مطالب مرتبط:
امیر دریادار سیاری:توان دفاعی جمهوری اسلامی در جهان قابل محاسبه است
امیر دریادار سیاری: توان دفاعی جمهوری اسلامی در جهان قابل محاسبه است
دریادار سیاری: توان دفاعی جمهوری اسلامی در جهان قابل محاسبه است
مهم ترین مسئله جمهوری اسلامی ایران «جمعیت و فرزندآوری» است+ فیلم
امیر دریادار سیاری: توان دفاعی جمهوری اسلامی در جهان قابل محاسبه است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 اسفند 1399 ساعت 21:102021-02-28سياسي

مواظب باشیم نمازهای ما و جمهوری اسلامی قضا نشود


در عرف دینی انسان به نظم و عمل به موقع خوانده شده است و از جمله برای نمازهای پنج گانه که باید در وقت مقرر خوانده شود و فضیلت آن در همان به موقع خواندن آن است.

- در عرف دینی انسان به نظم و عمل به موقع خوانده شده است و از جمله برای نمازهای پنج گانه که باید در وقت مقرر خوانده شود و فضیلت آن در همان به موقع خواندن آن است.

نماز انسان را از دست یازیدن به زشتی و نابکاری دور می کند.

ازجمله ویژگی های نظم اجرای احکام اسلام، آن است که می فهماند انسان در زندگی با برنامه و در زمان معین و به درستی کار خود را تنظیم کند.

اصرار در وجوب احکام واجب یعنی اصرار بر نظم و رفتار برنامه ای و پافشاری برای اجرای برنامه و به ویژه آنکه تأکید شده که در هر شرایطی انسان نماز را در وقت خود به جای آورد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، سیدمصطفی هاشمی طبا در ادامه یادداشت خود در روزنامه شرق نوشت: چنین آموزه های ارزنده ای در کجای اعمال ما جای دارد؟ طبیعی است که این نظم و ترتیب و موقع شناسی تنها برای اجرای مناسک صادق نیست؛ بلکه به گستره وسیعی از اعمال انسان همان طور که در آیات قرآن و احادیث ائمه مشهود است، ارتباط پیدا می کند.

قضاشدن نماز را به عنوان معیاری برای قضاشدن سایر کارهایمان قرار دهیم و صدالبته قصد قیاس یا هم آوری بین نماز و سایر اعمال را نداریم؛ اما به عنوان یک شاخص تعیین کننده لختی به آن بیندیشیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمندرج اخیر در رسانه ها توجه داشته باشیم که گفته شد مردم روستایی در بلوچستان برای معالجه به پاکستان می روند.

البته مراجعه به نزدیک ترین محل برای معالجه به خودی خود ایرادی ندارد و اصولا مرزنشینان دو کشور رابطه نزدیک با یکدیگر دارند.

مشکل آنجاست که بیش از 10 سال است که راه ارتباطی این روستا و روستاهای دیگر با نزدیک ترین شهر به دلیل کمبود اعتبار بلاتکلیف مانده و هم وطنان ایرانی به همین دلیل به کشور بیگانه مراجعه می کنند.

اینجاست که نماز قضا شده است.

سرنوشت این راه مثالی بارز است از قضاشدن اقدامات و پروژه هایی که در ایران در جریان است و با گذشت ده ها سال به موجوداتی فرسوده و از پای افتاده تبدیل شده است.

در گزارش دیوان محاسبات از عملکرد قانون برنامه ششم توسعه ذکر شده تنها 35 درصد احکام این برنامه تحقق پیدا کرده و 65 درصد احکام تحقق پیدا نکرده است.

صدالبته این گزارش بسیار خوش بینانه است و مثال آن هم احکام ماده 35 و 36 و 37 درباره آب است که کاملا به تحقق نرسیده است و احکامی که به تحقق رسیده مربوط به اقداماتی است که همواره در جریان بوده است و اگر در قانون برنامه ششم هم ذکر آن نمی رفت، خودبه خود عملی می شد.

