موضوعات داغ: - شجاع خليل زاده - ليگ قهرمانان - ايران خودرو - ليگ قهرمانان آسيا - مجمع نمايندگان استان كرمان - قهرمانان آسيا - اقدام ملي مسكن - دانشگاه علم و صنعت - اطلاع رساني - مجمع نمايندگان - شوراي همتا - سرپرست هيئت تنيس - ايران و تركيه - تكنولوژي هاي آينده - ليگ برتر ووشو بانوان - ساز و كار - مهر و ماه - سقوط اتوبوس - وزارت علوم، تحقيقات و فناوري - بندر چابهار - كانونهاي فرهنگي هنري مساجد - جشنواره ملي حركت - تيم واليبال سايپا

مطالب مرتبط:
قیمت خودرو در 1400 کاهش می یابد؟ عوامل موثر بر جهت گیری بازار خودرو
هشدارهای هواشناسی به کشاورزان/ کاهش 41.9 درصدی بارش نسبت به سال قبل
سندروم روده تحریک پذیر چیست؟
وزیر ارشاد: صادرات محصولات چاپی رشد 3 برابری و واردات آن کاهش 60 درصدی داشته است
کاهش 40 درصدی توقف قطارها برای سوختگیری/رشد 200 درصدی در حمل و نقل ریلی
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 19 اسفند 1399 ساعت 08:552021-03-09اجتماعي

دلیل کاهش حق آبه زیست محیطی تالاب انزلی چیست؟


سرپرست معاونت پژوهشی و آموزشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی، بهره برداری بی رویه از رودخانه ها به منظور رفع نیازهای کشاورزی، تغییر کاربری اراضی جنگلی به شالیزار و دفع مواد زاید شامل فاضلاب ها را موجب کاهش حق آبه زیست محیطی تالاب انزلی دانست.

- ایسنا/گیلان سرپرست معاونت پژوهشی و آموزشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی، بهره برداری بی رویه از رودخانه ها به منظور رفع نیازهای کشاورزی، تغییر کاربری اراضی جنگلی به شالیزار و دفع مواد زاید شامل فاضلاب ها را موجب کاهش حق آبه زیست محیطی تالاب انزلی دانست.

دکتر هادی مدبری در گفت وگو با ایسنا، ﺑﺮداﺷﺖ آب ﺑﺮای ﻣﻘﺎﺻﺪ ﻣﺨﺘﻠﻒ، از ﻣﺼﺎرف ﻛﺸﺎورزی ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺗﺎ ﺻﻨﻌﺖ و ﺗاﻣﻴﻦ آب ﺷﺮب را موجب کاهش دبی ﺟﺮﻳﺎن رودﺧﺎﻧﻪ دانست و اظهار کرد: این اتفاق علاوه بر اینکه زﻳﺴﺘﮕﺎه درون رودﺧﺎﻧﻪ را ﺗﻐﻴﻴﺮ می دﻫﺪ، می تواند در اکوسیستم هایی مانند تالاب ها که عموما در پایین دست حوضه آبریز قرار دارند، صدمات جبران ناپذیری را وارد آورد.

وی افزود: بسیاری از برنامه های توسعه منابع آب که برای افزایش دستیابی به آب اجرا شده اند به اندازه کافی به پیامدها و ایجاد اختلال در خدماتی که به وسیله تالاب ها ارائه می شود توجه نداشته و در تعداد زیادی از تالاب ها، افزایش استحصال آب در بالادست به بهای از دست رفتن و یا حداقل کاهش وسعت و خدمات تالاب ها در مناطق پایین دست حوضه آبریز به انجام رسیده است.

سرپرست معاونت پژوهشی و آموزشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی، سدسازی، تنظیم یا انحراف جریان آب بدون رعایت ملزومات زیست محیطی، وقوع سیلاب و خشکسالی و تغییر اقلیم و گرمایش جهانی را از عوامل تاثیرگذار در تخریب اکوسیستم های طبیعی دانست و تصریح کرد: تالاب ها بخش مهم و شاخصی از چرخه آب بوده و حفظ مطلوبیت آنها برای انجام خدمات اکولوژیکی از طریق تامین بهینه آب از نظر کمی و کیفی بسیار حیاتی است.

