مطالب مرتبط:
مسعود پزشکیان: حضرت علی(ع) به هیچ عنوان وجود فقر و نیازمند را در جامعه تاب نمی آورد/ مشکل امروز ما این است که به دستورات علی(ع) عمل نمی کنیم
حضرت علی (ع) به هیچ عنوان وجود فقر و نیازمند را در جامعه تاب نمی آورد
آیین کشورداری از دیدگاه امام علی (ع) / ضرورت خودسازی برای اصلاح و ارشاد جامعه
یادداشت محمدعلی موحد برای علی دهباشی: شک ندارم در مصاف با کرونا پیروز می شوی
برنامه علی کریمی فعلا پخش نمی شود/ انتقاد از بروکراسی ساترا
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 اسفند 1399 ساعت 05:402021-02-25سياسي

علی(ع) نیاز امروز جامعه


سیزده رجب یادآور تولد مولودی عظیم و بزرگ در جهان بشریت است.

وی جانشین بلافصل پیامبر اکرم(ص) و نخستین امام و پیشوای شیعیان و نمونه و الگوی انسان کامل و حاکم عدالت گستر در طول تاریخ است.

- سیزده رجب یادآور تولد مولودی عظیم و بزرگ در جهان بشریت است.

وی جانشین بلافصل پیامبر اکرم(ص) و نخستین امام و پیشوای شیعیان و نمونه و الگوی انسان کامل و حاکم عدالت گستر در طول تاریخ است.

بنابر مشهور علی(ع) در روز جمعه 13 رجب در سی امین سال پس از عام الفیل در خانه کعبه به دنیا آمد و نخستین کسی بود که به پیامبر ایمان آورد.

مشهورترین القاب حضرت، امیرالمؤمنین، مرتضی و حیدر است.

" " پایگاه خبری جماران: سیزده رجب یادآور تولد مولودی عظیم و بزرگ در جهان بشریت است.

وی جانشین بلافصل پیامبر اکرم(ص) و نخستین امام و پیشوای شیعیان و نمونه و الگوی انسان کامل و حاکم عدالت گستر در طول تاریخ است.

پدرش ابوطالب عموی گرامی پیامبر خدا و مادرش فاطمه بنت اسد بود.

ابوطالب از متدینان به دین اسلام و شخصیتی وارسته و با استقامت در برابر هجوم مشرکان بود.

فاطمه بنت اسد نیز از گروندگان به دین اسلام و بنا بر نقل ابن ابی احدید، یازدهمین مسلمان بوده است.

بنابر مشهور علی(ع) در روز جمعه 13 رجب در سی امین سال پس از عام الفیل در خانه کعبه به دنیا آمد و نخستین کسی بود که به پیامبر ایمان آورد.

میسر نگردد به کس این سعادت به کعبه ولادت به مسجد شهادت مشهورترین القاب حضرت، امیرالمؤمنین، مرتضی و حیدر است.

بزرگترین سعادت حضرت امیر(ع) پرورش در دامان پاک پیامبر خدا(ص) است و چنانکه در روایات آمده است در هنگام نزول وی میدید و میشنید، آنچه را رسول خدا می دید و می شنید.

ایثار و گذشت و فداکاریهای حضرت علی(ع) در راه اسلام از نخستین روزهای ظهور اسلام پیداست.

وی با خوابیدن در بستر پیامبر(ص)در سال سیزدهم بعثت و جان فشانی در راه حفظ جان پیامبر(ص)، اوج ایثار و ایمان خویش را به نمایش گذاشت.

در سال دوم هجرت، فاطمه زهرا(س) با وجود خواستگارهای فراوان، به عقد ازدواج علی(ع) در آمد.

و زهرای اطهر، در خانه علی(ع) شوهرداری و تربیت فرزندانی همچون حسنین و زینبین را به همه بانوان جهان بشریت آموخت و نشان داد که میتوان در اوج سختیها و مرارتها و کمبودها، بهترین نمونه های انسانیت را تحویل جهانیان داد و خود سرور زنان جهان قرار گرفت؛(سیده نساء العالمین).

علی(ع) با اینکه شایسته ترین فرد برای امامت و خلافت بود و به عنوان جانشین پیامبر اکرم(ص) معرفی شده بود، اما با کینه بدخواهان 25 سال خانه نشین شد و بعد از قتل خلیفه سوم، با اصرار مردم خلافت را به دست گرفت و سرانجام در نوزده رمضان سال 40 هجری در مسجد به شهادت رسید.

