موضوعات داغ: - جانشين فرمانده نيروي قدس سپاه - فرمانده نيروي قدس سپاه - نيروي قدس سپاه - سردار حجازي - روابط عمومي - سپاه پاسداران - سپاه پاسداران انقلاب اسلامي - سپاه پاسداران انقلاب - فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران - الشرطه عراق - بهارلو - گليم قشقايي - فرعي - تبريز 2018 - سلطاني فر - دانشگاه علوم پزشكي - استاندارد ملي - بي تفاوتي اجتماعي - اسكناس 500 توماني - ناباروري در مردان - حميد محمدي - گرن توريسمو - پايگاه نظامي عين الاسد

مطالب مرتبط:
قوچان نژاد از تیم خاصش گفت/ خط و نشان مهاجم ایرانی برای مربی زووله
نگرانی ذوب آهن از سفر به اهواز: گوش تصمیم گیرندگان شنوا نیست/ تیم ها را به کمک کرونا می فرستند
احداث پروژه های عمرانی در کلانشهرها بسیار مهم است
تشدید نظارت ها بر پروژه های طرح ملی مسکن/ مهرآبادی: از مکانیسم تشویق و تنبیه استفاده می کنیم
خسروی نژاد: باید با نگاه ملی آرزو داشته باشیم رأی CAS به نفع جودو ایران باشد/ بهتر است از ظرفیت درخشان استفاده کنیم
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 اسفند 1399 ساعت 16:452021-02-26اقتصادي

پروژه انتقال ژن به گوسفند نژاد افشاری نگرانی آمیختگی ژنی دارد


پروژه انتقال ژن به گوسفند نژاد افشاری نگرانی آمیختگی ژنی دارد و معرفی نژاد یا ترکیب ژنتیکی جدید منوط به اخذ مجوز و تاییدیه وزارت جهاد کشاورزی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در گوشت با طرح چند قلوزایی گوسفند افشاری/ وارداتچی ها سنگ اندازی می کنند" توضیحاتی به شرح زیر ارسال کرده است: بر اساس بند ب ماده 14 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی خروج سالانه 3 میلیون راس دام سبک از مراتع کشور پیش بینی شده است.

با توجه به این قانون و با درنظر گرفتن عدم کاهش تولید و تامین سبد غذایی خانوار در افق سند چشم انداز 1404، مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور با تشکیل کارگروه ملی دام سبک کشور با حضور اساتید اصلاح نژاد دام دانشگاه، موسسه تحقیقات علوم دامی و کارشناسان ستادی و استانی در راستای ایجاد سند اصلاح نژاد دام سبک کشور، طرح ملی ساماندهی اصلاح نژاد و بهبود تولیدات گوسفند و بز کشور را طراحی کرده است.

بر اساس این طرح پروژه های متعددی طراحی گردید که با توجه به محدودیت اعتبارات معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و پراکنش واحدهای دام سبک در سیستم های پرورشی مختلف  شامل سیستم پرورش صنعتی (1 تا  2 درصد) ، نیمه صنعتی (مزرعه ای 72 درصد) و مرتعی (عشایری و کوچ رو 26 درصد)، اقدام به طراحی و اجرای سه پروژه: ترکیب ژنتیکی گوسفند پربازده (جهت استفاده در سامانه صنعتی و نیمه صنعتی)، پروژه ترکیب ژنتیکی بز شیری و پروژه بز بومی شیری نمود.

در توضیحات وزارت جهاد آمده است: پروژه ترکیب ژنتیکی گوسفند پربازده، جهت بهبود راندمان تولید گوسفند و با هدف رفع ایرادات نژادهای داخلی شامل کم بودن تعداد بره در هر زایش و تولید مثل فصلی و .

از طریق آمیخته گری و سنتز نژاد پربازده با اجماع نظر اعضای کارگروه در سال 1390 اقدام گردید.

در همین راستا پیشنهاد استفاده از نژادهای چندقلوزای وارداتی مانند فین شیپ و رومانف در دستور کار قرار گرفته و حجم و محل اجرای عملیات پروژه مصوب نیز به نحوی طراحی گردید که تنها در جامعه دام سبک صنعتی و نیمه صنعتی کشور مورد استفاده قرار گیرد.

بر اساس طرح اولیه، این پروژه به دنبال سنتز نژاد بود و بعد از این که آمیخته های نسل اول به اندازه کافی ایجاد شد با آمیزش بین نرها و ماده های منتخب طی چند نسل تثبیت نژادی حاصل گردیده و به دامدارانی که شرایط پرورش این نژاد را دارند توصیه گردد.

