موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - واكسيناسيون - بازنشستگان تامين اجتماعي - باشگاه پرسپوليس - حقوق بازنشستگان - رتبه بندي معلمان - واكسيناسيون كرونا - فرهاد مجيدي - تزريق واكسن - متناسب سازي - رودخانه هيرمند - هيات رزمندگان غرب تهران - خانه سردار - ايران - شيلي - حجت الاسلام مجيد انصاري - نمايشگاه شانگهاي - اسكاتلند - دانشگاه پيام نور - رييس جمهوري ونزوئلا - دلال بازي - هواداران آرسنال - سوزاندن جسد - هم آوايان

مطالب مرتبط:
3 گام اصلاح طلبان برای انتخاب کاندیدا
محسن هاشمی: اصلاح طلبان نسبت به تایید صلاحیت کاندیدای خود شک دارند
3 گام اصلاح طلبان برای انتخاب کاندیدا
استراتژی اصلاح طلبان برای جلب اعتماد عمومی
نظر جلایی پور درباره مشی فکری بهزاد نبوی /حمایت اصلاح طلبان از آقای روحانی در 92 و 96 کار خوبی بود
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 فروردین 1400 ساعت 03:102021-04-15سياسي

«جبهه اصلاحات ایران» تصمیم گرفت/ اصلاح طلبان چطور کاندیدای خود را انتخاب می کنند؟


هرچقدر که اصولگرایان تاکنون بلاتکلیف و سردرگم نشان داده اند و اختلافات ریز و درشت شان عیان شده، اصلاح طلبان دست کم با یکدیگر مشکل چندانی ندارند و به نسبت منسجم پیش روی می کنند؛ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ روزنامه اعتماد نوشت: اصلاح طلبان در این دوره انتخابات ریاست جمهوری برخلاف چند دوره گذشته تصمیم گرفته اند که تصمیم هایی سازمانی و منسجم تر اتخاذ کنند؛ تصمیم هایی که شفاف باشد و سازوکار آن از پیش تعریف شده و مشخص.

در دوره های قبل هر از گاه این انتقاد به اصلاح طلبان وارد می شد که تصمیمات شان مانند دیگر نهادها و جریان های سیاسی کشور و البته برخلاف آنچه این جریان سیاسی مدعی است، پشت درهای بسته اتخاذ می شود و معلوم نیست بر اساس چه روندی به تصمیم رسیده اند.

وقتی فردی به عنوان کاندیدای نهایی معرفی می شد، افکار عمومی و پایگاه اجتماعی حامی اصلاح طلبان مطلع نمی شد که چگونه این فرد به عنوان کاندیدای نهایی انتخاب شده و چه روندی طی شده که این، خروجی اش بوده است.

اما این دوره متفاوت است و اصلاح طلبان قصد دارند در چارچوب نهاداجماع سازشان که همان جبهه اصلاحات ایران باشد، تصمیمات را بر اساس سازوکارهای از پیش تعیین شده اتخاذ کنند.

بر این اساس این نهاد بعدازظهر دیروز مراحل رسیدن به کاندیدای نهایی اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

تصمیمی که حالا در شرایطی اتخاذ شده که چالش هایی رنگارنگ پیش روی اصلاح طلبان قرار دارد و برخی ناظران می گویند باتوجه به آنچه همین هفته ای که گذشت در مورد سیدحسن خمینی مطرح شد و نیز باتوجه به مشی و روش شورای نگهبان در مواجهه با بسیاری از چهره های شاخص اصلاح طلب، احتمالا این جریان سیاسی دیگر کاندیدای شاخصی در دست نخواهد داشت.

حال آنکه برخی دیگر از ناظران هم تأکید دارند چنانچه چهره های مطرح وارد میدان شوند، باتوجه به احتمال مشارکت اندک، احتمال توفیق اصلاح طلبان چندان بالا نیست.

با این حال هرچقدر که اصولگرایان تاکنون بلاتکلیف و سردرگم نشان داده اند و اختلافات ریز و درشت شان عیان شده، اصلاح طلبان دست کم با یکدیگر مشکل چندانی ندارند و به نسبت منسجم پیش روی می کنند؛ در نتیجه امید به دستیابی به کاندیدای واحد ازجانب اصلاح طلبان بسیار است.

