موضوعات داغ: - كميسيون مشترك برجام - جانشين فرمانده نيروي قدس سپاه - فرمانده نيروي قدس سپاه - بازنشستگان كشوري - نيروي قدس سپاه - كميسيون مشترك - اتحاديه اروپا - محمدرضا فلاح زاده - پرداخت حقوق - سازمان بهداشت جهاني - عزيزاله شهبازي - شركت هپكو - عدالت خواهي - رضا برومند - انگيزه مالي - كنترل بازار - واليبال بانوان ايران - تالاب زريوار - شهر پيربكران - جهش تحصيلي - درماني سمنان - كنگره 1500 شهيد - فيلم استيو جابز

مطالب مرتبط:
واکنش به ادعای دور شدن دانشگاه شهیدرجایی از تربیت معلم
بی تفاوتی مسئولان دانشگاه فرهنگیان به مشکلات پردیس شهید باهنر همدان
انتظار وزارت علوم از پژوهشگاه ها
واکسن کرونا به 860 کادر درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تزریق شد
نتایج کیفیت آموزش های مدیریت بالندگی حرفه ای دانشگاه فرهنگیان مثبت ارزیابی شد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 اسفند 1399 ساعت 12:302021-02-28دانش

جذب و ارتقای اساتید وزارت علوم با شاخص های دانشگاه فرهنگیان همخوانی ندارد / واگذاری مراکز تربیت معلم به سبک فتحعلی شاه قاجار


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دانشگاه فرهنگیان به عنوان دانشگاهی که وظیفه تامین و تربیت معلمان را عهده دار است، با مشکلاتی اساسی از جمله کمبود هیئت علمی مواجه است.

- " عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان گفت: سیستم ارتقای اساتید وزارت علوم اصلا با اساتید تربیت معلم همخوانی ندارد و فقط رویکرد آموزش محور را دنبال می کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دانشگاه فرهنگیان به عنوان دانشگاهی که وظیفه تامین و تربیت معلمان را عهده دار است، با مشکلاتی اساسی از جمله کمبود هیئت علمی مواجه است.

این دانشگاه با 78 هزار دانشجو، تنها 803 هیئت علمی دارد و شاهد تلاش هایی برای انحلال این دانشگاه بوده ایم.

در این راستا با محمدعلی جواهری و محمد پاک سرشت، اعضای هیئت علمی این دانشگاه به گفتگو نشستیم تا ریشه این مسائل را مورد بررسی قرار دهیم.

دانشجو: همانطور که مستحضر هستید، نسبت هیئت علمی به دانشجو در دانشگاه فرهنگیان 1 به 97 است و تعداد زیادی از اساتید نیز درحال بازنشستگی هستند.

با توجه به این شرایط گویا از سال تاسیس این دانشگاه تدبیری برای این بحران جدی اندیشیده نشده است.

به نظر شما ریشه اصلی این اتفاق در چیست؟ محمدعلی جواهری، عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان: آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان به عنوان جایی که عهده دار تعلیم و تربیت مربیان، مدیران و کارکنان آموزش و پرورش است، مقوله ای حاکمیتی هستند؛ بنابراین باید دیدی حاکمیتی به این دانشگاه داشت.

افرادی باید امور این دانشگاه را عهده دار شوند که تجربه زیسته معلمی داشته باشند و توانایی و آشنایی کافی با مقوله تربیت را داشته باشند.

متاسفانه در دانشگاه فرهنگیان حرکتی ایجاد شد که آرایش درونی دانشگاه فرهنگیان از هم گسسته شود.

تلاش بر این بود که این دانشگاه از وضعیت تربیت محوری و ماموریت حساس خویش تبدیل به دانشگاهی ضمن خدمت شود؛ به طوری که از دیگر دانشگاه ها بیایند و در این دانشگاه واحد هایی بگذرانند و بروند.

در این راستا تعداد دانشجو های این دانشگاه به شدت کاهش پیدا کرد.

به طوری که جذب دانشجو سالیانه از 20، 30 هزار نفر تبدیل به 3 هزار نفر شد و اساتید را نیز تبدیل به 40 استاد محوری کردند.

حدودا تا سال 97 نیز این رویه ادامه داشت.

