موضوعات داغ: - جانشين فرمانده نيروي قدس سپاه - نيروي قدس سپاه - فرمانده نيروي قدس سپاه - سردار حجازي - روابط عمومي - سپاه پاسداران - فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران - بازنشستگان تامين اجتماعي - هواداران پرسپوليس - نيروي قدس سپاه پاسداران - تعاملات بين المللي - روابط عمومي اداره كل راهداري - اقامت گردشگران - آپارتمان نقلي - بوركه - وعده هاي مسؤولان - توني آدامز - اسطوره فوتبال آرژانتين - كافه - پلاتيني - آزمايش اتمي - اشتغال زنان - ارزش لير تركيه

مطالب مرتبط:
صفر تا صد «سرخون»/ آیا مسئولان دوباره مشکل را فراموش می کنند؟
صفر تا صد «سرخون»/ آیا مسئولان دوباره را فراموش می کنند؟
وعده فراموش شده مسکن امید برای مزدبگیران/ آیا کارگران توانایی خانه دار شدن را دارند؟
حمید درخشان: گول بردهای یک بر صفر در لیگ را نخورید
آیا تحقیق و تفحص از بازار سرمایه می تواند بورس را سر و سامان دهد؟
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 اسفند 1399 ساعت 16:152021-02-26اقتصادي

صفر تا صد «سرخون»/ آیا مسؤولان دوباره مشکل را فراموش می کنند؟


- این خط انتقال نفت 435 کیلومتری به اسم خط انتقال نفت مارون دومین خط انتقال نفت صعب العبور جهان است که نفت را از مارون به اصفهان انتقال داده و خوراک پالایشگاه های اصفهان ؛ تهران ؛ تبریز و.

را مهیا می کند و نقش مهمی در تامین سوخت مورد نیاز کشور ایفا می کند که در دهه 50 و قبل از انقلاب توسط شرکت های خارجی به مدت 17 ماه اجرا و افتتاح شده است و اعلام شده بود طول عمر لوله حداکثر 35 سال است.

طی این مدت لوله انتقال نفت 5 بار نشت کرده یک بار آن در حوزه زاینده رود سامان و 4 بار هم در نقطه کنونی واقع در منطقه سرخون بوده است که باعث ورود حجم زیادی از نفت به طبیعت و حوزه رودخانه شده است.

دهه 80 متاسفانه لوله در همین نقطه ترکید و دوباره حجم گسترده ای از نفت خام را وارد زندگی مردم و محیط زیست کرد و در آن زمان مردم منطقه با صراحت اعلام کردند که بارش باران دیگر برای افراد منطقه رحمت نیست و با هر بار بارش باران آب چشمه سرخون که در پایین دست تلمبه خانه نفتی گندمکار و منبع تامین آب شرب اهالی چند آبادی و تعدادی مزرعه پرورش ماهی است آلوده به مواد نفتی می شود.

مردم منطقه با صراحت اعلام کردند که بارش باران دیگر برای افراد منطقه رحمت نیست و با هر بار بارش باران آب چشمه سرخون که در پایین دست تلمبه خانه نفتی گندمکار و منبع تامین آب شرب اهالی چند آبادی و تعدادی مزرعه پرورش ماهی است آلوده به مواد نفتی می شود متاسفانه توجه زیادی به این نشت نفت صورت نگرفت تا اینکه در 12 آذر سال 1395 خط انتقال نفت شکست و باعث جاری شدن نفت خام در رودخانه سرخون شد.

بعد از این اتفاقات کارشناسان زیادی از طرف آب منطقه ای و محیط زیست وارد منطقه شدند نظرات کارشناسی خود را ارائه دادند و همه متفق القول بیان داشتند که مشکل اصلی پوسیدگی و پایان عمر لوله بوده است اما کارشناسان شرکت نفت بر این اصل که نشت بر اثر رانش زمین است اصرار داشتند و اعلام کردند که ماموریت این شرکت کار دیگری است و انتقال لوله نفت و تعمیرات با شرکت خطوط لوله استان اصفهان است که به صورت" منطقه ای کار خود را انجام می دهد و هیچ شعبه ای در استان ندارد.

