موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - بازنشستگان تامين اجتماعي - متناسب سازي - ليگ قهرمانان آسيا - تامين اجتماعي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - قهرمانان آسيا - مرحله گروهي - حقوق بازنشستگان - استقلال در ليگ قهرمانان آسيا - استخدام مهندس معدن - گوشي هوشمند تاشو - خشايار - لبني - روبن دياز - رحلت حضرت رسول - شهر شازند - مديرعامل باشگاه استقلال تهران - حواشي - ورزشگاه كشوري - ريكاردو پريرا - شاه قطب الدين - جايزه هانس كريستين اندرسن

مطالب مرتبط:
محدودیت های کرونایی برای مکان های پر ازدحام کرمان اعمال شود
شمار مناطق نارنجی کرونایی فارس، پنج شهرستان شد
تظاهرات به محدودیت های کرونایی در دوبلین به خشونت کشیده شد
خبرهای خوب و امید بخش کرونایی
به چند دانشجو یا فارق تحصیل با حقوق در ماه
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 اسفند 1399 ساعت 12:052021-02-28دانش

تحصیل کرونایی با اعمال شاقه


حالا دیگر یک سال است که خانه هر دانشجو، کلاس درس و موبایلش، ابزار آموزش او شده است.

این راحتی دسترسی به درس و کلاس البته چالش ها و دغدغه های خاصی نیز برای دانشجویان به همراه داشته است.

- ایسنا/اصفهان حالا دیگر یک سال است که خانه هر دانشجو، کلاس درس و موبایلش، ابزار آموزش او شده است.

این راحتی دسترسی به درس و کلاس البته چالش ها و دغدغه های خاصی نیز برای دانشجویان به همراه داشته است.

یک سالی می شود که دانشگاه ها و مراکز آموزشی در سطح کشور از شیوه های پیشین تدریس فاصله گرفته و روش جدیدی برای آموزش دانشجویان در پیش گرفته اند، اگرچه این شیوه آموزش که به تازگی و به نوعی به اجبار در کشور پیاده می شود، روش جدیدی نیست و از مدت ها قبل در بسیاری از مراکز دنیا استفاده می شده است.

آموزش از راه دور و یا مجازی (Virtual Learning) روشی است که در آن، آموزش الکترونیکی بر بستر اینترنت و از راه دور امکان پذیر است.

در روزهایی که ویروس کرونا یک باره و ناگهانی با مرگ و میر بالا موجب نگرانی برای جهان شد، راهی جز تعطیلی مراکز و استفاده از این شیوه آموزشی باقی نماند و در همان نخستین روزهای دلهره آور سال گذشته، دانشگاه ها نخستین مراکزی بودند که با اعلام تعطیلی و کوچ به آموزش مجازی، آموزش و پژوهش در دانشگاه ها را متوقف نکردند.

رسالت دانشگاه ها صرفا به آموزش محدود نمی شود و دیگر فعالیت اصلی دانشگاه ها، مشارکت در عرصه پژوهش و فناوری و کمک به چرخه توسعه کشور است.

اما در روزهایی که آموزش حضوری در دانشگاه ها متوقف و راهی جایگزین برای آن پیدا شده، آیا تحقیق و پژوهش نیز در دانشگاه تعطیل شده است؟ تا دانشجو نباشد دانشگاه و مسئول دانشگاهی هم وجود ندارد یک دانشجوی رشته مهندسی صنایع که دروس آزمایشگاهی بسیاری دارد، از حال و هوای این روزهای کرونایی به ایسنا می گوید: بیشتر اساتید راهنما، برخلاف وقت محدودی که برای دانشجو می گذارند، انتظارات فضایی از دانشجوها دارند و به همین دلیل بسیاری از دانشجویان ترجیح می دهند کارهای پایان نامه را خودشان انجام ندهند، البته این موضوع از قبل وجود داشته اما در دوران کرونا بیشتر شده است.

این دانشجو معتقد است که اساتید این موضوع را می دانند و با سختگیری به همه سعی در برطرف کردن مشکل دارند، اما این وسط فقط و فقط دانشجوهایی متضرر می شوند که صادق هستند و به تعهداتشان پایبندند! نظر او این است که باید نظارت بر روی عملکرد اساتید راهنما بیشتر شود.