امر توسعه کشور و اشتغال در کشور و البته وابسته به اجرای طرح ها و پروژه های مختلف است.

این طرح ها اعم از زیربنایی، صنعتی و کشاورزی چه متعلق به بخش خصوصی و چه دولتی چنانچه به موقع به انجام نرسد باعث اتلاف سرمایه و ایجادنشدن مزیت های مترتب بر آن می شود.

تزریق قطره چکانی اعتبارات به طرح های دولتی و بی توجهی به حل مسائل سرمایه گذاران خصوصی حاصلی جز اتلاف سرمایه و افزایش بی کاری و تضعیف امید مردم به آینده و زندگی ندارد.

در جمعی از مسئولان سابق و کنونی کشور گفته شد گروهی با امر توسعه مخالف هستند و تنها بر سر واژه آن که توسعه باشد یا رشد باشد یا کلام دیگر، بحث می کنند.

این حرف با عکس العمل مواجه شد که کسی با امر توسعه مخالف نیست.

صرف نظر از اینکه واقعا کسانی هستند که با توسعه مخالف هستند، عملکردها حاکی از این امر است.

چگونه است که بودجه جاری کاملا هزینه می شود؛ ولی بودجه عمرانی که درصدی از بودجه جاری است؛ نه تنها هزینه نمی شود بلکه در هر تنگنایی از آن می کاهند و هزینه جاری را از آن تأمین می کنند و به پیمانکاران، اوراق قرضه ای که در بازار تا 40 درصد قیمت کاهش قیمت دارد، تحویل می دهند؟ چگونه بانک مرکزی به حد کافی ارز دارد که در بازار بفروشد اما برای توسعه صنایع یا کشاورزی کمبود ارز را بهانه می آورند؟ وقتی دولت اعتبارات را به هر بهانه به هزینه جاری می رساند و از آن نمد، کلاهی به توسعه نمی رسد و طرح ها را هم به بخش خصوصی یا خصولتی واگذار نمی کند و سازمان برنامه و بودجه آن تبدیل به سازمان بودجه منهای برنامه شده است، آیا این دلیل مخالفت با امر توسعه نیست؟ در بحبوحه جنگ تحمیلی و در سال 65 در دولت دفاع مقدس دفتری تنها با چند نفر در نخست وزیری برای پیگیری طرح های مهم انقلاب تشکیل شد.

در آن شرایط حاد با پیگیری مستمر و نه دخالت، بیش از 120 پروژه و طرح در دست اجرا یا جدید را به ثمر و تولید رساند.

آیا شرایط امروز کشور، ناگوارتر از شرایط جنگ تحمیلی است؟ حسب بررسی های انجام شده شرایط اقتصادی و اجتماعی مردم رو به نزول و آسیب های اجتماعی گروه های مختلف صعودی است، آمار و تفسیرهای آنها را به اهل آن می سپاریم؛ اما آیا یکی از عوامل مهم آن پافشاری نکردن به قضاشدن این نمازها نیست؟ انجام طرح ها و پروژه ها یعنی خلق اثر جدید و خلق اثر جدید نیاز به توجه، دقت و زمان شناسی دارد.

هرگونه تعلل زمانی، مالی و سایر پشتیبانی ها طرح را به قضا نزدیک می کند؛ همان طور که خواب آلودگی، تسامح در بیدارشدن صبح و نشناختن زمان ظهر و عصر و مغرب و عشا نماز را باطل می کند.

حتما خواهند گفت که صدها طرح را افتتاح کرده اند.

آری چنین امری را در رسانه های عمومی می توان مشاهده کرد اما چرا در افزایش تولید ناخالص ملی تأثیری نگذاشته و در سال 97 و 98 تولید ناخالص ملی 4/5 - درصد و 5/6 - درصد کاهش داشته است؟ در حالی که کشوری فقیر و ضعیف مثل بنگلادش که نخست وزیر آن یک خانم موفق و مدیر است، رشد 8 درصد در تولید ناخالص ملی دارد.

