مطالب مرتبط:
بازدید اعضای کمیسیون امور داخلی کشور از مجتمع آب سنگین خنداب
چرا سریال گاندو ساخته شد؟
کلنگ زنی طرح توسعه امامزاده سید جعفر محمد (ع) یزد با حضور رییس سازمان اوقاف کشور‎
چرا سریال chr(034)گاندوchr(034) ساخته شد؟
بازدید هفته آینده اعضای کمیسیون امور داخلی کشور از مجتمع آب سنگین خنداب
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 فروردین 1400 ساعت 05:502021-04-14اقتصادي

چرا کشور های توسعه یافته به سمت مجتمع های پتروپالایشی رفته اند؟ / هیچ پالایشگاهی در دوره شیخ الوزرا ساخته نشد!


گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، چندین سال است که کشورهای پیشرو در صنایع نفتی به سمت ایجاد مجتمع های عظیم پتروپالایشگاهی رفته اند.

کارشناسان یکی از علت ها این استقبال را افزایش شدید تقاضای محصولات پتروشیمیایی درسالهای آینده می دانند.

- چرا کشور های توسعه یافته به سمت مجتمع های پتروپالایشی رفته اند؟ / هیچ پالایشگاهی در دوره شیخ الوزرا ساخته نشد! " مدیرعامل اسبق شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت گفت: سیاست هایی که در وزارت نفت دنبال شده سنتی بوده و در راستای توسعه پالایش و پتروپالایش نبوده است، علی رغم اینکه آقای وزیر نفت بیشترین سابقه وزارت نفت را دا شته ولی در دوره ایشان هیچ پالایشگاهی ساخته نشده است.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، چندین سال است که کشورهای پیشرو در صنایع نفتی به سمت ایجاد مجتمع های عظیم پتروپالایشگاهی رفته اند.

کارشناسان یکی از علت ها این استقبال را افزایش شدید تقاضای محصولات پتروشیمیایی درسالهای آینده می دانند.

طبق گزارش های موسسه EIA رشد محصولات پترو شیمیایی در کل دنیا تا سال 2030 ، 3.

2 درصد خواهد بود که این رقم با اختلاف بیش از باقی فرآورده های نفتی می باشد.

همچنین یکی دیگر از علل گرایش به احداث پتروپالایشگاه فروش آسان تر آن نسبت به نفت خام میباشد.

یعنی به دلیل تعدد بازارهای مقصد به راحتی تحریم پذیر نیست.

این ویژگی برای کشور ایران که همواره با تحریم های ظالمانه آمریکا درگیر است، بسیار مهم و حیاتی است.

مجموع این دلایل باعث شده تا کارشناسان حوزه نفتی و مالی اقدام به تدوین قانونی به منظور تسهیل تامین مالی پتروپالایشگاه ها کنند.

این قانون که به قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی موسوم شد در مجلس دهم تصویب شد.

در این قانون برای حل مشکل تامین مالی طرح های پتروپالایشی ایده "تنفس خوراک" مطرح شده است.

درواقع اعطای تنفس خوراک به پتروپالایشگاههای احداث شده نوعی مشوق اقتصادی برای سرمایه گذاری در این طرح ها ایجاد میکند .

در روش تنفس خوراک پتروپالایشگاه های احداث شده از شروع بهره برداری خوراک رایگان دریافت میکنند واین موضوع تا زمانی ادامه دارد که ارزش خوراک دریافت شده برابر هزینه ی سرمایه احداث پتروپالایشگاه شود.

سپس مجریان طرح ها این مبلغ دریافتی در قالب تنفس خوراک را به صورت یک وام 8 ساله به صندوق توسعه ملی بازپرداخت می کنند .

در این راستا برای بررسی دقیق تر لزوم احداث پتروپالایشگاه و بررسی توانمندی های داخلی در حوزه های تامین مالی طرح های پتروپالایشی، و فناوری این واحدها با فرهاد احمدی؛ مدیرعامل اسبق شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت به گفتگو نشستیم که در ادامه تقدیم می شود.

