مطالب مرتبط:
خرید تضمینی پیاز تنها کمک به کشاورز است/جلوگیری از کشت مازاد آب برها در آینده ای نزدیک/ جذب سرمایه گذار جهت احداث صنایع تبدیلی و فرآوری
خرید تضمینی 24 هزار تن پیاز در هرمزگان
دبیر بار کاذب را از روی دوش کشت گیران و مربیان برداشت/ تمرکز اصلی باید روی 5 سهمیه به دست آمده باشد
خرید تضمینی 24 هزار تن پیاز در هرمزگان
مرکز خرید تضمینی گندم کشاورزان در دیلم فعال شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 20:052021-04-17اقتصادي

جای خالی تدبیر این بار در کشت پیاز!/ نرخ خرید تضمینی جوابگوی هزینه های برداشت هم نیست


دیدن تصاویر بر باد رفتن ثمره 6 ماه تلاش کشاورزان هرمزگان در تولید پیاز، صحنه تلخی از نبود تدبیر در قطب کشاورزی خارج از فصل هرمزگان است که آه از نهاد هر آدمی بر می آورد! - این تصاویر از هشتبندی در شرق هرمزگان است برنامه و تدبیری برای کشت اصولی نیست! ابوطالب جوادی دبیر خانه کشاورز هرمزگان درباره علل این وضعیت به خبرنگار فارس در بندرعباس می گوید: مدیریت اجرایی جهاد کشاورزی در کشور ضعیف است و این وضعیت در هرمزگان نیز وجود دارد به طوری که باید هدایت در تولید محصول به گونه ای باشد که کشاورزان مازاد نیاز و توان بازار و شرایط کشور کشت و تولید نکنند تا این چنین هزینه سنگینی به جامعه کشاورزی بدلیل عدم نرخ مناسب خرید تضمینی و خسارت ناشی از عدم برداشت متحمل نشوند.

وی افزود: البته برداشت همزمان محصول در جنوب کرمان و هرمزگان نیز دلیل دیگری بر انباشت سنگین پیاز در روزها و هفته های اخیر است و ممکن است در مورد دیگر محصولات نیز در هفته های آینده نیز تکرار شود.

شرایطی که بشدت کشاورز را تحلیل برده و توان او را می کاهد و نگرانی فراوانی را در سطح جامعه کشاورزی پدید آورده است.

نرخ خرید تضمینی چند؟ نرخ خرید تضمینی در نظر گرفته شده برای هر کیلو پیاز 596 تومان در نظر گرفته شده است که به گفته علی اصغر رضایی از کشاورزان هرمزگانی، حتی پاسخگوی نرخ برداشت آن هم نیست.

این نرخ که دقیقا مشخص نیست با چه فرمولی از سوی دولت تعیین شده اما در سطوح بالای تولید، خسارت زیادی را به کشاورزان وارد آورده به طوری که کشاورزان با انگیزه خرید تضمینی اقدام به برداشت محصول خود از سطح مزرعه کرده اند اما نرخ خرید تضمینی حتی جوابگوی هزینه کارگر برای برداشت آن نیز نیست!   چند تُن خرید تضمینی انجام شده؟ سیروس اسد پور مدیر تعاون روستایی هرمزگان می گوید: از 19 اسفندماه 1400 کار خرید تضمینی پیاز در هرمزگان آغاز شده و تاکنون بیش از 24 هزار تن پیاز با هدف حمایت از تولیدکنندگان و حفظ زنجیره تأمین محصولات کشاورزی خریداری شده و مبلغی بیش از 14 میلیارد تومان نیز به کشاورزان پرداخت شده است.

به گفته وی، پیاز خریداری شده از 7 مرکز خرید در شهرستان های به صورت" تضمینی انجام شده است.

چرا پیازها زیر آفتاب مانده است؟ بررسی های میدانی خبرنگار فارس در مناطق مختلف شرق هرمزگان نشانگر آن است که بخش بزرگی از محصول خرید تضمینی شده و غیره در زیر آفتاب و در بیابان های پیرامونی روستاها به حال خود رها شده و در حالی که از کیفیت بسیار خوبی نیز برخوردار است اما در آستانه فساد قرار گرفته و زمان زیادی تا غیرقابل مصرف شدن آن نمانده است.