مدبری ادامه داد: از میان نزدیک به 200 تالاب موجود در ایران که تعدادی از آنها در فهرست بین المللی کنوانسیون رامسر ثبت شده اند، برخی شامل تالاب انزلی، بختگان، شادگان و شورگل در فهرست مونترو، یعنی فهرست تالاب هایی که از تغییرات شدید اکولوژیکی رنج می برند یا در آستانه ورود به این تغییرات هستند، قرار گرفته اند.

کشورهایی که تالاب های آنها در فهرست مونترو قرار دارد، چنانچه به منظور حل مشکلات به وجود آمده برای تالاب ها و رسیدن به حالت ایده آل سریعا اقدام نکنند، ممکن است با جریمه مواجه شوند.

وی با بیان اینکه برقراری تعادل بین نیازهای اکوسیستم های آبی و سایر مصارف، به ویژه کشاورزی در یک حوضه آبریز از اصلی ترین دغدغه ها در رفع مشکلات و مدیریت کلان آب در سطح ملی و بین المللی است، تصریح کرد: رژیم جریان به عنوان یکی از برجسته ترین عوامل تعیین کننده خصوصیات اکوسیستم های آبی، محیط زنده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و تغییر در رژیم طبیعی جریان سبب بروز مشکلاتی در اکوسیستم شده و تغییراتی را به لحاظ فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و اکولوژیکی به وجود می آورد؛ بنابراین تامین آب کافی برای حفظ فرآیندهای اکولوژیکی اکوسیستم های آبی بسیار ضروری است.

عضو هیئت علمی گروه پایش منابع آب، با اشاره به ضرورت توجه به نیاز آبی زیست محیطی، گفت: تعیین و تخصیص نیاز آبی زیست محیطی موثرترین نگرش برای حفاظت از عملکرد اکوسیستم های آبی است.

در ابتدا عمده کارهای انجام شده در زمینه تعیین نیاز آبی زیست محیطی بیشتر بر روی رودخانه ها و به طور ویژه روی زیستگاه ماهی ها متمرکز بود، اما در سالیان اخیر علاوه بر رودخانه ها و مسائل مرتبط با جریان زیست محیطی آنها، به تعیین نیاز آبی زیست محیطی تالاب ها براساس روش های هیدرولوژیکی و اکولوژیکی پرداخته شده است.

وی تالاب انزلی را یکی از 24 تالاب بین المللی ایران دانست که در سال 1354 به همراه 18 تالاب دیگر به دفتر کنوانسیون رامسر معرفی شد و خاطرنشان کرد: تالاب انزلی در جنوب غربی دریای خزر واقع شده و وسعت آن در فصل های زمستان و بهار به دلیل افزایش بارش تا حدود 218 کیلومترمربع و در فصل تابستان به سبب کم شدن حجم ورودی آب، کمبود بارش و افزایش میزان تبخیر به 80 کیلومترمربع می رسد.

سرپرست معاونت پژوهشی و آموزشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی، منابع اصلی تامین آب تالاب انزلی را شامل نزولات جوی، رودخانه های جاری در حوضه آبریز تالاب و ارتباط هیدرولوژیکی تالاب با دریای خزر دانست و گفت: تعداد رودخانه های جاری در حوضه آبریز تالاب و ورودی به آن شامل 9 رودخانه اصلی است که از ارتفاعات جنوب غرب منطقه سرچشمه گرفته و به داخل تالاب می ریزند و از طریق خروجی تالاب در بندرانزلی(بخش مرکزی تالاب) به دریای خزر وارد می شوند.

وی با بیان اینکه می توان تالاب انزلی را یک مخزن ذخیره در نظر گرفت، افزود: این تالاب علاوه بر مولفه های تبخیر، بارش و جریان آب زیرزمینی دارای 9 ورودی و یک خروجی در بندرانزلی است.

