری هم وجود دارد.

در شهرهای دیگر معمولا دانش آموختگان این دو دانشگاه تدریس و دانشجویان را تا سطح لیسانس تربیت می کنند که این دانش آموختگان هم یا در دو دانشگاه پکن و شانگهای یا در ایران ادامه تحصیل می دهند، یا این که در شرکت های اغلب بازرگانی، یا تا حدودی هم به کارهای فرهنگی و رسانه ای مشغول می شوند.

می توان گفت که امروزه جایگاه زبان فارسی در چین جایگاهی بسیار عالی است.

طی 10 سال گذشته ظرفیت ها چندبرابر شده؛ مثلا کرسی های زبان و ادبیات فارسی تا 10 یا 15 سال پیش فقط به دو شهر پکن و شانگهای محدود می شد اما امروزه این کرسی ها در 10 شهر دیگر هم وجود دارند.

علاوه بر استادان مقیم و چینی که یا دانش آموخته دانشگاه پکن هستند یا در ایران تحصیل کرده اند، استادانی هم از ایران به دانشگاه های مختلف چین اعزام می شوند، البته تعدادشان کم است.

اما اغلب دانشگاه های چین بر حسب علاقه ای که به حضور استاد ایرانی دارند، آن ها را برای تدریس جذب می کنند، یعنی کسانی که دوست دارند در این شهرها تدریس کنند، از طریق درج آگهی و اطلاعیه می آیند.

یا کسانی که در دانشگاه های چین در رشته های دیگری تحصیل کرده اند، به دلیل این که زبان شان فارسی است، بعضا به عنوان استاد ایرانی جذب این دانشگاه ها شده اند.

همچنین از ابتکارات چینی ها در زمینه گسترش زبان فارسی این است که دانشجویان شان در دوره لیسانس و مقاطع دیگر را معمولا یک ترم (گاهی شش تا 10 ماه) به عنوان فرصت مطالعاتی یا آموزش تکمیلی در مراکز آموزش زبان فارسی به ایران اعزام می کنند تا به تحصیل بپردازند.

البته یک سالی است که این روند به دلیل شرایط کرونایی متوقف شده است، اما از مهر آینده مجددا آغاز می شود و دانشجویان در این جا ضمن شناسایی، به مراکز آموزش زبان فارسی در شهرهای مختلف ایران اعزام می شوند.

در مجموع، امروزه می توانیم بگوییم با توجه به گسترش روابط ایران و چین، دو طرف احساس می کنند که این روابط باید در سطح مسائل آموزشی و پژوهشی هم توسعه و گسترش پیدا کند، کمااین که گسترش پیدا کرده و این روزها شاهد آن هستیم که فارغ التحصیلان زیادی در این رشته ها جذب شده اند.

این کمک بسیار خوبی به روند گسترش زبان فارسی می کند.

علاوه بر این، برنامه های فرهنگی هم اجرا می شود، از جمله: برگزاری نشست ها و همایش های مشترک که بعضا با همکاری رایزنی ایران در چین انجام می شود.

همچنین استادانی که از ایران اعزام می شوند، نقش بسیار موثری در گسترش این روابط فرهنگی داشته و دارند.

این روابط فرهنگی نسبت به گذشته (پیش از انقلاب) صددرصد گسترش پیدا کرده؛ چون در گذشته اغلب به دلیل این که دولت چین با ایران ارتباطات کمتری داشت، اغلب استادان شان را از افغانستان تامین می کردند و چینی ها هم دانش آموختگان شان را برای آموزش زبان فارسی به افغانستان اعزام می کردند که البته خیلی محدود بود اما بعد از انقلاب، این روند تغییر کرد و امروزه شاهد هستیم که بالغ بر 600 نفر در کرسی های زبان فارسی در چین آموزش دیده اند و بیش از 50، 60 نفر هم در دوره های ارشد و دکتری در ایران تحصیل کرده و به چین بازگشته اند و اکنون در بخش های آموزشی، فرهنگی و رسانه ای مشغول به کارند.

آموزش زبان فارسی به کودکان در چین از ترجمه آثار تا بازنگری در جاده ابریشم مردم چین در حال حاضر چه اندازه با فرهنگ و ادبیات ایران آشنایی دارند؟ می توان گفت به دلیل سابقه فرهنگی و تجاری ای که به واسطه جاده ابریشم در میان ایران و چین بوده، ارتباطات میان دو کشور مربوط به امروز و دیروز نیست بلکه به گذشته برمی گردد و از دوره های پیش از اسلام و در عصر ساسانی هم این ارتباط وجود داشته است.

