مطالب مرتبط:
اقتصاد کشور نیازمند تحول/ اخذ تصمیمات مهم در برنامه هفتم توسعه
اقتصاد کشور نیازمند تحول است/ اخذ تصمیمات مهم در برنامه هفتم توسعه
کاریکاتور| تاثیر FATF بر وضعیت کشور
کارشناس مطرح حقوقی کشور ، راه باز شدن پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس را فاش کرد
شایسته گزینی و برنامه محوری گامی مهم در مسیر توسعه است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 اسفند 1399 ساعت 02:002021-03-07سياسي

برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور/ لرستان نیازمند توجه ویژه است


نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی لرستان گفت: برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور است.

- نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی لرستان: برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور/ لرستان نیازمند توجه ویژه است ایسنا/لرستان نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی لرستان گفت: برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور است.

محمد خاکی در نشست هم اندیشی کارآفرینان و فعالان اقتصادی لرستان که 17 اسفندماه با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، اظهار کرد: همه استان های منطقه زاگرس با مشکلات مشابهی مواجه اند و منطقه اقتصادی شدن آن ها می تواند به ویژه در بحث گردشگری کمک خوبی به توسعه این استان ها کند.

وی با اشاره به اینکه 11 میلیارد مترمکعب آب در لرستان داریم درحالی که از لحاظ کشاورزی 26 درصد زمین های ما آبی هستند، بیان کرد: 74 درصد زمین های کشاورزی لرستان دیم است درحالی که میانگین زمین های آبی کشوری 44 درصد است و بااینکه استان ما سرشار از منابع آبی است، خودمان حق استفاده از آن را به واسطه اینکه پایین دست استان ما سدهایی است که ممکن است با مشکل مواجه شوند، نداریم.

خاکی با اشاره به شاخص های ملی فضای کسب وکار یادآور شد: این شاخص در سطح ملی سال 96 با میانگین 5٫87 و برای لرستان با میانگین 6٫9 بوده است.

هر چه عدد به سمت 10 سوق پیدا کند وضعیت بد را نشان می دهد.

نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی لرستان تصریح کرد: سال 97 این شاخص در سطح ملی 6٫33 و برای استان 6٫53 بوده و در سال گذشته در سطح ملی 6٫08 و در لرستان 6٫13 بوده است.

وی با بیان اینکه پاییز 99 میانگین کل کشور در این شاخص 5٫93 و در لرستان 5٫86 بوده، خاطرنشان کرد: روند ما متأسفانه کلاً نزولی بوده و در سال 99 شاخص ها بهبود پیدا کرده و مشخصاً در ارتباط با بحث کرونا این شاخص را بررسی کردیم به طوری که در پاییز 99 شاخص کشوری 6٫49 و شاخص استانی 7٫34 بوده که متأسفانه این روند نزولی همچنان ادامه دارد.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی لرستان در ارتباط با شاخص های اقتصادی چون نرخ بیکاری افزود: در این شاخص میانگین کشوری 9٫4 و لرستان 13٫1 درصد است.

میانگین کل کشور در شاخص نرخ مشارکت اقتصادی 41٫4 است و لرستان 40٫8 است.

خاکی عنوان کرد: تورم سالیانه منتهی به بهمن 99 در کل کشور 34٫2 و در لرستان 35٫2 است.

وی اظهار کرد: تحلیل وضعیت اقتصادی استان علی رغم برخورداری از مواهب طبیعی و خدادادی و با توجه به اینکه لرستان 2٫2 جمعیت کشور را دارد، اما متأسفانه همواره جزو استان های کمتر برخوردار بوده ایم و از طرفی نرخ تورم بسیار بالا بوده و چالشی که ما با آن مواجه هستیم، نرخ تورم بالاست و روند صعودی داشته و همواره از میانگین کشوری بالاتر بوده است و از سال 97 جهشی داشتیم و این فاصله بیشتر شده است و در سه ماهه پاییز امسال تقریباً برابر میانگین کشوری شده ایم.

نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی لرستان با تأکید بر این که نرخ بیکاری در لرستان بسیار بالاست، یادآور شد: از منظر تجارت خارجی کل صادرات استان بین 300 تا 350 میلیون دلار است و بیش از 90 درصد آن توسط بخش صنعت شکل گرفته و 70 درصد آن به تنهایی توسط پتروشیمی لرستان صادر شده است.

خاکی ادامه داد: علی رغم حجم کم تجارت خارجی که داشته ایم اما از لحاظ توسعه بازارهای خارجی وضع خوبی داشتیم و به 35 کشور دنیا صادرات داریم و این نشان می دهد اگر زیرساخت ها برای حوزه صادرات مناسب شده و مشوق ها در اختیار استان قرار دهند می توانیم در سال های آینده این رقم را به چند برابر برسانیم.

وی با اشاره به چالش های لرستان، تصریح کرد: درآمد سرانه در این استان پایین تر از نرخ کشوری است و متأسفانه نصف درآمد کشوری است.

نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی لرستان نرخ بالای بیکاری، عدم برخورداری از صنایع مادر، نرخ تورم بالا، فساد اداری، عدم وجود بستر مناسب جهت سرمایه گذاری، عدم اتصال کانال های توزیع به حمل ونقل ریلی، سطح پایین آموزش های مهارتی، عدم ایجاد و تقویت بخش خصوصی در زمینه های مختلف، نرخ بالای مهاجرت، عقب افتادگی تاریخی و.

را از مهم ترین مشکلات استان لرستان دانست.

این فعال اقتصادی افزود: تخصیص آب برای لرستان بسیار حیاتی است و دو دوره است که نمایندگان ما این موضوع را در مجلس پیگیری می کنند و این حداقل حق لرستانی هاست که انتظار داشته باشند در کشور از شیوه های نوین آبیاری استفاده شود که البته این موضوع نیازمند تخصیص ویژه اعتبارات است.

خاکی با اشاره به بحث توسعه توازن منطقه ای تصریح کرد: محکم ترین حلقه هر زنجیره ضعیف ترین آن حلقه است.

ما نمی توانیم مدعی باشیم که یک کشور توسعه یافته هستیم اما برخی از استان های ما هنوز در مسیر توسعه یافتگی هم قرار نگرفته باشند و این موضوع با تعریف توسعه متوازن تطابق ندارد.

نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی لرستان با اشاره به آسیب ده هزار میلیاردی سیل به زیرساخت های لرستان، افزود: ما متوجه این موضوع هستیم که با کمبود اعتبارات مواجهیم، اما از طرفی چون استانی هستیم که در مسیر توسعه قرار نگرفتیم، اعتبارات سالیانه تخصیصی به استان با افزایش 20 تا 30 درصدی نمی تواند دردی از دردمان دوا کند و نیازمند توجه ویژه هستیم.

وی اظهار کرد: در حوزه تجارت خارجی قوانین خلق الساعه و بحث تعهدات ارزی باعث شد که بازرگان شناسنامه دار و واقعی از فعالیت خود بکاهند و صادرات کمتر شود.

خاکی در رابطه با بحث سیاست های برنامه هفتم توسعه کشور اضافه کرد: بیش از 60 سال است که برنامه ریزی توسعه در استان در حال انجام است و چندان به نتایج خوبی نرسیده ایم و تنها فرصتی که در اختیار ما قرار گرفته برنامه هفتم توسعه است تا بتوانیم حداقل به چشم اندازهای تعریف شده در افق 1404 نزدیک شویم.

در این برنامه ها قرار بوده که رشد اقتصادی 8 درصدی را به طور میانگین داشته باشیم اما در برخی سال ها حتی رشد منفی هم داشته ایم و فاصله زیادی با اهداف چشم انداز 1404 داریم و از طرفی با حجم تورم زیادی مواجهیم و سرمایه گذاری ما در سال های اخیر رو به کاهش است.

