موضوعات داغ: - تأمين اجتماعي - تامين اجتماعي - وام قرض الحسنه - ليگ قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - مستمري بگيران - قهرمانان آسيا - فوتبال ايران - پرداخت وام قرض الحسنه - سازمان تأمين اجتماعي - جواديه الهيه - تورنمنت تايلند - مراد فتحي - مهلت ثبت نام - برخورد اتوبوس - من يونايتد - گاز ايران - منابع طبيعي و آبخيزداري - آتش زدن پرچم آمريكا - مطالعات قرآني - نخست وزير تيمور شرقي - رييس رژيم صهيونيستي - اميدها

مطالب مرتبط:
اولین محموله ریل ملی مترو تحویل شرکت بهره برداری متروی تهران شد
بهره برداری از طرح ملی آزاد راه غدیر، امروز
بهره برداری از طرح ملی آزاد راه غدیر با حضور رییس جمهور
بهره برداری از طرح ملی آزادراه غدیر با حضور روحانی آغاز شد
آیین بهره برداری از طرح ملی آزاد راه غدیر برگزار شد
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 اسفند 1399 ساعت 20:502021-02-25سياسي

حزب توسعه ملی: بهره برداری از فرصت پیش آمده برای رفع تحریم ها حتی یک روز نباید به تاخیر افتد


حزب توسعه ملی ایران اسلامی ضمن حمایت از اقدام مدبرانه و راهبردی دولت در توافق با آژانس بین المللی انرژی اتمی که امید به احیای برجام و رفع مسالمت آمیز تحریم ها را همچنان زنده نگاه داشت، - از دولت محترم می خواهد که پیگیری راهبرد تلاش برای احیای حقوق کشور و ملت را از طریق گفتگو و استفاده از ظرفیت های دیپلماتیک، شجاعانه ادامه دهد ومرعوب صداهای بلند اما توخالی از تدبیر و توجه به منافع ملی نشود.

" " به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ حزب توسعه ملی ایران اسلامی در حمایت از توافق اخیر ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاعیه صادر کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازکمیته اطلاع رسانی حزب توسعه ملی ایران اسلامی متن این اطلاعیه به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم توافق چند روز گذشته ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، چالش جدیدی را میان موافقین و مخالفین برجام در کشور بوجود آورده است.

این موضوع، بار دیگر مسائل مربوط به سیاست خارجی کشور را که حل معضلات اقتصادی و معیشتی کنونی جامعه، تا حدود زیادی وابسته به آن است،در معرض توجه بیش از پیش قرار داد.

بدنبال برگزاری انتخابات اخیر ریاست جمهوری در آمریکا که پایان دوران ترامپ و روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا را در پی داشت و از آنجا که سیاست “بازگشت به توافق برجام”یکی از ارکان اعلامی سیاست خارجی بایدن، هم در دوره مبارزات انتخاباتی و هم پس از استقرار دولت جدید آمریکا بوده است، امید به احیای برجام و بازگشت آمریکا و ایران به تعهدات برجامی خود، قوت گرفت.

این در حالی است که طی نزدیک به سه سال گذشته، فشارهای حاصل از تحریم های ظالمانه و غیرانسانی ترامپ، بر اقتصاد ملی و وضعیت معیشتی آحاد مردم، شرایط غیر قابل قبولی را در کشور ایجاد کرده است.

وضعیت ناگوار و اسفناک پیش آمده برای معیشت مردم و سختی های ایجاد شده برای گذران امور جاری زندگی آحاد جامعه، خصوصاً اقشار و طبقات آسیب پذیر، به گونه ای دهشتناک و ویرانگر شده است که بر تمامی دست اندرکاران کشور، فرض و واجب قطعی و تخلف ناپذیر می کند که هر امکانی را، از جمله احتمال تغییر رویکردها در دولت آمریکا، برای برداشتن این فشارهای ظالمانه به طور جدی مورد توجه قرار دهند.