چرا مسؤولان شرکت نفت جواب این دو سؤال را نمی دهند؟ حال اگر مبنا را نظر کارشناسان شرکت نفت قرار دهیم و رانش زمین را بپذیریم چرا این شرکت وقتی زمین را نامناسب می داند به فکر تغییر مسیر لوله ها نیست؟ و آیا زمان نصب این لوله ها کارشناسان رانش زمین را پیش بینی نکرده بودند؟ با امام جمعه سابقه شهرستان اردل نیز صحبت کردم که در این خصوص دردودل های بسیاری داشت.

حجت الاسلام موسی سلمان پور با اشاره به نامه امام علی(ع) به مالک اشتر گفت: این مسئولیت ها طعمه نیست بلکه امانتی به گردن شماست پس آگاه باشید با هدف قرار دادن دنیا آخرت خود را خراب نکنید.

با نشت نفت استاندار سابق و مسئولان حاضر به شنیدن صدای مردم نشدند و مردم زیادی مجبور به مهاجرت اجباری شدند و کسی نبود که از حقوق مردم منطقه دفاع کند.

حال بزرگترین چشمه اصلی منطقه که آب شرب بیش از 20 روستا در دو دهستان (سرخون و هلیساد ) را تامین می کرد و در کنار آن باعث رونق اقتصادی و زمینه های شغلی از جمله شیلات و باغداری و کشاورزی بود با آلوده شدن از یک رو مشکل آب شرب به وجود آورد و از روی دیگر باعث شد که تمام این اندک امکانات رفاهی و شغلی به کل حذف و نابود شود.

همزمان با این مشکلات ذکر شده آلودگی رودخانه؛ جانوران و مخصوصا آبزیان و درختان و گیاهان و در کل محیط زیست در معرض خطر قرار گرفتند ولی متاسفانه با علم به این موضوع هیچ اقدامی نه توسط عاملین مشکل صورت گرفت و نه نهادهای که باید رسیدگی کنند.

علاوه بر محیط زیست حوزه رودخانه که به کل دچار تغییر شد آبزیان کاملا تلف شدند؛ این سلامت انسان های بومی منطقه بود که مدتی  بدون اطلاع از مضرات این آلودگی از آب به صورت مستقیم ( آشامیدن و تنفس بوی بد حاصل از این آلودگی ) و غیرمستقیم ( زمین های برنج کاری؛ حیوانات اهلی گله و احشام ) استفاده می کردند.

که نتیجه استفاده از این آب آلوده می تواند امراض پوستی و شیمیایی باشد که بعدا گریبان گیر مردم خواهد شد و اکنون عده ای از مردم هم درگیر این امراض شده اند.

مشکلات ادامه پیدا کرد تا آذرماه سال 99 و باز هم حادثه ای تکراری.

در حادثه اخیر که حجم زیادی از نفت وارد چرخه طبیعت شد مقدار اندکی از آن آتش گرفت و سوخت و دوده ها و آلودگی های هوا را وارد خانه ها و بدن مردم کرد.

موضوع داغ بود و جلسات متعدد در بخشداری" برگزار می شد تا هر چه سریع تر جاده تنگ گندمکار احداث شود و نفت از خاک و آب آلوده جدا شود اما  فقط کمتر از یک کیلومتر پاکسازی آن هم به صورت سطحی انجام گرفت و مابقی نفت و خاک آلوده در طبیعت رها شد و قرار شد خسارات مردم (خانه ها؛ گله و احشام؛ درختان و .

) این بار به صورت کلی با مستندات لحاظ و به مردم پرداخت شود اما تاکنون هیچ هزینه ای پرداخت نشده است.