چینی ها برای این که کالاهای شان را از این مسیر عبور دهند و مثلا به اروپا برسانند، مجبور بودند که از شاه راه ایران عبور کنند و برای همین همیشه روابط دوجانبه ای میان آن ها برقرار بوده است.

سفرایی از دو کشور رفت وآمد داشتند و زمینه گسترش روابط تجاری را فراهم می کردند.

در کنار این روابط تجاری، روابط فرهنگی هم شکل گرفت؛ چه بعد و چه قبل از اسلام، به خصوص دوره ای که مغول ها حکومت را در چین به دست گرفتند ارتباطات چین با ایران هم در جهت گسترش اسلام و هم در جهت گسترش زبان فارسی زیاد شد.

در واقع گسترش اسلام با گسترش زبان فارسی در چین گره خورده است، برای این که تمام کسانی که در چین وظیفه حفظ و گسترش اسلام را برعهده داشتند، با آثار ایرانی و فارسی این کار را انجام می دادند، به خصوص در مدارس استان هایی که مسلمان نشین هستند، کتاب های فارسی و آثار ایرانی خوانده می شد.

در منطقه مسلمان نشین چین حداقل تا 50، 60 سال پیش در مدارس علمیه شان حتما کتاب های فارسی را هم می خواندند.

در روزگار فعلی هم تعداد زیادی از آثار و متون ایرانی به چینی ترجمه شده است.

از 35، 40 سال پیش به بعد در دانشگاه پکن آثار مهمی از فارسی توسط استادان اولیه دانشگاه پکن که بنیان گذاران کرسی های زبان فارسی بودند، با همکاری دانشگاه های ایران ترجمه شده؛ مثل شاهنامه ، گلستان ، بوستان و.

؛ این روند تا امروز هم ادامه دارد.

در حال حاضر نیز با تفاهم نامه ای که میان وزارت فرهنگ دو کشور انجام شده، صد جلد از آثار و متون فارسی و چینی ترجمه می شود و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

مردم چین هم به این روابط علاقه مند هستند، چون هر دو ملت از تمدنی شرقی برخوردارند و شباهت های بسیاری بین فرهنگ دو کشور وجود دارد و برای همین علایق مردم هم به این که روابط فرهنگی گسترش پیدا کند، زیاد است.

مانعی هم بر سر گسترش روابط نیست، آن چه هست ضعف نهادهاست که مقداری کار را به تاخیر می اندازد اما تا آن جا که من می بینم، زمینه های گسترش روابط موجود است، به خصوص در زمینه ادبیات معاصر جا دارد که آثار برجسته ادبیات معاصر ما به چینی ترجمه شود.

من کتابی دارم که گزیده ای از داستان های ایرانی است، حدود 15 سال پیش یکی از استادان دانشگاه پکن 20 داستان آن را به چینی ترجمه کرد و این کار با استقبال مواجه شد.

همچنین وقتی آثار دیگری از ادبیات معاصر را هم تدریس می کنیم، دانشجویان به آن ها علاقه نشان می دهند و وقتی می خواهیم تا مشابهت های آن ها را با آثار ادبی معاصر ببینند، وجوه اشتراک فراوانی میان ادبیات دو ملت وجود دارد که باید در مجامع دانشگاهی و ذیل تفاهم نامه های فرهنگی این کار به انجام برسد.

دولت چین با امکانات و سرمایه گذاری هایی که در زمینه های مختلف می کند، در قالب طرحی بزرگ در حال بازنگری بر جاده ابریشم و سرمایه گذاری های فراوان است که در این چارچوب جا دارد مسئولان فرهنگی ما هم به این مسئله توجه ویژه و خاصی داشته باشند، به خصوص در حوزه قرارداد اخیر به نقطه های فرهنگی هم توجه شود.

البته که من می دانم در بخش های فرهنگی هم پیش بینی هایی شده است.

کرونا و قرنطینه هایی که شوخی نبود چین نخستین کشوری بود که شیوع کرونا در آن آغاز شد، به نظر شما وضعیت شیوع این ویروس چه تاثیرات کوتاه و درازمدتی بر فرهنگ و ادبیات این کشور داشت؟ و آیا می توان مقابله مردم این کشور را متاثر از مسائل فرهنگی نیز دانست؟ درست است که چین اولین کشوری بود که کرونا از آن شیوع و رواج پیدا کرد اما اولین کشوری هم بود که توانست با این بیماری مقابله کند؛ با روش های خاصی که در این جا وجود دارد، پیشگیری ها و حرف شنوی های مردم و قرنطینه هایی که دقیقا قرنطینه بود و شوخی نبود.