تعریف و اهمیت پتروپالایشگاه به طور کلی تعریف پتروپالایشگاه چیست؟ آیا پالایشگاه های پیشرفته ای که در ایران وجود دارد را می توان پالایشگاه به حساب آورد؟ پتروپالایشگاه همانطور که از معنی لغوی اش پیداست پالایشگاهی است که پشتش به محصولات و واحدهای پتروشیمی منتهی بشود.

یعنی تلقی اینکه ما یک واحد پالایشی را با یک واحد پتروشیمی ادغام بکنیم یا دو واحد کنارهم بزنیم نیست.

همانگونه که میدانید نفت خام ابتدا باید پالایش شود و پس از پالایش باید به واحدهای پتروشیمی ارسال شود.

هدف از پتروپالایشگاه ها تکمیل زنجیره ارزش افزوده فراورده های پالایش و نفتی است.

ما در کشورمان یک واحد پالایشگاه امام خمینی اراک هست که یک واحد پتروشیمی داره و پالایشگاه قدیمی آبادان که آن هم یک واحد پتروشیمی دارد.

بنابراین، واحدهای پتروشیمی در کشور جدا است و بعضاً خوراکشان هم جداست و پالایشگاه هایمان صرفا به سمت ماهیت پالایشگاهی پیش رفته اند اما انشاء الله در طرح های پتروپالایشی که تعریف شده و قانون مصوب کرده حرکت به سمت احداث واحدهای پتروپالایشگاهی به منظور تکمیل زنجیره ارزش است.

اهمیت احداث پتروپالایشگاه ها در چیست؟چرا بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا به سمت احداث مجتمع های پتروپالایشی رفته اند؟ طبیعی است که دنیا به سمت سوخت های پاک میرود و بحث آلایندگی زیست محیطی جدی است و پیشرفت و تمرکز در بحث سوخت های فسیلی نخواهد بود.

خب ما وقتی در برنامه مان توسعه سوخت های فسیلی مثل بنزین و گازوییل و.

نباشد، حرکت به سمت واحدهای پتروشیمی و محصولات پترو شیمیایی خواهد بود بنابراین ارزش آن هم از جهت اقتصادی و هم از جهت زیست محیطی بالاتر است.

در دنیا محصولات پتروشیمیایی نزدیک به شش هزار محصول تولید شده است، در حالی که در ایران تنها هفتاد-هشتاد محصول تولید می شود، بنابراین پتروپالایشگاه ها از دو جنبه حائز اهمیت هستند: اولا از جنبه زیست محیطی و سوخت های پاک و ثانیا از جهت صرفه اقتصادی.

بنابراین ما باید به این سمت حرکت کنیم.

جایگاه ایران در صنعت پتروپالایشگاه چگونه است؟ متاسفانه ما در این بحث خیلی عقب افتاده ایم در حالی که در مجموع منابع نفت و گاز جایگاه اول را در دنیا داریم ولی از نظر حرکت به سمت تکمیل زنجیره ارزش و درآمدهای آن بسیار عقب هستیم.

سیاست هایی که در وزارت نفت دنبال شده اولا سیاست های سنتی بوده و ثانیا در راستای توسعه پالایش و پتروپالایش نبوده است.

علی رغم اینکه آقای وزیر نفت بیشترین سابقه وزارت نفت را دا شته است ولی در دوره ایشان هیچ پالایشگاهی ساخته نشده است.

دلیل تاکید ما هم بر ساخت پالایشگاه این است که اولین مرحله که بتوان از نفت خام استفاده کرد، منهای فروش نفت خام، صنعت پالایشگاه است.

بنابراین پالایشگاه یک صنعت مادر است و باید به آن توجه شود.

در مورد گاز هم ابتدا باید پالایش شود.

