موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - انتخابات رياست جمهوري - پاري سن ژرمن - فوتبال برتر - بايرن مونيخ - رييس شوراي عالي سياسي يمن - انتخابات رياست - الاهلي عربستان - ابراهيم شكوري - رياست جمهوري - شهرستان دزفول - عمليات فتح المبين - فرماندهي انتظامي استان فارس - طراحي و دكوراسيون - محمود شفيعي - خط لوله نورد استريم 2 - عارضه يابي - خيابان گردي - اتوبوس بين شهري - شوراي اداري استان تهران - سرعت بالا - تيلور سوييفت - سربداران سبزوار

مطالب مرتبط:
ارائه دستاورد های شرکت های دانش بنیان در پارک علم و فناوری فارس
شرکت های بزرگ حوزه دیجیتال از پارک های علم و فناوری رشد نکردند
دومین پارک حوزه فناوری و اطلاعات کشور متعلق به پارک خراسان است
در فارس سپری برای مواجهه با فناوری های نو وجود ندارد
دومین پارک حوزه فناوری و اطلاعات کشور متعلق به پارک خراسان است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 20:452021-03-03اجتماعي

راه ناهموار پارک و دورنمای علم و فناوری فارس


پارک علم و فناوری فارس، جایی ست به تقریب نادقیق در میانه ارتفاعات شمالغرب شیراز، جایی که آسفالت به در ورودی پارک که می رسد، ته می کشد! مقصد برای پیاده ها، - ایسنا/فارس پارک علم و فناوری فارس، جایی ست به تقریب نادقیق در میانه ارتفاعات شمالغرب شیراز، جایی که آسفالت به در ورودی پارک که می رسد، ته می کشد! مقصد برای پیاده ها، بس دور و ناهموار و سربالایی است به قدری که طی این طریق برای کوهنوردان حرفه ای هم بسی دشوارست چه رسد خبرنگاران همواره پیاده.

پارک علم و فناوری فارس، علاوه بر دوری و صعب و العبوری، مشکل دیگری هم دارد و آن اینکه مسئولانش، جز مواردی، اعتقادی به رسانه ندارند و از همین باب با وجود چپ راهی و دشواری راه، حاضر به تامین وسیله نقلیه برای جماعت پیاده، خصوصا خبرنگاران و عکاسان خبری نیستند، موضوعی که بین رسانه و این مرکز علمی پژوهشی، فاصله انداخته و رسانه را در پوشش اخبار، حتی اگر با حضور مسئولان ملی هم باشد، دچار تردید کرده است.

چهارشنبه 13 اسفند و در ابتدای روزی از روزهای پر افت و خیز شیوع کرونا، میزبانی پارک علم و فناوری فارس از یک نمایشگاه و بازدید معاون وزیر ارتباطات، منجر به آفیشی شد که به روال معمول، جز خبرنگاران 2 رسانه و عکاس یک رسانه، نتوانستند خود را برای رفتن و پوشش آن متقاعد کنند.

رسیدن به پارک با پای پیاده، در حالیکه ماسک سه لایه تردد اکسیژن را سخت تر کرده و سربالایی تند نفس را به شماره انداخته یک طرف و رنجی که از در ورودی تا محل نمایشگاه باید تحمل و ده ها پله را طی کرد، طرفی دیگر، برای رسیدن به نمایشگاه، پس از عبور از درب ورودی پارک، باید به سبک قصر گوگوریو یک چندهرارتایی پله را بالا می رفتی تا به ساختمانی دوار در قله برسی.

تولیدات شرکت داده شده در نمایشگاه، در دو سالن کوچک چیدمان شده و شمار نرم افزارها به مراتب بیش از سخت افزارها بود و اغلب شرکت کنندگان، شرکت های خارج از پارک علم و فناوری بودند!! اگرچه حضور همان تعداد شرکت فناور، با محققان و فناورانی عمدتا جوان که شمارشان بیش از میانسالان بود، در روزهایی که کرونا، نفس همه را به شماره انداخته، در آن محفل رندان، در نوع خود، خبری بود موجب نشاط.

اگرچه مراد از مجلس رندان در آنجا، پارک علم و فناوری که نه، بلکه پردیس شرکت های دانش بنیان مستقر در صنایع الکترونیک شیراز است، که الحق و الانصاف، حضور شایانی در این نمایشگاه داشت؛ به طوری که حضور میزبان را زیر سئوال برده بود.

نکته مثبت دیگر، حضور تعداد قابل توجهی از بانوان جوان در بین محققین بود.