این کار انجام شد و اوضاع به حالت اول برگشته و مردم زندگی عادی شان را بعد از چهار، پنج ماه که در دوران کرونا به سر بردند، دارند؛ بنابراین خسارت زیادی از کرونا ندیدند.

در شرایطی که خیلی از مراکز اقتصادی تعطیل است اما در این جا کار می کنند و از این بابت توانسته اند خسارت های قبل شان را جبران کنند.

بنابراین می توان گفت که در این جا فعالیت های فرهنگی آسیب زیادی ندیده و ظرفیت های فراوانی که در چین برای کارهای فرهنگی وجود دارد، زمین نمانده و کار دارد.

البته بخشی از مراودات خارجی شان معطل است چون حضور خارجی ها در چین خیلی ضعیف شده و به حدود پنج درصد رسیده است.

پرسش درباره انحصار در چین در نگاه به کشور چین انگار نوعی انحصار دیده می شود (برای مثال بومی سازی در حوزه فناوری و انسداد شبکه های خارجی) آیا در خصوص فرهنگ و زبان هم چنین انحصاری در این کشور وجود دارد؟ یا پذیرش زبان ، ادبیات و فرهنگ دیگر کشورها به راحتی اتفاق می افتد؟ این انحصار ممکن است در زمینه های مختلف وجود داشته باشد، هر کشوری سیاست های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی خود را دارد و با این نوع سیاست هاست که کشوری به بزرگی چین با جمعیت یک میلیارد و 400 میلیون نفری اداره می شود و طبیعتا مردم باید درباره این نوع انسدادها حرف بزنند و آن را بررسی کنند.

اما آن چه بنده در این جا مشاهده می کنم، در زمینه گسترش روابط فرهنگی این انسداد را نمی بینم و در همین دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای از تمامی کشورها استادانی حضور دارند و روابط فرهنگی وجود دارد.

حدود 200هزار خارجی در شانگهای هستند و شرکت های فراوانی از اروپا و آمریکا در این جا هستند.

در زمینه بازرگانی هم اقتصاد چین با تمام دنیا روان است.

اما در زمینه های سیاسی طبیعتا محدودیت هایی وجود دارد که مربوط به سیاست های هر کشوری است.

واکنش شدید مردم چین به آمریکا با توجه به حضور و تدریس شما در این کشور، این روزها که قردادی میان دو کشور ایران و چین عقد شده است، واکنش رسانه ها، اهالی فرهنگ و مردم چین نسبت به آن را چطور می بینید و اصلا آیا این موضوع نمودی داشته است؟ همچنین آیا ادبیات و فرهنگ در چنین روابط سیاسی ای تاثیرگذار بوده است؟ اساسا قیاس مردم چین با مردم ایران قیاس درستی نیست، که در ایران می بینیم واکنش ها این قدر شدید و منفی است.

در چین نه تنها در این مورد بلکه در دیگر موارد سیاسی هم مردم چندان حساس نیستند و اصلا خیلی دنبال مسائل سیاسی نیستند.

مردم ما خیلی سیاست زده هستند و هر روز مسائل را دنبال و تحلیل های مختلفی می کنند.

اما در این جا زندگی روانی وجود دارد و مردم به کارهای خودشان می پردازند و اصولا سیاست خیلی بر زندگی مردم سیطره ندارد و مردم به فعالیت های خودشان مشغول هستند، فقط در بحث سیاسی، نسبت به آمریکا خیلی حساس هستند و نه هیچ کشور دیگری.

یعنی اگر آمریکا کمترین واکنشی نشان دهد، خیلی شدید در شبکه های اجتماعی و در بین مردم واکنش نشان داده می شود اما در مقابل این قرارداد، آن قدری که من پرس وجو کردم اصلا مردم خیلی های شان در جریان آن نیستند و اصلا برای شان این موضوع مسئله نیست؛ چون این قرارداد خیلی تاثیری در زندگی شان ندارد ولی در ایران ممکن است تاثیر مثبت و منفی داشته باشد و بنابراین مردم حساسیت دارند.

مورد دیگر سابقه ذهنی مردم است و مردم ما سیاسی ترند.

اما من در مورد این قرارداد در این جا واکنشی ندیدم، حتی در میان استادانی که با مسائل ایران آشنایی دارند و بر تاریخ و فرهنگ مردم ایران کار می کنند هیچ حساسیت و واکنشی ندیدم.