بنابراین پالایشگاه باید نقطه شروع این صنعت باشد طبیعی است که شما هر صنعتی را تا نقطه انتهایی آن حرکت نکنید به ارزش افزوده بالایی دست پیدا نمی کنید.

شما کشورهای اطراف ما مثل عربستان را ملاحظه کنید، در رتبه دهم کشورهای صادرکننده محصولات پتروشیمیایی است.

کشور ما اصلا در این رتبه بندی وارد نشده است.

امیدواریم که در دولت بعد با طرح هایی که تصویب شده همتی شکل بگیرد که ما به رتبه و جایگاه خودمان در اقتصاد نفت برسیم.

توانمندی و فناوری ساخت پتروپالایشگاه در ایران چه فناوری هایی برای ساخت پتروپالایشگاه در دنیا وجود دارد و استفاده می شود؟ آیا این فناوری ها در کشور وجود دارد؟ بله ما بعد از این همه پتروشیمی و پالایشگاهی که زدیم لایسنس و دانش فنی آن را در اختیار داریم.

همانطور که عرض کردم، برخی از این فناوری ها را ما پیشتر در برخی پالایشگاه ها استفاده کردیم اما اخیرا یک فناوری جدیدی در دنیا استفاده می شود به نام crude oil to chemical یا همان COTC فرایند پتروپالایشگاه را تجمیع کرده و دستیابی به این فناوری هم خیلی مشکل نیست.

لایسنس و دانش فنی هیدروتریت یا تسویه کردن محصولات پالایشی وجود دارد و بدون کمک دیگران میتوانیم این کارو بکنیم.

و واقعیت هم همین است که اگر ما پس از صد سال نتوانیم چنین کاری در صنعت نفت کنیم لایق بدترین ها هستیم.

به نظر بنده اگر همت و اراده مسئولین بر این قرار بگیرد ما نیاز به هیچ کمکی از خارج از کشور نداریم .

به نظر شما توانمندی ساخت و مدیریت همزمان 8 ابرپروژه پتروپالایشی در کشوروجود دارد؟ پتانسیل برای این کار وجود دارد.

همانطور که قبلا هفت پروژه پالایشی در دولت نهم و دهم کلید خورد و حتی تا مرحله انجام قرارد با لایسنسورها رفت و پس از عوض شدن دولت ، رویکردی بر تکمیل این پروژه ها نداشت و تنها یکی از آنهاکه ستاره خلیج فارس بود به نتیجه رسید.

ما هدفمان جلوگیری از خام فروشی است و بنابراین اولا باید سیاست افزایش تولید را پیش بگیریم و ثانیا به سمت ایجاد ارزش افزوده و فناوری های جدید حرکت کنیم.

در مجموع مشکلی ازین جهت نیست فقط بحث مدیریت و گذاشتن نیروهای باتجربه در هر کاری لازم و ضروری است.

صحبت بنده به عنوان یک کارشناس نفتی این است که کار را بدهند به همان کارشناسان نفتی، همانطور که شما برای بیماری به پزشک متخصص مراجعه میکنید برای پروژه های نفتی هم باید به همان کارشناسان و حتی شرکت های نفتی مراجعه کنید.

بنابراین اگر مجریان با سابقه نفتی باشند حتما پروژه ها با موفقیت به پایان می رسند.

تامین مالی و نقش قانون توسعه ی پتروپالایشگاهها آیا توانایی تامین مالی این پروژه های نفتی در کشور وجود دارد؟ قانون مصوب مجلس و بازار سرمایه چه کمکی می تواند به این بحث بکند؟ ببینید این بحث تنفس خوراک که در قانون دیده شده و بیش از یک سال ونیم روی آن کار شد، وظیفه وزارت نفت به عنوان رگولاتور دیده شده و اگر این مشکلات قابل حل نبود اصلا به این هشت پروژه مجوز داده نمی شد.

