موضوعات داغ: - كنعاني زادگان - ارديبهشت 1400 - موتورسواران - فشار حداكثري - رتبه بندي معلمان - مذاكره كنندگان - باشگاه استقلال - سپيده خداوردي - كردستان عراق - ترور سردار سليماني - مقاوم سازي منازل روستايي - حلوا - حسين زاده رييس مركز آمار - نعمت الله - باند موادمخدر - سينماي كودك و نوجوان - تاندون - انجمن منتقدان خانه تئاتر - سردار حسينعلي يوسف عليزاده - محمدمهدي دادمان - واده ها - دستفروشان - پست سازماني

مطالب مرتبط:
سرپرست دفتر امور مجلس و هماهنگی استان های وزارت میراث فرهنگی : کرمانشاه جزو 10 استان برتر کشور به لحاظ عملکرد است
بازگشت 84 فارغ التحصیل ایرانی از دانشگاههای برتر دنیا به مراکز علمی کشور
استخدام نماینده علمی (رشته دامپزشکی، علوم دامی) در پارس هل دارو در تهران
کارکرد نظارتی مجلس در سال جدید بیشتر شود
وظیفه نظارتی مجلس در سال 1400 شتاب می گیرد/ حتی یک هفته هم برای کشور مهم است
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 فروردین 1400 ساعت 16:052021-04-14دانش

شکری: وزارت علوم هیچ نظارتی بر عملکرد قطب های علمی ندارد / عدم کارکرد قطب ها ی علمی در کشور


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، اگر نگاهی به سیستم آموزش عالی در کشور های جهان داشته باشید، همواره شاهد مراکزی به عنوان پایگاه های اصلی علوم در یک یا چند رشته علمی هستید.

- " عملکرد ضعیف قطب های علمی موجب شد تا با بابک شکری، معاون پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی به گفتگو بپردازیم و از از چالش هایی که قطب های علمی با آن رو به رو هستند، آگاه شویم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، اگر نگاهی به سیستم آموزش عالی در کشور های جهان داشته باشید، همواره شاهد مراکزی به عنوان پایگاه های اصلی علوم در یک یا چند رشته علمی هستید.

وزارت علوم نیز بیش از 20 سال می شود که با تدوین آیین نامه ای تحت عنوان تشکیل قطب های علمی، در صدد تبدیل دانشگاه ها به مراکز پیشرفته علمی در حوزه های مختلف علوم برآمده است.

بر اساس این آیین نامه هر موسسه آموزشی و پژوهشی به شرط داشتن یک هسته علمی قوی و ارائه یک برنامه پنج ساله برای تحقق هدف های قطب های علمی و نیاز های آتی کشور توانست با برپایی دفاتری دارای قطب علمی شود و بر اساس آن از بودجه تخصیص یافته وزارت علوم برای قطب های علمی استفاده کند.

همین امر سبب شد تا برخی از دانشگاه‎ ها برای دست یابی به این بودجه، در ظاهر به تشکیل قطب علمی با درخواست از وزارت علوم بپردازند و پس از آن از مزایای قطب علمی شدن استفاده کنند.

تشکیل قطب های علمی در دانشگاه ‎ها نیز همانند بسیاری از فعالیت هایی که تا کنون شاهد بوده اید، در ابتدای امر با شوق فراوانی آغاز شد به طوری بسیاری از دانشگاه ها با ارائه درخواست هایی 15 تا 20 قطب علمی در رشته گرایش های مختلف را ایجاد کردند.

ناگفته نماند برخی از آن ها نیز صرفا برای دریافت بودجه تشکیل شدند، اما بودند دانشگاه هایی که نقشه راه داشتند، اما با بدقولی های وزارت علوم در جهت حمایت مالی و اداری، تنها به اصطلاحی خاک خورده در دانشگاه تبدیل شدند.

به طوری که منصور غلامی در سال 98 پس از ادغام قطب های علمی اعلام کرد که وضعیت عملکرد قطب های علمی خوب نیست و وزارت خانه قصد اصلاح آیین نامه آن را دارد، با وجود اعلام این خبر در سال 98 وزارت علوم همچنان هیچ اصلاحیه ای را بر این آیین نامه اعمال نکرده و رسیدگی به وضعیت آن ها را به دست فراموشی سپرد.

بیشتر بخوانید دوایی: گسترش قطب های علمی با ماموریت قبلی دیگر موضوعیتی ندارد / دریافت مجوز دو قطب فناوری در دانشگاه علم و صنعت" دانشگاه شهید بهشتی با بیش از 17 هزار دانشجو و یک هزار و 290 استاد یکی از معتبرترین دانشگاه های دولتی محسوب می شود که با موافقت وزارت علوم داری 6 قطب علمی در حوزه های توسعه پایدار محیط جغرافیایی، برنامه ریزی شهری و طراحی شهری در بافت های با ارزش، پلاسما، خانواده، فوتونیک، کاتالیست است.