مدبری، با بیان اینکه تالاب بین المللی انزلی به عنوان یک ناحیه زیست محیطی از ارزش فراوانی برخوردار است، تاکید کرد: این تالاب در ایجاد رطوبت و بهبود شرایط آب و هوایی ناحیه پیرامون خود و همچنین کنترل سیلاب نقش مهمی داشته و محلی مناسب برای پژوهش های گیاه شناسی، جانورشناسی و سایر علوم زیستی است.

عضو هیئت علمی گروه پایش منابع آب، نوسان و تغییر سطح آب تالاب را یکی از مشکلاتی دانست که تالاب بین المللی انزلی طی چند دهه اخیر با آن مواجه شده است و تصریح کرد: عدم مدیریت یکپارچه منابع آب در حوضه آبریز تالاب انزلی و فعالیت های انسانی از عوامل اصلی مشکلات به وجود آمده در این تالاب است.

وی عنوان کرد: بهره برداری بی رویه از رودخانه ها به منظور رفع نیازهای کشاورزی، تغییر کاربری اراضی جنگلی به شالیزار و تاسیس آب بندها و بندهای انحرافی در مسیر رودخانه ها از یک طرف و دفع مواد زاید شامل فاضلاب شهری، فاضلاب های صنعتی و پساب های کشاورزی که نقش مهمی در آلودگی تالاب و مرگ آبزیان و تغییر شرایط محیط تالاب داشته، از طرف دیگر، سبب کاهش حق آبه زیست محیطی تالاب شده است.

مدبری، خواستار توجه به نقش آب در اکوسیستم تالاب شد و ادامه داد: به منظور حفظ اکوسیستم های حساسی چون تالاب انزلی و حفظ ارزش های زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی، تعیین مقدار آب مورد نیاز برای این اکوسیستم ها ضروری است.

وی تراز سطح آب در تالاب انزلی را متاثر از تراز سطح دریای خزر و جریان ورودی به تالاب دانست و عنوان کرد: نوسانات سطح آب دریای خزر مهمترین عاملی است که باعث تغییر سطح آب تالاب انزلی می شود.

در واقع میزان آب موجود در تالاب انزلی و در پی آن تغییرات سطح تالاب با تغییرات سطح آب دریای خزر ارتباط مستقیم دارد، یعنی هرچه سطح آب در دریای خزر بالاتر باشد، مقدار آب در تالاب نیز افزایش می یابد و بنابراین تالاب سطح بیشتری را اشغال می کند؛ البته نوسانات تراز آب دریای خزر تابع تغییرات در ورودی رودخانه های منتهی به دریا و شدت تبخیر از سطح آن است.

سرپرست معاونت پژوهشی و آموزشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی متذکر شد: طی دهه های اخیر دخالت های انسانی در مدیریت منابع آب حوضه های رودخانه ای دریای خزر به ویژه ولگا با بیشترین میزان آبدهی به خزر نیز، نقش موثری در روند و همچنین نوسانات تراز آب خزر ایفا کرده است.

وی با اشاره به نقش تبخیر از سطح آب در نوسانات دریای خزر، اظهار کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و هیدرولوژیکی در سال های مختلف، این عامل نیز بر تراز آب دریای خزر تاثیرگذار بوده است.

عضو هیئت علمی گروه پایش منابع آب، با بیان اینکه تالاب بین المللی انزلی به عنوان یک اکوسیستم آبی منحصر به فرد در شمال ایران خدمات زیادی را در اختیار همگان قرار داده است، عنوان کرد: این تالاب در سالیان اخیر تحت تاثیر عوامل طبیعی و انسانی عدیده ای قرار گرفته و با توجه به باقی ماندن نام این تالاب در فهرست مونترو به جرات می توان گفت که ادامه حیات آن با خطراتی جدی مواجه است.