نائب رییس اتاق بازرگانی لرستان اضافه کرد: انتظار می رود که در برنامه هفتم توسعه اصلاحاتی چون اصلاح نظام تدبیر و برنامه ریزی کشور مدنظر قرار گیرد.

در تدوین برنامه ریزی استراتژیک اگر همه ذی نفعان دخالت نداشته باشند نمی توانیم مدعی شویم که آن برنامه موفق خواهد بود مگر آنکه ما با ذی نفعان هماهنگی و همکاری داشته باشیم.

وی گفت: همچنین متمرکز کردن قدرت اجرایی کشور برای رسیدن به اهداف 1404 بسیار مهم است.

الان به واسطه مشکلاتی که در کشور وجود دارد به نظر می رسد که باید این قدرت اجرایی را متمرکز کنیم تا بهتر بتوانیم از منابع آن بهره ببریم.

عضو هیات رییسه اتاق لرستان اظهار کرد: برقراری ارتباط سازنده با نظام بین الملل یکی دیگر از مواردی است که نباید ازنظر دور بماند.

خاکی خاطرنشان کرد: ارتقای بهره وری عوامل تولید در اقتصاد نیز برای موفقیت در برنامه هفتم بسیار مورد تأکید است و میانگین رشد اقتصادی باید 8 درصد باشد ولی متأسفانه کمتر از نیم درصد رشد اقتصادی از محل بهره وری داریم.

وی با بیان اینکه بهره مندی از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور نیز بسیار ضروری است، ادامه داد: عدم گستردگی و پراکندگی سیاست های کلی و تأکید بر چالش محوری در سیاست های کلی برنامه هفتم و در نظر گرفتن ملاحظات سرزمینی و آمایش منطقه ای از دیگر موارد و اصلاحاتی است که نیاز است در برنامه هفتم مورد تأکید قرار گیرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: برنامه هفتم توسعه - لرستان - کشاورزی لرستان - نائب رییس - توسعه - برنامه - دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام - کشاورزی - وضعیت - مجمع تشخیص مصلحت نظام - دبیر مجمع تشخیص مصلحت - کشور - برون - مجمع تشخیص مصلحت - استان ها - معاون - نیازمند - اقتصادی - فعالان اقتصادی - نشست هم اندیشی - منطقه اقتصادی - ویژه - اتاق - رییس - منطقه زاگرس - منطقه - استان - کارآفرینان - محسن رضایی - محمد خاکی

آخرین اخبار سرویس:
بر اساس کدام عقل، کشور در دو هفته تعطیلات عید رها شد؟

گره زدن انتخابات با مذاکره خیانت نابخشودنی است

خانواده ها مناجات ها و دعاهای ماه رمضان را در منازل بخوانند

سبقت احمدی نژاد از ضدانقلاب

تاکید ایران بر برخورد قاطع با اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی

تشکیل کارگروه آینده پژوهی در دانشگاه تربیت مدرس

از رییس عدلیه تا آقای رییس، شاید هم آقای جناحین

باید برای لیالی قدر اجازه دهیم مردم با رعایت پروتکل ها در مراسم ها شرکت کنند

رسیدگی فوری به پرونده های تظاهر به روزه خواری در ملاء عام

اقتدار دریایی ایران مرهون تلاش و رشادت نیروی دریایی است

برگزاری پویش قرآنی «بهار قرآن با شهدا»

گری گنسلر به عنوان رییس جدید SEC تأیید شد

رسولی:عارف در تدارک برپایی ستاد انتخاباتی

استخدام کارشناسی HSE آقا در شرکت فولاد نطنز در اصفهان

الحوثی: شورای امنیت به جای تشکر از جنایتکاران، آنها را  محکوم کند

فائزه هاشمی؛ جسارت، صداقت، تناقض!