آن ها هم فقط اخبار را از طریق ایران دنبال می کنند و متعجب هستند که مردم ایران چقدر به این مسئله حساس شده اند.

این هم شاید به دلیل سوابق قراردادهای ناخوبی است که بسته شده و اثر گذاشته.

در حوزه زبان و ادبیات هم این موضوع تاثیر خاصی نمی تواند بگذارد، البته در کلیات قرارداد بحث روابط فرهنگی و به خصوص گسترش روابط فرهنگی از جمله: گسترش زبان و ادبیات فارسی در چین وجود دارد که اگر عملی شود، به توسعه این روابط خیلی کمک می کند.


کلید واژه ها: ایران - حسن ذوالفقاری - ادبیات فارسی - قرارداد - روابط - فارسی - ایران و چین - ذوالفقاری - کشور - میان - چینی ها - امضای قرارداد - ادبیات - فرهنگی - زبان - چینی - روابط فرهنگی - مسائل فرهنگی - سرمایه گذاری - روزهای اخیر - جاده ابریشم - واکنش - روایت - ایسنا - زبان فارسی - آموزش زبان - فضای مجازی - سبک زندگی - اقدامات - بازنگری

آخرین اخبار سرویس:
احیای سومین شب قدر در جوار مزار «حاج قاسم»

نگرش عمیق به عبادات را جایگزین کمیت کنیم + فیلم

مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان _ استان ها

محمدحسن ظریف منش احیای شب بیست وسوم ||| دانشکده افسری امام علی (ع)

عضو شورای وحدت: حضور رییسی، حتمی است

سجاد طلوعی احیای شب بیست و سوم در تپه نور الشهدا

تهمینه رحمانی احیای شب بیست وسوم ||| بیمارستان بقیه الله

پیام مهم ترین شب سال؛ خداوند با هیچ کس سر ستیز و نزاع ندارد/ نوشتاری از حجت الاسلام وحیدی – بخش بیست و دوم

آمریکای تروریست و قاتل یا آمریکای تائب و مودب؟!

استخدام بازاریاب و ویزیتور در نمایندگی بیمه ما در کرمان

استخدام حسابدار خانم در شرکت تولیدی شانا در تهران

تلاوت جزء بیست و سوم قرآن با صدای دلپاک

تلاوت جزء بیست و سوم قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار

دلایل حبس دعا در کلام امیرمؤمنان(ع) + فیلم

عضو شورای وحدت: حضور رییسی، حتمی است

گزارش تصویری: مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان درمسجد جمکران(2)

دعای بیست و سومین روز از ماه مبارک رمضان / اوقات شرعی

فاطمه اسکندری احیای سومین شب قدر در جوار مزار «حاج قاسم»

شرح و تفسیر دعای روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان / تقوای قلب و پاکسازی از عیوب

احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در حرم شاهچراغ (ع)

لیالی قدر، شب بیست و سوم - کرمان و بابل

کاوه رسولی عکس| احیای شب قدر در گلزار شهدای رشت

محمد آهنگر مراسم احیای شب بیست و سوم رمضان در حرم حضرت علی بن مهزیار اهوازی

شنبه آغاز ثبت نام افراد 80 سال به بالا که واکسن کرونا تزریق نکرده اند

اختصاص وقت حداقلی به فرزندان

در شب قدر برای وسعت ظرف وجودیمان دعا کنیم

استخدام نماینده علمی در تهران، فارس، قم، کرمانشاه، گیلان و مازندران

مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان - حسینیه همدانی ها

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان - حسینیه همدانی ها

نان، بدون مصوبه گران شد/میدان کابوس اسراییل/پیشخوان

سالی یک میلیون و 200 هزار واحد مسکن می سازم/ اگر 30 درصد اولیای دانش آموزان از وزیر آموزش و پرورش ناراضی باشند، عزل می شود/ بنده سرنوشت خودم را به شورای ائتلاف گره نمی زنم

مراسم احیای شب بیست و سوم در حسینیه ریحانه الحسین

احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در آستان امامزاده عبدالله و آمنه خاتون

دعای بیست و سومین روز از ماه مبارک رمضان / اوقات شرعی

گزارش تصویری: مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه رمضان درمسجد جمکران(1)

فیلم | عدالت؛ مهم ترین کلیدواژه امیرالمومنین(ع) در حرف و عمل

لیالی قدر، شب بیست و سوم - کهف الشهدا

مراسم شب قدر در دانشگاه افسری امام علی (ع)

احیای شب بیست وسوم ماه رمضان در مسجد جمکران

دشمن درصدد ضربه زدن به اسلامیت و رهبریت نظام است

بختیار صمدی احیای شب بیست وسوم در سنندج

سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین عالمی به مناسبت لیالی قدر / مجمع جهانی اسلام لندن

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در همدان

تصاویر / مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در حرم حضرت معصومه (س)

مواجهه با بیکاری ناگهانی همسر!