قول و قرارهایی که هیچ وقت عملیاتی نشدند قرار بود به دلیل جلوگیری از این حوادث، در تنگ صعب العبور گندمکار جاده دسترسی احداث کنند که اگر زمانی دیگر نفت نشت کرد با ورود ماشین آلات به تنگ گندمکار حتی الامکان کاری کنند که نفت به پایین دست نفوذ نکند اما هیچ اقدامی بابت احداث جاده دسترسی انجام ندادند و بعد از مدت کمی کار در ابتدای تنگ ورودی سرخون دست از کار کشیدند و همین باعث شد که  با اولین بارش شدید چند روز پیش حجم گسترده ای از نفت باقیمانده در کف رودخانه فصلی گندمکار وارد چشمه های زیر زمینی پایین دست زمین های کشاورزی و شیلات ها( ماهی در قفس) و کارون چهار شود.

و اما جلسه هایی که خروجی آن ها فقط حرف و وعده باشد دردی از این مردم مظلوم دوا نمی کند.

هنرها سراسر به گفتار نیست/ دو صد گفته چون نیم کردار نیست "آب" برای همه مایه حیات است حتی مردم سرخون مشکلات اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی دل مردم سرخون را خون کرده است، تنها راه درآمد مردم این منطقه کشاورزی و دامپروری و شیلات داری بود که منبع تمام این مشاغل آب است؛ آبی که بوی نفت می دهد و اگرهایی که بر دل مردم منطقه مانده است؛ - اگر آب آلود نمی شد میانکوه در حال حاضر قطب شیلات کشور بود! - اگر آب آلوده نمی شد صدها هکتار باغ میوه های صادراتی که با وام های کلان متقاضیان این طرح ها داشتند خشک و تعطیل نمی شد! -اگر آب آلوده نمی شد شرکت آب معدنی که لوله گذاری شده بود و می توانست برای بیش از 100 نفر اشتغال زایی کند به کل تعطیل نمی شد و .

 این کاهش اشتغال باعث شد منطقه از نظر اقتصادی به بن بست بخورد و پدیدآورنده مشکلاتی اجتماعی از جمله فقر، بیکاری و اعتیاد باشد.

افزایش مهاجرت به استان های دیگر یکی دیگر از پیامدهای نشت نفت در این منطقه است، با روی آوردن به شهرها تمام فرهنگ و رسم و رسومات بختیاری هم در حال کمرنگ شدن است چراکه مهاجرت و روی آوردن به شهرنشینی باعث مرگ زبان ها و مرگ فرهنگ ها می شود.

آلودگی نفتی و مهم تر از آن بی دردی مسئولان نسبت به این قضیه باعث شده که میل به زندگی در منطقه بسیار کم شود و مهاجرت زیاد و رشد جمعیت کاهش چشم گیری پیدا کند.

این رشته سر دراز دارد اما این ها را بیان کردم تا بگویم به گوش باشید که مشکل حل نشده است و تاریخ دوباره تکرار می شود پس به جای تعلل، فکری به حال این مردم شریف شود نه اینکه منتظر بمانیم تا چند سال دیگر و حادثه ای سنگین تر دوباره پایمان را به منطقه سرخون باز کند.

انتهای پیام/3339/م/س
کلید واژه ها: انتقال نفت - انتقال - منطقه - قبل از انقلاب - اصفهان - لوله - انتقال داده - مارون - اعلام - سرخون - زاینده رود - بارش باران - صعب العبور - پالایشگاه - محیط زیست - نقطه - مردم - حوزه - مسؤولان - رودخانه - طول عمر - نفت خام - افتتاح - حداکثر - گسترده - زاینده - انقلاب - فراموش - تهران - تامین

آخرین اخبار سرویس:
افشاگری نماینده مجلس در توییتر درباره خروج 130 هزار میلیارد تومان از بورس

