موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - استقلال و پرسپوليس - رتبه بندي معلمان - فرهاد مجيدي - جمعيت هلال احمر - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - برگزاري حضوري امتحانات - پژوهش و فناوري - حضرت علي (ع) - درباره فردوسي پور - رخشان - محمدرضا ترابي - انتخابات مجلس دانش آموزي - غلامعلي پورعطايي - قبيله كايان - نوسازي ناوگان - صمد نيكخواه - يحيي صادقي - هنر براي هنر - مصطفي كارخانه - همام طارق

مطالب مرتبط:
«محیا» زنجیره تولید را به رسمیت شناخت/ پاسخ مثبت واحدهای تولید کشور به «محیا» / بانک صادرات ایران سال گذشته تامین کننده اصلی طرح های پتروشیمی کشور بود
بازگشت نفت ایران به بازار در سال سخت تعطیلی/ چاه ها آماده اند؟
«محیا» زنجیره تولید را به رسمیت شناخت/پاسخ مثبت واحدهای تولید کشور به «محیا» /بانک صادرات ایران سال گذشته تامین کننده اصلی طرح های پتروشیمی کشور بود
قیمت خودروهای ایران خودرو و سایپا امروز سه شنبه 24 فروردین 1400
بایدن: «ان شاء الله» عید فطر سال بعد را در کاخ سفید جشن می گیریم
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 فروردین 1400 ساعت 12:452021-04-13دانش

ایران در سال 99 چند بار لرزید؟


در سال گذشته از سوی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران تعداد 10740 زمینلرزه پایش و ثبت شد که از این بین تعداد 18 زمینلرزه دارای بزرگی بیش از 5 بودند.

بزرگترین زمینلرزه سال گذشته در روز 30 خرداد 99 در آراد استان فارس به بزرگی 7.

- در سال گذشته از سوی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران تعداد 10740 زمینلرزه پایش و ثبت شد که از این بین تعداد 18 زمینلرزه دارای بزرگی بیش از 5 بودند.

بزرگترین زمینلرزه سال گذشته در روز 30 خرداد 99 در آراد استان فارس به بزرگی 7.

5 به ثبت رسید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ژئوفیزیک‏ به‏ مفهوم‏ "فیزیک‏ زمین"‏، "جو" و "اقیانوس ‏ها" است و علمی است که به بررسی پارامترهای مختلف فیزیکی کره زمین می پردازد.

وظیفه اصلی‏ علم‏ ژئوفیزیک‏، مطالعه فرایندهای‏ فیزیکی‏ است‏ که‏ در سیاره زمین‏ و منظومه شمسی‏ رخ‏ می ‏دهد؛ چرا که شناخت‏ پدیده ‏های‏ مرتبط‏ با تحول‏ات زمین، جو و اقیانوس ها برای‏ تامین‏ نیازهای اساسی‏ زندگی‏ انسان‏ ضروری‏ است.

بر این اساس ‏اتحادیه‏ بین المللی‏ شورای‏ تحقیقات (IUS) و اتحادیه‏ بین ‏المللی‏ علوم (IUS) از ژوییه‏ 1957 تا دسامبر 1958 را سال‏ "ژئوفیزیک"‏ نامگذاری کرد و از تمامی‏ ملل‏ مختلف‏ درخواست‏ همکاری‏ جهانی‏ برای‏ توسعه‏ و پیشبرد این‏ علم‏ کرد و در راستای‏ تحقق‏ این‏ هدف‏، مؤسسه‏ ژئوفیزیک‏ دانشگاه‏ تهران‏ در سال‏ 1957 میلادی‏ مطابق‏ با 1336 هجری‏ شمسی‏ پای‏ه گذاری‏ شد.

مؤسسه ژئوفیزیک‏ در بدو تاسیس‏ با سه‏ بخش‏ زلزله‏ شناسی‏، ژئومغناطیس‏ و گرانی‏ سنجی‏ آغاز به‏ فعالیت‏ کرد و به‏ تدریج‏ در زمینه ‏های‏ آموزشی‏، پژوهشی‏ و کاربردی‏ علم‏ ژئوفیزیک‏ گسترش‏ یافت‏.