با آمدن ریاست جدید و البته حضور رهبری در این دانشگاه کمی اوضاع بهتر شد؛ البته نقد هایی جدی نیز به ریاست فعلی وجود دارد، ولی دیگر رویکرد سابق و اخراج استاد دلسوز و متعهد را نداشتیم.

البته دانشگاه هم اکنون 300 مامور آموزشی و 4 هزار نفر نیز نیروی حق التدریسی نیز دارد، ولی هماهنگی لازم وجود ندارد.

چرا دانشگاه خوارزمی که برای تربیت معلم بود را واگذار کردند؟ محمد پاک سرشت، عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان: عنایت بر این است که این دانشگاه زمین بخورد و همچنان نیز در دستور کار است.

برخی از مسئولین ما مامور هستند به نفوذ.

متاسفانه فجایعی در تربیت معلم رخ داده است که همه نشان از نفوذ یک جریان به تعلیم و تربیت این کشور است.

باید بررسی کرد که چه اتفاقی دردهه 70 و 80 رخ داد که 300 مرکز تربیت معلم توسط وزرای آموزش و پرورش به سبک فتحعلی شاه قاجار واگذار شدند؟ چرا دانشگاه خوارزمی که دانشگاه تربیت معلم بود را واگذار کردند که اکنون دانشگاه فرهنگیان ساختار مناسب و کافی برای جذب دانشجو نداشته باشد؟ نفوذ یک جریان سیاسی به کشور باعث شده است که فرهنگ و در راس آن آموزش و پرورش و مراکز تربیت معلم رو به انزوال بروند و برنامه این است که این نفوذ تا برخی از مسئولان ارشد نظام نیز پیش برود.

رهبری نیز مکررا از سال های گذشته حرف از تهاجم فرهنگی زده اند، ولی گویا مسئولین خود را به خواب زده اند؛ چرا که ماموریتشان چیز دیگریست.

اگر رهبری ورود پیدا نمی کرد؛ نمی گذاشتند این دانشگاه باقی بماند.

دانشجو: عملکرد دولت در برابر دانشگاه فرهنگیان چگونه بوده است؟ مجریان سند 2030 مجریان سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هم هستند! جواهری: در راستای نگاهی که به مراکز تربیت معلم وجود داشت و تبدیل کردن این دانشگاه به دانشگاهی ضمن خدمت دست به هر کاری زدند.

ابتدا اینکه در کنار اسناد آموزش و پرورش و اساسنامه دانشگاه فرهنگیان سندی به نام سند 2030 را به صورت موازی برای اجرا طراحی کردند.

یا بهتر است اینگونه بگویم که اصلا نگذاشتند سند تحول اجرا شود و شروع به اجرای سند 2030 کردند و برای آن نیرو، امکانات، اعتبار و.

گذاشتند.

حال شما تصور کنید 15 میلیون دانش آموز، یک میلیون معلم، یکصد و 10 هزار مدرسه و 560 هزار کلاس درس و دانشگاهی که قرار است مرکز ثقل نظام آموزشی کشور باشد دو سندی بشوند و در مقابل اسناد بیگانه قرار بگیرند.

چه اتفاقی می افتد؟ باعث تاسف است که کسانی مجریان سند 2030 بوده اند که مسئولیت اجرای سند تحول بنیادین را نیز دارند! 30 کارگروه برای جریان 2030 شکل گرفت و مجریان این سند هم قدرت داشتند، هم امکانات مالی و.

، اما یک واحد ارزیابی درستی برای سند تحول شکل نگرفت.

چرا کرسی های آزاد اندیشی پیرامون سند تحول گذاشته نشده است و چرا به این سند بها داده نمی شود؟ برای امور اقتصادی مقامات قضایی ورود پیدا می کنند، ولی متاسفانه برای امور فرهنگی دادگاهی نداریم.

نمی آیند کسانی که مجریان این سند هستند محاکمه کنند.

سوال ما از نهاد ریاست جمهوری و وزارت علوم این است که آیا شما نگاهی سرمایه داری به این دانشگاه داشته اید؟ لازم به ذکر است کسی انتخاب درستی برای ریاست جمهوری است که آشنا با اسناد آموزش و پرورش باشد و بخواهد مطابق این اسناد پیش رود و برنامه ریزی کند.