با توجه به اینکه آیات چندی درباره منزلت حضرت علی(ع) و ائمه(ع) نازل شده است، امام خمینی در این زمینه می فرماید: و این وجه الله همان نوری است که در آیه شریفه فرماید: الله نورُ السّمواتِ وَ الأرْضِ.

و جناب باقر العلوم، علیه السلام، فرماید به أبو خالد کابلی در حدیث شریف کافی: هم (أی الأئمّه) و الله نور الله الّذی أنزل، و هم و الله نور فی السّموات و الأرض.

‎‎ و در کافی شریف از جناب باقر العلوم، روحی لتراب مقدمه الفداء، حدیث می کند در تفسیر آیه شریفه عَمَّ یَتَسائَلُونَ.

عَنِ النَّبَإ الْعَظیمِ.

که فرمود: هی فی أمیر المؤمنین کان ‎ أمیر المؤمنین، علیه السّلام، یقول: ما لله تعالی آیه هی أکبر منّی، و لا لله من نبأ أعظم منّی.

این آیه در حق امیرمؤمنان علی(ع) نازل گردیده است.

امیرمؤمنان که درود خدا بر او باد می فرمود: خدا را نشانه ای بزرگتر از من نیست، و خدا را خبری عظیم تر از من نیست.

(چهل حدیث، ص 637 ـ 635، به نقل از کافی) امام خمینی(س) بارها و بارها در آثار و سخنان خود به امیرمؤمنان علی(ع) و جایگاه و عظمت ایشان و زندگی زاهدانه و حکومت عادلانه ایشان اشاره کرده است و ایشان را دومین شخصیت اسلام بعد از پیامبر(ص) (صحیفه امام، ج 16، ص 238)، مظهر اسم جمع الهی (همان، ج 19، ص 63)، مفسّر قرآن در علم و باب وحی الهی (همان، ج 14، ص 350)، حقیقت ناشناخته (همان، ص 347) و دارای صفات متضاد و شخصیت تربیت یافته بعثت پیامبر میدانست و می فرمود: این شخصیت بزرگ، امور متضاده را ‎ ‎ در خودش جمع کرده.

در عین حالی که روزها روزه، و شب به عبادت مشغول، و گفته ‎ ‎ شده است که شبی هزار رکعت نماز می خواند.

و در عین حالی که غذای او ـ آن طوری که ‎ ‎ در تاریخ ثبت شده است ـ از نان و سرکه، و فوقش زَیْت یا نمک، بیرون نبوده است.

در ‎ ‎ عین حال قدرت بدنی، آن طور قدرت است که ـ آن طوری که در تاریخ هست ـ آن دری ‎ را که از خَیْبَر ایشان کَنْده است و چندین زِراع دور انداخته است، چهل نفر ‎ ‎ نمی توانستند بلندش کنند.

.

جمع کرده است مابین آن زهد و این قوّت ‎ ‎ بازو، و این جمع بین دو تا امر متضاد است.

.

این آدم در عطوفت آن ‎ ‎ طور است که، وقتی که یک خلخال از پای یک زن یهودی ربوده اند می فرماید که مرگ ‎ ‎ برای انسان آسان است ـ قریب به این معنا ـ آدمی که در عرفان و علم ماورای طبیعت، ‎ ‎ آن طور است که نهج البلاغه حکایت می کند از مقام عرفانش.

در عین حال شمشیر ‎ ‎ می کشد، و کفّار و اخلالگران را از دم شمشیر می گذراند.

ما شیعه یک همچو اعجوبه ‎ ‎ معجزه آسا هستیم.

من می گویم اگر چنانچه پیغمبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلَّم ـ غیر از این یک ‎ ‎ موجود تربیت نکرده بود، کافی بود برایش؛ چنانچه پیغمبر اسلام مبعوث شده بود برای ‎ ‎ اینکه یک همچو موجودی را تحویل جامعه بدهد، این کافی بود.

(همان، ج 11، ص 20 و 21) پیامبر اکرم(ص) فرمود: أنا مدینه العلم و علیّ بابها، من شهرعلم هستم و علی باب ورود به آن شهر است.

(بحارالانوار، ج 10، ص 120) این علم علی(ع) بود که او را تا بالاترین درجه ایمان بالا برده و او را به درجه عبودیت و مشاهده رب رسانده بود که فرمود: لم أکن بالذی أعبد ربّاً لم أره؛ من آن کسی نیستم که خدایی را که نمی بینم عبادت کنم.