با توجه به اینکه این برنامه اصلاح نژادی در گله های بخش خصوصی اجرا می شد، این بخش بر اساس منافع اقتصادی خود و در خارج از چارچوب ابلاغی پروژه نسبت به فروش بره های F1 اقدام نمود، در صورتیکه توزیع بدون هدف آمیخته های نسل اول در گله های مردمی مورد تایید این مرکز نمی باشد و لذا  در سال 1397 برنامه اصلاح نژاد دام سبک مورد بازنگری قرار گرفته و پروژه های ذیل را به برنامه اضافه نمود.

همچنین پروژه تولید ترکیب ژنتیکی گوسفند پربازده نیز محدود به مطالعه عملکرد آمیخته های تولید شده و تلاقی داخل آمیخته برای سنتز نژاد گردید.

لازم به ذکر است جامعه هدف این پروژه پرورش دهندگان صنعتی گوسفند بوده و جمعیت های عشایری و روستایی را شامل نمی شود.

پروژه هسته های باز اصلاح نژادی گوسفندان بومی: در راستای بهبود راندمان نژادهای بومی و با توجه به لزوم حفظ و حراست نژادهای بومی کشور در سنوات گذشته مرکز اصلاح نژاد این مهم را از طریق 12 ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند بومی و 6 ایستگاه اصلاح نژاد بز بومی پیگیری می نمود، و در بازنگری انجام شده در سال 1397 علاوه بر ایستگاه های مذکور و حساسیت موضوع مرکز اصلاح نژاد دام اقدام به طراحی پروژه هسته های باز اصلاح نژادی گوسفند بومی نموده است تا از طریق انتخاب درون نژادی اقدام به بهبود راندمان تولید گوسفندان بومی جهت استفاده در گله های مرتعی، عشایری و روستایی نماید.

افزایش چند قلوزایی در نژاد افشاری از طریق انتقال ژن FecB: یکی از راهکارهای رفع مشکل گوسفند نژاد افشاری از نظر صفت تعداد بره در هر زایش استفاده از ژنهای عمده موثر بر چندقلوزایی مانند FecB می باشد، این پروژه به منظور افزایش میزان چندقلوزایی در یک از دانشگاه های کشور اجرا گردید و در حال حاضر قوچ های این نژاد با عناوین همو و هترو در کل کشور توزیع و با قیمت های بسیار بالا به دامداران فروخته می شوند.

تلاش های این مرکز برای دستیابی به داده های این طرح برای ارزیابی نتایج حاصله بی نتیجه بوده و امکان مطالعه صفات مختلف تولیدی و تولیدمثلی فراهم نشده است.

با توجه با قانون نظام جامع دامپروری کشور، تایید و ثبت نژادهای جدید حاصل از انتقال ژن یا آمیخته گری در حیطه اختیارات موسسه تحقیقات علوم دامی کشور می باشد که طراحان پروژه مزبور هنوز مراحل اخذ مجوز مربوطه را طی ننموده اند.

لذا مرکز اصلاح نژاد دام کشور در سال 1397 به منظور ارزیابی نتاج حاصل از انتقال ژن FecB به نژاد افشاری، اقدام به طراحی پروژه اصلاح نژاد گوسفند از طریق انتقال ژن FecB، صرفاً در نژاد افشاری نموده و قویاً استفاده از این نژاد را راستای آمیخته گری با دیگر نژادهای بومی تا حصول نتایج مستند، رد می نماید.

(دستورالعمل پروژه اصلاح نژاد گوسفند از طریق انتقال ژن FecB).

لذا در صورت بدست آمدن رکورد نتاج و مؤثر بودن این ژن و افزایش معنی دار کل وزن شیرگیری در هر میش، قوچ های این نژاد فقط می توانند در گله های افشاری توزیع و مورد استفاده قرار گیرند و در سایر نژادها بایستی ژن برولا به سایر نژادها نیز انتقال یابد، سپس از قوچ های حامل ژن برولای همان نژاد در آمیزش ها استفاده شود.

بدیهی است هر نوع آمیخته گری نیازمند برنامه ریزی دقیق و سازماندهی و نظارت طولانی مدت است و رها کردن به حال خود نتیجه معکوس ببار خواهد آورد.

