مطالب مرتبط:
حجم ذخیره خون در خراسان رضوی بسیار شکننده است
ذخایر خونی خراسان رضوی رو به کاهش است
تب سنجی32 هزار مسافر خارجی در ورودی های خراسان رضوی
صرفه جویی 60 درصدی آب با آبیاری نوین و کشت گلخانه ای در خراسان رضوی
کرونا در خراسان رضوی روزانه حدود 20 قربانی می گیرد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 22:252021-04-17سياسي

هشدار مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی درمورد کاهش پرسنل و ناکافی بودن بودجه


مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی گفت: برای آن که بیمارستان ها پشتیبانی شوند نیاز است که سازمان انتقال خون تقویت شود، اما متاسفانه این جریان برعکس شده و تعداد پرسنل سازمان انتقال خون استان که در  مشهد فعالیت می کنند، - ایسنا/خراسان رضوی مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی گفت: برای آن که بیمارستان ها پشتیبانی شوند نیاز است که سازمان انتقال خون تقویت شود، اما متاسفانه این جریان برعکس شده و تعداد پرسنل سازمان انتقال خون استان که در  مشهد فعالیت می کنند، در پنج سال گذشته، کاهش پیدا کرده و به نسبت فعالیت ها، بودجه مساعدی ندارد و این موضوع برای چند سال بعد هشداری است.

حمیدرضا اسلامی امروز در نشست خبری که در پایگاه اهداء خون امام رضا برگزار شد، اظهار کرد: در سال 99 مجموع مراجعه کنندگان اهداء خون در خراسان رضوی 167 هزار و 724 نفر بوده که این شمار به نسبت رقم سال 98 که 186 هزار و 193 نفر بوده، 10 درصد کاهش داشته است.

این کاهش عمدتا به دلیل کرونا است که همه ارکان جامعه را تحت تاثیر قرار داد.

وی افزود: تمام پایگاه های ما، آمار منفی در خصوص کاهش تعداد مراجعه کننندگان داشتند.

مشهد 12 درصد و نیشابور یک درصد کاهش مراجعه کننده داشته است.

تربت حیدریه یک درصد افزایش داشته است که علت آن افتتاح پایگاه کاشور بود که زیرمجموعه پایگاه تربت حیدریه است.

گناباد با 21 درصد بیشترین کاهش را به خود اختصاص داده است.

همچنین سبزوار6 درصد و قوچان 16 درصد کاهش مراجعه کننده داشته اند.

اسلامی ادامه داد: مجموع خون گیری که از تمام اهداکنندگان در کل استان در سال گذشته صورت گرفته 127 هزار و 461 نفر بوده که این شمار در مقایسه با رقم سال 98 که 140 هزار و 722 نفر بوده 9 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: همچنین در استان در سال گذشته 71 هزار و 145 اهداء خون مستمر صورت گرفته است که در مقایسه با رقم سال 98 که 78 هزار و 991 نفر بوده 10 درصد کاهش داشته است.

آمار اهداکنندگان باسابقه در سال گذشته 36 هزار و 63 نفر بوده که این شمار نسبت به سال 98 که 39 هزار و 10 مورد بوده هشت درصد کاهش داشته است.

آمار کسانی که برای بار اول در سال گذشته اهداء خون انجام دادند، 20 هزار و 208 مورد بود که نسبت به سال 98، 11 درصد کاهش داشته است.

وی بیان کرد: آمار اهداکنندگان مرد در استان خراسان رضوی در سال گذشته 119 هزار و 580 نفر بوده که نسبت به رقم سال 98، 10 درصد کاهش داشته است.

تنها رقم افزایش اهداء خون مربوط به خانم هاست.

اهداء خون خانم ها در سال گذشته در خراسان رضوی 7881 مورد بود که نسبت به رقم سال 98 که 7557 مورد بوده، چهار درصد رشد داشته است.

نسبت اهداء عضو خانم ها نسبت به آقایان یک درصد افزایش داشته، همچنین در تولید گلبول قرمز شسته شده 10 درصد کاهش وجود دارد و مجموع تولیدات فرآورده های سلولی 6درصد کاهش مشاهده می شود.

