مطالب مرتبط:
کاشی کاری و سنگ کاری
ربع رشیدی یادگاری از اعصار علم و دانایی است
بازپرداخت تسهیلات کرونایی از خردادماه سال آینده شروع می شود
ربع رشیدی؛ تنها موقوفه ثبت جهانی شده در دنیا
گستره موقوفات «خواجه رشیدالدین» در 8 استان کشور/ضرورت احیای موقوفات ربع رشیدی
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 اسفند 1399 ساعت 20:452021-03-02اجتماعي

شروع کاوش های باستان شناختی شنب غازانی تبریز در سال جاری/ربع رشیدی، خاستگاه کاشی کاری معرق


مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با بیان اینکه مجوزهای کاوش های باستان شناختی شنب غازانی را امسال اخذ کرده ایم، گفت: - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی مطرح کرد شروع کاوش های باستان شناختی شنب غازانی تبریز در سال جاری/ربع رشیدی، خاستگاه کاشی کاری معرق ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با بیان اینکه مجوزهای کاوش های باستان شناختی شنب غازانی را امسال اخذ کرده ایم، گفت: این نوید را می دهیم در قالب تفاهم نامه ای با دانشگاه هنر، کاوش های باستان شناختی شنب غازانی تبریز را امسال شروع کنیم.

احمد حمزه زاده امروز سه شنبه 12 اسفند ماه، در نخستین همایش بین المللی بزرگداشت خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی، با تشریح اقدامات اداره کل میراث فرهنگی استان در مورد ربع رشیدی و آثار باقی مانده از عصر ربع رشیدی، اظهار کرد: عقد تفاهم نامه سه جانبه مشترک با دانشگاه هنر تبریز و مرکز باستان شناسی آلمان یکی از این اقدامات بود که در قالب آن، سه فصل کاوش های باستان شناسی محوطه ربع رشیدی انجام شد.

وی با بیان اینکه طی این سه فصل کاوش های باستان شناختی، یافته های بسیار خوبی حاصل شد که در پنل تخصصی میراث فرهنگی این همایش ارائه می شود، ادامه داد: کاوش های باستان شناختی و نجات بخشی اضطراری ارگ علیشاه و همچنین برنامه ریزی برای آغاز تمهیدات عملیاتی در راستای کاوش های باستان شناختی و مطالعات حفاظتی و مرمتی شنب غازانی تبریز از جمله برنامه های دیگر ما بوده است.

وی با اشاره به کاوش های باستان شناختی و مطالعات حفاظتی و مرمتی در اوجان قدیم از توابع شهرستان بستان آباد نیز گفت: این کاوش های باستان شناختی را در قالب عقد تفاهم نامه با دانشگاه تهران شروع کرده ایم و سه فصل این کاوش ها انجام و ارک حکومتی، برج و بارو و دیوارهای این اثر تاریخی نمایان شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تاکید کرد: بر اساس برنامه هایی که داشتیم، توانستیم مجوز پایگاه ملی شهر اوجان را نیز از وزارت میراث فرهنگی دریافت کنیم و این مجموعه را به پایگاه ملی تبدیل کنیم.

وی با اشاره به مطالعات حفاظتی و مرمتی کاروانسرای آلاکی مرند نیز افزود: این اثر نیز مربوط به عصر خواجه رشیدالدین و یکی از کاروانسراهای مسیر رفت و آمد به سمت نخجوان و ترابزون بوده و آثار بسیار خوبی از کاوش های باستان شناختی آن به دست آمده است.

وی ادامه داد: در این مورد نیز با همکاری دانشگاه هنر، به ویژه کاشی های معرقی که از این اثر تاریخی به دست آمده در حال مرمت بوده و کارهای مطالعاتی فاز دوم این اثر تاریخی نیز بعد از نوروز آغاز خواهد شد.

