موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - افزايش حقوق - افزايش حقوق بازنشستگان - سخنگوي دولت - همسان سازي حقوق - مجلس شوراي اسلامي - قدرت خريد كارگران - وام هاي دانشجويي - 13 دي 1398 - پربارش ترين استان هاي كشور - اطلاعيه هاي سايت - گفت وگو با ايران - موسسه شهر كتاب - سلمه اي - اميد حديقي - واكسن هاي وارداتي كرونا - الحبيب - تيم ملي فوتسال زير 20 سال ايران - رضا عسگري - گردشگر ايراني - انصاريفرد

مطالب مرتبط:
قوچان نژاد از تیم خاصش گفت/ خط و نشان مهاجم ایرانی برای مربی زووله
نگرانی ذوب آهن از سفر به اهواز: گوش تصمیم گیرندگان شنوا نیست/ تیم ها را به کمک کرونا می فرستند
احداث پروژه های عمرانی در کلانشهرها بسیار مهم است
تشدید نظارت ها بر پروژه های طرح ملی مسکن/ مهرآبادی: از مکانیسم تشویق و تنبیه استفاده می کنیم
خسروی نژاد: باید با نگاه ملی آرزو داشته باشیم رأی CAS به نفع جودو ایران باشد/ بهتر است از ظرفیت درخشان استفاده کنیم
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 اسفند 1399 ساعت 16:452021-02-26اقتصادي

پروژه انتقال ژن به گوسفند نژاد افشاری نگرانی آمیختگی ژنی دارد


پروژه انتقال ژن به گوسفند نژاد افشاری نگرانی آمیختگی ژنی دارد و معرفی نژاد یا ترکیب ژنتیکی جدید منوط به اخذ مجوز و تاییدیه وزارت جهاد کشاورزی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در گوشت با طرح چند قلوزایی گوسفند افشاری/ وارداتچی ها سنگ اندازی می کنند" توضیحاتی به شرح زیر ارسال کرده است: بر اساس بند ب ماده 14 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی خروج سالانه 3 میلیون راس دام سبک از مراتع کشور پیش بینی شده است.

با توجه به این قانون و با درنظر گرفتن عدم کاهش تولید و تامین سبد غذایی خانوار در افق سند چشم انداز 1404، مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور با تشکیل کارگروه ملی دام سبک کشور با حضور اساتید اصلاح نژاد دام دانشگاه، موسسه تحقیقات علوم دامی و کارشناسان ستادی و استانی در راستای ایجاد سند اصلاح نژاد دام سبک کشور، طرح ملی ساماندهی اصلاح نژاد و بهبود تولیدات گوسفند و بز کشور را طراحی کرده است.

بر اساس این طرح پروژه های متعددی طراحی گردید که با توجه به محدودیت اعتبارات معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و پراکنش واحدهای دام سبک در سیستم های پرورشی مختلف  شامل سیستم پرورش صنعتی (1 تا  2 درصد) ، نیمه صنعتی (مزرعه ای 72 درصد) و مرتعی (عشایری و کوچ رو 26 درصد)، اقدام به طراحی و اجرای سه پروژه: ترکیب ژنتیکی گوسفند پربازده (جهت استفاده در سامانه صنعتی و نیمه صنعتی)، پروژه ترکیب ژنتیکی بز شیری و پروژه بز بومی شیری نمود.

در توضیحات وزارت جهاد آمده است: پروژه ترکیب ژنتیکی گوسفند پربازده، جهت بهبود راندمان تولید گوسفند و با هدف رفع ایرادات نژادهای داخلی شامل کم بودن تعداد بره در هر زایش و تولید مثل فصلی و .

از طریق آمیخته گری و سنتز نژاد پربازده با اجماع نظر اعضای کارگروه در سال 1390 اقدام گردید.

در همین راستا پیشنهاد استفاده از نژادهای چندقلوزای وارداتی مانند فین شیپ و رومانف در دستور کار قرار گرفته و حجم و محل اجرای عملیات پروژه مصوب نیز به نحوی طراحی گردید که تنها در جامعه دام سبک صنعتی و نیمه صنعتی کشور مورد استفاده قرار گیرد.

بر اساس طرح اولیه، این پروژه به دنبال سنتز نژاد بود و بعد از این که آمیخته های نسل اول به اندازه کافی ایجاد شد با آمیزش بین نرها و ماده های منتخب طی چند نسل تثبیت نژادی حاصل گردیده و به دامدارانی که شرایط پرورش این نژاد را دارند توصیه گردد.