درست است که تحریم های آمریکا شرایط ناگواری را برای کشور فراهم کرده است اما آیا ایران سیاست های درستی را اتخاذ کرده است؟ اشتباه نشود.

این نویسنده از زمره متعنتان وابسته که عموما سیاست مدارانه و غرض ورزانه برجام را مسئول این امر می دانند، نیست؛ زیرا اینان با تخریب کلی دولت و اهانت به آن نه تنها دولت را تخریب می کنند بلکه نظام جمهوری اسلامی را هم نوا با صهیونیسم و استکبار به ناکارآمدی متهم می کنند.

نگارنده همراه با تصدیق به تحریم ها اذعان دارد که اگر سیاست های داخلی هماهنگ با سیاست های خارجی کشور می شد و منابع به درستی تخصیص می یافت و از گرداب پوپولیسم رهایی می یافتیم، در امر توسعه کشور می توانستیم گام های بسیار بلندی برداریم و از جمله پروژه های مختلف کشور را به درستی در زمان تعیین شده به سرانجام برسانیم.

امروز همه نیروهای داخلی در امر اداره کشور مشارکت دارند.

مهم آن است که سیاست گذاران راه و طریق اصلی را بیابند و آن را به بدنه جامعه تحویل دهند تا امر توسعه کشور راه خود را پیدا کند، و الا کلنگ زنی های گذشته و در حال حاضر در زمره آثار باستانی تخریب شده درخواهد آمد.

مواظب باشیم نمازهای ما و جمهوری اسلامی قضا نشود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: انسان - نماز - برنامه - جمهوری اسلامی - همان - خواندن - روزنامه شرق - احکام - فضیلت - هاشمی طبا - دینی - یادداشت - روزنامه - اسلامی - جمهوری - هاشمی - رفتار - گزارش - تنظیم - زندگی - ادامه - ویژگی - ویژه - زمان

آخرین اخبار سرویس:
برای حضور مستشاری در سوریه دست به دامن حاج قاسم شدم/ ماجرای تقاضای نزاجا برای حمله به داعش/فرار داعش از حوالی مرزهای غربی ایران

بعضی ها در این انقلاب نمک می خورند و نمکدان را می شکنند/انتخاباتی که با دقت صورت گیرد ثمرات مثبتش را خواهیم دید/امروز جمهوری اسلامی به لحاظ راهبردی در بهترین نقطه قرار دارد

عراقچی: تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است

قانون درباره هزینه های هنگفت انتخاباتی ساکت است/احزاب باید در انتخابات سهمیه روشن داشته باشند/ هیچ نگرانی برای بازنگری قانون اساسی وجود ندارد

گفت وگوی عراقچی با نمایندگان تروییکای اروپایی در حاشیه نشست وین

تکذیب خبر مهاجرت عضو کلیدی پروژه واکسن کوو ایران برکت

به کارگیری 1100 معتاد متجاهر در پروژه های عمرانی و فضاهای شهری مشهد

رزمایش ضیافت الهی در البرز آغاز شد

استاندار چهارمحال و بختیاری خواستار امنیت آبگیر بن به بروجن شد

کدخدایی: احزاب باید در انتخابات سهمیه روشن داشته باشند

تکذیب شایعه مهاجرت عضو کلیدی تولید واکسن کوو ایران برکت

پیام تبریک روز ارتش به امیر موسوی از سوی رییس سازمان بسیج

ملت ایران قدردان خدمات و از خودگذشتگی های ارتش است

ویدئو | عراقچی: تفاهم جدید در حال شکل گیری است | زمان نوشتن متن توافق فرا رسیده است

داستانک‎های رمضانی در برنامه رادیویی «مهمونی فرشته ها»

تذکر جدید مجمع تشخیص در مورد طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

جلسه دارالقرآن مرکزی منطقه 2 با مسئولان اجرایی خانه های قرآن محلات این منطقه برگزار شد