1+3 مرحله برای انتخاب کاندیدا جبهه اصلاحات ایران بعدازظهر روز گذشته از مصوبه جدید خود درباره نحوه انتخاب کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری رونمایی کرد.

مصوبه ای که براساس آن قرار است جبهه اصلاحات ایران در 3 مرحله به کاندیدای نهایی برسد.

آنان تصمیم گرفته اند که در مرحله اول پس از تصویب این سازوکار و تا زمانی که مجمع عمومی تعیین می کند، هر چهره سیاسی با پیشنهاد حداقل 15 نفر از اعضای مجمع عمومی جبهه بتواند به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به جبهه پیشنهاد و معرفی شود.

یعنی چنانچه 15 عضو اعم از حقیقی و حقوقی حامی یک نفر باشند، می توانند نام او را در جبهه اصلاحات به عنوان کاندیدا مطرح کنند.

اما برای اینکه این فرد بتواند در فهرست نامزدهای انتخاباتی اصلاح طلبان قرار بگیرد، باید حداقل از یک دوم اعضا رأی موافق بگیرد.

به این تریب با 2 نوبت رأی گیری مرحله نخست به پایان می رسد و اصلاح طلبان به فهرستی از کاندیداهایی می رسدکه ابتدا 15 نفر از اعضای جبهه اصلاحات ایران آنان را پیشنهاد داده و سپس حداقل یک دوم اعضای این جبهه به آنان رأی داده اند.

پس از این، مرحله دوم کلید می خورد و شخصیت های سیاسی عضو این فهرست دعوت می شوند تا به جلسه مجمع جبهه اصلاحات بیایند و درباره برنامه و اهداف خود توضیح دهند تا شرایط و ویژگی های این افراد ازسوی اعضای جبهه اصلاحات ایران مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

در نهایت نوبت به مرحله سوم و مرحله انتخاب کاندیداهای نهایی می رسد.

مرحله ای که در آن کاندیداهای نهایی به آخرین جلسه جبهه اصلاحات ایران دعوت می شوند؛ جلسه ای که قاعدتا باید پیش از 21 اردیبهشت ماه برگزار شود؛ چه آنکه 21 اردیبهشت مهلت نام نویسی داوطلبان ریاست جمهوری آغاز می شود و اصلاح طلبان می خواهند تا پیش از این تاریخ، نامزدهای نهایی خود را مشخص کرده باشند.

آنان در آن نشست سرنوشت ساز، کاندیداهای مطرح را به رأی می گذارند و افرادی که حداقل دوسوم آرا را از اعضای جبهه کسب کنند به عنوان کاندیدای نهایی انتخاب شده و این جریان سیاسی از آنان برای نام نویسی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت می کند.

اما چنانچه تعداد نامزدها از یک نفر بیشتر شود، مرحله چهارمی هم به این سازوکار اضافه می شود که فرآیند آن هنوز مشخص نشده است.

ولی بر اساس آنچه جبهه اصلاحات اعلام کرده قرار است که کاندیدای نهایی بنابر نظرسنجی ملی اعلام شود.

سازوکار اصلاحات در شوراها احزاب اصلاح طلب اما در عین حال از انتخابات شوراها هم غافل نشده اند.

محمدرضا خباز، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی از ارایه فهرست نامزدهای حزب متبوعش در انتخابات شوراها به جبهه اصلاحات ایران خبر داده و به خبرگزاری مهر گفته است: جبهه اصلاحات به احزاب اعلام کرده بود که افرادی را که از حزب شما برای شوراها ثبت نام کردند، معرفی کنید.

البته برای هر حزب هم سهمیه ای مشخص شد.

طبیعتا افرادی که معرفی می شوند، باید اولا ثبت نام کرده باشند و ثانیا عضو حزب یا هوادار حزب باشند.

به طور کلی هر حزب می توانست10 نفر را برای انتخابات شوراها به نهاد اجماع ساز معرفی کند.

درنهایت نهاد اجماع ساز 21 گزینه را برای انتخابات شورای شهر تهران مشخص می کند که آنها از پرامتیازترین افرادی هستند که از کانال احزاب معرفی شده اند.