استخدام مدیر فروش شعبه آقا در اطلس طلایی ایرانیان پویا در گرمدره

مرغ های تنظیم بازار، در راه خوزستان به کجا پر می کشند؟

افزایش سرمایه 400درصدی پارس خودرو

طلا ارزان شد

برنامه تولید 50 هزار دستگاه تارا در سال 1400

عکس کمتر دیده شده از سردار حجازی در کنار سید حسن نصرالله

مسئولان اقتصادی اگر نمی توانند کار کنند، کنار بروند / مرغ خروجی از خوزستان، قاچاق است

تولید سالانه250 تُن گوشت شترمرغ در لرستان

ابلاغ مصوبه افزایش ضریب حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت در سال 1400

افشاگری نماینده درباره پرونده تخلف بزرگ بورسی

تولید سالانه250 تن گوشت شترمرغ در لرستان

بانک رفاه کارگران به بازنشستگان تسهیلات مسکن پرداخت می کند

استخدام کارشناس فروش، انباردار، کارشناس کنترل کیفی و کارشناس IT در قزوین

صرافان امروز دلار را چند خریدند؟

استخدام منشی و مسئول امور خدمات پس از فروش در آوا ابزار صنعت در تهران

نبض قیمت مسکن در مناطق پر معامله

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

جزییات و مبلغ وام ساخت مسکن 1400

افزایش سرمایه 400درصدی پارس خودرو

صرافان امروز دلار را چند خریدند؟

توزیع روزانه 300 تن مرغ در خوزستان

جریمه 50 میلیارد تومانی درانتظار مختل کنندگان کلاب هاوس

جریمه روزانه «50 میلیارد تومان» در انتظار اپراتورهای متخلف

صدور هزار و 20 فقره پروانه اکتشاف معدنی در سال گذشته

4000 منزل مسکونی در محله پنجتن مشهد فاقد پلاک است

جریمه 50 میلیارد تومانی درانتظار مختل کنندگان کلاب هاوس

استخدام حسابدار در فرآورده های متالورژی پودر ماد صنعت در تهران

استخدام کارشناس کنترل کیفیت و کنترل پروژه از تهران و مرکزی جهت کار در اراک

نتایج تلخ یک نظرسنجی درباره موزه های هنری

رعایت پروتکل های بهداشتی در مهاباد زیر 30 درصد است

خبر خوش و فوری برای بازنشستگان کشوری / جزییات وام بازنشستگان کشوری

بانک رفاه کارگران به بازنشستگان تسهیلات مسکن پرداخت می کند

فاز اول مجموعه داروسازی «امید فاربد» در اردبیل افتتاح می شود

ابلاغ مصوبه افزایش ضریب حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت در سال 1400

افزایش ضریب حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت در سال 1400 ابلاغ شد

پرداخت وام مسکن بانک رفاه کارگران به بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی

رفع تصرف 500 مترمربع از زمین های ملی

نوید محمدزاده و فرشته حسینی خریدار تمام مجسمه های سرایدار افغانی را خریدند

کاهش 7.3 درصدی مراجعین نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان اصفهان

استخدام کارشناس فروش سازمانی در پارس سهند رادیاتور در تهران

استخدام تایپیست حرفه ای خانم در شرکت چکاد صنعت فلاح در تهران

افزایش 2 برابری آمار فوتی های کرونا در ماهشهر

صرافان امروز دلار را چند خریدند؟

چگونه رنگ های عایق حرارتی با فناوری نانو از هدررفت انرژی جلوگیری می کند

10 هزار میلیارد ریال برای تکمیل فاز سه سامانه گرمسیری نیاز است

یارانه ماه رمضان کم واریز شد؛ چرا؟

کاهش 7.3 درصدی مراجعین نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان اصفهان

