مطالب مرتبط:
صنایع نمی توانند افزایش قیمت برق را جبران کنند/ مصوبه مجلس منجر به تعطیلی واحدها می شود/ سیستم سیاست گذاری ما نگاه بُرشی دارد
قیمت برق صنایع انرژی بر کمتر از 5 درصدکل هزینه آنهاست
افزایش 4 برابر تعرفه برق صنایع بزرگ/ سهم برق از هزینه تولید چقدر است؟
افزایش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی
افزایش 400 درصدی قیمت خواربار
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 اسفند 1399 ساعت 15:202021-03-01اقتصادي

افزایش قیمت برق صنایع چه تبعاتی به دنبال دارد؟


کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به تاثیرات افزایش 275 درصدی تعرفه برق برای صنایع بزرگ گفت: باید برای خروج از یک چرخه معیوب افزایش قیمت، به دنبال راهکاری درست بود به طوری که افزایش تعرفه برق تنها برای بنگاه هایی که کالا و خدمات خود را با قیمت صادراتی و .

- کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به تاثیرات افزایش 275 درصدی تعرفه برق برای صنایع بزرگ گفت: باید برای خروج از یک چرخه معیوب افزایش قیمت، به دنبال راهکاری درست بود به طوری که افزایش تعرفه برق تنها برای بنگاه هایی که کالا و خدمات خود را با قیمت صادراتی و بین المللی انجام می دهند صورت بگیرد، در غیر این صورت شاهد افزایش قیمت کالاها و افزایش مجدد تعرفه برق خواهیم بود.

امیرمحمد اسلامی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه این مساله سه ضلع دارد و هم صنعت برق، سایر صنایع و اقتصاد ملی مطرح است، اظهار کرد: باتوجه به اینکه بخش صنایع نیز چند لایه دارد و شامل بخش بالادستی فولاد و پتروشیمی و صنایع پایین دستی می شود، ابتدا باید دید این طرح کدام بخش ها را تحت پوشش قرار می دهد.

وی افزود: مساله مهم این است که صنایع بزرگ چطور طبقه بندی شده اند، اینکه صنایع را بر اساس میزان مصرف برق طبقه بندی کنیم، الگوی درستی نیست؛ ممکن است یک توان مصرف 2 مگاوات بیشتر را نیز باشد ولی محصول خود را به قیمت های پایین داخلی و متفاوت با قیمت منطقه ای و بین المللی داخلی عرضه کند.

بنابراین معیاری که مطرح شده چندان مورد تایید نیست.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با بیان اینکه صنعتی که محصول خود را به قیمت بین المللی و صادراتی عرضه می کند، طبیعی است که تعرفه حامل های انرژی را با قیمت ها بین المللی پرداخت کند، تاکید کرد: اگر صنعتی چنین شرایطی را ندارد، نباید با افزایش تعرفه روبرو شود چراکه این کار موجب افزایش قیمت محصولات می شود و یا به زیان صنایع خواهد بود.

وضعیت صنعت برق نیز به سمتی پیش رفته که با قیمت های حال حاضر سرمایه گذاری قابل قبول نیست و باید به تاریخچه این مساله نگاه کرد.

وی افزود: بخش خصوصی صنعت برق را در ایران پایه گذاری کرد و بعد دولت وارد شد تا این صنعت توسعه پیدا کند که به اعتقاد من در همان ابتدای امر یک اشتباه رخ داد و دولت به ظرفیت سازی توجه نکرد؛ در دهه های گذشته زمانی که صنایع در ایران مستقر می شدند و توسعه در کشور در گام های ابتدایی بود، صنعت برق از ابتدای ورود خصوصی بود، چندین دهه پیش اوایل سال 1350 زیرساخت های مفیدی در ایران وجود نداشت و به تدریج این زیرساخت ها به وجود آمد.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با تاکید بر اینکه در آن سال ها دولت به این دلیل که شتابی به فرایند رشد و توسعه کشور بدهد، ناچار به سرمایه گذاری شد و برای حمایت از توسعه قیمت های پایینی را برای انرژی در نظر گرفت تا از مزیت نسبی منابع هیدروکربنی استفاده و بتواند انرژی مورد نیاز را تامین کند و زیرساخت لازم که برای سایر بخش های صنعت و توسعه مهم بود ایجاد کند که این اتفاق نیز صورت گرفت.