بررسی وضعیت قطب های علمی و گفتگو با صاحب نظران و مدیران قطب ها در دانشگاه ها برای رفع مشکلات به وجود آمده ما را بر آن داشت تا به گفتگو با بابک شکری، معاون پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی و مدیر قطب پلاسما این دانشگاه بپردازیم و از چالش هایی که قطب های علمی با آن رو به رو هستند و همچنین راه حل های موجود برای رفع مشکلات آگاه شویم.

قطب های علمی با هدف تبدیل شدن دانشگاه ها به پایگاه های اصلی علوم تشکیل شدند بر همین اساس وزارت علوم موظف شد تا از این قطب های علمی حمایت کند.

آیا دانشگاه ها از حمایت های وزارت علوم برخوردار شدند؟ در ادامه بفرمایید دلیل کاهش عملکرد قطب ‎های علمی در کشور چیست؟بودجه‎ ای که برای قطب ها در سال 98 و 99 تخصیص داده شد در حد 50 میلیون تومان بود.

در حقیقت این مقدار بودجه برای فعالیت های قطب های علمی در کشور بسیار کم است.

به طور سیستماتیک هیچ نهادی این قطب های علمی را مورد نظارت قرار نمی دهد، وزارت علوم نیز تنها به راه اندازی این قطب ها پرداخته است به طوری که قطب های علمی هیچ ارتباطی با بدنه کشور ندارند؛ این در حالی است که هدف از تشکیل این قطب ها مرجعیت برای حل مشکلات کشور بوده است.

قطب های علمی تشکیل شده است، اما اصلا مشخص نیست که چرا این قطب ها تشکیل شده است؟ و کارکرد آن چیست؟ منظور بنده از کارکرد از این بابت است که به عنوان مثال اگر یک دانشگاه در یک حوزه مشخص قطب تشکیل داده است، در کشور تمام سازمان ها و نهاد هایی که مرتبط با این حوزه هستند باید به آن قطب علمی رجوع کنند.

زیرا قطب های علمی، مراکز عالی هستند که از افراد صاحب نظر تشکیل شده اند و وظیفه آن ها حل مسئله است.

تقریبا تا جایی که بنده اطلاع دارم قطب های علمی اینگونه نیستند و کارکردی که از آن ها انتظار داریم محقق نمی شود.

به طوری که به مکان هایی تبدیل شده است که یکسری افراد به دور هم جمع می شوند و کار های خودجوش انجام می دهند نه اینکه مرجعی برای رجوع افراد در جهت رفع مشکلات باشد.

بنده اکنون 9 سال است که مدیر یکی از قطب ها هستم، در این مدت مدیریت تقریبا در هیچ سازمانی ندیده ام که یک درخواستی آمده باشد مبنی بر این که نظر شما نسبت به این حوزه چیست؟ و چه راه حلی بر ی رفع این معضل دارید؟ اصلا به صورت سیستماتیک در هیچ حوزه ای این فرایند رخ نمی دهد.

قطب های علمی ایجاد شد تا کارکردی داشته باشند، اما اکنون شما شاهد هستید که هیچ کارکردی ندارند.

بودجه در این مسئله نقش بسزایی دارد، نمی گویم صد درصد موضوع است، اما قرار بود کمکی شود که تحقق نیافت؛ زیرا به نظر بنده این نوع بودجه بندی ناعادلانه است.

البته وزارت علوم نیز همواره به دلیل مسائل کشور در بودجه بندی با چالش روبه رو بوده است.

مهم ترین دلیلی که سبب شده است تا قطب های علمی در کشور کارکرد درستی نداشته باشند این است که نهادها، سازمان ها و گروه ها به این قطب های علمی وصل نمی شوند؛ بنابراین زمانی که این حلقه اتصال شکل نگیرد.

مسائل جامعه به قطب ها به عنوان مرجع ارائه نمی شود در نتیجه قطب های علمی کارکردی نخواهند داشت و چالش های کشور نیز دست نخوره باقی می مانند.

وزارت علوم در جهت ساماندهی وضعیت قطب های علمی کشور در سال 95 به ادغام قطب های علمی در دانشگاه ها پرداخته است به طوری که قطب های علمی برخی از دانشگاه ها کاهش یافت.