(امالی صدوق، ص 342) در این زمینه گفتار بلند امام خمینی، نشانگر عظمت علی(ع) است که فرمود: اگر بشر پشت به پشت یکدیگر دهند و بخواهند یک لا إلهَ إلَّا الله امیر المؤمنین را بگویند نمی توانند! خاک بر فرق من با این معرفت به مقام ولایت علی، علیه السلام! به مقام علی بن ابی طالب قسم که اگر ملائکه مقرّبین و انبیاء مرسلین- غیر از رسول خاتم که مولای علی و غیر اوست- بخواهند یک تکبیر او را بگویند نتوانند.

حال قلب آنها را جز خود آنها نمی داند کسی.

.

(همان، ص 76) این چنین است که اخلاص، عبادت، شجاعت، ایثار، گذشت، زهد، عدالت و همه اوصاف انسانی در وجود او جمع شده و از حضرت شخصیتی جهانی و ماندگار و بی بدیل ساخته، تا آنجا که تمام انسانیت در برابر او سر تعظیم فرود می آورد.

ویژگیهای حضرت علی(ع) را میتوان در عدالت گستری، اخلاق، مردم داری، ترویج ارزشهای معنوی و انسانی، عنایت خاص به محرومان و پابرهنگان و مانند آن خلاصه کرد و بدین مناسبت تولد ایشان را تولد عدالت نامید، چنانکه امام خمینی به مناسبت گشایش مجلس شورای اسلامی در سال 1359 در روز تولد امیرمؤمنان علی(ع) میفرماید: تصادف خوبی است که با روز عید مبارکی مصادف شده است، ‎ ‎ و از آن بهتر این است که روز گشایش مجلس اسلامی در روزی است که عدالت در عالم ‎ ‎ متولد شده است، روزی است که امیرالمؤمنین ـ سلام الله علیه ـ به دنیا آمدند که مظهر همه ‎‎ عدالتها و اعجوبه عالم هستند و از صدر عالم تا ابد بجز رسول اکرم کسی به فضیلت او ‎ ‎ نیست.

این را ما به فال نیک می گیریم و این فکر را می کنیم که آقایان که در یک روزی که ‎ ‎ مظهر عدالت خدا، پرتو عدالت انسانی در آن روز متولد شده است، و شما مجلس را در ‎ ‎ آن روز افتتاح می کنید بدانید که باید همان رشته را، همان رشته علی ـ علیه السلام ـ را ‎ ‎ پیروی کنید.

(صحیفه امام، ج 12، ص 344 ـ 343) امام خمینی همواره از حکومت حضرت امیر(ع) در مناسبت های مختلف یاد میکرد و آن را الگویی مناسب برای جمهوری اسلامی و سایر کشورهای اسلامی میدانست.

ایشان به کارگزاران حکومت سفارش میکرد که به آموزه های علی(ع) توجه داشته باشند و آن ها را الگوی حکومت داری بدانند و در امور مسلمین و بیت المال حساس باشند و در این باره می فرمود: حکومت های اسلامی باید بیت المال مسلمین را برای جلال و جبروت خودشان صرف ‎ نکنند، بیت المال مسلمین صرف آن چیزی بشود که برای مسلمین است.

وزارتخانه ها ‎ ‎ باید وقتی که می بینند که کارمند بیت المال مسلمین هستند و مسلمین هستند و از آنجا ‎ ‎ حقوق می گیرند و ارتزاق می کنند و اداره، اداره بیت المال مسلمین است، حتی در آن ‎ ‎ مسائلی که حضرت امیر گفته ملاحظه کنند، کوچک نشمرند مسئله را، مسئله بیت المال ‎ ‎ مسلمین است و دستور، دستور اسلام است به حد ضرورت.

(همان، ج 19، ص 375 ـ 374) همچنین در پیامی به مناسبت کنگره هزاره نهج البلاغه میفرماید: امید آن است که شما دانشمندان و متفکران متعهد که در کنگره ‎ ‎ ارجمند هزاره نهج البلاغه گرد هم آمدید، ابعاد عرفانی و فلسفی و اخلاقی و تربیتی و ‎ ‎ اجتماعی و نظامی و فرهنگی و دیگر بعدها را به مقدار میسور بیان فرمایید و این کتاب ‎ ‎ بزرگ را به جوامع بشری معرفی نموده و عرضه دارید که این متاعی است که مشتری آن ‎ ‎ انسانها و مغزهای نورانی است.