این موسسه در سال گذشته در سال 1399 در حوزه آموزش پیشنهاد ایجاد رشته جدید "علوم فضایی" در مقطع کارشناسی ارشد را ارائه کرد که به تایید شورای برنامه ریزی دانشگاه رسید، ضمن آنکه تعداد 70 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و 16 دانشجو در مقطع دکتری در کلیه رشته های موجود در موسسه پذیرش شدند و از سوی دیگر 44 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و 61 دانشجو در مقطع دکتری در کلیه رشته های موجود در موسسه فارغ التحصیل شدند.

در حال حاضر این موسسه دارای 41 عضو هیأت علمی است که شامل 9 استاد، 9 دانشیار و 23 استادیار می شوند.

علاوه بر آن، این موسسه در بخش روابط بین الملل موفق به تمدید دوره فرصت مطالعاتی 4 نفر از دانشجویان مقطع دکتری شد، ضمن آنکه 4 نفر از دانشجویان دکتری این موسسه به دانشگاه برای استفاده از فرصت مطالعاتی 6ماهه معرفی شدند.

دستاوردهای یک ساله تحقیقاتی موسسه ژئوفیزیک در سال 99 "انجام 4 طرح پژوهشی بنیادی و 61 طرح پژوهشی کاربردی" از مهمترین دستاوردهای این موسسه در سال گذشته در حوزه پژوهشی به شمار می رود.

علاوه بر آن محققان این موسسه موفق به چاپ 39 مقاله علمی پژوهشی در نشریات معتبر داخلی و 85 مقاله نمایه شده WOS در مجلات بین المللی و چاپ 98 مقاله در مجموعه مقالات همایش های داخلی و 28 مقاله در مجموعه مقالات همایش های بین المللی شدند.

تألیف و ترجمه 2 کتاب یک مورد تألیف کتاب و یک مورد ترجمه کتاب از دیگر دستاوردهای تحقیقاتی محققان این موسسه است.

جذب 2 نفر پژوهشگر پسا دکتری، انتقال آزمایشگاه فیزیک ابر و آزمایشگاه دینامیک شاره های ژئوفیزیکی به ساختمان شماره 3 و تکمیل تجهیزات آزمایشگاهی آنها، ایجاد آزمایشگاه اقیانوس شناسی از دیگر اقدامات موسسه ژئوفیزیک در حوزه پژوهشی در سال گذشته است.

توسعه مرکز لرزه نگاری کشوری احداث، تجهیز و راه اندازی 5 ایستگاه لرزه نگاری دائمی شامل ایستگاه های "شوراب طبس" در استان خراسان جنوبی، "سقز و سنندج" در استان کردستان، "لوجلی" شیروان در استان خراسان شمالی و "کماسی" در استان کرمانشاه" از اقدامات موسسه ژئوفیزیک در سال گذشته در حوزه توسعه مراکز لرزه نگاری است.

طراحی و اجرای ارتباط رادیویی با دو تکرارکننده جهت بهینه سازی ارتباط ایستگاه "آلموقولاق" استان همدان از دیگر اقدامات این موسسه به شمار می رود.

این ایستگاه مشکل ارتباطی داشت و عملا داده پیوسته و مطلوبی نداشت که با اقدامات انجام شده این مشکل برطرف شد.

علاوه بر آن این موسسه موفق به آماده سازی سازه جهت راه اندازی ایستگاه "نهاوند" در استان همدان شد؛ چرا که این سازه متعلق به صدا و سیمای همدان است که با هماهنگی استانداری و ارگان مربوط به موسسه ژئوفیزیک واگذار شده است.

تعیین مکان، نوفه سنجی و آماده سازی زیرساخت احداث هفت ایستگاه لرزه نگاری در استان کرمان در قالب تفاهم نامه منعقد شده بین استانداری کرمان و موسسه ژئوفیزیک، راه اندازی ایستگاه موقت "بزمان" در استان سیستان و بلوچستان به منظور بررسی مقطعی زمینلرزه های منطقه، اجرای "ارت" برای ایستگاه "سراب" شبکه لرزه نگاری تبریز از محل اعتبارات استانی به منظور حفاظت بهتر از تجهیزات حساس لرزه نگاری ایستگاه و بهینه سازی ارتباط رادیویی ایستگاه "آفریز" در استان خراسان جنوبی از دیگر اقدامات این موسسه در حوزه توسعه مرکز لرزه نگاری کشوری است.