دانشجوی دیگری که ورودی 97 کارشناسی ارشد رشته محیط زیست است، می گوید: ترم 4 را که عملاً به خاطر کرونا از دست دادیم و ترم 5 هم که مدام تعطیلی های مقطعی یا پشت سرهم بود، بدون اینکه دو ماه مداوم دانشکده برویم و یا کاری از پیش ببریم.

او می افزاید: متأسفانه برخی اساتید با اتکا به این جمله که کار شما نرم افزاری است، هیچ کاری برای ما نمی کنند.

برای تعداد کمی از دانشجوها ترم 4 حذف شد و با درخواست های ما موافقت نشد.

کارهای ما نیاز به اقدامات میدانی و رفت و آمد به بسیاری از سازمان ها و اداره ها دارد و با نرم افزارهایی کار می کنیم که گاهی یک خطا ممکن است ماه ها کار را متوقف کند.

این در حالی است که حتی بعضی از دانشجویان دسترسی به اینترنت هم ندارند.

این دانشجو ادامه می دهد: مگر غیر از این است که تا دانشجو نباشد دانشگاه و مسئول دانشگاهی هم وجود ندارد؟ پس چرا به دانشجو و ساده ترین و منطقی ترین حقوق او هیچ اهمیتی داده نمی شود؟ او از رسانه ها می خواهد که صدای دانشجویان باشند تا به درخواست هایشان توجه شود.

یک دانشجوی دکتری چالش های این روزهایش را اینگونه برای ایسنا روایت می کند: شرط نمره زبان برای برگزاری آزمون جامع مشکل بزرگی شده است.

انتظار می رود اگر دانشگاه ها واقعا دانشجو را درک می کنند اجازه دهند که آزمون جامع و دفاع از پرپوزال را انجام دهد و تا قبل از ارائه نمره زبان، اجازه دفاع نهایی را ندهند.

اگر غیر از این باشد واقعا مشخص نیست با این شرایط چه زمانی بتوانیم در آزمون جامع شرکت کنیم و شاید یک سال عقب بیفتیم.

هیچ دانشجویی با میل و علاقه خود پروژه را به تعویق نمی اندازد دانشجوی دیگری معتقد است که هیچ دانشجویی با میل و علاقه خود انجام پروژه را به تعویق نمی اندازد و در این باره به ایسنا می گوید: آیا واقعا مسئولان دانشگاه تصور می کنند که دانشجوها با میل و علاقه خودشان انجام پروژه را عقب می اندازند؟ یا فکر می کنند آماده نبودن پایان نامه ها برای دفاع نتیجه اهمال کاری دانشجوهاست و هیچ ارتباطی به کرونا و تعطیلات پی در پی و فراهم نبودن زیرساخت های ارتباطی ندارد؟ او می افزاید: تکلیف دانشجویانی که جمع آوری دیتاهایشان جز با سفر و حضور در منطقه میسر نیست چه می شود؟ در این شرایط محدودیت های تردد و خطری که سلامتی تک تک افراد و خانواده هایشان را تهدید می کند، چه می شود؟ شاید بخشی از دیتاها را بتوان به شکل مجازی به دست آورد، ولی بخش زیادی واقعا نیاز به حضور فیزیکی دارد.

دانشجوی دیگری با بیان اینکه استرس این روزها همه را درگیر کرده، اظهار می کند: دانشجوها به اندازه کافی در این شرایط کرونایی استرس و مشکل دارند.

می دانم بسیاری از دانشجویان به دلایلی موجه، نتوانسته اند به خوبی کار کنند و پروژه هایشان از زمان انجام، عقب افتاده که این نتیجه خوبی نمی تواند داشته باشد.

او تأکید می کند: دلایل مشکلات این دوستان در وهله اول شرایط قرنطینه کرونایی کشور و تعطیلات پیوسته و مقطعی دانشگاه و آزمایشگاه های دانشکده و در وهله دوم نبود ارتباط مداوم با اساتید دانشگاه و دسترسی نداشتن به منابع و اینترنت، پر بودن وقت اساتید به خاطر ضبط کلاس های آنلاین و نداشتن وقت و انرژی کافی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی است.