  سوال خبرنگار فارس از برخی فعالان حوزه حمل و نقل محصولات کشاورزی نیز حکایت از آن دارد که برنامه ای برای صادرات این محصول به کشورهای مجاور نیز وجود نداشته و هزینه سنگین حمل و نقل و افزایش آن در سال های اخیر موجب شده تا عملا تمایلی برای انتقال آن به دیگر استان ها نیز نباشد و بسیاری از خودروهای سنگین و نیمه سنگین که در سال های پیش بار کشاورزی هرمزگان را از مزارع به کانون های اصلی عرضه و میادین میوه و تره بار شهرهای بزرگ کشور منتقل می کردند اکنون با اتهام قاچاق سوخت از کارت سوخت محروم شده اند و هزینه تأمین کامیون برای انتقال این محصولات نیز بالاست.

 هادی جوادی رییس کارگروه حمل ونقل تره بار هرمزگان نیز در این زمینه به فارس گفت: جهاد کشاورزی باید الگوی کشت مناسبی را در هرمزگان به عنوان یک استان کشت خارج از فصل تبلیغ و ترویج کند اما در این زمینه کوتاهی صورت می گیرد و کشاورزان محصولی می کارند که کیفیت خیلی خوبی دارد اما مشتری ندارد و این وضعیت سبب گرفتاری کشاورزان می شود و اقتصاد آنان را تضعیف می کند.

  وی همچنین بیان داشت: وزارت جهاد کشاورزی" مجوز ایجاد گلخانه در استان های سردسیر کشور را صادر می کند و به آنها سهمیه سوخت و .

می دهد و عملا به تدریج تقاضا برای محصول تولیدی در استان های گرمسیر مانند هرمزگان کاهش می یاید و درست در زمانی که محصول ما در هرمزگان آماده عرضه به بازار است، گلخانه های استان های سردسیر کشور نیز به بار می نشیند و دیگر تقاضایی برای محصولات هرمزگان وجود ندارد.

این اوج بی تدبیری در حوزه کشاورزی در کشور است که تولید را زمین گیر کرده و کشاورزان را به خاک سیاه نشانده است.

هادی جوادی عنوان کرد: دیروز بادمجان این شرایط را داشت و حالا پیاز و فردا گوجه و .

آیا نمی شود محصولات تولیدی هرمزگان را صادر کرد؟ هادی جوادی در این زمینه نیز می گوید: هند یکی از بهترین کانون های صادراتی منطقه برای محصولات کشاورزی مازاد کشورمان است اما بازار هند متقاضی پیاز قرمز است و ما پیاز زرد در کشورمان می کاریم و عملا نیاز بازار هند را نیز از دست می دهیم.

از سوی دیگر دولت باید از بازرگانان فعال در حوزه صادرات چنین محصولاتی به طور ویژه حمایت کند تا آنان بتوانند بازار هند و دیگر کشورهای همجوار را به محصول ایرانی وابسته کنند.

نرخ پیاز در میدان میوه و تره بار بندرعباس چقدر است؟ مهرداد رضاییان یکی از صاحبان حجره های میوه فروشی در میدان میوه و تره بار بندرعباس نیز در پاسخ به پرسش ما درباره قیمت پیاز می گوید: پیاز کیلویی 1000 تومان در روزهای اخیر در میدان میوه و تره بار بندرعباس عرضه می شود اما کامیون برای انتقال آن به دیگر نقاط کشور کم است و به نظر می رسد دلیل آن نیز سوزاندن کارت سوخت بسیاری از وسایل نیمه سنگین هرمزگان باشد که به بهانه قاچاق سوخت صورت گرفته و هنوز بلاتکلیف هستند.

وی گفت: پیاز در بازار میوه و تره بار تهران نیز هر کیلو 3500 تومان عرضه می شود که البته تفاوت نرخ آن به دلیل نرخ بالای حمل و هزینه واسطه گری است و اگر کسی وسیله نقلیه داشته باشد، می تواند در میناب یا رودان پیاز رایگان هم بار بزند.

جهادکشاورزی باید تدبیر کند اما کو تدبیر؟ عباس رییسی از کشاورزان شرق هرمزگان که خود زیاندیده وضعیت پیاز در بازار امسال است، می گوید: محصولی که امسال کشت کردیم، از گونه خوب و پرمحصول پیاز بود و لذا بهره وری آن در هر هکتار بشدت افزایش یافت و از طرف دیگر الگوی کشت مناسبی هم هر ساله از سوی جهاد کشاورزی معرفی و ترویج و تشویق نمی شود که کشاورزان تکلیف خود را در این شرایط بدانند.