اسلامی با بیان اینکه این مساله بعد از انقلاب اسلامی نیز ادامه یافت و تا این اواخر و زمانی که بحث آزادسازی ها و خصوصی سازی ها مطرح شد پیش رفت، گفت: صنعت برق یک مشکل ریشه ای از لحاظ سهم بازار و تقسیم هر یک از بازیگران این بازار دارد و آن این است که در دو برهه تاریخی قبل و بعد از انقلاب اسلامی دولت ها تصمیم به آزادسازی قیمت ها گرفتند، ابتدا در میانه دهه 70 این اتفاق افتاد که تبعات اجتماعی را به دنبال داشت در اواخر دهه 80 تحت عنوان طرح تحول اقتصادی و هدفمندی یارانه ها و آزادسازی قیمت ارز این مساله رقم خورد و آخرین باری که شاهد این موضوع بودیم بعد از پایان سال 1396 و از ابتدای سال 1397 به بعد بود.

وی ادامه داد: با خروج آمریکا از برجام این اتفاق افتاد و برخی مشاوران دولت و معاونان سازمان برنامه و بودجه فرصت را غنیمت شمردند که این موضوع را با شوکی که اتفاق افتاده اجرایی کنند.

باید به این موضوع توجه کرد که صنعت برق صرفا از قیمت خروج و فروش خود متاثر نمی شود بلکه از مکانیزم تامین مالی، نرخ های بهره و قیمت ارزی که برای ایجاد واحدهای تولید نیرو استفاده می کند و همچنین تورمی که در کشور ایجاد می شود تاثیر می پذیرد؛ در نتیجه زمانی که یک افزایش قیمت اتفاق می افتد، هزینه های تامین برق نیز افزایش می یابد.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با بیان اینکه برخی از فعالان صنعت برق علاوه بر کار صنعت برق به گفتمان آزادسازی پیوسته بودند و خارج از بحث تخصص خودشان وارد بحث اقتصاد کلان شدند و به مساله آزادسازی به صورت ایدئولوژیک نگاه می کردند و حامی این مساله بودند، اظهار کرد: زمانی که افزایش قیمت در طرف هزینه و درآمد با یکدیگر اتفاق می افتد تاثیر آن به صنعت برق بازمیگردد.

به گفته اسلامی ما با آثار آزادسازی بی مهابا روی قیمت ها و آشفتگی بازارهای مختلف و بهم ریختن پایداری عرضه و تقاضا آشنا هستیم و در چهار دوره تاریخی آزادسازی های بی قائده را در سال های 1356، 1374 و و 1397 و 1398 تجربه کردیم.

تجهیزات صنعت نیروگاهی با ارز خارجی تامین می شود و بحث تورم و گران بودن منابع تامین مالی در ایران صنعت برق کشور را به ورشکستگی کشانده است.

وی با تاکید بر اینکه قبل از این ماجرا یعنی در ابتدا دهه 80 و آنجایی که اصراری بر آزادسازی قیمت نبود و با شیب ملایمی این مسیر در حال طی شدن بود در آن زمان قیمت های تکلیفی و مکانیزم هایی که وجود داشت، نیاز برق را پاسخ می داد و این واگذاری ها به بخش خصوصی و سرمایه گذاری ها امکان پذیر بود، تصریح کرد: دقیقا با مواجه شدن با شوک های تورمی و افزایش قیمت ارز و بالا رفتن نرخ بهره اتفاقی که افتاد این بود که صنعت برق آسیب دید.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی تصریح کرد: با قیمت های فعلی صنعت برق نمی تواند سرپا بماند و یک حالت اجباری به وجود آمده به طوری که از یک طرف با توجه به بالا رفتن قیمت ها ضروری است که قیمت فروش برق نیز افزایش یابد، از سوی دیگر ساختار صنعت برق اشکالات زیادی دارد و از زمان واگذاری ها به دلیل نوع واگذاری ها این اشکالات وجود داشته ولی نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که برنامه های آزادسازی به هر قیمت به شکلی دائما خود را بازتولید می کند و یک چرخه معیوبی را ایجاد می کند که گام بعدی خود را عملا دیکته می کند.