مدبری، به نقش کلیدی آب در کارکردهای وابسته به اکوسیستم های آبی اشاره کرد و ادامه داد: تعیین مقدار آب مورد نیاز جهت حفظ ارزش های زیست محیطی تالاب ضروری است لذا با اعمال مدیریت صحیح و یکپارچه منابع آب در بالادست و در حوضه رودخانه های ورودی به تالاب می توان تا حد امکان، تراز آب تالاب انزلی را به تراز اکولوژیکی مطلوب و یا در مواقع خشکسالی به تراز حداقل رساند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تغییر کاربری اراضی - تالاب انزلی - تغییر کاربری - کاربری اراضی - زیست - محیط - رودخانه ها - محیط زیست - کاهش - پژوهشکده - تالاب - انزلی - شالیزار - رودخانه - معاونت - آموزشی - سرپرست - پژوهشی - کاربری - جنگلی - تغییر - اراضی - مواد - جهاد - اتفاق - هادی - درون - دکتر

آخرین اخبار سرویس:
دمای هوا تا روز چهارشنبه به تدریج افزایش می یابد

وقوع 200 هکتار آتش سوزی سالانه در پارک ملی گلستان و چند خبر کوتاه

برآورد پایداری سازه ها در برابر حریق در قبل و بعد از زلزله

پیش بینی هواشناسی امروز یکشنبه 29 فروردین/ تداوم بارش

کوچ بهاره عشایر مروست

پیش بینی هواشناسی امروز یکشنبه 29 فروردین/ تداوم بارش

کرسف ، شهری سرسبز با تمدن کهن

مدیر آسفالت شهرداری کرمانشاه : در سال گذشته 110 هزار تن آسفالت در شهر کرمانشاه استفاده شد

استرداد اتوبوس های توقیف شده شهرداری رشت از قزوین/ تنها 15 دستگاه بازسازی شد

توزیع «360 دستگاه تبلت» بین دانش آموزان با نیازهای ویژه استان گیلان

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری کرمانشاه: درختان باغات کرمانشاه شناسنامه دار می شوند

هوای تهران همچنان سالم است

برآورد پایداری سازه ها در برابر حریق در قبل و بعد از زلزله

افزایش تردد در محورهای برون شهری/ ممنوعیت تردد بدلیل مداخلات جوی در کشور

وضعیت مترو در روزهای خطرناک تهران

وقفی با قدمت 2 قرن برای حمایت از حیوانات

نشست زمین در میدان الغدیر تهران

چهارمحال و بختیاری دومین استان کم بارش کشور است

نبود زیرساخت های لازم؛ از مشکلات جذب گردشگر به روستای میامی

کیفیت هوای اصفهان سالم است / شاخص کیفی هوا 67

قاب هایی ناراحت کننده از مترو در روزهای خطرناک تهران

امروز و فردا در بیش از 10 استان کشور باران می بارد

فیلم | تلاوت محمدامین مطلبی از آیات سوره «مومنون»

یادگاری به جا مانده از باغ شهر تبریز

مشکلات معلولان در ایام کرونا دوچندان شده است

ورود سامانه بارشی به استان فارس

افزایش دما و بارش پراکنده در برخی نقاط کشور

کمبود 6400 معلم در آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

خود ارزیابی راهی برای توان افزایی سمن های محیط زیست 

هشدارکاهش کیفیت هوا با وقوع گردو غبار

رهاسازی نایلون در مزارع از حاصلخیزی خاک می کاهد

برپایی محفل قرآنی با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی در بارگاه رضوی + تصاویر