لذا اقدام برخی شرکت ها و افراد حقیقی در توزیع گوسفند افشاری اصطلاحا ژن دار در بین سایر نژادهای کشور همان آمیخته گری بی رویه بوده و سبب از بین رفتن خلوص نژادی گله های مختلف می گردد.

ضمن اینکه مراحل ثبت و اخذ مجوز توزیع این نژاد اخذ نگردیده است.

لذا این مرکز ضمن رد توزیع بی رویه گوسفند افشاری در بین نژادهای دیگر اعلام می نماید برای هر نژاد دیگری که در نظر باشد ژن FecB منتقل گردد باید همان مکانیسم طی شده در گوسفند افشاری طی شود نه اینکه گوسفند همو یا هترو بدون برنامه توزیع شود.

متخصصان شاغل در دانشگاه نیز موافق توزیع بی رویه نیستند ولی ادعا می کنند مردم خودشان این کار را انجام می دهند.

بنابراین ادعای تامین گوشت قرمز کشور با انتقال ژن در گوسفند افشاری غیرکارشناسی است و اساسا این شرکت ها و افراد حق توزیع این قوچها در سایر نژادهای کشور را ندارند.

مضافا به اینکه در سال 1397 طرح جامع تامین گوشت قرمز کشور در مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور تهیه و مقدمات اجرای آن فراهم گردیده است.

علاوه بر برنامه های اصلاح ژنتیکی دام سبک، توسعه واحدهای صنعتی و مجتمع های کشت و صنعت در راستای گسترش زنجیره های تولید گوشت قرمز نیز از برنامه های وزارت متبوع می باشد.

در این راستا سیاست های وزارت در بخش دام سبک بگونه ای اصلاح شده است که مجوز توسعه واحدهای صنعتی دام سبک بدون محدودیت صادر شده و پرورش گوسفند در سیستم بسته توسعه یابد.

لازم به ذکر است استفاده از نژادهای وابسته به مرتع در سیستم صنعتی به دلیل راندمان و ضریب تبدیل پایین توجیه اقتصادی ندارد.

(گرچه نژادهای بومی همچنان به دلیل انتخاب طبیعی صورت گرفته در قرنهای گذشته، مقاومت به بیماری و شرایط اقلیمی  همچنان بهترین نژاد برای استفاده در گله های عشایری و مرتعی بوده و می توان برای سنتز نژادهای پربازده جدید در واحدهای نیمه صنعتی و صنعتی استفاده نمود.

ادعای ممانعت واردکنندگان از دست یابی به خودکفایی در تولید گوشت قرمز نیز رد می شود.

برای اینکه در طی دو سال 1397 و 1398 تعداد 13941 راس گوسفند نژاد خارجی وارد شده است که این نژادها در محیط بسته پرورش داده می شوند و وارکنندگان حق توزیع آنها در سیستم پرورش روستایی و عشایری را ندارند.

این تعداد دام وارد شده در مقابل 47 میلیون راس گوسفند کشور بسیار ناچیز می باشند.

در انتها، در خصوص متن مصاحبه نشر شده و پروژه انتقال ژن FecB به گوسفند نژاد افشاری، شایان ذکر است علیرغم زحمات معاونت بهبود تولیدات دامی استان زنجان، دانشگاه استان زنجان و بخش خصوص متولی پروژه مزبور، مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی در راستای رسالت ذاتی خود مبنی بر رصد و پایش روند اصلاح نژاد در کشور، موظف به بررسی عملکرد نژادهای وارداتی و پروژه های آمیخته گری و سنتز نژادی بوده، و به منظور حفظ و حراست از ذخایر ژنتیکی، موظف به جلوگیری از گسترش آمیخته گری بی رویه و بی هدف (اعم از نژادهای وارداتی خارجی و نژادهای داخلی مانند افشاری) در سطح جامعه دامی کشور می باشد.

معرفی هر گونه نژاد یا ترکیب ژنتیکی جدید منوط به اخذ مجوز و تاییدیه وزارت جهاد کشاورزی(معاونت امورتولیدات دامی و موسسه تحقیقات علوم دامی می باشد).

