موضوعات داغ: - انتخابات رياست - انتخابات رياست جمهوري - وام قرض الحسنه - رياست جمهوري - بازنشستگان تامين اجتماعي - واكسن كرونا - تأمين اجتماعي - تامين اجتماعي - مركز خدمات حوزه هاي علميه - تزريق واكسن كرونا - احمد كريمي اصفهاني - كمبود كلاس درس - بيماري دامي - ستاد سفر - كاسين - دستگاه آمبولانس - فرودگاه امام - خالد شفيعي - برنامه مدرسه ايران - سارا سندرز - فراز كمالوند در استقلال - پتان - تعطيلي واحدهاي صنعتي

مطالب مرتبط:
نقش فضاهای عمومی در ایجاد شهرهای زیست پذیر
محیط زیست: هوای شنبه اصفهان سالم است
متاسفانه هنوز مسئولان و مردم ما دقیقاً معنای محیط زیست را نمی دانند
نشست مناسکی شدن فرآیندهای دانشگاهی برگزار شد
برگزاری نشست صمیمی دادستان با سازمانهای مردم نهاد محیط زیست ومنابع طبیعی نیشابور
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 11:552021-04-17دانش

فضاهای باز محیط های دانشگاهی باید چگونه باشند؟


یکی از مسائلی که جزء ضرورت های پرداختن به طراحی منظر فضاهای باز آموزشی است، توجه به مسائل علمی، رویکردها و تئوری های طراحی در این زمینه است.

- ایسنا/خراسان رضوی یکی از مسائلی که جزء ضرورت های پرداختن به طراحی منظر فضاهای باز آموزشی است، توجه به مسائل علمی، رویکردها و تئوری های طراحی در این زمینه است.

براساس این پژوهش، محوطه دانشگاه ها صرفا محل یا مکانی برای درختکاری، باغچه سازی، توسعه، نورگیری، پارکینگ یا گذر و دسترسی نیست.

این مکان ها نیازمند دستورالعمل برنامه ریزی و طراحی مربوط به خود هستند.

محققان در پژوهشی با عنوان بررسی مطلوبیت فضاهای باز محیط های دانشگاهی از نظر دانشجویان آورده اند، چگونگی رابطه برنامه ریزی و طراحی مربوط به خود هستند.

در نتیجه چگونگی رابطه فضاهای باز و منظر دانشگاه با ساختمان هایی که به تحصیلات عالی اختصاص دارند، نیاز به تحقیق و تعریف دارد.

این پژوهش که توسط اسماعیل ضرغامی استادیار دانشکده معماری دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و سعید عظمتی دانشجوی کارشناسی ارشد گروه معماری دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی انجام شده، نشان می دهد، مقوله ای مانند طراحی یکپارچه مجموعه های دانشگاهی شامل فضاهای بسته و باز، می تواند با تکیه بر خلاقیت، هنر و با پشتیبانی یک تئوری علمی، از یک سو به افزایش اعتبار یک طرح منظر منجر شود و از سوی دیگر باعث ایجاد فرآیند و دیدگاه نوین در طراحی و توسعه پایدار مجموعه دانشگاهی گردد، خاصه آنکه با استخراج ابعاد سه گانه طراحی منظر (بعداجتماعی- فرهنگی، بعد اکولوژی و بعد زیبایی شناسی) و با توجه به الگوهای کالبدی منظر می توان به فرآیند ملموس تری در این وادی دست یافت.

رسالت علمی و برنامه ریزی پردیس دانشگاه دانشگاه معمولا به عنوان یک نظام خودگردان تعریف می شود که با سرمایه عمومی جامعه تاسیس می شود.

اجتماعی از دانشگاهیان، استادان و دانشجویان که جذب دانش و علم گردیده اند، آن را توسعه و گسترش می دهند.

هر دانشگاهی به طور معمول یک حوزه فیزیکی تعریف شده دارد که مرکزیت اجتماعی و هویت فیزیکی آن را شکل می دهد.

البته استثناهایی نیز وجود دارد از جمله برخی از دانشگاه های آزاد انگلستان در شهرهای لندن، بیرمنگام و نیوکاسل که بیشتر بر رسانه های الکترونیکی و مدارس تابستانی تکیه دارد، تا با دانشجویان ارتباط بیشتری در زمینه مباحث دانشگاهی برقرار کند.

محققان می گویند، ساختمان های دانشگاه معمولا واجد هر دو وجه عملکردی و مفهومی هستند.