علاوه بر آن، این موسسه اقداماتی چون تعمیر اساسی و آماده سازی ایستگاه قدیمی "ایلپا 6 "متعلق به شبکه لرزه نگاری تهران، به روزرسانی 8 ایستگاه لرزه نگاری شهمیرزاد در استان سمنان و رامشه در استان اصفهان، طراحی، کدنویسی و اجرای سایت داخلی جدید مرکز لرزه نگاری کشوری، مجازی سازی سرورهای مرکز لرزه نگاری کشوری (هم اکنون سرورهای مرکز به صورت مجازی و با کیفیت بهتر، سرعت بالاتر و امنیت بیشتر در حال بهره برداری است) را در کارنامه فعالیت های خود در سال گذشته به ثبت رساند.

همچنین این موسسه موفق به راه اندازی سرور VOIP اختصاصی موسسه به جهت ارتباط صوتی شبکه های لرزه نگاری مستقل از مجاری مخابراتی شد.

پیش از این موسسه از سرورهای دانشگاه برای این منظور استفاده می کرد که همواره با مشکل مواجه بود.

ارائه طرح ارتقاء و بسترسازی دیتاسنتر مرکز لرزه نگاری کشوری به جهت افزایش کیفیت و امنیت داده های ارزشمند لرزه نگاری، اجرای عملیات ساخت 3 ایستگاه لرزه نگاری در استان فارس و نظارت به اجرای ساخت 2 ایستگاه در استان کهگیلویه و بویراحمد و یک ایستگاه در استان کردستان، تجهیز 22 ایستگاه لرزه نگاری به تجهیزات محافظتی (ارستر پاور، شبکه و آنتن) به جهت حفاظت از تجهیزات گران قیمت لرزه نگاری، تهیه گزارش لرزه خیزی در پاسخ به درخواست های مدیریت بحران کشور و استانداری ها، پالایش و آرشیو زمینلرزه های ثبت شده در پایش به صورت دایرکتوری های مجزا، زمینلرزه های Tele و Pik Fileهای زمینلرزه ها، ایجاد بستر ftp به منظور انتقال برخط امن داده های لرزه ای از شبکه های لرزه نگاری به مرکز.

جایگزین سیستم سنتی ارسال داده ها از طریق هارد و فلش از دیگر اقدامات این موسسه است.

مدیریت شیفت های پایش با وجود شیوع بیماری کرونا از دیگر اقدامات موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران است، به طوری که بدون هیچ گونه مشکلی کارشناسان شیفت به ثبت و تحلیل زمینلرزه ها پرداختند و تعداد 10740 زمینلرزه در پایش ثبت و آرشیو شد که از بین آنها تعداد 18 زمینلرزه دارای بزرگی بیش از 5 بودند.

بزرگترین زمینلرزه سال گذشته در روز 30 خرداد 99 در آراد استان فارس به بزرگی 7.

5 به ثبت رسید.

مرکز مطالعات پیش نشانگرهای زلزله قرارداد برای ساخت و خرید 8 دستگاه گیرنده رادیویی VLF/lF به منظور راه اندازی پایش یونسفری، انعقاد قرارداد برای خرید 8 دستگاه لرزه نگاری پرتابل سرتیموس گورالپ انگلستان به منظور راه اندازی پایش پیش نشانگرهای لرزه ای، تجهیز اتاق پایش پیش نشانگرها شامل خرید سرور، کامپیوتر، تجهیز اتاق پایش، مانیتور و غیره، راه اندازی پایش لرزه ای و ارتباط آنلاین با شبکه لرزه نگاری به منظور بررسی تغییرات سرعتی در زمین و تلاش برای انعقاد تفاهم نامه با سازمان ثبت اسناد کشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح به منظور دریافت داده های موقعیت سنجی به منظور محاسبه چگالی الکترونی از اقدامات این موسسه برای توسعه پیش نشانگرها است.

مرکز تقویم یکی از بخش های موسسه ژئوفیزیک مرکز تقویم است که محققان این بخش در سال گذشته موفق به استخراج و تنظیم تقویم سال های 1400 و 1401 هجری شمسی شدند.