مواضع منطقی و عزت مندانه دولت مبنی بر استقبال از بازگشت متقابل ایران و آمریکا به تعهدات برجامی به عنوان گام اول و قابل بررسی و گفتگو دانستن سایر اختلافات و مشکلات موجود در روابط خارجی کشور، بر مبنای تأمین منافع ملی کشور و رفع موانع و مشکلات موجود در زندگی مردم و در عین حال، حفظ استقلال و عزت کشور، همان رویکردی بود که از دولت برآمده از وعده حل مسائل و گره های سیاست خارجی کشور، انتظار بود.

دولت یازدهم و دوازدهم، علی رغم تمامی محدودیت ها در اختیارات و مواجهه با جریانهای تندرو و تنش آفرین داخلی که منافع خود را در درگیری دائمی کشور با جنگ و تحریم و منازعه در روابط خارجی می بینند، با اتخاذ دیپلماسی فعال و موفق، توانسته است در سالهای مسئولیت خود به طور نسبی، هدف کاهش تنش ها در روابط خارجی کشور و مقابله با اجماع جهانی علیه ایران را محقق کند.

نقطه اوج این تلاش و موفقیت را می توان در توافقنامه برجام مشاهده کرد.

بر این پایه بود که فشارهای بی سابقه سیاسی دوره ترامپ بر کشورمان، هیچگاه نتوانست در عرصه سیاست بین الملل، ایران را منزوی کرده و اجماعی جهانی علیه آن ایجاد کند.

موفقیت های متعدد دیپلماتیک کشور در سازمان های بین المللی و در برابر درخواست ها و فشارهای آمریکا، از جمله دست آوردهای مهم این رویکرد بوده که نمونه بارز آن در رد متعدد درخواست های آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل متحدد مبنی بر بازگشت تحریم های بین المللی قابل مشاهده است.

با چنین پیشینه ای است که در شرایط جدید پسا ترامپ و ماههای کوتاه باقی مانده از عمر دولت، می توان انتظار نتایج مثبتی را در ایجاد گشایش در روابط خارجی کشور و به تبع آن، اوضاع اقتصادی جامعه داشت.

دراین میان، تصویب “قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران” توسط مجلس یازدهم ضد برجام، آن هم درست پس از مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و در آستانه روی کار آمدن دولت بایدن که اقرار می کند سیاست فشارهای حداکثری شکست خورده و شعارش، ”بازگشت به برجام” است، اقدامی بحث برانگیز بود.

خاصه آنکهاین اقدام، بدون توجه به تغییر فضای ایجاد شده در مناسبات بین المللی در دوران پسا ترامپ و علی رغم نظر کارشناسی مسئولان سیاست خارجی دولت انجام می شد.

قانون مصوب مجلس ضمن مکلف کردن دولت به کنار گذاشتن برخی تعهدات برجامی درخصوص غنی سازی اورانیوم، نهایتا دولت را مکلف کرد که دو ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون، در صورت عدم لغو کامل تحریم های بانکی و نفتی، نظارت های فراتر از پادمان، از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

هر چند مجلسیان، همانند نامی که برای طرحشان انتخاب کردند، مدعی شدند که این قانون به دولت کمک خواهد کرد تا موفق به رفع تحریم ها شود، اما از همان ابتدا بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران بر این اعتقاد بودند که همانگونه که کاستن از تعهدات برجامی ایران در نوبت های قبلی نتوانست مانع ادامه تحریم ها شود، این طرح نیز، خصوصا با ضرب العجل زمانی تعیین شده در آن که مطابق است با نخستین ماه آغاز بکار دولت جدید آمریکا، نه تنها کمکی به حل مشکل نخواهد کرد، بلکه می تواند تبدیل به مانعی برای ایجاد تغییر در مناسبات برجامی ایران و آمریکا شود.