  وی خاطرنشان کرد: متولی بخش کشاورزی در کشور، وزارت جهاد کشاورزی است و این وزارتخانه باید رایزنی های لازم برای ایجاد امکان صادرات این محصول را انجام دهد و الا منِ کشاورز با 70 یا 100 تن محصول که نمی توانم برای پیاز خود بازار صادراتی پیدا کنم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، بازار پیاز و وضعیت آن در این روزهای هرمزگان امسال جلوه بیشتری یافته و الا هر سال همین وضعیت در هرمزگان و مناطق جنوبی استان کرمان وجود دارد و سال ها است که دستگاه های مسوؤل در قبال هدایت و ترویج تولید محصولات کشاورزی در هرمزگان رویه بی خیالی را طی می کنند و سال به سال نیز کمر کشاورزان خمیده تر می شود.

فقدان توسعه متوازن در حوزه کشاورزی نیز تا آن جا است که سالانه صدها میلیارد تومان صرف مکانیزه سازی شیوه های آبیاری در کشور می شود اما در حوزه هدف گذاری تولید، اوضاع هر روز بی برنامه تر می شود و جای خالی ذره ای تدبیر، آه از نهاد هر آدمی بر می آورد! انتهای پیام/ 88055  
کلید واژه ها: هرمزگان - کشاورز - خرید تضمینی - کشاورزی - برداشت - کشاورزان - دبیر - تولید - تدبیر - مدیریت اجرایی - تضمینی - تصاویر - جهاد کشاورزی - خبرنگار فارس - شرق هرمزگان - هزینه - محصول - وضعیت - جنوب کرمان - کشور - بندرعباس - خرید - خبرنگار - برنامه - مدیریت - جامعه - جوادی - شرایط - دیگری - مناسب

آخرین اخبار سرویس:
دژپسند: بسته سیاستی وزارت اقتصاد موجب رشد اقتصادی مثبت است

تکذیب افزایش قیمت لبنیات

فراخوان ثبت نام تربیت تکنسین مهارتی معادن سنگ ساختمانی

خبر خوش درباره حقوق بازنشستگان

افزایش قیمت شکر تکذیب شد

امروز در بازار جهانی ارزهای مجازی چه گذشت؟

قیمت خرید ست سرویس بهداشتی

فراخوان ثبت نام تربیت تکنسین مهارتی کارخانه های سنگبری

40 تن قطعه گوشت مرغ غیرمجاز از یک واحد صنفی در مشهد کشف شد

گرانی نامتعارف قیمت جوجه در بازار

مزارع غیرقانونی تولید رمزارزها در آذربایجان غربی جمع آوری می شود

رییس تعاون: بیش از 185میلیاردریال تسهیلات کرونایی در رفسنجان پرداخت شد

انتقاد از اعطای امتیاز به برخی واردکننده های خاص!

دژپسند: بسته سیاستی وزارت اقتصاد موجب رشد اقتصادی مثبت است

تلاش ها در عراق برای پایان دادن به پرونده «کارمندان موهوم»

بانک مرکزی 50 میلیون دلار «بورس» را واریز کرد

روزتعطیلی 7 ساله کارخانه فارسیت دورود

برنامه ایمیدرو برای ایجاد فضای رقابتی در زنجیره فولاد/ شفافیت؛ راهبردی موثر برای کشف قیمت ها در زنجیره

بخشنامه افزایش حقوق بازنشستگان صادر شد

رونمایی از طرح آزادسازی حدود شش هزار محدوده و معدن غیرفعال کشور

همکاری برای استانداردسازی سامانه های گرمایشی مدارس خراسان رضوی

30 درصد از باقیمانده سود سهام عدالت چه زمانی واریز می شود؟

افزایش ریسک سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال با نوسانات قیمت