اخبار قرانی شبکه قران؛ 29 فروردین

ابهر ؛ رودی که دیگر جاری نیست + تصاویر

کاهش ترافیک و روان سازی تردد

سرپرستی 23 کودک به بهزیستی ایلام واگذار شد

امروز و فردا در این استان ها باران می بارد

هوای تهران همچنان سالم است/کاهش تعداد روزهای پاک نسبت به سال قبل

امروز و فردا در این استان ها باران می بارد

تاریک روشن معابر کرونازده

وزش باد شدید پدیده غالب خراسان رضوی در هفته جاری است

آسمان صاف و آفتابی برای گیلان تا 3 روز آینده آفتابی

50 کپسول اکسیژن به بیماران کرونایی در استان قزوین امانت داده شد

برگزاری نوزدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت

هدایت تحصیلی؛ استعداد، علاقه یا اجبار

ارائه خدمات غیرحضوری در رستوران ها و واحدهای پذیرایی

جاده قدیم آبیک به نظرآباد و هشتگرد مسدود شد

آغاز عملیات عمرانی احداث پارک جنگلی شهریار

پوشاندن پلاک خودروها بیشترین تخلف این شب های پایتخت

بارش باران در 6 استان کشور/ تهران صاف همراه با وزش باد

هوای اصفهان برای هشتمین روز پیاپی سالم است

وضعیت جوی پایدار در استان قزوین

جریمه بیش از 13 هزار خودروی پلاک غیربومی در البرز

باران مهمان 10 استان کشور می شود

تعیین تکلیف متمم برنامه های راهنمای درسی تا پایان خردادماه 1400

ارائه آموزش مهارتی به بیش از یکهزار نفر در مهاباد

ارائه خدمات غیرحضوری در رستوران ها و واحدهای پذیرایی

امروز و فردا در این استان ها باران می بارد

تخریب خانه تاریخی به یادگار مانده از قاجاریه

امروز و فردا در بیش از 10 استان کشور باران می بارد

پوشش پلاک، بیشترین تخلف این شب ها در پایتخت

مجموعه خوشنویسی «نون و القلم» منتشر شد

همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در اردیبهشت ماه نهایی می شود

کودکان فراری از مسواک؛ چاره چیست؟

کشف لوح باستانی آشوری در کرمانشاه

ابلاغ برنامه عملیاتی و فرایند اجرایی گام به گام برنامه سنجش صلاحیت و توسعه شایستگی منابع انسانی دوره ی ابتدایی

ترافیک نیمه سنگین در اکثر معابر بزرگراهی پایتخت

اعمال محدودیت موقت تردد در آزادراه کرج - تهران

گذر ابر در آسمان هرمزگان و احتمال وقوع رگبار

کیفیت هوای اصفهان قابل قبول است

مرمت بیش از 69 هزار نقطه از عوارض خرابی سطح معابر

آسمان چهارمحال و بختیاری ابری همراه با وزش باد

«یاور» و دغدغه هایی از جنس تعلیم و تربیت

عملیات مدرسه سازی در روستاهای لرستان آغاز شد

نتایج آزمون مقطع دکتری نیمه متمرکز 1400 امروز اعلام می‎شود

هشدار هواشناسی/ وقوع سیل در 6 استان

در سال جاری بسیاری از معابر شهری مرمت و بازسازی خواهند شد

آخرین جزییات از احداث ایستگاه های جدید مترو تهران

هوای اهواز در مرز هشدار

هواشناسی ایران 1400/01/29|تداوم بارش باران تا آخر هفته در برخی مناطق/ هشدار وقوع سیل در 6 استان

آخرین وضعیت ترافیکی جاده ها 29 فروردین

عملیات ساخت 6 مدرسه در روستاهای لرستان آغاز شد

صدور 145 هزار هکتار سند مالکیت اراضی ملی شهرستان سمنان

وزش باد و بارش پراکنده باران زنجان را دربر می گیرد

رگبار پراکنده باران و افزایش سرعت باد در ارتفاعات هرمزگان

اعمال قانون بر خاطیان محدودیت های کرونایی در شاهرود تشدید شد

آخرین جزییات از احداث ایستگاههای جدید مترو تهران

کتابخانه تخصصی فرهنگیان راه اندازی می شود

دو عضو کانون خراسان جنوبی برگزیده ی مهرواره ی عکاسی «من یلدا و کرونا»

کیفیت هوای تهران بر روی مدار سلامت

شکوفه های باغ های سیب در میاندوآب

از خرید تبلت برای دانش آموزان استثنایی تا نوغانداری مددجویان

طرح دوستدار کودک اجرایی خواهد شد

توسعه فضاهای آموزشی گیلان با ساخت یک هزار و 899 کلاس درس

ترافیک صبحگاهی پایتخت آغاز شد

دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان

دفن 48 جانباخته کرونایی در آمل

امروز و فردا در بیش از 10 استان کشور باران می بارد

کیفیت هوای امروز تهران بر روی مدار سلامت

هوای زنجان گرم ترمی شود

دلیل کاهش حق آبه زیست محیطی تالاب انزلی چیست؟

دلیل کاهش حق آبه زیست محیطی تالاب انزلی چیست؟