البته انتخابات شوراهای این دوره چندان محل توجه قرار نگرفته و بعید نیست که عمده تمرکز و رقابت اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری باشد.

کاندیداهای حزبی در آزمون جبهه اصلاحات با وجود تمرکز اصلاح طلبان بر انتخابات ریاست جمهوری اماهمچنان نگرانی هایی درباره تعیین کاندیدای نهایی اصلاح طلبان وجود دارد.

به خصوص پس از آنکه سیدحسن خمینی از میدان رقابت خارج شد و برخی ناظران از این گفتند که شرایط برای اصلاح طلبان دشوار شده است.

ناظران و تحلیلگرانی که معتقدند اصلاح طلبان در غیاب یادگار امام، رسیدن به اجماع درمورد گزینه ای واحد دشوار است که هم قابلیت رأی آوری داشته باشد و هم بتواند از سد نظارت استصوابی شورای نگهبان بگذرد.

هرچند طیفی دیگر از ناظران و تحلیلگران هم در پاسخ تأکید دارند که اصلاح طلبان کاندیداهای قوی و توانمند بسیاری دارند که اتفاقا این دو شرط را هم دارا هستند.

به هرحال با این تصمیم جبهه اصلاحات ایران ، حالا احزاب اصلاح طلب در تلاشند تا کاندیدای مدنظر خود را به نهاد اجماع ساز معرفی کنند.

حزب کارگزاران سازندگی که پیش از این طوماری از کاندیداهای خود را ارایه داده بود و اخیرا اسحاق جهانگیری و محسن هاشمی را به عنوان مهم ترین گزینه های مدنظر خود اعلام کرده است.

حزب اعتماد ملی نیز از محمدجواد حق شناس، ابراهیم امینی و محمدعلی افشانی به عنوان 3 گزینه اولیه این حزب برای کاندیداتوری نام برده است.

مجمع ایثارگران بر سیدمحمد خاتمی و سیدحسن خمینی تأکید داشت که هر دوی آنان از میدان خارج شده اند و حزب ندای ایرانیان نیز از صادق خرازی، دبیرکل خود به این عنوان نام برده است.

به غیر از اینها احزاب دیگری هم هستند که احتمالا تلاش می کنند افراد مورد نظر خود را در جبهه معرفی کنند و با جلب حمایت حداقل 15 عضو جبهه نامشان را وارد فهرست اولیه کنند.

امید به اجماع حسن رسولی از اعضای جبهه اصلاحات ایران در رابطه با احتمال موفقیت سازوکار انتخاب کاندیدای ریاست جمهوری این جبهه به اعتماد می گوید: در هفته های پیش رو هرچند زمان چندان زیادی در دست نیست اما می توان با مدیریت صحیح زمان و مطابق با شاخص ها و راهبردهایی که به تصویب جبهه رسیده، این مراحل را به صورت پیوسته طی کرد تا بتوانیم هرچه سریع تر به جمع بندی برسیم.

من به این سازوکار رأی دادم و امیدوارم که موفق شود.

او ادامه می دهد: در سال 92 زمانی که صورت بندی آرایش انتخاباتی شکل گرفته بود، نظرسنجی ها نشان می داد هیچ کدام از کاندیداهای اصلاح طلب و اصولگرا در روزهای پیش از انتخابات، حائز اکثریت آرای شرکت کنندگان در نظرسنجی نبودند.

اما درپی ردصلاحیت مرحوم هاشمی رفسنجانی و اجماعی که صورت گرفت، درحالی که ما کاندیدای اصلاح طلب در صحنه نداشتیم، برنده شدیم.

البته پیش از آن آقای عارف مردانگی کرد و کنار رفت.

بنابراین هرچند شرایط غیرقابل پیش بینی است ولی در گذشته هم چنین تجربه ای داشتیم.

جریان اصلاحات متشکل از نحله های فکری و سیاسی گوناگون و احزاب متنوع و شخصیت های مختلف تأثیرگذار است که می توانند کنار هم قرار بگیرند و به تصمیم خوبی برسند.

تجربه تلخ سال 84 به نظر من همچنان سرلوحه سیاست گذاری جبهه اصلاحات ایران خواهد بود و اجازه نخواهند داد که این تجربه تلخ تکرار شود.