از آنجایی که دانشگاه ها، اجتماعات متفاوتی مرکب از محققان و دانشجویانند که به صورت گروهی پیگیر علم و دانش هستند، از این رو بیان شخصیت علمی و سازمانی آن ها در کیفیت شکلی و الگوی فضایی مورد نظر ساختمان ها و محوطه های باز، ضروری است.

تصور آرمان های بلند آموزشی، یادگیری و اندیشیدن به ساختار فیزیکی هم شان آن، به معمار و طراحان فرصت کسب تجربه جدید و نوآوری می دهد.

یکی از بهترین معیارهای تشخص یک دانشگاه، میزان تناسب آن با مجموعه ای به عنوان مرکز تحصیلات عالی است.

چرا که دانشگاه برای انجام رسالت های خود نیاز به یک بافت آموزشی در خور خود دارد.

عوامل مطلوبیت در منظر دانشگاهی از دیدگاه پژوهشگران دو عامل انعطاف پذیری و نظم در نگاه اول مغایر با یکدیگر به نظر می رسند.

شکل گیری فضا به مفهوم آکادمیک آن، نیازمند هویت فیزیکی و محصوریت فضایی است.

در گذشته محیط دانشگاهی به وسیله یک محوطه بسته تعریف می شد و این در حالی است که اخیرا مشاهده می شود بعضی دانشگاه ها پیرامون یک خیابان یکپارچه یا مرتبط با میدان ها ساخته شده اند.

دانشگاه لندن مثال خوبی از نوع مرتبط با میادین و دانشگاه هاروارد الگویی از نوع مرتبط با گذرگاه های مخصوص عابران پیاده است.

در هر دو نمونه محصوریت فیزیکی از طریق ساختمان ها، وسیله ای برای تعریف یک فضای اجتماعی است با این حال فضای بیرونی نیازمند توسعه و تغییر است.

در پیرامون ساختمان ها فضاهایی مورد نیاز است تا پاسخگوی فشار گسترش فعالیت های درونی به محوطه دانشگاه باشد.

رسیدن به چنین فضایی نیازمند ایجاد فضاهای باز و محصور تعریف شده و متناسب در اطراف ساختمان ها با حفظ حریم های داخل، بیرون و عرصه بندی است.

پژوهشگران می گویند، انسان ها از زمان های قدیم همواره الگوهایی ساخته و از آن ها به عنوان نمادهایی برای بیان اعتقادات و اهداف مذهبی استفاده می کنند.

مردم ضمن اینکه به طور آگاهانه در زیستگاه ها، سرزمین ها، جاده ها، چارچوب روستایی و شهری خود، با منظر در ارتباط هستند، نسبت به فرهنگی که مقبولیت عموم و بومی دارد، آگاهی کامل دارند.

البته هدف اصلی برقراری رابطه ای میان ابعاد محیطی و تجربه یا عکس العمل افراد در قبال آن هاست.

یکی از تئوری های نوین که حوزه های مختلفی از دانش را تحت تأثیر خود قرار داده الگوهای مطلوبیت منظر است.

این تئوری از قانون های نانوشته ای سخن می گوید که تحت تأثیر عملکرد فضا و آنچه بدان روح مکان یا حس مکان اتلاق می گردد، قرار دارد.

حس مکان به معنای ادراک ذهنی مردم از محیط و احساسات کم و بیش آگاهانه آن ها از محیط خود است که شخص را در ارتباطی درونی با محیط قرار می دهد، به طوری که فهم و احساس فرد با زمینه معنایی محیط پیوند خورده و یکپارچه می شود.

این حس عاملی است که موجب تبدیل یک فضا به مکانی با خصوصیات حسی و رفتاری ویژه برای افراد خاص می گردد.

حس مکان علاوه بر اینکه موجب احساس راحتی از یک محیط می شود، از مفاهیم فرهنگی مورد نظر مردم، روابط اجتماعی و فرهنگی جامعه در یک مکان مشخص حمایت می کند و باعث یادآوری تجارب گذشته و دستیابی به هویت برای افراد می شود.

از دیدگاه روانشناسی محیطی انسان ها به تجربه حسی، عاطفی و معنوی خاص نسبت به محیط زندگی نیاز دارند.