آغاز کاوش های باستان شناختی محوطه رصدخانه مراغه بعد از نوروز حمزه زاده با تاکید بر اینکه برنامه ساماندهی رصدخانه مراغه را نیز در دستور کار خود داریم و با همکاری سازمان ثبت اسناد و با دستور استاندار، توانستیم بعد از سالیان سال، اسناد مالکیت چهار هکتار از اراضی رصدخانه مراغه را اخذ کنیم، گفت: در برنامه داریم که بعد از نوروز، کاوش های باستان شناختی این محوطه تاریخی را هم شروع کنیم.

وی، حفاظت و مرمت مقبره چهار منار بازار تاریخی تبریز را از دیگر اقدامات این اداره کل برشمرد و افزود: عملیات مرمت این بنا تمام شده و آماده افتتاح است که پیش از عید نوروز و با حضور وزیر میراث فرهنگی به همراه 15 پروژه دیگر افتتاح شده و جهت بازدید عمومی آماده می شود.

وی با بیان اینکه ساماندهی و حفاظت مجموعه مسجد حسن پادشاه نیز از دیگر پروژه های در دست اجرا است، ادامه داد: این اثر تاریخی نیز بخشی از موقوفات نصیریه بوده و هرچند قدمت آن به سده نهم هجری قمری موسوم به تیموری می رسد، اما الگوی طراحی و مبانی نظری موقوفات آن در واقع ادامه سنت حسنه وقف خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی تلقی می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با تاکید بر اینکه در کاوش های باستان شناختی اوجان نیز شواهد ارزشمندی از بقایای معماری دوران ایلخانان و عصر خواجه رشیدالدین پس از قرن ها از دل خاک بیرون آورده شد و مقدمات تشکیل پایگاه پژوهشی نیز فراهم شد، افزود: آثار باستانی اوجان به وسعت بیش از 90 هکتار یکی از چندین منزلگاه اصلی محور ایلخانی به سلطانیه بوده است که در آینده نزدیک زمینه سازی احیای فرهنگی شهرستان بستان آباد و استان خواهد بود.

وی بیان کرد: اثر شنب غازانی یا ابواب البر غازانیه نیز که در میان مردم محلی تبریز به شام غازان اشتهار دارد، امروزه به عنوان یکی از محلات محروم در غرب تبریز محسوب می شود، اما شایسته یادآوری است که محل تعریف یکی از مهم ترین آثار قلمی خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی به نام تاریخ مبارک غازانی بوده و در همان جا نیز به سلطان محمود غازان تقدیم شده است.

وی با بیان اینکه مجموعه ربع رشیدی نیز مهم ترین، به نام ترین و شاخص ترین اثر فرهنگی به یادگار مانده از خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی است، ادامه داد: امسال با پیگیری های استاندار در سفر ریاست جمهوری، این اثر به عنوان یکی از پروژه های سفر ریاست جمهوری مصوب شده و اعتباری بالغ بر 30 میلیارد تومان برای تملک و آزادسازی عرصه ربع رشیدی تعلق گرفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حمزه زاده ادامه داد: بر این اساس، انسال زمینی به وسعت تقریباً سه هکتار از داخل عرصه ربع رشیدی آزاد کرده ایم و توانستیم در ادامه مسیر، کاوش های باستان شناختی خود را در این محوطه تاریخی انجام دهیم.

ثبت کالبد معماری ربع رشیدی از اهداف راهبردی ما است وی با اشاره به اینکه کاوشگاه ربع رشیدی در سال 98 به جایگاه پایگاه پژوهشی ارتقا یافته است، گفت: با توجه به اینکه دو اثر بسیار نفیس و ارزشمند کتاب وقفنامه ربع رشیدی نسخه کتابخانه ملی تبریز و نسخه جامع التواریخ رشیدی کاخ موزه گلستان در فهرست میراث معنوی و حافظه بشری یونسکو ثبت شده است، اکنون، ثبت کالبد معماری ربع رشیدی به عنوان یکی از اهداف راهبردی اداره کل میراث فرهنگی تعریف شده است.