دانشجویان ارشد ورودی 97 بیشترین آسیب را دیدند این دانشجو می گوید: از یک طرف فشار درس و پایان نامه و از طرف دیگر بیماری و بسیاری مشکلات دیگر موجب شده که دانشجویان ارشد ورودی 97 بیشترین ضرر را از این تعطیلات دانشگاه و اوضاع کرونایی داشته باشند.

یک دانشجوی دیگر ارشد 97 نیز با بیان اینکه با توجه به شیوع کرونا ترم 4 و تابستان و ترم 5 را هم با همه این تعطیلی ها از دست دادم، به ایسنا می گوید: با این وجود به هر سختی که بود توانستم کار آزمایشگاهی را تمام کنم، ولی واقعاً در این فرصت کم آیا می توان پایان نامه نوشت و دفاع کرد؟ آن هم پایان نامه ای که نوشتنش یک طرف ماجرا و خواندن اساتید راهنما و داور و ویرایش هایش و گرفتن تاریخ دفاع و کارهای اداری یک طرف دیگر ماجراست.

دانشجوی دیگری، دغدغه اش را اینگونه به ایسنا اعلام می کند که با تمدید مهلت دفاع دانشجویان ارشد ورودی 96 (ترم 6 ها) تا پایان شهریور 99، آزمایشگاه ها و ماشین های مجازی محاسباتی که در اختیار آنان بود تا آخر مهلت دفاعشان در دسترسشان باقی ماند و عملا ترم 4 ما از دست رفت.

من منتظر بودم تا بتوانم ماشین مجازی محاسباتی مربوط به خودم را به دست بیاورم و این عمل در آخر شهریور اتفاق افتاد.

او ادامه می دهد: دانشجویانی که کار آزمایشگاهی داشتند با تعطیلی دانشگاه و آزمایشگاه ها وقفه بسیار زیادی را در روند کارشان داشته اند.

حالا با این توصیفات واقعا امکان دفاع در مهلت های قبلی برای درصد بالایی از دانشجویان وجود نخواهد داشت.

دانشجویان خوابگاهی بسیار آسیب دیدند یک دانشجوی دیگر به ایسنا می گوید: فشردگی دروس این ترم، امتحانات میان ترم، تکالیف و پروژه های درسی به قدری وقت گیر بودند که اصلا امکان آماده کردن و ارائه سمینار 3 روز قبل امتحانات پایان ترم وجود نداشت.

ورودی های قبل با حداقل 17 روز قبل امتحانات و با فاصله زیاد نسبت به تأیید پروپوزال امکان آمادگی لازم برای سمینار را داشته اند، در حالی که این ترم بسیاری از اساتید واقعا خارج از دسترس بودند.

یک دانشجوی ارشد ورودی 97 نیز شرح ماوقع را برای ایسنا اینگونه توضیح می دهد: گرایش ما 14 نفر ورودی داشت که هم اکنون 11 نفر مشغول به کار هستند و تنها 1 نفر موفق شد دفاع کند.

تا قبل از کرونا کار پایان نامه من از سایر دوستان جلوتر بود اما با شیوع کرونا و بسته شدن خوابگاه ها و عدم پاسخگویی مناسب اساتید، کار عقب افتاد.

هم اکنون 8 نفر از دوستان ساکن اصفهان کارشان آماده دفاع است و مقاله هم استخراج کرده اند.

2 نفری که خوابگاهی هستیم بسیار متضرر شدیم و فرآیند تحصیلی برای ما که راهمان دور است 6 ترم طول خواهد کشید.

یک دانشجوی ارشد دیگر نیز در گفت و گو با ایسنا اظهار می کند: اوایل همه گیری کرونا در حال گذراندن ترم 6 ارشد برق بودم و مهم ترین دغدغه ای که داشتم این بود که استاد راهنمای من معتقد بود نباید از هیچ کس راهنمایی بگیرم و تأکید کرده بود اگر در کدنویسی مشکلی پیش آمد باید خودت حلش کنی! کم بودن امکان ارتباط با سایر دانشجویان و همکاری نکردن با دیگران، نه تنها بار علمی را زیاد نمی کند، بلکه وقت را تلف می کند.