چرا که واضح بود، دولت بایدن، علی رغم تمایل به بازگشت به برجام، برایاجرایی کردن آن، با مشکلات، موانع و مخالفت های فراگیری در داخل آمریکا و همچنین فشارهای فراوانی از جانب اسراییل و رقبای منطقه ای کشورمان مواجه است و احتمالا در ماه اول استقرار خود، موفق به این کار نخواهد شد.

همچنین نهایتاً با توقف اجرای پروتکل الحاقی از جانب ایران، که به تعبیری آخرین گسست ایران از برجام است، آخرین نفس های برجام نیز عملا گرفته می شود و امیدهای ایجاد شده برای احیای آن به ناامیدی تبدیل می شود.

اینک در آستانه ضرب العجل مقرر از جانب مجلس برای خروج ایران از تعهدات فرا پادمانی، خوشبختانه با تدابیر صحیح دولت محترم که تصویب و حمایت شورای عالی امنیت ملی را نیز پشتوانه خود داشت، راه حلی فنی پیدا شد تا ضمن اجرای مصوبه مجلس، به طور موقت شرایطی را در تعامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی ایجاد کند که مورد رضایت ضمنی آژانس و طرف های دیگر برجام نیز باشد.

توافق سه ماهه دولت با آژانس، مبنی بر ضبط تصاویر دوربین های کنترلی و نگهداری آن نزد ایران در این مدت اقدامی کاملا خردمندانه و عزت مندانه در جهت منافع ملی کشور است که می بایست از این اقدام دولت تقدیر کرد.

بدان امید که در این دوره زمانی، شرایط برای بازگشت طرفین به تعهدات برجامی و رفع تحریم ها محیا شود.

در چنین وضعیتی، اقدام اخیر مجلس در مواجهه با تدبیر دولت و شورایعالی امنیت ملی، بسیار موجب تعجب و تاسف بود.

متاسفانه برخی از نمایندگان مجلس انقلابی که بنظر می رسد بر خلاف شعارهای ادعایی خود در مورد حل مسائل معیشتی و اقتصادی مردم و منافع ملی، بیشتر دغدغه مسائل انتخاباتی و جناحی را دارند، با غوغاگری و جنجال آفرینی بیهوده در صحن مجلس، در جهت مخدوش کردن این تدبیر منطقی دولت کوشیدند.

جالب تر آنکه برای نیل به اهداف خود، حتی بررسی لایحه بودجه را که از اساسی ترین مسائل مرتبط با اقتصاد و معیشت مردم و کشور است، از دستور کار خود خارج کردند و با ادعای تخلف دولت از اجرای مصوبه مجلس، موضوع را برای تعقیب قضایی رییس جمهور و سایر مسئولان عالی دولتی به قوه قضاییه ارجاع دادند.

نکته عجیب دیگر در این میان عملکرد رییس محترم مجلس است که با وجود آنکه در جلسه شورای امنیت ملی حضور داشته و از مصوبه آن شورا مطلع بوده است، یا نخواسته و یا نتوانسته است چنین موضوع ساده ای را به نمایندگان انقلابی تفهیم و صحن علنی مجلس را مدیریت کند.

حزب توسعه ملی ایران اسلامی ضمن حمایت از اقدام مدبرانه و راهبردی دولت در توافق با آژانس بین المللی انرژی اتمی که امید به احیای برجام و رفع مسالمت آمیز تحریم ها را همچنان زنده نگاه داشت، از دولت محترم می خواهد که پیگیری راهبرد تلاش برای احیای حقوق کشور و ملت را از طریق گفتگو و استفاده از ظرفیت های دیپلماتیک، شجاعانه ادامه دهد ومرعوب صداهای بلند اما توخالی از تدبیر و توجه به منافع ملی نشود و بر سر منافع اساسی ملت مسامحه و کوتاهی نداشته باشد چرا که قطعا محکوم شدن احتمالی در دادگاه به جرم حمایت از منافع ملی و تلاش برای رفع تنگناهای معیشتی مردم، سربلندی و افتخار را در دادگاه افکار عمومی ملت بزرگ ایران و کسب رضایت الهی به همراه خواهد داشت.