وزارت علوم و رسانه ملی باید بپذیرند که سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باید به یک گفتمان در کشور تبدیل شود.

معلمان نیز باید به یک فهم مشترک از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برسند.

استادی مناسب دانشگاه فرهنگیان است که خاک کلاس درس را خورده باشد دانشجو: گله عده کثیری از دانشجویان علی رغم مشکلات صنفی و رفاهی، سطح علمی پایین اساتید و رفتار هایی است که به دور از وجهه دانشگاهیست.

اساتید این دانشگاه چه پاسخی برای این گله دارند؟ پاک سرشت: در این 8 سالی که دانشگاه فرهنگیان تاسیس شد عنایت مسئولانش این بود که اساتید این دانشگاه ارتقای کیفی پیدا نکنند و کمال بی لطفی را به این اساتید داشتند.

می خواهند عقبه این دانشگاه از بین برود و این دانشگاه بشود دانشگاه پیام نور! سوال ما این است که چرا ستاد های مختلف دانشگاه مخصوص خود برای تربیت نیرو را دارند، ولی تنها این با وجود این دانشگاه مخالفت می کنند؟ استادی مناسب دانشگاه فرهنگیان است که خاک کلاس درس را خورده باشد و بتواند دانش معلمی را منتقل کند.

استادی که در دیگر دانشگاه ها تدریس می کند هرچقدر که به لحاظ علمی وضعیت خوبی داشته باشد نمی تواند مناسب تربیت معلم باشد؛ چرا که برای هدفی دیگر متخصص شده است.

این دانشگاه، دانشگاهی تربیت محور و ماموریت گراست؛ استادی که نتواند معرفت و تجربه را به خوبی منتقل کند هرچقدر هم که عالم باشد جایی در تربیت معلم ندارد.

اساتید دهه ی 60 تربیت معلم اینگونه بودند و اکنون نیز با موتور محرکه ی 40 سال پیش تمام قد از تربیت معلم دفاع می کنند.

جناح بازی در جذب اساتید دانشگاه فرهنگیان / سرفصل های این دانشگاه بازاری انتخاب شده و مناسب تربیت معلم نیستند اشکال کار سطح علمی اساتید تربیت معلم نیست؛ بلکه اشکال کار جناح بازی و باند بازی در این دانشگاه است که باعث شده است روسای این دانشگاه به طرق گوناگون و با سفارش این و آن و بعضا با کمک وزارت علوم کسانی را وارد این دانشگاه کنند که اصلا معلم نبوده اند و صلاحیت لازم را ندارند.

جواهری: آیا گذاشتند ما ضوابط تربیت محور را اجرا کنیم که به اساتید نقد هم وارد می کنند؟! وزارت علوم باید دو رویکرد را بپذیرد و نخواهد که ما را از رویکرد تربیت محوری غافل کند.

سیستم ارتقای اساتید وزارت علوم اصلا با اساتید تربیت معلم همخوانی ندارد و فقط رویکرد آموزش محور را دنبال می کنند.

برنامه درسی دانشگاه فرهنگیان نیز متناسب با مبانی ما انتخاب نشده اند.

آقایان چند سال پیش به صورت بازاری برخی از سرفصل های کشور های خارجی را ترجمه کرده و در این دانشگاه استفاده کردند.

استفاده از دکترمعلم های با تجربه به عنوان هیئت علمی / وزارت علوم باید رویکرد خود را نسبت به دانشگاه فرهنگیان تغییر دهد دانشجو: دانشگاه فرهنگیان برای جبران کمبود استاد راه حلی مبنی بر احیای آیین نامه ی اساتید ارائه داده است.

به طوریکه از مامورین آموزشی، کارکنان دانشگاه و اساتید سابق تربیت معلم با تمدید بازنشستگی استفاده کند و یا اساتیدی از سایر دانشگاه ها منتقل شوند.

نظر شما نسبت به راهکار های دانشگاه چیست و بهترین راهکار با توجه شرایط فعلی را چه می دانید؟ پاک سرشت: با توجه به اهمیت حضور استادی که تجربه ی کلاس درس مدرسه را داشته باشد بهتر است از دکتر معلم هایی استفاده شودکه بالای 10 الی 15 سال تجربه ی کار دارند و اساتید دهه ی 70 و 80 تربیت معلم که تجربه و شرایط مناسب را دارند.

