مطالب مرتبط:
صفر تا صد «سرخون»/ آیا مسئولان دوباره را فراموش می کنند؟
وعده فراموش شده مسکن امید برای مزدبگیران/ آیا کارگران توانایی خانه دار شدن را دارند؟
حمید درخشان: گول بردهای یک بر صفر در لیگ را نخورید
آیا تحقیق و تفحص از بازار سرمایه می تواند بورس را سر و سامان دهد؟
آیا بیماری لکه آجری بادام را می شناسید؟
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 اسفند 1399 ساعت 16:102021-02-26اقتصادي

صفر تا صد «سرخون»/ آیا مسئولان دوباره مشکل را فراموش می کنند؟


- این خط انتقال نفت 435 کیلومتری به اسم خط انتقال نفت مارون دومین خط انتقال نفت صعب العبور جهان است که نفت را از مارون به اصفهان انتقال داده و خوراک پالایشگاه های اصفهان ؛ تهران ؛ تبریز و.

را مهیا می کند و نقش مهمی در تامین سوخت مورد نیاز کشور ایفا می کند که در دهه 50 و قبل از انقلاب توسط شرکت های خارجی به مدت 17 ماه اجرا و افتتاح شده است و اعلام شده بود طول عمر لوله حداکثر 35 سال است.

طی این مدت لوله انتقال نفت 5 بار نشت کرده یک بار آن در حوزه زاینده رود سامان و 4 بار هم در نقطه کنونی واقع در منطقه سرخون بوده است که باعث ورود حجم زیادی از نفت به طبیعت و حوزه رودخانه شده است.

دهه 80 متاسفانه لوله در همین نقطه ترکید و دوباره حجم گسترده ای از نفت خام را وارد زندگی مردم و محیط زیست کرد و در آن زمان مردم منطقه با صراحت اعلام کردند که بارش باران دیگر برای افراد منطقه رحمت نیست و با هر بار بارش باران آب چشمه سرخون که در پایین دست تلمبه خانه نفتی گندمکار و منبع تامین آب شرب اهالی چند آبادی و تعدادی مزرعه پرورش ماهی است آلوده به مواد نفتی می شود.

مردم منطقه با صراحت اعلام کردند که بارش باران دیگر برای افراد منطقه رحمت نیست و با هر بار بارش باران آب چشمه سرخون که در پایین دست تلمبه خانه نفتی گندمکار و منبع تامین آب شرب اهالی چند آبادی و تعدادی مزرعه پرورش ماهی است آلوده به مواد نفتی می شود متاسفانه توجه زیادی به این نشت نفت صورت نگرفت تا اینکه در 12 آذر سال 1395 خط انتقال نفت شکست و باعث جاری شدن نفت خام در رودخانه سرخون شد.

بعد از این اتفاقات کارشناسان زیادی از طرف آب منطقه ای و محیط زیست وارد منطقه شدند نظرات کارشناسی خود را ارائه دادند و همه متفق القول بیان داشتند که مشکل اصلی پوسیدگی و پایان عمر لوله بوده است اما کارشناسان شرکت نفت بر این اصل که نشت بر اثر رانش زمین است اصرار داشتند و اعلام کردند که ماموریت این شرکت کار دیگری است و انتقال لوله نفت و تعمیرات با شرکت خطوط لوله استان اصفهان است که به صورت" منطقه ای کار خود را انجام می دهد و هیچ شعبه ای در استان ندارد.

چرا مسؤولان شرکت نفت جواب این دو سؤال را نمی دهند؟ حال اگر مبنا را نظر کارشناسان شرکت نفت قرار دهیم و رانش زمین را بپذیریم چرا این شرکت وقتی زمین را نامناسب می داند به فکر تغییر مسیر لوله ها نیست؟ و آیا زمان نصب این لوله ها کارشناسان رانش زمین را پیش بینی نکرده بودند؟ با امام جمعه سابقه شهرستان اردل نیز صحبت کردم که در این خصوص دردودل های بسیاری داشت.

حجت الاسلام موسی سلمان پور با اشاره به نامه امام علی(ع) به مالک اشتر گفت: این مسئولیت ها طعمه نیست بلکه امانتی به گردن شماست پس آگاه باشید با هدف قرار دادن دنیا آخرت خود را خراب نکنید.

با نشت نفت استاندار سابق و مسئولان حاضر به شنیدن صدای مردم نشدند و مردم زیادی مجبور به مهاجرت اجباری شدند و کسی نبود که از حقوق مردم منطقه دفاع کند.