اسلامی ادامه داد: اگر قیمت برق برای بخش صنایع بالا برود و آن صنعت نتواند کالای خود را با نرخ بالاتر بفروشد ضرر خواهد کرد لذا آن صنعت هم مجبور است که قیمت کالا و خدمات خود را افزایش دهد و این چرخه تکرار خواهد شد و در یک زنجیره ای این اتفاق خواهد افتاد که تورم انباشته و افزایش عمومی قیمت ها اتفاق می افتد و تاثیر مخرب آن دوباره به دولت و صنعت برق بازمیگردد و مجدد الزام افزایش قیمت به وجود می آید.

به گفته وی برای صنایعی که کالا و محصولات خودشان را با نرخ ارزی به بازار های داخلی و یا خارجی عرضه می کنند طبیعتا این افزایش قیمت نه تنها زیاد نیست بلکه کم هم است و انتظار می رود اگر بنگاهی محصول یا خدمات خود را با نرخ صادراتی در بازار داخلی با نرخ ارز آزاد عرضه کند باید هزینه ها و نهاده های تولید خود از بخش های مختلف از جمله بخش انرژی به قیمت صادراتی بپردازد.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با بیان اینکه افزایش تعرفه برق تاثیر زیادی به این مساله دارد که جامعه هدف ما کدام بخش باشد، گفت: این قانون یا به یک اصلاحیه و یا یک آیین نامه مفصل و تکمیلی که سبب شفافیت کامل شود نیاز پیدا خواهد کرد تا صنایع مختلف را تفکیک کند چرا که این تفکیک بر مبنای نیاز مصرفی چندان گویا نیست و باید سود آوری بنگاه مشخص شود.

یارانه پرداختی قیمت برق به صنایع بزرگ کاهش یافت به تازگی نمایندگان مجلس در مصوبه ای با افزایش بهای برق صنایع فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی موافقت کردند.

طبق این مصوبه وزارت نیرو مکلف است متوسط بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی، آلومینیوم، مس، فلزات اساسی، کانی های فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی را بر مبنای نرخ خرید انرژی برق از نیروگاه های دارای قرارداد تبدیل انرژی (eca) محاسبه و دریافت کند.

منابع حاصل از محل افزایش بهای برق این صنایع به حساب شرکت توانیر نزد خزانه داری کل کشور واریز می شود و پیشنهاد شده است این افزایش درآمد صرف طرح های نیمه تمام و شهرک های صنعتی که نیاز به ایجاد زیر ساخت دارند و همچنین اصلاح و نوسازی شبکه های فرسوده و نیروگاه های قدیمی و برقرسانی و رفع تنش آبی در مناطق محروم گردد.

محمدباقر نوبخت در جریان بررسی این بند گفت که با این مصوبه قیمت برق از 80 به 300 تومان افزایش می یابد و این امر باعث می شود برق برای این مجموعه ها هشت هزار میلیارد تومان گران شود.

مصطفی رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق کشور نیز در این باره به ایسنا گفت: با مصوبه مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال1400، یارانه قیمت برق تنها برای صنایع بزرگ کاهش یافته و این موضوع شامل حال صنایع کوچک و متوسط نمی شود و نباید بهانه ای برای افزایش قیمت کالاها باشد.

وی با بیان اینکه صنایعی که زیر دو مگاوات مصرف دارند مشمول افزایش قیمت نمی شوند، اظهار کرد: صنایع کوچک و متوسط عمدتا زیر دو مگاوات مصرف برق دارند و حتی در شهرک های صنعتی نیز به ندرت می شود که به مصرف دو مگاوات برسند.

او با تاکید بر اینکه حتی واحدهای صنعتی که در اطراف تهران مستقر هستند، عمدتا میزان مصرفشان به دو مگاوات نمی رسد، تصریح کرد: این طرح شامل حال صنایع کوچک و متوسط نمی شود و فقط صنایع انرژی بر بزرگ شامل فولاد، مس و آهن که عمدتا صادرات دارند با افزایش تعرفه برق مواجه خواهند شد.