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی تاکید کرد: در مشهد بیشترین اهداء خون در مرکز تقی آباد صورت گرفته که 12 درصد رشد داشته است و مجموع مراجعین مشهد 12 درصد کاهش داشته ، میزان خون گیری از مراجعین 10 درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است .

درصد خون گیری از مراجعه 74 درصد به طور متوسط در مشهد بوده است که استان نیز تقریبا در همین میزان می باشد.

اسلامی ادامه داد: در ماه مبارک رمضان، باتوجه به شرایط بدنی خاص مردم، اهداء خون کاهش پیدا می کند.

در کشورما خون دادن یک هدیه است؛ هدیه ای که فرد قسمتی از سلامتی خود را به کسانی که سلامتی را از دست داده اند، اهدا می کند.

اگر این هدیه به موقع داده شود، نقش اساسی در درمان بیمار خواهد داشت.

همچنین در سی سی یو، آی سی یو و بخش های اورژانس به فرآورده هایی مانند آی وی آی جی یا فرآورده هایی همچون فاکتورهای 13، 8 و 9 که از خون تهیه می شود، نیاز داریم تا جان بیمار را نجات دهد که این ها از پلاسمایی تهیه می شود که ما از خون دریافت می کنیم.

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه کاهش ذخایر خونی ممکن است اتفاق بیفتد در ستاد کرونای کشور توانستیم این موضوع را به تصویب برسانیم که کسانی که برای اهداء خون مراجعه می کنند و شب ها به دلیل اینکه پایگاه های ما از ساعت 9 شب تا یک بامداد باز است؛ بنابراین قطعا با منع عبورومرور مواجه خواهند بود که برای حل این مشکل قرار شده است که براساس سیستمی که ما داریم، شماره فرد اهداکننده خون را اعلام می کنیم تا جریمه نشود.

اسلامی افزود: سازمان انتقال خون علاوه بر مشکلات بودجه ای گسترده، از نظر فضای فیزیکی نیز دچار مشکلاتی است.

ما سعی کردیم، فضایی را که مربوط به بیست سال قبل است و از 14 سال قبل یک فضای دیگر در خیابان سناباد در حال ساخت بوده، را فعال کنیم اما به دلیل کمبود بودجه ای که از طریق سازمان برنامه بودجه استان به این طرح اختصاص داده می شود ومعمولا سالی یک یا دو میلیارد تومان است، مجبور شدیم که تمام آن را پیش نبریم و فقط یک یال آن را آماده سازی بکنیم.

وی اظهار کرد: وزارت بهداشت و درمان برای ساخت این مرکز، کمک کردند.

همچنین دانشگاه علوم پزشکی مشهد همیشه همکاری های خود را با سازمان انتقال خون داشته،چه از نظر کمبود نیروی کار شدیدی که سازمان انتقال خون دارد و چه حمایت های مادی دیگر.

ساختمان سناباد به وسیله دانشگاه علوم پزشکی درحال ساخت است و مجری آن دانشگاه علوم پزشکی است.

رابطه ی تنگاتنگی میان دانشگاه علوم پزشکی و سازمان انتقال خون وجود دارد که علت عمده آن تشابه و همکاری نزدیک اهداف این دو سازمان با یکدیگر است .

اسلامی گفت: سازمان انتقال خون، فرآورده های مختلف را از خون فرآورده گیری می کند؛ زیرا خون مانند نفت خام است و فرآورده هایی مانند پلاسما و پلاکت از خون گرفته می شود.

درحال حاضر، دنیا به سمتی می رود که از خود خون کم تر استفاده کند و از هر کدام از فرآورده ها در مورد خودش استفاده کنند، مخصوصا نقش پلاسما که به عنوان یک منبع برای ساخت بسیاری از داروها است، بسیار حیاتی و اساسی است.

بشر با تمام پیشرفت خود هنوز قادر به ساخت خون مصنوعی نشده است.

در هر میلی متر مکعب خون پنج میلیون گلبول قرمز و 500 تا 700 هزار گلبول سفید و حدود 200 هزار پلاکت وجود دارد.