ملاک روزه نگرفتن در شرایط کرونایی، نظر پزشک متعهد و متدین است

رهبر انقلاب ایران: مذاکرات نباید فرسایشی شود/ آمریکا در مذاکره دنبال قبول حرف حق نیست

دولت بایدن راه ترامپ را ادامه می دهد/ نشانه هایی از صهیونیست ها درباره نطنز داریم

استخدام منشی دفتر املاک در املاک بزرگ فرصت در تهران

سمت و سوی مذاکرات وین

افطار رییس سازمان زندان ها با مددجویان بازداشتگاه اوین

ناسپاسی از خدا و خلق خدا انسان را به مرز حیوانیت می کشاند + فیلم

تصویر عجیبی که مشاور احمدی نژاد لو داد

نامه فرمانده نیروی قدس به فرمانده کل ارتش| سردار قاآنی: همگان شاهد پشتیبانی ارتش از محور مقاومت و تقدیم شهیدان مدافع حرم بوده اند

آمادگی رزم و توان عملیات های دریایی ایران در منطقه غرب آسیا بررسی شد

نگاه مدیران به سند تحول قضایی باید یک نگاه تحولی، پویا و پیشبرانه باشد

پرداخت معوقات و مطالبات پرسنل شهرداریها در دستور کار قرار گیرد

پیک چهارم هفته آینده شکسته می شود/لزوم تصمیم گیری برای جاده سلامت

انتخابات پر شور نماد مقاومت ملت ایران است

نتایج آزمون استخدامی منتشر شد

مسابقه فرهنگی قرآنی «ضیافت مطهّر» برگزار می شود

تصاویر| افتتاح آشپزخانه کمیته امداد

عطریانفر:ظریف مجبور شود می آید

تحقق شعار سال با تامین مواد اولیه و نقدینگی

هراسان از مذاکره و نگران از احیای برجام

همه چیز درباره پرونده جنجالی حسن رعیت دستیار ویژه «ب. ز»

آقای شریعتمداری، وقتی رهبر انقلاب با مذاکرات وین مخالفت نکردند؛ چرا به عراقچی و تیم مذاکره تهمت می زنی؟

ورود 400 هزار دز واکسن سینوفارم به کشور

داستان ازدواج مهوش وقاری با مرحوم محسن قاضی مرادی

کیهان: بعید نیست غرب و آمریکا شبکه های اجتماعی را برای انتخابات پیش رو مدیریت کرده باشد / می خواهند مردم را در تصمیم گیری دچار ابهام کند

ملی شدن گروه جهادی 72 خوان احسان حسینی سمنان

محفل انس با قرآن با حضور رهبر معظم انقلاب

لباس و کفش نو هدیه ای به نیازمندان بندر امام+عکس

استخدام 5 عنوان شغلی در گروه صنعتی عباس پور (آدرین) در تهران

اشتغال زایی اولویت آستان قدس رضوی در فعالیت های اقتصادی/ اشتغال هر یک نفر، نجات یک خانواده است

محفل انس با قرآن ماه مبارک رمضان در کاظمین

لازمه اخلاق رسانه ای ترویج روحیه «امیدآفرینی» در جامعه است

هدف نهایی قرآن تربیت فقیه و فیلسوف نیست / انسان باتقوا؛ ورای مکتب ها و مذاهب

پیام تبریک سردار قاآنی به سرلشکر موسوی | در این سال ها همه شاهد پشتیبانی ارتش از محور مقاومت بوده اند

نماینده مجلس: مردم نباید نسبت به آینده کشور بی تفاوت باشند

همدان، پیشرو در ایجاد موزه کوهنوردی

غنی سازی 60درصد و به کارگیری سانتریفیوژ «IR6» پاسخی به جنایت نطنز است

مذاکرات نباید فرسایشی شود/ آمریکا در مذاکره دنبال قبول حرف حق نیست

341داوطلب انتخابات شوراهای روستایی نطنز ثبت نام قطعی کردند

رییس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری منصوب شد

خرابکاری در نطنز جنایت جنگی است/راستی آزمایی برداشتن تحریم ها 3 تا 6 ماه طول می کشد

فضای سالم رقابتی در گرو عدم تخریب جناح ها است

استخدام حسابدار ارشد در شرکت پلاستیک کار در تهران

مقدمات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فراهم است

فارس من| گره کور فرودگاه قم بازشدنی است/عمر فرودگاه نیمه کاره قم 10 ساله شد

اولین افطار ماه مبارک رمضان در کنار مددجویان اندرزگاه هشت بازداشتگاه اوین

امارات برای ایرانیان ویزای 5 ساله صادر می کند!