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اصلاح نژاد - نژاد - اصلاح نژاد دام - اصلاح - دام سبک - افشاری - گوسفند - وزارت جهاد کشاورزی - کشور - کشاورزی - افزایش بهره وری - نگرانی - انتقال - سند چشم انداز - جهاد کشاورزی - تولیدات دامی - کارگروه ملی - چند قلوزایی - بخش کشاورزی - تولید - پروژه - بهبود - قانون - انداز - سنگ اندازی - کاهش تولید - کارشناسان - سبد غذایی - علوم دامی - ساماندهی

آخرین اخبار سرویس:
ستاد مقابله با کرونا: حالا حالا ها از وضعیت قرمز خارج نمی شویم/ پیش بینی بستری روزانه 60 هزار نفر مبتلا به کرونا

جزییات پرداخت وام مسکن به بازنشستگان تامین اجتماعی

جزییات پرداخت وام مسکن به بازنشستگان تامین اجتماعی

تراز دریاچه ارومیه کاهش یافت

فرصت های طلایی در بحران کرونا

شاخص بورس بر مدار منفی می ماند؟

پروازهای مسافری چند نفر را کرونایی کرد؟

همکاری های تجاری کشاورزی ایران و صربستان توسعه می یابد

خبر مهم برای بازنشستگان | رویداد24

همه اقتصادها سقوط کردند جز ایران

در روزگار کرونا نیازمند اکسیژن اند!

استخدام مدیر فروش (محصولات شیمیایی) در شرکت مواد مهندسی مکرر در تهران

واریز سود 137 شرکت از طریق سجام

کارخانه قند 80 ساله ورامین در آستانه بازگشایی

ببینید | فاجعه در آب های جنوبی؛ انقراض حتمی و قریب الوقوع کوسه ها

استخدام کارشناس تولید محتوای تخصصی متنی (رشته عمران) در شرکت رامکا در قم

استخدام مدیر مارکتینگ(توسعه بازار)در شرکت اطلس طلایی ایرانیان پویا در البرز

استخدام مهندس مکانیک در شرکت صنایع تجهیز پخت ایرانیان در اصفهان

جزییات واردات کالاهای اساسی توسط شرکتهای تعاونی مرزنشینان و پیله وران

نصب بیش از 4700 انشعاب گاز در استان مرکزی

برنامه ریزی اپل برای رونمایی از بزرگترین «آی مک»

100 پروژه صنعت نفت نیجریه تا 2025 تکمیل می شود

وضع تأسیسات نفتی مطلوب و با ثبات است

چاه E1P6 میدان اسفند به تولید رسید

مرسدس بنز مدل برقی ماشین های لوکس کلاس S را هم معرفی می کند

کارخانه قند 80 ساله ورامین در آستانه بازگشایی

تولید تختال با عرض 2 متر در راستای تحقق مانع زدایی از تولید

اصطلاحاتی که به شما کمک می کند تا بازار مسکن را بهتر بشناسید

تصاویر خیره کننده از ویلای فوق مدرن بیل گیتس (فیلم)

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 30 فروردین

مالیات ملکی با تور انگلیسی

برنامه تولید 50 هزار دستگاه تارا در سال 1400

از صدری گیلان تا طارم مازندران | آشنایی با انواع برنج ایرانی

سیگنال وین به دلار فردوسی

دلایل کسب رتبه برتر عملکرد مالی در بین بانک های دولتی و خصوصی شده از سوی بانک ملت

برنامه های توسعه ای سایپا، تعهدات معوق را به صفر می رساند

عکس/ کشف حجاب مهناز افشار

افشاگری نایب رییس مجلس: 200 کد بورسی 130 هزار میلیارد تومان از بورس خارج کردند

برنامه ریزی برای اشتغالزایی 5 هزار مددجوی زنجانی در سال جاری

توصیه هایی جهت کنترل وزن در ماه مبارک رمضان

در وین خبری هست، چرا؟ چون تلویزیون نگران است!

استخدام کارگر ساده در یک کارخانه تولید در تهران

توزیع 238 هزار تن آسفالت در شهر قم

راه اندازی مرکز تحقیقات پرورش آبزیان در قشم/ ایجاد رشته های مهارتی و مدرسه جوشکاری و تأسیسات در دستور کار است

معرفی سه صرافی ارز دیجیتال خوب برای خرید بیتکوین

اجرای طرح نجات فضای سبز بوستان معصومیه قم

قیمت امروز سکه پارسیان دوشنبه 30 فروردین 1400

استخدام کارشناس فروش (محصولات آموزشی) در مجموعه دکتر بیتا حسینی

بازی گرانی با نهاده های دامی/ قیمت ها همچنان «آزاد» است!