(همان، ج 14، ص349)
کلید واژه ها: انسان کامل - نخستین - پیامبر - شیعیان - جانشین - عدالت - بشریت - تاریخ - نمونه - انسان - عظیم - جهان - گستر - تولد - بزرگ - امام - پایگاه خبری - مشهور - مشهورترین - پایگاه - جامعه - مرتضی - ایمان - بنابر - امروز - نیاز - دنیا - خبری - امین - جمعه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیروی خدماتی خانم

مشاور و کارشناس حقوق

بازاریاب خانم جهت کار در کلینیک پزشکی

منشی خانم مشاور املاک با حقوق ثابت یا درصدی

اسماعیلی: پرونده آزاده نامداری جنایی نیست

ساعت بازگشایی حرم عبدالعظیم (ع) تغییر می کند

استخدام کارپرداز

استخدام دو نفر بازاریاب و کارشناس فروش خانم

باید به قانون اساسی سوریه احترام گذاشته شود

کویت دستور العمل های ویژه ماه رمضان را اعلام کرد

منشی ساده

آیین نامه سن فرسودگی خودروها به زودی ابلاغ می شود

امیری: لایحه الحاق یک تبصره به قانون اجرای اصل 44 تقدیم مجلس شد

ماه رمضان، ماه مدارا و آشتی جهان اسلام است

ایران قوی با ارتباطات هوشمند و استفاده از ظرفیت ها قدرتمندتر می شود

لزوم رعایت چهار رکن اساسی در مسیر انتظار امام زمان (عج)

چرا رهبر انقلاب کاندیداتوری سیدحسن خمینی را به صلاح ندانستند؟

جامعه بشری از سلطه گری طاغوتی از جمله آمریکا و اسراییل رنج می برد

لاوروف به دیدار روحانی رفت

مجلس در جلسه غیرعلنی مذاکرات چین، کره جنوبی، واقعه نطنز را بررسی کند

پخش مناظره های انتخاباتی از صداوسیما قطعی است؟

از عاشقانه حجت اشرف زاده تا عارفانه سالار عقیلی در ماه رمضان

وبینار پرسمان سیاسی با محوریت انتخابات ریاست جمهوری

امام جمعه کنگان: مشکل سی تی اسکن بیمارستان این شهرستان برطرف شود

بنیاد مسکن خوزستان پنج هزار خانه در مناطق محروم روستا می سازد

معنوی نژاد در راه لهستان

برنامه های ماه رمضان ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان اعلام شد

چه کسانی با پرونده «میلاد حاتمی» مرتبط شده اند؟

تاکید روحانی بر توسعه روابط بدون تاثیرپذیری از فشار های خارجی با روسیه

خروجی نشست نظام مهندسی تهران و هنرمندان اعلام شد

نامه ایران به آژانس اتمی درباره حمله خرابکارانه به تاسیسات نطنز

بررسی 29 پرونده پلاک ثبتی در شورای تهران

نهاد اجماع ساز، کارایی لازم برای تغییر گفتمان های اصلاحات را ندارد

باقری: دولت در ماه رمضان عذر تقصیر به محضر ملت آورد

دوره آموزش نرم افزار فلوئنت مقدماتی برگزار می شود

دیپلمات پاکستانی:حادثه نطنز برای تخریب فضای تعامل میان تهران و غرب بود

ضرورت بهره مندی از بستر فضای مجازی در اجرای برنامه های رمضان

توزیع بیش از 3000 بسته معیشتی در ماه ضیافت الهی در قروه

مهمترین سلاح در مقابل جنگ ادراکی دشمن تبیین و روشنگری است

سخنگوی ستاد کرونا: تا فردا 400 هزار دُز واکسن چینی به کشور وارد می شود

بیش از 31 میلیون سفر با رانندگان دارای معلولیت اسنپ

رسانه های داخلی با تولید محتوا سیاه نمایی دشمنان را خنثی کنند

مرکز ملی پاسخگویی نماد کارآمدی حوزه علمیه

طرح ناقص جامع همدان در آستانه تصویب

روحانیت در جریان سازی سالم فرهنگی و دینی رسالت سنگینی بر دوش دارد

آغاز جزءخوانی قرآن مؤسسه امام رضا(ع) از امروز

مشهدالرضا آماده میزبانی از ماه میهمانی خدا

عفو 225 محکوم امنیتی/ دادگاه عنابستانی به زودی برگزار می شود

پس از کناره گیری سید حسن خمینی، آرایش سیاسی انتخابات 1400 چگونه خواهد شد؟

کارمندان دارای بیماری های زمینه ای در اولویت استفاده از دورکاری هستند

کتاب «طراحی نظام جامع حمایت خانواده» منتشر شد

معرفی وقف علمی به نسل جوان

رسانه نزدیک به دولت آمد تخریب کند، گاف داد!