این محکمه، مهمترین دادگاه پیش روی همه مسئولان کشور است و پیروزی و سربلندی در آن از هر محکمه ای مهمتر و صد البته سخت تر است.

ما همچنین معتقدیم، بهره برداری از فرصت پیش آمده برای رفع تحریم ها و گره گشایی از مشکلات مردم، حتی یک روز نیز نباید به تأخیر افتد و هیچکس و جریانی حق ندارد که با اهداف سیاسی و انتخاباتی، آن را از مردم وکشور سلب کند.

چنین رویکردی خیانت بزرگی به کشور و مردم است که مرتکبین آن، عاقبت می بایست پاسخگوی رفتار وعمل خود باشند.

ما به دولت جدید آمریکا توصیه می کنیم تا با عبرت آموزی از تجربه شکست خورده اعمال فشار حداکثری ترامپی که نتیجه ای جز ارتکاب ظلم و جنایت در حق ملت بزرگ ایران و انزوای بین المللی برای اقدام کنندگان بدنبال نداشته است، بر فشارهای موجود جریانات جنگ افروز و تندروی داخلی و همچنین مطالبات اسراییل و برخی دولت های منطقه غلبه کرده و با بازگشت هر چه سریعتر به تعهدات برجامی، ضمن ترمیم حیثیت مخدوش شده بین المللی خود، زمینه ساز کاهش منازعات و اختلافات فی مابین دو کشور باشد.

حزب توسعه ملی ایران اسلامی
کلید واژه ها: آژانس بین المللی انرژی اتمی - حزب توسعه ملی ایران اسلامی - آژانس بین المللی - ایران اسلامی - توسعه ملی - بین المللی - انرژی اتمی - ایران - توسعه - اسلامی - اطلاع - تحریم ها - توافق - آژانس - انرژی - اطلاعیه - راهبرد - اتمی - بهره برداری - اطلاع رسانی - گزارش - حمایت - تحریم - برجام - رفع تحریم - منافع ملی - کشور - دولت - راهبردی - استفاده

آخرین اخبار سرویس:
نشست مشترک سه کشور اروپایی با عراقچی در وین/ رایزنی معاون وزیرخارجه با «مورا»

کرباسچی: بین لاریجانی و یک فرد تندرو همه اصلاح طلبان از لاریجانی حمایت می کنند

دانشمندان ایرانی به محصول اورانیوم با غنای 60درصد دست یافتند

حضور حداکثری مردم در انتخابات قدرت ملی ایران را به رخ کشور های دنیا می کشد

عضو فقهای شورای نگهبان: حرکت در مسیر رضای الهی و معنویت سبب عاقبت به خیری انسان می شود

درخواست ضد انقلاب در محل مذاکرات برجام : تحریم ها را لغو نکنید

ارتش و سپاه ضامن امنیت و آرامش ملت ایران هستند

انتقاد از وضعیت واحدهای تعطیل و در تملک بانک ها/ دستگاه ها به وظایف خود عمل کنند

با شرکت در انتخابات ایرانی قوی رقم بزنیم/ تاکید بر مانع زدایی واحدهای تولیدی

از این کارهایت بترس و جوانمرد باش!/ خاطره ای از حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی

فراخوان حضوری با وجود داده واطلاعات موجود نشانه تعامل ناپذیری مدیریتی است

نشست کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی درباره ایران

تجمع اعضای گروهک های ضد انقلاب در برابر گرند هتل وین

کارشکنی برخی نهادها در اجرای طرح اقدام ملی مسکن

نماز جمعه شهرستان های هرمزگان 27 فروردین

تکیه بر توان داخلی اینبار با بازسازی توپ جنگی در پادگان مراغه

نبویان: انفجار نطنز کار آمریکایی هاست

عکس | تمبرهای علمی تخیلی در پست انگلیس

صالحی: در هر ساعت 9 گرم اورانیوم 60 درصد تولید می کنیم

پیکر مادر 2 شهید دفاع مقدس در تبریز تشییع شد

محسن رضایی به نماینده رسانه ها در هیأت نظارت بر مطبوعات تسلیت گفت

پسری که با الگو قرار دادن پدر ممتاز شد

نباید یک لحظه از دشمن غافل شویم/ضرورت همگرایی در داخل کشور

تعهد مبنای پاسخگویی مسئولین باشد

گلایه‎های عجیب وزیر راه و شهرسازی/ کدام نهادها در ساخت مسکن ملی کارشکنی کردند؟

حضور اعضای نظام مهندسی یزد در سی سخت زلزله زده

لایحه رتبه بندی معلم دست نیافتی است

غنی سازی 60 درصد بر عزت و اقتدار کشور افزود

فرازی از سخنان مرحوم آیت الله فلسفی در مورد دلیل مستجاب نشدن دعا

عباسی: رییس انرژی اتمی اصرار داشت یک عنصر امنیتی رانده شده فعالیت کند / ترور فخر زاده هم حاصل گرای همین افراد بود

برتری مارکوس سویدر برای صدراعظمی آلمان

کشور با توجه به فناوری های نوین به توسعه پایدار دست می یابد

توضیح ظریف در مورد مذاکرات ایران با طالبان و واکنش وی به خروج آمریکا از افغانستان

برخی اعضای شورا و شهرداری آبادان با سهمیه پاکبان ها واکسن زدند

صالحی: لحظه ای می توانیم درصد غنی سازی را افزایش دهیم

کاندیدای غیراصلاح طلب معرفی نخواهیم کرد/از طرف نهاد اجماع ساز با مطهری صحبت نشده است

اهداکنندگان خون جریمه منع تردد شبانه نمی شوند

دعوت عراق از 75 سازمان و کشور عربی و خارجی برای نظارت بر انتخابات

واکنش قالیباف به پخش مستند لشکر زینبی

عباسی: صالحی در خصوص حضور افراد رانده شده در انرژی اتمی پاسخگو باشد

کرباسچی حمایتش از لاریجانی را تکذیب کرد

کرج نیازمند راه اندازی بیمارستان صحرایی است

شبهای رمضان با برنامه قرار سحر همراه اول

ماجرای جالب رفاقت شهاب حسینی و پژمان بازغی

افزایش 65 درصدی تخت های بیمارستان صحرایی آیت الله صدوقی اصفهان

پیامد مدیریت نادرست ستاد ملی کرونا گریبانگیر مردم شده است

ممنوعیت سفر های دریایی در موج چهارم کرونا

عملیات ترکیبی چندضلعی بایدن علیه ایران

واحدهای تملیکی استان لرستان تعیین تکلیف شوند

یزدی زاده: نهادی فراقوه ای باید مسئول تدوین و نظارت بر اجرای برنامه های توسعه شود

کارشکنی برخی از نهادها در اجرای طرح اقدام ملی مسکن

وزیر بهداشت: همه مشکلات با واکسن حل نمی شود!

سفرهای دریایی در موج چهارم کرونا ممنوع شد

بازتاب غنی سازی 60 درصدی اورانیوم ایران با سرعت 9 گرم در ساعت در رسانه های خارجی

ممنوعیت سفر های دریایی در موج چهارم کرونا

تشکیل قرارگاه تواصی دانشجویی در سطح دانشگاه های استان گلستان

واعظی: غنی سازی 60 درصدی پاسخ به مدعیان تعطیلی صنعت هسته ای کشور بعد از برجام است