حال بزرگترین چشمه اصلی منطقه که آب شرب بیش از 20 روستا در دو دهستان (سرخون و هلیساد ) را تامین می کرد و در کنار آن باعث رونق اقتصادی و زمینه های شغلی از جمله شیلات و باغداری و کشاورزی بود با آلوده شدن از یک رو مشکل آب شرب به وجود آورد و از روی دیگر باعث شد که تمام این اندک امکانات رفاهی و شغلی به کل حذف و نابود شود.

همزمان با این مشکلات ذکر شده آلودگی رودخانه؛ جانوران و مخصوصا آبزیان و درختان و گیاهان و در کل محیط زیست در معرض خطر قرار گرفتند ولی متاسفانه با علم به این موضوع هیچ اقدامی نه توسط عاملین مشکل صورت گرفت و نه نهادهای که باید رسیدگی کنند.

علاوه بر محیط زیست حوزه رودخانه که به کل دچار تغییر شد آبزیان کاملا تلف شدند؛ این سلامت انسان های بومی منطقه بود که مدتی  بدون اطلاع از مضرات این آلودگی از آب به صورت مستقیم ( آشامیدن و تنفس بوی بد حاصل از این آلودگی ) و غیرمستقیم ( زمین های برنج کاری؛ حیوانات اهلی گله و احشام ) استفاده می کردند.

که نتیجه استفاده از این آب آلوده می تواند امراض پوستی و شیمیایی باشد که بعدا گریبان گیر مردم خواهد شد و اکنون عده ای از مردم هم درگیر این امراض شده اند.

مشکلات ادامه پیدا کرد تا آذرماه سال 99 و باز هم حادثه ای تکراری.

در حادثه اخیر که حجم زیادی از نفت وارد چرخه طبیعت شد مقدار اندکی از آن آتش گرفت و سوخت و دوده ها و آلودگی های هوا را وارد خانه ها و بدن مردم کرد.

موضوع داغ بود و جلسات متعدد در بخشداری" برگزار می شد تا هر چه سریع تر جاده تنگ گندمکار احداث شود و نفت از خاک و آب آلوده جدا شود اما  فقط کمتر از یک کیلومتر پاکسازی آن هم به صورت سطحی انجام گرفت و مابقی نفت و خاک آلوده در طبیعت رها شد و قرار شد خسارات مردم (خانه ها؛ گله و احشام؛ درختان و .

) این بار به صورت کلی با مستندات لحاظ و به مردم پرداخت شود اما تاکنون هیچ هزینه ای پرداخت نشده است.

قول و قرارهایی که هیچ وقت عملیاتی نشدند قرار بود به دلیل جلوگیری از این حوادث، در تنگ صعب العبور گندمکار جاده دسترسی احداث کنند که اگر زمانی دیگر نفت نشت کرد با ورود ماشین آلات به تنگ گندمکار حتی الامکان کاری کنند که نفت به پایین دست نفوذ نکند اما هیچ اقدامی بابت احداث جاده دسترسی انجام ندادند و بعد از مدت کمی کار در ابتدای تنگ ورودی سرخون دست از کار کشیدند و همین باعث شد که  با اولین بارش شدید چند روز پیش حجم گسترده ای از نفت باقیمانده در کف رودخانه فصلی گندمکار وارد چشمه های زیر زمینی پایین دست زمین های کشاورزی و شیلات ها( ماهی در قفس) و کارون چهار شود.

و اما جلسه هایی که خروجی آن ها فقط حرف و وعده باشد دردی از این مردم مظلوم دوا نمی کند.

هنرها سراسر به گفتار نیست/ دو صد گفته چون نیم کردار نیست "آب" برای همه مایه حیات است حتی مردم سرخون مشکلات اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی دل مردم سرخون را خون کرده است، تنها راه درآمد مردم این منطقه کشاورزی و دامپروری و شیلات داری بود که منبع تمام این مشاغل آب است؛ آبی که بوی نفت می دهد و اگرهایی که بر دل مردم منطقه مانده است؛ - اگر آب آلود نمی شد میانکوه در حال حاضر قطب شیلات کشور بود! - اگر آب آلوده نمی شد صدها هکتار باغ میوه های صادراتی که با وام های کلان متقاضیان این طرح ها داشتند خشک و تعطیل نمی شد! -اگر آب آلوده نمی شد شرکت آب معدنی که لوله گذاری شده بود و می توانست برای بیش از 100 نفر اشتغال زایی کند به کل تعطیل نمی شد و .

 این کاهش اشتغال باعث شد منطقه از نظر اقتصادی به بن بست بخورد و پدیدآورنده مشکلاتی اجتماعی از جمله فقر، بیکاری و اعتیاد باشد.

افزایش مهاجرت به استان های دیگر یکی دیگر از پیامدهای نشت نفت در این منطقه است، با روی آوردن به شهرها تمام فرهنگ و رسم و رسومات بختیاری هم در حال کمرنگ شدن است چراکه مهاجرت و روی آوردن به شهرنشینی باعث مرگ زبان ها و مرگ فرهنگ ها می شود.