400 هزار دوز واکسن سینوفارم در آستانه ورود به کشور

امنیت منطقه باید توسط کشورهای خود منطقه تامین شود/ قدردانی از مواضع روسیه در حمایت از برجام

ابقای رییس هیئت ژیمناستیک استان قزوین

روحانی: می خواهیم فضا و روابط به تعهدات و توافقات 2015 برگردد

آغاز هشتمین مرحله کمک مؤمنانه در آستانه ماه رمضان در چهارمحال و بختیاری

انتقاد عضو شورای شهر تهران از تبعیض در صدا وسیما | ما آمده بودیم و مدیران دوره قبل گزارش می دادند

رأی دیوان عدالت اداری؛ نوادگان دختر مستمری پدربزرگ را دریافت می کنند

تکذیب ایجاد مشکل در تولید واکسن کووایران برکت

شرط جلیلی در انتخابات 1400 چیست؟

چهار هزار بسته معیشتی اهدایی بنیاد علوی در فارس توزیع می شود

دستگاه قضایی هیچ گونه مماشاتی در برخورد با تخلفات انتخاباتی ندارد

ربیعی: خرابکاری نطنز خسارت هایی به همراه داشت

شرط سعید جلیلی برای کاندیدا نشدن در انتخابات 1400

لاوروف به دیدار روحانی رفت +عکس

اصلاح الگوی کشت مهمترین عامل رشد کشاورزی است

آغاز به کار هیأت بازرسی انتخابات 1400 در البرز

تعداد فوتی ها در تهران به نزدیک 100 نفر رسیده است

بلانسبتِ آقای عارف؛ هر چیز که خوار آید، یک روز به کار آید!

رییس و اعضای هیئت بازرسی بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در اصفهان مشخص شدند

بازدید از پیش اعلام نشده رییس دادگستری عنبرآباد از شورای حل اختلاف این شهرستان

منبرهای مجازی ماه رمضان در استان البرز فعال می شود

اینستکس و استاکس نت برای آمریکا تفاوتی ندارند

پخش مناظره های انتخاباتی از صداوسیما قطعی است

تاکید بر توسعه و تعمیق روابط اقتصادی ایران و روسیه

ربیعی: دولت معتقد به باز بودن برنامه «کلاب هاوس» است/ با متخلفین طبق قانون برخورد شود/ کسی نباید از آگاه شدن مردم واهمه داشته باشد

سعید جلیلی نامزد انتخابات نمی شود؛ به یک شرط!

کارگر سالن تولید

استخدامی دخانیات

مجلس از اقدامات «ناجا» در نوروز تقدیر کرد

تکمیل ظرفیت پذیرش نمایندگی بیمه

متن «احضار» بر مبنای آرای علامه طباطبایی و آیت الله جوادی آملی است

سی و یکمین نشست شورای هماهنگی مدیران کل شاهد و ایثارگر پنج دستگاه آموزشی برگزار شد

کانون مداحان آستارا در ماه رمضان برنامه های مجازی اجرا می کند

آغاز به کار آشپزخانه اطعام مهدوی در ماه رمضان

درخواست پیگیری عادلانه بازنشستگی آتش نشانان

ضرورت ایجاد چتر حمایتی قانون بر سر محیط بانان

اهدای بسته های حمایتی جهیزیه به نیازمندان و نوعروسان

اجرای طرح ضیافت الهی در 13 امامزاده مازندران

بنیاد مستضعفان پیشنهادات و انتقادات مجلس را مغتنم می داند

هشتمین مرحله طرح کمک مومنانه در چهارمحال و بختیاری آغاز شد

راموس به کرونا مبتلا شد

آشنایی با علم گرافولوژی؛ شخصیت سنجی بر اساس تحلیل و بررسی یک دستخط

استخدام خیاط در شهر بوشهر

تولید انیمیشن با موضوع تلفیقی دفاع مقدس و واقعه کربلا

رفع ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات

تأیید صلاحیت 90 درصد داوطلبان انتخابات شوراهای شهر استان تهران

کتاب «اهل خرد و اندیشه در آیات و روایات» منتشر شد

علی(ع) نیاز امروز جامعه

علی(ع) نیاز امروز جامعه