آیا پس از ساماندهی انجام شده در تعداد قطب های علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز تغییری ایجاد شد؟ما در دانشگاه شهید بهشتی 6 قطب علمی داریم که چهار مورد از آن ها مخصوص علوم پایه و دو قطب دیگر مربوط به علوم انسانی می ‎شود.

فکر نمی کنم در کشور دانشگاهی وجود داشته باشد که چهار قطب علمی در حوزه علوم پایه داشته باشد.

اما متاسفانه در حوزه فنی مهندسی قطبی نداریم.

در سال 95 وزارت علوم تصمیمی در جهت بازنگری و اصلاح قطب های علمی کشور گرفت، خوشبختانه با وجود ادغام برخی قطب های علمی در دانشگاه های کشور، تعداد قطب های ما در دانشگاه شهید بهشتی تغییری پیدا نکرد.

تعداد قطب های علمی دانشگاه شهید بهشتی در سایت وزارت علوم هفت مورد است یعنی علاوه بر قطب توسعه پایدار محیط جغرافیایی، برنامه ریزی شهری و طراحی شهری، پلاسما، خانواده، فوتونیک و کاتالیست؛ عنوان قطب علمی معماری اسلامی نیز آورده شده است.

چرا دانشگاه شهید بهشتی در سایت خود به این قطب علمی اشاره ای نکرده است؟دانشگاه شهید بهشتی تنها شش قطبی علمی دارد.

سایت وزارت علوم که اکنون قطب علمی معماری اسلامی را نیز جزء قطب های علمی دانشگاه شهید بهشتی می داند به روزرسانی نشده است و نیاز به تازه سازی دارد، زیرا دانشگاه شهید بهشتی قریب به 10 سال گذشته این قطب علمی را داشته است.

وضعیت عملکرد قطب های علمی دانشگاه شهید بهشتی چگونه است؟ با توجه به این که قطب ها در جهت رفع مشکلات کشور ایجاد شده اند به نظر شما چه راه حلی برای تحقق این هدف وجود دارد؟ اکنون اعضای قطب های علمی در دانشگاه شهید بهشتی فعالیت می کنند، اما به کار هایی می پردازند که خود فکر می کنند مورد نیاز است، موضوع اینجاست که ممکن است آن مسئله ای که به ذهن اعضای قطب علمی رسیده است که به آن بپردازند در حقیقت اکنون مورد نیاز نباشد و چند سال دیگر مطرح شود.

همین امر سبب می شود تا اعضای قطب های علمی از نیازی که اکنون وجود دارد غافل شوند و به مسائل دیگری که شاید اکنون از اولویت کمتری برخوردار است بپردازند.

در حقیقت همانطور که پیش تر گفتم باید سازمان ها، نهاد ها و تمام ارگان ها مسائل و مشکلات خود را به قطب ها عرضه کنند تا آن ها از بروزترین مشکلات کشور باخبر شوند و در جهت رفع آن ها برآیند.

از نظر بنده حتی مسائلی که برای چند سال آینده نیز وجود دارد باید از قطب ها درخواست شود تا به آن ها بپردازند، زیرا قطب ها به همین منظور تشکیل شده اند و افراد خبره ای در آن ها حضور دارند که می توانند با کمک دانشجویان که نیروی آماده و خلاق هستند به رفع مشکلات کشور کمک کنند.

از دیدگاه شما آیا برای قرار دادن مسائل و مشکلات کشور در اختیار اعضای قطب های علمی دانشگاه ها، باید نهاد، سازمان و یا سامانه ای ایجاد شود تا این ارتباط شکل گیرد؟ پیشنهاد شما چیست؟ نهاد سازی برای ارائه چالش ها و مسائل به قطب ها خود مشکلاتی دارد، زیرا ایجاد نهاد در بسیاری موارد تنها ساختار را گسترش می دهد، اما عملکرد چندانی ندارد.

مسئله قطب های علمی و ایجاد حلقه اتصال میان آن ها و سازمان ها در بسیاری از موارد تنها با یک هماهنگی درست می شود.

برای این کار هم می شود سامانه ای را ایجاد کرد.

مهمترین مسئله در حقیقت چابک سازی به طوری که هر چقدر فعال تر باشید قدرت حله مسئله بهتری خواهید داشت، است؛ بنابراین اگر ساختار جدیدی ایجاد شود برای یک هماهنگی ساده باید مراحل زیادی طی شود و پاسکاری میان سازمان ها بیشتر می شود در نتیجه فرایند رسیدن به حل مسئله به طول می انجامد.

به همین منظور است که اعتقاد دارم برای انجام و رسیدن به پاسخ در حل مسائل کشور یک هماهنگی در سطح دولت نیاز است تا با ایجاد یک سامانه نیاز های مختلف ارائه و پس از آن پاسخ داده شود.