با توجه به اینکه این برنامه اصلاح نژادی در گله های بخش خصوصی اجرا می شد، این بخش بر اساس منافع اقتصادی خود و در خارج از چارچوب ابلاغی پروژه نسبت به فروش بره های F1 اقدام نمود، در صورتیکه توزیع بدون هدف آمیخته های نسل اول در گله های مردمی مورد تایید این مرکز نمی باشد و لذا  در سال 1397 برنامه اصلاح نژاد دام سبک مورد بازنگری قرار گرفته و پروژه های ذیل را به برنامه اضافه نمود.

همچنین پروژه تولید ترکیب ژنتیکی گوسفند پربازده نیز محدود به مطالعه عملکرد آمیخته های تولید شده و تلاقی داخل آمیخته برای سنتز نژاد گردید.

لازم به ذکر است جامعه هدف این پروژه پرورش دهندگان صنعتی گوسفند بوده و جمعیت های عشایری و روستایی را شامل نمی شود.

پروژه هسته های باز اصلاح نژادی گوسفندان بومی: در راستای بهبود راندمان نژادهای بومی و با توجه به لزوم حفظ و حراست نژادهای بومی کشور در سنوات گذشته مرکز اصلاح نژاد این مهم را از طریق 12 ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند بومی و 6 ایستگاه اصلاح نژاد بز بومی پیگیری می نمود، و در بازنگری انجام شده در سال 1397 علاوه بر ایستگاه های مذکور و حساسیت موضوع مرکز اصلاح نژاد دام اقدام به طراحی پروژه هسته های باز اصلاح نژادی گوسفند بومی نموده است تا از طریق انتخاب درون نژادی اقدام به بهبود راندمان تولید گوسفندان بومی جهت استفاده در گله های مرتعی، عشایری و روستایی نماید.

افزایش چند قلوزایی در نژاد افشاری از طریق انتقال ژن FecB: یکی از راهکارهای رفع مشکل گوسفند نژاد افشاری از نظر صفت تعداد بره در هر زایش استفاده از ژنهای عمده موثر بر چندقلوزایی مانند FecB می باشد، این پروژه به منظور افزایش میزان چندقلوزایی در یک از دانشگاه های کشور اجرا گردید و در حال حاضر قوچ های این نژاد با عناوین همو و هترو در کل کشور توزیع و با قیمت های بسیار بالا به دامداران فروخته می شوند.

تلاش های این مرکز برای دستیابی به داده های این طرح برای ارزیابی نتایج حاصله بی نتیجه بوده و امکان مطالعه صفات مختلف تولیدی و تولیدمثلی فراهم نشده است.

با توجه با قانون نظام جامع دامپروری کشور، تایید و ثبت نژادهای جدید حاصل از انتقال ژن یا آمیخته گری در حیطه اختیارات موسسه تحقیقات علوم دامی کشور می باشد که طراحان پروژه مزبور هنوز مراحل اخذ مجوز مربوطه را طی ننموده اند.

لذا مرکز اصلاح نژاد دام کشور در سال 1397 به منظور ارزیابی نتاج حاصل از انتقال ژن FecB به نژاد افشاری، اقدام به طراحی پروژه اصلاح نژاد گوسفند از طریق انتقال ژن FecB، صرفاً در نژاد افشاری نموده و قویاً استفاده از این نژاد را راستای آمیخته گری با دیگر نژادهای بومی تا حصول نتایج مستند، رد می نماید.

(دستورالعمل پروژه اصلاح نژاد گوسفند از طریق انتقال ژن FecB).

لذا در صورت بدست آمدن رکورد نتاج و مؤثر بودن این ژن و افزایش معنی دار کل وزن شیرگیری در هر میش، قوچ های این نژاد فقط می توانند در گله های افشاری توزیع و مورد استفاده قرار گیرند و در سایر نژادها بایستی ژن برولا به سایر نژادها نیز انتقال یابد، سپس از قوچ های حامل ژن برولای همان نژاد در آمیزش ها استفاده شود.

بدیهی است هر نوع آمیخته گری نیازمند برنامه ریزی دقیق و سازماندهی و نظارت طولانی مدت است و رها کردن به حال خود نتیجه معکوس ببار خواهد آورد.