استخراج اوقات شرعی داخل کشور شامل مراکز استان ها، شهرهای دور و نزدیک، استخراج اوقات شرعی خارج از کشور از جمله لبنان، استرالیا و آمریکا، صدور اطلاعیه در مورد خورشیدگرفتگی اول تیر سال گذشته و رصد آن و صدور اطلاعیه در مورد زمان پایان قرن چهاردهم و آغاز قرن پانزدهم هجری شمسی از دیگر اقدامات مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به شمار می رود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران - ژئوفیزیک دانشگاه تهران - زمین - ژئوفیزیک - دانشگاه تهران - تعداد - گذشته - استان فارس - بزرگترین - دانشگاه - اقیانوس - تهران - استان - موسسه - خرداد - فارس - پایش - کره زمین - منظومه - مطالعه - پدیده - گزارش - مختلف - سیاره - بررسی - وظیفه - سال 99 - علمی

آخرین اخبار سرویس:
اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 18 اردیبهشت

امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

خاکی: امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

نشست هم اندیشی اساتید و مسئولان آموزش عالی کشور

دانشگاه صنعتی اصفهان، دومین دانشگاه برتر کشور

کارگاه نصب دستگاه ردیاب خودرو (GPS) بر روی خودرو ها راه اندازی می شود

جزییات جدیدی از فعالیت آتشفشان ها در «مریخ»

«سبک زندگی سالم» اساس رشد متناسب سلامت و پیشگیری از بیماری ها است

امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

مجازی شدن امتحانات پایان ترم دانشگاه ها

امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شود

بسته اینترنتی 20 گیگ هدیه به هیات علمی دانشگاه ها

سمپوزیوم ژنتیک و سلول های بنیادی پایان اردیبهشت ماه مجازی برگزار می شود

تاریخ قطعی برگزاری آزمون های سراسری سال 1400 اعلام شد

ارائه 20 گیگا بایت اینترنت رایگان به اعضای هیات علمی دانشگاه ها

بالاخره هوا برای «محمدرضا گلزار» هم دونفره شد/ عکس

امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

بسته اینترنتی 20 گیگ هدیه به هیات علمی دانشگاه ها

آخرین فرصت شرکت در فراخوان جذب هیات علمی علوم پزشکی؛ امشب

آغاز ثبت نام مسابقه حفظ موضوعی در دانشگاه علوم پزشکی کرمان

امتحانات دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها

ابداع روشی نو درکنترل خوردگی خطوط لوله های نفت و گاز

وزارت علوم: امتحانات پایان ترم دانشگاه ها مجازی برگزار می شوند

منطقه آزاد چابهار آماده میزبانی از شرکت های دانش بنیان شد

امشب آخرین فرصت شرکت در فراخوان جذب هیات علمی علوم پزشکی

3 انفجار پیاپی پایتخت افغانستان را لرزاند

بیست و نهمین کنفرانس مهندسی برق در دانشگاه امیرکبیر برگزار می شود

دوره «سیاستگذاری عمومی اجرایی» برگزار می شود

محیط های درمانی با کاشی های ضدباکتری ایران ساخت ایمن تر می شود

ارتباط هنر و پدافند غیرعامل

توزیع 10 هزار پرس غذای نذری به همت بسیج دانشجویی علوم پزشکی تبریز

برگزاری نمایشگاه مجازی لیله القدر در روز عید فطر

پلتفرم شناسایی و معرفی فرصت های کسب وکار ساخته می شود

ابداع روشی برای کنترل خوردگی و پایش خطوط لوله های نفت و گاز

مهلت ثبت نام در فراخوان جذب دانشگاه آزاد تا 15 خرداد

واکسن بزنید و از تخفیف شهریه برخوردار شوید

معاونان جدید اداری و مالی و پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی اسلامشهر معرفی شدند

ادامه ثبت نام جذب عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد تا 15 خرداد

قرآن غنی ترین مکتب اخلاقی است

نشست «راهبرد ها و چالش های دولت آینده» از سوی بسیج دانشگاه فرهنگیان چهارمحال و بختیاری برگزار می شود

فارس من| مورد عجیب دانشگاه آزاد؛ وقتی سامانه دانشجویان را در آستانه امتحانات به خاطر بدهی مسدود کردند!

آسیب شناسی منطقه آزاد سیستان

حقوق اردیبهشت دانشجو معلمان چگونه می باشد؟!