آیا با ساختار تشکیل قطب های علمی از طریق پیشنهاد دانشگاه ها برای قطب علمی شدن و تایید وزارت علوم موافق هستید؟ به نظر بنده وزارت علوم باید یک آسیب شناسی انجام دهد تا کارکرد قطب ها در گذشته بررسی شود.

به عنوان مثال از کارکرد قطب ها انتظار داشته اند تا ظرف پنج سال به یک نقطه برسند.

اگر بعد از پنج سال به آن نرسیدند پس از آسیب شناسی به عنوان نمونه به این دست خواهند یافت که ایراد از نحوه تشکیل قطب ها است؛ بنابراین روش تشکیل قطب های علمی را تغییر می دهند.

همچنین این امکان وجود دارد که پس از بررسی مشخص شود، نحوه تشکیل قطب ها ایرادی نداشته و آن ارتباطی که به دنبال آن بوده اند شکل نگرفته است؛ در نتیجه دلیل عملکرد ضعیف هر قطب علمی را بیابند؛ به همین منظور است که بنده اعتقاد دارم وزارت علوم باید در مسئله قطب های علمی یک آسیب شناسی انجام دهد.


کلید واژه ها: علمی - دانشگاه - علوم - آموزش عالی - وزارت علوم - آیین نامه - دانشگاه شهید بهشتی - خبرگزاری - آموزش - خبرنگار - کشور - عملکرد - پایگاه - موسسه آموزشی - گزارش - سیستم - وزارت - شهید بهشتی - دانشگاه ها - رشته - عالی - شاهد - آیین - نامه - جهان - پیشرفته - آموزشی - پژوهشی - کارکرد - نظارتی

آخرین اخبار سرویس:
آمادگی دانشگاه ها برای پذیرش حضوری دانشجویان از یکم مهر

تهران با 30 شرکت دانش بنیان رتبه اول توسعه بانکداری دیجیتال را کسب کرد

تلسکوپ هابل شاهد انفجار یک ستاره بوده است

سطح مهارت دانشجویان و فارغ التحصیلان افزایش می یابد / همکاری مشترک دانشگاه تهران با علمی کاربردی ها

استخدام طراح و گرافیست، حسابدار در شرکت یکتا افروز در البرز

تهران با 30 شرکت دانش بنیان رتبه نخست توسعه بانکداری دیجیتال را کسب کرد

وام های دکتری با نرخ جدید به حساب دانشجویان واریز می شود

56 مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنان شناسایی شد

آخرین وضعیت واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه آزاد

اعلام میزان زکات فطریه در گلستان

آمادگی دانشگاه ها برای پذیرش حضوری دانشجویان

رییسی: بازگشایی دانشگاه ها از مهرماه 1400 / اساتید واکسینه می شوند + فیلم

کتاب نانو داروها و دارورسانی هوشمند منتشر شد

سومین موفقیت دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه در رقابت کرسی های آزاداندیشی

مطیعی: وام های ویژه دکتری با نرخ جدید به زودی به حساب دانشجویان واریز می شود

تکنیک جدید تلقیح لاپاروسکوپیک و تولد بچه گربه ها

امتحانات پایان ترم دانشگاه آنلاین شد!

پژوهشگران گروه برق دانشگاه اراک پروژه مشترک با شرکت توزیع برق همدان انجام دادند

بسته اینترنتی جدید برای اعضای هیات علمی

با تغییرات اقلیمی دیگر نمی توان به شیوه سنتی کشاورزی کرد

با تغییرات اقلیمی دیگر نمی توان به شیوه سنتی کشاورزی کرد

آمادگی دانشگاهها برای پذیرش حضوری دانشجویان/انتظار داریم دانشگاهیان در اولویت واکسن قرار بگیرند

وبینار نگارش صحیح رزومه تحصیلی و انگیزه نامه

آخرین وضعیت واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه آزاد/ قول مساعد برای واکسیناسیون دانشجویان داروسازی

آمادگی دانشگاهها برای پذیرش حضوری دانشجویان/انتظار داریم دانشگاهیان در اولویت واکسن قرار بگیرند

بسته اینترنتی جدید برای اعضای هیات علمی

ببینید: امتحانات پایان ترم دانشگاه آنلاین شد!

آغاز تزریق واکسن به افراد 75 سال به بالا در کردستان

آغاز تزریق واکسن کرونا به افراد 75 سال به بالا در کردستان

بسته اینترنتی جدید برای اعضای هیات علمی

ضرورتی که به چشم مبارک مسئولان نمی آید!