لذا اقدام برخی شرکت ها و افراد حقیقی در توزیع گوسفند افشاری اصطلاحا ژن دار در بین سایر نژادهای کشور همان آمیخته گری بی رویه بوده و سبب از بین رفتن خلوص نژادی گله های مختلف می گردد.

ضمن اینکه مراحل ثبت و اخذ مجوز توزیع این نژاد اخذ نگردیده است.

لذا این مرکز ضمن رد توزیع بی رویه گوسفند افشاری در بین نژادهای دیگر اعلام می نماید برای هر نژاد دیگری که در نظر باشد ژن FecB منتقل گردد باید همان مکانیسم طی شده در گوسفند افشاری طی شود نه اینکه گوسفند همو یا هترو بدون برنامه توزیع شود.

متخصصان شاغل در دانشگاه نیز موافق توزیع بی رویه نیستند ولی ادعا می کنند مردم خودشان این کار را انجام می دهند.

بنابراین ادعای تامین گوشت قرمز کشور با انتقال ژن در گوسفند افشاری غیرکارشناسی است و اساسا این شرکت ها و افراد حق توزیع این قوچها در سایر نژادهای کشور را ندارند.

مضافا به اینکه در سال 1397 طرح جامع تامین گوشت قرمز کشور در مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور تهیه و مقدمات اجرای آن فراهم گردیده است.

علاوه بر برنامه های اصلاح ژنتیکی دام سبک، توسعه واحدهای صنعتی و مجتمع های کشت و صنعت در راستای گسترش زنجیره های تولید گوشت قرمز نیز از برنامه های وزارت متبوع می باشد.

در این راستا سیاست های وزارت در بخش دام سبک بگونه ای اصلاح شده است که مجوز توسعه واحدهای صنعتی دام سبک بدون محدودیت صادر شده و پرورش گوسفند در سیستم بسته توسعه یابد.

لازم به ذکر است استفاده از نژادهای وابسته به مرتع در سیستم صنعتی به دلیل راندمان و ضریب تبدیل پایین توجیه اقتصادی ندارد.

(گرچه نژادهای بومی همچنان به دلیل انتخاب طبیعی صورت گرفته در قرنهای گذشته، مقاومت به بیماری و شرایط اقلیمی  همچنان بهترین نژاد برای استفاده در گله های عشایری و مرتعی بوده و می توان برای سنتز نژادهای پربازده جدید در واحدهای نیمه صنعتی و صنعتی استفاده نمود.

ادعای ممانعت واردکنندگان از دست یابی به خودکفایی در تولید گوشت قرمز نیز رد می شود.

برای اینکه در طی دو سال 1397 و 1398 تعداد 13941 راس گوسفند نژاد خارجی وارد شده است که این نژادها در محیط بسته پرورش داده می شوند و وارکنندگان حق توزیع آنها در سیستم پرورش روستایی و عشایری را ندارند.

این تعداد دام وارد شده در مقابل 47 میلیون راس گوسفند کشور بسیار ناچیز می باشند.

در انتها، در خصوص متن مصاحبه نشر شده و پروژه انتقال ژن FecB به گوسفند نژاد افشاری، شایان ذکر است علیرغم زحمات معاونت بهبود تولیدات دامی استان زنجان، دانشگاه استان زنجان و بخش خصوص متولی پروژه مزبور، مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی در راستای رسالت ذاتی خود مبنی بر رصد و پایش روند اصلاح نژاد در کشور، موظف به بررسی عملکرد نژادهای وارداتی و پروژه های آمیخته گری و سنتز نژادی بوده، و به منظور حفظ و حراست از ذخایر ژنتیکی، موظف به جلوگیری از گسترش آمیخته گری بی رویه و بی هدف (اعم از نژادهای وارداتی خارجی و نژادهای داخلی مانند افشاری) در سطح جامعه دامی کشور می باشد.

معرفی هر گونه نژاد یا ترکیب ژنتیکی جدید منوط به اخذ مجوز و تاییدیه وزارت جهاد کشاورزی(معاونت امورتولیدات دامی و موسسه تحقیقات علوم دامی می باشد).