چرا شاخص بورس مثبت نمی شود؟

ببینید | ناگفته هایی از شب شهادت حاج قاسم از زبان مرحوم سردار حجازی

کدام مستاجران از تمدید اجاره مسکن معاف هستند؟

مردم برای تعویض پلاک به کجا مراجعه کنند؟

استخدام متخصص ارزهای دیجیتال (شیفت عصر یا شب) در رمز ارز نیوز در قم

استخدام مدیر فروش صنایع غذایی آقا در شرکت ایزد نما تاب در تهران

دیدگاه های قانون در خرید و فروش ملک

فرآیند تولید و توزیع مرغ در سامانه جامع تجارت ثبت شود

بانک سامان حامی فعالان صنایع بسته بندی کشور

تقویت همکاریهای اقتصادی ایران و قزاقستان با محوریت گلستان+مصاحبه

دیدار رییس اداره بانکداری شرکتی بانک ایران زمین با مدیران امور شعب استان البرز

انواع تلویزیون در بازار چند؟

طرح هدف صنایع دستی در 36 روستای کردستان اجرا می شود

پادکست اخبار یکشنبه 29 فروردین استان سمنان

تسلیت روسای اتاق های بازرگانی همدان، کاشان، قزوین، یاسوج و چهارمحال و بختیاری

یارانه ماه رمضان کم واریز شد؛ چرا؟

جابجایی 13 میلیون مسافر با مترو در فروردین

ببینید | انتقال آب با الاغ توسط روستاییان شرق خوزستان

صرافان امروز دلار را چند خریدند؟

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در ملکان پایدار آذر در تهران

پایبندی بانکها به نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار

افزایش سرمایه بانک کشاورزی به بیش از 88800 میلیارد ریال

مقایسه دستمزد کارگران ایرانی با سایر نقاط جهان

نایب رییس مجلس: 200 کد حقوقی بیش از 130 هزار میلیارد تومان از بورس خارج کردند

عقدتفاهم نامه طرح ضربتی اشتغال با وزارت تعاون

رمضانیات‎؛ عاشقانه های ابوحمزه

مهندس ژائله : با کشور گرجستان هیچ قرارداد ترجیحی منعقد نشده و ما تعرفه های ترجیحی در تجارت با این کشور نداریم

زنگ خطر تنش آبی در دشت قزوین به صدا درآمد / آتش سوزی مراتع امسال زودتر آغاز می شود

هزینه رهن و اجاره کوچک متراژ های پایتخت

فرصت در دل محرومیت

جزییات قانون جدید مجلس در خصوص چک

نتایج قرعه کشی پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در فروشگاه سرزمین تمدن جاوید در تهران

استخدام کارشناس فروش در صنایع امرسان در سنندج

افزایش 2 برابری آمار فوتی های کرونا در ماهشهر

1500 طرح صنعتی نیمه تمام در شهرک های صنعتی تهران راه اندازی می شود

135 اکیپ نظارت در بزرگترین مانور ستاد کرونا اصناف استان یزد

خروج 130هزار میلیارد تومان از بورس توسط 200 کد حقوقی

هزینه رهن و اجاره کوچک متراژ های پایتخت

نشت یابی از 14 هزار و 884 کیلومتر خطوط تغذیه و شبکه توزیع و انشعاب در شرکت گاز یزد

وام مسکن به بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر جدی است؟

هزینه رهن و اجاره آپارتمان هایی با متراژ پایین پایتخت

تصمیم جدید بورسی| اجرای اصلاح دستورالعمل رفع گره معاملاتی متوقف شد

وام مسکن به بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر جدی است؟

رییس استاندارد: خودروسازان استانداردهای 85گانه را عملی کنند

لزوم گسترش روابط تجاری و کشاورزی میان ایران و صربستان

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

انواع تلویزیون در بازار چند؟ / جدول نرخ ها

استخدام بازاریاب حضوری با مزایا در اطلس طلایی ایرانیان پویا

60 درصد افراد تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری مربوط به وزارت آموزش و پرورش است

کنایه تلخ مجری به مسئولانی که بجای پاکبان واکسن زدند! (فیلم)

برندگان پیش فروش محصولات ایران خودرو مشخص شدند

صفر تا صد «سرخون»/ آیا مسؤولان دوباره مشکل را فراموش می کنند؟

صفر تا صد «سرخون»/ آیا مسؤولان دوباره مشکل را فراموش می کنند؟