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت مهندسین مشاور آماتیس رابین در تهران

استخدام مدیر امور اداری و خدمات در شرکت حقوقی فکر برتر رایکا در تهران

سیاست بدون قدرت، امکان توفیق ندارد/ اقناع روسیه توسط حاج قاسم جلوی هدررفتن زحمات در سوریه را گرفت

استخدام نماینده علمی پزشکان در گروه سولیکو (کاله) در خراسان رضوی

احیای شب بیست وسوم در سنندج

مراسم احیای شبهای قدر در ارومیه

معرفی درست شیراز به جهان ادای دین به شهر راز است

21 رمضان؛ آغاز و پایانی بر زندگی سید علی

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در سنندج

در شورای عالی انقلاب جای روحانی، انگار با بشقاب حرف می زنیم!/مدیریت ریموتی روحانی هیچ نقطه قوتی ندارد

صوت | ترتیل جزء بیست و سوم قرآن کریم توسط حامد شاکرنژاد

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در شیراز

محتوای نامه امام به سید محمد خاتمی چه بود؟

مراسم احیای شب بیست و سوم رمضان در ارومیه

احیای شب بیست و سوم در مصلی الغدیر خرم آباد

حالات مرحوم قاضی در 10 روز آخر ماه رمضان / عرفان به عمل است نه به گفتن!

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان - تهران

مراسم احیای شب بیست وسوم ماه رمضان در کرمانشاه

عکس | احیا شب بیست و سوم ماه رمضان در اهواز

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در رشت

شرح دعای روز بیست و سوم | عوامل بخشش گناهان

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در اهواز

دعای روز بیست وسوم ماه رمضان/ از گناهان شست وشویم ده

دشمن درصدد ضربه زدن به اسلامیت و رهبریت نظام است

احیاء شب بیست وسوم در گلزار شهدای کرمان/تصاویر

رضا خان بابایی نجوای «الغوث الغوث» مردم اردبیل در سومین شب از لیالی پرفیض قدر

نظرات حقوقدانان در بازنگری قوانین اعمال شود

گریه آیت الله حق شناس

غربی ها درصدد فرسایشی کردن گفتگوهای برجامی در وین هستند

نظرات حقوقدانان در بازنگری قوانین اعمال شود

نخستین پرده نقالی شهدای مدافع حرم در مازندران رونمایی شد

محمد سلطانی مجاوری شب احیا در ساری

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در مجموعه فرهنگی سرچشمه

مراسم شب قدر در دفتر نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در خرم آباد

احیاء شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در دانشکده افسری امام علی (ع)

آینده درخشان ایران در گرو بصیرت ملت در انتخابات 1400

اصالت واقعی از نگاه رضا صادقی /عکس

محمد امین انصاری احیای شب بیست وسوم در آبادان

آیین معنوی سومین شب قدر در هرمزگان

روز قدس مسئله فلسطین را جهانی کرد / رژیم صهیونیستی از درون و بیرون در معرض فروپاشی است

مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه رمضان در تهران

دلنوشته علی ربیعی به مناسبت شب قدر/ می خواهم برای عزیزانم به دعا بنشینم

تصاویر / مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در گلزار شهدای علی بن جعفر (ع)

روز قدس مسئله فلسطین را جهانی کرد / اسرییل از درون و بیرون در معرض فروپاشی است

تصویر/ برگزاری مراسم لیالی قدر در فضای باز شهر بوشهر

لیالی قدر، شب بیست و سوم - دانشگاه تهران

احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در آستان مقدس امام زاده اسماعیل(ع)

تصویر/ ترتیل خوانی قرآن در حسینیه ثارالله بوشهر

دعا و ترتیل قرآن ویژه روز بیست و سوم ماه رمضان + دانلود

کامین ملکی احیای شب بیست و سوم در مصلی الغدیر خرم آباد

کامین ملکی احیای شب بیست و یکم در مصلی الغدیر خرم آباد

دعای روز بیست وسوم ماه رمضان 

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در دانشگاه تهران

مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه رمضان در استان ها

از زبان فارسی در چین تا قرارداد 25ساله

از زبان فارسی در چین تا قرارداد 25ساله