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اصلاح نژاد - نژاد - اصلاح نژاد دام - اصلاح - دام سبک - افشاری - گوسفند - وزارت جهاد کشاورزی - کشور - کشاورزی - افزایش بهره وری - نگرانی - انتقال - سند چشم انداز - جهاد کشاورزی - تولیدات دامی - کارگروه ملی - چند قلوزایی - بخش کشاورزی - تولید - پروژه - بهبود - قانون - انداز - سنگ اندازی - کاهش تولید - کارشناسان - سبد غذایی - علوم دامی - ساماندهی

آخرین اخبار سرویس:
سرپرست فرمانداری اردکان: نظارت بر بازار افزایش می یابد

پیشرفت فیزیکی قطعه 2 آزادراه شرق اصفهان 95 درصد اعلام شد

اولین طرح پیش فروش ایران خودرو در سال جدید +قیمت

مردم نگران کالاهای اساسی ماه مبارک رمضان نباشند

وضعیت شیوع کرونا در روسیه باثبات و رو به کاهش است

سد بتنی مقابل کرمانی ها برای تهیه سیمان

دنا پلاس توربوی 5 ستاره به بازار می آید

آلکازار 2021؛ شاسی بلند اقتصادی هیوندای+تصاویر

گاز شهرک صنعتی لیا قطع می شود

تلفات جاده ای در دشتی 47 درصد کاهش یافت

خرید تضمینی 23 هزار تن پیاز مازاد از کشاورزان جنوب

به دیوان محاسبات چه ربطی دارد؟

آغاز واکسیناسیون عمومی از بهار امسال

زمان بندی توقف چاپ دفترچه کاغذی بیمه سلامت

اهدای 50 میلیارد تومان تجهیزات پزشکی بیماران کرونا به وزارت بهداشت / مخبر: از پایان تیرماه حدود 20 میلیون دوز واکسن درماه تقدیم مردم می کنیم

قرارداد همکاری با تمام پزشکان مشروط به مشارکت در تجویز نسخه الکترونیکی

تشریح آخرین وضعیت ساخت واحد های اقدام ملی مسکن

استخدام بیمه پاسارگاد

کارگر جهت کار در کارخانه جعبه پلاستیک

استخدام شرکت آذرشهد

بازاریاب فروش ذغال صنعتی

فروشگاه های زنجیره ای

اسنخدام نیروی چیدمان فروشگاهی خانم و آقا

بازده سالانه پرطرفدارترین رمزارز به 811درصد رسید

واردات نفت خام چین 20 درصد افزایش یافت

پیش فروش نقد و اقساطی 3 مدل وانت تک کابین و دوکابین گروه بهمن + جزییات

اولین تصاویر کانسپت مفهومی ام جی Cyberster

زمان واریز بسته حمایت معیشتی ماه رمضان اعلام شد

یارانه ماه رمضان فردا چهارشنبه 25 فروردین واریز می شود

کدام مناطق برای راه اندازی مزرعه رمز ارز مناسب است؟

13 نکته درباره دستکش گیلان و شرکت گیلان پلاست

رونمایی از جدیدترین مدل خودرو جگوار مدل R-Dynamic Black

حال و هوای ماه مبارک رمضان در جهان: از شیکاگو و وین تا داکا و قاهره+ تصاویر

عقد قرارداد همکاری با تمام پزشکان مشروط به مشارکت در تجویز نسخه الکترونیکی

واریز یارانه ماه رمضان از 25 فروردین

قیمت های شوک آور نوبرانه!

1 میلیون و 300 هزار خانه خالی تاکنون شناسایی شدند/ کاهش تلاطم بازار مسکن با اخذ مالیات

خانه سازی، هنر بنیاد مسکن خوزستان

مدیر عامل سازمان بهشت زهرا (س): روزانه 100 نفر بیمار کرونایی در تهران فوت می کنند

خبرهای مهم دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگان

زمان واریز بسته معیشتی ماه رمضان اعلام شد

جرایم مالیاتی تعاونی های مرزنشین هرمزگان بخشیده می شود

بازاریاب خانم و آقا با سابقه کار

جذب شریک با سرمایه برای نمایندگی ارومیه

استخدام پرسنل کارگاهی

بافنده تابلو فرش کامپیوتری

استخدام مشاور آقا و خانم (())

الگوساز،طراح شلواروبرشکار-چرخکار-وسطکار-نظافتچی

دعوت به همکاری مشاور املاک با پورسانت

استخدام کارشناس و بازاریاب فروش خودرو

واکنش مخبر به ادعای مشکل در تولید واکسن برکت

موفقیت یک شرکت دانش بنیان در تولید پمپ های مکنده صنایع نفت و گاز

مدیرعامل بهشت زهرا: آمار جان باختگان کرونا در تهران در دو روز گذشته سه رقمی شده / از 8 آذرماه تا امروز تهران چنین عددی را تجربه نکرده بود؛ شب عید تک رقمی شده بودیم