وی اضافه کرد: همزمان با کاوش های باستان شناختی در محوطه ی ربع رشیدی، طرح احیای کوره آهک پزی ربع رشیدی و تبدیل آن به پایگاه و مرکز مطالعات فن آهک پزی سنتی و تاریخی ایرانی مراحل تکمیل خود را سپری می کند و امید است که با کشف قطعات کاشی کاری معرق مقدم بر مسجد کبود تبریز در آینده نزدیک، فهم پژوهشگران تاریخ هنر اسلامی از صنعت و هنر کاشی کاری به کلی دگرگون شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان متذکر شد: تا قبل از یافته های همکاران ما در مورد کاشی کاری های معرق محوطه ربع رشیدی، نظر بر این بود که کاشی کاری معرق متعلق به آناتولی و ترکیه است، اما با یافته هایی که دوستان و همکاران باستان شناس در سال های اخیر انجام داده اند، این موضوع اثبات می شود که تبریز و ربع رشیدی، خاستگاه کاشی کاری معرق است.

وی، مطالعات ژئوفیزیکی مقدم بر کاوش های باستان شناختی را از جمله دیکر اقدامات این اداره کل عنوان کرد و افزود: این مطالعات در کل محوطه ربع رشیدی انجام شده و بناهایی بزرگ و فاخر و با ابعاد بیش از 60 در 60 متر بالای تپه های رشیدی منتظر گسترش کاوش های باستان شناختی هستند که این بناها که با کاشی کاری های نفیس معرق و مرمرکاری های زیبا آراسته بودند، متاسفانه در لشکر کشی عثمانی و با آتش توپخانه عثمانی به ویرانه تبدیل شدند، البته شواهدی از گلوله باران عثمانی از کاوش های باستان شناختی نیز به دست آمده است.

کشف سه دوره معماری متوالی در پشت باروی کنونی ربع رشیدی وی با تاکید بر اینکه کشف سه دوره معماری متوالی در پشت باروی کنونی ربع رشیدی نشان می دهد که در طی قرون، این اثر فاخر معماری و شاهکار سنت حسنه وقف، بارها و بارها مورد تعرض و تاخت و تاز قرار داشته استگ ادامه داد: حفاظت و مرمت آثار معماری ربع رشیدی، ایجاد تسهیلات و زیرساخت های گردشگری، احداث موزه و کتابخانه ربع رشیدی ذیل مجموعه پایگاه پژوهشی ملی ربع رشیدی از دیگر اهدافی است که برای طرح جامع پنج ساله و 10 ساله ربع رشیدی طراحی و تعریف شده است.

حمزه زاده خاطرنشان کرد: البته تحقق این اهداف، نیازمند تکمیل کاوش های باستان شناختی بوده و مستلزم تامین اعتبار برای پروژه بزرگ ربع رشیدی است.

رییس دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز نیز در این همایش، ضمن قدردانی از حاضران و پژوهشگران، گفت: این همایش محصول کار مشترک اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز بوده و از حدود یک و نیم سال قبل، برای برگزاری آن تلاش شده است.

صمد بهروز خاطرنشان کرد: امید است این کار مشترک مقدمه ای برای سایر اقدامات مشترک باشد و در این رابطه اعلام آمادگی می کنیم.

دبیر علمی همایش نیز در ادامه با بیان اینکه محور اصلی مباحث خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی، آیات قرآنی است، اضافه کرد: در قالب این همایش سعی می کنیم بر اندیشه های علمی و دینی و همچنین موقوفات خواجه رشیدالدین تمرکز کنیم.

احمد مرتاضی با اشاره به اینکه، برنامه های پژوهشی و علمی در مورد خواجه رشیدالدین و ربع رشیدی باید تداوم داشته باشد تا به هدف اصلی برسیم، افزود: 80 مقاله توسط دبیرخانه همایش دریافت شده بود که 70 عنوان مقاله پذیرفته شد و در نهایت نیز 14 مقاله به عنوان مقاله برگزیده انتخاب و در قالب مجموعه مقالات چاپ شد.

گفتنی است، نخستین همایش بین المللی بزرگداشت خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی با محوریت وقف و علم الادیان، در سه پنل تخصصی با حضور اساتید و پژوهشگران داخلی و خارجی در تالار علامه طباطبایی دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز برگزار شده و از مجموعه مقالات همایش نیز رونمایی شد.