ابداع روشی سریع و دقیق برای ردیابی تقلب در سوخت

زمان انتخاب واحد پروژه و کارآموزی دانشگاه صنعتی سهند اعلام شد

ادامه ثبت نام جذب عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد تا 15 خرداد

آماده سازی ساختمان فدک برای استقرار واحد های فناور مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز

همایش بین المللی «انسان شناسی در حکمت ابن سینا» برگزار می شود

تجلیل از استادان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر

قرآن؛ غنی ترین مکتب اخلاقی

ثبت نام در فراخوان جذب هیئت علمی دانشگاه آزاد تا 15 خرداد ادامه دارد

مهلت ثبت نام کلاس مجازی «آشنایی با طب ایرانی» 20 اردیبهشت ماه پایان می یابد

زمان برگزاری آزمون های نیمه اول سال 1400 مشخص شد + جدول

حفظ قرآن بهترین تصمیم زندگی ام بود / آغاز دلدادگی در 10 سالگی

امکان برگزاری پیش از موعد آزمون های دانشگاه پیام نور با رضایت دانشجویان

درخواست دانشجومعلمان همدانی برای توسعه کمی تجهیزات دانشگاه فرهنگیان

اهدای خون جمعی از دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان

کرسی ترویجی «تبیین ارتباط بین هنر و پدافند غیرعامل» برگزار می شود

بررسی زمینه های همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر

تاریخ برگزاری آزمونهای استخدامی سال 1400

زمان برگزاری آزمون های سال 1400 اعلام شد

بررسی و نقد کتاب تاریخ ایران؛ پژوهش آکسفورد

بهره مندی از تجربه پیشکسوتان بر رشد هر سازمانی تأثیر فزاینده می گذارد

15 خرداد، آخرین مهلت ثبت نام جذب اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه آزاد اسلامی و شرکت کیمیا گستر ماداکتو

ثبت اولین تصویر پانوراما از مریخ + عکس

رقیب جدید اسپیس ایکس به پا خاست

اعلام مهلت ثبت نام مجدد در آزمون دوره دکتری پزشکی

ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد تا 15 خرداد ادامه دارد

صدای پرواز هلیکوپتر مریخی ثبت شد

تشریح اقدامات جهادگرانه دانشجویان بسیجی اردبیل در ایام ماه مبارک رمضان

دروس تربیت بدنی در اپلیکیشن ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی ارائه می شود

انتصاب رییس جدید مرکز تحقیقات و علوم فناوری زیستی دانشگاه تبریز

آی سی یو شماره 2 بیمارستان کمالی کرج گشایش یافت

ثبت نام در فراخوان جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تا 15 خرداد ادامه دارد

شماره جدید فصلنامه دانشجویی واحد تهران مرکزی منتشر شد/ مهارت های لازم برای ورود به بازار کار در مهندسی پزشکی

بیست و نهمین کنفرانس مهندسی برق ایران در دانشگاه امیرکبیر برگزار می شود

انتشار مقاله ای با مشارکت 15 کشور در حوزه خواب

ربات ها جای گوش پاک کن ها را هم گرفتند

اعلام جدیدترین زمان برگزاری کنکور های سراسری و آزمون وکالت 1400

ایستادگی در برابر نسل کشی رژیم صهیونیستی؛وظیفه همگانی

آغاز واکسیناسیون دانشجویان کارآموزی رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی خراسان جنوبی

مأموریت مرکز تحقیقات آب و محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی در ایلام چیست؟

ضریب تقلب کاهش یافت

برپایی مسابقه کتابخوانی «رمضان، ماه فرصت ها» در دانشگاه شیراز

درخواست مجوز راه اندازی پنج انجمن علمی دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرقدس

لغو فعالیت دو اتحادیه دانشجویی دانشگاه آزاد

تولید 150 محصول دانش بنیان در سرای نوآوری گیاهان دارویی استان اصفهان

نیازمند همکار اقا و خانم مسلط به کامپیوتر

تخفیف شهریه برای دانشجویانی که واکسن زده اند!

فراخوان پذیرش بدون آزمون مقطع دکتری دانشگاه یزد تمدید شد

فناوری های حکمرانی در شرایط بحران بررسی می شود

دوره آموزش نرم افزار رویت برگزار می شود

شش خانه قجری در یک کتاب

برگزاری مجازی کنفرانس مهندسی برق ایران/بررسی چالش ها و فرصتهای پیش روی صنعت برق و مخابرات کشور

اضافه شدن 50 روستا به مشهد طی 50 سال اخیر

همایش مهندسی برق ایران به صورت مجازی؛ 28 تا 30 اردیبهشت

ایران در سال 99 چند بار لرزید؟

ایران در سال 99 چند بار لرزید؟