آلودگی نفتی و مهم تر از آن بی دردی مسئولان نسبت به این قضیه باعث شده که میل به زندگی در منطقه بسیار کم شود و مهاجرت زیاد و رشد جمعیت کاهش چشم گیری پیدا کند.

این رشته سر دراز دارد اما این ها را بیان کردم تا بگویم به گوش باشید که مشکل حل نشده است و تاریخ دوباره تکرار می شود پس به جای تعلل، فکری به حال این مردم شریف شود نه اینکه منتظر بمانیم تا چند سال دیگر و حادثه ای سنگین تر دوباره پایمان را به منطقه سرخون باز کند.

انتهای پیام/3339/م/س
کلید واژه ها: انتقال نفت - انتقال - منطقه - قبل از انقلاب - اصفهان - لوله - انتقال داده - مارون - اعلام - سرخون - زاینده رود - بارش باران - صعب العبور - پالایشگاه - محیط زیست - نقطه - مردم - حوزه - مسئولان - رودخانه - طول عمر - نفت خام - افتتاح - حداکثر - گسترده - زاینده - انقلاب - فراموش - تهران - تامین

آخرین اخبار سرویس:
تخلف های بخش برق را گزارش دهید

47 واحد صنفی بی توجه به محدودیت های کرونایی پلمب شدند

15 هزار پرس غذای گرم در ماه رمضان بین نیازمندان ملایری توزیع می شود

اسلامی: بازار مسکن برای محتکران پر ریسک می شود

پرواز به فرانسه متوقف و به انگلیس از سر گرفته شد

طلای جهانی گران تر شد

معاون وزیر راه و شهرسازی از روند کند بازسازی مناطق زلزله زده دنا انتقاد کرد

استخدام کارشناس فروش حضوری آقا در مازندران

از غافله سرعت فناوری در بحران کرونا عقب نمانیم

ساخت بیش از 850 واحد مسکونی در نهاوند

مبارزه با آفت سن در بیش از 14 هزار هکتار مزارع کردستان انجام شد

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه بازار در کلینیک حفاظتی مددیان در مازندران

وضعیت سیاه کرونایی در کمین خراسان رضوی

استخدام کارشناس خرید در یک شرکت معتبر بازرگانی در اصفهان

خرید پیاز از کشاورزان جنوب کرمان| اهدای پیاز رایگان به نیازمندان

قاچاق چوب درختان غیر جنگلی از دغدغه های جدی شده است

استخدام کارشناس تولید، کارگر تولید، انباردار و کارشناس اداری در یزد

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 25 فروردین

آغاز فعالیت دوباره مزرعه بیت کوین رفسنجان توسط چینی ها

استخدام مدیر فروش در شرکت چای گوزل در تهران

قیمت روز خودرو در 25 فروردین

جزییات افزایش وام 200 میلیون تومانی ساخت مسکن در بافت های فرسوده

رشد نسبت منابع به مصارف در بانک های زنجان

سامسونگ و ال جی به ایران باز می گردند؟ +فیلم

فروش موتور سایبان برقی در سراسر ایران

مدیریت و صرفه جویی در مصرف آب در ایلام ضروری است

چه کسانی امشب بسته حمایتی ماه رمضان می گیرند؟

استخدام تاسیساتی و تکنسین برق و اپراتور

استخدام بازاریاب و ویزیتور خانم

نیازمند کارگر تولید مواد شیمیایی

استخدام 8 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در لاهیجان

استخدام نیرو جوان در کارخانه

استخدام نیروی خدماتی

رییس اتحادیه: مشکلی برای تامین و توزیع مرغ در همدان وجود ندارد

استخدام کارشناس فروش تجهیزات ابزار دقیق در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس برنامه ریزی در صنعت فیبر وینا از تهران جهت کار در رشت

استخدام کارشناس خرید و تدارکات در فیلتر پلاست پارسیان در تهران

پرداخت 100 میلیارد تومان وام قرض الحسنه به مددجویان کرمانشاهی

رزرو تور ارزان مشهد را چگونه انجام دهیم؟

استخدام کارشناس فروش (رشته عمران، معماری) در شرکت پنجره باران در گیلان

اختصاص یک میلیارد تومان به واحد های صنعتی نیمه فعال

استخدام مدیر تولید آقا در گروه معماری داخلی پلان در البرز

تلاش وزارت صمت راه اندازی هرچه سریعتر پروژه نورد گرم 2 است/ بهره برداری از این پروژه مشکل قیمت ها و مواد اولیه بسیاری از صنایع را حل می کند