البته در سال های آینده دانشجو های دانشگاه فرهنگیان که اکنون در مقطع دکتری هستند می توانند گزینه ی مناسبی باشند.

جواهری: ماموریت این دانشگاه مبتنی بر سند تحول و اساسنامه دانشگاه فرهنگیان تربیت محور است، ولی سایر دانشگاه ها رویکردی آموزش محور دارند.

باید دید منظور از تربیت محوری چیست و متناسب با آن کسی را به عنوان استاد انتخاب کرد که بتواند با این رویکرد در این دانشگاه تدریس کند.

در واقع مخاطب اصلی ما متربی است و قبل از انتخاب اساتید دانشگاه فرهنگیان باید تربیت متربی را درنظر بگیریم.

فلذا باید مربی طوری تربیت شود که وقتی به مدرسه رفت بتواند مبتی بر سند تحول متربی کارآفرین و خلاق تربیت کند.

وزارت علوم حق ندارد آنچه را که می خواهد به ما تحمیل کند و بعد بگوییم چرا وضعیت اساتید این دانشگاه اینگونه است.

کیفیت را ما باید برای وزارت علوم تعریف کنیم.

اگر وزارت علوم این رویکرد را بپذیرد می توان با شرایط متناسب استاد مناسب به قدر کفایت وارد این دانشگاه کرد.

مگر اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و سند تحول به این وزارت خانه ابلاغ نشده است؟ به صراحت قانونی گفته شده است که این دانشگاه باید تربیت محور باشد.

از هرکجا که می خواهند استاد بگیرند، ولی با رویکرد های درست و قانونی.

دانشجو: با عنایت به مسائل مطرح شده، آیا دانشگاه فرهنگیان باید به طور کلی مسیرش را از وزارت علوم جدا کند؟ این اتفاق چگونه باید رخ بدهد؟ پاک سرشت: ما از شورای عالی انقلاب فرهنگی گله ی جدی داریم.

شورای عالی انقلاب فرهنگی از وظیفه خود عدول کرده و در این سال ها ضعیف عمل کرده است.

این شورا باید برخی از ضوابط را متناسب با شرایط تربیت معلم تعیین کند از جمله تعیین رویکرد وزارت علوم نسبت به دانشگاه فرهنگیان.

جواهری: ما نظام آموزش و پرورشمان را وابسته به وزارت علوم کرده ایم و وجود دانشجویان بسیار گواه بر این است که به جای اینکه بر مهارت آموزی و تربیت محوری تاکید کنیم بر آموزش محوری تاکید کرده ایم.

این رویه در خصوص دانشگاه فرهنگیان نیز پیش گرفته شده است.

وزارت علوم باید شرایط دانشگاه فرهنگیان را بپذیرد و متناسب با شاخص های آن استاد جذب کند.

این دانشگاه برای این تاسیس نشده است که پژوهش های استاد از 50 تا بشود 60 تا.

البته این در جایگاه خود خوب است، ولی مهم چیز دیگریست.

شاخص های جذب اساتید این دانشگاه باید فرق کند.

تربیت در دانشگاه فرهنگیان باید به گونه ای باشد که معلم از انتقال دهنده ی دانش باید به اسوه و الگوی تربیتی تبدیل شود و در برنامه ریزی درسی و.

تصمیم ساز باشد.

معلم باید هیئت علمی تربیتی در مدرسه باشد چراکه وظیفه اش هدایت جامعه است.

متاسفانه در برابر دانشگاه فرهنگیان خیلی کوتاهی شده است.

این دانشگاه یک عقبه یکصد ساله دارد و علی رغم ماموریت بسیار مهم آن، شاهد این هستیم که نگاه ها به این دانشگاه بسیار ساده انگارانه و مغرضانه است.

حمله جدی دشمن به تعلیم و تربیت موجب آسیب زدن به این دانشگاه شد و تا جایی که توانستند به نگاه تدافعانه به تعلیم و تربیت ضربه زدند.


کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه فرهنگیان - هیئت علمی - تربیت معلم - فرهنگیان - تربیت - علمی - هیئت - عضو هیئت علمی دانشگاه - وزارت علوم - اساتید - معلم - خبرگزاری - خبرنگار - اعضای هیئت علمی - همخوانی - ارتقای - معلمان - تامین - گزارش - اساسی - کمبود - وزارت - وظیفه - فتحعلی شاه - گروه - محمد - علوم - محمدعلی - واگذاری

آخرین اخبار سرویس:
استخدام native developer در موسسه آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در تهران

فرهاد دل شیر دارد/ بازی با گوا سخت تر از دو بازی قبلی است/ حمله کرونا به النصر

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

رفع موانع علمی کسب و کارها از طریق دانشگاه/ ظرفیت های دانشگاهی در پشتیبانی از تولید شناسایی شوند

با دوره های MBA و DBA بیشتر آشنا شوید

آشنایی با مریخ نورد «استقامت»

طراحی پنل های مشبک در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد و اخبار کوتاه

کارخانه نوآوری در سیستان و بلوچستان راه اندازی می شود

تمدید مهلت ثبت نام آزمون دکتری پزشکی

کشف 2گونه جانوری جدید در ایران

(ویدئو) بالگرد ناسا با موفقیت بر فراز مریخ پرواز کرد

کشف و نامگذاری دو گونه جانوری جدید در کشور

طرح های تامین مالی جمعی به جذب سرمایه شرکت های دانش بنیان کمک می کند

کشف و نامگذاری دو گونه جانوری جدید در کشور

نشست وین فردا به صورت حضوری ادامه می یابد

اعلام جدیدترین وضعیت رنگ بندی شهرهای خوزستان / 7 شهر قرمز، 15 شهر نارنجی

انتخاب رشته کنکور دکتری 1400 آغاز شد

کشف و نامگذاری دو گونه جانوری جدید توسط عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند

اعلام جدیدترین وضعیت رنگ بندی شهرهای خوزستان / 7 شهر قرمز، 15 شهر نارنجی

با چه ژستی قدرت حافظه خود را تقویت کنیم؟

جایگزین شدن سیستم تماس دانش بنیان بومی در پروژه 2020 شرکت مخابرات

کشف و نامگذاری دو گونه جانوری جدید در کشور

اعلام جدیدترین وضعیت رنگ بندی شهرهای خوزستان / 7 شهر قرمز، 15 شهر نارنجی

انتخاب رشته کنکور دکتری 1400 آغاز شد

کشف شواهد 5 سامانه ستاره ای با احتمال میزبانی از حیات

کشف و نامگذاری دو گونه جانوری جدید در کشور

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 30 فروردین

پژوهشکر بیرجندی 2 گونه جانوری جدید کشف کرد

انتخاب رشته کنکور دکتری 1400 آغاز شد

آغاز انتخاب رشته کنکور دکتری از امروز

آغاز واکسیناسیون کرونا برای تمام اعضای نظام پزشکی خوزستان

کشف و نامگذاری دو گونه جانوری جدید در کشور

راه اندازی دانشگاه علمی کاربردی بندرامام خمینی

کشف و نامگذاری دو گونه جانوری جدید در کشور

پرواز بالگرد ناسا بر فراز مریخ

آغاز پویش اطعام مهدوی در چهارمحال و بختیاری

مشکلات روحی ناشی از شیوع کرونا در دانشجویان وخیم تر از کووید-19

بالگرد مریخی نبوغ سرانجام در سیاره سرخ پرواز کرد

مرکز تحقیقات پرورش آبزیان از سوی دانشگاه آزاد قشم راه اندازی می شود

عدم پذیرش دانشجوی میهمان جدید در دانشگاه شیراز

30فروردین روز علوم آزمایشگاهی

پژوهشکر بیرجندی 2 گونه جانوری جدید کشف کرد

مقاله دانشیار دانشگاه کردستان در مجله معتبر بین المللی چاپ شد

سرکشی از آزمایشگاه سلولی یاسوج به بهانه روز علوم آزمایشگاهی

نخستین آیین تجلیل از نخبگان در دانشگاه مازندران برگزار می شود

مشکلات روحی ناشی از شیوع کرونا در دانشجویان وخیم تر از ویروس کروناست

پرواز تاریخی بالگرد نبوغ در مریخ انجام شد

پرواز تاریخی بالگرد ناسا بر فراز مریخ

تلاش برای راه اندازی آزمایشگاه آمار ریاضی و رایانه در دانشگاه علامه طباطبایی

مرکز نوآوری صنعت ساختمان و فرآورده های بتنی راه اندازی شد

پذیرش روزانه 1300 نمونه در آزمایشگاه مولکولی یاسوج

پژوهشگر دانشگاه بیرجند 2 گونه جانوری جدید را کشف کرد

چگونگی برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت و پذیرش دانشجو

تاکید وزارت بهداشت به برگزاری آزمون های ارتقاء، گواهینامه و دانشنامه پزشکی در زمان مقرر

جزییات پذیرش بانوان داوطلب در مقاطع عمومی، عالی و تخصصی موسسه آموزش عالی حوزوی قاسم بن الحسن علیه اسلام

امکان حذف و اضافه برای کارشناسان دانشگاه آزاد اسلامی فعال شد

پذیرش روزانه 1300 نمونه آزمایشگاهی تشخیص مولکولی در یاسوج

استخدام ویراستار فنی و ادبی در انتشارات مهر و ماه در تهران

استفاده از نور خورشید برای تولید آب آشامیدنی

هلی کوپتر نبوغ بر فراز مریخ پرواز کرد

دانشگاه آزاد اسلامی کاشان | معرفی کامل رشته ها و امکانات

جذب نیروی امریه در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی

رتبه اول تعداد قراردادهای مرتبط با جامعه و صنعت

دستمزد میلیاردی محمدرضا گلزار از برنامه جنجالیش + جزییات کامل

سرنگ تلقیح مصنوعی گل ارکیده از سوی عضو هیئت علمی دانشگاه زابل ساخته شد

هلی کوپتر نبوغ بر فراز مریخ پرواز کرد

پرواز تاریخی بالگرد نبوغ در سیاره سرخ انجام شد

تشریح دستاوردهای پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه ایلام

پرواز تاریخی بالگرد نبوغ در مریخ انجام شد

کسب رتبه اول تعداد قراردادها توسط پژوهشگاه علوم و صنایع غذایی

پرواز تاریخی بالگرد نبوغ در سیاره سرخ انجام شد

مرحله تکمیل ظرفیت در آزمون دکتری 1400 برگزار نخواهد شد

دانشگاه آزاد اسلامی بندرانزلی | رشته ها و امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی

پرواز هلیکوپتر نبوغ ناسا با موفقیت انجام شد

لحظه تاریخی پرواز بالگرد «نبوغ» در مریخ

استخدام تکنسین مکانیک آقا در یک شرکت معتبر در تهران

افتتاح شعبات صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد در استان ها

قاچاق معضل نیست، آفت است!

مهلت ثبت نام دکتری تخصصی وزارت بهداشت 1400 تمدید شد

افتتاح شعبات صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد در استان ها

روند واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران تسریع می شود

ارائه بهتر و مفید آموزش مجازی در سامانه های برخط نیازمند چیست؟

فراخوان پذیرش بدون آزمون دانشگاه امام خمینی (ره) قزوین تمدید شد

سرنگ تلقیح مصنوعی گل ارکیده از سوی عضو هیئت علمی دانشگاه زابل ساخته شد

5222نفر از زندانیان جرایم غیرعمد، چشم انتظار خیرین

خرید تجهیزات پزشکی بیمارستان ها از تولیدکنندگان داخلی در اولویت است

اقامت دائم در کانادا برای 40 هزار فارغ التحصیل بین المللی

همه چیز x و y نیست / نشریه «نبض دانشجو» دانشگاه شهید باهنر کرمان منتشر شد

طراحی و تولید انواع پنل های مشبک در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد

ایجاد شعبات استانی صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد

ایجاد شعبات استانی صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد در دستور کار قرار گرفت

جذب و ارتقای اساتید وزارت علوم با شاخص های دانشگاه فرهنگیان همخوانی ندارد / واگذاری مراکز تربیت معلم به سبک فتحعلی شاه قاجار

جذب و ارتقای اساتید وزارت علوم با شاخص های دانشگاه فرهنگیان همخوانی ندارد / واگذاری مراکز تربیت معلم به سبک فتحعلی شاه قاجار