رسولی درباره چالش مشارکت مردم و احتمال عدم استقبال عموم از انتخابات نیز گفته است: به شرطی که شرایط بستر جامعه تغییری کند و وضعیت عمومی حاکم بر کشور به سمت بهتری برود، تغییر نظر مردم بعید نیست.

هرچند شرایط کرونایی هم در کشور وجود دارد و بیشتر تعاملات مجازی است اما به تازگی شاهد بودیم که چه رشد و تغییری در فضای مجازی شکل گرفته است.

مشاهده کردید در 10 روز گذشته با استفاده از بستر اتاق های مجازی کلاب هاوس شاهد نشست های 8 هزار نفری بودیم.

حتی سه شنبه شب چیزی در حدود 20 هزار نفر در یک جلسه شرکت کردند.

جامعه نسل جوان ایران با استفاده از تجارب خروج از بحران، ظرفیت غلبه بر شرایط نامتعادل فعلی را داراست.

احزاب تشکیل شدند برای اینکه سهمی از قدرت در اختیار بگیرند و به تولید امر خیر بپردازند.

شخصیت های سیاسی مطرح هم از همین فرصت استفاده می کنند و به نظر من سازوکاری که تصویب شده و با تکمله ای که افزوده خواهد شد، می تواند به عنوان روش کار با استفاده از خرد جمعی و نصب العین قرار دادن وحدت اصلاح طلبان، ما را به کاندیدای واحد و مورد حمایت برساند.

همه کاندیداهای اصلاح طلب این چهره سیاسی اصلاح طلب همچنین درباره تعداد نامزدهای بالقوه این جریان که ممکن است روزهای پیش رو ازسوی احزاب به جبهه اصلاحات معرفی شوند، می گوید: جمع داوطلبان بالقوه پیش از مرحله نام نویسی کاندیداها، حتی شاید بیش از 10 نفر باشد.

ما البته محدودیت کمی نداریم.

با این اوصاف احتمالا باید شاهد این باشیم که در روزهای پیش رو جنب و جوش بیشتری در جریان اصلاحات شکل بگیرد و نام های متعددی در بین این جریان سیاسی برای انتخابات 1400 شنیده شود.


کلید واژه ها: اصلاح طلبان - تصمیم - اصلاح - انتخابات ریاست جمهوری - جریان های سیاسی - انتخابات ریاست - روزنامه اعتماد - پشت درهای بسته - انتخاب - دوره - هایی - ریاست جمهوری - افکار عمومی - سیاسی - اصولگرایان - اختلافات - بلاتکلیف - انتخابات - دیگر - تصمیمات - اصلاحات - اجتماعی - روزنامه - سازمانی - نهادها - اعتماد - انتقاد - جمهوری - پایگاه - معرفی

آخرین اخبار سرویس:
منشی خانوم با روابط عمومی قوی

چرخکار و بردست

استخدام نیروی آقا و خانم

استخدام صندوق دار(پردازشگر)

استخدام کارگر ساده آقا در شرکت فرداد نسوز اسپادانا در اصفهان

استخدام نگهبان با حقوق و بیمه و مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

واکنش زیدآبادی به حکم زندان باهنر برای احمدی نژاد!

آخرین خبرهای انتخابات در بسته انتخاب ما + فیلم

آموزش مدیران روابط عمومی ها در دستورکار استانداری هرمزگان

کشف و شناسایی شبکه فساد سازمان یافته در شهرداری و شورای شهر لواسان/ صدور کیفرخواست برای 51 متهم

ساماندهی بافت های صنعتی پردیس

سکوت خبری در مذاکرات وین؛ بن بست یا آستانه توافق؟

ربیعی: دولت با بی طرفی فقط به دنبال انتخاباتی شایسته ایران است

«حسن سینکی» ریاست ستاد انتخاباتی شریعتمداری را عهده دار شد

معاون هماهنگ کننده قرارگاه محرومیت زدایی سپاه: امسال فرصت خوبی برای محرومیت زدایی است

خرید و فروش انسان مجازی با شگرد انتخاباتی!

از سوتیِ «سیمین» تا تشبیه «مریم»!