آخرین آمار کرونا در جهان

قیمت سکه پارسیان، امروز 24 فروردین 1400

آغاز برداشت گل محمدی از گلستان های شهرستان راور

چاپ دفترچه کاغذی بیمه سلامت از تیرماه متوقف می شود

قیمت دلار، امروز 24 فروردین 1400

آمادگی ایتالیا برای سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی خراسان شمالی

طلای جهانی گران شد

تامین کالا های اساسی ماه رمضان در کهگیلویه و بویراحمد

آماده سازی زمین برای 12 هزار متقاضی مسکن در طرح اقدام ملی

بلاتکلیفی 3000 سرپناه کم درآمدها/ چرا درد مسکن مهر را چاره نمی کنید؟

اعلام روش استخراج ارز دیجیتال در ایران

آخرین اخبار متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

قیمت سکه، طلا و ارز 1400.01.24 /شمارش معکوس برای تغییر کانال دلار

بیش از 3700 تخت موقت در استان آذربایجان شرقی برای بحرانی موج چهارم کرونا آماده شد

سال گذشته افزون بر 433 هزار تن فرآورده های دامی در یزد تولید شد

باغ موزه دفاع مقدس در هفته دفاع مقدس

معضل گرانی به سفره افطار اصفهانی ها هم رسید

یارانه رمضان 1400 فردا واریز می شود

شرکت های دانش بنیان و خلاق ایرانی در رویداد آنلاین اتریش

مرحله اول متناسب سازی حقوق بازنشستگان بدون حصول منابع مطالبات اجرا شد

برنامه ریزی برای 10 برابر شدن تعداد شرکت های دانش بنیان/ چین خریدار محصولات دانش بنیان های ایران

مهلت 5 روزه داوطلبان هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت

برداشت کلزا از قطب تولید این محصول در فارس

شناسایی 1 میلیون و 300 هزار خانه خالی تاکنون/ کاهش تلاطم بازار مسکن با اخذ مالیات

آغاز ساخت هزاران واحد مسکن ملی در جنوب تهران

صادرات فرآورده های سلامت محور در سال 99/اینفوگرافیک

مدیرعامل بهشت زهرا: روزی 100 بیمار کرونایی در تهران فوت می کنند

رونمایی از جدیدترین خودروی جگوار

ساماندهی 2241 کودک کار و توانبخشی خانواده 1400 کودکان کار و خیابان

گزارش نوروزی شریعتمداری | تغییر رویکرد طرح های ضربتی به مدل های حمایتی و اجتماع محور​،تنها بخشی از پرونده درخشان سازمان بهزیستی

دومین و بلندترین هتل جهان در امارات متحده

هفت روز طوفانی کرونا در هند

صادرات فرآورده های سلامت محور در سال 99

طرح جامع مدیریت پسماند و کاهش دفن پسماند به زیر 20 درصد رسید

ساعات کار میادین میوه و تره بار در ماه رمضان

اهداء بسته های معیشتی به خانواده های زندانیان

ویزیتور بهداشتی آرایشی (داروخانه) خانم و آقا

نیروی ام دی اف کار ماهر و نیمه ماهر

ثبت نام تاکسی اینترنتی+(هدیه ثبت نام)

افزایش 22 درصدی مصرف برق در خراسان رضوی

تعاون روستایی کرمانشاه 114 هزار تن نهاده کشاورزی و دامی توزیع کرد

زمان بندی توقف چاپ دفترچه کاغذی بیمه سلامت

»فرخنده«، برندی که از اصفهان شروع کرد و جهانی شد

خبر های خوش هیئت دولت برای فرش دستباف ایران

پاکشوما بزرگترین صادرکننده لوازم خانگی به اروپا می شود

بازگشت بیش از 60 واحد به مدار تولید طی دو سال اخیر

مردم گران فروشی بلیت اتوبوس و رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی را گزارش دهند

پروژه انتقال ژن به گوسفند نژاد افشاری نگرانی آمیختگی ژنی دارد

پروژه انتقال ژن به گوسفند نژاد افشاری نگرانی آمیختگی ژنی دارد