تداوم برنامه های مبارزه با مواد مخدر با اولویت مناطق آسیب پذیر قرچک

شهرداران اهواز و آبادان به دادگاه معرفی می شوند

ارتش در دفاع از مرزها و با اقدامات جهادی در کنار مردم ایران است

انتقاد کدخدایی از فعالیت زودهنگام کاندیداها در کلاب هاوس

مهاجرت عضو کلیدی پروژه واکسن برکت صحت دارد؟

رضا کریمی عامل خرابکاری نطنز کیست؟ / در نطنز چه گذشت

کدخدایی: زمان تغییر قانون اساسی قابل پیش بینی نیست

رایزنی نماینده روسیه با عراقچی و غریب آبادی پس از نشست کمیسیون مشترک برجام

انتشار تصویر رضا کریمی، عامل خرابکاری در نظنز/سردار جوانی: بعضی ها نمک می خورند و نمکدان می شکنند؛ این ها ریشه همه مشکلات را به گردن رهبری می اندازند /بقایی در بیمارستان روان پزشکی بستری شده

امام جمعه همدان از پاکبانی که خستگی هم نتوانست مانع از تلاوت قرآنش شود تجلیل کرد

مهاجرت عضو کلیدی تیم واکسن کووید ایران کذب است

روحانی: استفاده از زنان در عرصه های مدیریتی همواره مورد تاکید دولت بوده است

می خواستم 2 وزیر زن انتخاب کنم؛ توانم محدود بود و نشد/ برنامه 100 روزه برای پایان دولت داریم

اولیانوف:طرف های مذاکره کننده در وین از پیشرفت گفتگو ها رضایت دارند

ذوالنور: مجلس در جریان جزییات مذاکرات وین نیست

روحانی: می خواستم دو وزیر زن انتخاب کنم اما توانم محدود بود

مدیران مناطق آزاد باید ظرف 6 ماه نقشه اراضی دولتی را ارائه کنند

تیم مذاکره کننده با مردم صادق باشد

روایت فرمانده سپاه کردستان از حماسه آفرینی ارتشیان در دفاع از کشور؛ با وحدت و همدلی توطئه های دشمن را در نطفه خاموش می کنیم

شهرداران اهواز و آبادان به دادگاه معرفی می شوند

عکسی که اولیانوف از گفت وگو با عراقچی منتشر کرد

پیام تبریک عضو شورای فدراسیون جهانی هاکی به رییس فدراسیون ایران

پاسخ به شایعه پیرامون واکسیناسیون در اسدآباد

رایزنی عراقچی با نمایندگان تروییکای اروپایی در حاشیه نشست وین

ارائه گزارش از برخورد قانونی با ناقضین قرنطینه از سوی دستگاههای ذیربط

گفت وگوی عراقچی با نمایندگان تروییکای اروپایی در حاشیه نشست وین

فرصت پایانی ثبت نام برای انتخابات شرکت های سرمایه گذاری + فیلم

اتحاد دشمنان ایران علیه تلاش برای رفع تحریم ها

انتقاد لیلاز از علنی شدن اختلاف بین دولتمردان: این بازی ها را به عرصه عمومی نیاورید

ارتش در دفاع از مرزها و با اقدامات جهادی در کنار مردم ایران است

روحانی: می خواستم دو وزیر زن انتخاب کنم اما...

«ابَربحران ‎کرونا» تنها با هم افزایی تمام ظرفیت ها مدیریت خواهد شد

تکذیب یک شایعه درخصوص نخستین واکسن ایرانی کرونا توسط سخنگوی ستاد اجرایی فرمان امام

حل مشکلات و سلامت خانواده های شهدا وظیفه مهم بنیاد شهید است

عراقچی پس از پایان نشست وین: تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است

رایزنی عراقچی با نمایندگان تروییکای اروپایی در حاشیه نشست وین

مهاجرت عضو کلیدی پروژه واکسن برکت صحت دارد؟

برگزاری جشنواره ملی دعوت در ماه مبارک رمضان

تشکر عضو فدراسیون هاکی روی یخ جهان از ایران

حجت الاسلام مهاجرنیا: انسداد و موانع سرراه استیفای حقوق انسانی سبب انقلاب ملت ایران شد