استخدام کارشناس فروش خانم در فروشگاه خانه چوب در تهران

استخدام زمین شناس اقتصادی آقا در شرکت اطلس سنگ پارسیان در تهران

استخدام مدیر ماشین آلات در شرکت آبان رود تدبیر در تهران

200 کد حقوقی بیش از 130 هزار میلیارد تومان از بورس خارج کردند

جزییات پرداخت وام مسکن به بازنشستگان

درآمد کار در کانادا چقدر است؟

مترو چه زمانی به حرم حضرت عبدالعظیم می رسد؟

موافقت وزیربا صدور مجوز مرغداری گوشتی به صورت زنجیره تولید در آذربایجان شرقی

واریز سود 137 شرکت از طریق سجام / سود همه شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت هنوز واریز نشده است

جدیدترین قیمت پراید دوشنبه 30 فروردین 1400

شرایط دریافت وام ازدواج چیست؟

ابتلای 1200 نفر در اتوبوسرانی به کرونا/ وضعیت اتوبوس های پایتخت در موج چهارم

واردات بی رویه به نام تکنولوژی/ چرا هنوز تولیدکنندگان لوازم خانگی امیدی به رونق ندارند؟

هیوندای کاستو ویژه بازار چین/ محصول جدید هیوندای با پیشرانه 1.5 لیتری تنفس طبیعی (+عکس)

آرامش و معصومیت شبنم قلی خانی در یک نگاه +عکس

روزهای قرنطینه در بازار تجریش

جزییات پرداخت وام مسکن به بازنشستگان

سایبرلندر؛ تجربه یک کمپ فناورانه با سایبرتراک کمپانی تسلا (+فیلم و عکس)

ویدیوی اسرارآمیز سامسونگ از محصول جدیدش

فعلا سود های بانکی زیاد نمی شود

استخدام مهندس شیمی، مهندس صنایع و مهندس مکانیک در اصفهان

مرغ های تنظیم بازار، در راه خوزستان به کجا پر می کشند؟

8 نکته برای آشنایی با خدمات پرداخت لینک تو پی

ترفند ایرانیان برای جبران ضررهای بازار سهام

تصمیم جدید بورسی؛ اجرای اصلاح دستورالعمل رفع گره معاملاتی متوقف شد / افزایش حجم معاملات در 5 روز از 5 درصد به 200 درصد

اختلال کلاب هاوس؛ جریمه روزانه 50 میلیاردی در انتظار اپراتورها

روحانی با قیمت خودرو چه کرد؟

دریافت تعهد از صاحبان کالا لغو شد / برای ترخیص اقدام کنید

نحوه فروش سهام عدالت در کارگزاری بانک ملی bmibourse

اجاره خانه در زمستان 99 رکورد زد!

استخدام کارشناس حسابداری فروش در شرکت گرین وب در خراسان رضوی

تغییر کاربری زمین های کشاورزی تهران با مجوزهای صوری

تولید تختال با عرض 2 متر در راستای تحقق مانع زدایی از تولید

ساماندهی شبکه توزیع مرغ موجب رضایت نسبی در بازار خوزستان شد

افزایش 7 درصدی تولید گوگرد در پالایشگاه گاز ایلام

اینفوگرافیک| مقایسه پوشش واکسیناسیون کرونا در میان کشورهای جهان

افشاگری نماینده مجلس/ 200 کد بورسی 130 هزار میلیارد تومان از بورس خارج کردند

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت آبان رود تدبیر در تهران

منتظر سکه 9 میلیونی باشیم؟

صرافان امروز دلار را چند خریدند؟

درخواست شارژ سهمیه شکر ماه رمضان خوزستان

ثبت نام پیش فروش عیدفطر سایپا از 4 خرداد

مرغ های تنظیم بازار، در راه خوزستان به کجا پر می کشند؟

پیش بینی آینده بیت کوین/ چرا رمزارزها ناگهان ریزش کردند؟

درختان انار خوروبیابانک به گل نشست

بورس شوک ناشی کاهش قیمت ارز را پیش خور کرد/ شاخص بر مدار منفی می ماند؟

افشاگری نماینده مجلس در توییتر درباره خروج 130 هزار میلیارد تومان از بورس

استخدام مدیر فروش شعبه آقا در اطلس طلایی ایرانیان پویا در گرمدره

مرغ های تنظیم بازار، در راه خوزستان به کجا پر می کشند؟

افزایش سرمایه 400درصدی پارس خودرو

طلا ارزان شد

پروژه انتقال ژن به گوسفند نژاد افشاری نگرانی آمیختگی ژنی دارد

پروژه انتقال ژن به گوسفند نژاد افشاری نگرانی آمیختگی ژنی دارد