به گفته وی با توجه به اینکه سهم بهای برق در این صنایع بسیار ناچیز بوده و اکنون نیز با این افزایش سه برابری بازهم درصد کمی هزینه آن ها را شامل می شود لذا مردم هوشیار باشند که به این بهانه قیمت کالاها چندین برابر نشود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: افزایش - تعرفه برق - افزایش قیمت - صنایع - تعرفه - قیمت - افزایش تعرفه - کالا و خدمات - صنایع بزرگ - افزایش قیمت کالاها - کارشناس - کالا - قیمت کالاها - بنگاه - اشاره - خدمات - انرژی - بین المللی - اقتصاد ملی - امیرمحمد - ارشد - چرخه - صورت - درست - حوزه - هایی - بزرگ - خروج - قیمت برق - گفت و گو

آخرین اخبار سرویس:
زلزله گناوه به تاسیسات شرکت نفت و گاز گچساران خسارت زد

ساخت 15 هزار واحد در طرح اقدام ملی مسکن در خوزستان

جوابیه «گروه سام» به خبر عدم وجود خط تولید محصولات سامسونگ در ایران

مردم قم اهدای خون را همچنان ادامه دهند

روش های جذب مخاطب از طریق نگارش صحیح رپورتاژ آگهی

قیمت میوه و صیفی در عمده فروشی اعلام شد

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در اطلس طلایی ایرانیان پویا

کاهش نارضایتی مردمی و افزایش کیفیت محصولات سایپا در شرایط تحریم و کرونا

توسعه کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد فارس نیازمند تامین آب است

باغ مرموز «حسن رعیت» در برابر ویلای 670 میلیاردی «راک» ! (تصاویر)

رییس صمت: 13 مورد احتکار در کرمان کشف شد

آرامش در بازار طلا و سکه

فعالیت 107 معدن در چهارمحال و بختیاری

آرامش بزرگترین دریاچه جهان تا 2 روز آینده

سرنوشت بورس بعد از توافق جدید

رکوردشکنی تازه فضاپیمای »افق های نو« در فاصله گرفتن از زمین

استخدام کارشناس تدارکات و خرید داخلی آقا در داریا همراه پایتخت در تهران

کشت کاکتوس برای بیابان زدایی در کشور توسعه می یابد

استخدام کارشناس فروش در شرکت مهاجرتی های لیپ در تهران

رکود حاکم بر بازار قیمت خودرو را شکست

افزایش وام ساخت مسکن تا 450 میلیون تومان به شرط استفاده از فناوری های نو

سیستم ثبت برند وینداد، پیچیدگی های فرآیند ثبت برند را برای شما ساده می کند!

زلزله به صنایع پتروشیمی جنوب ایران آسیبی نزده است

وام ساخت مسکن تا 450 میلیون تومان افزایش یافت

ایرانی ها قبل از کرونا چقدر سفر خارجی رفتند؟

استخدام کارشناس فروش مویرگی در شرکت Ronix در نیشابور

افزایش وام ساخت مسکن به 450 میلیون

اقتصاد بحران زده عربستان در میان تلاش آل سعود برای فرار از واقعیت/ دلارهای نفتی کجا رفت؟

وام ودیعه مسکن امسال به چه کسانی پرداخت می شود؟/ احتمال افزایش وام

افزایش قیمت کالا های اساسی

اقدامات انجام شده برای تولید انواع واکسن ها در کشور

استخدام کارشناس کنترل پروژه در ماشین سازی آسیا کار باختر در فارس

استخدام جوشکار co2 در گروه تولیدی اصفهان پلاست در شهرک صنعتی سجزی

استخدام کارشناس مهندسی خرید و کارشناس تحقیقات بازار در نیلپر در تهران

استخدام مدیر برنامه ریزی تولید در گروه صنعتی قشونی در شهرک صنعتی عباس آباد

ممانعت مدیران شرکت ملی نفت از ورود بازرسان استانداری تهران!

استخدام 2 عنوان شغلی در تولیدی پوشاک غنچه در تهران

ایرانی ها تاکنون چند دوز واکسن کرونا زده اند؟

رشد رتبه سئو سایت با رپرتاژآگهی

قیمت بلیت هواپیما کاهش نمی یابد

انجام بیش از 62 هزار و 500 مورد بازرسی از اصناف استان سمنان

استخدام سرپرست تولید چمدان در یک شرکت معتبر در شهرک صنعتی پرند

برندگان پیش فروش محصولات ایران خودرو مشخص شدند

وام ساخت مسکن 450 میلیون تومان شد

آرامکو افزایش ظرفیت تولید را از سر گرفت

وام ساخت مسکن 450 میلیون تومان شد+جزییات

نقاشی ارزشمند «روتکو» حراج می شود

رتبه اقتصادی ایران در جهان چند است؟

تغییر کاربری زمین های کشاورزی تهران با مجوزهای صوری

رینگ مبارزه مردم با گرانی های روزانه

برای خرید پرینتر و اسکنر سه بعدی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