وی تاکید کرد: در استان خراسان رضوی، به شدت میزان ساخت بیمارستان ها و فضاهای درمانی افزایش پیدا کرده است و در پنج سال گذشته، حدود پنج تا شش هزار نفر در سیستم بهداشت درمانی استان ما جذب کار شده اند.

برای آن که بیمارستان ها پشتیبانی شوند نیاز است که سازمان انتقال خون تقویت شود، اما متاسفانه این جریان برعکس شده و تعداد پرسنل سازمان انتقال خون استان که در مشهد فعالیت می کنند، در پنج سال گذشته، کاهش پیدا کرده و به نسبت فعالیت ها، بودجه مساعدی ندارد و این موضوع هشداری است برای چندسال بعد.

اگر پرسنل ما افزایش پیدا نکند نمی توانیم در آینده بیمارستان ها را پوشش دهیم مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در حال حاضر باتوجه به شرایط کرونا، عمل های الکتیو تاحد زیادی حذف شده و فقط عمل های اورژانس صورت می گیرد؛ بنابراین چندسال بعد پس از کرونا، حجم زیاد عمل های الکتیو باعث می شود شدیدا اتاق عمل های بیمارستان ها فعال شود.

و اگر تا آن زمان، پرسنل سازمان انتقال خون به همین میزان کاهش پیدا کند، ما در چند سال آینده نمی توانیم بیمارستان ها را به درستی پوشش دهیم.

اسلامی افزود: از مسئولین استانی و کشوری خواهشمندیم که نسبت به جذب نیروی سازمان انتقال خون خصوصا در مشهد، توجه بیشتری داشته باشند.

زیرا در آزمون اخیر، سهمیه ای برای سازمان انتقال خون مشهد در نظر گرفته نشده است که ما از این موضوع دچار مشکل خواهیم بود.

علی حسنی، معاون فنی و فناوری های نوین انتفال خون خراسان رضوی در ادامه این نشست گفت: در اوایل سال گذشته، سازمان انتقال خون باتوجه به سیاستی که وزارت بهداشت مبنی بر تهیه پلاسما اعلام کرد، محصول پلاسما از خون بهبودیافتگان کرونا تهیه می شود .

مشهد جزء اولین پایگاه هایی بود که بلافاصله موفق به انجام این کار شد و با تلاش همکاران توانستیم بیش از 760 واحد پلاسما تولید کنیم.

وی بیان کرد: اگر با کمک مردم و رسانه ها فرآیند اهداء خون به خوبی پیش رود، فایده بسیار مهم خواهد داشت و مجموع مدیریت سلامت استان با کمبود ذخایرخونی مواجه نمی شود.

پایگاه انتقال خون امسال آمادگی دارد که تیم های سیال را به مراکزی که واجد شرایط باشند، اعزام کند.

حسنی ضمن تاکید بر رعایت قرنطینه خانگی گفت: مردم نگرانی بابت انتقال خون در ماه مبارک رمضان و شرایط کرونا نداشته باشند زیرا پایگاه اهداء خون مکان پرخطری محسوب نمی شود زیرا محل مراجعه افراد سالم جامعه است ضمن اینکه در پایگاه پروتکل های بهداشتی رعایت می شود.

ویروس کرونا از طریق خون و فرآورده های خونی منتقل نمی شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سازمان انتقال خون - انتقال خون - انتقال خون خراسان رضوی - خراسان رضوی - انتقال - سازمان - خراسان - بیمارستان ها - رضوی - فعالیت - بیمارستان - اهداء خون - پرسنل - مدیر - مدیرکل - تقویت - استان - تعداد - بودجه - نشست خبری - نیاز - شوند - کاهش - مشهد - امام رضا - حمیدرضا - مدیر کل - برگزار - اسلامی - مراجعه