همکاری کانون وکلای دادگستری و بیمه رازی

رییسی گزینه اول اصولگرایان و جبهه انقلاب است

تصاویر/ آغاز به کار طرح تبلیغی-جهادی انصار الحجّه در اهواز

شبهای رمضان با برنامه قرار سحر همراه اول

غنی سازی 60 درصد بر عزت و اقتدار کشور افزود

آن چه در مذاکرات می گذرد صادقانه به مردم گفته شود

ایجاد ثبات و امنیت اقتصادی و تأمین نیازهای معیشتی در اولویت است

تشییع پیکر مادر 2 شهید دفاع مقدس در تبریز

مدیریت نادرست ستاد ملی کرونا گریبانگیر مردم شده است

ارتش و سپاه اجازه نخواهند داد امنیت کم نظیر میهن اسلامی متزلزل شود

فرصت سازی بی نظیر برای نشر معارف الهی/ مقاله حضرت آیت الله صافی گلپایگانی- بخش دوم

واعظی: فناوری هسته ای صلح آمیز در ایران بومی شده

نخستین نشست قرارگاه فرهنگی دفتر نماینده ولی فقیه خوزستان برگزار شد

«طرح تبلیغی انصارالحجه» تکلیفی الهی بر عهده مبلغان خوزستانی

تولید 9 گرم در ساعت اورانیوم با غنای 60 درصد

وقف در زمینه علم و دانش موردتوجه جامعه باشد

بازتاب غنی سازی 60 درصدی اورانیوم ایران با سرعت 9 گرم در ساعت در رسانه های خارجی

ایران به اورانیوم با غنای 60 درصد رسید

واکنش یک حقوقدان به بحث ها در مورد مصادیق رجل سیاسی: احراز صلاحیت نامزدها به شدت تحت تاثیر منافع یک جریان خاص سیاسی است/ رجل ملی و سیاسی بودن به معنای داشتن سابقه مدیریتی نیست/ سید حسن خمینی به طور قطع رجل سیاسی و مذهبی است

انتصاب دبیرکارگروه شناسایی چالش ها و رفع موانع تولید

ممنوعیت سفرهای دریایی در موج چهارم کرونا

برگزاری نخستین رویداد ملی «افق روشن» در همدان/ تقویت رویکرد امیدآفرینی

کرباسچی حمایت از لاریجانی را «تکذیب» کرد/ این مسأله دروغ یا انحراف در گفته های من است

اولیانوف: رایزنی های کمیسیون مشترک برجام در وین ادامه دارد

مسؤولان نگذارند چرخ تولید از حرکت بایستد

اولیانوف: رایزنی های برجامی در وین امروز ادامه خواهند یافت

حاشیه های پر سروصدای خاکسپاری همسر ملکه انگلیس

واکنش واعظی به آغاز ‎غنی سازی 60 درصدی اورانیوم

مسئولان باید در مذاکرات یک صدا باشند

رسیدگی به مشکلات حقوقی 40 نفر از مراجعین در ملاقات مردمی رییس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی

433 بستری و 4 فوتی کرونایی در شبانه روز گذشته در استان بوشهر

افتتاح کانون بسیج هنرمندان در غرب شیراز

آن چه در مذاکرات می گذرد صادقانه به مردم گفته شود

فیلم/ مادر شهید سرلشگر محمد ناصری به فرزنده شهیدش پیوست

ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری «حضوری» است

صالحی: محصول60 درصدی که هم اکنون می گیریم حدود 9گرم در ساعت است

قطعا ملت ما با تلاش ، وحدت و اطاعت از رهبری با قدرت به راه خود ادامه خواهند داد

منشی خانم جهت دفتر وکالت

استخدام حسابدار آقا

نگاهی به وضعیت 4 کارخانه بزرگ که با مساعدت های قضایی به چرخه تولید و اشتغال بازگشتند

ممنوعیت سفرهای دریایی در موج چهارم کرونا

پیام تسلیت آیت الله علیدوست در پی درگذشت حاج علی فاضل لنکرانی

آمار ابتلای روزانه کرونا در قزوین از 1000 نفر گذشت

حزب توسعه ملی: بهره برداری از فرصت پیش آمده برای رفع تحریم ها حتی یک روز نباید به تاخیر افتد

حزب توسعه ملی: بهره برداری از فرصت پیش آمده برای رفع تحریم ها حتی یک روز نباید به تاخیر افتد