این همایش با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و دانشکده الهیات دانشگاه تبریز برگزار شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: گردشگری و صنایع دستی - آذربایجان شرقی - میراث فرهنگی - آذربایجان - شناختی - غازانی - باستان - صنایع دستی - فرهنگی - گردشگری - میراث - کاوش - اداره کل میراث فرهنگی - مدیرکل - کاشی کاری - شرقی - صنایع - تبریز - همایش بین المللی - امسال - احمد حمزه زاده - دستی - شروع - بین المللی - تفاهم نامه - احمد حمزه - کاشی - بیان - معرق - بزرگداشت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند اداری خانم در یک شرکت معتبر ساختمانی در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور در یک شرکت معتبر در البرز

کارگر ساده جهت واحد تولیدی معتبر

استخدام منشی خانم

بهترین دیدنی های شهر سمنان

اموزش تزیین فرنی با دارچین و گل محمدی برای افطار 1400 و 2021

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت نامی نیک نهاد در البرز

رهاسازی حداقل نیاز آبی زیست محیطی رودخانه جاجرود در گرو توافق با وزارت نیرو

علت های چاقی عروس بعد از ازدواج!

استخدام حسابدار خانم در جواهری وصال در گیلان

رهاسازی حداقل نیاز آبی زیست محیطی رودخانه جاجرود در گرو توافق با وزارت نیرو

استخدام کارشناس حسابدار صنعتی با مزایا از البرز جهت کار در غرب تهران

استخدام نیروی خدماتی در تاو سازه فرتاک در البرز

وضعیت جوی چند روز آینده کشور

عدم اجازه انحلال یا تفکیک مدارس عشایری/ شرط تاسیس مدارس عشایری به نسبت تعداد دانش آموزان

نیلوفر رخشان دشت لاله های واژگون

قرص کامل بهاری ماه

استخدام وردپرس کار خانم در انتشارات صورتی در اصفهان

تالاب میانکاله؛ محل امن یا قتلگاه پرندگان مهاجر؟!

استخدام فروشنده حرفه ای در حنانه سپهر سپاهان در اصفهان

استخدام فروشنده خانم با مزایا در پوشاک سله بن در تهران

استخدام بازاریاب با مزایا در یک شرکت معتبر در آذربایجان شرقی

داستان ساعت تاریخی تهران چیست؟

استخدام کارمند اداری خانم با حقوق ثابت و بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

داستان ساعت تاریخی تهران چیست؟

آغاز ثبت اینترنتی سفارش کتاب دانش آموزان

اوقات شرعی جمعه 27 فروردین زنجان

نیازمند کارگر ماهر و نیمه ماهر در کارگاه درب سازی.

تصاویر: زندگی در دل سنگ

استخدام نقشه کش صنعتی در صبا برودت پارس در تهران

احوال زیبای ویشکا آسایش/ عکس

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری در آدینامد کو در تهران

تقویم روز و اوقات شرعی

اوقات شرعی گرگان

همکار خانم با سرمایه برای اجاره دفتر کار

استخدام خیاط پیراهن مردانه

استخدام حسابدار و بازاریاب و ویزیتور در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام کارشناس IT با حقوق، مزایا و بیمه در تهران