بوستان 63 هکتاری ارتفاعات جنوبی مشهد در تابستان 1400 به بهره برداری می رسد

بیماری کرونا و مرگ بیش از دو میلیون و 973 هزار نفر در جهان

میزان افزایش قیمت کتاب های درسی اعلام شد

تامین 70درصدی استارتر لبنی مناسب ذائقه ایرانی توسط محققان کشور

آغاز برداشت گل گاو زبان در اشکورات رودسر

عرضه های متنوع امروز در بورس کالا

«کارخانه فولادمهر لردگان» از نفس افتاد

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه R&D،کارشناس بسته بندی در قزوین

آزادی 7 زندانی با تلاش شورای حل اختلاف فلاورجان

قیمت دلار در بازار امروز چهارشنبه 25 فروردین 1400/ نرخ رسمی انواع ارز اعلام شد

جزییات طرح معاوضه مسکن با زمین (فیلم)

کدام کشور صدرنشین سرمایه گذاری صنعتی خارجی در ایران است؟

اعطا 122 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی در استان زنجان

گلایه معاون استاندار یزد از کم کاری دستگاه ها در طرح اقدام ملی مسکن

آمار آلودگی سایبری یک سال اخیر در کشور/ 76 میلیون آدرس اینترنتی آسیب پذیر شناسایی شد

تخصیص 200 میلیارد تومان اعتبار عمرانی در منطقه 13

رتبه بندی لیگ ستارگان بیمه در پایان 99

قیمت روز خودرو های صفر بالای یک میلیارد

توکن سهام کوین بیس امروز در صرافی بایننس لیست می شود

آینده بازار مسکن از نظر وزیر راه

یارانه ماه رمضان برای چه کسانی واریز می شود؟

در سال جاری 11 پروژه برقی در گیلان به بهره برداری خواهد رسید

قیمت و مشخصات گوشی گیمینگ ردمی مشخص شد

دعوای نوبخت و همتی بالا گرفت

استخدام کارشناس تاسیسات، تزریق کار پلاستیک و کارشناس فنی در البرز

چه کسانی در اولویت ساخت مسکن کارگری هستند؟

استقلال؛ پیش شرط موفقیت بانک مرکزی در کنترل نقدینگی

اولتیماتوم 48 ساعته دادگستری قزوین برای مانع زدایی از تولید گیربکس خودرو / کارگروه زیربنایی ظرف 2 هفته اعلام نظر کند

تعیین تکلیف ایفای تعهدات ارزی معوق سال 1397

بازگشت 96 درصد طرح های بلاتکلیف به چرخه تولید توسط بانک کشاورزی

رفع تصرف اراضی ملی در لواسان

خرید تضمینی 13 هزار تن گندم در 5 استان

بازگشت 59واحد تعطیل به چرخه تولید در استان قزوین

تخصیص کارت اعتباری سهام عدالت حداکثر 3 روز پس از تایید پرونده و یک شرط

آغاز بکار معدن فاریاب از ابتدای اردیبهشت ماه

جزییات پرداخت وام قرض الحسنه به بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 1400

مبارزه با آفت سن مادری غلات در 49 هزار هکتار مزرعه خراسان رضوی

قیمت سکه امروز چهارشنبه 25 فروردین ماه 1400 + جدول

تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود

نظارت بر شرکت های پذیرفته شده در بورس چگونه انجام می شود؟

آیا خشکسالی بر مهاجرت پرندگان به استان تهران تاثیر خواهد گذاشت؟

روند نرخ طلا و سکه صعودی شد؛ سکه 10 میلیون و 580 هزار تومان

مرگ بیش از دو میلیون و 973 هزار نفر در جهان

کارگران دارای بیمه در اولویت ساخت مسکن کارگری

درخشش بیت کوین بر فراز قله 63 هزار دلاری

قیمت کتاب های درسی سال تحصیلی 1401 – 1400 اعلام شد

میانگین افراد زیر پوشش تأمین اجتماعی استان مرکزی 11درصد بیشتر از میانگین کشوری است

افزایش 25 درصدی ضریب حقوق کارمندان و بازنشستگان

شکسته شدن رکورد تولید نیشکر درطرح های هفتگانه نیشکری خوزستان

بازاریاب حضوری و تلفنی

استخدام صافکار pdrدر جزیره کیش

استخدام شرکت پرستاری نگهداری کودک سالمند کل کرج

خانم برای بسته بندی

دعوت به همکاری و استفاده از کتابخانه و سالن مطالعه

به یک همکار خانم جهت کار در رستوران

نیازمند نیروی کار جهت مغازه در بهمنی

بورس 1365 واحد افت کرد

صفر تا صد «سرخون»/ آیا مسئولان دوباره مشکل را فراموش می کنند؟

صفر تا صد «سرخون»/ آیا مسئولان دوباره مشکل را فراموش می کنند؟