در ارتباط با دیگران، ذهن فعال تر و پویاتر عمل می کند و ایده های نو به ذهن خطور می کند.

یک دانشجوی ارشد دیگر که در این دوران دفاع کرده است، به ایسنا می گوید: دفاعم مجازی بود و از لحاظ ارتباط گرفتن با استادانم مشکلی نداشتم.

دانشجوی ارشد دیگری اوضاع تحصیلش را اینگونه برای ایسنا توضیح می دهد: دانشجوی کامپیوتر بودم.

قبل از اینکه دوران کرونا شروع شود، تصمیم گرفتم همزمان با پایان نامه، درس اضافه بردارم تا اگر مشکل بزرگتری پیش آمد بتوانم با آموزش محور کردن، سریع فارغ التحصیل شوم و برنامه های بعدی ام را با خیال راحت پیش ببرم.

واقعاً هم همینطور شد.

دوران قرنطینه شروع شد و مجبور شدم مثل بقیه دانشجوها در خانه پروژه پایان نامه و درسی که برداشته بودم را با هم پیش ببرم.

او می افزاید: استاد راهنمای من که استاد فوق العاده سخت گیری بود، انتظار داشت حضوری پیشرفت پایان نامه را ارائه دهم و از طرفی خانواده ام خیلی نگران بودند و از آنجایی که ساکن تهران بودم نمی توانستم به اصفهان بیایم.

تنها راهی که داشتم این بود که همان برنامه آموزش محور کردن خودم را اجرا کنم.

اگر این راه حل نبود و درس برنداشته بودم، با سختگیری استاد و خانواده و اضطراب ابتلا به کرونا، نمی دانستم چه کار کنم.

دانشجو ارشد دیگری که در این دوران موفق به دفاع از پایان نامه خود شد، می گوید: دانشجوی رشته صنایع هستم و به صورت حضوری و بسیار سخت دفاع کردم.

با توجه به اینکه استادم رابطه خوبی با فضای مجازی نداشت و زمانی کمی برای انجام کارها داشتم و به روزشمار پایان مهلت دفاع نزدیک شدم، بعد از بازگشایی دانشگاه ها به خوابگاه آمدم.

بعد از نامه نگاری، زمان دفاع تا مهر تمدید شد و توانستم دفاع کنم! مسئولان و اساتید اصلاً شرایط دانشجوها را برای تصمیماتشان مدنظر قرار ندادند و در پایان هم جلسه دفاع حضوری برگزار شد.

دانشجویان تحصیلات تکمیلی بیشتر با حوزه پژوهش سر و کار دارند و در این مدت چالش بیشتری تجربه کردند، البته دانشجویان رشته هایی با دروس عملی بالا نیز بسیار درگیر این تعطیلی ها بودند و اگرچه دانشگاه ها سعی کردند با راهکارهای مختلف جلوی توقف آموزش و پژوهش را بگیرند، اما در این میان تعطیلی دانشگاه ها برای بسیاری دغدغه ایجاد کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آموزش - دانشجویان - از راه دور - کلاس - آموزش الکترونیکی - کلاس درس - آموزش از راه دور - با اعمال شاقه - دسترسی - مراکز آموزشی - ابزار - دغدغه - الکترونیکی - همراه - دانشگاه ها - کشور - شیوه - خاصی - دیگر - چالش - خانه - دانشگاه - کرونایی - اینترنت - استفاده - آموزشی - تدریس - پیشین - پیاده - مجازی

آخرین اخبار سرویس:
دانشگاه اراک در مقطع دکتری بدون آزمون دانشجو می پذیرد

علوم انسانی وارداتی، بستر ترویج علوم الحادی است

629 دانشجوی خارجی در دانشگاه کردستان تحصیل می کنند

افزایش مهارت های زندگی در وبینار ملی «روانشناسی زندگی و بهداشت روانی»

تمامی اینترن های دانشگاه علوم پزشکی ایران واکسینه می شوند

ساخت هاب هوشمند توسط جوان دارابی/ کسب رتبه نخست مسابقه مسئله محور بنیاد نخبگان

تمامی اینترن های دانشگاه علوم پزشکی ایران واکسینه می شوند

تولید انواع پنل های مشبک با هدف ارتقای کیفیت فضاهای زندگی در کشور

هیات امنای صرفه جویی ارزی همواره از تولیدکنندگان داخل حمایت خواهد کرد

نخستین جلسه هیئت مدیره صندوق پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1400 برگزار شد