همین الان هم در شرایط فعلی اگر بتوانیم تضمین منابع مالی یا ساوارین گارانتی بدهیم حتی میتوانیم فاینانس خارجی رو هم داشته باشیم.

با این روش استفاده از سرمایه مردمی که در قانون آمده، نقدینگی سرگردان که به گفته مسئولین خیلی زیاد هم هست به سمت تولید هدایت می شود.

از طرف دیگر صندوق توسعه ملی در این قوانین دیده شده و به نظرم اگر مجری درستی برای این طرح ها گذاشته بشود انجام آنها کار سختی نیست.

بی توجهی دستگاههای مربوط به ساخت پتروپالایشگاه با توجه به اینکه بیش از یک سال و نیم از تصویب این قانون می گذرد، دلیل این تعلل طولانی مدت را چه می دانید؟ چه اقداماتی باید انجام بشود که هرچه سریعتر ساخت پتروپالایشگاه در کشور شروع شود؟ بخشی از انجام این طرح مربوط به بخش خصوصی هست و بخش دیگر مربوط به بخش دولتی و وزارت نفت است.

طبیعتا اگر وزارت نفت کار را تسهیل کند و موانع را بردارد خود بخش خصوصی باقی کار را جلو می برد و وزارت نفت به عنوان رگولاتور و تسهیلگر کارش را انجام میدهد.

همانطور که پیش بینی هم میشد.

مجموعه دولت به استقبال این طرح ها نرفت و حتی طرح را دیگران نوشتند و وزارت نفت آیین نامه اجرایی آن را نوشت و پس از مدتی هشت طرح را تصویب کردند اما هنوز مجوزها به طور کامل داده نشده و موانعی وجود دارد.

امیدواریم با نامگذاری سال جدید به عنوان مانع زدایی، این مشکلات حل شود.

گویا برخی مشکلات با صندوق توسعه هست که هنوز حل نشده و امیدواریم که هرچه زودتر حل بشود.

همانطور که عرض کردم مجری اگر مجری درستی باشد و اهتمام کافی را دا شته با شد انجام این پروژه ها شدنی است ولی اگر درقالب تعاریف و از سر ناچاری باشد کار به موفقیت نمی رسد.

حرف آخر در پایان لازم است دوباره تاکید کنم که ما باید از خام فروشی پرهیز کنیم پس باید به سمت تولید و پتروپالایشگاه سازی حرکت کنیم.

از طرف دیگر سهم ما در اقتصاد نفتی نیا چقدر است؟ چقدر از حجم تولیدات نفتی دنیا را توانسته ایم به خودمان اختصاص دهیم؟ برخی کشورها که اصلا منابعی ندارند جایگاه خودشان را در این صنعت به دست آوردند.

مثلا کره جنوبی و سنگاپور چه چیزی دارند که یکی از ده شرکت برتر اقتصاد نفتی را دارند.

چرا ما نتوانسته ایم ازین نعمت خدادادی استفاده کنیم و کمک به اقتصاد و معیشت مردم کنیم؟ من از همین فرصت هم استفاده میکنم و میگویم برای یکبار هم که شده وزیر نفت را از خود نفتی ها بگذارید تا شاید کار بهتر انجام شود.

بهر حال تخصص و تجربه کارگر است.

بنابراین توصیه بنده این است که ما بتوانیم سهم خودمان را از اقتصاد نفت بدست بیاوریم چه در بحث محصولات،چه در بحث تجهیزات و چه در بحث درآمد نفتی.

انشاءالله که در این قرن جدید کشور ما بتواند به این سمت حرکت کند.