حضوری که خاطرات خواندن گزارشی از کالیفرنیا پیرامون تبعیض جنسیتی و بروز قضایای می توو در دره سیلیکون، را در خاطر زنده کرد؛ گرچه در این نمایشگاه زوج های جوانی حضور داشتند که همراه هم نرم افزاری را توسعه داده بودند، با این تاکید که حضور خانم ها خیلی به چشم می آمد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در این نمایشگاه کار یک زوج جوان که نرم افزاری برای ویراستاری متن ساخته بودند که به گفته خودشان اردیبهشت سال گذشته رونمایی شده، ولی هنوز خریداری نداشت، به چشم آمد؛ شاید این به واسطه شغل خبرنگاری و سرکار داشتن با متن و ویرایش بود؛ آنها معتقد بودند که این مدت زمان طولانی، از توسعه نرم افزار تا تجاری سازی و به سود رسیدن، یکی از بزرگترین ضعف های اقتصاد فناوری های نوین در ایران است.

در گوشه ای زوج دیگری مستقر بودند که نرم افزارشان به سود رسیده بود و به شرکت های خصوصی و دولتی از خدماتشان بهره می بردند؛ اگرچه تنها یکی از سه نرم افزار توسعه یافته توسط آنان، به این سرنوشت نیکو، رسیده بود.

از شرکت های مستقر در مراکز رشد پارک علم و فناوری فارس نیز نرم افزارهایی بود که چشم را می گرفت اما نکته ای که توی ذوق می زد، این بود که فعالیت بیشتر از نصف آنان در حوزه بازاریابی و فروش و تخفیفات کارت های اعتباری بود.

البته نه اینکه این ها ایراد داشته باشند، منتها انتظار بازدیدکننده آنست که نرم افزارهای پیچیده تر و با کاربردهای متنوع تر و غافلگیرکننده از پارک با آن عظمت و آن راه پرفراز و نشیب ببینند.

در بخش سخت افزار وضعیت چندان چنگی به دل نمی زد، عمده سخت افزارهای به نمایش در آمده، در پردیس شرکت های دانش بنیان صنایع الکترونیک شیراز و با کاربردهای متنوع ساخته شده بود، از دستگاهی برای ثبت نوار قلب، تا تجهیزات الکترونیک نظامی و بوردهای مدیریت شبکه.

در این نمایشگاه یک شرکت مستقر در پارک علم و فناوری نیز پدهای لمسی و تجهیزات در حوزه اینترنت اشیا ارائه کرده بود که البته به گفته سازندگان این تجهیزات، شرکتشان فقط در پارک مستقر است و اینجا جلسه می گذارند.

وگرنه عملیات ساخت را خارج از پارک به سرانجام رسانده اند.

نتیجه گفت و گو با شرکت های حاضر در این نمایشگاه اینکه حتی شرکت های حاضر در پارک هم ترجیح می دهند خود را مستقل بنامند و بگویند که فقط محل شرکتشان در پارک است.

در این میان البته چند شرکت کاملا مستقل نیز دستاوردهای خود را در این نمایشگاه ارائه کرده بودند.

تکرار گلایه های شرکت های دانش بنیان پایان بازدید از نمایشگاه، جلسه شرکت های دانش بنیان با رییس سازمان فناوری اطلاعات و معاون وزارت ارتباطات بود، نشستی که با گلایه های نمایندگان این شرکت ها شروع شد.

مدیر یکی از این شرکت ها مدعی بود که توسعه تاکنون کمی بود و وقت آنست که بر کیفیت تمرکز شود؛ اینکه هر استان چه قابلیت هایی دارد و براساس آن زون تخصصی ایجاد شود.

این مدیر همچنین از این که مهندسین جوان مجبورند از شهرهای کوچک به مراکز استان ها رفته و سپس سر از تهران درآوردند و نهایتاً هم از کشور مهاجرت کنند، گلایه کرد؛ موضوعی که موجب دشوار شدن نیروی ماهر و متخصص در این روزگار شده است.

مدیر شرکت دیگری گفت که مجوز گرفتن برای یک شرکت دانش بنیان، بیش از یکسال طول می کشد و از توصیه معاون وزیر برای ادغام شرکت ها و ایجاد شرکتهای بزرگتر انتقاد کرد.

این فعال عرصه فعالیت های دانش بنیان تاکید داشت که افراد زیادی چند سال پای توسعه یک شرکت نشسته اند و درست نیست اکنون فقط مالک شرکت از سود منتفع شود.

وی از کمبود حمایت های وزارتخانه نیز انتقاد و تمرکز همه جریان ها در تهران را نیز مشکل ساز عنوان کرد.