اصلی ترین خصلت محیط های باز دانشگاهی، آموزش پذیر بودن آن است در ارتباط با عوامل مطلوبیت منظر دانشگاهی می توان اشاره کرد که این فضا با دیگر مناظر، از تفاوت های قابل توجهی برخوردار است و چون در این زمینه خاص مطلوبیت یک عنصر فرهنگی اجتماعی قلمداد می گردد بنابراین کاملا به عناصر فرهنگی وابسته است.

عوامل وابسته به مطلوبیت فضاهای سبز از نگاه استفاده کنندگان آن (دانشجویان و استادان) بر مبنای یک دسته بندی کلی عبارتند از چند عملکردی بودن و تنوع پذیری فضا، توسعه پذیری فضای سبز، اجتماع پذیری، معنی دار بودن محیط، آموزش پذیر بودن فضاهای سبز و حس مکان است.

براساس این پژوهش، لازم به توضیح است چهار عامل (استفاده بهینه از زمان در محیط، انسجام فضای داخلی و خارجی، استفاده از سازه و ابزار و محیط عاملی برای رفع نیاز کاربران) در چند عملکردی و تنوع پذیری بودن فضا وجود دارد.

بنابراین این عوامل هر یک به گونه ای بر مطلوبیت فضا مؤثرند، چنانکه یکی از مهم ترین و مؤثرترین آن ها حس مکان است.

زیرا بیشترین عامل به این مورد منتهی می شود.

آموزش پذیر بودن محیط های باز دانشگاهی خصلت اصلی آن است و یکی از دو عاملی است که به همراه حس مکان از دیدگاه استفاده کنندگان مورد تأیید قرار گرفته، چنانکه از عنوان مقاله نیز پیداست این پژوهش به دنبال یافتن ارتقای دانش طراحی فضاهای باز سایت های دانشگاهی است به گونه ای که موجب بهبود کیفیت آموزش محوری محیط های باز پردیس های دانشگاهی شود.

سایت دانشگاهی باید به گونه ای طراحی، اجرا و مدیریت شود که در جهت هدف اصلی دانشگاه یعنی آموزش قرار گیرد.

طراحی و مدیریت منظر برای کلاس های درس بیرونی، توجه به اهمیت معیارهای کیفی از قبیل ایمنی و امنیت، حس مکان و سلامتی در فضاهای باز دانشگاه ها، طراحی پایدار و سبز این فضاها، فرآیند جامع طرح و ساخت فضاهای سبز، برنامه های آموزشی رسمی، غیررسمی، پنهان و منطبق با فضای سبز دانشگاهی، یادگیری از طریق حضور در این فضاها و طراحی در این فضاها، نمونه های منظرسازی اجرا شده فضاهای سبز دانشگاهی، حفاظت و مدیریت منظر طبیعی و مصنوع، مشارکت دانشجویان در طرح دانشگاه ها، طرح های جامع منظر حیاط محوطه های دانشگاهی، بررسی شرایط، ویژگی ها و نقش معماران منظر در ایجاد تسهیلات آموزشی و در نهایت دستورالعمل ها و اصول طراحی فضای بیرونی دانشکده ها در مناطق خاص، به عنوان مهمترین گرایش ها و الزامات طراحی منظر فضای باز مطرح هستند.

اتفاقاتی که هنگام مشاهده منظر و در متن آن به ذهن بیننده نفوذ می کند، ادراکی از محیط و منظر را به وجود می آورد که امروزه مبنای بسیاری از تحقیقات معماری منظر است.

هر عنصری در محیط علاوه بر عملکرد مرتبط بر خود، دارای قابلیت های متصورهایی نیز است.

هر عنصر در طبیعت در عین اینکه عملکردی را پاسخگو است، قابلیت ها و ظرفیت هایی فراتر از آن عملکرد را نیز دارد.

لذا عوامل وابسته به مطلوبیت فضاهای سبز در محیط های آموزشی در جهت برطرف کردن نیازهای مذکور با توجه به عوامل استخراج شده از آن است.

در نهایت اعمال این موارد در طراحی فضاهای آموزشی موجب حضور و صرف زمان بیشتر دانشجویان در دانشگاه ها و بالا بردن کیفیت سایت های دانشگاهی و متعاقباً کیفیت آموزشی می شود.