کلید واژه ها: پالایش - وزارت نفت - کشور - خبرگزاری - توسعه - اقتصادی - رفته - دوره - پیشرو - صنایع - وزارت - کارشناسان - آقای وزیر - گروه - نفتی - مدیرعامل - عظیم - وزیر نفت - شرکت ملی - استقبال - بیشترین - محصولات - ساختمان - مهندسی - افزایش - یکی از - آینده - سیاست - ایشان - سابقه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام یکنفر فنی فوری

استخدام ویزیتور .بازار یاب .راننده ایسوزو

منشی خانم جهت انجام امورات دفتری

تکنسین تعمیرات انواع لوازم خانگی

استخدام سرپرست فروش،حسابدار،کارمند فروش خانم و آقا

درخشش دارالقرآن شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه مرکزی در کشور

طوفان شن؛ بلایی که گریبان گیر کاشان شده است/ سودجویان عامل از بین رفتن درختان تاغ شدند

دفاع کیهان از تولد نوزادان ناقص و مریض

کارگر فنی جوشکار نصاب تکنیسین راننده نصب

کارشناس فروش با تجربه

استخدام فروشنده باتجربه

استخدام سرپرست فروش مواد غذایی و بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی در تهران

استخدام سرویسکار در معدن (سنگ اهن)

کسب رتبه برتر دارالقرآن شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه مرکزی در کشور

راه اندازی 6 موزه جدید در مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی

اختصاص 30 درصد اعتبارات طرح جهش مسکن به کارگران

استخدام نقشه کش (مهندس مکانیک) مسلط به Catia در گروه صنعتی ناب تک در اصفهان

تولید؛ ارمغان جرئت در کسب و کار است / چالش های اجتماعی کارآفرینی زنان

چهره بی نقص طراحی شده ی آشا محرابی /عکس

این بار چین، بازار رمزارزها را به هم ریخت

دفاع کیهان از تولد نوزادان ناقص و مریض

پا پس کشیدن بخش خصوصی از واردات واکسن/ علت این اقدام خصوصی ها معلوم شد

استخدام برنامه نویس Front End در شرکت مهندسی هوشمندسازگان در تهران

نصب و راه اندازی سیستم دوربین مدار بسته و دزدگیر

استخدام فروشنده و اپراتور تلفنی

استخدام چرخکار خانم

استخدام خانم.

استخدام 4 عنوان شغلی در صنایع تولیدی لوله سبز همگام در تهران

استخدام کمک حسابدار و سرپرست انبار در گروه تولیدی ژیوان زیست فناوری روژه

استخدام کارشناس اداری در شرکت تسلاکالا در تهران

کیهان: غربالگری تحمیل هزینه های مالی و روحی به زوجین است

ضربه هدفمند به سارقان کابل و خریداران آن/ پلمب 2 واحد ضایعاتی متخلف

تازه ترین قیمت آپارتمان در تهران/ تعداد فایل های فروش کاهش داشته

منشی جهت نمایشگاه اتومبیل

نیرو خانم جهت پیگیری و انجام امور اداری

تعدادی راننده با اتومبیل شیفت روز و شب

ریزش محسوس تقاضا برای خودرو با قیمت نامعلوم

عینک خاص و مافیایی رضا داوود نژاد /عکس

بنای ایران| برنامه ای برای رهایی اقتصاد از فقر و یارانه های بی هدف/ بازار متشکل انرژی قیمت گذاری را به مردم می سپارد

تبدیل پلاستیک به سوخت جت در کمتر از یک ساعت

عواقب سنگین ممنوعیت ارز دیجیتال

از «سالروز تولد محمد مصدق» تا «بازگشت شورای رقابت به قیمت خودرو»

به یک نفر کارگر ساده یا کارمند آقا نیازمندیم

کار در رستوران و کافه

استخدام منشی کارواش

نیازمند خیاط خانم

**استخدام خانم جهت انجام کلیه امور دفتر وکالت**

استخدام نیرو عجله کنید دفتری وحراست...