این مدیر به کمبود سرمایه گذار نیز انتقاد داشت.

سومین و آخرین مدیر هم سرعت به روز شدن قوانین را بسیار کند دانست و انتقاد کرد که ممیزهای مالیاتی با حوزه فناوری اطلاعات آشنا نیستند و درآمد شرکت ها را اشتباه محاسبه می کنند.

او انتقاد دیگری هم به تب کارآفرینی در کشور وارد کرد و گفت که یکی از دلایل کمبود نیروی انسانی در کشور همین تب کارآفرینی است که همه را تشویق به راه اندازی شرکت می کند.

در ادامه جلسه، شهره ناصری، مدیر کل دفتر توسعه راهبردها و سیاست های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این مدیران از در نه آقا! ما از شما حمایت می کنیم وارد شد و تعدادی از موارد حمایتی وزارتخانه را نام برد.

ناصری در بیان حمایت ها، کمک به جذب سرمایه گذار، اعطای تسهیلات کم بهره با بازپرداخت طولانی مدت و توسعه کسب و کارها در خارج کشور را مثال زد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، به حتم نقاط قوت پارک های علم و فناوری که امروز در سراسر کشور، بخشی فعال را شامل می شوند، آنقدر هست که تداوم فعالیتشان را بسترسازی کرده است؛ اما امروز و بعد از گذشته بیش از 2 دهه، انتظار به حداقل رسیدن مشکلات و رفع عوامل گلایه مندی های تکراری و البته، فراهم شدن بسترهای انعکاس دست آوردها به واسطه ارتباط بهتر رسانه ای است، آنهم در استانی که زمینه رشد در آن به واسطه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بزرگ و شناخته شده، وجود دارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پارک علم و فناوری - علم و فناوری - پارک - فناوری - فارس - پیاده - خبرنگاران - ارتفاعات - رسانه - آسفالت - وسیله نقلیه - میانه - تقریب - ورودی - کوهنوردان - مقصد - اعتقادی - عکاسان - تامین - دیگری - خبری - پوشش - حرفه - دوری - علمی - مشکل

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیروی فنی آشنا به تاسیسات در مشهد

استخدام دندانپزشک با پروانه مشهد

استخدام مهندس برق جهت شرکت پرشین ابزار دقیق در مشهد

مجموعه کتاب های «پرفا»؛ آموزش زبان فارسی در 3 سطح و 4 مهارت

اوقات شرعی امروز سه شنبه 24 فروردین در زنجان

استخدام با حقوق

استخدام کارمند خانم در شرکت پتروصنعت آدلی شایا در تهران

استخدام کارمند اداری خانم در یک شرکت معتبر در تهران

جدول درسی 24 فروردین مدرسه تلویزیونی ایران

اعمال شدید ممنوعیت های ترافیکی کرونا در خراسان جنوبی

کشف خفاش حنایی در یزد +عکس

تصاویر/ شهر زیرزمینی تهیق

تداوم جو نسبتا پایدار در اردبیل طی امروز و فردا

جدول آموزش تلویزیونی 24 فروردین ماه و اخبار کوتاه سیستان و بلوچستان

تاریخ واریز حقوق مستمری بگیران در فروردین 1400 اعلام شد

عروسی آنلاین، عزا آنلاین !

استخدام کارشناس منابع انسانی در شرکت زعفران سحرخیز در تهران

استخدام ویزیتور (بازاریاب) با حقوق ثابت و مزایا در شرکت گلستان در خوزستان

شابلون زن

کارگر ساده بدون نیاز به تخصص

استخدام فروشنده حضوری در گروه سولیکو (کاله) در فارس

اشتغال و درمان بعد از ماه رمضان در دستور کار پویش ایران همدل

استخدام مسئول حسابداری حرفه ای در کارخانه بسته بندی افتخارجو در قزوین

استخدام چرخکار و اتوکار ماهر خانم با حقوق ثابت

نیازمند به یک نیروی کار در سوپر مارکت

استخدام مهندس معمار در یک شرکت معتبر در تهران

چگونه ذهنیت رشد را در خود پرورش دهیم؟

استخدام منشی مسلط به Office و تایپ در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تراشکار آقا با حقوق ثابت و مزایا در سرامد طب پارایه در تهران