ضرورتی که به چشم مبارک مسئولان نمی آید!

بعد نظارتی در چاپ کتاب تقویت شود/ توزیع نامناسب اعتبارات پژوهشی کشور

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

چرا با هر باران، بحران در خیابان های شهر پرسه می زند؟ 

تولید ابزار برش از سرامیک/ محققان ایرانی سخت ترین الماسه جهان را می سازند

آموزش مجازی بخش جدایی ناپذیر دانشگاه ها شده است

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها

ارائه بسته اینترنتی جدید به اعضای هیئت علمی

ارائه بسته اینترنتی جدید به اعضای هیات علمی

امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

شناسایی 56 مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنان

مهلت استفاده از بسته اینترنتی جدید برای هیأت علمی دانشگاه ها تا اواسط مرداد

ارائه بسته اینترنتی جدید به اعضای هیات علمی

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 18 اردیبهشت

امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

خاکی: امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

نشست هم اندیشی اساتید و مسئولان آموزش عالی کشور

دانشگاه صنعتی اصفهان، دومین دانشگاه برتر کشور

کارگاه نصب دستگاه ردیاب خودرو (GPS) بر روی خودرو ها راه اندازی می شود

جزییات جدیدی از فعالیت آتشفشان ها در «مریخ»

«سبک زندگی سالم» اساس رشد متناسب سلامت و پیشگیری از بیماری ها است

امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

مجازی شدن امتحانات پایان ترم دانشگاه ها

امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شود

بسته اینترنتی 20 گیگ هدیه به هیات علمی دانشگاه ها

سمپوزیوم ژنتیک و سلول های بنیادی پایان اردیبهشت ماه مجازی برگزار می شود

تاریخ قطعی برگزاری آزمون های سراسری سال 1400 اعلام شد

ارائه 20 گیگا بایت اینترنت رایگان به اعضای هیات علمی دانشگاه ها

بالاخره هوا برای «محمدرضا گلزار» هم دونفره شد/ عکس

امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

بسته اینترنتی 20 گیگ هدیه به هیات علمی دانشگاه ها

آخرین فرصت شرکت در فراخوان جذب هیات علمی علوم پزشکی؛ امشب

آغاز ثبت نام مسابقه حفظ موضوعی در دانشگاه علوم پزشکی کرمان

امتحانات دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها

ابداع روشی نو درکنترل خوردگی خطوط لوله های نفت و گاز

وزارت علوم: امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

منطقه آزاد چابهار آماده میزبانی از شرکت های دانش بنیان شد

امشب آخرین فرصت شرکت در فراخوان جذب هیات علمی علوم پزشکی

3 انفجار پیاپی پایتخت افغانستان را لرزاند

بیست و نهمین کنفرانس مهندسی برق در دانشگاه امیرکبیر برگزار می شود

دوره «سیاستگذاری عمومی اجرایی» برگزار می شود

محیط های درمانی با کاشی های ضدباکتری ایران ساخت ایمن تر می شود

ارتباط هنر و پدافند غیرعامل

توزیع 10 هزار پرس غذای نذری به همت بسیج دانشجویی علوم پزشکی تبریز

برگزاری نمایشگاه مجازی لیله القدر در روز عید فطر

پلتفرم شناسایی و معرفی فرصت های کسب وکار ساخته می شود

ابداع روشی برای کنترل خوردگی و پایش خطوط لوله های نفت و گاز

مهلت ثبت نام در فراخوان جذب دانشگاه آزاد تا 15 خرداد

واکسن بزنید و از تخفیف شهریه برخوردار شوید

معاونان جدید اداری و مالی و پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی اسلامشهر معرفی شدند

ادامه ثبت نام جذب عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد تا 15 خرداد

قرآن غنی ترین مکتب اخلاقی است

نشست «راهبرد ها و چالش های دولت آینده» از سوی بسیج دانشگاه فرهنگیان چهارمحال و بختیاری برگزار می شود

فارس من| مورد عجیب دانشگاه آزاد؛ وقتی سامانه دانشجویان را در آستانه امتحانات به خاطر بدهی مسدود کردند!

آسیب شناسی منطقه آزاد سیستان

حقوق اردیبهشت دانشجو معلمان چگونه می باشد؟!

ابداع روشی سریع و دقیق برای ردیابی تقلب در سوخت

شکری: وزارت علوم هیچ نظارتی بر عملکرد قطب های علمی ندارد / عدم کارکرد قطب ها ی علمی در کشور

شکری: وزارت علوم هیچ نظارتی بر عملکرد قطب های علمی ندارد / عدم کارکرد قطب ها ی علمی در کشور