این پژوهش در نشریه علمی پژوهشی فناوری آموزش منتشر شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: طراحی - دانشگاه - برنامه ریزی - مسائل - رویکردها - منظر - آموزشی - برنامه - تحصیلات عالی - یکی از - رابطه - دستورالعمل - مربوط - ضرورت - دانشگاه ها - دانشجویان - نیاز - مکان - محیط - پارکینگ - تحصیلات - نیازمند - ساختمان - دسترسی - پژوهشی - اختصاص - محققان - مکانی - آورده - تحقیق

آخرین اخبار سرویس:
همایش «یادگیری الکترونیکی در دانشگاه های علوم پزشکی هزاره» آذرماه برگزاری می شود

بازگشایی دانشگاه ها از مهرماه مشروط شد

پیشگویی عجیب chr(034)آلبرت اینشتینchr(034) در یک نامه گمشده

از وضعیت نامناسب «مدیریت پسماند» در ایران تا ایده ای ثروت ساز برای متخصصان

آزادی 12 نفر از زندانیان جرایم غیر عمد کردستانی با کمک خیرین

آزادی 12 نفر از زندانیان جرایم غیر عمد کردستانی با کمک خیرین

پیشگویی عجیب «آلبرت اینشتین» در یک نامه گمشده

پیشگویی عجیب آلبرت اینشتین در یک نامه گمشده

روشی عجیب برای شناسایی ویروس کرونا در هلند

آبشار ویسادار - گیلان

پژوهشگران دانشگاه اراک پروژه مشترک با شرکت قطعات خودرو کوشاوران را به بهره برداری رساندند

پویش فرزندآوری و حمایت از زوج های نابارور؛ 25 تا 30 اردیبهشت

دستگاه از بین برنده ویروس های کاغذ ساخته شد

جذب نیروی امریه و همکار در سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف

تحصیل 629 دانشجوی خارجی در دانشگاه کردستان

پیش بینی یک کتاب درباره ایلان ماسک

93 هزار مدرس دانشگاه علمی کاربردی ارزیابی شدند

شرط بازگشایی دانشگاه ها از اول مهر

طراحی پهپاد های نسل آینده با الهام از سنجاقک

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام در آزمون بخش نظری دوره ICU

مهلت حذف نیمسال در دانشگاه اصفهان تا 16 خرداد اعلام شد

جایزه مریم میرزاخانی به استاد دانشگاه اصفهان رسید

رییس پژوهشگاه ICT : ابررایانه سیمرغ یکشنبه رونمایی می شود

نشست مجازی «کاربرد تراشه ها در پزشکی و بیوتکنولوژی»

ویدئوی موتورسواری بهاره رهنما در جزیره کیش

نشست مجازی کاربرد تراشه ها در پزشکی و بیوتکنولوژی

مراسم عید فطر در جهان

درخواست عفو برای دو دانشجوی نخبه

شیوه نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان دانشگاه تبریز منتشر شد

اعلام اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب دکتری

درخواست آزادی دو دانشجو بازداشتی دانشگاه شریف

همایش مجازی خیام و توسعه شهری برگزار می شود

تجمع دانشجویان دانشگاه های تهران، امیرکبیر و شهید چمران اهواز مقابل شرکت هفت تپه + عکس و فیلم

اعلام اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب کنکور دکتری

آغاز واحد های عملی و کلینیکی دانشکده دندانپزشکی شهیدبهشتی از فردا

ایده های برتر حوزه معماری برای توسعه فناوری جذب می شوند/راه اندازی کلینیک تخصصی ساختمان

تجمع دانشجویان دانشگاه های تهران، امیرکبیر و شهید چمران اهواز مقابل شرکت هفت تپه + عکس

درخواست عفو و آزادی دو دانشجوی نخبه و المپیادی

ابتلای 7 عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر به کرونا

شرط بازگشایی دانشگاه ها از اول مهر

فردا، آخرین مهلت ثبت نام وام های دانشجویی دانشگاه شریف

اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب کنکور دکتری هفته آتی اعلام می شود

مرکز مشاوره تحصیلی دانا

ابتلای 7 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه امیرکبیر به کرونا/ کاهش 4 هزار نفری ظرفیت خوابگاه ها

تیپ جالب ورزشی «شبنم قلی خانی»/ عکس

واکسیناسیون، شرط حضوری شدن دانشگاه ها/ آموزش باید حضوری شود

رزمایش کمک مومنانه از سوی جهادگران دانشگاه آزاد کنگاور برگزار می شود

مهلت ثبت نام وام های دانشجویی دانشگاه شریف فردا به پایان می رسد

جولان رشته های غیرکاربردی دانشگاهی و افول نظام آموزش عالی

بازگشایی دانشگاه ها منوط به واکسیناسیون دانشگاهیان است

اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب کنکور دکتری هفته آتی اعلام می شود