استخدام کارشناس برق و الکترونیک در شرکت جاوید طب تجهیز پاسارگاد در البرز

استخدام فروشنده خانم با حقوق و مزایا مکفی در تهران

تراشکار ماهر و ساده

به یک نفر جهت امور منزل نیازمندیم

کودک عاشق چه کودکی می شود؟

بازسازی چهره حضرت مسیح (ع) به کمک هوش مصنوعی

استخدام مکانیک و جلوبندی ساز

خیاط،راسته دوز، زیگزالدوز، وسط کار،بسته بند

کارگر ساده جهت کار در ساندویچی

اجاره صندلی و مشارکت در سالن زیبایی بانوان

معاون وزیر: مهارت زایی در حوزه گردشگری مذهبی ایران - عراق دنبال می شود

پیک موتوری و سالندار فست فود

استخدام راننده و کارگر انبار

ادمین اینستاگرام و سایت

استخدام کارشناس کنترل کیفیت و کارشناس تضمین کیفیت جهت کار در اشتهارد

فردا، آخرین مهلت ثبت نام آزمون های ورودی مدارس سمپاد

استخدام راننده خشکشویی با جای خواب

حسابدار خانم یا اقا

استخدام کارگر ساده جهت کار در چاپخانه نقش هنر

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی در تهران

استخدام سرایدار و انتظامات برج

فرصت شغلی با مزایای

استخدام منشی در کانون تبلیغاتی ایران زمین در تهران

استخدام کارشناس بهبود فرآیندها با حقوق ثابت و مزایا در اصفهان

صندوقدار خانم

استخدام مهندس معمار در استودیوی معماری فام در تهران

استخدام نیروی خانم و آقا جهت کار در ارتفاع

استخدام خانم آشنا به فتوشاپ و شبکه های اجتماعی

استخدام راننده آمبولانس آقا در مرکز آمبولانس ناجی در تهران

شاگردبرای دکه

استخدام کارشناس HSE و راننده پایه دو در مهندسی آبسان پالایش در البرز

استخدام بازاریاب و ویزیتور در پترو اکس در تهران

شریک جهت راه اندازی دبیرستان وآموزشگاه دخترانه

استخدام نیروی وارد و ساده

استخدام خانم عکاس ، هنری و عاشق حیوانات

آموزش بیش از 4 هزار معلم البرزی در طرح اتقان

نحوه جبران عقب ماندگی دروس عملی هنرستانیها در پی تعطیلات کرونایی

فردا، آخرین مهلت ثبت نام آزمون های ورودی مدارس سمپاد

نحوه جبران عقب ماندگی دروس عملی هنرستانیها در پی تعطیلات کرونایی

کمک انباردار آشنا به کامپیوتر

منشی خانم با روابط عمومی بالا

استخدام منشی خانم با حقوق ثابت و بیمه در گروه تیراژ در تهران

منشی خانم جهت کلینیک زیبایی

نیروی خدماتی ماهر جهت کار در هتل

خیاط بچگانه دوز

به یک کاراموز خانم در لابراتواردندانسازی

استخدام کارشناس کنترل پروژه خانم در شرکت کرانه نیلگون تیس در تهران

تداوم آلودگی هوای البرز

استخدام حسابدار در شرکت مشکات در معالی آباد فارس

کلاس های آنلاین ورزش رزمی سامورایی

کارگرساده باجای خواب و غذا

کنترل کیفیت

عکس روز| چراغ راهنمایی برای شترها

منشی خانم جهت همکاری در موسسه حقوقی

جذب نیروی فنی و کاراموز شبکه و دوربین مداربسته

استخدام مهندس معمار آشنا به نقشه های شهرداری در تهران

استخدام آبدارچی در موسسه حقوقی کیمیا سپنتا در محدوده زعفرانیه

استخدام کارمند اداری در شرکت دنیته در تهران

تصاویر | حمل و نقل عمومی مشهد در وضعیت قرمز

استخدام گرافیست خانم در شرکت رابین فناوران آینده در تهران

رمضان، ماه معنا و برکت

چگونه درختان میوه را پیوند بزنیم؟

استخدام سرپرست کارگاه و سرپرست اجرا در مهندسی تارا در تهران

تصاویر | قاب های دیدنی از جشنواره گل های لاله

استخدام حسابدار در موسسه آموزشی اندیشه پژوهان ادیب در شهر مشهد

به یک وسط کار خانم جهت کار در مزون نیازمندیم

استخدام منشی خانم جهت دفتر وکالت

نیازمند خانمی اشپز

یک نفر نیروی کار ساده خانم ، جهت کار در اشپزخانه

استخدام نیروی کار جیگرکی

کارگر ماهر نیمه ماهردرزمینه ساخت و نصب پنجره upvc

راه ناهموار پارک و دورنمای علم و فناوری فارس

راه ناهموار پارک و دورنمای علم و فناوری فارس