یکشنبه های صادراتی

انتشار اوراق مالی اسلامی قانون بودجه 1400 از هفته اول خرداد

برش استانی رشد و توسعه بهره وری در مازندران تهیه شده است

50 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به بورس واریز شد

آرزوی زوج های نابارور

2 درمانگاه در آستارا تا پایان سال راه اندازی می شود

124 واحد صنعتی راکد در استان اردبیل احیا می شود

فعالیت 148 معدن مس در کشور

پشت پرده واکسیناسیون اجباری

مسیر قشم به تولا بلوار می شود

منتظر معرفی محصولات متنوع و یک شگفتانه ویژه در رویداد هواوی باشید

پولدارها در بازار مسکن پولدارتر می شوند

نتایج قرعه کشی سایپا مشخص شد+ لیست برندگان

برش استانی رشد و توسعه بهره وری در مازندران تهیه شده است

قیمت سکه به 10 میلیون و 470 هزار تومان رسید

دژپسند: بسته سیاستی وزارت اقتصاد موجب رشد اقتصادی مثبت است

صادرات غیرنفتی در بنادر بوشهر 179 درصد افزایش یافت

کاهش قیمت حبوبات

چند خبر کوتاه از استان قزوین در 26 اردیبهشت + فیلم

فعالیت هواپیماهای سبک و فوق سبک تا اطلاع ثانوی متوقف شد

رشد اندک دلار در کانال 22 هزار تومانی

امکان تولید سالانه یک میلیون و 200 هزار خودرو وجود دارد

اختصاص 10میلیارد ریال اعتبار برای استانداردسازی محل دفن زباله آستارا

اجرای جریمه 200 هزارتومانی نقض قرنطینه مبتلایان به کرونا

شکر و روغن از امروز گران می شود

بخشنامه افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 1400 صادر شد

خسارت یک میلیارد تومانی سیلاب به بخش کشاورزی

صدور 7 میلیون قبض جریمه کرونایی !

خروج سیمان از نظام قیمت گذاری در گام نهایی

سرگذشت سد تنگ سرخ به کجا رسید؟

ریشه تورم

توقف عملیات آموزشی تفریحی هواپیما های فوق سبک

پیگیری مشکل آب آشامیدنی روستایی در رودبارجنوب

رونق کشاورزی با مرمت قنات ها در ششتمد

موس کیک پرتقال

طرح ساماندهی خودرو دوباره بررسی می شود

همه چیز درباره خودروی شاهین؛ محصول جدید سایپا

فروش 10 میلیون دلاری تابلوی کمتر دیده شده پیکاسو

تسهیل عملیات اجرایی پروژه اردبیل - سرچم با تامین اعتبار

نتایج قرعه کشی سایپا مشخص شد + لیست برندگان

ارزش پالایشی یکم افت کرد +جزییات

حدود یک هشتم زوج های ایرانی نابارور شده اند

قیمت جدید نان در تهران هنوز مصوب نشده است/ کارهای کارشناسی انجام شده است!

خسارت طوفان به سیستم برق شهرستان جیرفت

افزایش 179 درصدی صادرات غیرنفتی در بنادر بوشهر

رییس پژوهشگاه ابن سینا: حدود یک هشتم زوج های ایرانی نابارور شده اند

صادرات شمش فولاد آزاد شد

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 27 اردیبهشت

جدیدترین اخبار سهام عدالت/ زمان واریز باقیمانده سود سهام عدالت

تحریم های آمریکا صنعت هوانوردی ونزوئلا را مختل نکرده است

پیش بینی افزایش رطوبت در بعضی مناطق خوزستان

ثبت 14هزار رکورد اطلاعاتی در پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور

برداشت سیب زمینی از مزارع قصرشیرین آغاز شد

افزایش قیمت شکر تکذیب شد

تکذیب شایعه افزایش قیمت برخی کالا ها در فضای مجازی+فیلم

تولید شیشه های ساختمانی و آینه در خراسان رضوی

مشارکت کنندگان نمایشگاه طلا معاف از پرداخت مالیات هستند

کار و تولید آموزشی از ما وسرمایه از شما

استخدام حسابدار ارشد در شرکت ساجیران در محدوده سهروردی شمالی تهران

در آمد دلاری در بازار مالی / سرمایه گذاری

صندوقدارآقا

استخدام ویزیتور و سرپرست فروش با مزایای

استخدام مسئول it در شرکت ارتقا صنعت مهرسا در تهران

استخدام نگهبان و حراست

لزوم راه اندازی انجمن خیران کتابخانه ساز در اردستان

خام فروشی ضربه بزرگی به صنعت گیاهان دارویی می زند

لزوم راه اندازی انجمن خیران کتابخانه ساز در اردستان

حلِ کسری بودجه عمومی با صرفه جویی در بودجه شرکت های دولتی و بانک ها

تقاضای تسریع در تامین منابع مالی خرید واکسن

چرا دلار 20 هزار تومانی مشتری ندارد؟

عراقی ها در مسیر کاهش وابستگی گازی به ایران

51 روستای استان سمنان گرفتار تنش آبی هستند

بخشنامه افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 1400 صادر شد

جریمه میلیاردی برای گرانفروشی البسه در ساوه

پیش بینی قیمت طلا فردا 27 اردیبهشت

شکسته شدن رکورد مصرف برق در کشور

برداشت سالیانه 250 تن گل محمدی در سربیشه

جای خالی تدبیر این بار در کشت پیاز!/ نرخ خرید تضمینی جوابگوی هزینه های برداشت هم نیست

جای خالی تدبیر این بار در کشت پیاز!/ نرخ خرید تضمینی جوابگوی هزینه های برداشت هم نیست