آخرین اخبار سرویس:
مردم خودشان را در «شاهنامه» را می بینند

پیش بینی 118 شعبه اخذ رأی در اسدآباد

پیش بینی 118 شعبه اخذ رأی در اسدآباد

مهمترین وظیفه در بخش کشاورزی فعالیت در حوزه تامین امنیت غذایی است

نشست خبری پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ

افتتاح چهل و سومین پارک محله ای در تبریز

اجرای طرح مانع زدایی در حوزه کشاورزی/برخورد قوه قضاییه با متخلفان

معاون جدید فرهنگی و پژوهشی تبلیغات اسلامی ایلام معرفی شد

دانشکده مذاهب اسلامی مُقَوم وحدت شیعه وسنی است

طبیعت ایران قربانی سیاست های کلان

کدخدایی: شور انتخابات سبب فراموشی ملت مظلوم فلسطین نشود

بررسی ابعاد حقوقی خشونت خانگی در ایام کرونا

منتخب تصاویر امروز جهان- 27 اردیبهشت 1400

آمار مرگ ومیر کرونا در کشور نصف شد

رؤیا های تاجزاده یا دوراهی لاریجانی– جهانگیری؟

برآیند کارنامه اقتصادی دولت روحانی صفر است/ وعده هایی که عمل نشد

وبینار «روز موزه» درموزه نادر ابراهیمی/آغاز کارگاه های تخصصی ایده آزاد اسباب بازی

برگزاری امتحانات پایه دوازدهم با رعایت پروتکل/عکس

روابط عمومی ها؛ دمنده روح نشاط و انرژی در کالبد زندگی

بازدید رییس کل دادگستری استان تهران از بخش های مختلف مدیریت روابط عمومی و ارتباطات دادگستری تهران

تعداد داوطلبان کاندیداتوری ادوار انتخابات ریاست جمهوری

دکتر احمدی نژاد: تنها راه حل مساله فلسطین، تمکین و تسلیم در برابر خواست و نظر فلسطینیان است.

تصاویر/ تجمع طلاب و روحانیون در حمایت از ملت مظلوم فلسطین و محکومیت حادثه تروریستی افغانستان

هزاران ختم قرآن و صلوات هدیه به حضرت عبدالعظیم(ع)

روز بزرگداشت حکیم عمر خیام

آمادگی برای اعزام زائران ایرانی به عراق

تمدید قرارداد های دو تا سه ساله مستاجران در شرایط کرونا

به خاطر تعداد بالای ردصلاحیت ها، 8 شهر حدنصاب قانونی برای برگزاری انتخابات را ندارند!

مهم ترین مشکلات جامعه قرآنی البرز

انبساط در حکومت و مدیریت و گشودن گره ها و عقده ها

موفقیت آستان علوی در برگزاری نشست های قرآنی رمضانی + عکس

آغاز ساخت 1000 واحد مسکن روستایی مددجویان کردستانی

توجه به قرآن یکی از برکات نظام اسلامی است

اعلام آمادگی سازمان اورژانس کشور برای کمک به مجروحان فلسطینی

«حبیب الله پوراحمدی»؛ برترین قاری پیشکسوت مسابقات سفیر مهربانی

بیانیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرمان به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی

جبهه بین المللی مقاومت علیه آمریکا ایجاد شود

باید مردم را به حضور در انتخابات دلگرم کنیم

طرح تحول سرفصل های دروس معارفی؛ گامی در راستای اسلامی شدن دانشگاه ها

برای نوبت دهی تزریق واکسن کرونا منتظر پیامک باشید

طرح | برای سرنوشت ایران

گروه های جهادی و دشواری کار با هزینه های شخصی

روابط عمومی در قرآن؛ از رابطه با خَلق تا ارتباط با خدا

اگر شخصی در مسائل مالی و اداری انضباط ندارد برای رضای خدا از مدیریت فاصله بگیرد

جزییات اولین جلسه بررسی صلاحیت نامزد ها

تجمع طلاب و اساتید حوزه عملیه قم در حمایت از مقاومت فلسطین و حادثه ترور کابل

ساماندهی گروه های تخصصی آموزشی معاونت آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی

تزریق نخستین واکسن ایرانی به 10 هزار داوطلب تا پایان اردیبهشت

سجاد حیات پور اجتماع بزرگ حوزویان در محکومیت جنایات استکبار در فلسطین و افغانستان

یادداشت روح الله دلیری، مدیر روابط عمومی منطقه 16 به بهانه روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی

جشنواره علامه حلی به کار خود خاتمه داد

اخبار مشروح 13، دوشنبه 27 اردیبهشت 1400

سرمقاله مشترک چند روزنامه درباره تزریق واکسن

بیانیه انتخاباتی رسول منتجب نیا

ارائه امکانات فضای مجازی برای تبلیغات داوطلبان تأیید صلاحیت شده

سوزنچی مدیرکل دفتر برنامه ریزی درسی و تألیف کتاب های درسی شد

معرفی رییس ستاد مردمی دکتر احمدی نژاد

اقدامات مسجد محدود به فعالیت عبادی نیست

رصد تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی

استخدام میزبان، خانه دار و کارگر ساده

صندوقدار آقا

استخدام درهتل با مزایای

پیام تبریک مدیرعامل فولاد هرمزگان به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی

تحول روابط عمومی ها در ارتباط با دریافت کنندگان خدمات به واسطه فضای مجازی

رژیم صهیونیستی به همت مقاومت در پناهگاه های خود زمین گیر شده است

شورای شهر مشهد همچنان در انتظار تجدیدنظر در رد صلاحیت ها

پیام مدیرعامل فولاد مبارکه به مناسبت روز روابط عمومی و ارتباطات

مراسم شاهنامه خوانی و شعرخوانی با عنوان «کاخ بلند» در اهواز برگزار شد

تحول روابط عمومی ها در ارتباط با دریافت کنندگان خدمات به واسطه فضای مجازی

به دو همکار مرد نیازمندیم

«تشنگان قله های برفگیر» روایت حماسه بزرگ رزمندگان غیور لُر در دوران دفاع مقدس

نشست خبری رییس هیئت نظارت مرکزی بر انتخابات شوراها

اگر مسلمانان 70 سال پیش هوشیار بودند، غده سرطانی اسراییل شکل نمی گرفت

کدخدایی: جلسه بعدی رسیدگی به صلاحیت داوطلبان چهارشنبه برگزار می شود

استخدام زوج حداکثر بایک فرزند جهت نگهبانی تمام وقت

کرونا آهسته جان میگیرد

جزییات اولین جلسه بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات در شورای نگهبان

فرماندارگناوه: اخلاق مداری در تبلیغات نامزدهای شوراها مدنظر باشد

بنزین گران می شود؟

لیز چنی: جلوی ترامپ گرفته نشود حمله به کنگره باز هم می تواند اتقاق بیفتد

مراسم تشییع مرحوم اکبر ترکان/عکس

خطیب زاده: طرح ایران برای مسئله فلسطین همه پرسی است

تزریق نخستین واکسن ایرانی به 10 هزار داوطلب تا پایان اردیبهشت در فازسوم تست انسانی

آیت الله رییسی الزامی به استعفا برای شرکت در انتخابات را ندارد

تشکیل کارگروه سواد فضای مجازی دانش آموزی

وزیر کشور اولویت های 28 گانه اقتصادی 1400 را به استانداران ابلاغ کرد

شعارهای غیرعملی نامزدهای انتخاباتی زمینه ساز اعتمادزدایی فضای مجازی

روز ارتباطات و روابط عمومی، یادمان دانایی و اعتماد مردمی است

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان پایانه های فروشگاهی آقا در فارس

بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات در شورای نگهبان

پیشنهادهای اولیه ثبت نام کنندگان شناخته شده برای نجات اقتصاد ایران

جای خالی ارتباطات سلامت

پیام تبریک مدیر عامل بانک مسکن

مدیران شهری در صورت ورود به لیست های انتخاباتی باید از سمت خود استعفا دهند

برخورد با توهین و افترا در فضای مجازی انتخابات

مراحل پایانی ساخت اولین سرای محله در بابل

انتصاب جدید در وزارت راه

شهرداری بابل گام به گام در مسیر سازندگی

روسای جمهور به فکر 20 سال آینده نیستند/ برنامه ها تزیینی است

پرداخت تاکنون 19 میلیارد تومان فطریه در خوزستان

هشدار مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی درمورد کاهش پرسنل و ناکافی بودن بودجه

هشدار مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی درمورد کاهش پرسنل و ناکافی بودن بودجه