استخدام نگهبان و باغدار با حقوق و مزایا در محدوده روستای کلیشادرخ در اصفهان

فعالیت 166 مرکز مثبت زندگی در آذربایجان شرقی

سفر به سرزمین سرسبزی و طراوت/ آبشاری در دل طبیعت/عکس

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در یزد

حمله خرس سیاه به شهروند رودانی +عکس

روانشناسی اجتماعی مردم کوفه

استخدام مشاوره آموزشی، کارمند اداری و گرافیست در تهران

حال و هوای بین الحرمین در اولین شب جمعه ماه مبارک رمضان

استخدام انباردار- لجستیک در شرکت حیات پوشش اکسیژن پاک در تهران

جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش جمعه 27 فروردین

برنامه درسی روز جمعه بیست و هفتم فروردین ماه مدرسه تلویزیونی

استخدام کارشناس کنترل کیفیت آقا (رشته مکانیک) در تهران

استخدام منشی آشنا به حسابداری در شرکت مهندسی تجهیز گستر صد ستون در تهران

استخدام مشاوره آموزشی، کارمند اداری، گرافیست و نیروی خدماتی در تهران

جدول پخش مدرسه تلویزیونی 27 فروردین 1400 از شبکه آموزش و 4 سیما

تصاویر | قلعه هزار ساله‎ در اطراف تالش

حال و هوای بین الحرمین در اولین شب جمعه ماه مبارک رمضان

رصد بارش شهابی 27 فروردین در گنبد مینا

اهدای ماسک در رضوانشهر و پره سر

نصب تندیس دهقان فداکار در محله حصارک کرج

حمله خرس سیاه به شهروند رودانی

استخدام نیروی خدماتی در تاو سازه فرتاک در تهران

حرکت جالب دلفین های فرفره سوژه شد +عکس

استخدام تحصیلدار و کارپرداز آقا با حقوق و مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

برنامه های آموزش و پرورش گیلان

باید ها و نباید های روزه داری در روزهای کرونایی

کمک آشپز سالندار و کارگر ساده

تراشکار ماهر

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت انبوه سازان ساختمانی شهریار سازه در مازندران

ببینید | باغ لک لک ها در دزفول

به پرستاری جوان، برای «حیوان خانگی» نیازمندیم! + تصاویر/نگهداری از کودک 4 ساله پوششی برای سایت های خدمات دهنده

استخدام ویزیتور حضوری و تلفنی با حقوق ثابت و بیمه در تهران

حمله خرس سیاه به شهروند رودانی +عکس

جذب مدرس زبان کودکان 4 تا 6 سال

اعطای کدرسمی بیمه

کادر مبتدی و حرفه ای

استخدام مهندس شیمی در پارسیان تکنولوژی از البرز

استخدام حسابدار با بیمه در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام کارشناس مکانیک با مزایا در یک شرکت معتبر در البرز

قاب های دیدنی از جشنواره گل های لاله /تصاویر

راننده پایه یک..

راننده با ماشین وانت یا با حقوق و مزایای

بافنده فرش و تابلو فرش کامپیوتری

استخدام بافنده گردباف با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

شرکت کارتن ومقوا آسوریک

جذب تعدادی محدود نیروی کارآفرین

استخدام گرافیست خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

جدول زمانی مدرسه تلویزیونی 27 فروردین

چه تعداد اسلحه غیرمجاز در کشور وجود دارد؟

عکس/ حال و هوای بامدادی حرم کریمه اهل بیت(س)

بارندگی های 26 فروردین در خراسان جنوبی

ادامه روند محدودیت ها/ تردد در روز های پایانی هفته ممنوع

پیش بینی هوای تهران و استان های دیگر

نیازمند نیرو آقا جهت فروشگاه افق

وزارت آموزش و پرورش پیگیر موضوع بازنشستگی نیروهای دانشسرایی است

احساس مسوولیت مردم یکی از راهکارهای حفاظت از آثار تاریخی است

وضع هوای استان، تقریبا ثابت

نیازمند یک نفر جوان کار در پلاسکو لوازم آشپزخانه

تشدید نظارت پلیس بر اعمال محدودیت تردد شبانه در شهر

وزارت آموزش و پرورش پیگیر موضوع بازنشستگی نیروهای دانشسرایی است

جدول پخش مدرسه تلویزیونی ایران جمعه 27 فروردین 1400/ فهرست برنامه های شبکه آموزش و چهار

تصاویر| پخت زولبیا و بامیه

شروع کاوش های باستان شناختی شنب غازانی تبریز در سال جاری/ربع رشیدی، خاستگاه کاشی کاری معرق

شروع کاوش های باستان شناختی شنب غازانی تبریز در سال جاری/ربع رشیدی، خاستگاه کاشی کاری معرق