اعلام اسامی افراد خاطی مربوط به واکسن پاکبانان آبادان به مراجع قضایی/ عزل سه مسؤول به دستور وزیر بهداشت

تکذیب شایعه مهاجرت عضو کلیدی تولید واکسن کوو ایران برکت

اعلام اسامی دریافت کنندگان واکسن پاکبانان آبادانی به مراجع قضایی

درخواست عضو شورا از وزارت بهداشت جهت انتشار فهرست دریافت کنندگان واکسن کرونا در مجموعه شهری

تایید صلاحیت بیش از 90 درصد از داوطلبان انتخابات شوراها

هگمتانه تا همدان، قدیمی ترین شهر ما

رونمایی از تجهیزات جدید هوانیروز در روز ارتش

روحانی: می خواستم دو وزیر زن انتخاب کنم اما توانم محدود بود

خدشه واسطه ها و دلالان بر سیمای سیمان فارس

آینده شهرهای اسلامی چگونه است؟

نظام فنی مرمت در ایران نقد می شود

می توان برای نوشتن یک متن مشترک شروع به کار کرد/ تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است

ایران قدردان خدمات و از خودگذشتگی های ارتش است

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام

تقدیر فدراسیون جهانی هاکی روی یخ از ایران

روسیه: مذاکرات وین با توافق حاضران ادامه می یابد

عراقچی: تفاهم جدیدی در حال شکل گیری است

نماینده روسیه درمذاکرات برجام: اعضااز پیشرفت در مذاکرات پیرامون رفع تحریم ها رضایت دارند

امروز ارتش در صحنه و آماده انجام مأموریت است

رییس جمهور: برای 100 روزه پایانی دولت برنامه داریم

روحانی: برنامه صد روزه برای پایان دولت داریم

جمع آوری امضا برای استیضاح وزیر بهداشت

تکذیب شایعه تزریق واکسن کرونای پاکبانان

تشکیل شورای نظارتی مجلس برای تحقق شعار سال 1400

اوکراین چگونه هواپیمای مسافربری مالزی را سرنگون کرد

پشتیبانی و مانع زدایی از تولید، نیازمند عزم جدی قوای سه گانه

زنان در عرصه مدیریتی کشور همواره مورد تأکید دولت است/ برنامه صد روزه برای پایان دولت داریم

رییس هیات چین درکمیسیون مشترک برجام خبرداد: توافق بر سرعت بخشیدن به مذاکرات درباره رفع تحریم ها

68 درصد از افراد رد صلاحیت شده در شورا های اسلامی شهرها؛ مستقل و معتدل

تصویر و فیلم عامل خرابکاری در تأسیسات هسته ای نطنز

مجید فراهانی:اسامی دریافت کنندگان واکسن کرونا را منتشر کنید

درخواست عضو شورا از وزارت بهداشت جهت انتشار فهرست دریافت کنندگان واکسن کرونا در مجموعه شهری

مجوز مهم سردار سلیمانی برای ارتش /خواب عجیب مقام بلندپایه ارتش قبل از شهادت حاج قاسم

ایران قدردان خدمات و از خودگذشتگی های ارتش است

بالا رفتن درجه تب کرونا در همدان

روحانی: برنامه صد روزه برای پایان دولت داریم

ساخت مسجد با مشارکت مردم و خیّران

انتشار تصویر عامل خرابکاری در نطنز برای اولین بار+ فیلم

روحانی:می خواستم دو وزیر زن انتخاب کنم اما.../ برخی هنوز هم منظور ما از 100 روز را نفهمیدند

روحانی: برنامه صد روزه برای پایان دولت داریم

عراقچی: زمان شروع نگارش متن توافق فرا رسیده است/ مسیر روشن است (+فیلم)

زمان شروع نگارش متن توافق فرا رسیده است

ویدئو/ خبر فوری درباره حصول توافق جدید در وین

مواظب باشیم نمازهای ما و جمهوری اسلامی قضا نشود

مواظب باشیم نمازهای ما و جمهوری اسلامی قضا نشود