کارشناس فروش حضوری فوری

خوراک چگونه گران شد؟

استخدام کارشناس فروش در شرکت اطلس بنیاد جنوب در تهران

استخدام کارگر ساده آقا با حقوق و بیمه در کاوان صنعت نوین فرم از تهران

قیمت طلای جهانی امروز، 1400/02/29

کاهش 25 درصدی زاد ولدها طی 4سال/ بحران جانشینی در 23 استان یک فاجعه جمعیتی است

عرضه گرانِ خانه های خالی در بازار اجاره

افزایش صادرات گاز گازپروم به کشورهای غیرعضو سی آی سی

از عاشقان آهن و بتن تا فرونشت و بی آبی

فرصت کارآموزی برای ورود به بازار کار به روش

آموزش و اشتغال تعمیرات بردهای الکترونیکی

استخدام چرخکار و وسط کار خانم

استخدام کارشناس ورودی در شرکت جنرال کب پارس در البرز

استخدام بازاریاب حضوری و تلفنی در مجموعه شهر خرید در خوزستان

استخدام کارشناس فروشگاه های زنجیره ای در کشت و صنعت آرین طعم خزر در تهران

استخدام تکنسین تعمیر صوتی و تصویری در گروه صنعتی انتخاب در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در چاپ دیجیتال تاش لوح رنگ در تهران

قیمت بیت کوین، امروز 1400/02/29

جنس از ما فروشگاه از شما

استخدام سیمانکار حرفه ای،دیوارچینی هبلکس

فروشنده اینستاگرام

ثبت نام رانندگان اسنپ ماشین، موتور، وانت

حمله کیهان به طرح غربالگری و دفاع از تولد نوزادان ناقص و مریض/ در کشورهای پیشرفته،غربالگری وجود ندارد

استخدام ویزیتور آرایشی بهداشتی

استخدام ناخن کار ماهر و مژه کار ماهر

دفتر دار و بازاریاب

فروشنده ساز و آلات موسیقی

استخدام پیک موتوری در آشپزخانه بهونه

استخدام فروشنده در فروشگاه بانک در تهران

با تنوع محصولات بازاریابی

بسته بند آماتور خانم مجیدیه

کارمند فروش خانم

سرمایه گذار

نیازمند فروشنده 2 شیفت آقا مسلط فن بیان خرس فروشی

استخدام پیک موتوری در فست فود

استخدام تولید کننده محتوا با مزایا در شرکت رویا سازان بکر اندیش در تهران

وعده کاهش قیمت ها،وارونه محقق شد/گرانی عجیب در پایان عمر دولت

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارگر ساده با حقوق و بیمه در کاوان صنعت نوین فرم از البرز

سلفی از نمای نزدیکِ بهنوش بختیاری /عکس

راه هست-30| راهکارهای دولت آینده برای جلوگیری از ایجاد مفاسد اقتصادی چیست؟+ویدئو

برنامه صندوق نوآوری برای انتشار فهرست محرمانه تسهیلات دانش بنیان

10 ترفند هوشمندانه رستوران داران که جیب شما را خالی می کند

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش در خانه سازی پارس مان سازه در تهران

استخدام نقشه کش صنعتی آقا در شرکت معتبر تولیدی در شهرک صنعتی نصیرآباد

استخدام حسابدار در شرکت معتبر تولیدی کاغذ اندیشه ماندگار در البرز

استخدام مدیر فروش (مواد غذایی) و حسابدار در پایا تجارت والا در تهران

حال خوش این روزهای مجری جنجالی /عکس

پبک موتوری برای فروشگاه ایساکو(پورسانت+حقوق ثابت)

پیک موتوری با موتور نیم شیفت و تمام شیفت

دوخت راسته دوزی خیاط و چرخکار

جذب نیروی خانوم نیمه وقت برای آشپزخانه + ناهار

چرا کشور های توسعه یافته به سمت مجتمع های پتروپالایشی رفته اند؟ / هیچ پالایشگاهی در دوره شیخ الوزرا ساخته نشد!

چرا کشور های توسعه یافته به سمت مجتمع های پتروپالایشی رفته اند؟ / هیچ پالایشگاهی در دوره شیخ الوزرا ساخته نشد!