اعلام زمان اعمال رتبه بندی معلمان در سال 1400

سینا استوی مدیرعامل صرافی کریپتولند و بنیانگذار توکن BRG دستگیر شد

برقراری ارتباط با سربازان توسط فرماندهان و کارکنان باید در حد شأن انسانی باشد

امنیت اجاره ای نمی تواند تضمین کننده امنیت و حقوق ملت ها باشد

تقدیر نمکی از آستان قدس رضوی/ رعایت دقیق پروتکل ها در حرم موجب دلگرمی ماست

ربیعی: برخی نگذاشتند عملکرد 8 ساله دولت دیده شود

نمکی: رعایت پروتکل های بهداشتی در آستان قدس رضوی موجب دلگرمی ما است

دولت برای حراست از آرا مردم با شفافیتِ تمام تلاش خواهد کرد

اعمال رتبه بندی معلمان از ابتدای فروردین 1400

اطلاع رسانی بهنگام و دقیق موجب شناخت درست از سازمان می شود

تمام مسؤولان خود را مخاطب فرامین رهبر انقلاب قرار دهند

جهانگیری حکم انتخابات زد / شریعتمداری رییس ستاد انتخاباتی را تعیین کرد

امکان تمدید 6 ماهه بازنشستگی کادر درمان/ هشدار درباره تهیه واکسن کرونا خارج از عرضه دانشگاهی

حضور حداکثری مردم مهمترین مسئله در انتخابات است

سینکی رییس ستاد انتخاباتی شریعتمداری شد

تجمع حوزویان تهران علیه صهیونیست ها و سازشکاران | پناهیان: شاهد سربرآوردن روحیه سازشکاری در کشور هستیم

سخنگوی دولت: در این 8 سال هم شاهد ترامپ بودیم و هم فشارهای داخلی

روش های نقد شهید مطهری قابل تامل است

اخبار انتخابات 1400 در جان ِ جهان

ببینید/جدال طبیعت با معدن سنگ در روستای جزلان/خشک شدن 3 هزار درخت

ربیعی: دولت با بی طرفی کامل به دنبال انتخاباتی شایسته و حداکثری است

سکوت جوامع جهانی دربرابر جنایت های اسراییل در فلسطین، تشویق به جنایت است

جهانگیری حکم انتخابات یزد /شریعتمداری رییس ستاد انتخاباتی را تعیین کرد

سوء استفاده از نام و اعتبار شهدا برای اهداف حزبی خیانت است

اشباح در نقطه ی صفر مرزی | علی شروقی

کدام چهره های سیاسی در مراسم تشییع اکبر ترکان حضور داشتند؟ + تصاویر

گلزار شهدا کانون ترویج فرهنگ ایثار است

تصاویر/ تجمع طلاب و روحانیون در حمایت از ملت مظلوم فلسطین و محکومیت حادثه تروریستی افغانستان-2

سهام عدالت دستور جلسه فردای شورای عالی بورس

استخدام مشاور املاک در مجموعه ملک آرا 707 در محدوده صادقیه

تمدید ثبت نام در حوزه علمیه خواهران و برادان / ضرورت رعایت اخلاق انتخاباتی از سوی نامزد ها

عوامل انتخابات، علایق شخصی و جناحی خود را در این رویداد دخالت ندهند

هیچ فردی به خاطر مسائل سیاسی و مذهبی ردصلاحیت نشده است/ دلیل رد صلاحیت اعضای فعلی شوراها عمدتا مسائل مالی بود

واکنش زیدآبادی به حکم زندان باهنر برای احمدی نژاد!

وزیر بهداشت: یکی از سخت ترین تصمیمات ما اتخاذ تصمیم برای بستن حرم مطهر رضوی بود

دبیر قرارگاه محرومیت زدایی سپاه: اشتغال زایی مهمترین گام در رفع محرومیت ها است

دولت با بی طرفی کامل به دنبال انتخاباتی شایسته و حداکثری است

امنیت اجاره ای نمی تواند تضمین کننده امنیت و حقوق ملت ها باشد

تقدیر وزیر بهداشت از رعایت پروتکل های بهداشتی در حرم مطهر رضوی

تصاویر/ مراسم تجلیل از برگزیدگان اصفهانی دوازدهمین جشنواره علامه حلی(ره)

چرخ هیچ واحد تولیدی نباید به دلیل مشکل بانکی متوقف شود

تصاویر/ تجمع طلاب و اساتید مدارس علمیه خواهران ارومیه در حمایت از مردم مظلوم فلسطین

درخواست آیت الله رییسی برای عدم پوشش رسانه ای اخبار کاری در ایام انتخابات

سینکی رییس ستاد انتخاباتی شریعتمداری شد

فیلم و عکس | دیدار وزیر خارجه با رهبر کاتولیک های جهان | پاپ به ظریف چه هدیه داد؟!