خشم و حشنودی

کرونا و مرخصی های اجباری بدون حقوق!

اقتدار دریایی جمهوری اسلامی ایران مرهون تلاش و رشادت نیروی دریایی است

ماجرای جدیدی از احمدی نژاد و اصولگرایان

رد صلاحیت 116 نفر از کاندیدای انتخابات شورا های شهر در مشهد

هدف نهایی قرآن تربیت انسان باتقواست

یک تریو دیگر از تکسیم تریو

برنامه استقبال از زائران غیرایرانی حرم مطهر رضوی در روزهای ماه مبارک رمضان

نماینده مجلس: مردم به آینده کشور بی تفاوت نباشند

کاندیداهای انتخابات شوراها را شناسایی کردیم/ ائتلافی عمل می کنیم

دادستان کرمانشاه: پرونده های تظاهر به روزه خواری در ملاء عام فوری رسیدگی می شود

ضرب شصت صد در صد تضمینی! / اولین آمار رسمی واکسیناسیون/ پیشخوان

کمک به نیازمند را فراموش نکنیم

افطار رییس سازمان زندان ها در کنار مددجویان بازداشتگاه اوین

پدر شهید مرتضی غفاری به فرزند شهیدش پیوست

بازی دو سر بُرد سیدحسن خمینی در انتخابات 1400

هدف گذاری جذب 1400 حامی طی رمضان در خراسان جنوبی

400 هزار دوز واکسن از چین وارد ایران شد

کلیدواژه جدید دلواپسان برای حمله به روحانی و مذاکرات وین

خطای بزرگ مخالفان مذاکره چیست؟

چرا ماه رمضان را «رمضان» نامیدند؟

همه چیز درباره پرونده جنجالی حسن رعیت دستیار ویژه «ب. ز»

افراد متعهد و متخصص در انتخابات هیئت مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شرکت کنند

نماز جمعه این هفته در استان همدان اقامه نمی شود

رهبر انقلاب: منطق جمهوری اسلامی مبنی بر این است که اول باید آمریکا تحریم ها را بردارد

استخدام نماینده علمی(مدرپ) در سبحان امین طب در تهران

کرونا و مرخصی های اجباری بدون حقوق!

دستور دادستان کرمانشاه به رسیدگی فوری به پرونده های تظاهر به روزه خواری در ملاء عام

استخدام کارشناس فروش در شرکت آراد پنجره ایرانیان در تهران

توزیع 500 هزار افطاری ساده بین نیازمندان در ماه مبارک رمضان

وزیر کشور و دو معاونش کرونا گرفتند / رحمانی فضلی در بیمارستان بستری شد

طبرسی: امیدوار بودم واکسیناسیون کرونا در ایران مهر و آبان تمام شود اما ...

شناسایی فرصت های هنری و کشف هنرمندان بسیار ارزشمند است

تأثیر اقدام جنایتکارانه نطنز در تسریع آغاز غنی سازی 60 درصد

داریوش قنبری: ممکن است در لحظات پایانی نامزد جدیدی وارد انتخابات شود

کتاب «روحانیت و رسالت تبلیغ سیاسی» منتشر شد + دانلود

پنج درصد شرکتهای دانش بنیان کشور در خراسان رضوی فعالیت دارند

برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور/ لرستان نیازمند توجه ویژه است

برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور/ لرستان نیازمند توجه ویژه است