توان علمی دانش آموزان مازندرانی در دانشگاه های ممتاز سطح کشور بسیار بالاست

آغاز انتخاب رشته دکتری 1400 از امروز

هیات امنای صرفه جویی ارزی همواره از تولیدکنندگان داخل حمایت خواهد کر

دوره آنلاین «مدیریت منابع علمی» برگزار می شود

فعالیت هیئت علمی تربیت مدرس به سمت مسئولیت های اجتماعی جهت دهی می شود

آشیانه ایرتاکسی 2 ماه آینده آماده می شود

مبانی طراحی تمرینات اصلاحی در ناهنجاری های اسکلتی ـ عضلانی

الحاق دانشگاه ها به معنی حذف یا تعطیلی مجموعه دانشگاهی نیست

فعالیت های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه رصد ثبت می شود

محققان تار عنکبوت را به موسیقی تبدیل کردند

اعلام ظرفیت های سهمیه بومی قانون برقراری عدالت آموزشی آزمون دکتری تخصصی (Ph.D)

برترین گل های مرحله دوم لیگ قهرمانان آسیا 2021

راه اندازی سامانه ای برای صاحبان ایده در حوزه طراحی

وزارت علوم: خوابگاه ها همچنان تعطیل می مانند

ثبت نام آزمون اختصاصی دانشگاه علوم اسلامی رضوی تا 25 خرداد ادامه دارد

توضیح معاون وزیر علوم درباره احتمال حضوری شدن امتحانات پایان ترم

افتتاح خط صنعتی پر کردن ویال واکسن

پایان نامه های مسئله محور دانشجویان علوم پزشکی حمایت مالی می شود

پدر علوم ریاضی نوین در ایران که بود؟

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درگذشت سردار حجازی را تسلیت گفت

دفترچه انتخاب رشته پذیرفته شدگان آزمون دکتری منتشر شد

لیست رشته های سهمیه بومی آزمون دکتری پزشکی اعلام شد

نیسی: لزوم تجهیز و به روزرسانی آزمایشگاه های کشور با استفاده از روش های نوین

آخرین مهلت ثبت نمرات معرفی به استاد در دانشگاه خوارزمی اعلام شد

پذیرش دوره DBA مالی و سرمایه گذاری دانشگاه تهران

گزارش عملکرد پژوهشکده تاریخ علم دانشگاه تهران

جایگاه دانشگاه های مشهد در برترین دانشگاه های جهان

مهلت ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی تمدید شد

سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهور به زاهدان

سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به زاهدان

استخدام مسئول دفتر در شرکت ارشک مکانیک در تهران

کتاب گفتارهای نو از دعا و نیایش در رمضان بر روی پیشخوان

هر آنچه که از پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی نمی دانیم!

حمایت از تولید داخل رویکرد هیأت امنای صرفه جویی ارزی

دفترچه انتخاب رشته پذیرفته شدگان آزمون دکتری منتشر شد

ورود عملی دانشگاه ها به عصر جدید آموزش عالی/ استقبال استادان و دانشجویان از آموزش مجازی چگونه بوده است؟

اولین رویداد ملّی افق روشن با رویکرد «امید آفرینی» برگزار می شود + جزییات

دانلود کتاب زیست شناسی لودیش به فارسی

بیماران کرونایی ملاقات ممنوع هستند

هشدار برای کووید 19

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درگذشت سردار حجازی را تسلیت گفت

دانشجویان مشروطی می توانند به دلیل شرایط کرونایی 20 واحد اخذ کنند

2 کتاب در رشته حسابداری تألیف شد

فراخوان جایزه یونسکو 2022 برای زنان پژوهشگر

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری وارد سیستان و بلوچستان شد