نقش مهم اصناف در قطع زنجیره کرونا

از کپی ارزان تا پرینت ارزان با هات لاین

استخدام کارشناس کنترل کیفیت آقا (رشته صنایع) در شرکت ساجیران در جاجرود

تأمین سیمان مورد نیاز زلزله زدگان سی سخت از سیمان مارگون

ارزش روز سهام عدالت در 29 فروردین

نکاتی برای اجاره خودرو در زمان کرونا

معرفی واکسن ایرانی کرونا با نام اُسوید 19

تکمیل 8 طرح آموزشی ساوه در گرو کمک 15 میلیاردی

وجود 30 هکتار بافت شهری فرسوده در فرون آباد

وفور انسولین در بازار سیاه به سه برابر قیمت!

ممانعت مدیران شرکت ملی نفت از ورود تیم بازرسی استانداری تهران

آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان از اول اردیبهشت

اقدامات انجام شده برای تولید انواع واکسن ها در کشور

اقدامات انجام شده برای تولید انواع واکسن ها در کشور

تسهیلات مالیاتی برای فعالان اقتصادی آسیب دیده از کرونا

تولید 50 هزار دستگاه تارا در سال 1400

تعرفه برق تجدیدپذیر برای رمزارزها رقابتی تعیین می شود

اهدای بیش از 25 میلیارد ریال کمک های مردمی و صدقه توسط مردم کاشان

وزارت شهرسازی: کد رهگیری برای معاملات مسکن اجباری است

ثبت 7000 میلیارد تومان اوراق اختیار فروش تبعی

بیش از 8هزار کیلومتر شبکه توزیع گاز در قزوین نشت یابی شد

استخدام مهندس تولید (مهندسی شیفت شورتنینگ) در شرکت صنعتی بهشهر در تهران

توزیع 130 هزارتن برنج در فروردین ماه

بانک ها به نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار پایبند باشند

استخدام منشی مدیر عامل در یک شرکت تولیدی صنعتی محدوده شهریار

یک میلیون بشکه نفت ایران آماده بازگشت فوری به بازار جهانی

احتمال وضع قوانین بیشتر برای مصرف دخانیات در نیوزیلند

جریان گاز در استان های زلزله زده پایدار است

استخدام منشی خانم در شرکت تولیدی شیمی گران فردا در تهران

پرکاربردترین و متداول ترین بالابرهای صنعتی با کاربری انتقال بار در ایران

گسل پیش ژرفای زاگرس مسبب زلزله بندر گناوه

قیمت محصولات ایران خودرو در 29 فروردین 1400/ افزایش نرخ پژو 405، دنا

استخدام حسابدار در شرکت رونیکس در مشهد

عکس/ کاسبی های نیمه تعطیل

فیلم/ تشکیل صف فروش دلار در میدان فردوسی

صادرات کالا به عراق باید متناسب با نیاز آن ها باشد

تولید 310 هزار تن شیر خام در استان یزد

الزام صندوق های با درآمد ثابت به خرید سهام تا 15 درصد/سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس با صندوق ها

وام ساخت مسکن 450 میلیون تومان شد+جزییات

(عکس) فروش مورچه گله دار؛ هر مورچه 5 هزار تومان!

واکنش به خبر 84 خودکشی در یک روز در تهران | تماس های مرتبط با خشونت خانگی افزایش یافته است

سرنوشت بورس بعد از توافق جدید

قیمت انواع میوه، مواد پروتیینی و حبوبات در بوشهر؛ یکشنبه 29 فروردین ماه + جدول

ممانعت مدیران شرکت ملی نفت از ورود بازرسان استانداری تهران

موج چهارم کرونا در خراسان رضوی همچنان می تازد

استخدام پشتیبانی فنی فروش آقا (رشته کامپیوتر) در بهین تکنولوژی در تهران

مشارکت 530میلیون تومانی کرمانشاهیان درپویش ایران همدل-اطعام مهدوی

کار در مترو قم شبانه روزی می شود

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در شرکت آرنا پترو گاز در خراسان رضوی

افزایش قیمت برق صنایع چه تبعاتی به دنبال دارد؟

افزایش قیمت برق صنایع چه تبعاتی به دنبال دارد؟