بازداشت 42 وکیل دادگستری

ربیعی: دولت با بی طرفی کامل به دنبال انتخاباتی شایسته و حداکثری است

چرا شهردار مشهد برای پاسخگویی به سوالات به شورا نمی آید؟

تولید و عرضه خودروهای جدید در سایپا برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان

تجمعات انتخاباتی در شهرهای قرمز ممنوع است

عشق و ارادت به اهل بیت (ع) عامل جمع آوری گنجینه بی نظیر در موزه رضوی است

شرکت نکردن در جلسات شورای فرهنگ عمومی در ارزشیابی مدیر اثرگذار است

بخش زیادی از اعضای شوراهای فعلی به دلیل مسائل مالی ردصلاحیت شدند

صدور کیفرخواست برای 51 متهم در خصوص شبکه فساد سازمان یافته

799 نفر از کارکنان شهرداری های قزوین در آزمون تبدیل وضعیت شرکت می کنند

رد صلاحیت ها در البرز بر خلاف ادعاها، گسترده نبوده است

فیک نیوزها در کمین بی سوادها

تایید صلاحیت 18 داوطلب انتخابات شوراها در دماوند

مخالفت اکثریت اعضای کمیسیون آموزش با طرحی درباره نحوه طراحی سوالات کنکور سراسری

گزارش تصویری/ اولین جلسه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

تجمعات انتخاباتی در شهرهای قرمز ممنوع است

واعظی: اتکا به نیروهای جوان کلید حل مشکلات کشور است

صیانت از حقوق بشر صرفا در پرتو دکترین امنیت درون زا امکان پذیر است

سوفیا گوینده خبر شد

لزوم تجهیز بیمارستان های سپیدان و بیضا به اکسیژن ساز

سرتیپ صباحی فرد: سربازان سرپنجه های کارآمد نیروهای مسلح هستند

واعظی: اتکا به نیروهای جوان کلید حل مشکلات کشور است

وزیر آموزش و پرورش: رتبه بندی معلمان از ابتدای فروردین 1400 اعمال خواهد شد

ربیعی: دولت به دنبال برگزاری انتخاباتی شایسته و حداکثری است

بی حرمتی رییس سازمان سنجش به نمایندگان مجلس

دولت با بی طرفی کامل به دنبال انتخاباتی شایسته و حداکثری است

دادستان میبد از تشکیل ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی خبر داد

اجرای 50 هزار هکتار جنگل کاری در ایلام طی سه سال گذشته

حمایت 11 هزار حامی از سه هزار فرزند محسنین در قزوین

بازداشت 57 نفر به اتهام فساد و دریافت رشوه

بازداشت 42 وکیل دادگستری و 10 کارمند سازمان ثبت

هیات مرکزی فراکسیون نیروهای انقلاب اسلامی فردا تشکیل جلسه می دهد

تجمعات انتخاباتی در شهرهای قرمز ممنوع است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین روز روابط عمومی را تبریک گفت

پیاده ها و سواره ها در شطرنج انتخابات/ ظریف و عارف چرا نیامدند، نظرسنجی ها چه می گوید؟

زنگنه: باید روزی 12ساعت کار کنم تا زندگی بچرخد

برای ایجاد صلح و آرامش در فلسطین قدمی بردارید

دستگاه اتوماتیک هندوانه پوست کن (فیلم)

«جبهه اصلاحات ایران» تصمیم گرفت/ اصلاح طلبان چطور کاندیدای خود را انتخاب می کنند؟

«جبهه اصلاحات ایران» تصمیم گرفت/ اصلاح طلبان چطور کاندیدای خود را انتخاب می کنند؟