چند نکته اساسی برای متقاضیان استعداد درخشان ارشد وزارت بهداشت

آغاز انتخاب رشته دکتری 1400 از امروز آغاز می شود

143 بیمار جدید کرونایی در سیستان وبلوچستان شناسایی شد

نامگذاری جدید خیابان های اطراف دانشگاه تهران به نام مشاهیر و نخبگان

قابلیت تایم لپس جدید گوگل ارث

نحوه آموزش الکترونیکی غیردولتی ها بیشترین موضوع شکایت دانشجویان

آغاز انتخاب رشته دکتری 1400 از امروز آغاز می شود

تلاش هند برای تقویت همکاری های علمی با دانشگاه های آمریکا

آخرین نماز در سنگر جبهه / نشریه دانشجویی «هلال مهربانی» دانشگاه آزاد کرمانشاه منتشر شد

آغاز انتخاب رشته دکتری 1400 از امروز آغاز می شود

دستگاه کنترلر هوشمند با قابلیت برنامه ریزی طراحی و تولید شد

تصمیم شورای سنجش درباره برگزاری مرحله تکمیل ظرفیت کنکور های ارشد و دکتری

خوابگاه ها همچنان تعطیل می مانند/ وضعیت آموزش پس از عبور از شرایط کرونایی

خوابگاه ها همچنان تعطیل می مانند

خوابگاه های دانشجویی تا عبور از موج کرونا تعطیل می مانند

حمایت مالی ناجا از پایان نامه های کاربردی/ کسر خدمت پژوهشگران و نخبگان دانشگاه آزاد

خوابگاه ها همچنان تعطیل می مانند/ وضعیت آموزش پس از عبور از شرایط کرونایی

تصمیم شورای سنجش درباره برگزاری مرحله تکمیل ظرفیت برای کنکور های ارشد و دکتری

اسامی پذیرفته شدگان کنکور دکتری اعلام شد

خط پر کردن ویال واکسن گشایش یافت / ستاری: مسیر توسعه زیرساخت ها برای واکسن سازی هموار شد

جزییات انتخاب رشته کنکور دکتری 1400

خوابگاه ها همچنان تعطیل می مانند/ ترکیبی بودن وضعیت آموزش پس از عبور از شرایط فعلی کرونا

«قصه های عطار نیشابوری» به بازار نشر رسید

تعیین حدنصاب نمره مصاحبه آزمون دکتری 1400 به دانشگاه ها واگذار شد

دومین نشست «از هفت شهر عشق تا هزار وادی اندیشه» برگزار می شود

الحاق دانشگاه ها به معنی حذف یا تعطیلی مجموعه دانشگاهی نیست

دانشجویان البرزی در نشست «با کارآفرینان» با فنون کسب و کار آنلاین آشنا می شوند

عدم پاسخ به بهانه جلوگیری از افزایش تنش صهیونیست ها را گستاخ تر کرده است

وزارت علوم: خوابگاه ها همچنان تعطیل می مانند

روابط فرهنگی ایران و روسیه به عنوان فاکتور تقویت روابط دوجانبه در قرن 21

واکاوی بی رغبتی در نوشتن مقاله و پایان نامه؛ علت چیست؟

فرصتی طلایی برای فارغ التحصیلان جویای شغل / رزومه بفرستید و به مصاحبه کاری دعوت شوید

پژوهشگاه مواد و انرژی با دانشگاه مالایا همکاری می کند

رصد بهتر خورشید با یک آینه سازگار شونده

صدور دانشنامه به صورت غیرحضوری در دانشگاه تبریز

آغاز انتخاب رشته دکتری 1400 از امروز آغاز می شود

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز | ظرفیت ها و افتخارات

جزییات مصاحبه های کنکور دکتری 1400 اعلام شد

تعویق پروژه انتقال آب بن - بروجن به بهانه های مختلف / نیمی از مردم چهارمحال و بختیاری در کم آبی بسر می برند

نقدی بر نظر اسطوره شناسان

آغاز انتخاب رشته دکتری از امروز

خوابگاه های دانشجویی تا عبور از موج کرونا تعطیل می مانند

شکوه یک خوشه کهکشانی از نگاه هابل

استخدام حسابدار ارشد در به اندیشی و فناوری فردا در تهران

انتخاب رشته کنکور دکتری 1400 دانشگاه آزاد چه زمانی آغاز می شود؟

تحصیل کرونایی با اعمال شاقه

تحصیل کرونایی با اعمال شاقه