بازدید جهان بین از بخش های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی یزد

اسامی معرفی شدگان دارای حدنصاب کنکور دکتری هفته آینده اعلام می شود/ تکمیل صلاحیت عمومی از 1 خرداد

شرط حضوری شدن آموزش ها از اول مهر

پذیرش بدون آزمون دکتری در دانشگاه مراغه

نامه اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان نظام: مرادی و یونسی را آزاد کنید

زمان برگزاری آزمون های پایان ترم نیمسال دوم دانشگاه تبریز تغییر کرد

ربات ها جای گوش پاک کن ها را هم گرفتند / از سقوط موشک چینی به هند تا نابودی سرطان ها با نانوکرم

ابتلای 7 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه امیرکبیر به کرونا/ کاهش 4 هزار نفری ظرفیت خوابگاهی

شرط حضوری شدن آموزش ها از اول مهر

درخواست عفو و آزادی دو دانشجوی نخبه و المپیادی

آخرین خبر از واکسیناسیون دانشگاهیان و شرط حضوری شدن آموزش ها

شرط حضوری شدن آموزش ها، واکسیناسیون و تغییر رنگ شهرها است

لحظه آسیب دیدگی سهراب مرادی در کلمبیا+ فیلم

شرط وزارت علوم برای حضوری شدن آموزش ها

«عکس از سفره های افطاری»؛ مسابقه ای ویژه دانشجویان علامه

واکسیناسیون و تغییر رنگ شهرها؛ شرط حضوری شدن آموزش ها از اول مهر

کرونا تقاضای حضور دانشجویان خارجی در کشور را کاهش داد / رشد 80 برابری وام دانشجویان علوم پزشکی

نامه اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان عالی رتبه نظام: مرادی و یونسی را آزاد کنید

نامه جمع کثیری از اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان عالی رتبه نظام

استخدام کارآموز حسابداری در نوآوران داتیس پارسه در تهران

جذب مشاور تحصیلی و مدرس

نیروی آقا وخانوم جهت همکاری درفلافل باباچی

مسلط به زبان انگلیسی (در حد آیلتس هفت)

ارائه خدمات و طراحی قطعات مورد نیاز صنایع در دانشگاه آزاد خوزستان

درخواست عفو و آزادی دو دانشجوی نخبه و المپیادی

درخواست عفو و آزادی دو دانشجوی نخبه و المپیادی

درخواست عفو و آزادی دو دانشجوی نخبه و المپیادی

فروشنده قنادی

بوروکراسی های دست وپاگیر برای استفاده از امکانات آزمایشگاهی و پژوهشی

شاهنامه فردوسی؛ سرآمد اخلاق و خردورزی در میان حماسه های جهان

روش ارزان شناسایی کرونا با زنبور!

«شمسی گوشکی» عضو کمیته اخلاق دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت شد

استخدام کمک آشپز . صندوقدار خانم . پیک موتوری

منشی خانوم ،کترینگ دانشگاه

استخدام سرپرست فنی و کارشناس فنی در یک شرکت معتبر بازرسی در تهران

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 23 اردیبهشت

تا پایان خردادماه یک میلیون دز واکسن ایران - کوبا آماده خواهد بود

دانشجو حسابداری

اعلام نهایی منابع آزمون های جامع دوره دکترای پزشکی عمومی، پیش کارورزی و پذیرش دستیار تخصصی

استخدام نیرو جهت کار در کافی نت و زیراکس

فاز دوم صنعتی سازی آشپزخانه دانشگاه صنعتی ارومیه اجرایی شد

شیوه ای عجیب برای شناسایی ویروس کرونا در هلند

استخدام حسابدار و کمک حسابدار تمام وقت

زمان و نحوه برگزاری مرحله دوم دوره های دکتری تخصصی دانشگاه تربیت مدرس

پایان نامه دانش آموخته دانشگاه تبریز برتر انتخاب شد

دستگاه از بین برنده ویروس های کاغذ ساخته شد

برگزاری وبینار «تحول حکمرانی در گام دوم انقلاب اسلامی» در دانشگاه آزاد اسلامی داراب

محسن لرستانی آزاد شد + جزییات

روز بدون فوتی کرونا در ایلام/شناسایی 115 مورد ابتلای جدید

فضاهای باز محیط های دانشگاهی باید چگونه باشند؟

فضاهای باز محیط های دانشگاهی باید چگونه باشند؟